FeLiilletoii. HET GEHEIM Men zegt dat do keizerin van Duitsch- land den kostbaren diadeem, haar door den Sultan aangeboden, niet wil aannemen, met het oog op den berooiden toestand der Turk- sche financiën. Voor eenige dagen was de Duitsche pers vol van de arrestatie van zekeren During, die fraude had gepleegd; het had der politie veel hoofdbreken gekost hem te vangeneindelek gelukte dit, gelukkig ter wijl de man nog veel geld had. Thans is by echter uit de gevangenis ontvlucht. De keizer, nog niet aan het einde van de bezoeken, die hy dadeiyk na zjjne troons bestijging besloot af te leggen aan Duitsche en buitenlandsche hoven, gaat in de eerste dagen van December naar Darmstadt. Dit bezoek heeft nog eene bijzondere beteekenis, omdat het de geruchten logenstraft omtrent het bestaan van zekere spanning tusschen den keizer en zijn oom, den groothertog van Hessen-Darmstadt. Tegengesproken wordt het den keizer toegedichte plan om ook naar Spanje te gaan. In de gisteren te Brussel gehouden zitting van het congres tot onderdrukking van den slavenhandel hebben sommige gevolmachtig den de aigemeene zienswijze hunner regee ringen ontvouwd, terwijl anderen stukken ter tafel brachten, welke op den arbeid van het congres betrekking hebben. In deze zitting is de orde van werkzaam heden vastgesteld en is eene commissie benoemd, die zal hebben te onderzoeken, welke maatregelen dienen genomen te worden lot onderdrukking van den slavenhandel, en daarover rapport zal uitbrengen. Deze commis sie zal heden, Woensdag, zitting houden. De prins van Napels zal, wanneer hy 21 jaar oud is, dat is in den volgenden winter, met prinses Clémentine van België verloofd worden. De geheels zitting der correctioneels rechtbank van Antwerpen werd Maandag ingenomen door eene gedachtenwisseling tus schen de deskundigen, die in opdracht van hot openbaar ministerie of van de verdedi ging rapport hebben uitgebracht over de ramp van 6 September, waarin zich ten slotte ook mengden de beklaagden, de-ambtenaar van het openbaar ministerie, de advocaten der beklaagden en der civiele party. Eerst werden door den heer Férissé, ingenieur te Parys, in den breede de gronden ontvouwd, welke hem en zyne ambtgenooten tot de overtuiging hebben geleid, dat de eerste ont ploffing niet in de inrichting van den heor Corvilain, maar in een der petroleum-reservoirs van de firma Rijth Co. heeft plaats gehad. Vervolgens bevestigden zyne medeleden der commissie zyn betoog, waarna een chemicus van Brussel, de heer Berger, die verklaarde de plek van het onheil zelfs niet te hebben gezien, op zuiver theoretische en wetenschappelyke gronden de juistheid aantoonde van het stand punt der commissie van deskundigen, door de verdediging geraadpleegd, en door proeven ver schillende zyner wetenschappelyke stellingen aantoonde. Deze demonstraties lokten de leden der rechtbank, het openbaar ministerie, de des kundigen en de advocaten rondom de tafel, waarop de proeven vertoond werden, en daarby ontspon zich een wetenschappelyk tafelge sprek, hetwelk voor het grootste deel door de verslaggevers niet te volgen was, en dat van halftwaalf tot kwart over éénen en van kwart vóór tweeën tot vier uren onafge broken voortduurde. In het andore geruchtmakende proces, do zaak-Pourbaix, voor het Hof van gezworenen te Bergen, zyn dien dag achtereenvolgens de pleidooien gevoerd door den heer Preu- mont, verdediger van Rouhette, en door den heer Paul Janson, advocaat der civiele party. Hoewel de zitting tot ruim vier uren geduurd heeft, was de heer Janson nog niet aan het einde van zyn pleidooi gekomen. Gemengd Nieuws. R e uz en t o r e n s. D e Eiffeltoren manie houdt aan. Het reusachtigste ontwerp is dat van een Amerikaan, die eene graniet- pyramide van 1000 voet hoog ontwierp, met eene basis van 1320 voet. Op de epits der pyramids moet een 200 voet hoog vrijheids beeld verrijzen on aan de vier hoeken van het grondvlak torens van 100 voet, met de beeltenis van Columbus, Washington, den President, en een vierde, die niet genoemd wordt, maar dat waarschynlyk wel de „geni ale" ontwerper zal wezen. Gelukkig zyn de kosten, 175 millioen dollar, vrywel een be letsel voor de uitvoering van dezen modernen pyramidebouw. - Te St.-Petersbuxg gaat men een Eiffeltoren van ys bouwen ter hoogte van 80 M. Er zal een lift zyn en rondom den toren eene sledebaan. Wy lezen in de „Figaro" het vol gende De violen-trein. Sedert eenige dagen heerscht er in geheel Parys een fijne geur; de straten staan vol met wagentjes, beladen met viooltjes, waarvan ruikers te bekomen zyn tegen een dubbeltje het stuk. Alle jonge dames, die des middags uitgaan, haasten zich een bouquetje machtig te worden; de jonge heoren doen hetzelfde, hetzy ter versiering van hun knoopsgat, hetzy om er weder ten behoeve van een bevriend persoon afstand van te doen. Een en ander maakt het niet- lenteachtige seizoen tot een aangenaam jaar- getyde. Vooral aan het station-Lyon is men hoogst ingenomen met de aaukomst der viooltjes. Drie treinen brengen daar de lievelingen aan zy arriveeren om negen en elf uren des mor gens en om vyf uren des avondsais zy daar zyn binnen gestoomd, is het stationsgebouw vervuld met violengeur en ademen de beambten dien met volle teugen in. De ware violentrein is de trein van vyf urendat is de leverancier van Parys. De andere treinen brengen alleen viooltjes aan, bestemd om naar het buitenland gezonden te worden, met name naar Engeland. Met den meesten spoed reizen de violen in kleine manden, in den geest van aardbeien mandjes, maar veertig centimeters lang en dertig centimeters breed. De transportprys bedraagt één franc twintig centimen per vyf KG. Elke violen-waggon bevat vyf duizend kilo's. Van de 2 3 5,000 Russische rekru ten uit het vorige jaar konden 164,366 niet lezen en schryven; niet meer dan 55,894 man konden redolyk lezen en schryven, en er schoten maar 15,000 rekruten over, die door hunne ontwikkeling aanspraak konden maken op de voor hen bestemde voorrechten. .a-aa -- .A»TCÏ2J: BUITENLAND. Fvanltryk. De zitting dor Kamer van Afgevaardigden werd gistermiddag te twee uren geopend door don heer Floquet, met eene rede, waarin hy verklaarde zyn ambt van voorzitter met onpartydighoid te zullen vervullen en de waar digheid der Kamer te zullen handhaven. Hy deed een beroep op de democratie, om zich eensgezind rondom de republiek te scharen. Hij wees op hot slagen der internationale tentoonstelling; de Republiek, zeide hy, heeft zich zóó ga8tvry en voorkomend betoond, dat de vreemdeling niet langer kan twijfelen aan de oprechtheid van hare vredelievende gevoelens. De minister-president, de heer Tirard, las daarop de verwachte regeeringsverklarirg voor. Op oen moeilyk tijdstip aan hot gezag gekomen, meende hy de hem opgedragen taak met goed gevolg te hebben vervuld. Hy kondigde verbeteringen aan in het beheer, waardoor dit minder kostbaar zal worden; ook zullen voorstellen worden gedaan tot wijziging der directe en vermindering der indirecte belastingen. Dank zij oener gematigde en wyze staat kunde, heeft het algemeen stemrecht by de laatste verkiezing aan de republiek de zege praal bezorgd. Die verkiezingen waren eene nadere aansporing aan alle Franschen tot eensgezindheid. Frankryk heeft door het alge meen stemrecht verklaard, dat het de be staande instellingen wenscht te behouden en te versterken; het wil oen krachtig gouver nement, dat niet aan de wisselvalligheden van het oogenblik is overgegeven, maar zoo wel in het eigen land als daarbuiten wordt geëerbiedigd. Frankryk wil den weg inslaan van verzoening en arbeid het wil zich bazig houden met staathuishoudkunde en maat- schappelyke rechtsbedoelinghet wenscht herstel van het evenwicht op het budget, betere verdoeling van lasten, verlichting van den druk, waaronder de landbouw verkeert, voltooiing der vestingwerken, verbetering van vaarwaters, verdere uitbreiding van het spoor wegnet en het sluiten van handelsverdragen. Frankryk is vredelievend, maar de vrede moet zyner waardig zyn. Nadat de heer Tirard deze verklaring had voorgelezen, stelde de heer Lannessan voor, het allereerst te beraadslagen over de voor stellen tot wyziging van het reglement van orde, en die van dringenden aard te verklaren. Do heer Maujean diende een voorstel in tot herziening der Grondwet. Deze voordracht lokte in do Kamer een aanhoudend gemor uit. De voorsteller vroeg de urgentie, welke door den heer De Cassagnac werd bestreden en door den heer Naquet verdedigd. Deze laatste werd door de republikeinsche meerderheid heftig in de rede gevallen. De minister-president Tirard zeide dat de regeering elke quaestie wil vermyden, waar door verdeeldheid onder de republikeinsche meerderheid kan ontstaan. De urgentie werd daarop verworpen met 345 tegen 123 stemmen. - By het Aardrykskundig Genootschap te Parys ontvangen berichten laten geen twyfel meer over, of de Fransche reiziger Camilla Doules is in Tuat, Sahara, niet ver van van den Inspecteur van Politie. 11) „Ik zal u niet lang ophouden, juffrouw," sprak hij verontschuldigend. „Het spyt my waariyk zeer't is maar om even rond te kykon." In stryd met deze laatste verklaring en z'yne gewone beleefdheid tegenover dames, bleek dit „even rondkyken zóó lang te duren, dat het veel van eene volledige inspectie begon te krygen. Hy had spoedig genoeg ge zien, dat de kamer even schaars en slecht gemeubileerd was als al de andere vertrekken in het huis. Den naam van „kamer" mocht deze afgeschoten zolderruimte inderdaad niet dragenhot was niet veel meer dan oen hok, waarin de bewoonster niet alleen sliep, maar ook haar eten gereed maakto en werkte. Haar werk scheen hoofdzakelyk in het maken van kunstbloemen te bestaan, waar voor de noodige bestanddeelen en werktuigen over de tafel en op don vloer verspreid lagen. Een korst oudbakken brood en een schier onzichtbaar stukje kaas, hetwelk de detective in den hoek van eene kast zag liggon, had den blykbaar deel uitgemaakt van den so- beren maaltyd, dien de arme vrouw genuttigd Insulah, in d9zelfde streek, waar vóór eenige jaren luitenant Palat werd omgebracht, vermoord. Etailtaolileuad. De begrootingscommissie uit den Ryksdag heeft gisteren de militaire wet (inrichting van twee nieuwe legercorpsen) eenstemmig aangenomen. Da minister van oorlog lichtte het ontwerp toe en wees er op, dat het vormen der beide legercorpsen noodig is geworden door de nieuwe eischen der legerinrichting. Het ontwerp staat iu geen verband met de nieuwe Fransche legerivet en moet als het besluit van de legerinrichting worden beschouwd. In de commissie voor de socialistenwet verklaarden de heeren Buhl (nationaal-liberaal) en Fritzin (centrum), dat zy niet vóór de wet konden stemmen, indien het artikel betref fende de opzegging van verblyf behouden bleef. De minister Herfurth zeide dat de regee ringen de vraag rijpelyk hadden overwogen, of op dit punt eonige verzachting mogelyk was, maar zich verplicht hadden gezien die vraag ontkennend te beantwoorden. Prins Carolath (vry-conservatief) verklaarde zich insge'yks tegen eene duurzame bevoegdheid tot opzegging van verblyf, en de heer Singer (socialist) zeide dat reeds 893 personen door die bepaling waren getroffen; waarop de minister Herfurth deed opmerken dat aan 200 hunner vergund was terug te keeren. De Ryksdag zelf heeft na lang debat ver worpen het voorstel van den heer Barth tot opheffing van het verbod van den invoer van varkens aan de Deensche grens, zoomede het voorstel van den heer Websky, tot vryen aanvoer van varkens in de Duitsche slacht plaatsen. Tegen stemden alleen de nationaal- liberalen en de vryzinnigen. De minister Lucius bestreed nadrukkeiyk doze voorstellen. Hy verklaarde dat de var kensziekte in Denemarken niet verdwenen is, maar men veeleer mot eene nieuwe uitbarsting werd bedreigd. Ondanks de krachtige maat regelen der Deensche regeering, kon zy de kwaal nog niet bedwingen. Ook Engeland heeft tydelyk den invoer van Deensch vee verboden. Het mond- en klauwzeer heeft in de oostelyke naburige landen een zeer grooten omvang gekregen; in 1144 Hongaarsche plaatsen heerscht thans de ziekte, zoodat zelfs de Oostenrijksche regeering den invoer van vee uit Steinbruck verbood. De maatregelen der Duitsche regeering zyn alleen genomen met het oog op de belangen van den Duitschen veestapel, er. by de tegenwoordige omstan digheden kan van eene opheffing van het invoerverbod geen sprake zyn. By de gisteren plaats gehad hebbende verkiezingen voor den gemeenteraad te Berlyn, hebben de sociaal-democraten in 16 afdeelingen reeds 4 zetels gewonnen, terwyl hunne can- didaten in zes andere in herkiezing komen. De verkiezingsstryd heeft dit merkwaardigs, dat vooral in de derde afdeeling, waar veel geringe lieden kiezen, de sociaal-democraten en de anti-semieten heftig tegen de Duitsch- vryzinnige candidaten in het strydperk treden. George van Mecklemburg-Strelitz wil met eene hofdame van de groothertogin trouwen. Indien zyn vader geene toestemming geeft, zal hy afstand doen van zyne titels en zonder toestemming trouwen. had. Maar er was iets anders dan deze du;- delyke bewyzen der diepste armoede, waar naar de detective zocht en tot zyne innige blydschap weldra ook vond. Op een klein afzonderiyk tafeltje by het raam, geheel be dekt met allerlei naaigereedschap, stukjes katoen, garen, band en dergelyke zaken, stond een klein fleschje met inkt, in gezel schap van eene versleten pen en een paar velletjes postpapier. Juffrouw Stanley scheen dus briefwisseling te voeren en was er, wat meer zegt, niet lang geleden mede bezig ge weest: er lag een brief, voorzien van omslag, adres en postzegel, gereed ter verzending. Onder voorwendsel van te onderzoeken of het raam een vry uitzicht verleende, dwaalde Brusol om het tafeltje heen. Zyne goheele manier van doen was zóó natuurlyk, dat noch juffrouw Kelly, noch hare ongelukkige huur ster den minsten achterdocht opvatten. Zyn verblyf by het raam duurde nauwe- lyks eenige seconden, maar de scherpe oogen van den detective hadden tyd genoeg gehad het adre3 van den brief te lezen. Hot was met eene duidelyke vrouwenhand geschreven en luidde „Aan Jacob Stanley, Harer Majesteits strafgevangenis te Dartmoor." Brusel voelde een oogenblik den lust in zich opkomen, zacht voor zich heen te fluiten, zyne gewone manier van doen om zich lucht te verschaffen, wanneer hij byzonder verbaasd was; maar hy bedwong zich gelukkigintyds. „Zou daze kamer u beter bevallen, myn heer?' vroeg juffrouw Kelly eindelyk. Brusel keerde zich om en vertoonde weder hetzelfde eenvoudige, goedhartige gelaat, dat hy zoo uitstekend wist aan te nemen en waarby zyne dikke, rossige bakkebaarden en lange neus zoo goed schenen te passen. „Uitmuntend, juffrouw", gaf hy ten ant woord. „Ja, ja. Deze kamer is net wat ik hebben wou: ruim en luchtig! Maar voor geen geld ter wereld zou ik er deze juffrouw van willen berooven. Myne beide neven zouden de eersten wezen, om het my kwalyk te nemen, dat is zeker! Ik zie, juffrouw", ver volgde hy, zich tot de armoedige huurster keerende, „dat u kunstbloemen vervaardigt een mooi vakIk ben er ook een tydlang in betrokken geweest als reiziger voor eeno groote firma. Zou het niet te onbescheiden zyn om te vragen voer welk huis u werkt?" De arme vrouw bloosde opnieuw en sta melde den naam van een bekenden winkel in het midden der stad, niet ver van de Sint-Paulus-kerk gelegen. „Ha zoo! Ja, die ken ik heel goed," hernam de detective. „Heel nette firma, zeker!Ik wa3 zoo vrij het te vragen, ziet u, omdat ik u al3 zelf met het vak bekend zynde wellicht van dienst zou kunnen wezen. Er zyn winkels, die veel meer betalen, als ze er zeker van zyn goed werk te krygen. De vrouw geraakte blykbaar in groote ver legenheid. „Ik.... ik kan moeilyk vaat werk aannemen," antwoordde zy zenuwachtig en gejaagd, „ik werk zeer ongeregeld.Het is. het is niet zoozeer voor mijn levensonderhoud, dat ik dit werk doe." „Neem dan, wat ik u bidden mag, myne onbescheiden vraag niet kwalyk; ik deed ze met eene goede bedoeling," hernam de detective, die nu alles wist wat hy wilde. „En laat ik u nogmaals verschooning mogen vragen voor den last, dien ik u veroor zaakt heb." „Hoe vindt u de kamer, mynheer?" her haalde thans juffrouw Kelly, die de malle praatjes, zooals zy ze by zichzelve noemde, van haren bezoeker tegenover do nalatige i huurster met niet weinig nyd had aange hoord. „Denkt h er over om deze er by te huren?" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6