N°. 9134. A1. 1233. <§eze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zfin- en feestdagen, uitgegeven. Ott noffiMer bestaat Bit TWEE BM«b. Leiden, 25 November. HET CEHEIM DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT ▼oor Leiden per 3 munden1./0. Franco por post1.40. Afzonderlijk o Nommera0.05. PRIJS DER ADYBBTHNTEEN: Tan 1—regale 1.0». lede ra regel meer/O.lTi Grootere letten naar plaatarnimta. Toer het in- oaseeeran b ai ten da etad wordt 0.10 berekend. Ook van Leiden uit zal een adres aan de Eerste Kamer worden gezonden, adhaesie betuigende aan een adres, door mr. E. Yan Lier en dertien anderen, onder dagteekening van 22 dezer, tot genoemde Kamer gericht en waarbij met nadruk wordt aangedrongen op verwerping van het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp tot wijziging der Wet op het Lager Onderwas. Bedoeld adhaesie-adres ligt by den heer S. C. Yan Doesburgh, boekhandelaar alhier, ter teekening. Als overdruk uit het tijdschrift van het Kon. Nederl. Aardrijkskundig Genootschap is van dr. H. F. C. Ten Kate Jr. verschenen eene brochure, getiteld„Iets over het Indi- aansche vraagstuk in de Vereenigde Staten." Indien er, zegt de schrijver, eene weten schap is, welke, behoorlijk toegepast, ten bate van verschillende sociale toestanden kan komen, dan is het de anthropologie, en in verband daarmede de ethnologie. De waarheid dier stelling paradoxaal als zy wellicht klinkt in bijzonderheden aantoonen wil hy niet, maar voor de meesten zijner lezers moge zij reeds voldoende blijken uit de bladen, welke hy aan dit onderwerp wijdt. Het volk der „groote republiek", dat vijf jaren lang broedermoord pleegde, om het negerras, dat tienmaal lager staat dan het Indiaansche, menschenrechten te verschaffen, behandelt de Indianen op eene wyze, die met alle recht en billijkheid in strijd is. Het opnieuw verschijnen van het maand blad „The Council Fire", het orgaan der „National Indian Defense Association", te Was hington, was den heer Ten Kate eene aan leiding om eenige maanden geleden zijne denk beelden over een en ander, de „Indiaansche quaestie" betreffende, mede te deelen. Zijn „A foreigner's views on the Indian question" verschenen in het Maart-nummer van genoemd blad, en thans neemt by zyn pleidooi ten gunste van den Indiaan, eonigszins verkort, maar toch in hoofdzaak, woordelijk over. Vooraf geeft hy echter een woord over de „National Indian Defense Association." Het aantal leden bedraagt een 1000-tal, waarvan ongeveer l/z Indianen, meestal van rang en stand. In beginsel is de „N. I. D. A." niet tegen de beschaving van den Indiaan, maar zii wil die niet opdringen en da associatie is van meening dat de beschaving van den Indiaan slechts g e 1 e i d e 1 y k kan geschieden, zich moet ontwikkelen. Eene andere zienswyze in dezen is geheel in stryd mot den natuurlyken aanleg, de erfelykheid en de geschiedenis, niet slechts der Indianen, maar der mensch- heid in het algemeen. De 8chryver doet daarom een beroep op de Amerikanen. Maar als een der vice-presi- denten der „National Indian Defense Asso ciation" doet hy dit ook op het humaniteits- gevoel der leden van het „Aardrykikundig Genootschap." Met vriendelyken aandrang verzoekt hy hun het streven der „N. I. D. A." te willen steunen, en eene geldelyke bydrage te leveren tot het instandhouden van het Maandblad, een enkelen sprokkel aan te bren gen als brandstof voor ons „raadsvuur". Eenige leden van het Genootschap gingen reeds voor, en het doet den heer Ten Kate genoegen daaronder als life members der N. I. D. A. te kunnen noemen: prins Roland Bonaparte, het Kamerlid A. Gildemeester en mr. O. H. J. graaf Van Limburg Stirum. Dr. L. Serrurier, directeur van 's Ryks Ethno- graphisch museum te Leiden, eveneens lid der associatie, heeft zich bereid verklaard giften in ontvangst te nemen. Men kan zich aanmelden als annual member, voor eene jaarlyksche bydrage van minstens 2 dollars, of als life mem ber, voor eene bydrage ineens van minstens 10 dollars. In beide gevallen ontvangt men het maandblad „The Council Fire." Waar verschillende binnen- en buitenland- sche dagbladen reeds voorgingen, en onder de tydschriften „De Tydspiegel", het „Inter nationales Archiv für Ethnographie", „Das Ausland" en de „Verhandlungen der Anthro- pologischen GeselIschaft" te Berlijn min of meer uitvoerig gewag maakten van de be weging ten gunste der Indianen, mag, ijaar de schryver meent, het Tydschrifc van ons Aardrykskundig Genootschap niet achter- blyven. Men verzoekt ons te melden dat de mu ziek, welke Vrydag-avor.d in den Schouwburg alhier tydeus de uitvoering van het speciali teiten-gezelschap des heeren Frits Yan Haarlem medewerkte, niet was die der Leidsche dd. schuttery, welke gewoonlyk by tooneelvoor- stellingen alleen de pauzen met enkele nom- mers aanvult. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: f 52, f 27, f 5.60 en f 2.75de laagste: f 52, f 26.50, f 5.50 en f 2.75. De gemeenteraad van Hazerswoude heeft I een subsidie van f 25 toegekend aan de aftjeelingLeiden en omstreken dor Maatschappy tof bevordering der Bouwkunst, voor de te j houden wedstryden van handwerkslieden en leerlingen te Leiden. Uit '8-Gravenhage wordt bericht dat de beid3 directeuren der Zuid-Hollandsche Crediet- vereeniging afgetreden zyn. Aan het departement van binnenlandsche zaken heerscht in den laatsten tyd groote drukte wegens de voorbereidende maatregelen voor de a. s. zevende algemeene tienjaariyk- sche volkstelling. In honderden pakketten wordt het benoodigde materieel telkaarten, verzamelkaarten, registers voor de volkstel lers enz., aan de commissarissen des Konings gozonden voor de provinciale bureelen van statistiek, die op hunne beurt aan de ge meentebesturen het voor ieder benoodigd mate rieel doen toekomen. Men zal zich eene kleine voorstelling van den omvang van het werk kunnen maken, als men weet dat aan de Landsdrukkery o. a. moesten worden gedrukt pl. m. 4*/a millioen telkaarten, voor mannen en vrouwen, ruim 200,000 telkaarten voor tydeiyk aanwezige mannen en vrouwen, 900,000 verzamelkaarten voor hoofden van gezinnen, 70,000 kaarten voor afzonderlyk levende personen (voor iedere soort op eene andere kleur gedrukt papier gedrukt) 65,000 ontvangbewyzen voor schippers, 40,000 vellen voor de registers met instructie voor de volks telling, enz. De telkaarten met de daarby behoorende verzamelkaarten moeten tusschen 26 Dec. en 1 Jan. aan de ingezetenen bezorgd en vóór 10 Jan. teruggehaald zyn. Aan de besturen van gebouwen, gestichten of schepen, van welker bevolking afzonderlyke registers wor den gehouden, bedoeld in het kon. besluit van 27 Juli 1877 (Staatsblad No. 142), worden afzonderlyke biljetten ter invulling gezonden vóór 10 Dec. Zoodra de tel- en verzamelkaarten by de gemeentebesturen zyn terugontvangen, worden zy van hunnentwege terstond nagezien en met den inhoud der bevolkingsregisters ver geleken. Daarna worden zy uiterlyk op 1 Mei by gesloten pakketten, in overeenstemming met de wyken, afdeelingen, dorpen, gehuchten of buurtschappen der gemeenten, aan de com missarissen des Konings gezonden voor de verdere bewerking aan de bureelen van statis tiek, volgens nader door den minister van van den Inspecteur van Politie. 82) De rechtbank had de zaak daarop, ter nadere instructie, voor den tyd van eene week verdaagd, en het talryke publiek was ver trokken zonder iets wyzer te zyn geworden, terwyi de gevangene weder naar hare een zame cel werd teruggevoerd. Na een ernstig en vry langdurig onder houd met den heer Norfolk, was Robert Power naar Sandbank vertrokken. Eigenlijk was het zyn plan niet geweest, zoo spoedig terug te keeren, maar de heer Duvivier liet hem geene rust. De goede man was natuur- lyk zeer verlangend zyn nichtje te zien en daar hy nog nimmer in Engeland was ge weest en zelfs geen woord van de taal ver stond, zag hy geene kans alleen de reis te ondernomen en bad hy zóó lang by Power aangehouden orn hem naar Sandbank te vergezellen, dat deze den aandrang niet langer weerstand had kunnen bieden. Hun eerste werk was geweest het Marine hotel on den heer Hunter op te zoeken. Ü9 edelman had er zyne kamers weder be trokken en was gelukkig te huis. Hy was niet weinig verheugd hen te zien en spoedig kwam het gesprek op het voor gevallene. „Geloof toch, waarde vriendsprak hy tot den oud-burgemeester van Rouaan. „Ge loof toch, dat ik alles gedaan heb, wat ik kon voor onze arme Charlotte. Ik ben per- sooniyk naar den heer Tremayne gegaan den eersten advocaat van ons land! en heb hem overgehaald de verdediging op zich te nemen. Alles heb ik onderzocht, maar het is of de drommel er mee speelt, nergens is licht te krygen en wat nog aan het licht komt, is tegen ons." „Tegen ons?" herhaalde de Franschman driftig. „Hoe kunt ge zóó iets zeggen? Dat kan niet waar zijn! Gy weet toch evengoed als ik, dat Charlotte geheel onschuldig is! Hoe kan er dan iets tegen haar aan het licht komen? Het is om het verstand er by te verliezen. Is er dan ge?ne justitie meer in dit land?" „Zeker, is er eene justitie, beste vriend!" hernam de heer Hunter bedarend. „Maar gij begrypt wel, dat er oven goed scbynbewys en opzettelyke verdachtmaking bestaan, zoo goed in ons land als in hot uwo. Ik vortel u de zaken zoóaïs zo zijn, het helpt niet of wy ons al met valsche hoop vlGien. Wy moeten hot ongeluk onder do oogen durven zien en daarom herhaal ik uhet geval staat slecht en als er deze week niet iets byzonders ontdekt wordt in haar voordeel, wordt het arme kind zonder den minsten twyfel naar de openbare terechtzitting verwezen „Wat een land! Wat een land!" riep de heer Duvivier uit, in wanhoop de kamer op en neer loopende en nog volstrekt niet gezind den heer Hunter toe te stemmen, dat zoo iets ook in Frankryk zou kunnen gebeuren. „Hoe kon ik haar ooit toestaan met u mede te gaan! Myne arme Charlotte! Wat moeter van haar worden in zoo'n land, waar men niet eens het onderscheid tusschen schuld en onschuld kent!" „Kom, kom! wordt nu niet onredelyk!" hernam de ander. „Als ge bedaard wilt naden- kon, zult ge inzien, dat in Frankryk precies hetzelfde zou kunnen gebeuren! Ja! Cbar- lotte's toestaud zou daar durf ik zeggen nog veel treuriger zyn. Daar zou zy van het i eene gerechtshof naar het andepe worden ge- I sleept on intusschen, God woet hoe lang, zoo- j genaamd voorloopig gevangenzitten." De heer Duvivier was te goed met de wetten van zijn land bekend, om do juistheid dezer binnenlandsche zaken vast te stellen voor schriften. Met de hoofdleiding der werkzaamheden is belast mr. A. F. baron Van Lynden, referen daris, chef van de afdeeling Medische Politie aan het departement van binnenlandsche zaken. De antwoorden op vraagpunten, dienende tot leiddraad by het door de Landbouwcom- missie ingestelde plaatseiyk onderzoek in tal van gemeenten naar den toestand van den Landbouw in Nederland, zyn nagenoeg alle ingekomen. Het eiland Tessel is alsnog als type in het onderzoek opgenomen. Uit al de ingekomen antwoorden zal door de Landbouwcommi8sie een eindverslag wor den saamgesteld. Den lsten December a. s. zal in het Museum van Kunstny verheid te Haarlem eene tentoonstelling worden gehouden van uit bam boe vervaardigde meubelen, met het doel de fabrikatie en den verkoop dezer meubelon bier te lande te bevorderen. Alle fabrikanten van bamboe-artikelen wor den u'tgencodigd hun fabrikaat in te zenden. Onkosten zyn hieraan niet verbonden. Franco inzendingen worden nog ingewacht tot 29 November uiterlyk. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den conservator van genoemd Museum. De dezer dagen afgekondigde overeen komst met Siara tot nadere regeling van den invoer en verkoop van geestryke dranken in dat land, is eerst onlangs in werking getreden, nadat ter harer uitvoering de noo- dige bepalingen in Siam waren vastgesteld. Na langdurig lyden is te Groningen overleden dr. L. Ali Cohen, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Gronin gen en Friesland. De sectie-ingenieur by de Ned.-Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappy, M. E. De Wildt, werkzaam by den stoomtrambouw te Johannesburg, is, nu met den aanleg van den spoorweg naar de Delagoabaai een aan vang zal worden gemaakt, met 1 November overgeplaatst naar Pretoria. In zjjno plaats is benoemd do sectie-ingenieur A. G. A. Van Eel de. Tot opzichter by die apoorwegu.aatachappy is benoemd de hoor J. S. Wind. Het stoomschip „Bantam," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Nov. van Port- t Said; de „Burgemeester Den Tex," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 24 Nov. te Southampton; de „Edam," van Amsterdam •-zv-z?- i opmerking niet in te zien. Hy boog mis troostig het hoofd en gaf geen antwoord. „Hier daarentegen," ging de heer Hunter voort, „verloopt de zaak in ieder geval sneller en hoewel dat nu juist geen voordeel is, hebben wy iets anders, dat wol degelyk eene groote winst voor een beschuldigde oplevert." Volgens onze wetgeving is het niet aan Charlotte, om hare onschuld te bewyzen, maar aan de rechtbank of het hof om hare schuld overtuigend en wettig vast te stellen. Ieder twijfelachtig punt wordt tot haar voor deel in rekening gebracht. De geheele druk- kendo moeilykheid van het bewys rust op hen l De Franschman sprak liet niet tegen hy knikte slechts even en bleef een tydlang zwygen. „Zij zullen my toch niet beletten myne arme Charlotte te zien?" vroeg hy eindeiyk. „Zeker niet. Dat heb ik al in orde go- bracht. Gy zult Charlotte zien en spreken. Zoodra ik hoorde, «lat gij waart overgekomen, heb ik voor hot noodige verlof van do rech ters gezorgd."

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1