hunne zaken te bespreken. De termyu van werkstaking voor deze categorie van werk lieden werd verlengd tot 1 Januari. De erts werkers bleven by hetgeen zy als voorwaarde hadden gesteld, zoodat een voorstel van een der aanwezigen om 10 cents per last per ploeg verhooglug te vragen, werd verworpen. Ten slotte werd nog medegedeeld dat de gelden zullen worden gedeponeerd by de spaar bank van de „Maatschappy tot Nut van 't Algemeen," terwyl op eene desbetreffende opmerking werd geantwoord, dat eene inter nationale vereeniging het best is, omdat daar door meer kracht kan worden ontwikkeld. De pryzen, uitgeloofd by het programma der tentoonstelling te Haarlem voor suikerbeetwortelen zyn toegekend als volgt1ste prya D. Van Konynenburg te Noordwyk, 2de prye Herman F. Bultman te Haarlemmermeer, 3de prys J. De Clercq te Houtrpk en Polanen. By een onderzoek aan het proefstation te Wageningen is gebleken, dat het suikerge halte van de met den lsten prys bekroonde was 14.7 pet., dat van den 2den 13.3 pet. en dat van den 3den mede 13.3 pet., terwijl het gewicht van een biet was van No. één 1324 gr., No. twee 1577 gr. en No. drie 1167 gr. Zooals by het programma bepaald was, heeft de prijstoekenning plaats gehad na onderzoek van het suikergehalte in de 2de macht, ver menigvuldigd met het gewicht. LamdbMbl.) Vinken. Het is byna niet te gelooven welk verbazend getal vinken te Rozendaal jaarlyks in de maand October gevangen wordt. Men berekent dat in die gemeente 24 vinkers zyn, die door elkander dagelyks ieder 25 vinken vangen, hetwelk gedurende de afgeloopen maand 18,600 stuks bedraagt. De heer M. B. ving zelfs op één dag 514 dezer trekvogeltjes. Te Haarlem zyn indeafgeloo- pen maand door de politie 107 honden op gevangen zonder muilkorf, waarvan 78 niet door de eigenaars zijn afgehaald en dienten gevolge zpn afgemaakt. De terreinen der voormalige Hollandeche gasfabriek aan de Wetering schans te Amsterdam, bijna 7 heetaren groot, zyn gisteren geveild voor ƒ822,000, zonder de ongelden; 20 November is de definitieve toeslag. Op het nieuwe Centraal-Station te Amsterdam bestaat, voor reizigors met plaatskaarten tot Amsterdam, de gelegenheid om zich op het perron te voorzien van plaats - kaarten om verder te reizen naar stations van of bereikbaar over de lynen der Hol landeche IJzeren- en Oosterspoorwegen. Ge- lyke gelegenheid is er echter niet voor dege nen, die per Rynspoorweg hunne reis voort zetten willen, zoodat deze reizigers zich eerst naar het loket van den Rynspoorweg in de vestibule moeten begeven tot het nemen van plaatskaarten voor hunne verdere reis, waar toe soms do tyd ontbreekt. Om aan dit onge rief te gemoet te komen, heeft de directie der Rynspoorwegmaatschappy voorloopig by- wyze van proef toegestaan, dat reizigers, die in bedoeld geval verkeeren, zonder plaats- kaart op het Centraal Station kosteloos in hare treinen plaats nemen, mits zy dan aan het station Weesperpoort zich voorzien van de noodige plaatsbewyzen voor het vervoer over den Rynspoorweg. De Nieuwer-Amstel8Che politie heeft eene goede vangst gedaan. Vóór enkele dagen was in een huis aan den Amsteldyk ingebroken door een' persoon, die zich van 's avonds tot 2 uren 's nachts had schuilge houden op het daaraan grenzend erf, op dat tydstip door een raam naar binnen was ge klommen, en behalve in andore vertrekken ook in drie verschillende bewoonde slaap kamers was geweest. Op de slaapkamer der dienstbode gekomen, deed de brutale inbreker haar ontwaken, en moest toen de vlucht nemen, hetgeen weder door middel van het geopende venster geschiedde. Een paar dagen daarna 's morgens te half zeven merkte een agent van politie, die den Amsteldyk bewaakte, een verdacht persoon op, en bracht hem voor alle zekerheid naar het politiebureau, waar het den commissaris, den heer De Klopper, weldra bleek, dat men da hand gelegd had op den rechten man. Verschillende voorworpen, afkomstig van de inbraak aan den Amsteldyk, werden by hem gevonden, terwyl by voortgezet onderzoek bleek dat men met een gevaarlyk sujet en waarschynlyk ook met den man te doen had, die de inbraken, welke onlangs te Ooster- ■W I .WWrrïïBMw»— beek gepleegd zyn, op zyne rekening heeft. De persoon, een Duitscher, en B. genaamd, is in verzekerde bewaring gehouden. Uit Biezelinge wordt aan de „N. R. C." gemeldDinsdag hebben de inspec teur van het geneeskundig toezicht en de heer Persant Snoep, geneesheer te Kaprtle, hier een onderzoek ingesteld betreffende ge ruchten, volgens welke eenige personen alhier lydende zouden zyn aan trichinen-ziekte. Dat onderzoek heeft de waarheid dezer geruchten bevestigd. De aan trichinen-ziekte lydende per sonen, waarvan niemand ernstig ongesteld is, hebben vleesch gegeten van een uit Kattendyke afkomstig varken. In den Ryn, te Eist, (Utrecht) is een snoek-baars gevangen. Zooals men weet, richten deze, gelukkig zeer zeldzaam voorkomende dieren, groote verwoestingen onder de visschen aan. Het gevangen exem plaar zal naar het Aquarium te Amsterdam worden gezonden. In het dorp Boyl (gem. West- stellingwerf) is eene poging tot manslag ge pleegd. H. K. is dienstbaar by zyn zwager W. P. aldaar. Toen deze laatste eene aan merking maakte op het door K. verrichte werk, geraakte deze daardoor zóózeer in toorn, dat hy eene revolver greep en zyn zwager daarmede een geweldigen slag op het hoofd toebracht. Terstond daarop loste hy twee schoten op hem, gelukkig zonder hem te treffen. Intuesehen was de hoofd wond van dien aard, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Almeloo is de as van de machine in de stoomweverij „Java" gebroken, ten gevolge waarvan ruim 400 man gedu rende eene week of vier werkeloos zyn. Omtrent de gevallen van trichinen ziekte te Goes, meldt men nader dat dr. Bommel van Vloten, dadelyk nadat hy tot de ontdek king er van kwam, den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht daarvan in kennis stelde en deze zich haastte naar Soes te komen om een onderzoek in te stellen. By dat onderzoek bleek dat drie personen, twee vrouwen en een man, zyn aangetast. Die drie personen hadden slechts eene kleine hoeveelheid rauw gehakt gegeten. Verder werd door genoemde heeren een onderzoek te Biezelinge ingesteld; van den bewusten slager aldaar moeten de varkens altyd wel onderzocht zyn, maar het laatste misschien niet nauwkeurig genoeg, of men denkt aan eene vergissing. De burgemeester van Goes zal nu voor de zooveelste maal de burgery nog eens goed op het hart drukken, het varkensvleesch toch eerst door en door gaar te koken en volstrekt niet rauw te gebruiken. (ISidd. Crt.) Onder 's-H e ereuhoek schoot Dins dag een jager, onder de uitoefening van zyn bedryf, zyn hond dood in plaats van een haas. Vol gens nader bericht omtrent den te Hulst gepleegden moord is J. W., de baardscheerder, die den moord pleegde, ge arresteerd, om naar hot huis van arrest te Middelburg te worden overgebracht. Hy moet zyne daad bekend hebben, maar, volgens zyne verklaring, werd de twist tusschen hem en Van G., in de herberg aangevangen, op straat voortgezet en raakten beiden daarop handgemeen. Toen nu W. bemerkte dat zyne handen bloedden, ten gevolge van daarin veroorzaakte wonden, ontstak hy zoodanig in woede, dat hy met zyn mes in 't wild sloeg en daarby V. G. trof, met het bekende noodlottig gevolg. De ïykschouwing werd, behalve doer den heer J. J. Berdenis van Berlekom, verricht door den heer J. E. Callenfels te Hulst. Het Duitsche comité ten be- hoeve van Emin-pacba bevestigt het bericht dat de expeditie onder dr. Peters tot opspo ring van Emin-pacha door vyandeiyke stam men van Massai is aangevallen en vermoord. De expeditie rukte op in afdeelingen. Dr. Peters voerde de eerste afdeeling aan, welke uit een kleinen troep Somali-soldaten bestond. Dr. Peters' geleider, luitenant T.-edemann, schynt zich gered te hebben, hoewel zwaar gewond; dr. Peter is gedood. Men vermoedt dat eenige Somali-soldaten zich geworpen hebben op dr. Peters, die in den omgang met de inboorlingen allicht heftig werd. De tweede expeditie, onder den luitenant Rust en Borcbert, was by den aanval niet vereenigd met do afdeeling van dr. Peters en is mis schien gered. De geheels expeditie was voor h9t overige nog niet ver in het binnenland doorgedrongen. Goede kenners van Afrika hebben dr. Peters tevergeefs gewaarschuwd zich met eene volstrekt met te vertrouwen lyfwacht van Somali onder de wilden van Massai te wagen. De laatste berichteo van 12 September hielden in dat dr. Peters slechts met 25 Somali soldaten een marseh in Massai-land wilde ondernemen. De geheele expeditie was reeds weken lang zonder levensmiddelen aan de grenzen van Witu en leed groote ver liezen, daar het omliggende land door de stammen verwoest was en dus geen voedsel aanbood. Uit Wito werd door de Duitsche factoryen wel proviand gezonden, maar er volgden ook dringende waarschuwingen om ten spoedigste terug te koeren. liet dr. Peters is thans de laatste der Duit- scher8 gestorven, die ioi 1884 plotseling die veroveringen maakten, waardoor de1 grond gelegd i» voor de Duitscöe Oost-Afrikaonsehe Maatschappy, en DuitschHand tot eene actieve koloniale politiek geleid werd. Allen, dtedes- tyds deelnamen aan de veroveringen, stierven in Afrika by de verdere ondernemingen- Dr. Peters was slechts 33 jaren oud. Zelfs de bladen, welke hem by zyn leven heftig hebben bestreden, spreken nu met vereering van bom. BUITENLAND. 3*riukr]|k. De president der republiek heeft aan eik dsr 20 maires S» Parys 1000 fr. voor de armen deen toekomen. Generaal De Brugöre, secre taris-generaal uaa den heer (ïarnot, heeft die giften vergezeliS doen gaan van een brief,, waarin hy zegt dat de president der republiek wH-, dat de armen te Parya by het sluiten der tentoonstelling evenmin vergeten worden, als zy by de opening der tentoonstelling ver geten zyn. Voor zes maanden had namelijk de hees Carnot insgelybs 20,000 fr. aan de armen den hoofdstad geschonken. Engelsche bladen hadden er zich ongerust over gemaakt öat de Franscke cousul generaal te Kaïro by de receptie van den prins van Wales niet verschenen wasem oppositie-bladen te Parys hadden er byge-Toegd dat het af wezig blyven van dien persoon in verband moest gebracht worden met een bevel van minister Spuller. Dit wordt door de regeeriiiga- bladen voor ongegrond verklaard. Republikeinsche afgevaardigden vanille kleur willen thans boproeven eene republikein sche gezamenlyke vergadering tot stand te brengen om een gemeenschappeiyken candi- daat te stellen voor het voorzitterschap der Kamer. Het dagblad „Paris" heeft uit Nisza eene depeche ontvangen, waarin omtrent de gezond heid van den heer Jules Ferry weinig goeds wordt gezegd. De heer Ferry moet ernstig ongesteld wezen. De Parysche omnibusmaatscbappy zal 250,000 fr. van de winsten, gedurende de tentoonstelling behaald, onder hare beambten doen uitdeelen. Omstreeks 12,000,000 grooter was het aan tal bezoekers der Parysche tentoonstelling van Mei tot November in 1889 dan in het vorige tentoonstellingsjaar 1878, terwyl het aantal vreemdelingen slechts 150,000 grooter was. Daaruit biykt dat het welslagen voor- nameiyk aan de Franschen zeiven te danken is. Volgens de statistieken zjjn sedert de opening der tentoonstelling meer dan 500,000 personen uit Engeland naar Parys gegaan. Hiervan namen 313,702 den weg over Calais en Dover, 172,935 dien over Dieppe en New- haven en 101,834 over Boulogne Folkestone. In de maand October staken achtereenvolgens over deze lynen het Kanaal over: onderschei- denlyk 40,950, 18,163 en 11,294 personen. Niettegenstaande het ongunstige weder, had de tentoonstelling Zondag 262,039 bezoekers. De tentoonstelling, welke heden gesloten blyft, is ook nog gedurende de laatste dagen druk bezocht. Het aantal betalende bezoekers bedroog Maandag jl. nog 195,000. De Eiffeltoren blyft ook nog na 7 Nov. ter bezichtiging. Indien men gebruik maakt van den ingang by de Jena-brug, kan men nog voor 1 fr. tot de eerste, voor 1 fr. tot de tweede en voor 2 frs. tot de spits komon. Op Zon- en feestdagen is dit tarief echter tot de helft verminderd, zoodat men dan voor 2 frs. tot den top kan komon. Wegens reparatie van de lift zal op 7, 8 en 9 Nov. geen toegang tot de hoogste ver dieping worden gegeven. Oostenr^Hong.-Monarchle. In de Kamer van Afgevaardigden te Buda- Pesth is gisteren een levendig debat gevoerd over de civiele lyst des keizers. De heer Ugran (vaS de uiterste linkerzijde) betoogde dat de keizeT is omringd door personen, die vyandig-gezind zyn jegens Hceigarye; hy laakte ook ten sterkste de houding van den minister-president Tisza, die eene verstand houding tusschen bet volk en den koning tegenwerkt. Nadat de heer Tisza had geant woord, werd de civiele lyst goedgekeurd. De beer Iranyi, hethoofd der oppositie, verdedigde zyn voorstel, strekkende om <fen minister voor de nationale verdediging ia staat van beschuldiging te stellen. Zyne grief bestond vowniamelyk hierio, dat genoemde- sinister het gebruik der keizeviyke vlag by d» Hongaarse?» militie had gelast. 3>e heer Tisza verklaarde dat, ofschoon heü voorstel slechts een der ministers raakte, het geheele kabinet- de verantweerdelykheid van- bedoelden maatregel op zich aam. Het voorstel-Tranyi werd ten slotte met groot» meerderheid verworpen. De Kamer heeft met groote meerderheid de finantiëele schikking met Croaks- goed gekeurd. De „Pol. Corr." verneemt dat de- keizer van Duitschland, op- zyn terugtocht van Konstantinopel, eene- bjjeenkomst zal hebben met keicer Frans Jozef, vermoedelyk teonns- brück. ■es rit. By harea terugkeer te Belgrado heeft koningin Nathalia den czaar dank gezegd voor de-haar in Rusland verleende gastvrijheid. De oaaar antwoordde in zeer beleefde en hartelijke bewoordingen, waarby hit de gewezen koningin van zyne belangstelling m haar lot verzekerde. De eergisteren by de Skupschtina inge diende begrooting heeft een zeer gunstigen indruk gemaakt, daar zij voor de eerste maal een nauwkeurigen blik deed slaan in Servies finant-iéelen toestand. De minister van finan ciën verklaarde dat overschrijdingen van de voorgestelde posten in beginsel niet tc© te laten waren en dat hy alle hulpbronnen dui- delyk had gekenmerkt. De ex-koning Milan heeft ter kennis gebracht van het Regentschap, dat hy> over acht dagen t© Belgrado zal aankomen en er eenige dagen zal vertoeven. XurklJ*. De Engelsche bladen bevatten uitvoerige rapporten van den Engelschen consul te Canea over den toestand ep het eiland Creta. Daar uit blykt dat de klachten der Christenen over Chakir-pacha's optreden in de meeste gevallen zeer overdreven waren. Tevens werdt de inhoud medegedeeld van de twee uitvoerige rapporten van Chakir- pacha aan de Porte, welke uit Konstantinopel worden geseind. Natuuriyk zyn deze ver slagen nog gunstiger, maar in menig opzicht komen zy met het rapport van den Engel schen consul overeen. T©l©gramm©Bi LONDEN, 6 November. Eene deputatie der schuitenvoerders heeft een onderhoud gehad met den lord-mayor, kardinaal Manning en den afgevaardigde Brixton. Deze verklaarde de voorwaarden der schuitenvoerders voor aan neming vatbaar. De conferentie werd tot mor gen verdaagd, als wanneer meer afgevaar digden tegenwoordig zouden zyn. De werk- stakende schuitenvoerders zyn 5- a 6000 man sterk. LONDEN, 6 November. De „Standard"- correspondent verneemt dat vóór het vertrek van graaf Kalnoky naar Friedrichsruhe, prins Lobanoff, ambassadeur van Rusland, hem officiéél den inhoud van het onderhoud tus schen den czaar en keizer Wilhelm is komen mededeelen. NIEUW-YORK, 6 November. By de gis teren gehouden verkiezingen hebben de demo craten met kleine meerderheid de overwin ning behaald in de staten Nieuw-York, Mary land, Virginië, Ohio en Nieuw-Jersey, en met groote meerderheid in Iowa. De republikeinen overwonnen in Massa- chusets met eene zwakke meerderheid, zoo mede in Pennsylvanië en Ohio. HAMBURG, 6 November. De werkstaking der scheepstimmerlieden neemt grootere af meting aan. Vele werven zyn gesloten. Men vreest voor ongeregeldheden. LONDEN, 6 November. Men meldt uit Zanzibar aan de „Times": De Duitschers zyn te Saadani door de opgestane inboor lingen aangevallen. Troepen zyn aan wal gezet, Stanley zal zich zoo spoedig mogelyk, na aankomst aan de kust, naar Europa en

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2