BTIÏTENLAND. ETVsMilis-Jjhr. President Carnot heeft sir James Whitehead, den afgetreden lord-mayor, die voorzitter is van de Britsche afdeeling der PariJsche ten toonstelling, benoemd tot commandeur der orde van hot Legioen van Eer. Eenige dagen geleden werd gemeld dat de Fransche regeering bevel gaf tot sluiting van het trappistenklooster te Mont-des-Kats. De „Temps" spreekt dit tegen. Volgens dit blad werd dit bericht, dat reeds jaren oud is, door het „Journal d'Hazebrouck" enkel nog eens opgerakeld om den reactionnairen bladen een middel tot bestrijding van de regeering aan de hand te doen. De werkstaking van mijnwerkers in de dep. Nauw van Calais eu Nord is nog niet geheel geëindigd, ofschoon in de meeste mijnen de arbeid hervat is. Te Dorignies heeft in verband hiermede een vrij ernstig voorval plaats gehad. Een troep werkstakers wachtte eenige makkers, die weder gewerkt hadden, bij het naar huis gaan op en viel hen met stokken en steenen aan. De politie moest tusschenbeide komen en nam twee dor aan randers gevangen. Eene poging om de gevan genen te ontzetten werd door snel ontboden soldaten belet. Te Raimbeaucourt heeft eene dynamiet- ontplofGng vrij groote schade toegebracht aan het huis van een bakker. In den omtrek dier plaats durven de goedwilligen het werk niet hervatten, uit vrees voor de andere werk stakers. Déroulède is met Laguerre, Laisant, Naquet en 25 Boulangisten naar Jersey ver trokken. Boulanger blijft nog altijd rekenen op eene reactie ten zijnen gunste. Hij is ook niet van plan het te laten bij het proces van het Hooge Gerechtshof. Duval heeft alleen op het Champ de Mars tijdens de tentoonstelling 6 millioen fr. ontvangen. In het geheel werd de tentoonstelling be zocht door 25 millioen betalenden, dat is 12 millioen meer dan die in 1878, welke van 1 Mei tot 10 Nov. duurde. bcitsohland. Over prins Von Bismarck zal eerlang een nieuw belangwekkend boek het licht zien. Schrijver is de heer Fedor van Kóppen, wien zjjne Duitsche landgenooten reeds eene zeer populaire levensbeschrijving van den rijks kanselier danken. Het nieuwe werk heet„De Duitsche Rijkskanselier, prins Otto Von Bis marck en de plaatsen waar hij werkte." Het boek is versierd met omstreeks 130 platen, meest portretten op de meest belangwekkende oogenblikken van 's prinsen leven. Het portret van de moeder van prins Von Bismarck, in 1826 geteekend door den be kenden schilder Frans Krüger en hier afge drukt, bevestigt den indruk, welken beschrjj vingen van haar gaven, als eene vrouw van zeldzame verstandelijke gaven. Uit denzelfden tijd is er een portret van prins Yon Bismarck, toen nog slechts een knaap van elf jaren en door denzelfden kunstenaar gemaakt. De Rijksdag heeft gisteren de Bankwot naar eene commissie van veertien leden ge zonden. Graaf Stolberg en de heer Gamp verdedig den hot denkbeeld der overneming van de Rijksbank door den Staat, doch de president der Bank, de heer Dechend, kwam nadruk kelijk op voor h6t behoud der tegenwoordige regeling. De Rijksdag, zeido hjj, verleent aan den landbouw en aan de kleine hand workslieden het krediet, waaraan zjj behoefte hebben. De hoofdtaak der Rijksbank bestaat hiorin, om voor den gelduruloop te zorgen. Bjj overneming zou in het beheer der Rijks bank toch geenerloi verandering komen, en deze instelling in hare vrije beweging worden belemmerd. Hij waarschuwde dus ten zeerste tegen het door bovengenoemde lieeren ver dedigde plan. De winst, welke voor hot Rijk uit eene overneming voortspruit, is onbe duidend tegenover het aan de Bank verbon den risico. Volgens gerucht zal bij den Rijksdag eene voordracht worden ingediend, betreffende de strategische uitbreiding van het spoorweg net, voornamelijk aan da oostelijke en weste lijke grenzen. De begrootingscommissie heeft den ver hoogden post voor Zuid-West-Afrika goedge- kejrd, nadat zoowel de regeerings-commis- saris als d® heer {Lammacher verzekerd had, dat de Zuid-'Wegt-Afrifcaansche Maatschappij slechts een deel van barg Jiezittingen zal ver- koopen (de koopcontracten zijn nog niet be- I kracbtigd), maar het grootste gedeelte be houdt. Met ingang van 15 November a. s. wordt de niouwe spoorwegljjn Wiesbaden-Langen- Schwalbach (eene der meest bezochte Duitsche badplaatsen) voor het publiek verkeer open-" gesteld. Italië. De koning heeft het besluit geteekend, waarbij generaal Baldighera wordt terugge roepen en generaal Overa, in zjjne plaats, tot opperbevelhebber der troepen in Afrika wordt benoemd. De Italiaansche regeering heeft het be richt ontvangen dat de Mahdi al zijne opper hoofden met hunne soldaten naar Khartoem heeft geroepen. Het doel van dezen maatregel is onbekend. Volgens een ander bericht heeft een troep Arabieren Gondar in brand gestoken. Het Abessinische leger heeft daarop de Arabieren verslagen en drie opperhoofden gedood. Men verneemt uit Rome dat in Vaticaans- kringen geloofd wordt dat het plan, om den Paus en den koning van Denemarken als scheidsrechters in het Balkan-vraagstuk te laten optreden, door de keizers van Rusland en Duitsohland wordt goedgekeurd. Naar aanleiding daarvan zou de koning van Deno- marken een buitengewoon vertegenwoordiger naar Rome afvaardigen. België. De Belgische Kamers van Koophandel hebben te Brussel eene bijeenkomst gehouden, ten einde een besluit te nemen in zake het plan om eene Belgische tentoonstelling te Londen te houden. Met algemeene stemmen werd besloten eene vereeniging van inzenders te vormen, waarvoor elk tot bestrijding der onkosten 65 fr. per vk. meter ruimte zal bijdragen. Het verhoor van den Belgischen „agent- provocateur" Pourbaix is te Bergen, in Hene gouwen, voortgezet. Zooals men weet, wordt do man beschuldigd dynamietaanslagen inde mijndistricten te hebben voorbereid en ande ren, zooals zjjn medegevangene Rouchette, tot misdaden te hebben aangespoord, waarvan hij later de 22 onschuldigen belasterde, die in Mei terechtstonden. Velen der getuigen herhaalden hunne be schuldigingen, dat Pourbaix de mijnwerkers had opgestookt en dynamiet gebruikt had om kleur to geven aan eene beweging, welke niet bestond. Groot-BrltannlS. Onder voorzitterschap van den lord-mayor heeft te Londen eene vergadering plaats ge had, waarop besloten werd aan den heer Pasteur eene som van 40,000 fr. te doen toekomen uit erkentelijkheid voor de diensten, door den grooten geleerde aan Engelschen bewezen. Omstreeks 200 Britsche onderdanen, die door dolle honden gebeten werden, zjjn door den heer Pasteur verpleegd. Het bestuur der Londensche vereeni ging van werklieden-bakkers heeft besloten, dat de leden ten getale van 5000 aan hunne werkgevers zullen mededeelen, dat zij den volgenden Zaterdag het werk zullen staken, tenzij de werkuren tot 60 per week worden verminderd. Oo«ten»."Hong.-Monarchte. De keizer van Oostenrijk zal aanstaanden Dinsdag Gödölló verlaten, om naar Innsbrück te gaan. De bijeenkomst met keizer Wilhelm zal den daaropvolgenden dag plaats hebben. De Landdag van Croatië heeft de motie verworpen, strekkende tot de weder inlijving van Dalmatië. Men zegt dat op verlangen van keizer Frans Jozef de vermoedelijke troonopvolger Frans Ferdinand zal trouwen met de aarts hertogin Maria Dorothea, jongste dochter van den aartshertog Jozef. Hot eerste kwartaal, dat op de Hongaar- sche Staatsspoorwegen het personentarief, naar zones berekend, in werking is geweest, heeft goede uitkomsten opgeleverd. Het ver voer beliep ruim 2 millioen reizigers meer en bracht ruim een half millioen gulden meer op dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De netto ontvangsten bedroegen in dat kwartaal fl. 8.2 millioen of 0.8 mill, moer dan het jaar te voren. Spanje. Uit Madrid wordt geseindMet betrekking tot het reeds weder tegengesprokon gerucht eener voorgenomen couponbelasting op de Ijtlitonlandsche Spaansche schuld wordt ge- 1 zegd, dat- de zegelwet, die nog ter behan- i deling bjj de Kamer van Afgevaardigden ligt, alleen eene belasting van 1 pet. op de coupons der binnenlandsche schuld voorstelt. In het ontwerp is geen sprake van de buitenlandsche schuld, welke, naar algemeen in finantiëele kringen wordt geloofd, vrijge steld is van belasting onder de voorwaarden der conversie van 1882. Deze meening wordt ook algemeen gedeeld door de leden van het tegenwoordig kabinet en de meerderheid der liberale partij, met uitzondering der protec tionistische fractie. Mocht het der rogeering gelukken den tegen stand in de Cortez te overwinnen, dan wordt verwacht dat de zegelwet weder voorgebracht en aangenomen zal worden en de 1 pet. be lasting op de coupons der binnenlandsche schuld worden gelegd; maar de regeering schijnt geen voornemen te hebben ook de buitenlandsche schuld te belasten. Turkye. De Duitsche keizer en de keizerin begaven zich vóór hun vertrek uit Konstantinopel naar den sultan om afscheid te nemen, waarna de sultan hun een tegenbezoek bracht en hen naar den Bosporus vergezelde, waarde „Hohen- zollern" gereed lag. Na ontbijt in het paleis aan de kade geleidde de sultan de keizerin naar het jacht. Het afscheid was zeer harte lijk. De vorstelijke personen drukten elkaar herhaaldelijk de hand, terwijl keizer Wilhelm den sultan verzekerde, dat hjj zijn bezoek aan Konstantinopel nimmer zou vergeten en her haaldelijk zijn dank voor de Oostersche gast vrijheid betuigde. De sultan dankte eveneens in warme be woordingen voor de eer, hem door 's keizers bezoek bewezen, en nadat de vorsten ook van het wederzjjdsch gevolg hadden afscheid ge nomen, begaf de keizerin zich aan boord van de „Hohenzollern", terwijl de keizer en prins Heinrich zich naar de „Kaiser" lieten rooien. Bij het afscheidnemen gaf de sultan graaf Herbert Von Bismarck de groeten mede voor zpn vader, den rijkskanselier. Omtrent de reis van de Duitsche keizerin naar Athene wordt nog het volgende voorval gemeldBjj het kanaal door de laudongte van Corinthe liet men den trein, welke de keizerin en de Griekscbe koningsfamilie naar Kalamaki en Piraeus vervoerde, stilhouden, om der keizerin gelegenheid te geven, de nieuwe kanaalwerken te bezichtigen. De kei zerin betoonde zich hoogst ingenomen en uitte de beste wenschen voor het welslagen van het werk. Vereenigdo Staten. Dinsdag hebben in een tiental Staten ver kiezingen plaats gehad, in zes daarvan voor gouverneurs. Deze verkiezingen trokken wei nig de aandacht, behalve in Virginië en Ohio, waar de partijen in getalsterkte vrijwel tegen elkaar opwogen. Over het geheel hebben de democraten gezegevierd, behalve in Pennsyl- vanië. In Virginië leed de republikeinsche candidaat, generaal Mahone, de nederlaag, hetgeen groote vreugde verwekte onder de democraten. Eene goheele bende trok naar zijne woning in Petersburg en stak vuurwerk af op zijn erf, hetgeen den heer Mahone zóó verbitterde, dat hij met een geweer op de menigte schoot. Volgens sommigen werd een man gekwetst, maar de generaal zelf verzekert, dat het wapen niet geladen wa6. Hoe dit zij, hij werd in hechtenis genomen en naar de gevangenis gebracht, maar spoedig onder eene borgstelling van 2500 dollars weder op vrije voeten gesteld. Voor het overige is alles rustig afgeloopen. Gemengd Nieuws. Te Katwijk aan den Rijn had dezer dagen een ongeluk plaats, dat, hoewel vrjj ernstig, tot grooter onheilen aanleiding had kunnen geven. Een brik, met twee paarden bespannen, reed in het dorp op en neer. Ofschoon de paarden de vorige tram hadden zien voorbijgaan en ook die van 2.2 zagen aankomen, schrikten zij, toen die in hunne onmiddellijke nabijheid floot, en sloegen op hol. In dollen ren vlogen de dieren met het rijtuig tegen een paar palen, met het ongelukkig gevolg dat een der paarden doodelyk werd gewond, de brik omviel, het rijtuig brak en het andere paard doorholde, tot het midden in het dorp werd tot staan gebracht. Het eene dier, dat, naar men zegt, eene waarde van f 1200 vertegenwoordigde, was na weinige oogenblikken dood, doch op het andere zette de koetsier, die ook eenige 1 lichte kwetsuren bekwam, den tocht naar Nocrdwijk, zijne bestemming, voort. In den loop der week is het gestorven paard voor f 12 verkocht. De gebeurtenis geeft waar schijnlijk aanleiding tot een proces. Aan een der groote postkantoren hier te lande kwam onlangs eene Hongaar- sche dame, om de voor haar bestemde „poste restante" brieven af te halen. Daar hieronder ook een aangeteekende brief was, werd haar verzocht een legitimatiebewijs over te leggen. „Dat heb ik niet," zeide de schoone, „maar de brief is toch bepaald voor mij." Tevergeefs trachtte de beambte haar aan het verstand te brengen, dat hjj door eene of andere aan wijzing zekerheid moest hebben van haar recht, om den brief in ontvangst te nemen. „Hebt u," zoo vraagt hij ten slotte, „mis schien niet een of ander bi) u, waaruit ik zekerheid krijg omtrent uw naam?" Na even nagedacht te hebben, trekt de dame haar handschoen uit, maakt snel eenige knoopen van haar japon los en trokt met een vinger een fijn, met kant afgezet, wit kleedingstnk. naar voren, waarop in helrood de initialen van den opgogeven naam geborduurd z(jn. Vrouwen zijn practischl De heer Bernhelm, de bekende Parjjsche kunstkooper, zor.d voor eenigen tijd aan de Rotterdamsche Kunstvereeniging vier schilderijen ter opluistering. Daartoe behoorden o. a. doeken van Corot, Jacque en Courbet. Daar deze schilderstukken tot een ander doel noodig waren, verzocht de heer Bernheim ze torug te zenden. Het bestuur der vereeniging voldeed aan dit verzoek, maar de schilderijen werden niet aan het adres bezorgd. Daarom stelde de heer Bernheim eene vor dering tot schadeloosstelling in tegen het bestuur der Kunstvereeniging; doch deze riep de Hollandsche Spoorwegmaatschappij, aan wie de bezorging werd toevertrouwd, in vrij waring. De Maatschappij verwees den eisch naar de Belgische regeering en deze deed hetzelfde naar de directie der Belgische „Com pagnie du Nord." Men vermoedde dat de schilderijen te Ant werpen waren ontvreemd en van daar naar Amerika werden verzonden. Nu echter zjjn de schilderijen te Parijs teruggevonden. Ze waren te Parijs bezorgd bij de „Figaro," omdat men ze beschouwde als eene bijdrage voor het feest, hetwelk dit blad ten voordeele van de slachtoffers van de ontploffing te Ant werpen organiseerde. Een ingewikkeld proces is dus voorkomen, daar de schilderijen aan hun rechtmatigen eigenaar zijn teruggegeven. Te Luton waren de leerlingen van Norton-college, eene school voor jonge- heeren, op de plaats aan het spelen, toen vier mannen op den tuinmuur klommen, waarna één hunner een schot loste op de jongens, waardoor een dezer in het gelaat, vlak bij het oog, gekwetst werdzijn toestand is zeer gevaarlijk. Men meent de namen van het viertal te kennen; de man, die voor den dader gehouden wordt, werd gearresteerd. Wie zal dat betalen?-De Sultan gaf aan de keizerin van Duitschland een collier ten geschenke, ter waarde van 45,000 pd. st. zegt men 1 Het rustbed van de keizerin van Duitsch land te Konstantinopel is door den Sultan per telegraaf te Brussa besteld. De voet is uit massief zilver gemaakt, de hoeken zijn ver sierd met gouden platen. De gordijnen z(jn van blauwe zijde gemaakt en met kostbare paarlen versierd. De hemel wordt gevormd door den adelaar en het Duitsche wapen. Het geheele slaapvertrek was naar evenredigheid gemeu beld. Volgens oud gebruik, had de Sultan twee beeldschoons odalisken als geschenk voor de keizerin bestemd. Toen de heer Von Radowitz, de Duitsche gezant, hiervan hoorde, maakte hjj er den Padischah opmerkzaam op, dat een dergelijk gesehenk de vorstin verre van aan genaam zou zjjn. Weer heeft de speelhel te Monte Carlo iemand tot zelfmoord gebracht. Een Oostenrijker van omstreeks dertig jaren, Lud- wig Premuda geheeten, heeft, na zijn ge heele vermogen verdobbeld te hebben, naar de revolver gegrepen en zich te Cannes van kant gemaakt. In de dynamietfabriek te Gal- dacano, nabij Bilbao, heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij personen het leven verloren en 2 gewond werden. De bark „Cheesborongh", van Hakodate naar Nieuw-York, is op de noord kust van Japan verongelukt. Van de opvaren den zijn 19 verdronken, terwijl slechts 4 gered werden. Het schip behoorde aan de Vereenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10