dj minister zich liomogoen met- den heer Bool, dat de gelegenheid otn in Indië tot hot afioggen van het grootambtenaars-examen te worden tosgelaten, moet blijven bestaan, maar lij) kon den heoren Bool en Donner niet toe geven, dat hot afleggen van examen in on ver plichte vakken Diet zou mogen medetellen by het opmaken der ranglijst. Dat was ook het gevoelen van den heer Fabius, die meende dat de bruikbaarheid der ambtenaren verhoogd werd door de kennis van onverplichte Indische talen. De heer Levyssohn Norman bestreed ten sterkste het voorstel om hier te lande een reserve voor het leger van Indië te vormen. Hij deed dit met oen beroep op het oordeel van de meest besliste tegenstanders van zoo danig corps, welks bestemming te uiteenloo pend zou z(]n om van eenig nut te wezen. Beter ware 't in Indië zelf de reserve te vor men. Vooral bestreed spr. de toekenning aan deze brigade van het karakter van reconvales- csntencorps, bestemd tot opneming van wegens ziekte uit de troepen teruggekeerde militairen. Hij stelde voor de gelden voor dit corps (f 100,000) te schrappen. De heeren Schimmelpenninck v. d. 0()e en Rooseboom betoogden het belang van eene geregelde aanvulling van het Indisch leger door vorming van het voorgestelde corps o» ondersteunden dus het regeeringsvoorstol. Het oordeel van de commissie van rappor teurs over het amendement was niet eenstem mig. Namens de minderheid wenschte de heer "W. Van Dedem voor het oogenblik niet tot den maatregel te besluiten. Zy beaamde dat de reserve in Indië thuis behoorde. Nadat de minister van koloniën als doel van het corps vooral had aangewezen behoud van uit Indië teruggekeerde militairen en aanvul ling van het Indische leger, heeft de heer v. d. Schrieck de volkomen nutteloosheid en 1 kostbaarheid van den maatregel betoogd. Desniettemin werd het amendement om de golden niet toe te staan verworpen met 60 tegen 33 stommen. Na deze stemming werd de vergadering "verdaagd tot heden. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 4 Deo. te Mar seille;; de „Rembrandt" arriveerde 4 Dec. Tan Arasterdam te Bordeaux; de „Zuid Holland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 3 Dec. van Southampton; de „PrlnB van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerdo 3 aQëc. Perim. By koninkiyk besluit is benoemd tot "notaris binnen het arrondissement Zutfen, ter standplaats de gomeente Deventer, A. Huender, thans notaris te Vaassen. Verleend aan dr. J. Pynappel, zich scha vende J. Pynappel Gzn., eervol ontslagen hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Leiden, een pensioen van f 3000 's jaars. Eerstc-Hamcr-orerzlebt. Met de wot van 1878 was de Eerste Kamer spoediger klaar dan met deze wyzigingswet. Onvermoeid volgden de sprekers elkander op om de veelmalen herhaalde argumenten tegen de wet op het Lager Onderwys nog weer eens e herhalen. De heer Van Lijnden verdedigde gisteren hot ontwerp als een modus vivendi in 's lands bslang, dat de scherpte van den stryd zal doen verdwynen, nu de neutrale school niet- do verdraagzaamheid heeft gebracht; beproe ven wy dit middel. De ongrondwettigheid van hot ontwerp bestrydt hy. De zorg voor open baar onderwys blyft onveranderd; zelfs geeft dit. ontwerp me9r geld voor openbaar onder wys, dan by eene volledige uitvoering dor wet van 1878. Het byzonder onderwys staat ook niet concurreerend tegenover het open bare, maar als een bondgenoot ter bestryding van onkunde. Het openbaar onderwys zal niet achteruitgaan en het byzondere verbeteren. Eene schoolgeldheffing van 20 cents per maand kan geen bezwaar opleveren. De Ueor Werthoim verklaarde niet ingonomen te zyn met do grondslagen var, hot ontwerp, maar nochtans vóór te zullen stemmen uit een gevoel van hilljjkhold en met het oog op 's lands bjlang. Onvoorwaardeiyk vooratander Heef hy van de openbare school, maar on billijk is het, niet te st3unen bet byzonder onderwijs, dat uit gemoedsbezwaar van de openbare school niet kan gebruikmaken en zooveel offervaardigheid toonde. Concurrentie moet or zyn; de stryd tusschen moderne denk- beeldon en reactie blyft voortduren, maar de voorstanders der oponbave school toonon r.u ook hunne offervaardigheid. De bezwaren tegen dit ontwerp waren niet overwegend. De iuter- pretatio van art. 194 der Grondwet.is geheel veranderd. Aan hare belofte tot leerplichtrege ling blyft hy de Regeering vasthouden. Aan meerdere eischen van het byzonder onderwys worde paal en perk gesteldde spyslyst is afgesloten, maar toonen wy ons, liberalen, de storksten hier, door ahnegatie, verzoening en vrede te willen. De heer Verheyen was zeer ingenomen met het ontwerp, en achtte het niet in stryd met de Grondwet. Het subsidiestelsel zal de byzondere school steunen en in bloei doen toenemen. Overigons verdedigde hy het neu traal karakter der openbare school in 't Zui den katholieke scholen zyn het niet Het aantal onderwyzers, door deze wet geëischt, achtte hy voldoende, de lokalen kunnen meer leerlingen bevatten. De regeling dor school geldheffing is goed en zal nooit ter bena- deoling van het openbaar onderwys kunnen strekken. Daarby bevat dit ontwerp vele verbeteringen. De heer Muller bestreed het ontwerp. Hy achtte het ongrondwettig en het subsidie stelsel voor de byzondere school, ook wegens de consequentien, hoogst gevaariyk. Het neu traliteitsbeginsel der openbare school ls op genomen op aandringen der kerkelyke par- tyon. En nu wordt dit beginsel sedert jaren juist door hen gebruikt om storm te loopen op de openbare school. Is dat goede trouw? Neen, dat is niet eerlyk. Het waren de man nen, die de leer des vredes moesten verkon digen, die de gemoederen opzweepten. Sedert heeft er nooit zooveel onverdraagzaamheid geheerscht. En nu, om tot verzoening te komen, zal men subsidie geven aaD alle sche len van 25 kinderen, onverschillig wat er geleeraard wordt. Kan zulk een middel het volk bevredigen Het ontwerp zal seetarisme kweeken en planten in het gemoed, in merg en been, in hart en nieren des volks, als een kwaadaardige bacil; twist en tweedracht zul len overal heerschen. Spr. hoopte daarom, dat deee wet niet aan genomen zal worden. Verwerping zal geen kwaad zyn, want ze zal kunnen leiden tot eene andore, betere wet, die werkoiyk bevre diging zal geven. Hoe de uitslag zy, moge de natie bedenken, dat naar het echoone evan geliewoord Geloof, Hoop en Liefde moeten blijven, waarvan de Liefde is de meeste. De heer Prins herinnerde aan de openings rede van 1888, waarby voor het eerst hot standpunt verlaten werd, dat de Staat alleen uit maalschappeiyk oogpunt met het onder-, wys te makon heeft. Van de nieuwe stelling is dit ontwerp het uitvloeisel, in stryd met den geeat der Grondwet. Eene staatkunde, die de openbare school verzorgt, maar haar te geiyk bestrydt, is eene speculatievestaatkunde, waaraan spr. niet meedoet. Tot nog toe gold de leer, dat de Staat niet onverschillig, maar onafhankeiyk van de godsdienststroomingeri staatzal men nu vrede brengen door hiervan af te wyken? Spr. botwyfelt of de vrede met de kerkelyken zal bereikt worden; 't is zich overgeven aan eene illusie. De geschiedenis leert dat de kerkelyken zoo licht niet te be vredigen zyn. Gelukkig zyn wy hier nog be- Vryd van eone onverdraagzaamheid als in Belgid, dank zy de openbare school. In België wordt eerst herdacht do kerkelyke overheid, dan pas de Koning. Dit ontwerp zal de volksschool in volkomenheid en kracht doen vermindorende concessiën zullen niet baten en het ontwerp zal slechts leiden tot nieuwen stryd. De heer Van Lier beaamde de bezwaren der boetryders van het ontwerp. Hy had als voorstander van het oponbaar onderwys ge- wensc-ht dat de openbare school de alge- meeno school zou zyn en de ouders de zorg veor het godsdienstonderwgs op zich zouden nomen. Het zyn illusiën geweest. Velen heb ben zich afgewend van de openbare school en byzondoro scholen zyn opgericht. Tegen hot subsidiestelsel zou hy geen ovorwegend bezwaar hebben. Maar hoe geschiedt het? Er wordt subsidie gegeven, niet aan de be slaande, maar aan alle byzondere scholen. Er is geene facultatieve, maar eens gedwon gen subsidiéering. Nagenoeg krygt hot by zonder onderwijs hetzelfde subsidie als het openbare. Dat is rechtsgelijkheid, zegt men. Neen, de openbare school 3taat onder toe zicht; de byzondere is vry; zoo roopt men eone oneerlijke concurrentie in let leven. Het ontwerp schynt de bedoeling te hebben do openbare school te ontvolken. Welke de bedoelingen des ministers ook zyn, do vraag is, wat zullen de gevolgen wezen. Ten platten lande kan de Ryksbydrage wel voldo.nde zyn om de byzondere school te doen bestaan. Do ouderwyzer toch is vrij een ander beroep waar te nemen; het eenvoudigste lokaal is voldoende 25 kmdsren zyn spoedig by elkaar. Is eenmaal do byzondere school opgericht, dan kan men kunstmiddelen gebruiken om haar te doen bloeien ten nadeele van het openbaar onderwys. De wet mist alle waar borgen, ook omtrent de besteding van het geld. Men hangt af van de inzichten van het bestuur der vereeniging. Zulk eene wet is niet te rymen met den grondwettelyken plicht der Regoering om te zorgen voor het openbaar onderwys. De heer Van Swinderen vroeg wat de politiek by deze wet doet; 't moge vreemd zyn, maar spr. heeft dat nooit begrepen, nu niet en in '78 evenmin. Het onderwys, dat staat op den voorgrond, en nu is het voorstel- Schaepman hier op grond van onvoldoende waarborgen voor het onderwys gevallenzal nu deze Kamer, In hoofdzaak dezelfde, door eene achterdeur inlaten, wat voor twee jaar aan de voordeur afgewezen ls, en voor een niet te bereiken doel, eene der Regeering en ons opgedragen zorg prysgeven? De fout is de inmenging der politiek; daardoor is de subsidie-quaeslie vastgekoppeld aan benadee ling van 't openbaar onderwys. Wilde men waarlijk verzoening, waarom de subsidie-qnaestie niet by afzonderlyke wot aanhangig gemaakt? Verschillende bepalingen dezer wet zullen dan ook r.iet gunstig werken voor het open baar onderwys, waarom spr. met de voor stellen niet mee kan gaan. De heer De Vos Van Steenwyk besprak de quaestie van de schoolgeldhefflng; over de werking waarvan nog te weinig bekend is, om te kunnen oordeelen. De Regeering Bpreekt dan ook alleen maar over den plicht der ouders ten deze; toch ware het beter geweest deze zaak aan de ge meenten OTer te laten, omdat dezen met de uitvoering der wet belast zyn, en de locale toestanden en behoeften kennen. Zoodoende had de Regeering tevens getosnd schoolver zuim te willen tegengaan. Verder is deze verplichting in stryd met de autonomie der gemeenten en eene bron van moeilykheden tusschen de Regeering en de plaatselyke bestaren, en stryd tusschen de leden van die bestaren onderling; spr. betreurt daarom de aan het centraal gezag toegekende bevoegdheid. Heden voortzetting. Gemengd Nienwa. De personen, die vóóreenigen tyd de orde verstoorden in eene vergadering van het Leger des Heils alhier en by die gelegenheid verzet pleegden ten opzichte van een inspecteur en van een agent van politie, zullen daarvoor den 16den dezer terechtstaan voor de arrondissements-rechtbank te 's-Hage. In de vorige week werd door een sebipper, tydeiyk alhier, by do politie aangifte gedaan dat uit de ongesloten roef zyner schuit eene portefeuille was ontvreemd, waarin eenige papieren zonder waarde, hoewel hy gewooniyk ook zyn bankpapier daarin bergt. Aangezien zyn gewezen knecht, zekere A. v. H., in de nabyheid der schuit was gezien, werd deze persoon van den diefstal verdacht, daarna door de politie te Hillegom aangehou den en naar hier overgebracht. Hy bekende, zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt, gevende hy te kennen de portefeuille in eene sloot naby den overweg der spoorbaan alhier te hebben geworpen. Toen daarop onder toezicht der Leidsche politie naar dit voorwerp tevergeefs werd gezocht, bleek onderwyl dat iemand te Oegst- geest jl. Vrydag-morgen de portefeuille ge vonden en vernield had. Het garnituur wa3 echter nog in zyn bezit, 't welk dan ook in beslag genomen is. Den 15den Nov. 11. wsrd dooi familieleden van zekeren D. H. aan het politie- bureel kennis gegeven, dat deze persoon ver- moedeiyk een ongeluk had gekregen, aangezien hy, des namiddags uitgegaan, niet, zooals gewoonlijk, was teruggekeerd, hetgeen, met het oog op zijn leeftijd en bijziendheid, niet onwaarschynlyk werd geacht. Eergisteren word bedoelde persoon evenwel uit Amster dam liorwaarts gebracht, hebbende by zich aldaar bij do politie aangemeld als schuldig aan verduistering van geldon eener familie alhier, by wio hy als looper dienst deed. Hoewel daarvan geene aangifte was gedaan, bleek 's mans opgave toch waarheid te bevatten, aangezien hy met ruim f 26 uitgezonden o. a. tet voldoening van een postwissel, dit ge'd niet op 't postkantoor had bezorgd. Al 't geld is dan ook door hom verleerd, waarna hy ten laatste geen raad meer wiet. Vol gens eigen verklaring moet by reeds verschil lende malen voor landlooperf) zyn aangehouden. Door de politie alhier is aango- houden een persoon, wonende onder Oegst- geest, die verdacht wordt jl. Zaterdag-nacht ten nadeele van een koffiehuishoudor eene lichte demi-9aison te hebben ontvreemd, welke dan ook Zondag-morgen door verschillende perso nen in zyn bezit is gezien. In denzelfden nacht, tusschen 12 en 4 uren, heeft hy zyne eigen jas, welke hy nu weder draagt, van de hand gedaandeze jas is alzo» later door hem teruggehaald, vermoedeiyk In ruil voor de ontvreemde jas. Zy, die hieromtrent inlichtingen kunnen verstrekken, worden uitgenoodigd zich daartoe aan hot commissariaat van politie alhier te vervoegen. Zaterdag jl. werd vanwege de militaire autoriteit by de politie alhier kennis gegeven ö-at gedurende de laatste maand uit eene gesloten rustkamer in de kazerne ver schillende muziekinstrumenten waren ont vreemd. Het mocht der politie gelukken, die voorwerpen hier ter stede in beslag te nemen, terwyi door den kooper twee tamboers werden aangewezen als de verkoepers dor voorwer pen, waarop de verdachten in arrest zyn gesteld» By een door de militaire autoriteit gehou den verhoor, bleek inderdaad dat de goede personen waren genoemd, en daarna kon zelfB door de politie nog worden in beslag genomen een zakdoek, welke door een der tamboers by den verkoop van een der instrumenten was gebruikt. Do burgemeester van Oudshoorn waarsehuwt tegen een zich noemenden Richard Muller, die voorgeeft student te Oxford te zyn en zich aan verschillende op lichtingen, zoowel in de gemeente Oudshoorn als in het naburige Alfen, heeft schuldig ge maakt. Signalement: aangezicht ovaal, voor hoofd gewoon, oogen blauw, neus gewoon, kin spits, ooren groot, haar blond, knevel lichtblond, wangen ingevallen, tamelyk lang en mager van gestalte; was gekleed in donkerbruin geruit fantaeiecostuum, zwarte overjas. Eene brutale oplichting werd gisteravond in Den Haag gepleegd. Eene dienst bode vervoegde zich in het mantelmagazyn op de Kapelsbrug aldaar, voorgevende een regenmantel te willen koopen. Toen zy het gewenschte kleediDgstuk had aangepast, ver zocht zy om het haren vryer even to laten zien, die buiten wachtte, en van wien zy den mantel als St.-Nicolaas-geschenk zou krygen. Het verzoek werd toegestaan. De dienstbode echter, in plaats van dadelyk terug te komen, zooals zy beloofde, is met den mantel ver dwenen en men heeft haar tot dusver nog met kunnen wedervinden. Uit Londen wordt aan het „N. v. d. D." door de heeren I. S. Van Nierop Sons geseind dat gisteren al de verleden week aangevoerde veeladingen te Harwich en te Thameshaven zyn doorgelaten. Eene groote bakkery te Phila delphia is door brand vernield. Vyf personen kwamen om het leven en vier anderen werden ernstig gewond. De „Amsterdamscho" likourfa- briek by Mödling (Oostenryk) is afgebrand. De heer Georg Bergmann, raads heer in het hof van appól en lid van den gemeenteraad, te Brussel, was dezer dagen te Luxemburg op do hertenjacht met een zyner medoraadsleden en oenige andere heeren. Eik der jagers had post gevat op de hem aangewezen plaats, toen een hort voorby- snelde. Een der jagers schoot en miste het hert, maar trof don heer Bergmann in het onderlyf. Op zyn verlangen word de hoer Borgmann terstond naar Brussel vervoerd, waar hy spoedig overleed. Het raadslid, dat zyn ambt genoot aldus doodschoot, is zóó terneerge slagen. dat hy niemand kan zien en men hem het nog ni9t heeft durven mededeoiea dat de do hoer Bergmann is overleden. Do heer Borgman.i was ongoreov vyfiig jaren oud en 'oohoorJe tot de meest geachte t-r de bekwaamste leden der rechterlijke ni cht van België. BUITENLAND. ïAwl tas-oS» IuüA. Bij de behandeling in den Ryksdag van tiet vooratel-Barth, betreffende' het ontslag va mynwerkers, verklaarde do minister Bsttichcr, dat de Regeering geene stelling kon innemen, voordat hot ODderzoek om-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2