Regeering ontwikkelde gronden ingenomen roet deze voordracht, op zichzelve beschouwd en wegens haar innerlyk gehalte. Vervolgens behandelt het verslag deze wets- hierziening o. a. in verband met de Grondwets- quaestie, de quaestie der rechtsgelijkheid, de finantiëele verhouding van de geme nten tot f.en Staat, enz., waarop wij in een vol gend nommer hopen terug te komen. Gemengd Nieuwe- Men behoeft niet te vragenof het Panorama op de Hoogewoerd ook in den smaak van het Leidsche publiek valt. Hon derden moesten in do laatste dagen, zonder plaats te kunnen krijgen, weer terugkeeren. De Parysche tentoonstelling, welke later nog eens herhaald wordt, heeft nu plaats gemaakt veor den schoonen Rijn tusschen Keulen en Mainz. De heerlijke Rijnstreek is, hetzij door persoonlijk bezoek, hetzij door beschrijvingen, te zeer bekend, dan dat wij het noodig achten al de schoons, in deze serie vervatte, punten hier op te noemen. Wij moeten zeggen dat de kunstenaar bjj het nemen van schoons gezichtspunten bijzonder goed geslaagd is. Niemand, die ook slechts eenig gevoel voor natuurschoonheden heeft, mag verzuimen deze tentoonstelling te bezoeken. Vooral degenen, die met in de gelegenheid zijn den Rjjn per soonlijk te bereizen, moesten de gelegenheid te baat nomen, deze zooveel besproken, merk waardige en schoone streken te leeren kennen. Drie jonge lieden uit deze ge meente, in gezelschap van twee ongunstig bekend staande vrouwen, zjjn, na gisteravond met een dogear uit rijden te z(jn geweest, en na hier en daar aangelegd te hebben, ten gevolge waarvan z(j allen min of meer be schonken waren, des nachts buiten de Witte- poort terecht gekomen, waar gemeld voertuig door het onhandig besturen van het paard is omgekanteld en het paard te water geraakte. Bij die gelegenheid hebben zij kneuzingen en wonden bekomen, terwijl zelfs één der vrouwen don arm heeft gebreken. Bereidvaardig door den heer T. aan den Haagweg opgeno men, zijn zjj ten 3lotte door tusschenkomst dor politie naar hunne respectieve woningen gebracht. Beklaagd uit een magazijn van ijzerwaren, te Leiden, te hebben ontvreemd: twee ijzeren ledikanten, vier tuinstoelen en een haardstel, had zich heden een werkman daaromtrent voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Hy bekende de goederen ge deeltelijk te hebben verkocht, gedeel'elijk aan eene vrouw ten geschenke te hebben gegeven. Het O. M. vorderde drie maanden ge vangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. J. M. Van Stipriaan Luiscius, concludeerde t >t nietigverklaring der dagvaarding, daar deze niet voldeed aan art. 143, W. v. Strafvord. Voorts betwistte pleiter de juistheid van de qualificatie der feiten, bekl. ten laste ge legd. Zijn cliënt had zich niet schuldig ge maakt aan diefstal, hoogstens medeplichtig heid daaraan, (en dat is hem niet ten laste gelegd), want hjj heoft de voorwerpen slechts buiten het pakhuis binnen het bereik van bovenbedoelde vrouw gebracht en deze heeft ze zich toegeëigend. Waar bekl. ledikr »'en naar de schuit moest brengen, had by deze onder zich, en kon ze dus niet stelen; hoog stens had hy zich in dit geval schuldig ge maakt aan verduisteringdoch daarvoor stond hy niet terecht. Subsidiair verzocht pleiter het opleggen van eene lichte straf. Uitspraak over 8 dagen. Uit Katwijk aan don Rjn zjjn gisteren ter beschikking van den officier van justitie te 's-Hage gesteld de gebroeders S., verdacht hunnen inboedel in brand te hebben gestoken. Er hoeft zich te Deventernog geen genoegzaam aantal abonné's voor de telefoon aangemeld om met den aanleg er van te kunnen beginnen. Onlangs werd in het Politie blad de aanhouding en terugzending verzocht van een minderjarigen knaap, die omstreeks tien weken geleden de ouderlyke woning te Amsterdam had verlaten. Deze knaap, een zoon van zekeren J. L is teruggekeerd. Hy had met een anderen jongon een voet reisje gemaakt naar Antwerpen, waar zij de door de jongste ontploffing veroorzaakte ver woesting eens persooniyk zijn gaan be schouwen. Bedelende want zy bezaten bgna geen geld zyn de jeugdige voetrei zigers, soms langs een grooten omweg, een groot deel van Nederland en België doorge trokken. Overdag scharrelden zy den kost op en 's nachts blevon zy in het open veld of by een barmhartigen boer logeeren. In zeer haveloozen toestand keorde do zoon in de ouderlyke woning terug. Zyne reisindrukken waren niet byzonder gunstig. G omeentoraad. In de hedennamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig de heeren: De Laat de Kanter, voorzitter, Bool, Knappert, Van Buttingha Wicher», Du Rieu, Zaayer, Alma, Schneither, Fockema Andreas, Van Reenen, Le Poole, De Sturler, Van Hoe ken, Cock, Tieleman, Koetser, Zaalberg, Hassol- bach, De Goeje, Kaiser, Zillesen en Was. Afwezig met kennisgeving waren de heeren Van Hamel, Driessen en Nijkamp. Na lezing van de notulen der vorige ver gadering, werd door den Voorzitter medege deeld dat o. m. waren ingekomeneen adres van J. A. Eigeman c. s. in zake de wégne ming van den wissel voor de tram op het Kort-Rapenburg en het behoud der boomen aldaar; verzoeken van besturen van vereeni- gingen tot beoefening van het Lawntennis- spel om het gebruik van het gymnastiek lokaal aan de Pieterskerkgracht een verzoek van de afdeeling Leiden en omstreken van de Maatschappy tot bevordering der Bouw kunst ter bekoming van een subsidie uit de gemeentekas voor den wedstryd van hand werkslieden en leerlingen. Al deze stukken werden gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders. Aan de orde kwamen de volgende punten 1°. Benoeming vjn oen derden onderwijzer aan de school 1de klasse No. 1. (231) 2°. Idem als voren van eene derde onderwijzeres.(231) 3°. Idem van een tijdelijk leeraar in de onde talen aan het Gymnasium. (233) 49. Voarstel tot inrichting van bergplaatsen voor brandbluschmateriëel, als slangsnwagena der brandkranen, reddingladdera en Well'a-lampen. waarvan de kosten zijn geraamd op ƒ3600. (207 en 227). 5#. Verzoek van A. G. Kloots, om eene loozing te maken naar don Ouden Singel. (224) 0°. Idem van de firma Tieloman en Dros, om de epreekbuia langs de Middels'egracht te verlen gen. (224) 7®. Idem van P. J. Niesten en T. W. Otnrerkerk, om het Gymnastieklokaal aan do Pieterskerkgracht te mogen gebruiken voor do Kunstbeschouwin gen. (225) 8°. Begrooting voor 1890 van hot H. G.- of Arme Weee- en Kinderhuls. (228) 9". Idem van het 11.-K. Armbestuur. (228) 10°. Idem van het R.-K. Wees- en Oudeliedenliuis.(228) 11°. Idem van het Geroformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vronwonhnie. (228) 12°. Voorstel tot het maken van inrichtingen voor do afzondering van zoogenaamd wrak vee op de beestenmarkt. (229) 13®. Verzoek van P. Du Rieu Jr., ter bokoming van grond bij do Watereteeg. (230) 14°. Vooretel omtrent de benaming van de beide zijden der Haven. (208 en 234) Benoemd werdentot derden onderwyzer aan de school 4de kl. No. 1 de heer A. Dirks, tydelyk met de waarneming der betrekking belast, met 21 stemmen (1 bilj. was blanco); tot derde onderwyzeres aan dezelfde school mej. H. M. Poelman, mede tydelyk met de waarneming der betrekking belast, met 21 stemmen (1 bilj. blanco); tot tydelyk leeraar in de oude talen aan het gymnasium voor den cursus 1889/90 de heer P. Bolderman, candidaat in de klassieke letteren te 's-Gra- venhage, met algemeene stemmen. Zonder discussie en zonder hoofdelyke stem ming werden achtereenvolgens, overeenkom stig de voorstellen van het Dagelyksch Bestuur, goedgekeurd de punten 4 13. Toen punt 14 (de benaming van de beide zyden der Haven) aan de orde kwam, meende de heer Van Hoeken als geboren Havenbe woner te mogen verzekeren dat de verwarring, die van de thans gelykluidende namen van „Haven"' werd voorgewend, niet zoo groot is. Veel zou men echter to gemoet kunnen komen door de huizen van de eene zyde even en die van de andere zyne oneven nommers te geven. Hy hecht aan den naam Haven en dus ook moer aan het eerste voorstel van B. en Ws., om, ter onderscheiding, aan den naam alleen „noord" en „zuid" toe te voegen. De heer Du Rieu was dit niet met spreker eens. Bovendien bleef door zyn voorstel (nu ook door B. en Ws. overgenomen) om de ééne zyde in het vervolg „Haven" en de andere zyde „Havenkade" te noemen, in beide bonamingen de naam „Haven" behouden. Door eene even- en oneven-nommering zou z. i. de verwarring niet worden opgeheven. Hy bleef dus zyn voorstel handhaven. De Voorzitter zeide dat B. en Ws., na het in de vorige zitting gesprokene en na de opmerking de3 heeren Van Hoeken van heden, geer.e reden vonden om op hun eerste voor stel, om do namen „Haven noordzydo" en „Haven zuidzyde" in te voeren, thans weer terug te komen. Zy gaven de voorkeur aan hetgeen door den heer Du Rieu was voorgesteld. In stemming gebracht, werd dit voorstel aan genomen met 19 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Cock, Van Hoeken en Koetser. De ééne zyde zal dus blijven heeten „Haven" en de andere zyde voortaan „Havenkade." Niets meer te behandelen zynde en niemand meer het woord verlangende, werd de ver gadering gesloten. BUITENLAND. Fmnkryk. De Fransche bladen bevatten uitvoerige verslagen van hetgeen op den dag van de opening der Kamer te Parys gebeurde. Vol gens de „Figaro" werd de heer Déroulède onder de volgende omstandigheden in hech tenis genomen. Nadat een troepje Boulangisten in de rue Boissy d'Anglas door de politie was uiteen gedreven, kwam de heer Déroulède, gearmd met den Boulangist Le Hérissé, aankuieren. De Boulangisten riepen: „leve Déroulède!' en werden weer door de agenten uiteengejaagd. De commissaris van politie verzocht toen Déroulède den arm van zyn vriend los te laten en elk huns weegs te gaan. „Waarom?" vroeg Déroulède. „Omdat gy beiden eene groep vormt, hetgeen verboden is," luidde het antwoord. „Dat is onzin," zei Déroulède, „ik scheid my niet van myn vriend Le Hérissé. „Wy zyn leden der Kamer," voegde Le Hérissé er by. .„Dat kan my niets schelen," besliste de commissaris. „Gy weigert te gehoorzamen aan de wet; dan maar naar het bureel." De heide afgevaardigden werden toen naar het dichtstbyzynde bureel gebracht en na een vorhoor weer op vrye voeten gesteld. Dnltsohland. De commissie van den Ryksdag, belast mot het onderzoek der Bankwet, heeft met algemeene stemmen op drie na het voorstel der conservatieven verworpen, tot overneming der Ryksbank door den Staat. By de artikelsgewyze behandeling, welke binnenkort in den Ryksdag zal plaats hebben, zullen de conservatieven voorstellen het divi dend der aandeelhouders te verminderen. Zy wenschen dat het voorloopig dividend tot op 3, het gezamenlyk dividend tot op 4 pet. worde verlaagd; van hetgeen dan nog over schiet, zouden de aandeelhouders één vierde, de Staat drievierden bekomen. Groot-Brttannlt. De diplomatieko correspondentie over de aangelegenheden van Creta is te Londen openbaar gemaakt. Zy loopt van Januari 1888 tot September 1889 en bevat meeren- deels depeches, gewisseld tusschen lord Sa lisbury, den heer White en den Engelschen consul te Canea. In eene circulaire der Griek - sche regeering van 5 September wordt ge klaagd over het gedrag der Turken op Creta en een beroep gedaan op de mogendheden tot het zenden van eene voldoende macht, ten einde de orde op het eiland te heratellen. Griekenland zou dan eene vloot met landings troepen zenden. Na do ontvangst-dezer cir culaire gaf graaf Kalnoky als zyn gevoelen te kennen, dat de voorstellen van Griekenland niet practisch waren, maar dat hy zou toe treden tot elk plan, dat de belanghebbende mogendheden mochten goedkeuren. KOLONIËN. BATAVIA, 10 en 11 October. Met de cholera te Soerabaia gaat het, wat de militairen betreft, uitstekend; in het hos pitaal wordt niemand verpleegd. Aan de berri-berri sterven echter in den laatsten tyi veel inlandsche militairen; deze week werden er 2 begraven en ook in den loop van de vorige week hebben zich 4 of 5 sterfgevallen voorgedaan. Men meldt uit Makassar, dd. 10 October: By vonnis vail den Raad van Justitie alhier, dato heden, is do secretaris van Celebes, de heer Van Hasselt, veroordeeld tot eene geld boete van vyf en zeventig gulden, wegens eene klapzaak. Dinsdag arriveerde hier de stoomer „Gou verneur Generaal Van Lansberge" met incog nlto aan boord den Radja van Seba, hoofd- vorst van Savoe. Lazarus Rosie Djawa. Op den llden der gepasseerde maand, is in de desa Birit, district Gesikan, (res. Solo), een geheel huisgezin, uit man, vrouw en vier kinderen bestaande, binnen den tyd van 4 uren gestorven en begraven, ten ge volge van het gebruik van sajoer, uitkrokot of inlandsche postelein bereid. Onder deze anders onschuldige groente, schynt er alzoo eene vergiftige soort te schuilen, evenals bij de champignoas. Te Batavia is plotseling overleden een verdienstelyk ambtenaar, die zich tegenover het publiek, waarmede hy veelvuldig in aan raking kwam, steeds door de grootste voor komendheid en behulpzaamheid onderscheidde. Het is de heer F. C. M. Simonis, secretaris en boekhouder van het vendukantoor aldaar, die op 10 Oct. 's middags te midden zyner werkzaamheid door een beroerte werd gotroffen en onmiddellyk daarna overleed. Den volgenden morgen had de plechtige begrafenis plaats. De overledene was oud kapitein der Bataviaeche Schuttery en daarom werd hem door den commandant en vele officieren der stedelyke schuttery de laatste eer bewezen. De schare van belangstellenden en vrienden, die hem grafwaarts volgden, was zeer groot; de overledene was dan ook om zyne vele deugden als mensch in den kring zyner kenuissen zeer gezien en bemind, zooals pastoor Yan Santen aan de open groeve zeide. Dit heengaan van een braaf en nuttig burger laat eene leemte achter, die zeker niet gemak - keiyk aan te vullen is. J.-B Schyndood. De inlander Poengoet van Gang Klientjie was overleden althans zoo meende men. Toen men hem op de bamboe- baar had gelegd en de stoet op het punt was zich grafwaarts te begeven, richtte zich tot aller verbazing de doode op en vroeg ontsteld, wat men toch met hem ging uitvoeren. Over en weer bad men elkaar veel te vertellen, natuurlyk, en de treurige ceremonie eindigde met een vroolyke sedekah. Laatste Kleaws utt Atjeb. Uit Atjeh schryft men aan het „Bat. Nbl.", onder dagteekening van den 2den dezer: In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks halfelf, werd in den Kraton eene ontploffing gehoord. Meenende, dat het eene granaat was, welke uit een der bentings in de linie zoo veelvuldig des nachts op den vyand werden geschoten, sloeg men daar verder geen acht op. Een half uur later bemerkten wy aan het rennen der ordonnancon, dat er ieta aan de hand was. De officieren, die allen gezellig in de sociëteit een partytje maakten, moesten zich met den meesten spoed naar het kwar tier begeven, en wel speciaal die van het 14de bat., 12de bat., bergbattery en mineurs. Na veel raden en gissen werd bekend dat de sloebers de brug tusschen Lamprenoet en liet blokhuis Lamara hadden doen springen. Zooals men weet, was reeds vroeger de brug tusschen Lambaroe en Lamring in de lucht gesprongen, welke tot dat oogenblik niet was hersteld wegens gebrek aan de noodige materialen Het 14de bat. kreeg last om te drie uren marschvaardig te zyn en daarna te mar- cheeren naar de kampong Nibou, tegenover het blokhuis, met een gedeelte van de berg battery. Het 12de bat. kreeg in last eene demon stratie te houden by Lambaroe. Duidelyk was het dus, dat men de brug by het blok huis zoo spoedig mogelyk by het aanbreken van den dag wilde herstellen, omdat anders de posten Lamring en Lamprenoet geheel van de communicatie door middel van het spoor zouden zyn afgesloten. Dit is dan ook schitterend gelukt, doch alweer niet zonder offers. In het geheel sneuvelden dien Zondag 2 minderen en werden er 5 gewond, die sedert overleden zyn. Omstreeks 12 uren Was de brug hersteld, maar steeds onder hevig vuur van don vyand. De demonstratie van hqt 12de bat. by Lambaroe gelukte volkomen. De vyand ge raakte geheel de kluts kwyt. Men zag dui delyk geheele zwermen Atjehers, die nu eens den kant van Lambaroe uitgingen en dan dien naar Lamring uitliepen. Toen zy eindelyk in de gaten kregen, waar bet ons om te doen was, was inmiddels de brug hersteld. De verliezen van den vyand zyn niet op te geven, doch, naar men uit goode bron ver nomen heeft, werd hem door het artillerie vuur aanzienlyke schade berokkend, o. a. één granaatschot deed er 14 neervallen. De trein rydt nu woder, doch om zulke aardigheden in den vervolge te voorkomen, is het 3de bataljon aangewezen om eiken nacht eene compagnie te geven, die daar in hinder laag ligt.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2