N°. 9131. Vrijdag 22 NoTember A9. 1889. fase fëouront wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Sint-Nicolaas-étalasres. F'euilleton. HET GEHEIM LEIDSCH PBJJ® DEZBB OOURJlNT: ▼eer LeUea per S miwdee1,10. fnsM per peeL1.40. Msonderlflke Nommers.0.00. PRIJS DHR ADVERTENTLEN: Vui 1—6 regele 1.06. Iedere regel meer/0.17^. Grootere lettere neer pleeteruimte. Voor het in- ceeseeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Wanneer men de Botermarkt overwandelt, zich verlustigende in den aanblik van de "winkelry aldaar, wordt het oog steeds bijzon der, vooral bij avond, getroffen door al het schoone, dat gewoonlijk met smaak is tentoon gesteld in de ruime winkelkast vooral van één der beide magazijnen der heeren Gebr. Reinke. Wat daar, ook nu geëxposeerd is, kan volstrekt niet gewoon genoemd worden. Voor het St.-Nicolaas-feest hebben de heeren Reinke o. m. ontvangen eene fraaie en uitge breide collectie Europeesche en Japansche kunstvoorwerpen. Het zal den magazijnen der heeren Reinke, opgericht (de magazijnen) in de vorige eeuw en tot op den huidigen dag zich verheugende in de gunst van Leidens inwoners, dezer dagen ook wel niet aan be zoekers en koopers ontbreken. Op den Nieuwen Rijn spant de firma Sanders A Co. hare strikken. Van uit dien winkel komt de geur van de onderscheidene zeepsoorten, fraai gekleurd en smaakvol ver pakt of ingepakt, u tegemoet en doen de parfumerieën hare aanwezigheid rechtstreeks waarnemen. De velen, die dit magazijn zullen betreden, zullen ongetwijfeld aanvechting ge voelen om er iets uit mede te nemen. Voor St.-Nicolaas-cadeaux zijn doosjes of mandjes met toiletzeep of met fleschjes reuk bijzonder geschikt. De heer C. Dc Bink, op de Aalmarkt, heeft het gaarne druk in zijne drukkerij. Hij verdient het, het druk te hebben, want het geen bij hem de pers verlaat, ziet er keurig uit. Vooral kaartjes zijn bij hem goedkoop en netjes te bekomen en kunnen, ook met het oog op het a. s. nieuwjaar, best voor geschenk dienst doen. Al klinkt het eenigs- zins vreemd, toch kan de heer De Bink niets beter wenschen dan eene voortdurend druk kende omstandigheid in zijne drukkerij. Bij de Korenbeurs, op den Nieuwen Rijn, treft men het magazijn van den heer J. «B. Poliinann aan, dat zóó groot is, dat eene collectie Eiffeltorens daarin plaats kan vinden. Alle mogelijke artikelen, zegt de heer Poll- mann terecht, zijn in het hem toebehoorend magazijn voorhanden. Staat men er midden in, men ziet zich omringd van bijouterieën, lederwerken, albums, houtartikelen en pijpen van allerlei steensoorten. De heer Pollmann verstaat de kunst door ruime en doelmatige étalages de keuze gemakkelijk te maken. Hem is niets liever dan een druk bezoek, dat in zijne winkellade de tastbare sporen achterlaat. Tot wapeniDg van het oog begeve men zich naar het magazijn des heeren J. G. "Van Decne, Breestraat 12, waar men brillen, lorgnetten, pince-nez, loupen, lees- glazen en allerlei kijkers kan bekomen. Voor werpen als baro- en thermometers en passer - doozen, mede aldaar verkrijgbaar, kunnen met goed gevolg aangewend worden als cadeaux. Messen, al zijn ze nog zoo fijn en buiten kijf van Engelsche afkomst, worden minder ten geschenke gegeven; men denkt daarbij aan weinig goeds voorspellende gezegden, waaraan menigeen nog te veel geloof slaat. Die dingen koope men dan maar voor zich- zelven in Van Deene's magazijn. Wil men iemand verrassen met een paar handschoenen, hetzij van glacé of andere stof, voorzien met of zonder voering, men wende do schreden naar het daarvoor zeer gunstig bekende magazijn der firma G. «B. Van der Burgh, in de Maarsmanssteeg. Dames, die voornemens mochten zijn heeren te begiftigen met eene das, kunnen met een gerust hart in dien winkel vragen naar dat artikel. Zij zullen niet onbevredigd heengaan en behoeven geenszins bevreesd te zijn dat die heeren een min idéé van haren smaak zullen verkrijgen. Niet alleen echter het artikel handschoenen en dassen, maar nog eene massa andere zaken is voorradig in bedoelden winkel. Ook de heer Vies, op de Hooigracht, wiens zaak in den laatsten tjjd uitbreiding heeft ondergaan, heeft bericht voorzien te zijn van datgene, wat met het ophanden zijnde feest kan worden aangeboden, terwijl de heer «BBS. Holswllder, in de Maars manssteeg heeft gewezen op zijn rijkdom van parapluies, voor mensch en kind. Kinderregen schermen kan hij verkoopen van af een fabel achtig lagen prijs. Bij de firma Geroer Co., in diezelfde steeg, is de St.-Nicolaas-étalage ook gereed gekomen. In zoo'n winkel kost het heel wat tijd, moeite en zorgen, om van den grooten voorraad aanwezige artikelen iets op de éta lage voordeelig te doen uitkomen. Hierin is men geslaagd. Dit zal erkend moeten worden door de velen, die ongetwijfeld ook in dit magazijn zullen komen zoeken en vinden, evenals in den kristal- en glaswinkel der- zelfde firma op de Aalmarkt, waar voor sie raad en nut veel te verkrijgen is. Gemengd Nieuws Te Hoogmade zijn in de afge- loopen week bij eenige landbouwers eenden ontvreemd, bij één zelfs twee en twintig. De dader of daders daarvan zjjn nog niet kunnen opgespoord worden. De juffrouw in Den Haag, op wie door haren vrijer in den avond van 11 Oct. revolverschoten werden gelost en die toen in het gasthuis is opgenomen, heeft gisteren dat gesticht geheel hersteld ver laten. Toen gisterochtend de werk lieden, die de wagens met suiker zouden overladen in de lichters, liggende in de binnenhaven van de Handelskade te Am sterdam, daarmede zouden aanvangen, werd bezwaar gemaakt dit niet tegen den ge wonen prijs van f 1.50 per wagen te kunnen doen, en vorderden de werklieden 25 cents meer, omdat zij daar ter plaatse ook wat verder te loopen hadden. Deze eisch, niet meer bedragende dan x/x cent per zak, is den werklieden door de Holl. Spoorweg- Maatschappij ingewilligd, waarna het werk geregeld is voortgegaan. De marechaussees te Tilburg hebben proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren V., die herhaaldelijk en op ver schillende plaatsen, met behulp van den 13- jarigen v. d. V., dien hij daartoe had aan gezet, diefstallen van geld door middel van inklimming gepleegd had. De zaak kwam aan het licht door een kameraad van v. d. V., die een konijn had gestolen en verkocht, en bij het ondervragen bekende, dat eerst genoemde diefstallen van geld gepleegd had. Op de Schotse he kust had dezer dagen een verwoed gevecht met walvisschen plaats. Toen de „Klydon," eene paketboot, te Kirkwall aankwam, werd bericht dat in de nabijheid eene groots school walvisschen ge zien was. Dadelijk werden booten uitgezet en spoedig ontdekte men de monsters, waarop de jacht begon. De matrozen poogden ze in de naburige Inganessbaai te drijven, waartoe de booten vóór- en achteruit bewogen werden, terwijl de walvisschen het water in alle rich tingen opspoten en rechtstreeks naar het strand zwommen. Een walvisch wierp eene der booten omver, waardoor de opvarenden te water geraakten. De boot zonk, doch de matrozen werden door eene andere boot gered. De walvisschen strandden in het ondiepe water, en de booten zetten hen achterna, terwijl de mannen in hunne opgewondenheid te water sprongen, sommigen met lausen gewapend. Hunne voor naamste wapens echter waren lange visch- messen, waarmede ze in weinige oogonblikken eene vreeselijke slachting aanrichtten. Enkelen, die slechts licht gewond waren, spartelden en schoten door het schuimende water, het zand opdrijvende en zich verblindend in hunne pogingen om te ontsnappen. Mannen, die op 't strand stonden, brachten nu touwen, en hielpen de walvisschen op den oever trekken. De slachting duurde voort tot de duisternis inviel. Bijna 200 walvisschen werden buit gemaakt. Een pQrsonentrein van den In ternationalen spoorweg van Berlijn naar Weenen is aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de trein het station Fiirstenberg bij Frankfort a/O. doorreed, bemerkte de machi nist op het spoor een met 2 paarden be spannen, zwaar geladen wagen met steen kool. Dadelijk gaf de beambte het noodsein en remde, maar evenwel gelukte het hem niet den trein tot staan te brengen, en in het volgende oogenblik greep de locomotief den wagen, waarvan de voerman zich door een forschen sprong gered had, en vernielde den wagen geheel, zoodat de splinters overal heen vlogen. Een der paarden, welke reeds over het spoor waren, werd teruggetrokken en door de wielen der locomotief verbrijzeld, peze laatste was zóó zwaar beschadigd, dat ze buiten dienst moest worden gesteld en de hulp van eene rangeerlocomotief moest worden ingeroepen. De schuld van het ongeluk is te wijten aan den wisselwachter J., die vergeten had de boomen te sluiten. De werkstaking der vervaar digers van paarlmoeren knoopen te Weenen breidt zich steeds uit. Het aantal der werk stakers bedraagt nu reeds 4000. De orde is tot dusver niet gestoord, ofschoon de werk lieden samenscholen en bijeenkomsten houden. Vóór vijf jaar verdween uit Kreuz- nach een bankier, die groote zaken deed. Er was geen spoor van hem te vinden. Tot hunne groote verrassing ontvingen de schuldeischers dezer dagen 50 pet. hunner vorderingen, met de belofte, dat zoo spoedig mogelijk het ont brekende zou worden aangevuld. Zalinski, bekend door zijn pneu matisch kanon, is thans in Frankrijk. Hjj zal ook andere landen van Europa bezoeken. In de Yeroenigde Staten zullen nieuwe postzegels worden uitgegeven, kleinere en van eene andere kleur. In 1890 zal te Weenen eene internationale tentoonstelling van postzegels worden ge houden. van den Inspecteur van Politie. 73) Juffrouw Kelly had intusschen een oogen blik bij zichzelve nagerekend. „Ja, ziet u?" begon zy, „de benedenkamer met de slaapkamer komt op tien gulden per week, met inbegrip van ontbijt en bediening; de kamer boven reken ik op de helft. Ik bedoel de achterkamer; die van juffrdtiw Stan ley is zeven guldon vijftig. Voor dezen stand is dat volstrekt niet te duur, geloof ik." „Volstrekt niet!" antwoordde Brusel, met een onverstoorbaar gelaat, hoewel lijj zich inwendig over de onbeschaamdheid, waar mede z\j zulk een ongehoorden prijs durfde vragen, verbaasde. „Het is zoo ongeveer het geen de jongelui dachten te besteden. Ik ben er wel toe genegen, juffrouw, om de kamers te huren, maar onder voorwaarde, dat juf frouw Stanley daardoor geen overlast zal worden aangedaan. Als dat gebeurde, zou het voor mjjn geweten zijn, alsof ik er de oor zaak van was geweest, en dan zie ik er nog liever geheel en al van afZou u er iets tegén hebben, mü de voorkeur te geven .voor twee dagen, don tjjd, dien ik noodig heb om te schrijven en antwoord te krijgen?" De juffrouw had or volstrekt niets tegen. „Heel goed! Ik houd van goede afspraken in zulk soort van zaken; dat is dus laat eens zien.tot Vrijdag, om 2 uren precies. Maar ik geloof u te kunnen verzekeren, dat u wel eerder van mij hooren zult!" Niet weinig tevreden met de inlichtingen, die hij had weten te verkrijgen, verliet de detective de Georgestraat zoo snel hjj kon. Het was evenwel niet naar zijn vriend Power, die hem, zooals wij weten, op zjjne kamers zou blijven wachten, dat hy zich zoo haastig voortspoedde. Integendeel: hjj ging een ge heel anderen kant u-it, sprong in een omnibus, die hem achteropkwam en liet zich naar het hem zoo welbekende Scotland-Yard terugrijden. Niet ver van dit gebouw liet hy stilhou den, stapte uit en rende met ongelooflijke vaart de reeds door ons beschreven poort door en het daarachter gelegen reusachtige gebouw binnen. Een doolhof van gangen en trappen, waarin een vreemdeling ongetwyfeld verdwaald zou zyn, maar hetwelk hy met al de zekerheid van een oud bekende met vluggen tred door liep, bracht hem weldra aan het hoofdbureau van de afdeeling, welke by zocht. Zonder aan den chef of de andere beamb ten, die er werkzaam waren, iets te vragen, stormde hy, na oen korten, haastigen groet, op eene kast aan, die in verscheidene vakken was afgedeeld, schier alle met papieren ge vuld, en begon de laatste haastig, hoewel" zorgvuldig, te doorzoeken. „Daar hebben we hem 1" riep hy opeens triomfantelijk uit, een papier uit den bundel omhoog houdende. „Daar is onze vriend!.... Jacob Stanley, 43 jaar oudveroordeeld den 20sten Mei 1870 tot zevenjarigen dwangarbeid op de galeien, wegens moedwilligen manslag op den persoon van Hark Simmons, houtvester en jachtop ziener, in de uitoefening van diens beroep. Werd reeds eenmaal (in 1866) tot gevange nisstraf veroordeeld wegens diefstal. De binnenbladen van het stuk, hetwelk het bovenvermelde tot opschrift droeg, be vatten eene volledige beschryving van Jakob Stanley's loopbaan, benevens zyn photogra- fisch portret, kort vóór zyn vertrek naar de galeien genomen. Volgens zyne levensboschry ving bleek Stan ley van geboorte een Zigeuner te zyn en be hoorde hy tot dien geheimzinnigen stam, die zich de stam van „Roma" noemt, een afzon-- derlyk volk onder deze wonderlyke zwervers, die, zooals men weet, nog heden ten dage In alle landen van Europa worden aangetroffen, zonder dat het den geleerden gelukt is hun eigenlyken oorsprong na te sporen. Ook in Engeland en Ierland hebben zich deze „hei dens" gelyk men ze ook wel eens noemt sinds eeuwen opgehouden, steeds in hun zwervend leven en hunne eigenaardige ge woonten volhardende en zich zelden met de eigenlyke bevolking vermengende. Vooral de Roma-Zigeuners hebben den geschiedvorscher veel werk gegeven door hunne geheel afwy- kende gebruiken en afzonderlyke taal, die hen van de anderen onderscheidtmaar veel meer dan dat zy oorspronkelyk uit Indié stammen, weet men tot nu toe van hen niet. Door hunnen byzonderen aanleg tot han dige dieveryen komen ze niet zelden in aan raking met de politie en het stuk, dat Brusel in handen had, bevatte dan ook een register van heldenfeiten, welke de „Roma" Stanley op het gebied van zakkenrollen, valsch-spelen en dergelijke had uitgericht. Er was echter bygevoegd, dat hy zich, na zyne eerste ver oordeeling voor den tyd van één jaar, ge beterd scheen te hebben en zich te Woolchester metterwoon had gevestigd, waar hy eene be trekking had weten te verkrijgen en als eerlyk man zyn brood verdiende. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5