Pi\ 1839. }ezs (fpciirard wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. De nieuwe Stadszaal. HET GEHEIM N°. 8123. "Woensrlagg Noyemsjer. DAGBLAI1. F RIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden yor 8 m&tnden1./0. Franco per po?t1.40. Afzonderde Ncmmert0.06. PRIJS DER ADVHRTMN TIEN: 7»n 1—6 r*g«ia 1.95. Iedere regel meer ƒ0.171. Orootero letter» n**r plaeterninite. Yoor het in- ceeeeeren buiten de sted wordt 0.10 berekend. tit BOBfMer feest&at sit TWES Bieden. Aan den gemeenteraad is overgelegd een rapport van de commissie van fabricage, met bybehoorende teekeningen, betrekking heb bende tot eene herbouwing van de Gehoor zaal met gebruikmaking van eenige aan de gemeente behoorende aangrenzende perceelen. Zooals uit de stukken blykt, zyn drie voor- loopige plannen opgemaakt, die alle uit den aard der zaak voor talrijke wijzigingen vat baar zijn, hoezeer voldoende om de beoordee ling van het noodige terrein en van de finan- tiëele gevolgen mogelijk te maken. (Jit de toelichting, behoorende by de ont werpen, is het volgende ontleend. Bij het ontworpen is in hoofdzaak de aan dacht gewijd aan eenige hoofdonderdeelon, als: groote zaal, uitgangen, garderobes, kof fiekamers, vertrekken voor executanten en kleine concertzaal. In de onderscheidene plan nen zyn die dan ook eenigszins op dezelfde wijze behandeld, sommige geheel gelijk. Ruime toogangen voeren, na eone voorves- tibule te zjjn doorgegaan, tot de binnenves- tibule, waar de gardorobes gelegen zyn en welke toegang geefc tot de groote zaal en de corridors. Voor de gaanderij of het balkon heeft men een afzonderlijken toegang. De groote zaal is ongeveer 15 X 30 Meter. "Wanneer er een zeer uitgebreid orkest moet wezen voor kooruitvoeringen, is de lengte, voor l>ezoeker6 beschikbaar, nog 28 Meter, terwijl de oude zaal groot was 12x28 Meter en by koor 12x22 Meter. Er kunnen dus aanmerkeiyk meer menschen [EJoeveel? Red.] geplaatst worden. Da vorm van het orkest is zoodanig gekozen, dat: lo. by gewoon orkest dit niet behoeft geplaatst te worden op eene te groote orkest ruimte, wat zoowel voor de executanten als voor het auditorium oenigszins hinderlyk is, en 2o. by uitgebreid orkest niet een deel in de zaal plaats moet nemen, wat minder gunstig werkt voor den klank. Thans is een middenweg gekozen en aan het orkest een vorm gegeven, die beide ge breken zooveel mogeiyk verhelpt; dezelfde vorm is ook met goeden uitslag toegepast bij de Saalbau te Frankfort a/M. Naby het orkest liggen do stemkamers on de receptiekamers voor solisten en koristen, met de noodige annexen, alsgarderobe, toilet kamer, retirade enz. De gaandery is in de zaal uitgebouwd, waar door het voordeel wordt verkregen, dat men ten eerste minder hinder in de zaal heeft van komende en gaande bezoekers en men ten tweede by paniek of ander# omstandigheden gemakkeiyk de verschillende deelen kan be reiken. Aan de straatzyde, welke de ondervinding geleerd heeft niet geschikt ie zyn voor con certen of vergaderingen, ligt op de verdieping de groote foyer, bestemd voor dames en heeren de behoefte hieraan werd vroeger zeer gevoeld en de voorziening er in zal ongetwyfeld ten bate zyn van den pachter, hetgeen weer de pachtsom ten goede moot komen. Deze foyer is mede zeer geschikt voor partyen, bals enz. Meer achterwaarts ligt eene afzonderlyke rookkamer, welke tevens by uitvoeringen in de na te noemen kloino zaal als koffiekamer daarvoor dienst kan doen. Daar nu do koffiekamers boven liggen, schynt het zeer gewenscht voor de bediening in de groote zaal en. in de executantenkamers eene buffet- of aanrechtkamor beneden te heb ben. Door diensttrappen en lifts staan de koffiekamers boven en de aanrechtkamer in verbinding met het sousterrain, dat zich onder een groot deel van het gebouw uitstrekt en waar zich, behalve kelders, keuken en berg plaatsen voor den pachter, ook bevinden de stoelenbergplaats en de stookplaats voor de centrale verwarming, welke laatste by een nieuw gebouw zeker niet mag achterwege blyven. Het sousterrain heeft een afzoDder- ïyken ingang aan de Aalmarkt. Op de verdieping is vqc.iI'i eene zaal ont worpen voor kamermuziek, lezingen, verga deringen enz.deze is van orkest met kamer tjes voor executanten voorzien en kan, zoo noodig, met d9 groote zaal gebruikt worden in dit geval hebben do bezoekers der kleine zaal ingang aan de Aalmarkt, torwyl aldaar afzonderlyke garderobes, opgang- en koffie kamer zijn, alles gescheiden van de groote zaal. Verder is getracht op voldoende wyze voor toiletkamers en privaten te zorgen, een uitgaDg gemaakt naar do poort van het IJkkantoor en eene zooveel dooniyk geïsoleerde woning voor den pachter aan de zyde van de Aalmarkt geprojecteerd. Deze opmerkingen gelden voor de verschil lende plannen gezameniyk; ten aanzien van elk plan afzonderlyk zij het volgende mede gedeeld Plan I. Hierby is alleen gebruikt het terrein van de oude Gehoorzaal met by voe ging van het perceel Breestraat no. 60 en van het Telegraafkantoor. De koster van de Waalsche kerk, welke kerk uitgang had door de poort van het Telegraafkantoor, heeft daar voor in de plaats de poort van het IJkkautoor verkregen, waartegen geen bezwaar bestaat, nu de stoelenbergplaats kan vervallen. Daar de kosterswoning achter den voorbouw van de Gehoorzaal uitspringt, is in dit plan geen symetrische gevel te verkrygen en is ook de toegang tot den galery-corridor niet zoo flink en ruim als wel wenscheiyk ware." Ook moet nu, om gelegenheid te geven de linkergalery spoedig te kunnen verlaten, eeno trap binnen in het gebouw worden aange bracht als by de oude zaal. De kleine zaal is in dit plan niet zoo groot als wel gewenscht was; hoewel ruim vol doende om het gewone aantal bezoekers by kamermuziekuitvoeiingen op te nemen, zou dezG zaal voor eenigszins talryke vergade ringen niet geschikt wezen. Aan eer.e flinke vergaderzaal bestaat echter wel behoefte. De receptiekamer voor de executanten greast onmiddeliyk aan het orkest, terwyl men aan de rechterzyde open terrein behoudt, wat in gevallen van brand enz. zeer wenscheiyk is. Plan Ma. Hierby is, behalve het boven genoemde terrein, ook nog do kosters woning getrokken en op een aangehechte variant (Plan lib) bovendien het IJkkantoor. In dit plan heeft men, behalve den afzon- deriyken toegang voor galerybezoekers, ook een afzonderiyken uitgang voor bezoekers met rytuigen. De rytuigen waren by den vorigen toestand niet alleen lastig voor de voetgangers, maar de wachtenden op de rytuigen on de voet gangers hinderden elkander. Nu is by den uitgang een door tochtdeuren afgesloten wacht vertrok ontworpen. Deze beide extra-toegangen maken de garderobes echter wel eenigszins te klein, waarom op aange hechte varianten de toegangen op 3 M. zyn gebracht, wat voldoendo voorkomt. By dit plan heeft men eene ruime stom kamer (de tegenwoordige koffiekamer) en twee groote kamers en suite voor de solisten en koristen; hier zijn twee kamers gemaakt, omdat: lo. voor enkele solisten zoo'n groote wachtkamer niet aangenaam is, 2o. het voor kan komen dat niet allo executanten (koristen en solisten) ééne kamer kunnen gebruiken, 3o. eene voldoende hoogte voor een groot vertrek niet te verkrijgen is, zonder boven met trapjes te worken. Daarenboven is het noodig dat er ook kleine vertrekken beschik baar zyn voor vergaderingen van besturen, commissies, kleine vereenigingen enz. Met het oog op het bezwaar, dat de tweede kamer alleen 's avonds beschikbaar is, daar er geen licht is aan te brengen, is het IJk kantoor er by gotrokken, waardoor mede een flinke zyuitgang wordt verkregen. Twee trappen aan de voorzyde en eene aan de achterzyde van het gebouw leiden naar de verdieping, waar weder eene inrichting van foyer enz. wordt aangetroffen als by plan I. Ook bevindt zich daar eene ruime kleine zaal voor vergaderingen, concerten en partyen mot toebohooren en te gebruiken als by p!an I. Op de variant is gelegenheid gevonden de kleine zaal zooveel te verschuiven, dat de corridor door kan loopen, wat by gelyktydig gebruik van de groote en do kleine zaal beter is en ook betero circulatie door het geheele gebouw verschaft. De bedoeling is langs de kleine zaal (variant) een balkon uit te bouwen. Ook langs den geheelen voorgevel is voor een dergolyken veiligheidsmaatregel gezorgd. P&an lïï. Hierby zijn, behalve de kosters woning, ook de belde huizen op de Aalmarkt Nos. 5 en 6 aangetrokken, waardoor eene ruime kleine zaal te verkrygen is en ruime receptie- vertrekken voor executanten, tevens zeer goed geschikt voor party en, diners enz. Yoel voordeel geeft echter de bytrekking dezer lokalen niet, terwyi bovendien vermoe delyk daarmede de aankoop van een stukje aan gelegen grond gepaard zoude moeten gaan. De kosten zyn geraamd Plan I opf 95,000. Plan Ila (met inbegrip van eene nieuwe kosters woning) op 118,000. Plan 115 (met variant IJkkantoor) op 121,000. Plan III op130,000.. Reeds boven word opgemerkt dat alle deze plannen als voorloopige mooten worden aan gemerkt, uit den aard dor zaak voor vele wyzigingen vatbaar, terwyl, vóór een plan definitief wordt opgemaakt, de noodige voor lichting op hot gebied van sommige onder- deelen, o. a. wat do inrichting van het orkest- betreft, zal worden ingewonnen. Nog kan worden medegedeeld dat reeds vóór den brand van 4 Augustus jl. eenige plannen waren gemaakt tot uitbreiding van de Zaal, ook in verband met het verkrygon van betere uitgangen. Deze plannen zyn mede in do Leeskamer ter inzage van de leden nedergelegd. Wenscht men de verbouwing xilleton. van. den Inspecteur van Politie. 53) Was hst niet afschuwelijk, neon monster achtig, dat iemand als Sint-Alba, eene flnan- tiëele beroemdheid, een toekomstig candidaat der volksvertegenwoordiging, (want ook dit werd nu met nieuwen moed weder opgerakeld) zoo maar by nacht en ontijd uit zijn hotel werd gesleept, om hem gedurende bijna twee maal vier-en-twintig uren in een hok voor misdadigers op te sluiten? Als op zulk eene wijze met een man als Sint-Alba gehandeld kon wordeD, welken waarborg hadden dan de andore burgers van den Staat, dat ztj niet bij de eor8te gelegenheid in hunne vrijheid zouden worden aangerand? Wat bleef er op deze wyze over van de zoo hooggeroemde p6rsonnlyke vryheid, waarop de Britsche on derdanen zich, met het oog op andere landen, zoo trotsch meenden te mogen verheffen, wannoor zulk een man op do eerste bespotte lijke inbeelding van een politiedienaar voor het gerecht kon worden gesleurd? Be aanranding der persoonlijke vryheid van den Britschen onderdaan was nu opeens liet onderworp, hetwelk in de hoofdartikelen van schier alle dagbladen op alle mogeiyke wijzen werd bezongen. Sommigen gingen nog verder en eischten op hoogen toon het ont slag van de drie schuldigenden commissa ris Grand, den detective Brusel en den inspec teur Power, daar hunne ongeschiktheid voor de gewichtige betrekking, welke zij bekleod- den, ten duidelijkste gebleken was. Zy ont zagen zich zelfs niet, met bedekte woorden te kennen te geven, dat de rechter, die in onbegrypolyko onbezonnenheid het bevel van inhechtenisneming togen den heer Sint-Alba met zyn naam had onderteekend, wèl zou doen, indien hy inzag, dat de gevaarlyke macht, aan zyn rang verbonden, aan betere handen dan do zijne kon worden toevertrouwd Slechts weinige bladen maakten eene uit zondering op den algemeecen regel en wezen met bescheidenheid op de bekende waarheid, dat dwalen menscheiyk is Zjj wezen op den moeilyken toestand, waarin de Sandbanksche autoriteiten geplaatst waren, daar zjj een maal een spoor rneenende gevonden te hebben niet anders konden handelen dan zy ge daan hadden. Maar ook deze enkelen erkenden volmondig, dat de heer Sint-Alba zeer te beklagen was geweest en allen iof verdiende voor zijne flinke houding. De onschuld had, in één woord, een zeld- zamen triomf behaald over dwaling en over- yling, om er niet meer van te zeggen. Hot bekend worden van het telegram uit Dieppe maakte de zaak natuuriyk nog voel erger. Do commissaris Grand had het bericht gaarne stilgehouden, maar daaraan was geen denken. Het was zyn plicht, er de hoogere ambtenaren mede in konnis te stellen en weldra liep ook dit nieuwtje van mond tot mond. Hy had waarlyk geen ongelyk gohad, toen hy in zyne wanhoop uitriep: Dat ontbrak er maar aanDe nederlaag der Sandbanksche politie was volkomen. Do toon der dagbladen werd nu hoe langer hoe spottender. Wat waren dat voor men schen daar in Sandbank, die geen man van eene vrouw konden onderscheiden?.... Wat was dat voor eene politie, die op de dwaaste vermoedens en zonder een schyn van bewijs bleef vasthouden aan het denkbeeld, dak het een man moest geweest zyn, die don moord had bedreven, en dan maar den eersten den besten by den kraag vatte, die toovallig in 'net Marine-hotel logeerde 1 Had dan ook do vrouw, d:o nu in Frankrijk was gearresteerd, niet gedurende dienzelfden tijd in het Marine- betel vertoefd? Men wilde het rechtsgeding i met vooruuloopen, maar voor ieder onbevoor oordeelde was het toch duidelyk, dat er tegen deze vrouw vry wat zekerder vermoedens bestonden en de politie zich derhalve ver dienstelijker zou hebben gemaakt, als zy hot spoor van die vrouw van het begin af gevolgd had, in plaats van op den eersten den besten indruk doldriftig door te jagen. Do gevolgen van dezen groven misslag bleven voor rekening der Sandbanksche auto riteiten, maar men verheugde zich van harte dat een fatsoenlijk man thans onwederspre- keiyk zou kunnen gezuiverd worden van een biaam, welken de laster hom niettegen staande de rechterlyko vrijspraak misschien nog zou willen aanwrijven. De commissaris Grand, Kobert Power en Tom Brusel hogen het hoofd onder dezen storm van verwijten. Op eigenaardigo wijze vertoonde zich het byzonder karakter der drie teleurgestelde be ambten in de manier, waarop zy hun onge luk droegen. De commissaris wreekte zich op zyne onder geschikten en scheen in loon en houding geheel zyne goede meening omtrent den jonkman, weike h(j zoo vaak had geopen baard, vergeten te hebben. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1