N°. 9119. Vrijdag 8 November. A0. 1889. |m jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 November. Feuilleton. HET GEHEIM LEIDSCH DAGBLA PBJJI D1ZBB OOURJJfT: Tni Lddtc f«r waul—.7.7 1.10. Tium per peat1.40. AAenderltjke Nommen.0.00. PRIJS DHR JLDVERTENTDBN: Tam 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer ƒ0.170. Orooiere letters naar plaatsruimte. Yoor bet io- oasseeren bulten de stad wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer N. Cramer, geb. te Zulfen, bevorderd tot doctor in de staatswetenschap, met academisch proef schrift, get.„Beperking vajn den eigendom in de nabijheid van vestmgeri", en dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap met „Stel lingen." Voor een klein, doch uitgelezen publiek" in de bovenzaal der sociëteit „Amicitia" deed gisteravond de heer Thornton Beaumont eenige fragmenten van Shakespeares werken hooren, na ons vooraf eene kleine schets van den grooten dramaturg gegeven te hebben. Het. eerst vergastte hy zjjne „ladies and gentleman" op een gedeelte der eerste acte vanKingLear. De huichelachtige, opgeschroefde betuigingen van kinderlijke liefde en vereering dor beide dochters Goueril en Regan, tegen over den ouden, zwakken, eenigszins korzeligen vader, de woorden der oprechte Cordelia, die, wars van elke vleitaal, hare gevoelens onomwonden blootlegde, werden zeer goed weergegeven. Alle personen werden met verschillende accentuatie, met eene bewonderingswaardige stembuiging, plastisch voorgesteld. Vervolgens deed de heer Beaumont ons nog eenige scènes uit den „Julius Caesar" hooren en daaronder natuurlijk ook de forumscène, de rede van Antonius tot het volk. Ook dit gedeelte mocht onze goedkeuring wegdragen. Wij bewonderen de kracht, het talent van dien 03-jarigen grijsaard, en wij hopen dan ook dat bij eene volgende lezing het pubhek in talrijker mate zal opkomen dan gisteravond het geval was. - Tot onderwijzer aan de O. L. school te Sassenheim is, in de plaats van den hoor W. Kes, die voor de benoeming bedankt heeft, benoemd de heer E. C. Houbolt te Haarlem. Met den benoemde stonden op de voor dracht de heeren A. F. L. Troll, van Haarlem, en P. H. W. Sluiters, van Hoogvliet. Haar wij vernemen, zal de Tweede Kamer tegen Dinsdag 19 November worden bijeengeroepen. Dit tydslip hangt samen met de vertraging, welke de beantwoording van het verslag der Indische begrooting ondervindt. De heer Keuchenius zal niet vóór Maandag aanst. met zijne memorie gereed zyn en eerst daarna kan de Kamer worden aangeschreven tot hervatting van den arbeid. Vad.) Door den Raad der gemeente Haarlem is gisternamiddag, na uitvoerige discussiën en op eenparig gunstig advies van B. en Ws., van de commissiën van fabricage, van financiën en van de speciale Raadscommissie voor de uitbreiding der stad, het bouwplan goedge keurd, ook door den burgemeester met warmte aanbevolen in het belang eener krachtige ontwikkeling der gemeente, voorgesteld door de gezamenlijke eigenaren van gronden tus- schen den Wagenweg en de Wilhelminastraat, waardoor dus zal verkregen worden een breede toegangsweg van die straat door het Florapark naar den Hout. Een voorstel van het Raadslid den heer C. Prins Sr. om de commissie van financiën uit te noodigen tot het overwegen van de voordooien eener inkomstenbelasting boven de bestaande verteringsbelasting, is nog niet afgedaan, maar aangehouden tot eene volgende vergadering. Bjj den Raad is ingekomen een verzoek van de heeren J. O. Brinkmann en H. Van Broemen, om in erfpacht te mogen verkrijgen oen ge deelte Parklaan tot aan het Spaarne, omdat zij willen trachten een comité te vinden tot het stichten van een schouwburg en concert gebouw. Verschillende muzikale en andere vereenigingen hebben bereids dit verzoek ondersteund. Op de 4'/i pCts. eerste hypothecaire leening van f 200,000 voor de Maatschappij tot exploitatie van het Zuid Hollandsch kof fiehuis te Rotterdam, is voor een bedrag van f 2,389,000 ingeschreven. Het gevraagde be drag is dus ongeveer 12-maal volteekend. De Paus heeft den heer C. Van der Veeken, geheim kamerheer van Z. H., proost van het Kapittel, vroeger president van het seminarie te Hoeven, benoemd tot protono- tarius apostolicus. De heer Knijff, directeur van het tele graafkantoor te Eindhoven, herdacht op 5 dezer onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij vóór 25 jaren die be trekking aanvaardde. Naar men verneemt, heeft baron G. A. Van Asbeck, betaalmeester te Arnhem, eervol ontslag aangevraagd. De audiëntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal 9 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 Nov. te Genua; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, is 6 Nov. St.-Vincent ge passeerd. Gemengd Nienwa. De meteorologische an nonce n- zuil op de Hoogstraat alhier is nH gereed en werd heden bij vernieuwing door velen be zichtigd. Voor eene dienstbode uit Leiden, die zich een gouden ring van hare meesteres toeëigende, vroeg de subst.-off. van justitie bjj de Haagsche rechtbank heden 6 weken gevangenisstraf. De a r r o n d.-r e c h t b a n k te 'sHago veroordeelde hedenden man uit Voorschoten, die, na reeds meermalen wegens diefstal een vonnis te hebben gehad, zich weder daaraan schuldig maakte, tot 5 maanden gevangenis straf; den koopman uit Leiden, die verleden week terechtstond, beklaagd van diefstal van een konijn, tot 4 maanden; denzelfden per soon wegens diefstal van wol, tot 2 maanden het 15-jarig dienstmeisje, uit Leiden, dat zich schuldig maakte aan oplichting (het op eens anders naam halen van twee paar pantoffels), tot 14 dagen; haar vriendinnetje, dat één paar van die pantoffels ten geschenke aan nam, wetende dat ze door misdrijf verkregen waren, mede tot 14 dagen. Eindelijk de vrouw uit Delft, die zich in de Waag aldaar eene parapluis toeeigende, tot eene geldboete van f 7, in plaats van de geëischte 14 dagen gevangenisstraf. Zelfs een goed loon en „een goede dienst" schijnen tegenwoordig voor eene dienstbode niet meer voldoende te zijn om zich niet aan diefstal schuldig te maken. Eene 28-jarige Haagsche dienstbode had versohrllende huishoudelijke rekeningen, haar ter betaling gegeven, yoor voldaan geteekend en het bedrag, ongeveer f 100, zich toege- eigend. De bekl. bekende den diefstal gepleegd te hebben Het O. M. vorderde, ter zake van het ple gen van valschheid in geschriften en het opzettelijk gebruikmaken daarvan, achtmalen gepleegd, 8 maanden gevangenisstraf. Een „veelbelovende" knaap van 15 jaren stond heden te 's-Hage terecht, beklaagd van zich, in vereeniging met een man, te Voor burg in dronkenschap tegen een ryksveld wachter te hebben verzet en een scherp voor werp, in den vorm van een mes, tegen dezen te hebben getrokken. Voor den man vorderde het O. M. 14 dagen, voor den jongen 6 dagen gevangenisstraf. Dat twee vrouwen elkaar te ljjf gaan, is nu juist geene zeldzaamheid, maar dat twee oudjes van 62 en 80 jaren slaags raken, is toch wel iets buitengewoons. Een gedeelte van de vrouwelijke bevolking van Scheve- ningen was heden voor de rechtbank gedag vaard om het geval toe te lichten en die toelichting werd door de Scheveningsters zóó welwillend verstrekt als men dit maar van die Bpraakzame menschen verlangen kan. Van veel beteekenis was de zaak niet en het O. M. vorderde voor de beklaagde dan ook slechts eene geldboete van f 5 mot het oog ook op de verklaring van de aan klaagster, dat zjj b\j vergissing de beklaagde beschuldigd had haar met een klomp te hebben geslagen, terwijl hare kleindochter hot gedaan had; het 62-jarige vrouwtje had slechts hr»j handen gebruikt om klappen uit te deelen. Voor een werkman, die gaandeweg de stal len van het „Huis ten Bosch" en een stal aan het Bezuidenhout te 's-Hage, van de zinken gootpijpen had ontdaan en die ten eigen bate had verkocht, vorderde het O. M. 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak in de verschillende zaken heden over acht dagen. Uit Katwijk aan Zee meldt men ons heden: Van de haringvisscherij zijn aan gekomen KW. 23 „Adriana", van den roeder F. E. Meerburg, met 230 kantjes; KW. 15 „de Vrouw Johanna", van den reeder H. Van den Marei, met 204 kantjes, en KW. 18 „de Vrouw Leuntje", van den reeder D. Haasnoot Nz., met 220 kantjes, waarvan 8 kantjes steurharing. De afdeeling Rotterdam der „Labourers-Union" hield gisteravond eene vergadering in het Verkooplokaal, waarbij ongeveer 300 personen tegenwoordig waren. Er werd een reglement vastgesteld, waarin werd bepaald dat de vereeniging zal bestaan uit bootdok-, scheepswerkers, zakkendragers enz. Het doel is afschaffing van het stelsel van jongensarbeid, een minimum-arbeid van 4 uren, tegen 5 stuivers per uur, 6 uren nacht rust en bjj gedwongen werkstaking f 6 uit- keering per week. Het entréegeld bedraagt 60 cents, en 10 cents contributie por week. Eereleden betalen contributie naar eigen goed vinden. Het bestuur bestaat uit 7 leden, waar van secretaris en penningmeester voor een jaar worden gekozen, doch herkiesbaar zjjn. Zoo noodig, zullen afdeelingen worden gesticht en wijken worden aangewezen, waarde contributie kan worden betaald. Voorts werd bepaald dat de zakkendragers onderling binnenkort zullen vergaderen om van den Inspecteur van IPolitie. 44) „Gjj werdt voor die zaak vervolgd, nietwaar „Neen, niet vervolgd. Ik zelf lokte een onderzoek en eene gerechtelijke beslissing uit. Ik werd ontslagen bi) gebrek aan bewys; en daarbij bleek het ten duidelyksts, dat het lasterlyke gerucht opzetteiyk tot myn verderf was uitgestrooid. Het is my echter nooit ge lukt, er achter te komen door wien en om welke redenen dit is geschied." „Jawel, jawel 1" hernam de heer Ford, met een ongeloovig, spottend glimlachje, aan zyn horlogeketting draaiende. „Gy wilt daarmede zeggen, dat het my geraden is, na die rech- terlyke uitspraak geen woord meer van dien laster te gelooven. Nu, nu maak u maar niet bezorgd! Ik zal er niets van zeggen. Nog meer zelfs; ik neem uwe onschuld als vlekkeloos aange verliet de gerechtszaal zonder het geringste smetje op uw karakter, maar.dan vraag ik u ook met zooveel te meer recht: waarom verliet ge Woolchester? Waarom bleeft ge niet wat ge waart, de hulp van dr. Merritt?" Met onverschrokken gelaat bleef Robert Power zyn pyniger aanstaren. Hy was thans door het ergste heen. „Ik verliet dokter Merritt op zyn eigen verzoek," gaf hy ten antwoord. „Hij vond het na het gebeurde beter, dat wy scheidden." „Met andere woorden hij gaf u uw ontslag." „Als ge het zóó wilt uitdrukken, my wèl." „En na dien tyd kondt ge nergens meer eene betrekking vinden?" „Ik beproefde het niet eens. Ik kwam in Sandbank een bejaard bloedverwant bezoeken, nadat ik reeds had besloten myn beroep te laten varen. Er kwam eene betrekking by de politie open, welke ik door zijne voorspraak verkreeg en dadoiyk aanvaardde." „En hier kan ik byvoegen," viel thans de heer Kingsford in, die de ondervragingsmanieren van den rechtsgeleerde reeds lang met inner- ïyke verontwaardiging had gevolgd, „dat de Sandbanksche politie sinds jaren geen kundi ger, bekwamer en beschaafder beambte heeft gehad dan de inspecteur, die op het oogenblik voor u staat. Ik ben er trotsch op to kunnen verklaren, dat ik dit uit eigen ervaring weet en dat ik aan zyn beleid en dapperheid per- soonlyk de grootste verplichting heb." De rechter had deze woorden met zooveel vuur en overtuiging uitgesproken, dat zich zelfs in de zaal een luid gemurmel van byvai het hooren. Detective Brusel knikte zyn vriend hartelyk en bemoedigend toe, terwyi deze met vochtige oogen door eene buiging van het hoofd zyn edelen beschermer voor diens goedheid dankte. Ford gevoelde zeer goed den steek, die er voor hem in de woorden van den rechter lag opgesloten, maar hy was geen man, die zich zoo spoedig uit het veld liet slaan. Hy moest het verloren terrein zoo snel mogeiyk trachten te herwinnen. „Ik twyfel geen oogenblik," sprak hy met zekere waardigheid, „of deze lof is ten volle verdiend. Ik neem zelfs gaarne aan, dat deze inspecteur een zeer y verig politiebeambte mag worden genoemd; maar ik kan niet nalaten er op te wyzen, dat juist by zulke personen zich het sterkst eene neiging tot overdreven yver, tot opgeschroefd dienstdoen vertoont, eene zeer gevaarlyke eigenschap in een ge- rechtelyk ambtenaar.UEdelachtbaren zullen mij intusschen wel veroorloven voort te gaan. Komaan dan, getuige," vervolgde hy, zich weder op den ouden aanmatigenden toon tot Power wendende, „nu weer tusschen ons bei den. Die onaaDgoname geschiedenis uit uw verleden is afgehandeld. Ge zult er niet rou wig om zyn, en dat ben ik ook niet; nu tot de zaak zelve. Waar hebt ge den heer Sint- Alba het eerst leeren kennen?" „Ten huize van een myner patiënten, den heer Gallo." „Ziet ge, behalve'den heer Sint-Alba, nog iemand anders hier in de zaal, die ge in Wool- chestor in die dagen gekend hebt?' Power keerde zich in de richting, waar de vrouw van Sint-Alba zat. „Ik herken in de dame, die daar over ons zit, de vrouw van den heer Gallo, myn toen- maligen patiënt." De aandacht van het gansche publiek ves tigde zich onmiddellyk op de bleeke, zwygende vrouw, die onbeweegiyk voor zich op den grond bleef staren. „Juist!" vervolgde de advocaat. „De weduwe van den heer Gallo is op dit oogenblik de echtgenoote van den heer Sint-Alba. Hoe lang hebt ge mevrouw Sint-Alba na Haar tweede huwelyk gekend?" „Ik wist van dit huwelyk niets af en her kende haar eerst, toen ik verleden Zaterdag avond, volgens myn bevelschrift, den heer SintAlba in het Marine-hotel arresteerde." Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1