Sint-Nicolaas-étalages. Burgerlijke Stand. g^--ac3strneoBtaBigJCTv Zetten wy thans wederom zoo beknopt mogelijk de beschouwing der vele St.-Nicolaas- étalages voort I Hebben muziekinstrumenten of voorwerpen met muziek de eigenschap iemand vroolyk te stemmen, zy of by begeve zich dan on verwijld naar het magazijn van den heer P. Guldemorul Jr., op de Haarlemmer straat. De muziekvoortbrengende artikelen zyn daar vele. Men treft er aanportret-albums, welke muziek maken bij het opeDensigaren- standaards met hetzelfde vermogen; karaffen, welke by het schenken tonen doen hooren; bierglazen, welke by het ledigen muziek voort brengen; stoelen, welke, het is al bijzonder vreemd, muziek doen hooren, als men er op gaat zitten; handschoenendoozen en werk doosjes, bij het openen muziek gevende;kinder muziekdoosjes, harmonica's, cello's, ocarina's, mond-orgels en meer minder of meer degelijke muziekinstrumenten. Het is er dén en al muziek. Wanneer al die voorwerpen gedwongen werden tot muziek- maken, alle tegelijk, zou men er een kolossaal volume geluid kunnen vernemen en zou het hoogst moeilijk vallen om verstaanbaar te kun nen verkondigen, staande aan den ingang des winkels, dat de heer Guldemond ruim, zeer ruim voorzien is, in alle prjjzen en qua- liteiten. Eerstdaags worden al die voorwer pen nog met een nieuw instrument, dat pas in den handel komt, verrijkt. Wie hier ter stede zou de groote winkels van de firma Wed. J. A. Kalden borg niet weten te vinden, die magazijnen op den Nieuwen Rijn, steeds zoo gestoffeerd met allerlei galanterieën? Het is byna overbodig er op te wyzen, dat ook nu deze magazijnen hun ouden roem weder schitterend, in den waren zin des woords, handhaven. Naast het fijn9t geslepen kristal, smaakvol met zilver gemonteerd, ontwaart het oog het doorzich tigste, zachtst getinte porselein of voorwer pen van de kostbaarste houtsoorten, waarvan de waarde en het voorkomen nog verhoogd worden door bekleedende stoffen, alsfluweel, pluche en zijde. Wie iets fijns wenscht te koopen, betrede een der winkels der ge noemde firma. Plaatst men zich voor de winkelramen van het perceel dee heeren J. Van der Stok, in de Donkersteeg, dan komt men aldra tot de vaste overtuiging, dat ook deze winkel een overvloed bevat voor het a. 8. feest. Zoowel artikelen, welke met recht den naam huishoudelijke artikelen mogen dragen, als die, ter versiering van onroerende goederen en van personen, inzonderheid van dames, dringen zich aan den kooplust van den wan delaar op. Die wandelaar kan zich ook, alvo rens dien winkel binnen te gaan, er van ver zekeren of hij datgene, wat hem bekoort of geschikt voorkomt, kan betalen, want de meeste zaken zijn van een duidelykon prijs voorzien. Vele één- en twee-guldens-artikelen kunnen uit dat magazijn medegevoerd worden. Door den heer A. J. Groen PJzn., op de Haarlemmerstraat, schuin over de Vrou- weneteeg, is, evenals ten vorigen jare, weder veel werk gemaakt van zijne étalage in de winkelkast en dus voor een iegelijk gratis te genieten. Beter nog dan verleden jaar is de heer Groen met die étalage, waarin het groen niet ontbreekt, geslaagd. Men staat verbaasd over 's menschen vernuft in het scheppen van glazen vormen, welke de geurige vloei stoffen inhouden. Eenvoudig uitgedrukt zijn het allen fleschjes of flacons, maar van de meest onderscheiden vormen. Zelfs pistolen en dolken treft men er by aan. Menige flacon is bovendien versierd met de afbeelding van het een of of ander beroemd gebouw, stadsgezicht enz. Behalve deze geurige vloeibare artikelen, bezit de heer Groen er ook in vasten toestand, nl. zeepen, welke met vrijmoedigheid kunnen worden aanbevolen. Men zal den heer Groen in deze vreedzaam-ODrustige tijden wel niet in het rustig bez t van zijne winkelschattc-n laten. Des avonds wordt de winkelkast, behalve door gaslicht, beschenen door licht In Chinee- sche lantaarns. Onwillekeurig richten we nu onze schreden naar de Hoogstraat, niet naar de in het begin nogal bezichtigde meteorologische annonce- zui', maar naar den gastvrijen, met lieflijke geuren vervulden winkel des heeren J. H. Dijkhuis. Het ligt volstrekt niet in onze bedoeling eeno vergelijking te maken tusschen den voorraad van dezen heer en van den heer Groendat zjj verre. Dit laten wij, In den tij l der commissies, over aan eene eventuëel in het leven te roepen concurrenten-be- schouwings-commissie. Wij constateeren enkel dat ook de heer Dijkhuis recht heeft te zeggen Mijne étalage is ruim voorzien van eau-de- cologne, parfumerieën, zeepen, in de netste flacons, in de fraaiste verpakking, het een en ander by uitstek geschikt voor cadeaus. In alle grootten, qualiteiten en prijzen. De heer J. Roodenburg, op de Haar lemmerstraat, kan, behalve van veel anders, dat tong en verhemelte weldadig aandoet, de ingezetenen voorzien van Ginneker specu laas, eene koeksoort, door vele jaren heen beroemd en waarvan de ervaren tongen, na gobruik, heel wat weten te verhalen. Wy zyn nu toch eenmaal op het gebied van het tongstreelende verdwaald en hebben daardoor nu eeue schoone gelegenheid om te pleiten, zoo dit nog noodig is, voor de voortbrengselen, tot de rubriek suiker- en chocolade-werken behoorende, van den heer J. Pel, op de Hoogewoerd. Achter het ge heim, dat de heer Pel bezit voor zijne over heerlijke vruchten-borstplaat, ia blijkbaar nog niemand hier ter stede gekomen. Die borst platen zijn éénig. Al kan dat niet gezegd worden van zjjne chocolade-letters en andere -figuren, zoo neemt dit niet weg, dat deze toch behooren tot de opetenswaardigste in Leiden. Met kjjken komt men bjj den heer Pel tot niets dan tot watertandenmen proeve daar dus! Gemengd Nieuwe. Degenen, die nog verzuimden in het Panorama de Parjjsche tentoonstelling te gaan zien, of die den vorigen keer wegens de groote drukte geene plaats meer konden krijgen, maken wjj er op attent dat, op veel vuldig verzoek, van morgen (Woensdag) tot en met Zaterdag genoemde gezichten nogmaals tentoongesteld zullen worden. Men ga, zoo mogelijk, vóór twee uren; dan is het het minst druk. Zondag volgt dan eene reeks ge zichten van Amerika, waar wij nog nader op terugkomen. Gisternamiddag werd te Amster dam de brandweer gealarmeerd in de Conrad- straat, alwaar by aankomst bleek, dat een kind, vermoedelyk door het liggen tegen de kachel, zulke ernstige brandwonden had be komen, dat het aan de gevolgen is overleden. Te Maastricht werden Zondag- ochtend twee personen byna gestikt in huune woning gevonden. Door een gebrek aan de buizen, was het gas van de straatleiding onder den grond door in het huis gedrongen en had zich daar ontwikkeld. Alleen eene spoedige en geneeskundige behandeling was in staat de beide bezwymden tot het leven terug te roeper. Men meldt uit 's-Grsvsmoor dat gisterochtend de landbouwer A. T., uit Raamsdonk, doordat het paard schrikte voor eene hondenkar, onder zyn voertuig geraakte. Hy was dadelyk dood. Gisteravond omstreeks elf uren is de kanonnier Verwer, gedetacheerd aan de conetructiewerkplaat6en te Delft, op den weg tusschen Schipluiden en Maasland door vier hem onbekende personen aange vallen, die-hem zyne sabel hebben ontnomen en hem daarna in de trekvaart hebben ge- stooten, waaruit by zichzelven heeft gered. De man heeft by het gemeentebestuur te Schipluiden zyne aanklacht ingediend en is daarna naar Delft vertrokken. Vanwege de politie te Schipluiden is een gestreng onder zoek ingesteld. (D. C Te IJlst is eene 79-jarige weduwe, door de duisternis misleid, naby hare woning te water geraakt en verdronken. Met 1 December wordt de Eift'el- toren gesloten tot in het voorjaar. De stoomboot „Manhattan," op weg van Nieuw-York naar Richmond, is in aanvaring gekomen met een schoener. Van de 32 matrozen, die de „Manhattan" aan boord had, verdronken er 18, terwyl ook drie passagiers omkwamen. De boot, welke 150,000 dollars waard was, zonk onmiddellyk. Zonderlinge zelfmoord. In een hotel in de Orleansstraat te Parys heeft men zekeren Virgile P. dood in zyne kamer gevonden. Hy had zich door middel van kolendamp van het leven beroofd; blykens een achtergelaten briefje, omdat hy te laat gekomen was om de tentoonstelling te zien. Te Schar m er heeft een felle brand het huis, bewoond door don heer J. Van Biesum, in de asch gelegd. Weinig werd gered. Alles was verzekerd. BUITENLAND. EPs'suaSirgSe- De commissie der Kamer heeft met 13 tegen 12 stemmen de verkiezing van den Boulangist Naquet in het 5de arrondissement van Parys voor ongeldig verklaard. De heer Naquet heeft nog niet zyn ontslag genomen als senator, zoedat hy desverkiezende nog lid van den Senaat kan blyven, indien hy zich niet aan eene tweede stemming wil blootstellen. DnltaohliuuL In de „Nordd. Allg. Zeitung" leest men: „Voor zoover uit de telegraphische berichten kan worden afgeleid, behoeft de tegenwoordige toestand van Brazilië geene ongerustheid te wekken. Aan het voorloopig bewind schynt noch de macht noch de wil te ontbreken, om de orde te handhaven. Het is derhalve niet noodig Duitsche oorlogsschepen naar Rio de Janeiro te zenden tot bescherming der Duit- schers, die aldaar gevestigd zyn. Te Berlyn heeft een kapitein van de fuseliers met een 21-jarigea student in de medicynen geduelleerd. Er werden van weers kanten vier schoten gelosttoen viel de student, in de borst getroffen, neder. Nog denzelfden avond overleed hy. De arbeiders, die in eene myn by Reck linghausen ten gevolge van rotsinstorting wer den ingekerkerd, zyn allen berryd. Meer dan 30 uren hebben zy in angst verkeerd, zonder dat men in staat was, hun voedsel te brengen. Xtali 8. Het Parlement werd gisteren door den koning geopend met eene rede, waarin hy o. a. zeide: „Alle Italianen zullen met my deelen in het gevoel van trots by het feit, dat de eenheid en de vryheid van Italië zich hebben gevestigd op zulk een hechten grondslag, dat hinderlagen noch gevaren meer zyn te duchten." (Levendige toejuichingen). Na herinnerd te hebben dat de kieehervor- ming is tot stand gekomen, kondigde hy verschillende wetsontwerpen aan, als tot: hervorming der instellingen van weldadigheid, bescherming van het leven der werklieden, verbetering van het lot der onderwyzers, gelykvormigheid van het lager onderwys, vereenvoudiging en bezuiniging in het alge meen beheer. De koning zeide verder dat Italië eene crisis heeft doorstaan, waaronder landbouw en koophandel gedurende jaren hebben ge leden en opdat deze zich nu volkomen kunnen herstellen, zal de regeering thans geene nieuwe belastingen voordragen. (Toejuichingen). Zoodra het evenwicht op de begrooting is hersteld, zal de regeering onderzoeken, welke belastingen zy eventueel zal opleggen. De bescherming der Italiaansche voortbreng selen moet niet uitgaan van een gevoel van wantrouwen en argwaanmen moet gaene hinderpalen in den weg leggen aan de hervor mingen, welke den ruilhandel vergemakke- 1 ijken en de internationale betrekkingen op vriend6chappeiyken voet brengen. „Nu gy de ontwikkeling der nyverheid op hechten grondslag hebt gevestigd", aldus ging de koning voort, „zal myne regeering u voor stellen de differentiëele tarieven tusschen Italië en Frankryk af te schaffen. Indien deze toch werden gehandhaafd, zeuden zy een be letsel vormen om tot een vryzinniger handels stelsel te geraken. „Door deze maatregelen en het voortdurend in practyk brengen van eene even rechtvaar dige al3 waardige politiek, zullen wy aan de gemoederen die rust verschaffen, welke den hechtsten waarborg voor den vrede oplevert. „Wat den Europeeschen vre le betreft, deze schynt meer dan ooit verzekerd, dank zy den raadgevingen der groote mogendheden en het beleid myner bondgenooten. De vraagstukken, welke den vrede kunnen verstoren, zyn echter nog met alle opgelost, en daarom hebben wy behoefte aan een sterk leger en eene krach tige vloot; wy zullen echter sorgen, dat de last niet te zwaar op de belastingschuldigen drukke." Ten slotte zeide de koning, dat de goede uitslag, in Afrika verkregen, aan de natie een uitgestrekt veld voor nieuwe werkzaamheid opent. Aanhoudende toejuichingen en de kreet: „leve de koning!" weerklonken. De Belgische regeering heeft by de Kamer een ontwerp ingediend, waarby het contingent der lotelingen voor 1890, evenals in het vorige jaar, op 13,300 man wordt bepaald. Tevens wordt het grootste aantal manschappen, het- I welk de regeering in vredestyd onder wapenen mag roepen, vastgesteld op 100,0(| Rusland. In de militaire geneeskundige school Sc.-Petersburg hebben ongeregeldheden plaa'l gehad op den verjaardag van-den beruchts! nihilist Tschernischewsky. De studenten ïj den dezen dag vieren en kwamen in groot! getale in de straten byeen. De overheid J de betoogers uiteendryven. Abceeyniü. De Mahdi verzamelt troepen te Omdurni ten einde Dongola te versterken. Men gelo: dat hy een nieuwen aanval op de Egyptis! grens in den zin heeft, om wraak te nem over de nederlaag, welke zyne troepen onlat - by Tosti hebben geleden. De Derwischen schoven hunne posten 1: den Nyl vooruit tot Suarda en zetten hun strooptochten in Abessynië voort. De Den schen zyn meester van het grootste gedel der Equatoriale provinciën, zoodat zy over daar gelegerde troepen kunnen beschik! om elders te stryden. Stanley en Emla-pacha. De berichten uit Oost-Afrika volgen elki nu snel op. De Britsche Emin-commissie heeft een voerig schryven van Stanley ontvangen, 5 Augustus 1889 uit Kafurro, eene Arabiso nederzetting in Karagwé, verzonden, was Stanley een verhaal geeft van zyne lotgeval - op den terugweg naar het Albertmeer en moeilykheden, waarmede hy op dien tochi worstelen hadhonger, ziekte, desertie i gevechten met de inlanders. Voorts wore de omstandigheden vermeld van den opsta' der Egyptenaren in Emin's provincie, we op 18 Augustus 11. uitbrak, en van den in der Mahdisten, de bevryding van Emin pa: en den heer Jephson uit hunne gevangenscl en de moeilykheden, welke Stanley had Emin te bewegen, de Bahr-el-Ghazal-provic: te verlaten. Uit een brief aan den heer E. Marston,! uitgever te Londen, gedagteekend op 3 S tember 1889, blykt dat Stanley 28 dagen 1: door eene gevaarlyke ziekte lag aanget; Toen zyne krachten terugkeerden, werd tocht voortgezet, en nu werden belangt; aardrykskundige ontdekkingen gedaan. Niet bergen, onbekende rivieren en meren trof e aan, totdat de expeditie, na de landen verschillende inlandsche stammen, die h; veel last bezorgden, te hebben doorgetrokh ten laatste eene christelyke nederzetting reikte, die bewees dat men de beschai1 wereld weder naderde. Stanley vertroun dat zich op weg van Mpwapwa naar de geene bezwaren meer zouden voordoen. De tegenspraak van het gerucht, dat Peters en zyne expeditie vermoord zoui zyn, was een gevolg van een telegram i den heer Borehert, den leider der achterhui van Peters' onderneming. Uit Tokom meldde deze reiziger, dat de Somali's ei Engelsche, niet de Duitsche expeditie in pan gehakt hadden en dat dr. Peters en z( metgezellen zich in een versterkten post den voet van het Kenia-gebergto bevonc Het andere telegram uit Zanzibar, volg: hetwelk de moord tóch zou hebben pi, gehad, schynt dus aan grooten twyfel om hevig. Er zullen nu maatregelen genomen woro om den heer Peters, die nog steeds bezif „Emin-pacba te gaan bevryden", te verr tigen, dat zyne hulp niet moer noodig is. Men zie verder de telegrammen. ALFEN. Bevallen: M. v. Bysdam geb. El ting, D. J. "Wiegman geb. v. Zwieten, D. Kroon geb. Van Klaveren, D. Gehuwd: J. H. Averdieck en B. J. Ylaewin- AABLANDERVEEN. Bevallen: W. Ziegeï geb. Gijscn, Z. G. M. Van Dongen geb. Koele? D. T. Zwanevold geb. Van Eyk, D. Overleden: A. Den Bleker, 2 m. V. Van der Heijden, 5 m. EODEGRAYE. Bevallen: T. Oudejans geb.1 Edercn Z. C. Zwanenburg geb. Voordouw, P- S. J. A. Tromp geb. Franken, Z. Overleden: P. Turner, 3 w. Gehuwd: H. Zaad, jm. 30 j. en C. Str? jd. 22 j. BOSKOOP. Bevallen: M. Ravenstein geb. Tc bout, D. G. Hoogerdijk geb. Hofland, Z. Overleden: R. Paling, 88 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: M. v. Driol Do Brnijn, Z. KOUDEKERK. Bevallen: E. Leenheer Larrewijn, Z. J. M. Van der Heiden geb. v. B» kamp, D. N. Van Vliet, geb. Schouten, Z. LEIDERDORP. Bevallen: M. Nieuwenbuii geb. Piket, Z. H. 8. Gout geb. Michel, D. Eoolmoea geb. Warnaar, Z. M. Van der Wal? Van Leyden, levenl. Z.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6