anrc^'-v-v. y parens- nan an jam .-, --a. -as. i..''.'-^!' ger, die met eerowcord hoeft verklaard dat de moeder gestorven was. Het meisje had derhalve hare ouders weer gevonden, ja meer nog, het kon bogen op twee moeders, op eeue werkelijke en op eene wettelijke volgens de registers van don bur gerlijken stand, maar in elk geval op twee goede moeders. Dit stuk, in 1873 voor het eerst in de „Gymnase" te Parij3 opgevoerd, heeft daar buitengewone triomfen behaald; het heeft zelfs het algemeen bekende epitoten van „Alphonse" en het daaraan verbonden ver achtelijk idéé in het leven geroepen. Aan alle vortooners, zonder uitzondering, zy onze warme hulde gebracht, maar vooral in het bijzonder aan mevr. C. Beersmans als juffrouw Guichard. Humor, echte humor," schrijft Van Maurik, „is de uiting, welke plotseling van het hoogst comische tot den diepsten ernst kan doordrin gen in een lach een traan, in een traan een lach!" En dat juist was hot wat mevrouw Beersmans als die vrouw uit de volksklasse te aanschouwen gaf; tegelijker tijd dwong ze ons tot een schaterlach en tevens perste zij een traan uit het oog. Welk een genie, welk een veelomvattend talent I De heer Haspels als De Montaiglin gaf ons wederom dat beschaafde, bestudeerde spel te aanschouwen, dat wi) steeds in hem bewon deren. De heer Henri De Vries was ditmaal een bjj uitstek goede marqué, en het kleine meisje dicteerde niet alleen, zooals de meeste kinderen, die het tooneel betreden, zulks doen, ze acteerde ook, zelfs goed en met geveel. De zaal was zeer goed bezet. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. Alhier is een nieuwe wielrjjders- vereeniging opgericht onder den naam van „Leidsche wielrijders kringTraptlustigvosrt". Het bestuur bestaat uit de heeren: N. D. Dee, voorzitter; W. Van Everdingon, secret.- penningmeester; F. A. Wempe, captain; G. M. Dee, sub-captain, en A. Klootwijk Lz., be stuurslid. De kring is toegetreden tot den A. N. W.-B., zoodat het lidmaatschap van dien bond voor de werkende leden verplichtend gesteld is. Dat men bjj den landbouwenden stand te Zoeterwoude van rijmen houdt, be wijst het volgende, boven eene ophaalbrug in het Westeinde geplaatst versje: Landbouwen, dat is mijn lust, M(jn hart en zinnen zijn bewust Te leven bjj het woedend vee, Gelijk als Vader Jacob dee. De vracht- en personenwagen van C. Bosman, van Hoofddorp op Haarlem, is te Heemstede door het afloopen van oen wiel door de rails van de tram, met ongeveer 18 personen ten ondersteboven gevallen. Een man en twee kinderen moeten zich nogal bezeerd hebben. Gistermorgen heeft A. De B., van Hoofddorp op zijne reis naar Haarlem eene portefeuille verloren, waariH 1 bank biljet van f 200, 3 van f 100, 1 van f 60 en 1 van f 40, te zamen f 600. Nader meldt men ons dat de verloren som terecht is. De f 600 waren gevonden door A. v. T. op den IJweg, bij wien de politie ze 's avonds vond. Twee agenten vanhetpolitie- commissariaat te Scheveningen zijn gestraft, de een met ontslag uit den dienst, de ander met degradatie. Daartoe heeft aanleiding gegeven het plegen door eerstbedoelde van eene oneerlijke han deling nl. het zich wederrechtelijk toeêigenen van eene portemonnaie met geldswaarde, jegens een arrestant, die door laatstgenoemde wegens dronkenschap aan 't bureel was ge bracht, terwijl deze agent zich door zijn collega had laten medeslepen om in het wachtrapport de door den arrestant bjj zjjn ontslag geconstateerde vermissing der porte monnaie te verzwijgen. De ontslagen dienaar genoot het volle vertrouwen zijner chefs. Men meldt uit Rotterdam dat de bootwerkers, die zich niet bij de „Labou- rers-Union" willen aansluiten, zich geconsti tueerd hebben tot eene vereeniging, welke den naam zal voeren van „De Nederlandsche Vlag". Doel is de verschillende categorieën van bootwerkers nader tot elkaar te brengen, zoo noodig bestaande toestanden lang wettigen en geoorloofden weg te verbeteren en onder stand te verleenen bij ziekte, ongeval of over lijden. De middelen om tot dit doel te geraken zullen zijn: aanwending van alles wat tot beschaving der leden kan strekken, zoo moge lijk verschaffen van arbeid aan hen, die daarvan zjjn verstoken, en de loonstarioven in overleg mot werkgevers te regelen en zoo noodig te verbeteren. De leeftijd van 21 jaren moet zijn bereikt en die van 50 niet overschreden om lid te worden, terwijl men ten minste een jaar bootwerker moet zijn geweest. Van het bestuur ontvangt alleen de penningmeester eene kleine bezoldiging. Verschillen met de werkgevers worden onderworpen ban eene commissie, bestaande uit een gelijk aantal werklieden en werkgevers. Men za! zich tot de cargadoorsvereenlging wenden om te onder zoeken in hoeverre samenwerking kan worden verkregen en om gezamenlijk een uitvoerig tarief op te maken van de thans vastgestelde loonen. Aan het „H b 1." wordt medege deeld dat bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen voorshands geene abon nementskaarten meer zullen worden afge geven van langeren duur dan uiterlijk tot 31 Mei 1890. Uit Dieren wordt van 3 November gemeld: Hedennacht is een blok woningen, door drie gezinnen bewoond, geheel afge brand. Niets kon gered worden. De brand brak uit in eene woning, gisteravond door de bewoners verlaten, om een nieuw huis te betrekken, in de plaats van het huis, dat dezen zomer afbrandde. Alles schijnt verzekerd te zijn. Een koopman in manufacturen, voor eenigen tijd van Harlingen vertrokken, hield toen openbaren verkoop van zijn winkel goederen. Daar hem de opbrengst bitter tegen viel, gelastte hij den verkoop te staken, met de bijvoeging: „Dan geef ik liever alles aan de armen!" Aan die bedreiging is gevolg gegeven. Voor honderden guldens manufac turen zijn verdeeld gewordensommigen ont vingen wel voor twintig gulden aan goed. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van het Maastrichtsche gemeenteraadslid, veroordeeld wegons een voudige beleediging van een medelid, „ambte naar in functie". Gisternacht is te Yucht inge broken op het buitengoed „Zionsburg", van mr. J. L. Marggraff. De dief of dieven hebben, naar men verneemt, voor 5- a 6000 guiden aan zilverwerk medegenomen. Door de maréchaussée te 's-Bosch is ter stond een onderzoek ingesteld. Te Malden, gemeente Heumen, is door een onbekende oorzaak het huis, be woond door Z. Driessen, met bijna den ge- heelen inboedel door brand vernield. Niets was verzekerd. Uit Steenwtjkerwold wordt aan de „Zw. Crt." gemeld Nadat door de verschillende bakkers uit de buurtschap Steenwijkerwold dezer gemeente het brood per 3 kilo weder van 16 opl8ct. wa3 bepaald op verbeurte van f 100 boete voor dengene, die de overeenkomst, tusschen hen gemaakt, overtreedt, is in eene dezer dagen gehouden vergadering der arbeiders besloten, eene onderlinge broodbakkerij op te richten. Naar men wil moet voor het benoodigde kapi taal [f 1500) reeds toezegging gedaan z(jn, terwijl voor de rente en aflossing z(jn aange wezen de eventueele voordeelen der bakkerij, aan te vullen zoo noodig door contributie der leden. Voorloopig zal het brood geleverd wor den door een bakker uit de buurtschap Ees veen tegen 16 ct. per 3 kilo. Naar aan de „N. R. C." geseind wordt, hebben te Genève bloedige gevechten tusschen de politie en het Heilsleger plaats gehad, waarbij dit laatste met ijzeren stangen van zich afsloeg. Het blijkt, dat het spoorweg- ongeluk Dab(j Agra, in Britsch-Indië, nog meer offers geeischt heeft, dan men eerst dacht. Er zjjn 18 personen om het leven gekomen, terwijl nog 1+ vrouwen en kin deren in het gasthuis worden verpleegd. De baanwachter is in hechtenis en een onder zoek is ingesteld. Eene nieuwe inrichting voor het verzenden der brieven, welke tot nog toe norgens bestaat, trad sinds 1 November te Berlijn in werking. Ten behoeve van eene snelle verzending en bestelling van brieven, wordt op werkdagen tusschen 10 uren 's morgens en 7 uren 's avonds een bijzondere straatpostdienst in het leven geroepen. De invoering van dezen dienst heeft ten doel, de tijd die noodig is om van do verschillende hulpbrievenbussen naar het hoofdkantoor te rijden, te besteden aan hot stompelen en sorteeren der brieven. Daarmede wordt te Berlijn eene bespoediging verkregen van gemiddeld een uur! Voor den straatpostdienst zjjn bijzondere wagens gebouwd, ingericht als een postkan toor in hot klein, met stempels, sorteerkasten enz. De ritten van de straatpostwagens zijn zoe geregeld, dat zjj van 11 verschillende standplaatsen aan de stadsgrens ieder uur afrijden, onderweg de hulpbrievenbussen ledi gen en verwerken, en aan het hoofdkantoor de reeds verwerkte brieven afgeven. De rich ting, welke de straatpostwagen neemt, is boven de aan den wagen hangende brieven bus aangewezen. Door deze bus is het publiek in de gelegenheid gedurende den rit nog brieven te verzenden. BUITENLAND. rrnnkritk. De groote prjjs van 500,000 fr. der Perl eche tentoonstellingsloterij is ten deel ge vallen aan een geöaturaliseerden Belg, Frans- 8ens, te Parijs, gehuwd en vader van zes kinderen, meesterknecht in eene drukkerij. Tot 1 Nov. werd de tentoonstelling door 11,763,400 betalende personen meer bezocht dan die van 1878. Twee afgezanten van den sultan van Zanzibar, met een gevolg van vier personen, zjjn Zaterdagavond te Parijs aangekomen. Zij hebben lange witte baarden en eene bij zonder schitterende kleederdracht. De sultan van Turkije heeft, volgens de „Daily News," generaal Saussier, den militairen gouverneur van Parijs, het groot kruis der Medjidje verleend, terwijl generaal Haillot, hoofd van zijn staf, tot grootofflcier dier orde werd benoemd. Dnltacblnnd. De Rijksdag heeft gisteren, na een lang durig debat, de beraadslaging ten eindo ge bracht over het regeeringsrapport, betreffende de uitvoering der socialistenwet. Do min. Von Herrfurth verklaarde, tegenover de aanvallen der sociaal-democratische rede naars, dat de overheid slechts dan tusschen- beiden was gekomen, wanneer het streven bleek, om de bestaande maatschappelijke orde omver te werpen. Der overheid was boven dien ten strengste aanbevolen, slechts op wettelijken grondslag te handelen. Do minister kwam vooral op tegen het verwijt, dat do wet ten doel had om „agentsprovocateurs" in het leven te roepen. De Regeering kan de socialistenwet niet missen, vooral omdat zjj haar de macht geeft aan gevaarlijke lieden het vorblijf in het land te ontzeggen. Aan het debat werd deelgenomen door de sociaal-democraten Singer en Frohms, die herhaaldelijk de uitvoering der wet ten streng ste afkeurden; voorts door den heer Barth (van de vrijzinnige partij), die het memorandum van den heer Hartmann ten gunste der wet bestreed. De heer Singer zeide in antwoord op het geen de minister gezegd had: „Indien de heer Von Herrfurth al geene handlangers in zijn dienst neemt, zoo maken toch de onder hem staande ambtenaren van hunne diensten ge bruik. Nog pas kort geleden heeft de politie- raad Haake eenen handlanger 500 mark betaald om zich met het anarchistische blad „Bebell" in betrekking te stellen." (Hoort 1 Hoort 1) Te midden van een aantal andere opmer kingen, werd o. a. door den conservatieven afgevaardigde Hartmann gevraagd, of de sociaal democraten misschien tkans ia liefde tot het vaderland met anderen wilden wed ijveren, waarop Bebel onder algemeene vroo- ljjkheid ten antwoord gaf: „Geen haar op ons hoofd dat er aan denkt!" De heer Singer verklaarde nog dat de socialistenwet eene schande voor den Rijksdag was. Hij werd daarop tot de orde geroepen. Do heer Frohms verweet der regeering, dat zij niet alleen het streven der sociaal democraten bestreed, maar ook het recht van vereeniging en de overige pogingen der hand werkslieden om hun lot te verbeteren. De regeering zou echter haar doel niet bereiken. Leert riep de spr. uit leert rechtvaardig zijn, g(j zijt gewaarschuwd en de regeerir.g ook. Na eene beraadslaging van drie uren werd de behandeling van het socialisten-wetsont werp in eerste lezing op heden bepaald. In een gisteren openbaar gemaakt lijvig Wit-boek over de handelingen van den rijks commissaris Wissmann tot onderdrukking van den opstand in Oost-Afrika, zijn eenige korte depeches van "Wissmann van de laatste dagen belangrijk. Hfl zegt dat thans de karavanen- weg tot Mpwapwa veilig en voor het verkeer weder geopend is. Te Mpwapwa, dat vele mijlen landwaarts in gelegen is, worden zoo als men weet thans Stanley en Erain-pacha op hun terugtocht uit Wadelai verwacht. Wissmann liet eene bezetting van honderd man daar achter en zond Stanley en Emin levensmiddelen en krijgsbehoeften te gemoet. Ook de Italiaansche reiziger Casati moet zich bjj hen bevinden. Uit de berichten van Wiss mann en zjjne officieren blijkt dat aldaar, te Mpwapwa, engevoer zesduizend vijandig ge zinde gewapende mannen van den Matife-stam verzameld waren, die ook Emin en Stanley in groot gevaar hadden kunnen brengen. Zij werden echter door Wissmann's troepen in verscheidene gevechten bloedig verslagen en volkomen uiteengejaagd. Eenige afgevaardigden van Belgische mijn- werkstakers zijn bij den minister voor land bouw en nijverheid, den heer De Bruin, ten gehoore ontvangen. Zij dreigden den minister dat de werkstaking zich zou uitbreiden, indien de regeering niet tusschenbeide kwam, en verzochten de oprichting van een raad voor nijverheid en arbeid. De minister antwoordde dat hij het verzoek zou overwegen. Als resultaat van het voortgezet onder zoek in de zaak der twee in België aange houden Amsterdamsche kooplieden in dia manten heeft gisteren de rechtbank te Door nik hun ontslag uit de voorloopige hech tenis bevolen, zoodat beiden des avonds in eere hersteld naar Amsterdam terug konden keeren. Telegrammen, HAMBURG, 4 November. Naar men uit goede bron verneemt, zal graaf Kalnoky heden avond te 11 u. 35 m. van Friedrichsruhe over Berlijn naar Weenen vertrekken. ROME, 4 November. Bij de gemeenteraads verkiezingen hebben de socialisten verschei dene zetels in de Romagna en andere deelen van Italië gewonnen. MADRID, 5 November. De minister van financiën is volstrekt niet voornemens eene couponbelasting te heffen van de brritenland- sche schuldbrieven. In de Kamer betoogde de gewezen minister van financiën Coscayon, dat de begrootingen voor alle departementen sluiten mot een aan zienlijk tekort, ofschoon in schijn uitgaven en inkomsten tegen elkaar opwegen. De vlot tende schuld is gestegen tot een bedrag van 240,000,000 peseta's. Daarom wordt verze kerd dat Spanje wordt bedreigd door eene hoogere leening dan ooit door dit land is ge sloten. Romero Robledo vroeg, of deze leening is bekrachtigd door den minister van financiën. De minister antwoordde dat hij de nood zakelijkheid erkent om geld te verschaffen, maar hjj voegde er bjj, dat hij volstrekt geen verklaringen betreffende het sluiten van eene leening heeft afgelegd. KONSTANTINOPEL, 5 November. De Duit- sche keizer en de keizerin brachten een be zoek aan de schatkamer des sultans. Daarna ontving de sultan den keizer en onderhield zich twee uren met hem, waarna zjj samen het middagmaal gebruikten. Na den maaltijd werd de Bosporus feestéljjk ver licht. Ook bezocht de keizer de moskeeën en het tuighuis. WASHINGTON, 5 November. Generaal Barillas heeft den vertegenwoordiger van Guatemala te Washington per telegraaf mede gedeeld, dat in Guatemala volkomen orde en rust heerschen. BRIXHAM, 5 November. Aif.) Heden was ik in de gelegenheid het standbeeld te zien voor prins Willem van Oranje, toen het in orde werd gemaakt voor de plechtige ont hulling, welke heden zal plaats hebben. Het beeld, iets meer dan levensgroot, is van wit marmer en rust op een voetstuk van grijs graniet. Het staat vlak voor de haven en maakt een grootschen indruk. Hedenochtend om acht uren bulderde een kanonschot door het stille stadje; dit was het sein voor het uitsteken der vlaggen. Brixham, op gewone dagen een mistige plaats en een vreedzaam visschersdorp, is natuurlijk vol vreemdelingen, die van alle zijden her waarts stroomden. Het stadje was versierd met vlaggen en groen. Het weer was in den ochtend regen achtig, maar helderde later op. Om één uur ontving do commissie de voornaamste gasten in de Markthal en om halftwee werd de optocht gevormd.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2