N°. 9131. Vrijdag 22 ^Ovcjubcr. A9. 1339. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 November. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 mundtn1./0. Franoo per port1.40. ▲ifconderlgke Nomnen.0.06. PRUS DER AD TERTEN TIEN! Ten 1—6 regel» 1.01. Iedere regel meer 0.1?}. Groetere lettere neer pleeternimte. Toer het in- eeeeeeren buiten de eWd wordt 0.10 berekend. Fit Bommer beetaat ait TWKB Bladen. Met 1 December begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Aan de universiteit alhier is het doe- toraal-examen in de rechtswetenschap afge legd door den heer G. Blokhuis. - Aanst. Zondag, 24 Nov., zal de gods dienstoefening in de Waalsche kerk alhier geleid worden door den heer N. Nardi, predi kant te Genève. - In den schouwburg alhier werd gister avond het aangekondigde concert van Signora Teresa Tosti, coloratuur-alt te Milaan, met medewerking van den heer Mahr, pianist te Berlyn, gegeven. Ruim een honderdtal per sonen, onder wie vele dames, was naar den schouwburg opgekomen, zoodat do verschil lende rangen niet dan beneden het middel matige bezet waren. Het concert, dat niet lang duurde waartoe de zeer korte pauze veel bijdroeg werd geopend met eene piano-voordracht van den heer Mahr. Reeds in die „Variationen, C-moll," van Beethoven, toonde de vertolker een moester in het piano-spel te zijn, terwijl het verder door hem ten gehoore gebrachte den heer Mahr deed kennen als een pianist van zeer ontwikkelde techniek. Zelfs in de meest fluis terende pianissimo's wiet bjj duidelijk te blijven. In 't kort: hy is een pianist van smaak. Het ontbrak hem dan ook niet aan betuigingen van bijval. Wat Signora Tosti betreft, hare eerste ver schijning kan niet zoo direct betooverend ge noemd worden. Hare gelaatskleur is bleek, min of meer vaal, heur haar gitzwart; zjj heeft eene flinke, gevulde gestalte. In overeenstemming met haar uiterlijk is haar geluid: diep en krachtig. In het lage register heeft hare stem iets mannelijks en klinkt dan als oen bas; in de middentonen alleen klinkt zij bekorend, vooral in de piano's, zonder evenwel aangrijpend, overweldigend, meesleepend te zjjn. Haar omvangrijk orgaan mist blijkbaar de noodige volledige vorming. Wel mocht de zangeres telkenmale teekenen van byval inoogsten, vooral na „An den Sonnenschein", van Schumann, en het „Wie genlied", van Brahms, maar van geestdrift, waaraan mej. Tosti, eene Italiaansche, van de zflde harer licht ontvlambare landgonooten gewoon moet tijn, was hier thans geen sprake. In het feit, dat deze zangeres, van wie men veel verwachtte, van moederszijde van Hollandsche afkomst is, ligt ongetwijfeld hare eigenaardige uitspraak der vreemde talen. Signora Tosti is eene vreemdelinge; dat zegt veel en brengt den plicht mede, op de rech ten, welke zjj als gast heeft, geene inbreuk te maken. Zonder haren talenten als alt-zan geres te kort te willen doen, spreken wy als ons oordeel uit, dat er in onze stad ook wel dames gevonden worden, die bjj haar niet zoo heel veel behoeven achter te staan. Aanstaanden Zondag, 24 November, zal de godsdienstoefening in de kerk der Ned.- Herv. gemeente van Hoogmade aanvangen des voormiddags te halftien en geleid worden door den heer Gobius du Sart, predikant te Benthuizen. Eene bekende figuur in de residentie is wederom door den dood aan den kring van ingezetenen ontvallen. Vrij onverwacht over leed jhr. mr. Aert van der Goes, oud-ge- meente-ontvanger te 's-Gravenhage. De heer v. d. Goes was een man, die door zjjne humaniteit en vriendelijkheid de hoog achting van velen had verworven on verdiende. Jarenlang was hij luitenant-kolonel, com mandant van de dd. Schutterij te 's-Graven- hage, in welke functie hem herhaaldelijk be wijzen van '8 Konings tevredenheid ten deel vielen. Als hoofdofficier van de Schutterij benoemde Z. M. hem tot adjudant in buiten gewonen dienst en tot ridder der orde van den Ned. Leeuw. Het metalen kruis, dat zjjne borst sierde, herinnerde aan zijn dienst tijd in de moeilijke dagen van 1830. Ook in andere kringen was jhr. v. d. Goes nuttig werkzaam, o. a. in het hoofdcomité der Ned. Vereeniging het „Roode Kruis" en in de commissie over het beheer van den straatweg van Loosduinen naar 's-Gravenhage. Bij koninklijk besluit is de tijd van duur der detacheering by de landmacht in West- Indiö van den tweeden luitenant A. Tromp, van het wapen der infanterie van bet leger hier te lande, aanvankelijk, by besluit van 19 September 1887, vastgesteld op drie jaren, verlengd met één jaar en zes maanden en alzoo nader bepaald op vier jaren en zes maanden. Met ingang van 1 December 18S9 benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Renkum, H. G. Berghhuis van Woort- man, thans in gelyke betrekking te Locbem. Gekozen is tot lid van den Raad der gemeente Steenwyk, de heer G. J. Van Dorsten, met 141 van de 260 uitgebrachte geldige stemmen. De heer F. J. Wieringa bekwam 113 stemmen. De kapt.-luit. ter zee J. A. Snoek wordt met 1 januari a. s. eervol ontheven van do waarneming der betrekking van havenmees! er der marine te Willemsoord, op non-activiteit gesteld en vervangen door den kapt.-luit. ter zee H. J. De Wal. Op de aanbevelingslyst voor de vacante betrekking van secretaris der gemeente Heom stede zijn geplaatst de hoeren J. Ph. Dolle man, burgemeester, en J. H. Snyder, ambte naar ter secretarie aldaar. Blykens eon telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indiè van IS November 1889, wordt de gouvernements- koffie-oogst op Java voor dit jaar thans ge raamd op 585,859 pikols. (Sfcf In de Portugeesche orde van Jezus Christus zijn benoemd tot commandeurs de heeren Van Lier, consul-generaal te Parijs, mr. W. Van der Vliet te Amsterdam en E. Wunderiy te Parys; tot ridder de heer J. Freiwald, le Parys. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 21 Nov. Dunge- ness; de „Zaandam", van Rotterdam naar Plata-Rivier, vertrok 19 Nov. van St.-Yintent. „Jacob Cats". Naar men weet, vierde de Leidscho tooneel- vereeniging „Jacob Cats" onlangs haar 15- jarig bestaan met eene welgeslaagde voorstel ling :n den Schouwburg op de Oude Vest. Gisteravond werd die jaardag in „Zomor- zorg" op meer feestelijke wyze herdacht. De groote zaal bood een waarlyk schoonen aanblik aan. Waren de pilaren stemmig met slingerend groen voorzien, langs het geheele plafond vortoonden zich draperieën, smaakvol in overeenstemmende kleuren gerangschikt bd afgewisseld of bokroond door bewerkte stuk ken van hetzelfde kostbare doek, zóó, dat het geheel een verrassend effect maakte en een zoogenaamden Mikado-styl vormde. Ook aan hel tooneel, dat ter weerszyden smaakvol door groen was geflankeerd, waren de toepasselyke decoraties aangebracht op eene wyze, welke de kunstvaardige hand verried en getuigenis aflegde, hoe uitstekend de firma Gebroeders Reinke ook voor deze hare taak in het aanbrengen van netto vorsieringen be rekend is, daartoe mede in staat gesteld door den ruimen voorraad en de groote verschei denheid, waarover zy te beschikken hoeft. Het lokaal van „Zomerzorg" was thans in eene werkelyke feestzaal herschapen, waar by het binnentreden het oog onmiddeliyk aan genaam werd getroffen en door de leden met hunne dames byna geen stoel onbezet werd gelaten De feestelyke samenkomst werd met een kort woord van den voorzitter der Vereeniging, den heer A. J. Witmans Abz., geopend. Hij rekende hot zich eene eervolle taak allen allereerst een harteiyk welkom toe te roepen. Een lang verhaal wenschte hy by eene gelegenheid als deze omtrent het wel en wee der Vereeniging niet te geven; daar om wierp hy slechts een korten terugblik op de afgelegde baan, hoofdzakolyk om aan te toonen dat de Vereeniging steeds aan haar doel, by de oprichting beoogd, heeft beant- woird. Immers, zy heeft geregeld uitvoeringen gegeven en zelfs op het gebied der tooneel- speelkunst hare banier weten hoog te houden. Velen zullen dankbaar erkennen by haar ge leerd te hebben het gelezene niet alleen goed te verstaan, maar ook terug te geven. Byna overbodig kon het verder geacht wor den te herinneren aan de vele aangename avonden, welke do Vereeniging „Cats" haren leden heeft verschaft, hoeveel kennismakingen, vele zelfs niet zonder gevolgen, hebben plaats gehad en hoeveel vriendschapsbanden er zjjn gelogd geworden. Bestaat er reden om voor dit alles erken- telyk te zyn, een woord van dank meende spr. niet te mogen onthouden aan al deleden, die het bestuur in zyne soms moeilyke taak een trouwen steun hebbon geschonken, welken bestuurderen niet konden missen en die door ben hoog wordt gewaardeerd. Spr. herinnerde ook aan de zoo geliefde geschenken, der Vereeniging indertyd door eonige Leidsche dames, die haar een goed hart toedragen, vereerd, nl. de keurige banier en den daaraan gehechten zilveren lauworkrans. Aan die aanbieding zal steeds met dank baarheid gedacht worden. Nog versch in het geheugen ligt de jongste in den Schouwburg gegeven voorstelling. De wyze, waarop de werkende loden zich daar van hunne taak hebben gekweten, gaf den voorzitter aanleiding in goed gekozen bewoor dingen hun daarvoor te dezer plaatse openlyk te bodanken en den wensch uit te sproken dat zy nog menigmaal tot het welslagen eener uitvoering mogen medeworken. Den drie dames, die by genoemde uitvoering eveneens door haar optreden zooveel lof heb- X"aö"oJ„,XX©tx>:rju HET GEHEIM van den Inspecteur van IJolit.ie. „Hoor eens, juffrouw," hernam Brusel, „ik zal nog vandaag aan de beide jongelui schry ven, als ik eerst uw prys en voorwaarden gehoord heb; want daarover hebben wy nog in 't geheel niet gesproken. Intusschen - dat kunnen wy beneden doen. Ik geloof, dat het beter is, deze juffrouw nu niet meer lastig te vallen. Als ik er wat aan doen kan, ging hy, tot juffrouw Stanley gewend, voort, dan zal ik u in bet rustig bezit van uwe kamer laten, daar kunt ge van verzekerd zyn." Haar met eene beleefde buiging goeden dag zeggende, verliet Brusel het zolderkamertje, achter juffrouw Kelly, die hem weder naar de benedenverdieping voerde. In de te huur staande kamer op de eerste verdieping gekomen, wendde de detective zich opeens tot de huisjuffrouw. ,'t Is zonderling!" zei hy, „'t is zonderling, maar wil u wel gelooven, juffrouw, het is my net alsof ik die bovenhuurster van u vroeger ergens anders heb gezien? Wie is zy toch?" „Ik weet zoo goed als niets van haar," ant woordde de juffrouw. „Z(j woont eerst sedert eenige maanden by my. Toen ze voor het eerst hier kwam, scheen ze goed by kas te zyn en huurde de twee kamers beneden, en of ze het er goed van namGod weet, waar ze het geld vandaan haaldezy had altyd volop, maar jawel, opeens was het mis, hoor! Zij kwam iederen keer als ze uitging met een bang gezicht terug, zonder een cent! Ze kon de huur niet meer betalen, en het is waar achtig uit christelyke liefde, dat ik haar daar boven laat wonen, mynheer; ik kryg er niets voor! Dat bloemenmaken, dat ze nu doet, brengt haar nauwelyks zooveel op, dat ze er wat eten van kan koopen. Maar anders heeft zy my nooit een woord gezegd, en wat ik u vertel, is letteriyk ook alles, wat ik van het mensch afweet." „Hm!" hervatte Brusel, die met aandacht had geluisterd, ,'t Is toch wonderlyk, dat haar gezicht my dadeiyk zoo bekend voorkwam. Maar ik kan my vergissen, u moet er haar maar niets van zeggen. Maar nu nog eens even over andere zaken!" vervolgde de detec tive, die zooveel had uitgovorscht als hij met mogelykheid verwachten kon, en nu niets liever verlangde dan weg te komen. ,,Ik heb my bedacht over die kamer boven. Uwe huurster daar is erg armze heeft u wel niet betaald, maar zy komt my toch eerlyk voor, en daar moet je medelyden mee hebben. Ik zal aan de jongens schryven, dat ze zich beurt om beurt met dat achterkamertje moeten behelpen. Ze zullen het wel doen, als ik zeg, waarom het is en u zult dan zeker ook nog wel wat geduld hebben met hot arme schepsel en ze niet zoo ineens op straat zotten, nietwaar?" Het was den schynheiligen huichelaar juist niet zoozeer te doen, om juffrouw Kelly medelyden met hare ongelukkige huurster in te boezemen, maar hy hechtte er veel waarde aan, dat hy hare woonplaats kende, en vreesde zeer, dat zy eenmaal door deze inhalige feeks op straat gezet voor goed zou ver- dwynen, of althans slechts met groote moeite zou zyn terug te vinden op een oogenblik, dat zy haar misschien het meeste noodig had. „Geduld hebben, meneer? hernam de vinnige huisvrouw. My dunkt, dat ik dat nogal een beetje gehad heb. Dat heb ik straks al togen dat mensch zelf gezegd - die praatte er ook al van. Maar waar moet ik dan van leven met myn man en kinderen Ik heb, goddankmyn brood, maar u ziet toch zelf wel, dat ik niet in eene positie ben om kamers voor niets te verhuren?" Brusel begreep, dat hy eene verkeerde snaar had aangeroerd; hy betuigde dan ook alles volmaakt goed in te zien en deed zyn best, de schraapzuchtige huisvrouw tot beda ren te brengen. „Ik zou alleen maar willen, dat u haar nog een weinig lyd gaf," vervolgde hy. „Ik wil er wat onder verwedden, dat ze u alles zal betalen, zoodra ze weer wat geld krygt. U moet mjj niet kwalyknemen, dat ik my zoo met uwe zaken bemoei, maar ik zou zeggen dat komt terecht 1 Laat het nog wat duren, dat is niets; het komt terecht! Ze schynt familie te hebben, die haar helpt. Maar ik zeg nog eens: dat moet u zelve weten laten wy liever onze zaken afdoen. Wat zou u vragen voor die kamers, met dat boven-ach- terkamerlje? de voorkamer laten we voor- loopig rusten." Zooale men ziet, hield Brusel de rol, die hij eenmaal op zich had genomen, tot het laatste toe vol en juist hierin toonde hy zyne groote kracht. Hy had te dikwyls opgemerkt, dat minder ervarenen dan hy de eene of andere vermomming in den aanvang uitste kend wisten vol te houden, maar op hot laatste oogenblik alles bedierven door zich te verraden of, op zyn minst genomen, een achter docht te doen ontstaan, die hun al het ge wonnen terrein per slot van rekening weder deed verliezen. Tom Brusel was een te oude vos, om zich op die manier te laton vangen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1