H°. 9130. Doiiderdaa Si A'. 1389. Sfi nonuner bestaat sit TWSS Bladen. Leiden, 20 November. Feuilleton. HET GEHEIM r^o LEIDSCÏÏ PKUM DBZJBB OOURAJTT: fodz f9t I m&ULéob...1.10. fmeo p«r peat1.40. ^Êxondorlgk© Memmen.0.06. $323 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering v&n (§pn- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Tm 1—regel* 1.06. Iedere regel meer/0.174. Groot*re letten n**r plaatsruimte. Voor het ia- oaeseerea buiten de stad wordt 0.10 berekond. Met 1 December begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. H. A. Bosch, geb. te Djokjokarta, bevor derd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, met academisch proefschrift, get„Over de toe stemming van anderen tot het huwelijk." Tot lid van Teylers Godgeleerd Genoot schap te Haarlem, in de plaats van dr. D. Harting, die om gezondheidsredenen z(jn ont slag verzocht had, is benoemd prof. dr. C. P. Tiele, te Leiden. De bouwcommissie der sociéteit „Har monie", te Groningen, heeft van het bestuur volmacht verkregen om zich in verbinding te stellen met de heeren Schill en Haver kamp, architecten to Amsterdam, tot vergroo ting der sociëteitslokalen. In het jaar 1884 werd door de vereeniging „De Harmonie" eene internationale prijsvraag uitgeschreven voor het maken van een ont werp ter verbouwing van de bestaande lokalen. Besloten werd het plan „Eccolo", van de heeren Schill en Haverkamp, voor een bedrag van f 1000 aan te koopen, hen als architecten te belasten met het werk en, indien dit werk voor eene som, niethooger dan f 100,000, werd aanbesteed, hun een bedrag van f 500 daaren boven uit te koeren. Van eene verbouwing is echter niets ge komen. Ton gevolge van den drukker toeloop naar do concerten en het steeds toenemen van het ledental, zijn do lokalen te klein, zoo dat thans eene vergrooting niet langer uit gesteld mag worden. In eene Zondag te Heerenveen gehouden bijeenkomst van de leden der kiescomité's van de Volkspartij in het kiesdistrict Scboter- land met den afgevaardigde ter Tweede Kamer J. Domela Nieuwenhuys, deelde deze mede, dat hy wegens zyne keelaandoening dit jaar niet in het district kon optreden om aan de kiezers rekenschap te doen van zyne houding als zoodanig. Hy had plan om spoedig weder deel te nemen aan de discussies in de Tweede Kamer, en vroeg aan de kieBcomité's of zyn gedrag als Kamerlid hunne goedkeuring weg droeg, waarop met algemeene stemmen goed keurend geantwoord werd. Verder werden besprekingen gehouden over belastingstelsel, leerplicht enz. De Staatscourant van 20 dezer bevat de wet van 26 Oct. jl. (Staatsblad Nr. 134) tot goedkeuring der op 15 April 1889 te Bern door de vertegenwoordigers van Nederland, Duitschland, Oostenryk-Hongarye, België, Frankryk, Italië, Portugal en Zwitserland onderteekende verklaring, ter aanvulling van art. 3 der internationale overeenkomst tot wering der druifluis van 3 Nov. 1881. De .minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de heer Knobel, benoemd tot consul-generaal te Teheran, vóór zyn vertrek naar Perzié aan 's ministers departement zal zyn te spreken, en wel Woensdag, Donderdag en Vrydag, 27, 28 en 29 November a. s., des namiddags van 1 tot 3 uren. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 22 dezer niet plaats hebben. In de algemeene vergadering van aan deelhouders van het „Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage" is de heer J. Visser Jz. gekozen tot hoofdredacteur. De theologische studenten van de Nederl.- Herv. kerk te Amsterdam, hebben aan dr. Bronsveld, benoemd tot kerkeiyk hoogleeraar, een adres van gelukwensching gezonden, waarin zy hem tevens dringend verzoeken de benoeming te aanvaarden. De hoofden van de openbare scholen lste klasse te Amsterdam hebben uit hun midden eene commissie benoemd tot regeling van het St.-Nicolaasfeest, dat dit jaar door de „Vereeniging tot veredeling van het volks vermaak" en het dames-comité voor kinder feesten aldaar zal gegeven worden, en waarop aan 4000 leerlingen der bovengenoemde scholen een geschenk zal worden uitgereikt. Het stoomschip „Oranje-Nassau", van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 19 Nov. Dover; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, vertiok 19 Nov. van Port- Said; de „Obdam", van Nieuw-York naar Botterdam, vertrok 19 Nov. van Boulogne. By koninklyk besluit zyn benoemd by het wapen der infanterie, tot tweeden luit. lste regt., de sergeanten M. Van de Siep- kamp, van het corps, A. J. Van Gruting en J. M. M. Muller, beiden van het 5de, N. W. Blom, van het 8ste regt. en T. Van der Ploeg, van het corps; by het 2de regt. de sergeanten W. A. Herold, van het 6de, G. Snel, van het 7de en W. F. d'Harvant, van hot 5de regt.by het 3de reg., de sergeanten M. L. Pliester, van het 4de regt., G. P. Janssen, van het corps, P. H. J. L. Lienors, van het regt. gren. en jagers, H. A. G. L. La Fors, van het 7de, H. A. R. Sasburg, van het 2de en J. W. Von Henning, van het Sate reg.by het 4de regt. de sergeanten L. F. T. Vogel, van het corps, W. J. Prins, van het instr.-bat., en L. F. Duymaer van Twist, van het corps; by het 5de regt. de sergeanten H. W. Blokland, van het 7de, en J. Beyers, van het 3de regt.; by het 6de regt., de sergeanten J. M. Gerritsen, van het 5de, F. W. H. H. Van Straaten, van het lste regt., G. Van Swighem, van het rog. gren. en jagers, A. L. P. Vogel, van het 4de, J. Vethake, van het 8ste, en F. Köhlbrugge, van het 2de reg.; by het 7de reg., de sergeanten R. C. Van Heeckeren, van het 3de reg. en D. Van der Keilen, van het reg. gren. en jagers; by het 8ste reg., de sergeanten D. A. Van der Wedden, van het 4de, B. Eeynvaan, van het 3de, K. A. Van Herk, van het 2de, mitsgaders J. H. Albrecht, van het 6de reg. Benoemd by het personeel der militaire administratie, tot tweeden luit.-kwartiermees ter: by het 7de reg. inf., de sergeant J. H. G. Vermeer, van het corps; bjj het 8stereg. inf., de sergeant W. C. N. De Vries, van het 3de reg. inf. By het wapen der infanterie van het leger in Nederlandscn-Indië, benoemd tot tweeden luitenant: de sergeanten A. J. Gooszen, van het 4de, H. Van Wyk, van het 7de, E. F. Grooss, van het 8ste, H. O. Schroder, van het 5de, J. N. H. Lauweriks, van het 8ste, G. J. Velds, van het lste, J. Van Hasselt, van het 5de, G. A. F. Altmann, van het 2de, J. E. Collard, van het 6de, A. C. L. Phaff, van het 3de en J. H. C. Van Dompseler, van het 6de regt. inf., A. J. J. G. Prinsen, van het instr.-bat., alsmede W. G. L. Snyders, van het 5de, J. W. Abeleven van hot 7de en A. C. C. Musch, van het 2de regt. inf. By het personeel der militaire administratie van het leger in Nederlandsch-Indië, benoemd tot tweeden luit.-kwartiermeester, de serg, E. M. Van Hille, van het 7de, F. A. Von Bal luseck, van het 4de, C. J. M. Bovens, van het 3de, en H. Von Mauntz, van het 6de regiment infanterie. Met ingang van 1 December 1889, aan den surnumerair der posteryen A. J. Gerdes Oos terbeek, op zyn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. Gemengd Nieuws. Uit 's-Hage wordt gemeld dat de Spaansche gezant en diens secretaris van legatie gistermiddag aan een groot gevaar zyn ontsnapt. Juist hadden zy omstreeks vier uren op het achterplein van het Kurhaus to Scheveningen de coupé, waarin zy gezeten waren, verlaten en waren zy op weg naar het strand, of het wiel liep van het verlaten rytuig af. Door den schok schrikte het paard zoodanig, dat het aan den hol ging. De koet sier sprong van den bok, maar do palfrenier durfde dat, by de snelle vaart, niet meer wagen. Op den straatweg voor het Kurhaus liep een tweede wiel van het rytuig en sloeg dat om, waardoor het paard neerstortte en de palfie- nier van den bok viel. Deze kwam met den schrik vry. Het paard werd aan een der ach- terpooten ernstig bezeerd, terwyl het rytuig zeer boschadigd is. Vanwege het Kurhaus werd de noodige hulp verleend. Maandag-avond was het te Kam pen veel rustiger dan op de beide vorige avonden, hoewel er zich in de omgeving van het gebouw van het Heilsleger nog eene me nigte nieuwsgierigen bewogen. De politie moest weder 2 personen, die de orde trachtten te verstoren, in hechtenis nemen. Tot het herstel der rust kunnen zeker de patroons der vele fabrieken veel medeworken. Van de sigarenfabriek van den heer Boele Sr. worden b. v. de werklieden, ingeval zy mochten deelnemen aan samenscholingen of andere ongeregeldheden, onmiddellyk uit den dienst ontslagen en niet weder in dienst ge nomen. In het begin van December ver trekken vyf leden van do benoemde commissie van deskundigen naar Panama om den stand der kanaalwerken ter plaatse te onderzoeken. Men verwacht dat zy in het eind van Febr. terug zullen zyndan zal de commissie haar slót-advies uitbrengen over de vraagwat de vereffenaar kan doen in het belang van aan deel- en obligatiehouders. Do gep. kolonel der genie van het O.-I. leger, de heer Van Zuylen, die lid is der internationale commissie, be vindt zich thans voor korten tyd hier te lande, om te confereeren met den heer J. C. Van Hattum, te Sliedrecht, en met do Ned. ingenieurs, die hebben medegewerkt aan de doorgraving van de Culebra, het moeilykste deel der Kanaalwerken. Een hoefsmid te Pary s, die een wissel van 259 fr. niet kon betalen, geraakte daarover aan 't malende bediende van de van. den Inspecteur van Politie. 69) „De één is een neef van myne vrouw en de ander van myze hebben beiden hunne ouders vroeg verloren en van hun eerste kindsheid af ben ik zooveel als voogd over hen geweest; ik heb altoos naar myn beste weten voor hen gezorgd ik maak er geen geheim van ik heb ze allebei eene betrekking by ons bezorgd, by de firma Martyn Co., in drogeryen daar reis lk voor, om u te dienen. En daarom, ziet u, ze kennen elkaar wel, maar toch niet wat je noemt zoo door en door. U zult u wel her inneren, juffrouw, dat ik direct van twee aparte slaapkamers gesproken heb. Het is nu maar jammer, dat het zoo valt. Gedurende deze lange aanspraak, welke Brusel opzettelyk zooveel mogeiyk rekte, had het gelaat van de kamerverEuurster zeer ver schillende uitdrukkingen aangenomen. Er was biykbaar eeno gedachte by haar opgekomen, zonder dat ze baar met voordracht opdrong. Brusel las op haar gelaat even duideiyk als in een geschreven boek. Hy deed zyn best, haar nog verder op den goeden weg te helpen. „Maar.heb ik niet zooeven aan den anderen kant van den zolder nog eene kamer gezien?" vroeg hy. „Jawel," antwoordde de huisjuffrouw, terwyl haar gelaat duidelyk verried, dat het juist dat punt was, hetwelk zy by zichzelve overlegde, „maar die is al verhuurd." „Al verhuurd? Ja, dat is jammer erg jammer I" gaf Brusel ten antwoord, met aan dacht op zyn horloge kykende, alsof hy te kennen wilde geven, dat hy geen tyd meer over had. „Ik zal eens verder moeten gaan kyken; ik heb nog een paar bordjes in de buurt gezien, weet u?.Maar het spyt my dan machtig, dat kan ik u zeggen, juffrouw I Het is hier zoo byzonder goed gelegen voor de jongelui, en alles net zooals ik het graag hebben zou.Dat nu juist die voorkamer al verhuurd is, 't is toch ongelukkig, niet waar?.Over den prys zouden we niet gekibbeld hebben, dat weet ik wel zeker; ze krygen een flink salaris; onze firma is altyd zeer vrygevig. Ze zien niet op een paar gul den meer of minder, en de jongens schreven my ook, dat het hun niet kon schelen of de kamers wat duurder waren, als ze maar netjes waren en dan vóór aan de straat, ziet u? altyd vóór aan de straat. Dat zy nu juist die kamer er niet by kunnen krygen!" „Welnu, ik zou niet weten, waarom ze die kamer er niet by zouden kunnen krygen!...." viel de juffrouw, die plotseling een besluit scheen te hebben genomen, hom in de rede. „Yoor een paar goede, vaste huurders heb ik alles over. Het is meteen goed; op die manier komt er een eind aanl" „Maar juffrouw?" hernam de detective met uitstekend nagebootste verwondering, hoewel hy zich inwendig verheugde, dat het schepsel eindeiyk op het punt was aangekomen, waar hy haar reeds lang had trachten te brengen. „Ik meende u te hebben hooren zeggen, dat de kamer reeds verhuurd was." „Ja zeker, is de kamer verhuurd!" ant woordde de vrouw, met een boosaardigen blik naar dat gedeelte van den zolder ziende. „Maar het mensch heeft me in geen drie weken een cent huur betaald I Van niets kan ik ook niet leven, wat zegt u 1 'en daar om, als ik de kamer nu fatsoenlyk verhuren kan, dan moet zy er maar af.Zy heeft me al lang genoeg verveeld; dan komt er meteen een eind aan 1" Brusel lachte in zyn vuistje over het ge lukken van zyn plan; maar zyn gelaat ver ried niets. „Is het dus eene dame, die de kamer van u gehuurd heeft?" vroeg hy bedenkelyk. „Eene dame!" herhaalde de smerige huis vrouw met een verachteiyk neusophalen. „Nu, eene mooie dame is het, dat kan ik u zeggen." „Ja, maar ziet u, ik zou haar toch niet gaarne last veroorzaken," hernam de detec tive met dezelfde bezorgde uitdrukking, „hoe wel, als ze soms niet thuis isdan zou ik de kamer wel even willen zien. „Neen, thuis is ze wel, maar dat komt er niets op aan; u heeft u om dat mensch waarachtig niet te geneerenklonk het lief- lyke antwoord. „Ja, ja, maar dat doe ik toch niet graag," hield de detective vol; „ik had de kamer graag eens even gezien; maar als de juffrouw thuis is „Kom, wat eene malligheid 1" viel de juf frouw hem in de rede. „Ik zeg u, dat u de kamer nu best kunt zien; laat de rest maar aan my over." „En zou de dame er niets tegen hebben, denkt u?" „Tegen hebben? Wel, nu nog mooier! Ik zal toch wel baas zyn in myn eigen huis, zou ik zeggen! Kom u maar gerust mee!" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1