.-.v.: onheil was dar. de politiebrandweer mot dan haspelwagen van den naastbyzyrideu post. Het vuur werd door de brandweer, met be hulp van twee slangenwagens on do handspuit No. 2 (Turfmarkt), bediend door de spuitgasten dier spuit en door politie-agenten, geblusckt. Ook de handspuit No. 1 (Bezemstraat) was met bediening spoedig ter plaatse, doch be hoefde geen water te geven. Toen do brand, die vermoedelijk in eene kleerkast naast den schoorsteen is ontstaan, uitbrak, lag bet gezin te bed. Zóó snel gre pen de vlammen om zich heen, dat men langs de trap niet meer kon vluchten. De kinderen werden dus naar boven en langs de dakgoten in veiligheid gebracht, waarna do oudera langs denzelfden weg ontkwamen. De wethouder van openbare werken was ter plaatse aan wezig. Dinsdag, den eersten dag, waarop te 's-Hago de honden zonder muilkorf moch ten loopen, liep er aldaar een hond door de stad, versierd met een grooten strikop een der einden stond: „W(j leven vrjj! W(J leven blij!" In don ouderdom van 105 jaren is te Rotterdam overleden de weduwe P. Snelli. Op de fabriek „Fyenoord" te Rotterdam waren gistermorgen 18 werklieden niet verschenen. „De Maas" miste 110 a 120 werklieden, do firma's Burgerheut 70 en "Wilton 20 werklieden. Er is gistermorgen door die werkstakers eene vergadering ge houden, waarbij 350 a 400 personen aanwe zig waren; een bewijs dus, dat vele particu liere smederijen hun aantal geleverd hebben. Door Emonts werd medegedeeld dat de werkstaking was geproclameerd en reeds 800 werklieden hadden gestaakt. Kalsbeek uit Amsterdam doelde o. a. mede dat dezer dagen de werkheden aan de gas fabriek te Amsterdam, en de spoerwegwer- kers aldaar het werk zullen staken. Te Rotterdam werd gisteravond wederom eene vorgadering gehouden van ijzer- en metaalwerkers, belegd met het doel om afge vaardigden te kiezen, die met de patroons hedenochtend zouden trachten te onderhande len. Als zoodanig werden aangewezenEmonts, tot nu toe voorzitter der vergaderingen, Kals beek uit Amsterdam, en Yan Oosten, ontslagen werkman der fabriek „Fjjenoord", de laatste om den eereten eisch van eerherstelling der ontslagen werklieden toe te lichten. Vóór men tot deze verkiezing overging, werd van verschillendo zijden nog het woord gevoerd, waarbij politie en pers het weer moesten ontgelden. Voorts werd medegedeeld dat de werklieden van de fabriek Burgerhout gistermiddag allen het werk hadden gestaakt, doch weer werden teruggenomen en hun zin kregen wat betreft den werktijd van 10 uren tegen 12 uren loon. Ook de werklieden der smederij van den heer Kortland hebben zich bij de werkstakers aangesloten. Er waren ongeveer 500 personen. Hedenavond wordt er opnieuw vergadering gehouden. Te Amsterdam hebben gisteren weder 40 lossers van ertebooten het werk gestaakt, terwijl 40 lossere van de stoomboot „London City" ook den gewonen arbeid wei gerden, loonsverhooging eiechende. Te Amsterdam heeft dezer dagen een doel plaats gehad op de sabel tusschcn een officier der huzaren en een van de artillerie. Beide partijen werden licht gewond. (Ar. E. G Gisternacht is te Amsterdam op het Rokin bjj den overhaal een ernstig ongeluk gebeurd. Eene jonge vrouw, Alida Lus, zangeres in een dor Cafés-Concerts van de Nes, was, uit die inrichting komende, nauwelijks een huurrijtuig ingestapt, of het paard van dit rijtuig schrikte door eene onbe kende oorzaak, ging op hol en reed te water. Men telegrapheerde om de hulp der brand weer, die ook oogenblikkeliJk kwam, doch weinig kon uitrichten. Toen eindelyk Sinck's toestel was gekomen en het rijtuig en paard op den wal had gebracht, was natuur lijk do jonge vrouw, die zich niet had kunnen redden, reeds verdronken. De koetsier, die ook in hot water was gereden, werd spoedig ge noeg gered. Hst lijk der ongelukkige vrouw werd naar het Gasthuis gebracht. Gistermorgen is door den trein, welke te 7 u. 35 m. van Amsterdam vertrekt, een wegwerker, die in de nabijheid van Weesp werkzaam was, overreden. De ongelukkige was terstond dood. Naar de „Standard" uit St.-Peters- burg verneemt, voorziet professor Ydehaner, de specialist, tegen het voorjaar een uit breken van cholera in Europa. Hij raadt voor zorgen aan. Naar de „Herald" uit Zanzibar verneemt, is Stanley aldaar behouden aan gekomen. Te Mikessio ontving bjj Wiasmann's toezending van mondkost en benoodigdheden, benevens de eerste Europeesche berichten sedert drie jaren. De „Times" berekent dat Stanley's expe ditie tot bevrijding van Emin-Pacha f 300,000 heeft gekost. In de noordelijke provinciön van Chili is een groote voorraad ijzeroer ontdekt, welke, naar men beweert, millioenen tonnen bevat. Het bericht komt uit Berlijn en er wordt bijgevoegd, dat reeds pogingen worden gedaan om eene Duitsche maatschappij tot exploitatie dezer mijnen op te richten. Volgens berichten uit Nieuw- York is de groote brand to Boston ontstaan door het breken van een kabel voor de elec- trische verlichting, welke in aanraking kwam met een gewonen telegraafdraad, welke ge bruikt werd voor electrischo klokken. Men gelooft dat de telegraafdraad, daardoor gloeiend geworden, brand veroorzaakte in het huis, waaraan hij bevestigd was. Het door den brand vernielde gedeelte der stad heeft eene oppervlakte van l3/, bunder en de schade bedraagt 1,000,000 dollars. De koude in Europa. "Wanneer men in Nederland in de kou zit, z(jn som migen geneigd, naar „het zuiden" te ver langen. Het is echter op dit oogenblik in Zuid-Europa niet veel warmer dan by ons, waar het jjs in de parken reeds eenige ryksdaalders dik ligt. In het Fransche depar tement der Beneden-Alpen heerecht flinke koude; te Aries en to Avignon viel sneeuw. Te Marseille heeft een hevige orkaan, welke een paar dagen lang zyne woede op de kust koelde, den thermometer tot 6 graden beneden het vriespunt doen dalen. Ook te Bordeaux hoeft het gevroren en op verscheidene plaat sen in het laad tusscben de Golf van Lyon en het Kanaal sneeuwde het. Men verwacht helder weer, doch lage temperatuur. Ook in Oostenryk begint men aan den winter te denken. Het grootste nadeel van een Btreng jaargetyde daar is de stremming van het spoorwegverkeer. Wel worden soms do soldaten aan het werk gezet om de spoor wegen vry te maken, doch daartoe mogen zy alleen In hoog noodige gevallen worden gebruikt. In sommige streken, voornamelijk in Hongarye (ook in Polen), wordt dan jie post met sleden vervoerd, doch dit gaat zeer langzaam. Geen wonder dat me» dus belang stelt in do talrgke voorspellingen, welke om trent de vermoedelyke gestrengheid van den aanstaanden winter worden gedaan. Een bergbewoner voorspelt buitengewone koude, op grond van de gewoonten van het wild, dat dit jaar geneigd schijnt in laag gelegen deelen van het gebergte te overwin teren. Een meer te vertrouwen kenmerk vor men de berichten van gestrenge koude in Noord-Raeland. Te Archangel was het weder tot 24 Nov. zachttoen kwam plotseling een yzlge poolwind, ten gevolge waarvan de ther: mometer reeds 2 dagen later tot 23 gr. C. beneden het vriespunt en vervolgens tot 32 gr. daalde. In het veel zuideiyker gelegen Viatta was de thermometer slechts 1 graad hooger. Te Kasan wees hy 22, te Nisjni- Novgorod 20 gr. Vermoedeiyk kan daarom in geheel Noord- en Midden-Europa zeer koud wedor worden verwacht. BUITENLAND. Frankrijk. In de zitting, gisteren door de Kamer van Afgevaardigden gehouden, vroeg de heer Hub bard aan den minister Spulier inlichtingen omtrent de gebeurtenissen in Brazilië. De minister antwoordde dat het nieuwe bewind zich had verbonden de door de vorigo regeering aangegane verbintenissen te eer biedigen, en daarop hadden alle mogendheden eenparig besloten de republiek te erkennen. De minister had op 27 November den Fran sehen zaakgelastigde opgedragen, de goode betrekkingen met Brazilië voort te zetten, doch den uitslag der verkiezingen af te wach ten, waardoor het voorloopig karakter van don toestand zou ophouden, voordat tot de officiëele erkenning der Braziliaansche Repu bliek werd overgegaan. IknlUohlanit De regeering heeft by den Ryksdag weer een aantal bescheiden ingediend over Oost- Afrika. Hieronder vindt men rapporten van majoor Wissmaun en luitenant Gravenreuth met uitvoeriger mededeelingen betreffende de expeditie naar Mpwapwa, den terugkeer naar Bagamoyo en de nederlaag, welke den aanvoerder dor Arabieren, Bu3berï, is toege bracht. De mededeeling wordt besloten met twee telegrammen van 11 en 17 Nov. In het eerste wordt gemeld dat ten noordwesten van Pangani een legerkamp van Arabieren stormenderhand is genomen, waarby den vyand zware verliezen worden toegebracht, en het tweede luidt aldus: Kipumbwe is met hulp van de kanonneerboot „Sporber" getuchtigd en geheel Useguha is onder worpen. De Ryksdag heeft gisteren de voordracht tot wüziging der wet op de Ryksbank, by tweede lezing met groote meerderheid aan genomen. Een voorstel van den heer Huene, volgens hetwelk het aandeel van het Ryk in de winst der Ryksbank een tiende meer dan thans zou bedragen, is met 110 tegen 94 stemmen verworpen. Te Weimar is gisteren uitspraak gedaan in het geding tegen den Rechtsanwalt dr. Harmening. Hem was ten laste gelegd den hertog van Saksen-Coburg-Gotha beleedigd te hebben in eene brochure, getiteld: „Wer da? Dr. HarmeBing is veroordeeld tot zes maan den 'vestingstraf en in de kosten van bet geding. Ook is de vernietiging der genoemde brochure gelast. Gisteren had te Hamburg de buitenge wone algemeens vergadering plaats van de aandeelhouders der stoomvaartmaatschappij van de Kingein lyn, die op Oostelyk Afrika vaart. De vergadering zou handelen over een voorstel van den Raad van bestuur om het bedrijfskapitaal te verhoogen tot drie millioen mark en om, als het ryk besluit een stoom- bootdienst op Oostelyk Afrika te subsidi eeren, werkzaam te zyn tot het bekomen dier subsidie. Daarentegen was van invloed- ryke aandeelhouders een voorstel ingekomen om, in plaats van een gesubsidieerden stoom- bootdienst op Oostelyk Afrika, liever een zelfstandigen, niet gesubsidieerden dienst op Nedorlandsch-Indië in te richten, omdat hiervan betere uitkomsten voor de Kingsin- ïyn te verwachten zyn. Zooals nader uit Hamburg gemeld wordt, heeft de algemeene vergadering, zonder ver dere beraadslaging, het voerstel van den Raad van bestuur verworpen, ón met 1400 tegen 900 vertegenwoordigde aandeelen- stemmen het ontwerp betreffende eene stoom- bootlyn op Java aangenomen. Dit besluit is definitief, tonzij de recht bank van koophandel eene wyziging der statuten noodig acht. Hot heet dat de te Hamburg gevestigde Pruisische gezant Von Kusscrow byzonjler werkzaam was voor den stoomvaartdienst op Java, en wel in de hoop dat deze nieuwe lyn zal leiden tot het oprichten eener zylinie naar Duitsch Nieuw-Guinea, waarvoor later missshien van het ryk eene subsidie te be komen zal zyn. Xtall». By de Kamer van Afgevaardigden zyn gisteren krediet-aanvragen ingediend, door den minister van eorlog voor 28 millioen en door den minister van marine voor 5 millioen. Deze aanvragen zyn naar de be grotingscommissie tot onderzoek verzonden. De heer Crispi heeft in den ministerraad de ontbinding der Kamer ter sprake gebracht, om het gevoelen der leden te kennen of eene nieuwe Kamer te verkrygen ware, genegen nieuwo belastingen goed te keuren. De minis ter van binnenlandsche zaken stelde voor de burgemeesters der voornaamste plaatsen te ontbioden, en dezen te hooren over den geest in hun district. Mgr. Satolli zal slechts do inwydinfeder Katholieke universiteit te "Washington bywo- nen en daarna terugkoeren; van het bezoek aan Ierland on de universiteiten te Leuven en Innsbrück is geen sprake. Volgons eene depeche uit Massowah aan de „Piccolo", van 1 dezer, hebben Ras-Aloula en Mangasti zich meester gemaakt van Adowa, hoofdstad van het ryk Tigré. Daardoor is genoemd ryk wedor oudor het gozag geko men van Ras-Aloula en Mangasti. De hoer Gladstone bezocht gisteren de ver gaderingen van den nationaal-liboralen-bond te Manchester, en hield eene lange redevoering, waarin hy o. a. sprak over de verdrukking, welke in sommige vreemde landen heerscht. Hy verklaarde verder dat de oppositie alty'd lankmoedigheid moet toonon jegens het minis terie en zjjne handelingenook meende de oppositie te bespeuren dat het kabinet eene neiging toont om de degelijke leerstellingen der Enge'.sche politiek moer te naderen. De gebeurtenissen op Kreta en in Ann in ie gaven tot groote ontevredenheid aanleiding, en hy hoopte dat de regeering do in die streken gepleegde gruwelen niet zou bemantelen of zich door lofspraken zou laten om den tuin leiden. Hy sprak ook over do laatste aanvul lingsverkiezingen, en meende in den uitslag eene voorspelling te zien van de zegepraal der liberalen by de eerstvolgende verkiezingen. De nieuwe wetgeving zal zich o. a. ook moeten bezighouden met de horvorming der kieswet. KOLONIËN. BATAVIA, 26 October 2 November. Uit Singapore wordt dd. 1 Nov. gemeld: Br is zeeroof gepleegd by Simpang Anak ter Oostkust van Aljeh. Vier der opvarenden in een van Penang komend vaart«ig zyn ver moord en 5100 dollars worden gestolen. Dit vaartuig is een tangkong, eon Chineesch vaartuig, maar dat, komende van Penang, wel onder Engelsche vlag zal gevaren hebben. Dit zaakje zou ons dus wel weer geld kun nen kosten. (Baf. Nbl.) De oommandant van het leger heeft aan de Regeering het voorstel gedaan om eenige officieren en een groot aantal manschappen voor hun gedrag by het gevecht te Edi, by het opperbestuur voor eene militaire belooning in aanmerking te brengen. Ter vervanging van den 2den luit. der inf. C. A. De Neve is de 2de lurt. der inf. D. A. De Voogt geplaatst by de mobiele kolonne van het 10de bat. inf., bestemd voor Sumatra's Oostkust. Het 6de bat. inf., in g&rntzeen te Mage- lang, wordt gereed gemaakt om naar Edi te vertrekken, met eene sectie mortioren en een peloton cavalerio. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zyn dc volgende beschikkingen genome*: Ctviel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof neaF Europa wegens 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, met ingang van 6 Nov. 1889, aan den contr. late kl. bij bet 13. D. op Java es Madocra H. V. baron Bentinok. Bepaald: Dat bet ontslag nit 'elands dienst van den lsten commies op bet bureau van den ase.-ree. voor de politie van de afdeellng stad- en voorsteden van Batavia E. G. Bereansio wordt beschouwd als te zyn verleend „eervol." Benoemd: By het B. B. op Java en Madocra: t-ot contr. lste kl. J. H. J. Sigal; tot contr. 2de kl. H. Ryfroijder; tot adep.-contr. H. J. Waleneon. Benoemd: tot hulpprediker ten dienste der In- landacbe christengemeente te Lagoan (Menado) M. Brouwer. Machtiging verleend: tot uitreiking aan mej. N. Borgerhoff van den Bergb van eeno akte van toe lating van uitoeleniDg als apothekersbediende der arlaenijbereidkunst in Ned.-Indië. Benoemd: tot hoofdinspecteur voor de opium- aangelegenbeden H. L. Oh. Te Mechelen. Gesteld: ter beschikking van don Direotour van B. B. om werkzaam te worden gesteld bij het B. B. A. Mulder, Th. Brouwer, J. A. H. S. Hanozet Gordon en G. H. Tb. Wiggere van Kerchem. Goedgekeurd: dat door den Landraad to Tan gerang is ontslagen wegens vertrek, eervol als bui tengewoon substituut-griffier buiten bezwaar van den lande by die roch bank, F. H. Leidelmeyer. Benoemd: Tot buitengewoon enbakituut-griffior burten bezwaar van den lande bjj die rechtbank J. L. F. 1- Heidsieek. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit 'alande dienst mot iagang van 4 Nov. 1889 do onderwijzer lsto klasse by bet op. lag. ond. J. L. Begenhardt; eervol uit 'elands dienst wegens volb. diensttijd de aJgemcoBO ontv. van 's lande kas te Passooroean J. A: Hielckert, met bepaling dat bij zyne betrekking blijft vervullen totdat bij die aan zijn opvolger kan overgsven. Gestold: Voor den tijd van 0 maaaden of zoo veel korter als zal blyken voldoende te zyn ter be schikking van den voorzitter der landraden tcBond- woao en Djember (Eezoeki) om te worden belast met grifüerswerkzaambedcn bij laatetgomelde recht bank, de klerk bij do Algemeene Rekenkamer B. J. J. A. Desehans. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst de opa. lrte kl. bij den Waterstaat on 'elands B. O. W.: J. E. Gebel. Bonoomd: Bij den Waterstaat en 'slande B. O. W. tot opz. lsto kl. A. L. W. Heldering; tot opz. 2de kl. J. Krom. V orleond: Een 2-jarig verlof naar Europa w. ziekte aan de hnlpondcrwyzeres aan do oponb. lag. meisjesschool to Djokdjakarta F. H. Bruning: en aan don ass.-rceident van Gmsee (Soerabaia) E.'Th. Yan Dolden, voor den laat&te met intrekking van het hem wegens dringende familie-aangelegenbeden verleend verlof naar Europa voor den tijd van een jaar buiten bezwaar van den lande. Ontslagen: Wegens volbrachten diensttijd eervol uit 's lands dienBt do lsto commies by hot Dep. van O. E. en N. W. Verdoorn; eervol uit zyno betrek king de 2do commies bij het Dep. van B. B., D. Boes Lutjens. Benoemd: tot lsten commies op het Dop. Tan O. E. en N. do 2de commies W. Versteogh; tot predikant: bij do evang. gemeonto to Batavia, de predikant t-o Samarang Y. Radersmabij de protest, gemeent-o to Samarang, de predikant to Fort dc Koek, W. Mallincbrodt. Departement van Oorlog. V o rl e e n d: Een 2-jai-ig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan don luit.- koionel der art. W. H. Stavorman. Bevorderd: Bij het wapen der inf. tot luit.- kol. de majoor G. S. Schulztot majoor de kapitein J. A. A. In 't Veld tot lsten luit. de 2do luit. W. J. B. Lanzing. Ontslagon: Op verzoek, eervol, uit Zr. Me. mil. dienst wegens volbrachten dionsttyd met behoud van recht op poneioen do majoor der art. K. E. Beek.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2