{jouraat wordt dagelijks, met uitzondering vaa £on- ea feestdagen, uitgegeven. Leiden, 3 December. N®. 9141 Woensdag 3Deeei-aiit>ei#, PRIJS DEZER COURANT: Toe? L^ddec. par t maacdau.1.19. Franco par port1.49. A.£fcoiiderltfk« Nomroert.t.99. Fü Bommer bestaat Bit TWïfë Bladen. OiSoieol© Hennis^QYia^en. Volkstelling. Burgemeester on Wethouders van Leiden brengen tor kennis van do ingezetonen, die wegens vacantie, verlof of om welke reden ook den nacht van 31 December op 1 Januari a. b. buiten de gemeente zullen vertoeven, dat de invulling von do telkaarten voor de volkstelling bij afwezigheid ook docr huis- genooten kan geschieden. Ten einde alenu die invul ling geeno vertraging onderyinde, wordt aan bedoelde ingezetenen beleefdelijk verzocht ten huize alwaar zij hier wonen, achter te laten cene ailiriftelijke ppgave, houdende: hun familienaam en voornamen (voluit gcschre- von), do plaats, zoomede de dagteekening van geboorte, het kerkgenootschap waartoe zij be- hooren, het ambt, de betrekking of het beroep hetwelk zij uitoefenen, de gemoente alwaar en den naam van dengeno in wiena woning zij den naoht van -4)1 December op 1 Januari a. s. zullon doorbrengen, wordende hierbij tovens er aan herinnerd, dat de voormelde personen ter plaatse alwaar zij dien nacbt verblijven, als tijdelijk aanwezig, ecne groene (voor mannen of joogens), of eene rood a kaart (voor vrouwen of meisjes) hebben in te vullen, welke kaarten daar ter plaatse worden verstrekt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, I)E KANTEB, Burgem. 3 Dec. 1889. E. KIST, Secretarie. PRIJS DER ADVERTENTIHNr Y&a 1—8 regelt 1.06. Iedtrt regal meet/0.17V GrooWre letten nur plxateruimte. Yoor het ia- •Mtttrto buiten de rted wordt 0.11 berekend. Aan de universiteit alhier is het candidaats- examsr. in do rechten afgelegd door don heer J. P. S. Ouaitherio Van Weesei. By beschikking van den minister van biDnenlandsche zaken, is voor bet tydvak van heden tot en met 31 December 1890 benoemd tot assistent voor de scheikunde aan de Ryks- universiteit te Leiden de hoer E. A. Klobbio, alhier. Het Leger des Heils hield gisteravond in do zaal-Noordeinde alhier eene groote bijzondere bijeenkomst. Het middelgedeelte van het lokaal was geheel bezet. De aanwezigen achonken veel aandacht aan hetgeen door de kapiteins ge broeders A. en J. E. Koopmans werd mede gedeeld van wat er op het slagveld gobeurt, onder welk slagveld worden verstaan da ver schillende plaatsen hier te lande, waar van het Loger corpsen verrezen. lil 21/, jaar zyn in Nederland reeds 32 van die afdoelingen gevestigd. Trots de togon werking hier en daar (als daar zijnhet in werpon der ruiten van de vergaderplaatsen, het vernielen van stoelen en banken aldaar, de verschillende opstootjes, de ontberingen welke de officieren meermalen moeten lpdon, enz.) maakt ds arbeid goede vorderingen. Verder worden ook korte toespraken ge houden door hon, die door het Log6r bekeerd waren, en werden er solo's gozongon, opga volgd door alg6meene aanheffing van liederen soms by beurtzang van mannor, en vrouwen Het gezang werd begeleid door piano-spel en dat op het in hot gebouw aanwezige orgel. De aanvoerders waren gezeten op een plat form vóór den kath9dor, welke by de gewone godsdienstoefeningen dienst doet. De Heilsvlag was daarboven aangebracht. Er werden twee collecten gehouden, ééns in dc zaal zelve tut dekking der kosten, welke aan deze bijzondere samenkomst verbonden waren, en ééne aan de denren om den kinderen van de Heilssoldaten met Kerstmis een feestje te bereiden. Do gobeele samenkomst liep in de boste orde ten einde. Niet do minste stoornis had er pUats. By do vanwogo het departement van marine heden gehouden aanbesteding, hadden do hesren Gebrs. Van Wyk en Co. alhier het laagst ingeschreven voor 100 stnks éénmans wolion dakons en 25 stuks tweemans idem, voor f 575 25. Hedenmiddag ontvingen wi) per Fransche mail do Indische bladen van 26 31 October en van 1 0:1 2 November, alsmede de „Deli Courant'' van 30 October. Omtrent de reis van dr. C. Snouck Hur- gronje schryft de „Locomotief": Oppervlakkig schynt hot, alsof mindere trouwhartigheid jegen3 den Mahomedaan in Indië van de zending des heeren Snouck een noodwendig gevolg zou moeten zyn. Hy gaat onder de geloovigen om hunne geheimen te loeren kennen, en de strekking zyner opdracht is, die aan de Regeering te verklappen zoo denkt menigeen. Dat nu is, volgens onze overtuiging, een zeer verkeerd inzicht. Het doel van den heer Snouck is niet, geheimen uit onze Mahome- daansche wereld te verklappen, maar mis verstand tu8schon haar en de Regeering weg te nemen. Er bestaat spanning, dat is niet te ontkenneneeno spanning, welke op den duur tot droevige gevolgen moet leiden voor beide partijen. Welnu, deze gevolgen voor beiden weg te nemen door een entente cordiale, oen modus vivendi tusschen de Christelyke rogeering en hare Mahomedaansche onderdanen, schynt ons de zending van den heer Snouck. Wil echter zulk eene regeling duurzaam en dougdeiyk zyn, dan moet zy rusten op eene nauwkeurigo kennis van do denkbeelden en stroomingen in onze Mahomodannschs maatschappy, en van deze tracht de geleerde dus tot in harefijeste 8chskeeringon op do hoogto te komen. Hy, die vele onzer invloedryke Maliomedanen per- sooniyk te Mekka leerde konne», is behalve wellicht de heer Holle Van Waspada de oenige Hollander, die deze taak kan vervullen. Zyne oude vriendon uit Mekka weten wel, dat hij niet tot hun nadeel zal werken; zij vertrouwen en achten hem hoog, en by velen hunner neemt hy dan ook op zyno reizen over Java zyn intrek. Niet ontdekking van gehei men in vogelvlucht is daarbij doel, maar des kundige observatie van al wat het godsdien stig, maatschappolyk en huisoiyk leven van den Inlander ala Mahomedaan kenmerkt. Hem valt daarby ontzaglyk veel in bot oog, wat voor rnenechon van minder di9pe voorstudie onopgemerkt biyft. Do resultaten nu van dit onderzoek samen te vatten en aan do Regeoring kenbaar to maken, vergezeld van zijn advies over de beste middelen om tot welzyn van ond#fdanen en Regeering beiden de moeilijkheden uit don weg te ruimen daarin ligt niete ontrouw- hartigs, dat i3 integendeel de handeling van een goed vriend. Het kerkbestuur van de Herv. gemeente van Midwoud beeft f 10 en do burgerlijke armbesturen van Midwoud en Oostwoud (gem M.) respectievelijk f 10 en 20 ter beschikking gesteld van do Kweekschool voor Bewaar schoolhouderessen te Leiden. Gisteren mocht de hoor J. Van den Berg den dag herdenken, dat hy vóór vyf en twintig jaren by don heer Gevers, te Oegstgesst, op „Endegeest", in dienst was gekomen, oerst als knecht, en nu ongeveer vyftien jaren als baas. Dat deze dag dan ook niet ongemerkt is voorbygegaan, bleek duidelijk door de groote opkomst zyner collega's, die, niettegen staande de felle koude, naar „Endegeest" zy'n getogen om hem aldaar hunne wenschen aan te bieden, daar hy toch als een bekwaam en welwillend vakgenoot staat aangeschreven Moge het hem gegund zyn nog eeno reeks van jaren gespaard te biyven en tevens nog nuttig werkzaam te wezen Het beroep nRar de Ned.-Herv. gemeente te Dantumawoude is aangenomen door den lieer J. Westrik, cand. te Spannum. Te 's-Hage is op ruim 62-jarigen leeft yd overleden de heer F. L. J. De Bolloville, essayeur by den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken. De heer Lsndborg is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als consul van België te Batavia. De minister van mariao zal Dinsdag 10 December o. a. doen aanbesteden de leve: ing van: 3000 mater blauw voaringbaai, 1700 stuk- dien dekens, 2200 paar grys-wollen gebreide handschoenen, 1500 metor blauw katoen, 1400 meter ongebleekt katoen, 4100 paar wollen sokken en 4400 paar katoenen sokken. De Eerste Kamer kwam gisteravond om halfnegen weer byeen. Ingekomen waren 177 adressen, aandrin- ende op verwerping der Schoolwetherziening. Voorts waren ingekomen de laatstelyk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwer pen, welke naar de afdeelingen werden ver- zondon. De beraadslaging over het ontwerp betref fende de consignatiekas zal nader worden bepaald. Ingekomen was oen verzoek van mr. A. J. W. Van Royen om eervol ontslag als commies griffier, dat gesteld werd in handen van de heeren Viruly, Smits en Six om daarover rapport uit to brengen. De hoer Coenen bracht, namens de commissie voor do vorzoeksc'nrifton, rapport uit op de ingekomen adressen betreffende do Schoolwet, welke ter griffie werden neergelegd. Hedenmorgen te elf uren kwam do School- wetherzioning aan de orde. Italië is hot land, dat zooveel stof heeft, geleverd en nog aan do hand doet voor aller lei verbalen en romans, wolke gaarne gelezen worden. Hoeveel te meer is dit het geval als dlo letterkundige producten op den naam van boeiend mogen aanspraak maken. Zulk een werk is de „Gravin Ilario", naar het Italiaansch van Tommasina Guidi be werkt door H. G. De druk van dit interessante, zeer onder houdende werk is duidelyk en netjes, en de uitgever er van is de heer L. Spoon te Haarlem, wien wy er oen goed debiet van toewenschen In het Yolkspaleis te Amsterdam wordt van Juni tot Septembor a. s. eene internatio nale tentoonstelling gehouden van voorwerpen tot voorkoming van ongelukken en tot ba veiligiDg van het leven van den werkman. Hot stoomschip „Bantam," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Dec. van Genua de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 Dec. van Port-Said; do „Obdam," van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 1 Dec. Lizard; de „Yeen dam," van Niouw-York naar Rotterdam passeerde 1 Dec. Prawlepoint; de „Zuid Holland," van Rotterdam naar Batavia, is 2 Dec. te Southampton aangekomen. Do gewone audiênliën van den minister van financiën op 5 en van den minister van marine op C dezer zu'.lsn niet verleend worden. Z. M. heeft den rang van generaal majoor verleond aan den geponsionneérden kolonel van het legor in Nederlandsch-Indië J. V. Kriesfold, daar te lande vcr'oiyf hou dende, on den gouvorncur-generaal van Neder landsch-Iudië gemachtigd om aan de navol gende, mede in Nederlandsch-Indië verblijf houdende gopensionneerde officieren van het leger aldaar oen hoogeren rang te verleensn te wetenaan den gepensionneorden majoor G. E. C. Guffroy den rang van luit-kol. aan de gepensionneerde kapiteins B. J. 0 Van Koraal en P. Carli des rang van majoor aan den gepensionneorden lsten lnit. P. A C. H. Th. A. WerdmflUer Von Elgg den rang van kapt., en aan den gepensionncerden 2den luit. A. \V. Yau Buuren den rang van lsten luit.aan mr. D. Wichorlink, op zyn daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag Torleend als kantonr.-plaatsvervanger in het kanton Zwolle; aan moj. H. M. Y. Carst, geb. te Yokohama (Tapan), mits zy overigens aan de daartoe by de wot gevorderde voreischten voHoet, vorgunning vorleend tot hat geven van lager onderwy3; H. Hattink boncoin tot burgem:estor dor gemeente Hoevelaken; aan A. H. Bonsmann, geboren to Geilen beek (Pruisen), mit3 by overigens aan de daartoe by do wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwys. Gemengd Nieuw*. Voor liefhebbers is hot oen lust om de prachtige ijsvlakte op de „ysbaan" gade te slaan. Een plankys van af „Zomerzorg" tot de baan maakt don toegang al zeer gemak kelijk. Het bestuur zal den leden zeker gaarne vergunnen een kykje te nomen. In het café „Eigenzorg," Stations weg alhier, hield gisteravond de kappers- en barbiersveroeniging „Hulp eu vriendschap" hare negende jaarlyksche feestvergadering. De voorzitter, de he9r J. Fles Sr., riep den aanwezigen een woord van welkom toe en doolde daarna mede dat de finantiëele toestand der Veroeniging bevredigend is, ofschoon het aantal leden niet byzonder groot kan genoemd worden. Het bestuur zong vervolgens een tweetal liederen, gewyd aan de feestvreugde van den avond en opgevolgd door een "Wel komstlied van allen, op de wyze van or.s Volkslied. Daarna werd een aanvang gemaakt mot het grand spectacle-concert varié, door het internationale operetten- en variété-gezelschap ondor directie on met medewerking van den heer J. S. Cantor, van Rotterdam. Dit gezel schap is in staat oen genoeglykon avond te verschaffendit wist de Voreeniging nog van hot vorige jaar, toen hetzelfde gezelschap voor haar optrad. Aan teekenen van tevreden heid ontbrak het dan ook nu niet. Yooral „Jan en Keetje of de Byeenkomst," komische scune en duet, en „De rykdom der armen," komische vaudeville in één bodryf, mochten de luidste goedkeuring der feestgenooten verwerven. Na het zingen van fooBtlloderen op be kende melodieën in één waarvan werd uit gedrukt hoe straks weer het uur van gaan zou slaan, hoe dit feest ook in de stroomon van dor tyden oceaan zou zinken, en waarin, alvorens die ure zou gekomen zijn, voor be stuur on leden een wonsch word geuit en na uitvoering van hot bal-programma ging men zeker, om woorden uit hot laatste der fe.stlioderen aan te halon, „vergenoegd naar bed, droomende van gullo pret, om daarna zachtjes in ta slapen, met goeden zin to ont waken en alzoo een nieuw jaar iu te treden, eene wet in huis en broode-rkriug." Yoor de betrekking van tuin- man by de strafgevangenis alhier (jaarwedde f 500) hebben zich niet minder dan 80 solli citanten aangemeld. De gouden medaille, door de Leidscho kegelclub „Ada" behaald, is gewon- non te 's-Hage op hot internationaal concours en niet te Rottordam. In Rotterdam heeft geen internationaal concours plaats gehad. Op den torugtocht van „Hage- veld", ond9r Voorhout, naar Leiden, werd gistorochtond liet paard, gespannen voor eene vigilante van den Leidschen stalhoudor B., aan don tol to Oegstgeest (dorpbuurt) schich tig. Het beest bogon to slaan mot de poo- ton, vloog daarna op hol, door hot tolhek, dat juist openstond, mot het slingerende, reeds door hom beschadigde rytuig achter zich, en wierp dit oindolyk met het spatsclierm tegen een eikoboom, waardoor dit verbryzold werd. Rog meer deolen der vigilante leden zwaar. De koetsier en zy, die in het rytuig zaten, kwamen er gelukkig goed af. Het paard word gegrepen aan den tol van W. Beyer, by Leiden. In den nacht van 30 November op 1 December ontstond, om ongeveer kwart vóór drieën, een hevige binnenbrand in een perceel aan de Turfmarkt, te 's-Hage, bewoond door den koffiehuishouder R. Do brand wetd geseind door do brandschel in do Bagynoalraat en de brandweer rukte met zooveel spoed aan, dat zy nog eorder ter plaatse van het

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1