N°. 9145 Maandag 9 December. k\ 1889. gjeze (foarant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 December. feuilleton. HET GEHEIM LEIDSCH DAGBLAD. FBUI DBZBB GOUSLANTl 7mc U4k rm I Bmlw,1.10, l.t A&ocdermk* Ifenmm. PRIJS DHR ADVHRTJLNTLBN: Tm 1—rtf«ia 1.85. M«r* i*f«l mmt 8.1T}. Qt—Ure ktUn aui plulnlmta. Toor h«i 1b- outtmi btiUa de eted wordt 0.10 berekend. - Thans is vanwege de afdeeling Leiden en omstreken der Maatschappij tot Bevorde ring der Bouwkunst verschenen het volledig programma van wedstrijden voor handwerks lieden en leerlingen, te houden 15 Maart 1890, met daaraan verbonden tentoonstelling in April daaropvolgende te Leiden. De wedstrijden omvattenlo. Vrijen wed strijd voor handwerkslieden en leerlingen van alle vakken van nijverheid en kunstnijver heid. 2o. Gebonden wedstrijd voor de in het programma aangewezen handwerkslieden. Onder handwerkslieden worden gerangschikt allen, die werkzaam zjn bij een patroon of die, zonder andere hulp dan van leerlingen beneden de 16 jaar, voor eigen rekening hun bedrjf uitoefenen. Onder leerlingen worden gerangschikt de jongelieden, die op 1 Januari 1890 den leeftijd van 19 jaar nog niet z(jn ingetreden en die, indien zij al ouder zjn. nog slechts drie vierde verdienen van het loon, dat in hunne woonplaats voor het door hen beoefende ambacht, gemid deld wordt betaald. Als leiddraad in de keuze van de voorwer pen, welke in de verschillende vakken kunnen vervaardigd worden, geeft de commissie de noodige aanwijzingen, met eene omschrijving der werkstukken. De inzenders mogen ook andere dan de irr het programma genoemde voorwerpen ver vaardigen. Voor elk dezer vakken worden uitgeloofd voor handwerkslieden: 1ste prijs: bronzen medaille met geldelijke belooning; 2de prijs: diploma met geldelijke belooning; 3de prjjs diplomavoor leerlingen1ste prijsbron zen medaille; 2de prjjs: diploma. Bij de beoordeeling der inzendingen voor dezen vrjjen wedstrijd zal worden geletop het. verband tusschen het doelmatig gebruik van het werkstuk en de keuze van het materiaal op degelijke bewerking overeenkomstig de eischen van het materiaal; op degelijk samen stel en goede afwerking. Het namaken van bestaande voorwerpen is geenszins uitgesloten, doch bij de beoordeeling zullen goede inzendingen van eigen vinding de voorkeur hebben boven even goede, die zijn nagemaakt. Toelichting van het voorwerp en van de bewerking door eenvoudige werkteekeningen, zal worden op prijs gesteld, doch de teekening zal by de beoordeeling van het werkstuk niet in aanmerking komen. MPgg-—"'."" -H— ug—nseaan— van den Inspectenr van Politie. 104) „Och ja! Ik vergat dat ge niet alles weet 1" antwoordde de Zigeuner. „Ik zei dat de man, die zich Sint-Alba noemt, en niemand anders, myne vrouw en my heeft opgestookt om u ongelukkig te maken." „Sint-Alba dus. Ik wist het reeds. Gever- telt- my geen nieuws, Stanley 1 Ik vermoedde het sedert lang." „Zoo waar ik hier voor u sta, hy is het geweest. De vervloekte schurk! Ik wilde dat ik hem nooit gezien had. Ik wilde dat ik nooit een cent van hem had aangenomen. Zyn ^eld heeft mg niets dan ongeluk aangebracht. Zon der hem zat ik niet hier! Jacob Stanley was blijkbaar in eene stem ming om meer los te latenzijne woeste drift deed hem zyne gewone voorzichtigheid uit het oog verliezen, Robert wenschte zich- zelven met deze gunstige omstandigheid geluk en besloot de gelegenheid niet ongebruikt te Jaten voorbijgaan. „Hoor eens, Stanley 1" sprak hij ernstig, Bdie Sint-Alba heeft my ongelukkig gemaakt Yoor den gebonden wedstryd van decoratie schilders. glasschilders, goud- en zilversmeden, pbysische en chirurgicale instrumentmakers worden uitgeloofd: 1ste prijs: verguld zilveren medaille en 40 gulden2de pryszilveren medaille en 20 gulden 3de prys: bronzen medaille; 4de prys: diploma. Voor de koperslagers, metselaars, meubel makers, smeden, steenhouwers en timmer lieden worden uitgeloofd: 1ste pry'szilveren medaille en 30 gulden2de prysbronzen medaille en 15 gulden; 3de prys: diploma. De schetsen en teekeningen zyn na 15 December 1889 by de secretarissen te ver krijgen. By de beoordeeling der werkstukken, welke niet machinaal vervaardigd mogen zijn, maar door den inzender eigenhandig moeten zyn gemarkt, zal in het bijzonder gelet worden op allészins degelijke uitvoering en deugdelijk matei iaal en op juist begrip van de verstrekte schets of teekening, alsmede op degelyke uitvoering en afwerking, zoowel van het ge heel als van de délals. Goede smaak in de uitvoering en verbinding van kleuren behoort vooral jn aanmerking te komen. Alle ingezonden voorwerpen voor beide wedstryden blyven ter beschikking van den inzender. Van die voorwerpen, waarvan de prys is opgegeven, zal men trachten den ver koop door tentoonstelling en verloting te be vorderend Tot de tentoonstelling hebben alle inzenders vryen toegang. Inzenders hebben zich vóór 15 Januari 1890 aan te melden by een der secretarissen leerlingen hebben, behalve den datum van geboorte, op te geven by wie zy werkzaam zyn. De inzendingen worden franco verwacht van 1 tot 15 Maart 1890. Do voorwerpen moeten binnen 8 dagen na de sluiting der tentoonstelling worden afge haald; zoo niet, dan worden ze het eigendom der Commissie, die ze voor hare rekening zal veikoopen. Alle voorwerpen worden door en voor reke ning van de Commissie tegen brandschade verzekerd. De Commissiën van beoordeeling worden^ samengesteld uit patroons en werklieden, be noemd door de uitvoerende Commissie en de inzenders. Ter opluistering kunnen door patroons en werklieden vervaardigde voorwerpen ingezon den worden. Het volledige programma is by de secre tarissen, de heeren P. G. Lancel en H. J. en u, zoo ik bemerk, niet veel goeds gedaan. Het is een man, die tot veel erger dingen in staat is; daar heb ik de zekerheid van. Grooter schurk is er nergens, zelfs hier in de gevangenis niet, to vinden. Ik begryp dat hy u beloofd had voor uwe vrouw te zorgen, zoolang gy hier waart, en nu heeft by u be drogen. Er was niet anders van hem te ver wachten die man heeft geen hart, geen gevoel en geen geweten. „Dat is juist wat zy schryft!" viel de ver oordeelde hem in de rode. „Maar ik zal my wreken 1" vervolgde hy met zyne oude drift. „Zoo waar ik leef, ik zal my wreken." „Komaan," zeido Robert; „willen wy samen een koop sluiten? Wat wilt ge er voor geven, als ik u op myn eerewoord beloof, dat er voor u gezorgd zal worden en dat zy nooit meer gebrek zal lyden?" „Yoor geven? Alles 1" riep Stanley harts- tochtelyk uit. „Daar wil ik alles voor geven, alles voor doen! Zeg maar, wat ge van my wiltO, die brief van haar breekt mil het hart! Zy schryft niet veel, maar het is ge noeg! Hy laat haar aan haar lot over hy laat haar gebrek lyden 1 Arme, arme, Bessie! Ze is niet van ons volk; ik ben bui ten myn stam getrouwd en daarom heeft ze nu niemand meer dan my, die voor haar J-sse, voor ieder belanghebbende te ver- krygen. By de op 3 Dec. jl. gehouden verkiezing van een ouderling en een diaken der Ned.- Herv. gemeente te Leimuiden zyn door-het stembureel zulke erove ongeregeldheden ge pleegd, dat door 27 van de 47 aan die ver kiezing deelgenomen hebbende lidmaten eene klacht is ingediend bil het classicaal bestuur van Leiden, ten einde vernietiging dier stem ming te verkrygen. Door burgemeester en wethouders van Oudshoorn zyn tot tellers voor de a. s. volks telling aangewezen de heeren W. Van Eg- mond, gemeente-ontvanger, en L. Buner, ge meente-bode. Te Hazerswoude zyn als zoodanig aange wezen de beeren J. M. Kok. J. W. Van der Lee en O. Van Eek, terwyi de leiding der werkzaamheden aan eerstgenoemde is opge dragen. De Staatscourant van 5 dezer bevat een koninklyk besluit van 1 Dec. jl. (Staatsblad No. 173), betreffende vervoer, raerking en visitatie van vee in ge eenten, naby de gren zen gelegen. Het berust op de overweging, dat het heerschen van besmettelyke veeziek ten in het buitenland maatregelen noodig maakt tot verzekering van de handhaving der komnklyke besluiten van 8 December 1870 (Staatsblad No. 194) en van 14 Aug. 1888 (Staatsblad No. 142). In de bedoelde gemeen ten is vervoer van de door den minister van binnenlandsche zaken aan te wyzen soort van vee verboden, wanneer het met op de voor geschreven wyze is gemerkt. Dit merken ge schiedt voor rekening van het Ryk door vee opzichters, die lysten van het vee opmaken, dit laatste ten minste eenmaal 's weeks onder zoeken en met de lysten vergelyken. By een nader overleg met de Regee ring omtrent het ontwerp tot nadere wyzi- ging van de wet betrekkeiyk de inkwar nering en het onderhoud van het krygsvolk enz., werd door de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer tot de Regeering de vraag gerichtof alle uitgaven, zonder onder scheid, door de gemeenten gemaakt voor hetgeen in de gebouwen tot inkwartiering „noodig" is, haar vanwege het Ryk zouden worden vergoed. De minister antwoordde hierop dat het in. de bedoeling der Regee ring ligt by eene eventueele bekrachtiging van het ontwerp een koninklyk besluit uit te lokken, waarby reglementaire bepalingen zouden worden vastgesteld ten opzichte van zorgen kanl O God, dokter! Het is zoo vreeselyk 1 Wat kan ik voor haar doen?.... Ik zit hier gevangen onmachtig 1En ze is door my en door dien vervloekten schurk in het ongeluk gekomen. Ik zweer u: zy heeft geene schuld aan de zaak ik heb er haar toe aangezet, omdat ik my door zyn geld liet verblinden; zy was ertegen van het begin tot het eind! Zy deed het alleen voor myi" „Welnu, Stanley, luister dan naar hetgeen ik u zal zeggen. Vertel my alles, verstaat ge, alles, en ik zweer u, dat uwe vrouw ver zorgd zal worden 1" „Maar," begon de Zigeuner angstig, „gy zweert my ook, nietwaar, dat zy niet in moei- lilkheden zal komen door hetgeen ik u ver tellen zal? Ge zult er haar buiten houden?' „Ik verzeker u dat het met uwe vrouw is, die ik zoek; zy was slechts een werktuig. Ik moer Sint-Alba hebben 1" „En gy zult hem hebben!' nep Stanley levendig uit. „Ge kunt er op aan, d- kterl Myne uitspraak als veroordeelde zal voor de rechters niet veel gewicht in de schaal leg gen, maar de hare welEn zy zal haar ge tuigenis afleggen, dat zweer ik u, als ge be looft haar uit de moeilykheden te houden. Zy weet genoeg om hem aan den galg te het hier bedoelde geval Op grond van andere bezwaren heeft de minister evenwel eeni redactie-wyziging toegezegd. Mede werd gevraagd hoe de commandant van troepen, w >lke ingekwartierd moeten worden, zal hebben te handelen, wanDeer de burgemeester weigerachtig is een gebouw aan te wyzen, waarop de minister antwoordde dat de burgemeester door die weigering zou handelen in stiyd met een stellig voor schrift der wet. De algemeene uitslag der examens voor ouderstaande akten M. O. te 's-Gravenhage, is als volgt Nederl. taal- en letterkunde: Aangegeven 16 raann. en 8 vrouw, cand., teruggetrokken 2 m. en 1 vr., geëxamineerd 14 m. en 7 vr., afgewezen 11 m. en 5 vr., toegelaten 3 m. en 2 vr. GeschiedenisAangeg. 26 m. en 3 vr., teruggetr. 6 m., geéx. 20 m. en 3 vr., afgew. 16 m. en 3 vr., toegel. 4 m. Aardrykskunde: Aangeg. 18 m. en 1 vr., teruggetrokken 1 m., geëx. 17 m. en 1 vr., afgew. 12 m., toegel. 5 m. en 1 vr. Staathuishoudkunde en statistiekAangeg., geëx. en afgew. 1 m. Staatsinrichting: Aangeg. en geëx. 5 m., afgew. 3, toegelaten 2. SchoonschryvenAangeg., geëx. en toege laten 2 m. en 1 vr. Totaal aangeg. 81, teruggetr. 10, geëx. 71, afgew. 51 en toegelaten 20 candidaten. By de gisteren te Arnhem gehouden herverpachting van „Musis Sacrum" aldaar, waren twee inschryvingen ingezonden: lo. van den heer Delabarre (Amsterdam) met den heer De Haan (Elden) voor 6500 tot October en dan 17,254 per jaar en 2o. van de combinatie-Van Manen voor f 6750 tot October en dan 16000 per jaar. De gunning is in beraad gehouden. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 3 Februari 1890 en volgende dagen te 's-Gravenhage een examen zal plaats hebben a. voor 80 plaatsen als commies 4de kl. der dir. belastingen, invoerrechten en accynzen; b. voor de betrekking van deurwaarder der directe belastingen, bedoeld by 3 en 4 der resolutie van 2 October 1888 No. 7 (Verz. No. 111). De verzoekschriften om toelating tot voor schreven examen moeten uiteriyk vóór 1 Januari 1890 by het departement van financiën zyn ingekomen. (Zie verder de Sts.-Ct. van 5 December.) brengen, maar zy mag er niet door in het ongeluk komen." Power verheugde zich niet weinig over den keer, welken de zaken namen. Hy had onverwachts een doel bereikt, waarnaar hy sedert zoovele weken verlangend had uit gezien. „Ik geloof u te kunnen verzekeren dat men uwe vrouw niet den minsten last zal aaDdoen," hernam hy. „Maak u daaromtrent geene zorg; ik heb machtige vrienden, die haar helpen zullen als zy ons Sint-Alba in handen levert. Vertel my" nu maar, welke roden die man er voor had u en uwe vrouw over te halen om my ongelukkig te maken. Ik heb hem nooit iets gedaan. „Kunt ge waariyk niet raden, wat het was, dokter?" vroeg Stanley eenigszins ver- - wonderd. „Ik begreep het dadelyk, van het eerste oogenblik af, toen by by my kwam en te^en my zeide Jacob I wy kunnen samen ons fortuin maken, als je me helpen wilt. Ezel. die ik was, om niet in te zien, dat hy zyn eipen fortuin bedoelde en dat hy my zou laten loopen, zoodra hy me met meer noodig had IMaar ik zal het hem betaald zetten, dien 8ehuik!" Wordt vervo'qd.\

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 9