DAGBLAD. 0145. 3 J£iaii<las>- O JDeceiiijbejr. A0. 1889. Ftum per pottI t*. pit nommer bestaat nit DBIE Bladen. Kikeriki. geze jouraat wordt dagelijks, net uitsondering nu £on- on feestdagen, uitgegeven. i Leiden, 7 December. Femlleton. HET GEHEIM Wordt veruolqd.) Mi LEIDSCI nun dxjuul oouxajtti Toot LsUcb p« I uudu1.1*. InmnIN. Aan de Abormé'a daarop, wordt by dit Dommer verzonden No. 11 van Kikeriki. De. Van Boekeren heeft ons verzocht te melden, dat by door ongesteldheid verhinderd is morgen op te treden in de Kinderkerk en 's avonds in de Bijbeloefening. Het bestuur van het Nijverheids depar tement alhier heeft toezegging ontvangen van den heer Stieltjes te Amsterdam, dat hij in eene vergadering (met dames) Edisson's phono- graaf zal komen toelichten en te aanschou wen of liever te hooren geven. Met juistheid te zeggen wanneer de heer S. komen zal, is niet mogelijk, doch men denkt dat dit nog ia deze maand zal plaats hebben intusBchen zal in de vergadering van Vrijdag a. s. in het Logo-gebouw de heer Westeroyen Van Meeteren, van Amsterdam, komen spreken over .voorkoming van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen" en zal by zijne voordracht door modellen verduidelijken. De heer Yan Meeteren zal stellig op een druk bezoek onzer talrijke induetriSelen kunnen rekenen. Naar aanleiding van de Ingediende be zwaarschriften tegen het kohier der plaatse lijke directe belasting voor 1589, stellen B. en We., na overleg met de commissie in zake de plaatselijke directe belasting, den ge meenteraad voor om af te wijzen de reclame* van J. J. Starkenbrug, J. Van Dorp, D. A. ',De Gunst, Cs. Van Heusden, C. Pont, wed. 'D. Van Zwieteh, H. P. Trel, Ja. Van der Poll, J. Van der Horst, J. Koet, W. T. Laman, J. P. Amshoff, G. Hillenaar, J. C. De Hunaik, E. 3. Krijn, J. N. Plantfeber, Ch. M. Amshoff (doch */ii gedeelten ad 14.78 afschry ving toe te kennen op grond van het verlaten dezer gemeente), M. Lemke, 3. M. Ten Holten, IV. F. Karstens, A. De Hen, J. Sibbes, J. D. Von Kauffman, C. Helmers, W. Korff, A. Hakken berg, W. De Zwijger, J. C. P. Steenhauer, C. Meyburg, W. J. Van Harteveld, J. H. Van Rossum du Chattel, M. A. Taverne, B. Rau- mann, W. It. Aowerdonk, J. Ruigrok, J. v. d. Walle, C. A. Franchimon, H. N. Wouda, L. A. Niesten, K. F. W. Van Luyken, P. Van VTyk, J. Plu, N. P. Visser, Js. Christiaanse, wed. B. B. Spijker geb. Buit, H. Overduin, M. C. Overduin, H. M. De Kruis, J. Koet, G. W. Zandvoort, P. J. Vitters, C. Th. Steffo- laar, C. Van Steen, D. Van Noort, wed. H. Maas, Js. Van Weeren, E. Prins, J. Van Poel geest, D. Groeneveld, A. De Pecker; de aan slagen te verminderen van H. C. H. Francken met f 6.50 en uit te trekken op 31.85, W. C. Francken met 6.60 en uit te trekken op 31.85, A. v. d. Heyden met ƒ9.10 en uit te trekken op 9.75, J. Kromwijk met 3.19 en uit te trekken op 6.Ï7, J. C. Kooreman met 1.96 en uit te trekken op 1.95, L. Saykerland met 2.93 en uit te trekken op 5.86, H. H. J. baron Van Haersolte van den Doom met 26.48 en uit te trekken op 104.46, H. Lambooy met 3.68 en uit te trekken op 8.97, M. J. Schipper met 1.96 en uit te trekken op 1.96, W. Copier met 1.30 en uit te trokken op 0.65, 3. Crom- melin met 24.44 en uit te trekken op ƒ149.08, A. Eswilder met 3.25 en uit te trekken op 0.65, wed. L. Sprelj geb. G. Francken met 5.86 en uit t« trekken op 3.90, wed. L. S. Verhoeven met 16.60 en uit te trekken op 9.75, L. J. Sieburgh met 20.15 en uit te trekken op 6.20, H. C. Knappert met ƒ11.70 en uit te trekken op ƒ13.66, J. W. Kooymans met 5.98 en uit te trekken op 17.34, J. E. v. d. Heyden met 1.30 en uit te trekken op 0.65, F. J. Lezwljn met 1.30 en uit te trekken op 0.65, H. Kufjl met 6.85 en uit te trekken op 3.90, J. A. Bots met 13 en uit te trekken op 61.10, J. G. Leune met 14.58 en uit te trekken op 9.76, I. H. Rosier met 4.37 en uit te trekken op 1.87, W. Warnecke met 16.89 en uit te trekken op 7.96, G. 3. Popp met 11.78 en uit te trekken op 1.87, W. A. Oudshoorn met 14.35 en uit te trekken op 8.97en de aanslagen van J. T. Beekman ad 2.60, J. Kres ad 0.66, L. Messers ad 0.65, Je. v. d. Burgh ad 0.65, H. B. Plaats ad 0.65, van het kohier te royeeren. Hierdoor wordt het bedrag van het kohier, in de Raadsvergadering van den 9den Mei 1889 vastgesteld op 140,844.81, met 251.85 ver minderd en alzoo uitgetrokken op 140,592.96. Tot eere-leden van „Njord" zjjn benoemd de heeren W. T. De Vegel, H. R. Van Maas dijk en G. Vissering; aan den heer C. Van don Broek is de nieuw ingestelde medaille van verdienste toegekend, terwijl aan den heer Van Seters eene motie van dankbetui ging voor de gewichtige diensten, der ver- eeniging bewezen, werd gericht. De heeren Van Rhede van der Kloot ei Formyne zijn tet afgevaardigden naar den Roeibond benoemd. Naar van hier aan de „N. E. C." wordt gemeld, is de lyst tot deelneming aan den in 1890 door het Leidsche Studentencorps te houden maskerade thans nagenoeg volteakend. De hoofdrol, Karei V, zal worden vervuld door den heer R. Th. Van Pallandt. De verdere hoofdpersonen, die in den stoet zullen op treden, zyn de heerenJ. M. D. Van Lynden, als Ferdinand van Oostenryk; J. A. Kuyck, als bisschop van Utrecht; H. W. Van Pallandt, als stadhouder van Gelderland, en B. P. G. Van Diggelen, als Karei Van Lalaing. Als correspondent van de commissie voor den wedstryd van handwerkslieden en leer lingen te Leiden en omliggende gemeeDten is te Oudshoom opgetreden de heer C. Pan- nevis Jr., gemeente-opzichter. Voor de vacante betrekking van predikant by de Herat. Evang.-Luth. gemeente te Enk huizen is een drietal opgemaakt, bestaande uit de heerenD. Fregeres, te CrroedeJ. L. De Meyere, te Bodegrave, en H. R. Snyder, te Vlisaingen. De „Zutf. Crt." meldt dat haar voor malige stadgenoot, de heer G. S. Schultz, majoor by het Indische leger, is bevorderd tot luit.-kol. Door den minister van oorlog is bepaald dat het onderwys, dat aan de officieren ge geven wordt, die den intendance-cursus hebten bygewoond en daarna een halfjaarlykschen cursus volgen aan de Ryks-Landbouwschool te Wageningen, bestemd is om hen verder te bekwamen voor den verplegingsdienst mot betrekking tot het onderzoek en de keuring van slachtvee, levensmiddelen, fourage enz. ten behoeve van het leger. Het onderwys omvat: plantkunde, akkerbouw, dierkunde, veeteelt en verpleging, zuivelbereiding en bedryfsleer. Het stoomschip .Zaandam" is 6 Dec. van Rotterdam te Montevideo aangekomen. Geaseagd Nleawe. Aan de Heerenitraat, niet ver van de plek, waar het petrolenmkarretje de sloot Inging, ontstond, even na dat ongeluk, een binnenbrandje in een huis. De buren ver richtten met emmers water het blusschings- werk. Eene St. Nicolaassurprise bracht op de tweede beurs te Rotterdam grooter verrassing dan misschien eene ryzing in Brazi lianen zou gedaan hebben. Een der effectenhandelaars werd aldaar eene surprise aangeboden, en toen het pak geopend werd, kwam er een flinke big van een week of acht uit. Het beest schreeuwde of het gekeeld werd. FB1JI SU ADVXBTXN TUUTi Tea I—I npS 1.1*. Mm re*el mm 141*. flisetere letten neer pleetenimte. Voor bet te- teemne bell— de «te* nil Al* berekend. De zoo mild beschonkene vond het geschenk natuorlyk ook heel aardig, maar verzocht toch den brenger het maar weer mede te nemen. De Engelsohe kanonneerboot .Watchful" raakte by Lowestoff aan den grond en wordt als verloren beschouwd, daar alle pogingen om ze vlot te krögen, tot heden zonder gevolg zyn gebleven. Uit Porau (Opper-Silezië) wordt gemeldBy het station alhier ontspoorde een trein. De machinist Tondera, de wegopzkliter Seidel en de etoker Sobik zyn doodver- soheldene personen bekwamen wonden. Te Clichy, by Parys, had dezer dagen een worstelstryd plaats, welke treurige gevolgen had. Lagneau, een gespierd man, die daar voorstellingen gaf, trok eene talrijke menigte door 5 louis te beloven aan ieder, die hem by eene worsteling in het stof zou doen byten. Een krachtig gebonwd .slager drong doer de toeschouwers heen en nam de uitdaging aan. Na eenige oogenblikken wierp Lagneau zyn man op den grond en werd als overwinnaar uitgeroepen. De slager ver- wyderde zich gemelyk, maar bleef onder de menigto, viel, toen het oogenblik gunstig was, Lagneau overwacht aan, lichtte hem op en wierp hem met groote kracht tegen den grond. Met gebroken ruggegraat werd Lagneau op genomen en naar het gasthuis vervoerd, ter- wyi de slager in handen der politie is gesteld. De DuitBChe Afrlka-relziger, kapitein Kund, ie met geheel geknakte ge zondheid te Berlyn van zyne reis terugge keerd, gedurende welke hy ook ds spraak verloren heeft. Te Berlyn is een monsterproces begonnen wegens ontduiking van belasting. In 1880 is aldaar eene landbouwbank opge richt, welke hare tasschenkomst verleent by het koopen en verkoopeo van vee en voort brengselen van den landbouw. In den beginne werden over de uitgevoerde opdrachten siot- nota's opgemaakt en afgegeven, welke volgens de wet gezegeld waren. Later werd echter een andere vorm daarvoor aangenomen. Voor elk der lastgevers werd nl. een boek aan gelegd, waarin de gedane affaires werden op- geteekend. De meeste lastgevers hielden een tegenboek, dat door de directie telkens werd afgestempeld. Maar de fiscus ziet daarin eene ontduiking der zegelwet op de slotnota's. Volgens berekening moeten de beklaagden ten getale van 23 als zy worden veroor- i deeld, niet minder dan 210,000 mark boete betalen. van don Inspecteur van Folitie. 105) .Maak u nu maar niet weer boos," sprak Robert op kalmen toon, om hem weder tot bedaren te brengen, ,en vertel geregeld ver der. Ik sta er op, de waarheid uit uw eigen mond te vernemen." .Welnu dan, dokter, herinnert ge u dien ryken vriend van hem niet, by wien hy da- geiyks aan huis kwam, en wiens weduwe hy later getrouwd heeft 7 Ik ben zyn naam kwyt." „De heer Gallo, meent ge?" .Juieti die was het! Gy stondthem in den weg, dokter, en Bessie en ik moesten u uit "Woolchester zien te krygen!" „Ik hem in den weg? Waarom?" „Nu," fluisterde de Zigeuner, achterdochtig om zich heen ziende, ,ge waart de stad nog nauwelyks uit, toen zyn ryke vriend plot seling kwam te sterven. Begrypt ge my, dok ter? Hy heeft niet lang meer geleefd, toen gy eenmaal weg waart 1" „Groote God!" riep Robert uit, wien het koude zweet uitbrak by de ontdekking dat zyne somberste voorgevoelens zoo op eenmaal bewaarheid werden. „En heb je niet gehoord, waaraan hy stierf?" „Ontsteking van de darmen, van de inge wanden of zoo iets, noemden de dokters het. Dat heeft de schurk my zelf verteld." „Fyn gestampt glas!" mompelde Power by zichzelven, „Fyn verdeeld glas! Hoe is het mogelyk, dat ik er niet op het eerste oogen blik aan gedacht heb 1 Weet ge ook wie hem is zyne ziekte behandeld heeft?" vroeg hy verder. „De oude dokter, by wien gy geweest zyt." „Dokter Merrit, meent gy? En vermoedde hy niets?" .Niet 't minste. Hy zag er geen kwaad in. Het bewys van overlflden was in orde. De begrafenis liep goed af. Alles liep als een uurwerk. Maar ik, die den schurk kende en wist wat hy ons gevraagd had, begreep er alles van." Robert Power zweeg en dacht na. Zyn hart klopte onstuimig, en 't was alsof er met een hamer tegen zyne slapon geklopt werd. Alles was nu zoo helder als de dag; de tal- ryke bezoeken van Sint-Alba aan de woning van den heer Gallo, zyne verraderlyke vriend- echapsbewyzen, terwyl hy in 't geheim een noodlottigen invloed op zyne echtgonoote trachtte te verkrygen, de zorg, waarmede hy in tegenwoordigheid van vreemden zyne plannen wist te verbergen, door den schyn aan te nemen alsof hy een vriend was van den echtgenoot, zonder zich veel te bekom meren om dienB vrouw. En wat de misdaad aangaat, die door Stanley vermoed werd, kon die niet duidelyk verklaard worden door Robert zelf? De oorzaak van den dood van den heer Gallo lag hem klaar voor oogen. De verscbyn- selen ontsteking in de ingewanden waren dezelfde als die, welke door gestampt glas, wanneer het in zeer fynverdeelden toe stand in het menschelyk lichaam komt, worden teweeggebracht. Sint-Alba had het daarby niet ongelukkig getroffen. De heer Gallo was sedert jaren ly- dende aan jicht. Hy was ook als zoodanig in de geheele stad bekend;- hy vertoonde zich nooit meer op straat, en vertoefde alleen in zyne zoogenaamde ziekenkamer. Alleen Sint-Alba en Powor, die hem als geneesheer bezocht, wisten dat zijn sterk gestel de aanvallen zyner kwaal nog jaren lang kon weerstaan, hetgeen natuuriyk volstrekt niet strookte met de plannon van den schurk, die op zyn vermogen aasdeHet gebruik van vergiften, of liever van stoffen, welke een langzamen, een schynbaar natuur- lyken dood teweegbrengen, zooals gestampt glas, fijngesneden haar en dergelyken, is by de Indische en de uit Indië etammende volken maar al te goed bekend. Sint-Alba scheen echter in twyfel te hebben verkeerd omtrent den duur van den afloop, en had aan Power een wetenschappelyk briefje geschreven, ten einde zich zekerheid te verschaffen. Had by dit niet gedaan, dan zou hy hoogstwaarschyn- ïyk geen oogenblik meer aan den assistent van dokter Merrit hebben gedachtThans echter werd deze gevaarlyk de minste verdenking ken er hem toe brengen, het bewuste briefje te vertoonen, en wie kon berekenen wat daarvan het gevolg zou zyn! Hy moest dus verwyderd worden Het plan, in overleg met de Stanley's opge maakt, gelukte, zooals wy weten, zelfs boven Sint-Alba'e verwachting. „Wat een schurk 1" was de slotsom van Roberts overdenkingen. Er waren intussshen nog andere vragen, die hy Stanley wenschto te doen. „Hoe zyt gy met Sint-Alba in kennis ge komen?" begon hy.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1