N°. 8129, iij£> J. <§ezs <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Mi Eomaicr bestaat uit TWEE Bhwten. Leiden, 19 November. HET GEHEIM DAGBLAD. PRIJ3 DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 manden.1./0. Franco per poet1.40. Aisondsrlijke Nommere...vr.."...T.V...0.05. PRUS DER ADVERTENTTEN: Van 1—0 regels/1.01. Iedere regel meerƒ0.17). Grootere letten nur pUeternimte. Voor het in- oaiseeren buiten de sUd wordt 0.10 berekend. OfHcieele Een n I ngeyingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat b(j hen is ingekomen een verzoek van de weduwe L. Yan der Eerden, geboren rondere, om eone uitbouwing te maken aan den voorgevel van het in aanbouw zijnd perceel aan de Haarlemmerstraat No. 117. Genoemd verzoekschrift met do daarbij overgelegde teekeningen zijn op de Secretarie dezer gemeente voor belanghebbenden ter inzage nedergelegd van heden tot en met Zaterdag 23 November a. s., ter wijl cventuëelc bezwaren schriftelijk kunnen worden ingediend tot Maandag daaraanvolgende. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTEB, Burgemeester. 19 Nov. 1889. E. KIST, Secretaris. Het Keizerlijk Genootschap der vrienden van natuurkundige wotenscliappen, anthro- pologie on etbnograpbie, te Moskou, heeft in zpue vergadering van 7 October jl. tot buiten- landsch lid bonoemd dr. R. Horst, conservator der afd. zoölogie van hot Rjjks-Museum van Natunrlijke Historie alhier. Door de heeren D. Boer Zonen, eigena ren van den grooten Koninklijken Bazaar te 's-Gravenhage, van wie 's Rijks Ethnogra- phisch Museum te Leiden reeds vroeger eene schenking mocht ontvangen, is thans weder aan dat Mus9um ten geschenke gegeven eene in de Staatscourant van heden nader omschre ven uitnemend gedetermineerde verzameling tvajangfiguren, benevens eenige andere fraaie en belangrijke voorwerpen, geïnventariseerd als serie 701. Aan do schenkers is de dank der Regeering betuigd. Heden heeft de aanbesteding plaats ge had van het ophalen van asch en vuilnis in de gemoorito Zoeterwoude voor het jaar 1890. Inschrijvers waren de heerenA. Yan Nood aldaar, voor f 305, en P. Van Ulden, te Leiden, voor f 285. De aanbesteding is niet gegund, maar zal eerst over drie weken plaats hebben. Voor de vacante betrekking van onder wijzer aan de openbare lagere school in de aan Leiden grenzende Heerenstraat te Zoeter woude hebben zich 13 sollicitanten aangemeld. Men schrijft ons: Voor de leden van het departement Sassenheim der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen was hot gisteren weder een genotvolle avond. De heer P. W. Van Doorn, van Hoorn, trad andermaal te Sassenheim als spreker op in eene flink bezochte buitengewone ver gadering met dames. Spreker boeide zjjn gehoor door het met uitnemend talent voordragen van oen frag ment uit Lessing. Na de pauze vergastte spreker de leden op oen paar bijdragen, welke zeer in den smaak vielen. Door aangename en talentvolle voordracht weet de heer Van Doorn zjjn gehoor te boeien by kan zeer zeker aanspraak maken op den naam van „uitstekend Nutlezer." Het antwoord op het afdeelingsverslag der Indische begrooting is rondgedeeld. De minister verdedigt zich en verklaart nooit als hervormer van IndiS te zjjn opgetreden. Gaarne wil hy aan ieder de reuzentaak af staan om groote hervormingen voor te stellen en tevens de tekorten op de Indische be grooting te dekken. Zeer beslist biyft by ?4)na brieven aan de Christelijke Zendings- vereenigingen en aan de Synodale Com missie verdedigen; zy zyn dienende om op de liooge waarde van het Christendom te wyzen. Ook verdedigt hy de benoeming der koffle-commissie. Omtrent de indiening der herziening van de Comptabiliteitswet en het Regeerings- reglement kan de minister geene bepaalde toe zegging doen. In zake de Opium doet hy wat mogeiyk is om het kwaad te keeren. By de vele voorzieningen, die noodig zyn, zyn sluitende begroetingen vooralsnog niet mogelyk. De beoordeeling der te nemen militaire maatregelen na het gebeurde by Kota-Pohama moet aan de militaire autori teiten en aan den gouverneur van Atjeh worden overgelaten. De minister acht meer dere concentratie op Atjeh ongewonscht. In deze zitting hoopt hy voorstellen te doen omtrent de regeling der .Billiton-zaak, de OmbiliSnvelden en de mynontginning. Door aangebrachte wjizigingen is het tekort teruggebracht van f 12,375,3S9 op f 8,480,737. Aldus zpn geraamd: de uitgaven op /"141,13-1,21-1 en de middelen op f 132,653.477. Eene vermindering van eone dor onderafdee- lingeu heeft hoofdzakoiyk ten doel om ver schillende luits.-kwartiormeestor door mili taire ambtenaren en onderofficieren-kwartier- moester to doen vervangen, zoowol ter vorgomakkelyking van de aanvulling van het officiers-corps als tot plaatsing van oppassende onderofficieren in eene voor hun stand zeer gewilde betrekking en ook tot vermindering der uitgaven. Do te verkoopen hoeveelheid koffie wordt met 60,000 pikols vermeerderd van den Inspecteur van Politie. 67) Zoolang hy op die en dergelyke vragen geen antwoord wist te geven, had hy nog niets gedaan. De aankondiging, dat er in de woning, waarin zy verdwenen was, kamers te huur waren, bracht Brnsel op eene gedachte. Het was eone ongezochte gelegenheid om zich toegang tot het huis te verschaffen en met de armoedige bewoonster in kennis te komen, die hem hiervan was hy zeker noelt in haar leven gezien had en dus geen achter docht zou kunnen opvatten. Brusels goedhartig voorkomen, zyn rond gelaat, door dikke, rosachtige bakkebaarden omlyst, gaf hem volstrekt niet het uiteriyk van een politie-beambte, eene omstandig heid, waarvan hy' dikwijls in zyne veelbewo gen loopbaan party had weten te trekken. Hy had zich ontelbare malen in allerlei verkleeding moeten steken, zich nu eens als boer en dan weder als zeeman vertoond, maar het liefst deed hy zich voor als een eenvoudig handelsreiziger, die het niet al te breed heeft, eene vermomming, welke hem uitstekend afging. Na een tydlang de zaken aldus bji zich- zelven te hebben overwogen, keerde Brusel terug, met een stap als kwam hy thans voor het eerst de straat door. Hy beke9k met den neus in de lucht de huizen met nieuwsgieri gen blik en klopte eindelyk aan de woning, waarin hy juffrouw Stanley een oogenblik te voren had zien verdwijnen. Een haveloos kind met een met roet en vuil besmeerd gezicht deed hem de deur open. „Er zyn hier kamers te huur, nietwaar?" begon do detective. „Zou ik ze mogen zien Het meisje keerde zich om en riep hare moeder toe, die zich boven in het huis scheen te bevinden, dat er iemand was voor de bovenkamer. Eene magere vrouw, zoo mogelyk nog vuiler en smeriger dan het kind aan de deur, verscheen boven aan de trap. „■Wil u maar boven komen, mynheer?" riep zy Brusel toe. „Ik weet niet wat voor kamer u noodig heeft. Zy nam haren bezoeker, toen deze op het portaal was aangeland, nauwkeurig op, by zichzelve nagaande in hoeverre zy eene voor- deelige vangst had gedaan. en door de vaste stemming van de markt wordt de opbrengst op 48 in plaats Tan 45 ets. per '/j kilogram geraamd. De 1ste luitenant D. L. Hoogkamer, van het 4de regiment infanterie, is geplaatst by iet bureel van den inspecteur der infan terie ter vervanging van den lsten luitenant J. T. Oosterman, die by de koninklyke mare chaussee is overgegaan. Men meldt aan de „Goudsche Ct." dat, zoodra omtrent de Bedert dit jaar gevolgde spoorwegpolitiek der regeering door de Volks vertegenwoordiging eene beslissing zal zyn genomen, kan worden verwacht dat de syste matische pogingen tot aanleg van een met vrucht te expioiteeren y'zeren weg van Gouda naar Schoonhovon weder y verig zullen worden voortgezet. De Tweede Kamer hervatte heden hare zittingen. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het door Den Haag nieuw gekozen lid, den heer Guyot, alsmede de bekende wets ontwerpen. Tegen Donderdag is aan de orde gestold de behandeling van eenige kleinere ontwer pen, waaronder dat betreffende de voorberei dende maatregelen ter beoordeeling van de noodzakelykheid oener aanvulling van de sociale wetgeviDg. De heer Guyot nam heden na eedsaflegging zitting. In de heden gehouden vergadering van stemgerechtigde aandeelhouders der Neder- landsche Bank zyn benoemdtot directeur de heer A. L. Wurfbain en tot commissaris de heer H. H. Beels. Gisteren werd het stoffeiyk overschot van den heer D. Van Ketwich te Amsterdam op Zorgvlied ter aarde besteld. Namens de Waalscho kerk, waarvan hij gedurende vele jaren bestuurslid was, bracht ds. Vaiès dank en hulde aan den overledene, terwyi voor het Genootschap tot zedelyke verbetering der gevangenen ds. Laurillard eenige harte- ïyke woorden aan de nagedachtenis van dit yverige en nederigo bestuurslid wydde. Zeer velen hebben in hem oen trouwer, vriend en niet te vervangen stoun en hulp in tegenspoed verloren. (M. H.) Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrechten naar de waarde van goederen, in verband met een wetsontwerp tot goedkeuring van de wyzi- ging van het scheepvaartverdrag met Groot- Britanniê. j By beschikking van den minister van „Zyu er dan nog meer kamera to huur?" vroeg de detective. „Ik heb eene voorkamer op de eerste ver dieping, met eene ruime alkoof om in te sla pen," antwoordde de smerige huiswaardm. „Brusel's voorkomen had haar blykbaar nogal goede gedachten omtrent zyne beurs doen opvatten. En dan heb ik nog eene slaapkamer boven. „Wel, dat zou al heel goed uitkomen 1" hernam Brusel, veinzende de zaak met den grootsten ernst te overleggen. „Ik zal zeggen, wat het geval is," vervolgde hy„ik kom niet voor myzelven, maar ik heb twee neven nog maar heel jonge luitjes die van buiten komen en hier in Londen eene betrekking hebben gevonden. Ik heb op my genomen, eens voor hen roud te kijken om ze fatsoenlek onder dak te bron gen, en toen ik hier toevallig voorbykwam en zag, dat u kamers te huur hadt, dacht ik direct: dat zou wat voor hen zyn! 't Is zoo dicht by de tram, weet u?" „Eu zouden ze in ééne kamer willen sla pen, of willen ze twee slaapkamers hebben vroeg de juffrouw. „Twee, bepaald twee!" antwoordde Brusel met een ernst, die hem prachtig afhing. „Maar zy zullen er niet tegen hebben om óén binnenlandsche zaken van 18 dezer, is, met ingang van 1 Januari 1890, aan J. Donker sloot, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als opziener by 's Ryks Yeeartsenyschool te Utrecht. Zyn opvolger wordt gevraagd op eone jaar wedde van ƒ700, met genot van voeding en vrye woning. Ongehuwden, die voor die be trekking in aanmerking wenschen te komen, behooren zich vóór 1 December a. s. aan te melden by den directeur der school, tusschen 10 uren des voormiddags en 1 uur des namid dags. Kennis van administratie en bekendheid met staldienst zyn onmisbaar. Een steeds welkome gast in eene woning, waar kinderen zyn, blyft steeds de „Kinder courant" van den heer H. L. Smits te's-Gra venhage. Ook de thans complete jaargang 1888/89 is weder vol afwisseling, en do onder vinding van vele jaren geeft recht tot de ver wachting, dat de volgende jaargang by zyne voorgangers niet zal achterstaan. De redactie, welke aan de hoeren Johan Gram en A. S. Boule Nz. toevertrouwd is en die zich in de vaste medewerking van Hendrik Van Balen, Gerard Keller en de dames Agatha, Cella en Wilhelmina mag verheugen, gaf in den thans completen jaar gang heel wat goedsonderhoudende ver haaltjes, aardige versjes, fraaie platen met byschrifien, tal van wenken op het gebied van spelen en uitspanningen, vele prettige spelletjes, prachtige platen om te kleuren, uit to knippen en op te plakken en een interessanten grooten wodstryd waarin flinke pryzen behaald zyn. Voor dit jaar is zy niet voornemens minder te geven, zoodat wy don ouders onzer jon gelui gerust kunnen raden de kennis met de „Kinder-Courant" to maken of te ver nieuwen. Do prys is volstrekt goen beletsel. Het tweede nummer van den nieuwen jaar gang bevat behalve de lezenswaardige ver haaltjes van Gerard Keller en Anna, mot een lief gravuretje, een schetsje van ons zoostrand en de gewone belangwekkende raadsels enz., eene opgaaf over den te houden wedstryd, waarvoor een gouden remontoir-horloge of prachtwerk, een timmerdoos of meuboltja, eone schildersdoos en nog 27 andere pryzen en 30 promiön worden uitgeloofd. Het concours, in drie afdeelingen gesplitst (voor 13-15,11-13 en beneden de 11 jaren), begint met blad 14 van de courant, zoodat nieuwe abonnenten nog kunnen mededingen. -- Te Zwolle is overleden mr. J. I. Van Doorninck, provinciaal archivaris van Overysel. van beiden boven in het huis te slapen. Daar moeten ze dan maar om loten, of het beurt om beurt doen. Men zou gezworen hebbon, dat Brusol zyne beide denkbeeldige neefjes reeds voor zich zag, bezig dit gewichtige punt onder elkander te beslissen. „Zou het niet beter wezen, dat u do kamers eerst eens zag?" „Zeker, zeker, juffrouw! Daar ben ik juist voor gekomen." De juffrouw keerde zich om, verzocht Brusel haar te velgen en bracht hem in een klein kamertje aan de straat, spaarzaam van meubels voorzien, die er alle even versleten en slecht onderhouden uitzagen, en door eene deur verbonden met de zoogenaamde slaap kamer of de alkoof, zooals de verhuurster gezegd had, die evenwol by nadere beschou wing niets anders dan eene eenvoudige bed stede bleek te zyn. Met den grootsten ernst onderzocht de detective alles tot in de kleinste byzonder- heden. „Aardige kamers! Machtig aardige kamers!" zei hy eindelyk, nog eens rondziende. „Juist wat de jongens noodig hebben, zou ik zeggen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1