..-gL-W^xsg-rry Gemen Kd N 16KTT De commissaris van politiete Leiden waarschuwt in het Politieblad ander maal tegen de vrouw, die met haren man intrek noemt in slaapsteden en de winkels afloopt tot het inkoopen van huishoudelijke behoeften, waarvoor zy in betaling geeft een gulden, welken zy behendig terugneemt, alsdan bewerende dat het geldstuk reeds in de toon- bmklade is gelegd. Op dien grond is tegen haar proces-verbaal opgemaakt. Zy werd ter zake van oplichting in 1873 en in 1877 ver oordeeld en heeft hare straffen in de gevange nissen te 's-Hertogenbosch en te Alkmaar ondergaan. Bedoelde vrouw is van 40-jarigen loeftyd en tamelijke lengte, met plat ovaal aangezicht, ietwat wippenden neus, blond haar en is armoedig gekleed met bont jak, zwarten Tok en dito muts. Dat een fabrikant of hand werksman zich scherpt in zijn vak en daarbij tevens party trekt van de gelegenheid is ten zeerste aan te bevelen. Dit ook heeft de meubelfabrikant Keereweer, aan de Aal markt alhier, getoond, die bij tal van keurige meubelstukken een drietal schaaktafels heeft klaar gemaakt, uitmuntende door sierlijke en doelmatige bewerking en prachtige keuze van ingelegde houtsoorten. Voor schaaklief hebbers zijn het waarlijk benijdingswaardige St.-N~icolaas-cadeaux. De commissaris van politie to Leiden wordt in den laatston tijd herhaal delijk aangezocht om inlichtingen te geven omtrent Catharina Schieck, zich noemeDde wed. De Jong, die onder valsche voorgevens eene betrekking als kinderjuffrouw of gou vernante tracht te verkrijgen, waarom hij herinnert aan hetgeen omtrent haar reeds vroeger, in de Politiebladen van 1868, 1873, 1874 en 1876, werd bericht. In laatstge noemd jaar is zij naar België vertrokken en na aldaar eenige jaren dezelfde praktijken te hebbon uitgeoefend, hier te lande teruggekeerd. Alstoen is zy gehuwd met den machinist De Jong, dien zy kort daarna heeft verlaten. "Sedert dien tijd correspondeert zij ook onder de namen van De Jong en de wed. De Jong. Dit Leiden is verleden Don derdag aan iemand, te Heteren woonachtig, een brief gezonden, inhoudende een munt biljet van f 10 No. 06712, welke brief tot helen niet aan het adres is bezorgd geworden. Van tijd tot tp komen to Zoe- terwoude gevallen van besmettelijke ziekten voor; onlangs eon van febris typhol'dea, met ■doodelyken afloop. Men meldt o n s u i t K a t w y k a a n iZee, dd. 30 Nov. Dezen nacht zyn nog van de haringvisschery aangekomen: KW. 20 „Katwyk I", van don reeder W. Taat, met 108 kantjes; KW. 15 „de Vrouw Johanna", van den reeder H. Van den Marei, met 290 kantjes; KW. 16 „Anna Lydia", van denzelfden reeder, met 108 kant jes en 11,000 stuks steurharing, en KW. 18 „de Vrouw Leuntje", van den reeder D. Haas noot Nz., met 20 kantjes. Hodenmorgen wordt de steurharing van de KW. 16 afgeslagen. Naar men zegt, zal in de nabijheid van Den Haag door een buitenlander eene groote hondenfokkery opgericht worden. Door den adjunot - i nspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht tn Zuid- Holland zyn de typheuse koortsen op Rozen burg epidemisch verklaard. Naby het station Hoesselt wildo de 20-jarige dochter van eene overwegwach- teres gisterochtend den dienst voor hare moe der waarnomen by aankomst van een trein. By het overloopen van den weg geraakte zy evonwel onder den trein en werd letterlyk in tweeën gereden. (U. D. 1 Naar we reods me1ddenheeft gisteren te Utrecht een vreoselyke moord plaats gehad. Een gepensioneerd militair, M. genaamd, schryver aan de Maatschappy tot exploitatie van Staatsspoorwegen, verkeerde sedert eeni- gen tyd in onmin met zyne vrouw, van wie hy gescheiden leefde. Reeds meermalen waren door hem pogingen in het werk gesteld de vrouw weder tot samenleving te bewegen, welke echter telkens op haro weigering af stieten. Gisterochtend beproefde M. andermaal by zyne vrouw, op den Heerenweg woonachtig, in huis te komen, wat hem aanvankeiyk ge lukte. Er schynt echter oneenigheid gerezen te zyn, want niet lang daarna verliet M. het huis, en begaf zich door de Doornboomstraat naar de Singelgracht, waar hy zich in het water stortte. By onderzoek vond men het bloedend lichaam der vrouw in huis uitge strekt, in de rechterzydo verwond door een messteek. Dadelyk werden pogingen aangewend om M. te redden, die echter allen op 's mans onwil afstieten, totdat oen militair zich te water begaf en den reeds bewusteloozon dren keling aan wal bracht. Door dr. v. L. werden onmiddeliyk pogingen in het werk gesteld bet leven weder op te wekken, waarin hy in zoo verre slaagde, dat M. na eonigen tyd zyn bo- wustzyn herkreeg. De vrouw, reeds overleden, werd per bran card naar het hoofdbureel van politie overge bracht, waar men ook spoedig den moordenaar in verzekerde bewaring bracht. Zyn vervoer per vigilante was noodig, ten einde hem aan de woede der verzamelde volksmenigte te onttrekken. In den afgeloopen zomer had naby Loosduinen eene botsing plaats tusschen twee stoomtrams, gelukkig met geen ander gevolg dan eenig materië9l nadeel. De con ducteur van eene der trams, die door een wissel, waar hy wachten moest, heengereden was, werd vervolgd ter zake van het door schuld doen ontstaan van gevaar voor het verkeer door stoom vermogen. De Haagsche rechtbank nam als verzachtende omstandig heid aan het feit, dat bokl. 5 dagen achtereen ongedeer 19 uren achtereen dienst had moeten doen en veroordeelde hem tot 7 dagen hechtenis. Dienovereenkomstig vorderde heden ter terechtzitting van het gerechtshof, adv.-gen. Telders bevestiging van het vonnis. Mr. J. M. Van Stipriaan Luiscius betoogde dat, waar opzet geheel was buitengesloten, hier van schuld al dan niet blyken moest. En nu was voor schuld, in een geval als dit voorzeker, naar de leer van den Hoogen Raad noodig eene zekere, niet geringe ma e van onvoorzichtigheid, welke onvoorzichtigheid by dagvaarding niet ton laste was gelegd. Daar enboven wae by arrest door do rechtbank uitgemaakt dat eene omstandigheid, als in dit geding in confesso, waardoor appellant wegens gebrek aan nachtrust (by art. 113 van het Alg. Regl. voor den dienst op de spoorwegen op 8 uren bepaald) in een toestand van slaperigheid verkeerde, gelden moest als eere schuldwegnemende omstandigheid. Het concrete feit, waaraan bekl. was schul dig verklaard, was z. i. dus niet strafbaar. Uitspraak 14 December. Te Ter Horst, gehucht d„er ge meente Meer (Limburg), zyn gisternacht twee huizen, bewoond door Royen en Georges, door brand vernield. Vier koeien en eenig ander vee kwamen daarby om. Alles was verzekerd. De „Ville de Marseille," een schip met 3000 vaaljes kruit aan boord, is in de haven van Marseille in de lucht gesprongen. De knal was verschrikkeiyk en de stukken vlogen ver naar alle zyden, gelukkig zonder Iemand te kwetsen. Eene Engelsche myi in het rond werden de vensters der huizen ver- bryzeld. De bemanning had het schip vooraf vor- laten, daar brand aan boord was ontdekt. De berichten omtrent den brand te Lym, in Massachusets, luiden ontzettend. Meer dan 100 schoenfabrieken, de nieuws bladkantoren en het centraalstation van den Boston- en Maine-spoorweg zyn vernield en een groot aantal personen kwam om het leven. Byna 8 uren lang woedde het vuur _met eene hevigheid, welke de beruchte branden van Chicago en Boston in herinnering bracht. Er heerschte eene onbeschryflyke verwarring, welke de soldaten tevergeefs poogden te doen bedaren. Eene groote menigte menschen, voor- Dameiyk armen, is zonder dak, en de burge meester heeft een beroep op de liefdadigheid zyner landgenooten gedaan en onmiddellyke toezending van kleederen en andere levens behoeften voor de ongelukkigen, alsmede mili taire hulp verzocht. De schade in| do kantorenwyk, waar, be halve 12 blokken van de grootste schoen fabrieken en 4 dagbladkantoren, 4 banken, verscheidene kerken en een aantal club-gebou wen, benevens een groot aantal winkels (alles te zamen eene vk. Eng. myl oppervlakte beslaande in de asch werden gelegd, wordt op 10,000,000 dollars geschat. In 't geheel werden omstreeks 150 woningen vernield, 160 gezinnen van dak) beroofd, terwyl omstreeks 8000 personen door den brand zonder werk zyn, 112 houten blok ken gingen in vlammen op en een aantal andere gebouwen moest met dynamiet ver nield worden om den voortgang van het vuur te stuiten. Intusschen komen er berichten andermaal van een nieuwere grooten brand in Amerika, nu te Boston. Bbi brand ontstond in de pak huizen van de beuren Brown Duprell Co., en breidde zich cwr de naburige huizen uit. De brandweer wse nit't bij machte het vuu; te stuiten, zoodat uit naburige steden hnlp moest worden gevjaagid, wat zeer langzaam ging, aangezien de Selegraafgemeenschap oj> verscheidene plaatsen- was verbroken. Dien tengevolge verkregen" de vlammen in korten tyd grooten omvang. Ruim te 8 uren begorjde brand en hoewel het hevig regende, waren omstreeks te 10 uren reeds 4 blokken huize» van 20 gebouwen in de asch gelegd. Tegen den middag waren omstreeks 100 bluschwerktoigen aan den arbeid en was het vuur bedwongen. Een niet voldoende affeezonderbe- eleetrische geleiddraad schynt oorzaak te zjjn geweest van den brand, welke veer omstreek» 8^000,000 dollars schade aanrichtte. De meeste der ver brande gebouwen waren de fraaiste in de kantorenwyk der stad. Voor een groot deel waren het pakhuizen van linnen, wollen en katoenen goederen, boeden, schoenen, klee deren, en deze brandbare stoffen brachten zonder twyfel tot snelle verspreiding van het vuur het meeste by, daar verscheidene der magazynen als volkomen branivry werden beschouwd. Telegrammeb BRUSSEL, 29 November. Koning Leopold heeft oen telegram tot verwelkoming aan Stanley in Oost-Afrika gezonden. Men hoopt dat Stanley, zoo hy vóór het einde der sla- verny-conferentie in Europa terug is, haie leden hier zal begroeten. De hoogleeraar in het strafrecht aan de universiteit alhier, de beer Prins, die tydeiyk het ambt van den heer Gauthier de Rasse overnam, werd hedenochtend by het binnen treden der gehoorzaal door zyne toehoorders met gesis en gefluit ontvangen. De heer Prins trachtte hen tot bedaren te brengen, verklarende dat hy als inspecteur der gevan genissen zich niet had kunnen ontslaan van de hem opgedragen taak. BUDA-PESTH, 29 November. De voorzitter der Kamer van Afgevaardigden heeft ver klaard, dat hy niet langer tot de party-Tisza wil behooren. Daardoor wil by den drang ont gaan, welke op hem wordt geoefend om krachtiger tegen de oppositie op te treden. In de zitting van heden deelde de afgevaar digde Kaas mede, dat tydens de behandeling der legerwet een plan was beraamd om een aanslag te beproeven tegen het leven van den minister Tisza. Eenige leden der oppositie hadden dit voornemen ontdekt en het tor kennis gebracht van de regeering, welke daardoor in staat werd gesteld het plan te verydelen. BERLIJN, 29 November, (ff. C) Voor het gerechtshof te Brunswyk kwam heden de zaak voor van gravin Civry tegen de erfgenamen van wyien hertog Wilhelm van Brunswyk. Deze erfgenamen (de stad Genève, de koning van Saksen en de hertog Van Cumberland) verklaarden heden- geene schikkingen te willen aangaan met de gravin, de niet erkende dochter van den overleden hertog. Het Hof zal 23 December uitspraak doen. NIEUW-YORK, 29 November. De tarwe- markt opende heden kalmer, daar de toevoe ren groot waren. Voor export werd weinig gekocht on de haussiers opereerden zeer voor zichtig, daar men gelooft dat er weinig con tramine is. De pryzen daalden ct. en de markt sloot kalm. Do kofflepryzen daalden op berichten uit Brazilië en Havre. Een groot gedeelte van den omzet bestond uit prolongatiën. PARIJS, 29 November. Ten gevolge van wederzydscbe inwilliging, zal de werkstaking d )i' werklieden van den westerspoorweg waar- schynlyk eindigen. De vertegenwoordigers der arbeiders werden heden door den directeur 611 den eersten ingenieur van de maatschappy ontvangen. De Ssnaat zette de beraadslaging over het ontwerp op den vrouwen- en kinderarbeid in fabrieken voort. Een voorstel des heeren Lo Guen om den arbeid op Zondag by de wet te verbieden, werd met 170 tegen 87 stemmen verworpen. LONDEN, 30 November. Aff.) Peru hoeft het Grace-Contract getoekend. De rogeering staat aan de obligatiehouders alle spoorwegen af met het uitsluitend recht tot het bouwen van uitbreiding, het aanleggen van telegrafen, het inrichten van stoombootdiensten, drie millioen ton guano on andere vryhedenverder ro-jMaarw - -"aw-i J 80,000 pd. st. jaarlyks gedurende 33 jaren. De obligatiehouders verplichten zich daaren tegen, onder boete, eenige lijnen te voltooien, waartegen zy 6,000,000 pd. et. debentures mog9n uitgeven. Het comité derPeruaanscbe obligatiehouders schat de dadelyke- uitkomsten van het contract op 200,000 pd. st. 's jaars, later nog toenemende. Er is een nieuw plan voor de Missouri- Kansas van het Ollcott-Cosnitó te Nieaw-York verschenen, waarvan de hoofdtrekken zyn Afbetaling der 7 pCts. Uitgifte van tO1 mil lioen 4 pCts. eerste en 230 millioen tweede hypotheekvoor de laatste &jaar incomebonds by storting van 10 dollars; de vyven en zessen ontvangen 65 pCt. in nieuwe veeren lste en het overige in 2de hypotheek. ST.-PETERSBURG, 30 November. De wet, betreffende de oprichting van twee lichte- batrterye» by de 24ste artillerie-brigade in- de- militaire afdeeling Helsingfors, wordt heden- openbaar gemaakt. De „Revaler Beobachter" deelt mede, dat een- wet zal worden afgekondigd ter verande ring van het stedeljjk bestsur indeOostzee- provinciën, en wel zóó, dat de onontwikkelde kiezers hun stemrecht zu-lfen verliezen^ ter wyl tevens het Russisch, in plaats van- het Duitsch de offlciëele taal aal worden. LONDEN, 30 November. Het stoomschip „Petrel," van Rotterdam naar hier, is- ep- de Theems in aanvaring geweest met het stoom schip „Osprey." - De „Petrel" werd beschadigd, terwijl de „Osprey", om zinken te voorkomen, op bet droge moest worden gezet. LEIBEK, 30 November. Weerbericht (medegedeeld door bet Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachtingveranderlyke wind. Thermometer-standgisteravond om 8 nren 4° Celsius 39.2° Fahrenheit,- hedenmor gen om 8 uren 5° C. 31.1° F.; 's midd. 12 uren 1.5° C. 34.7° F.'s namiddags 4 uren 0° C. 32° F. Als een welkom bewys van waardeering uit den vreemde kan worden medegedeeld, dat aan curatoren, professoren en doctoren der Ryks-universiteit te Leiden een in het Latyn gestelde brief van rouwbeklag uit Cambridge is toegezonden, naar aanleiding van het overlyden van prof. Cobet. Hierin wordt herinnerd aan de vriendschappelpka betrekkingen, welke vroeger zoowel tusschen Bentley en Graevius en Hemsterhuis, als tusschen Porson en Ruhnkenius bestonden, en welke later een harteiyk onthaal te Leiden deden vinden aan Dobree en andere profes soren uit Cambridge. Ook wordt herinnerd aan de vriendschap tusschen C. Badham en den overledene en verder aande zen eene warme hulde gebracht. Het stuk is onderteekend door 78 grootwaardigheidbekieeders, profes soren, leden en oud-leden van onderscheiden Colleges aan de universiteit te Cambridge. Wy lezen in de „Arnb. Crt.": „"Wat mode is?".... Het is niet moeilyk om dat te weten te komen; men behoeft daarvoor slechts te letten op hetgeen gedragen wordt door haar, die wy alB toongeefsters der mode willen erkennen. Eene veel moeilyker te beantwoorden vraag en tevens voor de meeste dames van oneindig grootsr belang is: „Wat mode zal worden?" Daarop geeft Le Goüt Parisien een antwoord want me mogen gerust aannemen dat hetgeen nu mode is in Parys, binnen zeer korten tyd in ons land zal gevolgd worden, en wie, alvorens eene keuze of eene bestelling todoen, Le Goüt Parisien heeft geraadpleegd, kan er zeker van wezen smaakvol gekloed te zyn en behoeft niet te vreezen dat, hetgeen men zich heeft aangeschaft, het volgende seizoen geen smaak meer zal zyn. Le Goüt Parisien is eene nieuwe uitgave van den heer A. W. Sythoff, te Leiden, een geïllustreerd mode-album, waardoor iedere vrouw, die het in handen krygt, zich onmid deliyk zal aangetrokken gevoelen. De toiletten, die men er in vindt afgebeeld, de huis- en wandeltoiletten zoowel als de avondtoitetten, zyn zóó smaakvol en eenvoudig, dat mon zou wenschen dat iedere dame er een voorbeeld naar nam. Ieder plaatje is voor navolging uitmuntend geschikt, en dit is eene loftuiting, die lang niet op alle modo-journalen toepas- solyk is. Maar behalve die illustraties vindt men er kleine artikelen in, die nuttige mede- deelingen en wenken bevatten omtrent mode, vormen en gebruikeD. Wy zyn overtuigd dat alle vrouwen in Nederland, die er op gesteld zyn zich goed te kleeden, den heer Sythoff dankbaar zullen zyn voor deze uitgave, dio terecht den naam van „luxe-uitgavo" draagt. Zorg noch kosten zyn er aan gespaard en

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2