N°. 9128. fsze fëcurant wordt dagelijks, met uitzondering van fen- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 November. Feuilleton» HET GËHEÜVf T>in@{Iag S9 I^ovewaJbex*. Aa. 1883. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 m&imden1./0. Franco per port1.40. Afzonderlek» Nommora0.05. PRIJS DEB ADVBRTENTEEN: Y»n 1—0 regel»/1.05. Ieder» regel meer ƒ0.171. Qrootere lettor» n&ir plaateraimt». Yoor het in- OM8e«r»n buiten de itad wordt 0.10 berekend. ©St Domser bestaat ait TWEB Officieel© Kennisje rin^cii. Volkslening. In verband met ie vernieuwing vaR de bevolking»- reginters na afloop van de aanstaande zevende tien jarige volkstelling worden de belanghebbenden herin nerd aan de bepalingen van het koninklijk besluit van 27 Juli 1887 (Sibl. No. 141), regelende de ver plichting der ingezetenen tot het doen van afgifte van de bevolkingsregisters bij vertrek uit of vestiging 'in de gemeente en van art. 2 der Algemeene Politie verordening, krachtens welk ieder, die binnen do geuieonte verhuist, verplicht ia daarvan binnen veertien jdagen na de verhuizing aangifte te doen op het bureau van den Burgerlijken Stand. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 30 Juli 1889. E. KIST, Secretaris. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. P. A. De Kleyn, in leven kapitein bij het vierde regiment infanterie alhier. Bevond zich in den omtrek van het sterf huis, aan den Zoeterwoudschen Singel, over Musis Sacrum, reeds eene talrijke menigte, vooral waa dit het geval op den dooden- akker zelvon, waar zich eeno groote schare had vereenigd, w. o. wo opmerkten den kolonel Alings en vele andere hoofd- en verdere officieren, ook van andere hier in garnizoen liggende wapens, die den over ledene de laatste eer kwamen bewijzen. Toen de iijkstaatsie, bestaande uit den rouw- wagen en vier volgkoetsen, op den dooden- akker was aangekomen, voegde Mann's staf- muziekeorpa zich daarvan aan het hoofd en deed liet de plechtige tonen van Chopins Treurmarsch hooren, terwijl de lijkwagen het kerkhof opreed en de familie- en andere be trekkingen aan den ingang de wachtkamer werden binnengelaten. Daarna werd de kist op de baar geplaatst en sloten de militaire vertegenwoordigers zich by de familie daarachtor aan. Terwyi de stoet aldus langzaam naar de groeve voorwaarts schreed, voerde het muziekcorps, dat zich wederom aan het hoofd er van had gestold, de marcho funèbro „l'Étemel Repos" van F. Seghers uit. Als vervolgens de kist, waarop een krans met witte rozen was neergelegd, prijkende met een lint, waarop de veelbeleekenende woorden: „Aan myn lieven echtgenoot", aan den schoot der aarde werd toevertrouwd, bracht do kapel ten slotte Psalm 86 ten gehoore. Toen ook dit gedeelte der indrukwekkende treurige plechtigheid was volbracht, trad ds. S. Kutsch Lojenga, predikant by de Doops gezinde gemeente alhier, uit den breoden kriog naar voren om in welsprekende taal woorden van waardeering aan de nagedach tenis van den overledene op te dragen. By de wieg en het graf aldus begon hy ongeveer is het eerste en laatste woord aan den godsdionst gewyd. By de wieg danken we en dragen we het kind aan God op. By het graf danken we en dragen we den overledene ook aan God op. Wy dragen het leven op aan Zgne hoede. Hier is een man van ons heengegaan, die aan Koning en Vaderland trouw had gezwo ren en dien eed heeft volbracht. Hoezeer hij geacht werd, getuigen de eer en de belangstelling, doer zoo velen hem dezer dagen en te dezer plaatse bewezen. Als het graf is gesloten, dan komt. hy voor den troon van den Koning der Koningen om rekenschap te geven of hy als dapper soldaat tevens voor Hem gestreden heeft. Ook uit naam der diepbedroefde weduwe kon spr. er op wijzen welk een goed karak ter hij had en welk een trouw echtgenoot hij mede was. Van haar en van ons ging hy weg als een onvolmaakt schepsel, dat we aanbovelen in de barmhartigheid van God! Yervolgons bracht de redenaar den overledene woorden van dank voor het vele goede, dat hy gedaan heeft. „God zy u genadig!" riep hy den doodo ten slotte toe. „Vaarwel voor eeuwig!" Een diepen indruk had het gesprokene op de aanwezigen gemaakt, en toen eindeiyk een der naastbestaanden, ais tolk der weduwe en der overige familie, voor aller tegenwoordigheid en voor de den afgest.rvene gebrachte hulde had dank gezegd, verliet men den dooden- akker, overtuigd, er een man te hebben achter gelaten, die velen ten voorbeeld strekte. Het voorbereidend examen in de godge leerdheid is aan de universiteit alhier afge legd door den heer J. W. De Kanter. Ds heer Mann heeft oen Adagio voor vioioncel-solo met begeleiding van orkest ge componeerd en opgedragen aan den bekenden dilettant-violoncellist den heer Leonidos Van Praag. Waarschyr.lyk zal de heer Van Praag deze compositie op het aanstaande invitatie concert vin „Sompre Crescendo" uitvoeren. Voor be doeld concert zyn als orkestnummers gekozen de „4de Symphonie" van Schumann„Concert- Ouverture" van Richard Hol; „L'Arlésienne," Suite d'Orcbeslre, van Georges Biset; „Zwei elegische Melodieën" van Kdv. Griog en Entr'acte aus „König Manfred" van Reinecke, de drie laatsten voor de eerste maal uit te voeren. Zoeals men weet, treedt „Sempre" s. "Woensdag in DeD Haag op, in voreeniging met deKoninklyke Zangvereeniging „Caecilia." Ten aanzien van de levering van brand stoffen ten behoeve dezer gomeente, waar van de aanbesteding don llden November 18S9 heeft plaats gehad, doch de gunning acht dagen was aangehouden, hebben B. en Ws. besloten de levering op te dragen aan do heeren J. Cbristiaanse, de korte turf voor 0.60 per dubb. HL., de grove Mew-Castle-kolen voor 1 30 por 100 kilogram, en het beu kenhout voor 10 per etère; J. J. Huy, de lange turf voor 0.4S per 100 stuksK. T. C'aron, de grove Ruhr-kolen voor 1.24 p6r 100 kilogramde wed. Van Haansbergen Dutilh, hot steenkolengruis, voor 0.721/, en J. J. Huy voornoemd de houtskolen voor 0.85 por HL. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waron de hoogste pryzen 52, 26.50 5 60 en 2.80de laagste52, 26.50, ƒ5 50 en 2.75. Het koninkiyk besluit van 4 Nov. jl. bevat de by de wet bevolen gewyzigde orga nisatie van het wapen der koninklyke mare chaussee. Deze zal, geiyk men weet, bestaan uit drie divisiën. Do 1ste divisie is verdeeld over vier districten; de 2de over drie; de 3do over vier. De minister van oorlog is gemachtigd, deze bepalingen in werking te doen treden, naar mate do aan het aantal officieren, ODderoffi eieren en minderen van het wapen te gevan uitbreiding zulks zal toelaten. De indeeling van hst wapen zal geschieden als opgegeven by de aanvulling3begrooting van oorlog, waarby bedoelde organisatie is goedgekeurd. Vootls is bepaald dat de drie divisiën mare chaussee worden geplaatst onder hot adminis tratief toezicht va» den intendant in de 3de militaire afdeeling. Ter zake van d6 organisatie en de indeoling, in verband met do uitbreiding van het wapen, zullen rechtstreeks de vereischte hevelen wor den verstrekt aan den generaal-majoor, inspec teur der cavalerie, belast met het algemoon toez'cht over het wapen. Het stoffeiyk overschot van den heer Augier, in leven gop. hoofdingenieur van den waterstaat, te 's-Hage ovorleden, zal Dinsdag naar Kampen worden overgebracht en daar ter aarde worden besteld. Het was geen groot, maar niettemin een aandachtig publiek, dat de orgelbespeling by- woonde, welke liedennamiddag om twee uren in het kerkgebouw der Doopagozinde gemeente alhier door den heer B. Van der Kaa ge geven werd. Het programma besiond uit n6gen nom- mers van Gade, Mendelssohn en den oud- ólève van het Amsterdamsche Blinden-Insti- tuut zei ven. Met de vertolking dezer werken heeft de concertgever ongetwijfeld aller goedkeuring mogen wegdragen, al wa3 hot liier niet de plaats om daarvan op hoorbare, luide wyze, gelyk dit anders gebruikelijk is, biyk te gevon. Naar de „Amstord. Crt." verneemt, is de acteur Louis Bouwmeester ernstig onge steld en maakt men zich bevreesd voor zyns geestvermogens. Do Prov. Staten van Utrecht hobbon Zaterdag de werkzaamheden, welke niet zeer belangryk waren, afgedaan en de najaars zitting is daarop gesloten. Op de subsidie aanvragen voor de Kweekschool voor Bewaar- schoolhouderessen te Leiden en voor liet waarborgfonds voor de tentoonstelling te Buenos-Ayros word afwijzend beschikt; aan hot Landbouwgenootschap werd daarentegen 3000 subsidie toegekend. Er was 3500 gevraagd, maar het voorstel om die soia>en volle toe te staan, evenals dat om 50Ó'voor Buenos-Ayres beschikbaar te 9telien, vond geone meerderheid. De vertegenwoordigers der vorschiller.de Duitsche spoorwegen en van den Ned. Rijn spoorweg zuilen op 28 November a. s. te Müüchen byeenkomen, ten einde nader van gedachten to wisselen omtrent de wyzigingen, te brengen in de voorwaarden, waarop de gecombineerde rondreisbiijetten worden uit gegeven. Eene courant, welke slechts éénmaal in het jaar verschijnt en gratis vorkrygbe.ar is, is zeker wel eene zeldzaamheid. De heer M. M. Couvée, koninklyke boek- en kunsthasdel te 's-Gravenbage, hoeft, onder den titel van „Nieuwe Haagsclie Courant", zulk e»n blad uitgegeven. In klein formaat heeft dit blaadje overigens geheel den vornï dor grooie couran ten en het ziet er behaaglyk uit. De inhoud bestaat, gelyk zich denken laat, uit byzonder- lieden betreffende hetgeen voor het a. s. St.- Nicolaasfeest by den uitgever to vorkrygen is. van den Inspecteur van Politie. 65) Zoodra Power deze vrouw in het oog kreeg, greep hy Brusel bij den arm. „Gauw, gauw!" riep hy haastig uit. „Kom met my mee; zy mag my niet zien En zoo snel hy kon, keerde hy zich om en draafde met zyn vriend de zystraat in. „Groote goedheid! Wat mankeert jo7"riep de detecüvo, half buiten adem, toen Power eindeiyk staan bleef. „Wat beteekent dat in 's Hemelsnaam?" „Heb je die vrouw gezion vroeg de ander op zijne beurt. „Die vrouw, die naar zijn huis ging? Dat is do vronw, die my indertyd in Woolckester heoft aangeklaagd." De detective floot zachtjes. „Verduiveld!" zei hy, „dat wordt eene mooie geschiedenis! Wat kan zij met hem te maken hebben?" „Wy moeten terug.Laten we zien stamelde Power, die door deze onverwachte ontmoeting gehoel vao streek was gebracht en zijn vriend mot bleek gelaat aanstaarde. Voorzichtig wandelden de beide vrienden terug en kregen de vrouw weldra weder in het oog, die onbewust, dat zy op deze wyze werd gadegeslagen-Sint-Alba's woning intusschen genaderd was. „Het is waarachtig geene schoonheid 1" mompelde Brusel. „Ik heb er nooit aan ge- twyfeld, dat je mij de waarheid verteld hebt, Power, maar nu ben ik er heilig van over tuigd. Alle heiligen uit den almanak! wat voor een jonge kerel zal zich ean zoo'n uit gedroogd karkas wagenMaar kyk eens even," viel hy zichzelven in de rede, „daar staat ze op de stoep; ze schelt aan, waarachtig!" Do detective had goed gezien. De armoedig gekleeda vrouw scheen, na eenige aarzeling, moed genoeg te hebben gevat om schuchter aan de bol der ryke woning te trekken. De deur werd door een brutalen knecht in eene gryslinnen huisjas geopend. Er had eene korte woordenwisseling plaats, waarby de arme vrouw eenige vragen scheen.te doen, die blykbaar zoo norsch mogelyk ontkennend beantwoord werden. E9n trek van bittere, hopelooze teleurstel ling lag op het gelaat der vrouw, toen zy zich omwendde om don weg terug te gaan, welken zy gekomen was. „Je moet haar onmiddellyk volgen en uit- vorschon, waar zij woont!" zoi Power haastig tot zyn vriend. „Ie wilt immers wel, nietwaar? Je begrypt, ik kan het niet doen; zij zou my kimnon herkennen on dan ware alles verloren „Of ik wil riep de detective uit, verheugd, dat hy aan den slag kon gaan. „"We! natuur lijk! Laat alles maar aan my over; morgen weet ik alles; maar waar vindt ik je?" Power noomde het adres van de woning, die hy voor zich had uitgekozen. „Ik biyf je wachten!" voegde hy er by. „En nu als je my helpen wilt maak dat je weg komt. Je zuit haar uit het oog verliezon!" „Wie?.... ik?" antwoordde de detective, min of meer beleedigd door die onderstelling. „Je weet niet, kerel, hoe we dat hier in Londen aanloggen. Dat is dagelyksch brood voor ons. Nu, nu! hou je maar kalm, ik ga al!" vervolgde hy, Robert's ongeduld ziende. „Maar ja, dat is waar ook nog ééno vraag, en die is van belang: hoe heet die b9kooriyke verovering, die je daar ginds in Woolchester gemaakt hebt?" „Haar man heetts Stanley dat is alles wat ik weet," antwoordde Power gejaagd. „En nu, maak dat je wegkomt XX. Wy hebben roods gelegenheid gehad om op te merken, dat Tom Brusel bekend stond ais een der scherpzinnigste on handigste detectives, die het Londensche corps bezat. Hy had inderdaad niet geheel en al ongelijk gehad, toen hy het Power een weinig kwalijk nam, dat deze zyn9 handigheid om do woon plaats der bewuste armoedig gekleode vrouw uit t,o vinden, in twyfel scheen te trekken. Zeer zeker behoort dat onbowust volgen en in het oog houden van een persoon (de Engelsche detectives noemen het niet on eigenaardig „Iemand beschaduwen") tot de dagelyksche bezigheden van oen politie-be- ambte, die op onderzoek uit is, eene bezig heid, waarin hy voorzeker niet veel moeilyks zal zien, hoewel de oningowydo, of liever de ongeoefende, ze slechts behoeft te beproeven, om er al den last en de tallooze bezwaren van te ondervinden. Hoe dit zy, Tom Brusel wa3 een 6erste meester in het vakhij kende do honderdon kunstgrepen, die er som- tyds noodig zyn om iemand voortdurend in het oog te houden, zonder hem één oogen- blik te laten bemerken, dat hy in het oog gehouden wordt niet alleen, maar tevens zonder de aandacht der voorbygangors door vreemde houding a's anderszins tot zich te trekkon, in óén woord, voortdurend - dik- wyls urenlang - naar ëén voorwerp te kyken, zonder te doen bespeuren, dat men naar iets ter woreld kykt. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1