EUIXENLAND. ITraniu-yh. De Braziliaansclie republikeinen te Parijs hebben den goeden uitslag der omwenteling in Brazilië dezer dagen met een groot feest maal in het „Hotel Continental" gevierd. In den hoek van het menu was de nieuwe Bra ziliaansclie vlag afgebeeld. Dr. Urbano Mercandes, de voorzitter, zeide, dat alle ware vaderlandslievende Brazilianen fipr moeten zijn op het welzijn te kunnen drinken van de republiek van Brazilië, welke op het eeuwfeest van de Fransche omwente ling is uitgeroepen. Thans blijkt dat do zuivere opbrengst der te Parij3 gehouden „Vlaameche kermis" ten behoeve van de slachtoffers der ramp te Antwerpen is 86,473 fr. en 39 centimes. De kosten beliepen 229,581 fr. en 31 centimes. DnlMoUand. By het gisteren te Breslau gehouden diner op het koninklijk paleis dronk de keizer op do gezondheid van den veldmaarschalk Von Moltke, naar aanleiding van het feit, dat gis teren vyft.ig jaren verloopen waren Bedert dezen de „ordre pour mérite" werd verleend. In den gemeenteraad van Berlyn zal eerstdaags een hevige styd gevoerd worden over een groot bouwplan, dat in hooge mate de goedkeuring van den keizer wegdraagt, terwyi de radicale leden van den raad er tegen zyn. De voorzyde van het oude Hohen- zollern-slot aan de Spree, dat naar het uit wendige veel gelykenis vertoont met het koninklyke paleis op den Dam te Amsterdam, wordt thans verborgen gehouden door een aantal oude, leelyke huizon, die te zamen de „Schloss-Freiheit" genoemd worden. Sedert vele jaren wenschten velen in de burgery en aan het hof die gebouwen op te ruimen en op die plaats een fraai plein te doen ontstaan, doch de hooge prys van den grond maakte verwezenlyking van dit denk beeld steeds onmogelyk. Thans heeft er zich oene voreeniging ge vormd, welke door middel eenor loteiy ten bedrage van veertig millioen mark, het plan wil uitvoeren. Van de winst wil zy de „Schloss- Freiheit" aankoopen en de gebouwen sloopen. Het Magistrats-kollegium heeft na een scherpen woordenstryd in eene geheime zit ting dit plan met eene meerderheid van ééne stem goedgekeurd. Dit lichaam bostaat uit 34 leden. Thans moet de „Stadtveroidnetor-Versamm- lung", die 126 leden telt, over het voorstel beslissen. Da keizer wenscht dat het aange nomen worde, dewyi hy op de plek der „Schloss-Freiheit" later het groote nationale gedenkteeken voor keizer Wilhelm I hoopt te zien verrijzen. De radicalen, onder aanvoering van Eugen Richter, komen tegen het plan heftig in ver zot en maken daarby gebruik van een bekend gezegde van Wilhelm I: „Er behoort geen gedenkteeken opgericht te worden met behulp eener lotery." Dit is echter onjuist, want de kosten van het gedenkteeken worden door het Duitsche ryk betaald en over de plaats, waar het verryzen zal, moet de Ryksdag uit spraak doen. De oppositie heeft inderdaad moer ten doel een persoonlyken wensch des keizers tegen te werken. By deze agitatie komt nog dat er voor eene spoedig ophanden zyndo herstemming voor de verkiezing van een gemeenteraadslid eene overeenkomst getroffen is tusschen de Duitsch- vryzinnigen en de sociaal-democratenterwyl oek groote verbittering gewekt wordt door d3 scherpe oppositie, gevoerd tegen dr. Stryck, voorzitter van den gemeenteraad, een vryzin- nig man en iemand, die zich groote verdiensten ten opzichte van de stad verworven heeft, alleen omdat hy zich in het belang van de verfraaiing der stad voor het loteryplan ver klaard heeft. (iV- R. C) België. De firma Nauts en Reuver te Antwerpen heeft, ten gevolge van ongelukkige speculatiën, hare betalingen gestaakt. Hot hoofd, de heer Nauts, is wethouder en voorzitter der Artistiek - literaire Vereeniging, zoodat de zaken geheel door den compagnon werden bestierd. Ook was de lieer Nauts voornemens zich binnen eenige weken uit de zaken terug te trekken. Hy heeft thans als wethouder en raadslid zpn ontslag genomen, in een brief, waarin hy verklaart door ayn compagnon bedrogen te zijn, die bovendien, om aan geld te komen, koipjvaren uit het stedelyk entrepot heeft verkocht, welke verschillende banken voor verstrekte gelden tot onderpand moesten strek ken. De heor Nauts zelf heoft dit bjj do justitie aangegeven. - De firma handelde in reuzel en spek. Het voorgevallene baart in do stad groot opzien, en toon de heer Nauts op het stadhuis afscheid nam, hadden zyne collega's de tranen in de oogen. Het passief der firma bedraagt 850,000 fr. De gemeenteraad van Brussel heeft, in geheim comité, op voorstel van den burge meester Buis, besloten, den beroemden Afri- kaanschen reiziger Stanley by zyne komst in die stad een groot feestmaal aan te bieden en ter ejjper eere eene gala voorstelling te doen geven in den Muntschouwburg. Het reeds vermelde ontslag van den chef der openbare veiligheid Gauthier De Rasse heeft in do Kamer aanleiding gegéven'tot een vry heftig tooneel. De heer Bara vroeg verlof om de regeering over dezen maatregel te Inter- pelleeren en de heer Janson, die in hetproceB tegen Pourbaix eene groote rol speelde, sloot zich daarby aan, den maatregel'„gchandelyk" noemende en eene uittarting van het volks geweten. De minister Le Jeune verklaarde dat er over alles volkomen licht zou opgaan ea alle stukken zouden worden overgelegd. Ten slotte is de interpellatie bp aanstaanden Dinsdag bepaald. Groet-HrltannlA Prins Albert Victor, die, zooals men weet, tegenwoordig in Britsch-Indië reist, heeft weder byna een ongeluk gehad. De prins stond te kyken naar het samendryven van een aantal olifanten, toen plotseling een der dieren los brak en op den prins aanviel. Door de tusschen- komst van een der heeren van zyn gevolg had prins Albert gelegenheid naar de voor hem opgerichte kykstelling te vluchten en dus aan het gevaar te ontkomen. De Britsche Emin-pacha-commissio zond aan de dagbladen een brief van den Mahdi aan Emin-Pacha. De Mahdi spoorde daarin den Duitschen reiziger aan, zich aan hem over te geven en tot den Mahomedaanschen godsdienst over te gaan, omdat by zich toch na verloop van tyd eenmaal aan den opper machtigen „profeet" zon moeten onderwerpen. Ooetear^Honf.*Honaro hle. De toestand in de Hongaarsche Kamer is byna niet meer houdbaar. Zoodra de minister Tisza spreekt, begint de oppositie te schreeuwen en rumoer te maken. De tegenstanders van Tisza zitten dan luid te praten en beginnen allen te geiyk zoo hard mogelyk te niezen en te- hoesten, zonder dat de voorzitter er iets aan kan doen. Donderdag zelfs moest de zitting weer worden gesloten, omdat de heer Tisza en de voorzitter het kabaal niet konden meester worden. De liberale meerderheid verlangt dat den „rumoermakers" de toegang tot de vergade ringen zal ontzegd worden en de ernstige leden der oppositie hebben zich by dit voor stel aangesloten. Alleen op deze wyze kan de parlementaire arbeid weer geregeld worden voortgezet. Dezer dagen werd melding gemaakt van twee opzienbare strafvervolgingen of processen in Galicië en Croatië. Thans komt in Hon- garye een derde aan de orde, waarby 80 vrou wen uit het dorp Meleucze beschuldigd wor den hare mannen of bloedverwanten door vergif uit den weg geruimd te hebben. De instructie dezer zaak heeft zeven jaren ge duurd en van de 80 beschuldigden zyn 23 overleden of gevlucht. Als bewezen kan wor den aangenoman, hetzy door de bekentenis der beschuldigden, hetzy door scheikundig onderzoek van de opgegraven lijken, dat in twee jaren 3S mannen te Meleucze door vergif om het leven gekomen zyn. Geraengd Nieuw*. In de gemeente Zegwaard is een geval van typhus voorgekomen. De lyder is overleden. De postbode te Zoetermeer had onlang een brief te bezorgen met het vol gende adres: Aan Kruik, de Rytuigfabrikant, Wiens werkplaats lokt zoo monig klant, Want elk vindt daar zijn aard; Dus, bode, breng hem dan gezwind, Zyn werkplaats weet het kleinste kind: Te Zoetermeer-Zegwaard. Woensdag -morgen te halfvyf viel er, zooals men zich herinneren zal, een buitengewoon zware donderslag. By die gelegenheid trof de bliksem den korenmolen te Wassenaar; evenwel bracht hy slechts geringe schade aan eenig hout werk aan op den omloop en aan eenig met selwerk. Brand veroorzaakte hy in 't ge heel niet. Donderdag-middag is op eeno alleenstaande hofstede, bewoond door de gebroeders Van Loon eu hunne zuster, aan den straatweg naar Moerstraten, op ongeveer een uur afstands van Bergen-op-Zoorn, eene poging tot moord gepleegd, vergezeld van dief stal en inbraak. Drie personen kwamen op genoemde hof stede en vonden de zuster alleen to huis. Met een knuppel brachteu zy haar eenige slagen op het hoofd toe, die haar het bewustzyn deden verliezen, van welke omstandigheid de dieven gebruik maakten de kasten en laden te openen en zich 35 cents toe te eigenen, terwyl een bedrag van eenige honderden guldens aan specie en papier niet door hen werd gevonden. Terwyl zy nog bezig waren, kwam een der broeders thuis, waarop de dieven door een raam ontvluchtten. Na bekomen aan gifte by de politie, mocht deze er in slagen de drie schurken nog des avonds te arresteeren en tot bekentenis te brengen. Het zyn B. J. K., oud 19, J. W. K., oud 17 en B. v. d. B., oud 18 jaar, allen wonende te Bergen-op-Zoom. Gisteren zyn ze naar de gevangenis te Breda vervoerd. De toestand der vrouw is hoogst ernstig. De stads geneesheer dr. Verlinden, die de eerste hulp verleende, constateerde schedel- fractuur en verscheidene gapende wonden aan het hoofd. Lamino, de dader van den te Stein gepleegden moord, is Dinsdag jl. niet naar Stein overgebracht om met zyn slacht offer, maar wel om met eenige personen ge confronteerd te worden, die hem vóór het plegen van den moord hebben gezien, zoomede om aanwyzing te doen van de plaats of plaatsen waar hy de stukken van het door hem na den moord verbroken dolkmes zou hebben weggeworpen. Ten gevolge dier aan- wyzigingen mocht het den brigadier Kluit te Beek en Van der Heyden, brig, der ryks- voldwacht te Geleen, gelukken twee stukken van den dolk te vinden, terwyl het onderzoek naar de overige deelen, die door L. in de langs het dorp loopende beek zyn geworpen, yverig wordt voortgezet. De fancy-fair, dezer dagen te Breda gehouden ten bate van behoeftige Pro- testanteche kinderen, ten einde die gedurende den winter van warme kleeren enz. te kunnen voorzien, heeft, na aftrek van kosten, ƒ1700 opgebracht. De Londensche correspondent van do „N. R. C." schryft van Donder dag-nacht: Gelyk ik reeds kortelyk seinde, heeft de Engelsche regeering als maatregel van voor zichtigheid allen: a ïitairen vee-inspecteurs, zeer plotseling, gelast de gelande Hollandsche run deren en schapen aan eene quarantaine te onderwerpen, alvorens de slachting geschieden kan. Deze order moet zóó worden opgevat, dat de quarantaine ton minste drie dagen te duren hebbe, doch desvereischt verlengd kan worden. De aanleidende oorzaak van dezen maat regel is natuuriyk de aanwezigheid van vee ziekte in Duitsche districten, die aan Nederland grenzen, of ten minste in de buurt liggen. Blyft de maatregel van kracht in den eersten tyd en dat is waarschynlyk dan zullen do Hollandsche veehandelaars vermoodeiyk andermaal aan slachting van vee in Nedorland de voorkeur geven, om het dan geslacht naar hier te zenden. Het ligt toch voor de hand, dat het vee, levend aangevoerd, er niet beter op worden zal als het drie dagen of langer geparketeerd blyft aan landingsplaatsen, welko slechts ten deele beschutting bieden. Ook kan zulk een oponthoud ernstige verliezen be rokkenen. Toch moeten onze veehandelaars nog dank baar zijn, dat de minister Chaplin dadeiyk geene straffer maatregelon tegen hen beraamd heeft. Leelyke geruchten liepen er dienaan gaande te Deptford en vonden er gretige ooren. Men meende al zeker te weten, dat de minister van landbouw besloten had, don vryen invoer onzer runderen en schapen andermaal te verbieden, hetgeen natuuriyk in het kamp dor protectionisten een reusachtig leedvermaak zou hebben veroorzaakt. In zoo verre zien zy zich door de werkeiyke instruc tion van het nieuwe departement betreffende ons vee teleurgesteld, maar zy hopen nu weer, dat die slechts zullen blyken de inlei ding te zyn voor een spoedig te volgen decreet van uitsluiting. Dat het gevaar er van niet hersenschim mig is, zien zslfs de meest optimistisch;;: zmden helder in. Ééne fout aan onzen kan en de slag valtOpgepast is meer da ooit voor onze overheden, doch tevens voo onze veehandelaars en burgeis in het algi meen, de leuze. Een Hollandsche belanghobbende zeide b heden dat de Hollandsche Regeering \os geene straffe maatregelen op dit kritieke oogei blik behoort terug te deinzen. Zy stelle een quarantaine in voor alle reizigers uit Duitse! land en late mogelyke ziektekiemen aan gronzen dooden door berooking. In het onlangs verschenen Nor - nummer der „Revue Britannlque" komt vo: eene correspondentie uit Konstantinopel (Co respondance de l'Orient), waarin de schryv: na van wreedheden in het Oosten gesprok: te hebben, een relaas geeft van eenige gn - welyke wreedheden, welke in onze Oos Indische bezittingen, en wel in de Molukko zouden zyn voorgevallen. Een viertal joni I negerslaven, twee jongens en twee meisji R zouden aan een slavenhouder aldaar zynoi vlucht en door dezen weder zyn gevang: genomen. Hoewel eenige Europeanen aang boden hadden hen vry te koopen, zou i meester dit hebben geweigerd, daar hy e voorbeeld wilde stellen. Deze vier slav: werden toen onder gruwelyke mishandeling: ter dood gebracht. Aan de meisjes werde vóór zy gedood werdeD, eerst neus en oon afgesneden en de oogen uitgestoken. Het artikel eindigt met te zeggen dat Hollanders beste, brave, menschen zyn, t niet gaarne een ander lastig vallen, docht zy wèl zouden doen met te zorgen, dat i hun gebied dergelyko gruwelen niet voorviel: Het bovenstaande komt ons voor een varii te zyn van het onlangs medegedeelde vi haal van aan weggeloopen slaven op Lomb gepleegde gruwelen, welk verhaal, volge een op last der Regeering ingesteld v<x loopig onderzoek, ODjuist zou zyn geblekf Hoe dit zy, of hetzelfde geval of een anc t- wordt bedoeld, het kan zyn nut hebben de aandacht op te vestigen, dat ook in b: tonlandsche tydschriften melding wordt maakt van mishandeling van slaven in sli ken, welke, zooal niet onder rechtstreeks beheer van Nederland, dan toch onder i\ oppergezag staan. Stoute roovers. Verleden Zo dagavond hield een expresse-trein na St.-Louis te Prior Creek, op het Indiaans territoir Cherisaw, stil om de locomotief v, water te voorzien. Plotseling sprongen tv mannen op de machine; do één dwong d machinist en den stoker door te stoom: hen met eene revolver dreigende, en de and maakte den postwagen van den trein li waarop hy den conducteur van den wag ontwapende. Toen zy den trein ver acïl zich hadden gelaten, werd de conducteur f dwongen den inhoud van de brandkast in e zak over te brengen. Daarop werd de snelb: der locomotief getemperd en de roovers ma; ten zich met hun buit, 45,000 dollars, in duisternis uit de voeten. De machinist keei naar zyn trein terug. Het geld behoorde de Pacific Express. Company. Volgens eene andere lezing waren er I gemaskerde en gewapende roovers, wier;l zy, na met den postwagen te zyn doorgostoorpt den machinist en den stoker van de locomo; en bedroeg het gestolene 25,000 dollars. Als onfeilbaar middel tegen di lintworm beveelt prof. Paisir het eter. van e kokosnoot met de melk aan, des ochtends plaats van het gewone ontbyt. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur1 Ondergeteekende weet niet tot wie zich) wenden, tot gemeente of tot provinciedaan) wenscht hij langs dezen weg de aanda-J der bevoegde autoriteit te vestigen op de j begaanbaarheid van den toegang tot l| Utrecht8che Jaagpad. Door het lossen van kalk, zand of steen: ten behoeve van de in aanbouw zynde hui! aan den Hoogen Ryndyk, is het Jaagpad vi voetgangers ontoegankelyk geworden, voo des avonds, wanneer men door de dikke du tornis niet kan zien of men wel langs grenzen der modderpoelen loopt. Met verlangen zien vele bewoners van 1 Jaagpad, met hem, naar afdoende verbeter: uit, opdat wy ook iets ontvangen in ruil on: belastingpenningen. U vriendelyk dankzeggend voor de pla sing dezer regelen, noemt hy zich: Een bewoner van het Utrechtsche Jaagt

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6