ben geoogst, werd als klein bowys van orken- teiykheid ieder een fraaie bouquet overhan digd, welke aanbieding vergezeld ging van luide toejuichingen. Na allen een genoeglijken avond te heb'oon toegewenscht, schonk de voorzitter de ge legenheid aan een der kunstlievende leden tot het uitspreken van een inleidend woord naar aanleiding van dit feest, ter aantooning dat het eene goede keuze is geweest om den naam van Jacob Cats aan deze Tereeniging te geven. Sprekers beschouwingen daarom trent gingen tevens vergezeld van eenige wetenswaardige bijzonderheden uit het leren en de werken van Vader Cats. Als eene verrassing werd dit „inleidend woord", nadat het uitgesproken was, keurig gedrukt den aanwezigen als souvenir van een der bestuursleden aangeboden. Daarna kwam het programma aan de orde, dat voor dezen avond wel niet te uitgebreid was gemaakt, maar toch heel veel genoeg lijks aanbood. Het bestond uit verschillende voordrachten, hetzij in toepasselijk kostuum of niet, hetzij voor één of meer personen, hetzij meer of minder komisch, maar toch zóó voorgedragen, dat het. aller goedkeuring wegdroeg. Er was dan ook voor eene aangename verscheiden- held ook wat de nu en dan afwisselende muziek betreft - zorg gedragen. Alvorens met het bal een aanvang zou gemaakt worden, had er nog eene plechtig heid plaats. Toen bestuur en werkende leden zich om de bestuurstafel vóór het tooneel vereenigd hadden, wees nl. do vice-voor- zitter er op hoe veel do Vereeniging „Jacob Cats" aan haren voorzitter verplicht is, hoe wakker hij steeds op zijne plaats was, hoo hij tijd noch moeite ontziet waar het hare be langen geldt, hoe hii do ziel der Vereeniging is, welke zonder hem misschien moeilijk zou kunnen bestaan. Het bestuur en de leden der Vereeniging hadden het. zich daarom tot eene taak geacht deze gelegenheid aan te grijpen om, als blijk hoeseer een en ander door hen wordt gewaardeerd, hem tot eerelid te benoe men, waarvoor hem nu het diploma werd aangeboden. Ook de kunstlievende leden waren niet achtergebleven. Hun tolk was de heor B. G. Dufrenne, die wees op de liefde en toewijding, welko de heer Witmans immer voor de Ver eeniging aan den dag legde, die, als oen stuur man zijn schip, haar weer op den rechten weg voerde, als zij daarvan mocht zijn afge dwaald. Als een zichtbaar blijk van erken tenis mocht 8pr. hem, namens de eereleden, eene kostbare kristallen bokaal overhandigen, vergezeld van een keurig bewerkt album met de namen der gevers en eene schoon uit gevoerde opdracht. De heer Witmans was door deze inderdaad verrassende huldeblijken zeer gotroflen. Hij kon daarom dan ook slechts met enkele woorden zijn hartelyken dank betuigen. Heeft hij iets voor de Vereeniging kunnen doen, dan kon dit alleen door de welwillendheid, waar mede de soms door hem noodig geachte en gegeven wenken werden opgevolgd. Hy betuigde voor die medewerking zyn dank, beval zich in aller voortdurende vriendschap aan en hoopte nog eene reeks van jaren aan het hoofd van „Jacob Cats" te kunnen blyven. Do eerewyn werd gedronken tot bezegeling van de uitgesproken wenschen, - en het bal, aangevuld met een rozen galop, om fraaie pry- zon, nam esn aanvang, dat de meesten nog lan- g>n tyd heel gezellig en gsnoeglyk byeenhield Er heerschto een byzonder prettige en op gewekte toon. Het valt dan ook niet te betwij felen, of deze feestviering zal by allen in aan gename herinnering blijven. Gemengd Nieuws. Naar uit achterstaande adver- tentie blykt, zal het specialiteiten-gezelschap van den heer Frits Van Haarlem morgen-, Vrijdag-avond, in den Schouwburg alhier eene buitengewone voorstelling komen geven. Hoewel de Stadszaal verbrand is, wil de heor Duyser toch trachten zyn stadgenooten nog op deze wyze een aangenamen avond te verschaffen. Het gezelschap schynt goed te zijn. In Amsterdam althans is het zeer in trek. Als een b9wys toch, dat de voorstellingen er van in het „Paleis voor Vt^ksviyt" in den smaak vallen, deelt de „Amst. Crt." meie dat Zaterdag-avond jl., nog vóór den aan j vang der voorstelling, de deuren njoesten worden gesloten en aangekondigd vrwd fet geene glaatsen meer te kryigen waren. Zoo iets teekent ou zegt meer dan vele woorden. Het nationaal biljart-concours in hot „Hotel Bellevue" van den heer Bor- gerding, op de Beestenmarkt, werd gister avond voortgezet tusschen de acht van de middag-party aangeblevenen, nl. de heeren H. C. Huurman, W. Buis, K. Bierling, H. A. Liassen, N. Verkley, De Koning, T. Terpstra en H. M. Hulst. Er werden nu partyan van 100 punton gemaakt. Van de vier eerste en twee laatste spelers wa3 reeds in twee part yen beslist wie er afvielen, nl. Buis, Linssen en Hulst; doch voor Verkley en De Koning was eene derde party noodig, alvorens was uitgemaakt wie de sterkste was. Verkley maakte drie part yen van 100, 75 en 80; daarentegen De Koning drie van 70, 100 en 100 punten, zoodat eerst genoemde afviel. Op de volgende lyst kwamen dus te staan Huurman, Bierling, De Koning en Terpstra. Het was niot noodig dat hier eene derde party werd gemaakt. In twee partyen was voor elk de kamp beslist. In deze afJeeling werd het volgend aantal punten gemaakt: j 1. Huurman10 25 I 2. Bierling100 100 1 3. De Koning100 100 j 1. Terpetra70 59 De minste punten kregen dus Huurman en Terpstra, die alzoo bestemd waren om naai de tweede premie van f 25 to dingen. De twee eerste door hen gespeelde partyen lieten den stryd onbeslist. Huurman maakte nl. eerst 100 en daarna 38, Terpstra eerst 32 en daarna 100 punten. Eene derde party- was dus noodig. Toen maakte Huurman 82 en Terpstra (van Ferwerd) 100 p., zoodat laatst genoemde de 2do-premie-winner was. Deze geheele party duurde van 10 u. 30 m. tot 11 u. 15 m., d. i. 45 minuten. Daarna nam de eind-wedstryd om den prys van f 100 en do 2de premie van f50 een aanvang. Kampioenen waren Bierling en De Koning. In de eerste party maakte Bierling 60 en in de tweede 48 punten, tegen De Kering in beido partyen 100 punten. De Koning (van Amsterdam) was dus de prijs- en Bierling (van Groningen) de lste premie-winner. Deze party duurde van 11 u. 18 m. tot 11 u. 45 m., dus 27 minuten. Een daverend applaus ging er op uit het vry talryk opgekomen publiek, dat zoowel van de tribune als van uit de zaal steeds met de meeste aandacht on onder de grootste stille het spel gevolgd had. Soms had men eeno speld kunnen hoeren vallen. Geen enkele wanklank werd er vernomen. Alles liep in de beste orde af, hetgeen ön voor den onder nemer èn voor do heeren, die de regeling hadden op zich genomen, zeker eene aange name voldoening is. De pryzen werden uitgereikt, door den heer Kruisinga met eene korte, van humor door kruide toespraak, waarin by tevens liet door schemeren hoe de Amsterdamsche overwin naar hier om byzondere redenen niot onder zyn eigeniyken naam was opgetreden, maar dien van De Koning had aangenomen. Hy had zich gelukkig weikelyk als een koning gedragen. Hy was als eerste over winnaar uit het strydperk getreden. Hoe gaarne spr. ook den in het biljartspel ge- vreesden GroniDgers of Friezen den prys had gegund, zoo deed het hem toch goed, dati.u ook eens getoond was, dat ook nog in andere gedeelten van ons land spelers worden ge vonden, die hen met eere kunnen staan. Een luide byval volgde op deze woorden. Ten slotte werden er nog enkelo prachtige partyen onderling gespeeld. Het Panorama op de Hoogewoerd leidt heden zyne bezoekers naar de heerlyke streken van Zuidelyk Frankryk, naar de schilderachtig gelegen badplaatsen Pau, Eaux- Bonnes, Eaux-Chaudes, Cauterets, Luchon enz. Dan naar Lourdes en de bekende miraouleuse grot. Van daar gaat de reis langs Marseille, Toulon, Cannes, Antibes en het beroemde Nizza naar het even schoone als beruchte Monaco, Monte-Carlo. Men neemFer een kykje in de speelzaal, waar nog dagelyks ontzag- lyke sommen met het spel worden verdobbeld, en in de tuinen rondom het Casino, waar zoo menigeen een gruwzaam einde aan zyn leven maakqs. Zoo bevat de serie Pyreneeën-Riviëra weer even veel interessants als natuurschoons en zal e§fl iede;- weder na een bezoek recht voldaan zyn. W ij verwijzen naar achter staande advertentie, waarin hulp wordt ge vraagd voor eeno weduwe met zes jonge kinderen en kunnen óók niet nalaten een beroep te doen op do menschlievendbeid onzer stad genooten. Met dankbaarheid zal elk geldelyk offer worden aanvaard. De arron d.-r echtbank te 's-H ago veroordeelde heden den werkman, die ver leden week terechtstond wegens diefstal van ledikanten enz., uit een magazyn van yzer- waren te Leiden, tot twee maanden ge vangenisstraf. Omtrent den brandkastdiefstal te Doesburg verneemt de „Zutf. Crt.," dat H. M. Schunk, te Arnhem, voorloopig in hech tenis, voor den rechter van instructie eene volledige bekentenis van dien diefstal heeft afgelegd. Behalve dat hy dezen diefstal met Bümor - «veneens in hechtenis zou hebben bedreven, moet hy bekend hebben, het geld by den kastelein Ter Haar alléén te hebben gestolen en zoowel de tweede inbraak in het kantoor van de firma Van Hengel en Lensvelt, als de poging tot diefstal in het kantoor der kas siersfirma Schattenkerk Co., met Kümer gezameniyk, te hebben uitgevoerd. De brand kast moet in den IJsel naby den z.g. Panoven liggen. Eindelyk zyn by het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlyn de eerste uitvoerigo berichten van AVissmann ontvangen over de tydingen, welke hy van Stanley en Emin-pacha ontvangen heeft. Nadat Wissmann, wiens mededeelingen van den 13den October gedagteekend zyn, het een en ander heeft gemeld over zyne gevechten met de oproerige inboorlingen, vervolgt hy „Den llden October waren te Mpwapwa vier soldaten van Stanley en één van Emin-pacha aangekomen. Dezen hadden den lOden September jl. Stanley te Inusukuma, aan de Isangarivier, (ongeveer 3 gr. 3 min.) verlaten en waren, met inbegrip van 9 rustdagen, over Nindo, westeiyk van Turu, d. i. langs de oude reisroute der vroegere onderzoekingsreizigers Wilson en Fischer over Uwereiweri en nocrdelyk-Ugogo (Hirindi), in -33 dagen te Mpwapwa aangekomen. Zy meldden dat Emin-pacha met Casati, 100 Soedanee- sehe soldaten, veel volk er. veel ivoor, Stan ley met 6 Europeanen, waarschijniyk Nelson, Jeplison, Stairs, dr. Parke, Bonny en William, en 240 Sanzibarieten, onmiddellyk na ben- zolven opgebroken waren, en derhalve naar myne berekening ongeveer op den 20sten November te Mpwapwa moeten aankomen. Emin-pacha zou met Stanley nog herhaaldelijk tegen de uit het Noorden komende MahdisteD gévochteu, hen teruggeslagen en daarby het groole vaandel van den Mahdi veroverd heb ben. Het grootste deel der soldaten van Emin zou hebben volgehouden dat hun weg naar hun geboorteland en niet naar het Zuiden leidde. Emin zou de stations hebben geplaatst onder het commando van twee Egyptische officieren. Van de bewegingen der volgelingen van El Senoussi wisten de lieden niets; oven- min van Khartoem of Abyssinië. Mwpapwa is hot voornaamste kruispunt van de kara vanen-wegen in geheel Afrika. Daar komen twee wegen van Bagamayo, een van Saadani, van Dar es Salam en van Rufidgi naar het binnenland tot de Ukerewe, de Tanganicka en de Lualaba, te zamen." Wissmann deelt verder mede dat Emin en Stanley geen anderen weg meer kunnen volgen dan degeen, die naar het Duitsche kust gebied leidt. Immers, reeds eene dagreis ten zuiden van Mpwapwa wonen de zeer oorlogs zuchtige stammen der Waheren, Maheagen en Mafiti, by wie zich waarschynlyk thans ook Buschiri, de leider van den Oost-Afri- kaanschen opstand, ophoudten drie uren ten Noorden van Mpwapwa wonen de Massai- stammen, die wel is waar vriendscbappelyk gezind zyn jegens den Europeaan, maar wier land wegens gebrek aan water niet door te trekken is. Stanley heeft klaarblykelyk bo- doeld, aan het Engelsche kuststation Mom- bassa uit te komen, maar is gedwongen zyn weg over het Duitsche gebied te nemen. Tot zoover loopen de tydingen van Wiss mann, uit welke volgt dat, als Stanley en Emin werkelyk reeds gisteren te Mpwapwa zouden aankomen, reeds binnen 14 dagen dienaangaande iets naders te Zanzibar bekend zou kunnen zyn. Zoowel de Afrika-reiziger Clemens Denhardt, als het groote handelshuis Hausing, te Zan zibar, telegrepheerden gisteren dat, volgtns de laatste berichten uit Korokoro, de reeds dgod gpyrsapae dr. Peters en zyne expeditie 1 dcil 5den October aldaar volkomen behoudc-n waren aangekomen. De Emin-commissio te Berlyn heeft even eens onderscheidon geruststellende berichten ontvangen. Eene andere lirma te Zanzibar telegrapheert dat nieuwere berichten uit Lamu de doodstyding van dr. Peters onge loofwaardig noemen. Een extra-nummer van de Duitsche „P.eichs- anzeiger" bevat tevens het volgend telegram van kapitein Wissmann uit Zanzibar, dd. 20 dezer: „Op 10 November zyn te Mpwapwa aangekomen: Stanley, Emin-Pacha, Josson, Stoer, dr. Parkes, Nelson, Bonne, Casasi, Scbinze, Hoffmann en andere zendelingen. Ik verwacht hunne aankomst te Bagamoyo op zyn vroegst tegen 1 December. De toestand van het station Mpwapwa is volkomen be vredigend." Aan de „New-York Herald" wordt uit Zan zibar gemeld dat Wissmann de expeditie van de „Herald" om Stanley te gemoet te gaan, te zwak oordeelde. Daarom zal eene sterkere worden uitgerust, welke in de volgende week vertrekken zal, onder opperbevel van baron Gravenreuth. De „Halles Centrales" te Par ij s zullen weldra geheel van electrisch licht worden voorzien, en ter gelegenheid van- deze gebeurtenis zal op 1 December een groot feest op de markten plaats hebben. De halles zullen mot groen en lampions versierd zyn en in een der paviljoens wordt voor de verkoopsters een bal gegeven. Standbeeldenmanie. - Te Grenoble is een bronzen standbeeld onthuld voor Xavier Jouvin, den bekenden handschoenenfabrikant. Een nieuwe Troppmann? In een wyngaard, op twee kilometers afstand van Foggia (Italië), heeft men een gezin, vader,'moeder en vier kinderen, vermoord ge vonden. Op dat van één kind na, waren al de lyken in een put geworpen. Men schryft de misdaad aan wraakzucht toe. Verscheidene personen zyn in hechtenis genomen. BUITENLAND. STranïcrtJlg. De finantiëele commissie uit der. Senaat beeft het krediet van 58,000,000 fr. voor de- rnarine, hetwelk de vorige Kamer reads had aangenomen, met algomeerie stemmen goed gekeurd. Te Parijs is, gelijk men weet, plotse ling op 58-jarigen leeftyd overleden de predi kant Bersier. Hy was oen der welsprekendste kanselredenaars van Parys. Bersier was ridder van het Legioen van Eer. Dit ridderkruis werd hem verleend tot belooning zyner ver diensten by de ziekenverpleging tydens dsn oorlog van 1870. De heor De Pressensé brengt in het „Jour nal des Débats" hulde aan den overleden predikant, wiens dood een groot verlies is voor de Fransche protestanten. In eene kapel der kerk St.-Sulpice te Parys is een gerestaureerd orgel weder in gebruik genomen, dat eenmaal aan Marie Antoinette behoorde. Glück en Mozart hebben het indertyd bespeeld. De heer Emile Yanderheym, do bekende deskundige voor diamanten te Parys, is plot seling op 56-jarigen leeftyd overleden. Van- derheym was een der 2 deskundigen, die be last waren met den verkoop der diamanten van de FraDscho kroon. BelglK. In de zaak-Corvilain zyn Dinsdag voor de correctioneel e rechtbank te Antwerpen als ge tuigen gehoord de beide leden van het pro vinciaal bestuur, de heeren Van der Beke- Pasteel en Peters-Verellen, die na een bezoek aan de inrichting van Corvilain een gunstig rapport omtrent het verzoek tot toelating heb ben uitgebracht. Blykens het verslag der zitting in het „Handelsblad van Antwerpen," dus goone verdachte bron, hebben beiden verklaard dat do „kardoezenfabriek" tydens hun bezoek niet werkte; dat de technische inlichtingen van den heer Corvilain door hen niet gevolgd werden, omdat zij, onbevoegd daarover te oordeelen, zich ten deze geheel verlieten op den provincialen ingenieur, die hen vergezelde dat zy hun onderzoek niet tot het entrepêt fictif, d. w. z. de bewaarplaats van het kruit, hebben uitgestrekt, omdat dit de administratie der douane aanging, en dat zy dan cok onkun dig waren van de groote hoeveelheid kruit, welke in die gesloten bewaarplaats zich be vond. Op de vraag van den advocaat Deivaux, of zy gunstig gerapporteerd zouden hebben, indien zy met dit gevaar bekend geweest waren, antwoordde do heer Van der Beke-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2