Fransche Bank, die den wissel aanbood, werd door hem aangeraden en door een revolver schot gekwetst. Toen de buren toeschoten en den gekwetste wegbrachten, doodde de hoefsmid, die als een oppassend man bekend stond, zichzelf. Eene andere misdaad, welke te Parjjs sen satie verwekt, is het vermoorden van zekere welgestelde weduwe Jean, te Puteaux, ondtr den rook van Parys. 's Avonds is een man hare woning binnengedrongen en heeft haar vermoord; al hare kostbaarheden zyu gestolen. Te Elberfeld is Maandag het proces begonuen tegen 91 personen, beschul digd van deelneming aan een geheim genoot schap. Onder hen bevinden zich Bebel en drie andere sociaal-democratische leden van den Duitschen Rijksdag. Eerstgenoemde wordt ge zegd het hoofd van het genootschap geweest te zyn-en hy sprak nu voor de rechters 1'/. uur lang om alle pueton van beschuldiging te weerleggen en aan te toonen, dat er niets in het geheim was geschied. Op besluit der regeering zyn dertig Poolsche werklieden onverwacht uit Kattowitz (Sileziö) verdreven, welken maat regel men beschouwt als den eersten, die door vele dergelyke besluiten zal worden gevolgd. Aan de „Daily News" wordt uit St.-Petersburg gemeld, dat PerziS besloten heeft, handelswegen naar Turkye en Rusland te doen aanleggen, maar niet door Engeischen, zoodat dan ook de daaromtrent gedane aan biedingen zyn afgewezen. Het stoomschip „Comte de Hai- naut," van Bilbao naar Antwerpen, is by Brest verongelukt. Het volk werd gered. Het Portugeesche prinsje zal Manoél heeten. Zyn peeter was de graaf van Parys, vertegenwoordigd door den hertog van Oporto, de meter zyne grootmoeder Maria Pia. Uit het album van eene dame, die geene illusies meer heeft: Het gaat met de liefde als met de soep de eerste lepels zyn te warm, de laatste te koud." BUITENLAND. Groot*Brltaenl%. De Engelsche bladen laten niet na naar aanleiding van de omwenteling in Brazilië te doen uitkomen, dat veel Engelsch gold in de laatste jaren gestoken is in Braziliaansche particuliere ondernemingen. Tot nu toe had het krediet van Brazilië een goeden naam aan de Beurs en het eerste bericht der om- wsnteling heeft op den stand der Braziliaan sche fondsen slechts geringen invloed gehad. Maar over het algemeen hebben de Zuid- Amenkaansche Republieken, waartoe nu ook Brazilië schynt te gaan behooren, oen slech ten finautiöslen naam, vooral in hare eerste jaren. De „Times" zou in dit opzicht vooral vreezen de verbrokkeling van Brazilië in eenigo kleinere Republieken, waarbij zeker de ver deeling van de Staatsschuld, die 100 millioen pd. sl. bedraagt, tot groote moeilykheden en stellig tot nadeel der fondsenhouders zou leiden. Een correspondent van de „Standard" te Nisuw-York seint een vry ongeloovig ver haal aan zyn blad, nameiyk, dat de moeder van Parnell dermate in behoeftige omstan digheden verkeert, dat eene insehry ving voor haar is geopend. Men zou haar gevonden hebben, schamel gekleed in een onvoldoend verwarmd huisje. Zy moet verklaard hebben, dat haar zoon Charles niet weet, dat zy zoo behoeftig is. Iïraziliö. Algemeen wordt aangenomen dat, naast de afschaffing der slaverny, de impopulariteit van den graaf van Eu en zyne gemalin veel tot het verdryven van den bejaarden keizer heeft bygedragen. Dom Pedro wist dat zyne dochter niet gezien was en juist daaraan wordt 's keizers reizen naar Europa toege schreven, daar de keizer zyn volk allengs aan de regeering der kroonprinses wilde gewennen. Toen het garnizoen der hoofdstad voor de tegenwoordige beweging was gewonnen, kon geon tegenstand meer baten. De keizer ver toefde, toen de opstand uitbrak, in zyn zomer- verblyf te Petropolis, in de nabyhoid van Rio de Janeiro. De leiders der bewoging brachten den keizer echter naar de hoofdstad, waarzy hem in zyn paleis mededeelden, dat het kei- zerryk had opgehouden te bestaan. De keizer gaf terstond toe en verliet met zyue familie reeds den 17den November het land. Nog niet zoo heel lang geleden ver- klaatde 's keizers schoonzoon, de graaf van Eu, in eene openbare redevoering, dat de keizer en de leden van het vorstenhuis steeds bereid waren heen te gaan, indien het volk dit wenschte en zyn wil zonder dwang en op wettige wyze in dezen geest uitsprak. Ook de leden van het vorstenhuis hadden dus den storm zien aankomen, maar zeker had de keizer allerminst vermoed, dat deze nog onder zyne regeering zou losbarsten. Op het oogenblik heeft Brazilië eene be volking van 1-1,000,000 inwoners, zeker niet veel voor een land, hetwelk byna zoo groot is als geheel Europa. Het land heeft eene Kamer, gekozen door een ingewikkeld kies recht in de tweede trap. De burgers en vrygelaten slaven kiezen een kiescollege uit de burgers, die een bepaald inkomen hebben, en dezen kiezen weer de 122 afgevaardigden, die elk jaar vier maanden byeen moesten zyn. Ook is er een Senaat, die 58 loden telt, en welks leden door den keizer werden ge kozen. Het vereischte was alleen, dat de senator 40 jaren oud was en een inkomen had van 2000 gulden. Een adel had Brazilië eigenlyk niet. Wel vindt men er vele graven en burggraven, maar deze titels werden ver leend wegens verdiensten jegens den Staat, en gaan alleen dan op den zoon over, indien deze dezelfde onderscheiding als zyn vader waardig wordt geacht. Het voorloopig bewind is begonnen met den Staatsraad af te schaffen en vermoede] yk zal ook de Senaat weldra in dit lot deelen. Voor loopig echter hebben de nieuwe regenten hot nog te druk met het regelen der loopende regeeringszaken, om zich reeds met zulke ingrypende hervormingen te kunnen bezig houden. De orde is sedert de omwenteling te Rio de Janeiro niet weer gestoord. De minister van marine, baron De Lamberio, is aan de betere hand. De wond is niet gevaarlyk, zoodat geene vrees voor het loven van den gewezen minister bestaat, De nieuwe bewindvoerders in de provinciën zyn allen officieren. In hare proclamatie zegt de voorloopige regeering o. a. het volgende: de provinciën van Brazilië zullen de Voreenigde Staten van Brazilië vormen. Elke Staat heeft een zelf standig bewind en zal afgevaardigden-zendon naar het aanstaande Congres, waarvan de voorloopige regeering de bekrachtiging harei maatregelen verwacht. Intusschen zullen de bewindvoerders zorgdragen, dat de orde niei gestoord wordt en dat de belangen der Brazi lianen, zoowel in het land zelf als daarbuiten, niet zullen worden geschaad. Er heerscht in stad en land dan ook vol k»»ien rust. Volgens te Londo» ontvangen particuliere berichten uit Brazilië heeft de keizer slechts een uur tyd gekregen om heen te gaan. Hy heeft geen afstand van de regeering willen doen, en verklaarde, alleen voor geweld t» zwichten. Omringd van zyne familie, heefi hy op hoogst waardige wyze de deputatie ontvangen, die hem kwam mededeelen dat het keizerryk was afgeschaft. Als eenige con cessie werd hom toegestaan, onder de keizer- lyke vlag te varen op een oorlogsschip, onder geleide van twee andere oorlogsvaartuigen, waarmede koers werd gezet naar Lissabon. Niet alle Braziliaansche agenten in het buiten land beschouwen de revolutie als een fait accompli. De Braziliaansche consul-generaal te Nieuw-York, geïnterviewd door een reporter van de „Herald", zeide dat de marine zich niet by de revolutie aansluit; voorts dat de 8chout-by-nacht Degama uit Washington naar Rio de Janeiro was vertrokken, alwaar de hoofden der opstandelingen spoedig zouden ondervinden, dat de marine niet op hunne zyde is. De omwenteling zoo luidde het verder heeft uitsluitend een militair karak ter. Het volk, hetwelk de soldaten veracht, omdat het meest tuchtlooze, aanmatigende mulatten zyn en deels ander uitschot ie, hoeft aan de baweging geen werkzaam deel genomen. De consul-generaal was dan ook van oordeel, dat met de beweging alles te plotseling is toegegaan om van langen duur te kunnen zyn. Hy voegde er byhot ware van den toestand weten wy niet, omdat de telegraaf dienst aldaar geheel in handen der heerschende revolutionairen is, die alleen laten overseinen wat ten hunnen guuste is. Ook volgens een correspondent van de „Indépendance beige" te Londen, worden de telegrammen over den staatkundigen toestand te Rio de Janeiro niet dan verminkt en som- tyds gewyzigd overgebracht. Ditzelfde beweert haar berichtgever te Ham- "rt <1 rfJcrjMjSStyuAI !«- »"J ^«VMTCTtw.'Wwi.-xi-CTT-f-r- -r? burg, die, op grond van berichten, door han delshuizen aldaar ontvangen, vermoedt dat de zaken minder gunstig staan dan de over geseind wordende depeches zouden doen ver moeden. Er is, zegt deze correspondent, eene beweging ten gunste van Pedro II, die Zon dag-avond aanleiding heeft gegeven tot bloe dige botsingen tusschen de republikeinen en de keizersgezinden. De Braziliaansche gedelegeerden naar het Amërikaansch Statencongres hebben besloten, vooreerst weg te blyven. De koninkiyke familie van Portugal vindt het allesbehalve aangenaam dat de gewezen keizer naar Lissabon komt om er verblyf te houden. T elegramnrea NIEUW-YORK, 18 November. Eene depeche uit Rio de Janeiro deelt mede dat de heer Patricino gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht is wegens samenzwering tegen de Republiek. KONSTANTINOPEL, 19 November. Eene officiëele nota klaagt er over, dat een deel der Franeche pers voortgaat de ontvangst, welke den keizer en de keizerin van Duitach- land door den sultan, de regeering en alle klassen van inwoners dezer stad werd bereid, in een valsch daglicht te stellen. Deze handel- wyze dier bladen bewyst alleen dat zy slecht gehumeurd zyn over dat bezoek, terwyi zy daarby aan eene handelwyze van loutere hoffe- ïykheid een politiek karakter en staatkundige gevolgen toedichten, welke die noch heeft, noch hebben kon. PARIJS, 19 November. Het Fransche ge zantschap te Rio de Janeiro bevestigt in een telegram aan de regeering, dat de omwente ling tot nu zonder wanordelykheden is geschied en dat de voorloopige regeering er aan denkt eene constitueerende vergadering byeen te roepen. Vóór zyn vertrek heeft keizer Pedro gezegd: „Ik wyk voor de feiten en wensch het beste voor het land." De keizeriyke familie wordt den 4den Decem ber te Lissabon verwacht. WEENEN, 19 November. De cantate, die ter eere van Yerdi te Triëst zou worden uitgevoerd by de gelegenheid van zyn jubileum, is door de regeering verboden, die ook formeel laat tegenspreken, dat zy het proces tegen de journalisten van de irredentistlsche „In- dépendente" zou hebben laten varen. Do per sonen in quaestio zitten nog steeds te Inns- biück gevangen. ROME, 19 November. Eene circulaire is uit Vaticaansche kringen gezonden aan de voor naamste rechtsgeleerden der wereld, om hunne meening te vragen aangaande de quaestie, om den Paus te benoemen tot scheidsrechter by alle internationale disputen. LONDEN, 19 November. De naam van het schip, waarmede Dom Pedro is vertrokken, is onbekend, maar hy heeft zich niet inge scheept op de Europeesche mail, welke nog niet is vertrokken van Rio de Janeiro. Men meent, dat het schip met den ex-keizer aan boord, op de kust biyft kruisen. De handel staat te Rio de Janeiro stil en tusschen republikeinen en royalisten komen bloedige conflicten voor. De regeering heeft de handen vol met de voorstanders der monarchie, die op eene tusschenkomst der mogendheden hopen. BERLIJN, 20 November. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" wyst op het slagen der Italiaansche spoorwegleening, waaraan, bo- halve Italië, ook Duitsch en Nederlandsch kapitaal deelnam. Yoor 280,000 obligatiën werd ingeschreven, zoodat de aanbiedingen niet ten veile kunnen worden toegewezen. Deze gunstige uitslag is des te meer ver- biydend voor Italië, daar de speculanten zich wegens den minder gunstigen toestand der geldmarkt van deelneming onthielden. Het slagen der leening is toe te schry ven aan het vertrouwen, hetwelk het beleggingskapitaal tegenover de Italiaansche regeering toont. BERLIJN, 20 November. (A. K) Het be stuur voor de Emin-expeditie heeft een tele gram ontvangen uit Zanzibar, waarin gezegd wordt dat de tyding van den moord van dr. Peters geen geloof verdient. NIEUW-YORK, 20 November. Uit Rio de Janeiro wordt de inhoud medegodeeld van een nieuw manifest, hetwelk het voorloopig be wind tot hot Braziliaansche volk heeft uitge vaardigd. De Senaat on de Staatsraad zyn afgeschaft en de Kamer is ontbonden. De regeermg erkent en bekrachtigt alle verbintenissen, welke de vorige regeering heeft aangegaan, en handhaaft alle tractaten die met andere Staten zyn gesloten. De regeering zal ook alle verplichtingen overnemen, welke de vorige regeering jegens buiten- en binnenlandsche schuldeischers op zich geeft genomen. LEIBEN, 20 November. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachtingveranderiyke wind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 2' Celsius 35.6° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 1.5° C. 34.7° F.j's midd. 12 uren 2° C. 35.6° F.'s namiddags 4 uren 1° C. 33.8° F. De katholieke en anti-revolutionaire kies vereenigingen stellen tet candidaat voor den gemeenteraad den heer J. A. Bots, leerlooier (kath.) Be Provinciale Staten van Zuid-Holland zyn heden uiteengegaan, na aanneming der voorstellen tot verlenging van den toegangs weg by de brug over de Oude Maas en omtrent de wyziging der verordening op de stoomvaart in de boezemwateren. Door Ged. Staten werd teruggenomen de verordening op het gebruik van het Jaagpad langs den Ryn, nadat de stemmen over art. 1 hadden gestaakt. In de heden door de Tweede Kamer ge houden zitting deed de voorzitter mededeeling van het besluit der centrale afdeeling, om na afloop dezer openbare vergadering in de afdee lingen te doen onderzoeken een 24-tal wets ontwerpen en rekeningen. De vergadering werd, na deze mededeeling. gesloten. Te Haarlem is overleden Hendrik Kroons berg, versierd met het Zilveren Kruis ter zake van deelneming aan de krygsverrichtingen in de jaren 1813 1815. Hij bereikte den hoogen leeftyd vah byna 95 jaren. Naar mei verneemt, zal het stoffelyk overschot mei militaire eer worden begraven. Uit Amsterdam meldt men In do negendf jaarvergadering van „Patrimonium" bleek dat hot aantal afdeelingen in het afgeleopsi jaar van 62 tot 72 is gestegen en dat he ledental van 6905 tot 6682 is geklommen Op voorstel der afdeeling Dordrecht is beslotei by de regeering aan te dringen op wyzigini van het kiesstelsel, in dien geest, dat aai alle hoofden van gezinnen het kiesrecht word toegekend, voorts op afschaffing van dei vaccine-dwang en op verhooging van invoel rechten op bewerkte goederen. De eventueele herstelling van de vis ducten by het Centraalpersonenstation t Amsterdam, zal volgens het aan den mlnlste van waterstaat, handel en nyverheid uitgi brachte rapport der deswege benoemde con missie (voorzitter de heer J. Leyds,) ongi veer f 500,000 kosten. (hxg.) De Staatscourant van heden bevat d overeenkomst, op 10 Nov. 1883 te 's-Gravei hage door de gevolmachtigden van Nede land en Siam gesloten, tot nadere regelir van den invoer en verkoop van geestryl dranken in laatstgenoemd land, waarvan i bepalingen moeten strekken tot aanvullii van het tractaat van vriendschap, hand en scheepvaart, van 17 Dec. 1860. Het stoomschip „Merapi", van Rotte dam naar Java, vertrok 20 November va Southampton. IturgciUlfee Stand ran Leidei Tan 14 tot en met 20 November. BEVALLENE. C. De Koüing gob. Oostreen D. J. E. Kapteyn den Boumeeeter geb. De Munck D. M. Van der Tuin geb. Limoera D. B. P. E. Y Wijk geb. Brachtbuizon Z. M. J. Popp gob. Gef I jaar D. S. M. De Haas geb. Koronhof-D.M. G. Vogelenzang geb. Yan Dieren Z. J. J. E. Yi Wjjk geb. Nollen D. M. Kooreman geb. Van B Z. 8. Van der Kamp geb. Blijloven D. M. It Bruin geb. Erades Z. J. E. Slingerland gt i Outehoorn D. C. Jong geb. Piket D. C. Gordijn geb. Moonen Z. M. Hartman gob. V Dijlc Z. E. Van Franck geb. Drukker D. Lepelaar geb. Yan der Nat D. J. Cbandron gt De Vroede D. L. A. Filippo geb. Meijers D. E. De Jong geb. Van der Zwart Z. A. Kivikgt Verloop D. J. Fakkel geb. Florijn Z. O. Kit geb. Smit Z. M. J. Biegelaar geb. Bernard Z. S. E. Schreuder geb. De Munck Z. GEHUWD F. H. Eskens jm. en H. J. E. Keesel jd. A. Kost jm. on M. Verver jd. G. J. V Kempen jm. en M. De Bolster jd. P. J. Van Hoi donk jm. en M. C. Tisseur jd. J. W. Colpa j en L. Ondsboorn jd. F. Teling W. en W. Tav i jd. J. Van dor Weyden jm. en E. J. Laven jd OVERLEDEN: O. J. Van Steyn Z. 1 m. C. V Nood D. 2 j. C. A. M. Van Leeuwen geb. V Gils "Wed. 61 j. H. Van der Biozen Z. 3 vr. Dreef M. 34 j. R. W. D. De Ruiter Z. 4 m. Slingerland D. 1 d. A. Pielanen D. 2 ld. J. H. Goddijn D. 6 w. J. Van der Togt Wedr. 78 j. E. J. Den Tonkelaar D. 6 m. A. C. Limburg 6 m. J. P. J. Laterveer geb. Du Chattel V. 59 j. J. J. C. Van der Meer Z. 3 j. M. Gijzenij D. 1 j. M. J. Kuyvenhoven geb. Planje V. 61 j. J. Jonkera D. 8 m.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2