feiiït-XicoIaas-êialagés. Hst rooken schijnt den mannelyken Neder landers aangeboren te zijn. Reeds in lang vervlogen tijden rookten en smookten zij, en ze doen het nog. Zelfs jongens of liever ven- ijes op eon leeftijd, welke hun verbiedt iD eens andors dienst werk te verrichten, dampen er in den tegenwoordigen tijd reeds dapper op los. Hot baart inderdaad verwondering als een mannelijk Nederlander niet rookt; men vindt zoo ietsnu ja, op zijn zachtst ge nomen, niet goed. Geen wonder dan ook dat over geheel ons land en ook in alle straten, langs alle grachten onzer stad de sigaren- en tabaksmagazijnen in groot aantal worden aangetroffen. De eige naars van hetgeen die magazijnen inhouden zyn er tegen St.-Nicolaas ook op uit hunne waren geschikt te maken voor cadeaux. Zoo heeft o. a. de heer M. Kooy, Haar lemmerstraat hoek Paardensteeg, in zijn wel bekend magazijn, nog meer bekend geworden door den onlangs aldaar gehouden mensch- lievenden verkoop ten voordeele van de slacht offers te Antwerpen, allerlei qualiteiten en merken sigaren voorhanden, en wat niet van beteekonis ontbloot isin de fijnste, origineelste verpakkingen. In onderscheidene prjjzen kan men bij hem uitstekend terecht en men zal met een gerust hart iemand kunnen verrassen met een net kistje geurige sigaren uit Kooy's magazijn. Zulke kistjes zijn van verschillende afmeting bi) den heer Kooy te bekomen. Niet minder flink gesorteerd is de winkel van den heer W. G. Bocle, op de Breestraat. Er zal dan ook zeker uit dit magazyn veel tabak, fn welken vorm dan, met lust en smaak verbrand worden, evenals uit dat der firma Welnthal it Co., in de Maarsmansat eg. Voor barre koude weten de heeren Gebrs. Van Dijk raad. Tal van pelzen, boa's, mof fen en hoe die verwarmende, beschuttende zaken meer mogen heeten, hangen, liggen of staan in hun bont-magazy'n, op de Breestraat. De raad dier heeren is: Schaf u het een en ander uit ons magazyn aan, gebruik het of yeef bet om te gebruiken en gy zult de ."innigste koude kunnen trotseeronMen volge dien alleszins wyzen raad op. De collectie by de heeren Van Dyk spreekt voor zichzelve. Wy vergeten ook niet melding te maken van de étalage des heeren G. H. Lens, op don Nieuwen Ryn. Evenals andere jaren, is dien wiDkel ook thans opgevuld met ware kunstproducten van den mandenmaker. Vooral in fijn mandenwerk, keurig gevoerd met kleu rige stoffen, is de heer Lens ruim gesorteerd. Zoowel voor nut, als voor luxe, afzonderlijk en in één voorwerp vereenigd, kan men in dat magazpn terecht. Poppenuitrustingen, tot het gebied van manden- en rietwerken be- hoorende, zal men er niet tevergeefs zoeken. De grootere voorwerpen, als: kinderwagens reiskoffers, bloemenmanden enz. kunnen tevens aangewend worden als St.-Nicolaas-cadeaux. De Gcxustcrs Vollen, Haarlemmerstraat by de Vrouwensteeg, zyn ruim gesorteerd in allerlei artikelen tot het manufacturenvak behoorende, welke tot feestgeschenken kunnen worden gepromoveerd. Onze stad bezit veel sigarenwinkels, merkten we zooeven op, maar ze kan ook stoffen op eene verzameling koek en banketwinkels, in staat velen overvloedig zijn mgne kennissen, maar wy kennen geene Madeleine Faure. Zelfs in hare veelvuldige brie ven want zü schreef my geregeld en zeer dikwijls heeft- zy dien naam nooit genoemd." De heer Norfolk zag in, dat hy op dit punt niet verder behoefde te vragen. „Ik dacht het niet kwaad, er by u onder zoek naar te doen," vervolgde by, „nu wy toch het genoegen hebben u hier te zien, maar de quaestie is overigens niet van belang. Ik sprak er zoooven met de heeren over, dat wy ons bost moesten doen, zooveel mogelyk van uw nichtje te weten te komen, maar ik begrijp nu zeer goed, dat dit niet voel kan zyn. Uw nichtje heeft zeer beslist verzekerd, dat zu nooit eene Madeleine Faure gekend heeft, en die verklaring komt dus geheel met de uwe overeen. Het andere punt, dat ik met dokter Power en mijn detective besprak, be treft onze onderstelling, dat die Sint-Alba inderdaad de ware moordenaar is. Wy geven die stelliDg wel niet op, maar er moet meer gedaan worden, willen wy op grond van de zaak komen. Ik geloof dat het beste is met die Madeleine Faure zelve te beginnen. Zoo lang wp niet weten wie zy is en waar zy thuis hoordo, werken wy in het duister." „Ik heb daar wat op bedacht," vie! Brusel onverwachts in. ■Vfasa*WP*«II' --f-c van hunne schatten to doen genieten. Het gaat niet aan van ieder in het bijzonder te ver melden dat hy telkens versch bankat, nocit oudbakken koek, altyd frissche suikerwerken enz. heeft. Genoeg zy het dus, eenvoudig de aandacht te vestigen o. a. op do firma's Van Ingcn Sclienau, in de Diefsteeg, Van der Heyden, op den Nieuwen Ryn, rtaojcr, op de Hoogewoerd, en Wcyl, in de Kloksteeg. Zy zullen gaarne voor velen bakken. I INGEZONDEN. Aan de Bedactie van het „Leidsch Dagblad." Geachte Heer Redacteur l Het algemeen Nederl. Studenten-Weekblad „Minerva" No. 28 van 14/11 89, tweede by- voegsel, bevat een ingezonden stuk, ondertee kend door H. J. v. d. Berg, Leiden, Vrouwen- steeg 8. Ook in het „Leidsch Dagblad" No. 9127 van Maandag 18/11 vind ik een ingezonden stuk geplaatst, met hetzelfde onderschrift. Beide stukken betreffen de belangen der stenographic en ik geloof my niet te vergissen, of ik heb hier met een zekeren heer v. d. Berg te doen, welke den lOden October jl. per briefkaart myne Gratis-Brochure „Het nut der Stenographic" vroeg en ontving. Het komt my voor, dat schrijver van het „Ingezonden" in de „Minerva" nog nooit zoo goedkoop aan materiëel gekomen is, om over „Het nut der Stenographic" zoo juist voor het Nederl. publiek te schryven. (Vraagt myne Gratis-Brochure en vergelykt). Wat nu het ingezonden stuk in het „Leidsch Dagblad" aangaat, merk ik op, dat hetweor enkel de vaderlandsliefde is, die den heer H. J. v. d. B., er toe aanspoort het Stolzesche systeem, door my op de Nederl. taal toege past, volstrekt af te keuren en niet bruikbaar te vinden, terwyl maar enkel het stelsel, dat hy sckryft, goed is. Myn Leerboek is geschre ven voor School- en Correspondentie-schrift en dus eene voorschool voor het parlementair schrift. Zeker is het echter, dat men na het volgen der 24 lessen by eene oefening van esn uur daags minstens het dubbele sohryft van gewoon schrift. Zy, die een cursus gevolgd hebben, geef ik de middelen aan de hand om, natuuriyk by voorafgaande oefeningen, in korten tyd ieder dictaat te kunnen volgen. Wat nu de teekens en de samenstellingen der verbindin gen betreft, zal geen enkele leerling het met den heer v. d. B. eene zyn, dat de door hem aangehaalde woorden eenige moeite voor het schryven of ontcyferen er van opleveren. Dsn 23sten Maart jl. werd de Nederlandsche Stenographen-Vereeniging „Willem Stolze" ge publiceerd en beden hebben reeds 32 leerlingen met de minste moeite de teekens geleerd, o. a. ontving ik den 13den November jl. een stenographisch geschreven brief van iemand te Delft, die van af den lOden October 11. bij al zijne bezigheden het stelsel door zelfonderricht zich eigen gemaakt had en alles zonder fout terug gaf. Maar komt het op vergelykingen aan, dan raad ik ieder vóór alles naast het Stolzesche systeem opk het Nederlandsche stelsel te houden. By de toepassing van het Stolzesche sys teem op de Nederlandsche taal (waardoor het caracal —InmiliriI I „En wat is dat?" vroeg zyn chef, opziende. „Laten wy Sint-Alba zoo streng mogelyk bewaken. Ze zeggen dpt hy naar Parys 13 gegaan. Wat heeft hy in Parys te maken? Dat zou ik machtig graag willen weten." „Sint-Alba is niet in Parys," antwoordde de heer Norfolk droogweg. „Hy heeft Enge land geen oogenblik verlaten en is nu hier in Londen." „In Londen?" riep Robert Power in de grootste verbazing uit. „Dat begrijp ik ook niet!" voegde de detec tive er by. „Wy zyn gisteren zyn huis gaan bokyken en vonden het van onder tot boven gesloten. Hoe kan dat zyn, mynheer?" De heer Norfolk glimlachte spottend. „Het schynt dat ik beter ben ingelicht dan do hoeren detectives," sprak hy. „Sint- Alba bevindt zich op dit oogenblik 111 Londen. Ik ben volkomen zeker van het feit. Dat by zich schuilhoudt, kan wel zyn, om zyne tal- ryke vrienden, die hem allen natuuriyk ge luk willen wonsclien, een weinig te ontloopen. Misschien heeft by nog eene andere reden; wie weet!" „Wet, mynheer, ik kan u zeggen, u doet my verbaasd staan 1" hernam Brusel, die inder daad zyn chef als een beeld der verbazing met wyd geopende oogen aanstaarde. nu op alle levende talen is toegepast) diene, dat de lettergreep hetzelfde blijft, of het nu de Duitsche of eeno andere taal is. Een stono- graphie-stelsel moet aan de volgende eischen kunnen voldoen. Het moet. zyn gemakkelyk om te loeren, men moet daarmede ook den snelsten redestroom kunnen volgen, het moet voor alles duideiyk en zonder inspanning te ontcyferen zyn en mag op het schoonschrift geen nadeeligen invloed uitoefenen. Dat het Stolzesche systeem deze voordeelen na de laatste reformatie alle in zich vereenigt, blykt voldoende uit de sympathie, welke het van paedagogische zyde en andere wetenschappe- ïyke kringen ondervindt. In Duitschland ie de stenographic naar het Stolzesche systeem op alle onderofficiers- scholen ingevoerd en op meer dan 370 H. B.- scholen en gymnasia wordt het onderwezen. Ook in het koninkryk Wurtemberg, waar vroeger andere stelsels onderwezen werden, is een minieteriëel besluit den 27sten Juli 11. gepubliceerd geworden, dat in het school jaar 1889/90 op de H. B.-scholen enkel het Stolzesche systeem voorschryft. Dit is, geloof ik, een voldoend bewys voor de bruikbaarheid van het Stolze-systeem maar dat in veertig jaren tijds, dat het Ned. stelsel geschreven wordt, voor dit systeem maar 10 leerlingen (zie Eigen Haard No. 6 van 9 Febr. 1889) den moed gehad en den tyd geofferd hebben om het te leeren, is het sprekendste tegenbewys voor de moeilyk- heden en het bezwaar, welk aan dit systeem verbonden zyn. My zou niets bewogen hebben het een of ander vóór of tegen een stelsel te schryven, maar voor de indirecte reclame, welke mynheer H. J. v. d. Berg voor de „Nederl. Steno- grafen-Vereeniging Willem Stolze" maakt, zou het misschien onwellevend te noemen zyn, wanneer ik niets als dankzegging geant woord had. U, Mynheer de Redacteur, voor de wel willendheid, deze regelen in uwe Courant opgenomen te hebben, zeer dankbaar zynde, heb ik de eer te zyn Uw dw. Dr. DEN HAAG, 20/11 '89 J. H. Wéry, Directeur der Nederl. Stenografen- Vereeniging „Willem Stolze." Gemengd Nlenirs. Voor de leden van het Leidsch Studentencorps zal op Woensdag 27 Novem ber a. s., van tien tot vyf uren, eene tentoon stelling plaats hebben van teekeningen der kostumes voor de in het volgend jaar alhier te houden maskerade. Men schryft ons uit Katwyk aan Zee, dd. 22 November: Hedenmiddag zyn hier van de haringvis- schery aangekomen KW. 64 „de Gebroeders", van den reeder P. Haasnoot Pzn., met 240 kantjes pekelh., 30 kantjes steurharing en 14000 stuks; KW. 25 „Op Hoop van Zegen", van den reeder Ph. Hoek, met 90 kantjes pekelharing; (deze schuit moest aankomen, omdat er een zieke aan boord was), en KW. 21 „Katwyk I", van den reeder W. Taat, met 270 kantjes pekelharing en 7000 stuks. In eene Donderdag-avond ge- houden vergadering is te Rotterdam een Be- stuurdersbond opgericht uit bestuurders van „Dat zal u, hoop ik, volstrekt niet beletten om dien mynheer behoorlyk in het oog te houden," vervolgde de heer Norfolk, want ik vind uw plan uitstekend. Zyn doen en laten kunnen ons licht wat nieuws leeren." „Maar dan hebben we nog die vrouw," sprak Brusel. „Do vrouw van dien Stanley." „Ja! wat die er mede te maken heeft, is een raadsel voor my 1" erkende de hoofdinspec teur volmondig. „Ik begryp er niets van Indien wy onze eerste veronderstelling omtrent Sint-Alba blyven vasthouden, dan moeten wy aannemen, dat by die Madeleine Faure van wie wy, tusschon twee haakjes, altyd nog niets weton In vroegere jaren gekend heeft en dat zy hem, op welke manier dan ook, zoodanig in don weg stond, dat hy alieen door haar te vermoorden kans zag zich te redden. Daarmede zou de misdaad verklaard zyn. Ook de rol, die juffrouw Duvivier in het drama heeft moeten spelen, is dan opgehelderd. Een man, die tot zulk een afschuwelyken moord in staat is, zal er natuurlijk niet tegen opzien, den schyn op eene onschuldige te werpen en daarvoor de noodige, woloverlegde maatregelen te nemen. Dat het arme meisje met hem in hetzelfde hotel logeerde, maakte den schurkenstreek nog gemakkolyker. Dat alles volgt als het ware vanzelf: het past 14 aldaar bestaande werkliedenvereenigingen. Hot doel is, tie algemeens belangen der werk lieden to helpen bevorderen. Met genoegen verneemt het „Hbl." dat de dienstbode, die zich by den brand in de Huidenstraat te Amsterdam zoo flink hield, geene amputatie van het gebroken been heeft ondergaan. By hare opneming in het Binnen- Gasthuis is eene verbryzeling van de onderste uiteinden van kuit- en scheenbeen gecon stateerd, doch de hoop bestaat, dat by doel matige behandeling het verwonde been weder goed zal genezen. Tentoonstelling te Antwerpen.— Yan den 12den tot den 22sten December a. e. zal te Antwerpen eene internationale tentoon stelling van kookkunst, voedingsmiddelen en -benoodigdhedan plaats hebben, welke de vol gende afdeelingen zal bevatten: kookkunst; banket- en broodbakkerychocolade; ossen- en varkensslachteryvischwild en gevogelte; bloemen, groenten en vruchtenmelkery, boter en kaas; kruidenierswaren, verduurzaamde eetwaren; wynen, gedistilleerd en siropen; brouwerynatuuriyk en kunstmatig tafel water; tafelversiering; keuken- en eetzaal meubelen; tafellinnen; glaswerk en porselein tafelzilverwerkkeuken- en keldergeri6f; kook- toestellen; steendruk, menu's. De prys der plaatsruimte op tafels is 10 fr. per vierk. meter voor de 2 eerste vierk. meters 5 fr. voor eiken volgenden meter. Voor alleenstaande inzendingen is de prys bepaald op 15 fr. per vierk. meter. De bekroningen zullen bestaan in eere diploma's en dipoma's voor gouden, zilveren en bronzen medailles. Zoo mogelyk zullen ook gouden, verguld zilveren en zilveren medailles worden uitgereikt. In het bestuur hebben zitting de heeren Cb. De Smecht, onder-voorzitter; G. Leclercq, penningmeester; De Beukelaere en Block, allen bakkers te Antwerpen. Zaterdagav0nd deed in een schouwburg te Liverpool een jongmensch, die op eene der achterste banken gezeten was, een sprong om op de voorste bank te komen. Maar by sprong te ver en tuimelde naar be neden, waar hy tusschen twee heeren in de stalles terechtkwam. Merkwaardiger wyze bleek, toen hy opgenomen en naar het hos pitaal gedragen was, dat hy zich weinig of niet bezeerd had. Men liet hem terstond weer gaan en hy begaf zich ten spoedigste weer naar den schouwburg, waar hy, behalve toe lating, ook nog een nieuwen hoed eischte, omdat de zyne by den val verloren was geraakt. Een snibbige snip. Dezer da gen is in den omtrek van Vouziers (Ardennen) een jager door een snip aangevallen, die plot seling op hem toeschoot en hem vlak by het oog zulk een pik toebracht, dat de man een gil gaf, zóó luid, dat zyne makkers aan een ongeluk dachten. Op hetzelfde oogenblik viel de vogel dood neer. Een troost. Dienstmeisje (snikkend): „Mevrouw, ik kan niet langer blyven I Mynheer heeft gedreigd dat hy my de beide beenen zou breken." Mevrouw (geruststellend)„Kom, kom, wees maar n:et baDg; van wat mijn man in drift zegt, doet hy hoogstens de helft." volmaakt in de onderstelling, waarvan wy zyn uitgegaan. Maar nu komt ineens die vrouw Stanley er tusschonWat heeft die er mee te maken? In ons stelsel is voor haar geene plaats 1Ik sta er voor, dat zeg ik ui.... Wat is uwe meening, dokter? Weet gy iets meer van haar?" „Tot verleden Zaterdag," gaf Power hierop ten antwoord, „had ik niet het geringste ver moeden, dat die vrouw met Sint-Alba in be trekking stond, of althans by hem bekend was. In Woolchester was zy geene patiënte van my, noch van dokter Marrit; ik werd onverwachts by haar geroepen, behandelde haar voor eene lichte ongesteldheid en toen volgde hetgeen u bekend is. Ziedaar alles I Dat zy of haar man Sint-Alb3 kende, ie geen oogenblik by my opgekomen." „De man van die vrouw is een zeer gevaar- ïyke kerel. Gy wist dat niet, denk ik, toen de boscliuldiging tegen u werd ingebracht?" „Ik had er geene gedachte van 1 Hy had in Woolchester eene goede, fatsoenlijke betrek king als portier by eene groots firma. Toen ik hem leerde kannen, was hy nog niet lang ge trouwd, geloof ik. Zijne vrouw was uit de plaats zelve en vroeger als modemaakster werkzaam geweesthare ouders waren arme, maar fat- soeniyke burgermenschen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 14