Door bet departement van koloniën zal den 13den November a. s. worden aanbesteed de levering van 1800 wollen dekens en 5*0 blauwe paardendekens voor den dienst in Nederlandsch-Indië. De prins Von Wied is Zondag-avond te 10 uren in Den Haag gekomen en is voor nemens aldaar eenige dagen te blijven. Heden, St.-Hubertsdag, heeft de prins deel genomen aan het jaarfeest van het gezelschap „St.-Hubert," hetwelk zich heden aan een karaeraadschappeiyken maaltijd in het „Hotel de l'Europe" vereenigt. Het stoomschip „Gelderland," van Rot terdam naar Batavia, vertrok 2 Nov. van Colombo; de „Zuid-Holland," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 2 Nov. van Port- Said; de „Prins "Willem I" vertrok 1 Nov. van Nieuw-Tork naar W.-Indië; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 2 Nov. Kaap Carboeirade „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, ver trok 2 Nov. van Suez; de „Yeendam," van Rotterdam naar Nieuw-York, is 4 Nov. Lizard gepasseerd. Door Z. M. zjjn de volgende pensioenen verleendW. Bosgra, concierge aan de R. H. B.-sehool te Warffum, 324; dr. G. P. Seyn, leeraar aan de R. H. B.-school te Roermond, ƒ1517; H. Verkerk, leeraar aan de burger-avondschool en aan het gymnasium te Nijmegen, 210; E. Lindeboom, hoofd eener openbare lagere school te Brammen, 767; G. J. Van Hulsteyn, onderwijzer aan de op. lag. school voor m. u. 1. o. te Hel- levoetBluis, 191D. W. Brand, onderwijzer aan een op. lag. school te Amsterdam, 600; R. Wolters, hoofd eener op. lag. school te Wormerveer, 1017J. A. Kleu ters, hoofd lag. school te Broeksittard, 344. Gemengd Nieuws, Verrassend was de indruk, welken we hedennamiddag ontvingen, toen we een kjjkje gingen nemen van den bazaar, welke morgen en overmorgen vanwege de Nederlandsche Vrouwenvereniging „Tesselschade" in het Nutsgebouw alhier zal worden gehouden. De verscheidenheid van wat hier op het gebied van vrouwelijke handwerken, kinder goed, luxe artikelen enz. enz. is geëtaleerd, mag niet alleen verbazend groot genoemd worden, maar ook inderdaad fraai, evenals de ruime collectie poppen, zoo bekoorlijk voor jeugdige kinderharten. Het zou ondoenlijk zjjn hier alle tentoon gestelde artikelen op te noemen, welke voor de dames bestemd zijn. Zeker is het dat ze er bjj hun bezoek bepaald iets naar hunno gading zullen vinden, want bovendien zijnde prijzen zeer uiteenloopend en is er ook een rykdom van voorwerpen zelfs van benedon den gulden voorhanden. Haar ook voor heeren is er gezorgd. Ook hun bezoek wordt op prps gesteld en zal evenmin vruchteloos zyn, want geldbeurzen, inktlappen, sluimerrollen, teekeningen, block- notes, sloffen, piano- en vloolkleeden en andere versieringen voor het klavier, schryfportefeuil- les, geschilderde tegeltjes, standaards voor één en meer photographieën, gekleurde lampen- k ppen geiyk ze tegenwoordig zoo veel in gebruik zyn, kleederzakken en tal van andere voor hen bestemde artikelen, zyn er te kust en te keur. Zyn deze geschikt voor henzelven, onder de andere artikelen vinden ze bepaald het een en ander, dat b. v. uitstekend voorSint- Nicolaas-surprise kan bestemd worden. Ofschoon alles alzoo reeds tot een bezoek uitnoodt aan dezen bazaar, waarby veertig jonge dames de behulpzame hand zullen bie- dm, zoo is de zaal daarenboven nog op ver schillende punten smaakvol met groene plan ten versierd, alsmede met het wapen van „Tesselschade", waaronder de buste der Hoogo Beschermvrouwe, van Koningin Emma, prykt. Alles moest evenwel zóó gerangschikt wor den dat er zoo min mogeiyk van de ruimte verloren ging, want deze mag wel eenigszins, in verband met den ryken voorraad, beperkt genoemd worden. Vandaar dat toen indertyd tot het houden van den algemeenen bazaar alhier besloten werd, de keuze op de beide beneden-voorzalen der Stadszaal gevallen was. Door den brand aldaar viel dit plan natuuriyk in duigen. Van de nu beschikbare ruimte heeft men echter een zoo goed mogelyk gebruik gemaakt, zoodat toch een schoon effect werd verkregen. Aan de onderneming valle dus een schit terend succes ten deel 1 Hedenmiddag is een aanvang ge- maakt met het plaatsen op de Hoogstraat van de vroeger aangekondigde meteorologische annoncen-zuil. Ter terechtzitting van het kan tongerecht te Leiden van heden, rechtdoende in strafzaken, werd uitspraak gedaan in zake A. O. M., ambtsh. eischer, contra Nic. Van Rynswou, oud 27 jaren, timmerman te Zoeter- woude. Beklaagde was gedagvaard, ter zake, dat in de maand Augustus 1889 is bevonden, dat aan een hem toebehoorende en in den loop van dat jaar nieuwgebouwde woning te Zoe- terwoude, de daarby behoorende beerput niet was ingericht overeenkomstig de bevelen van burgemeester en wethouders dier gemeente, immers niet was geplaatst op het erf van genoemde woning, en tevens dat die woning reeds was bewoond alvorens door of namens burgemeester en wethouders een onderzoek was ingesteld of was voldaan aan de bepalingen der verordening dier gemeente van 9 April 1889. By breed gemotiveerd vonnis verklaarde de kantonrechter het eerste den beklaagde ten laste gelegde feit wettig en overtuigend bewezen, maar niet strafbaar. Hy ontsloeg hem dus te dier zake van alle rechtsvervol ging, en verklaarde het tweede den bekl. ten laste gelegde feit niet bewezen, en sprak hem daarvan vry. Chr. C. J. Verhaaff, aannemer enz. te Lei den, werd wegens dezelfde feiten in de eerste plaats (al3 Rynswou) veroordeeld tot 3-maal 5 of 3-maal 1 d. hechtenis, en vrygesproken van het hem ten laste gelegde in de tweede plaats, daar niet bewezen was dat de wonin gen bewoond waren. Het verschil is nl. dat er eene verordening heeft bestaan te Zoeterwoude van 25 Jan. 1887 op het bouwen, en eene verordening van 9 April 1889 is vastgesteld, welke eerst genoemde verordening heeft vervangen. In eerstgenoemde verordening was aan burg. en weths. geen bevoegdheid toegekend om bevelen te geven omtrent de inrichting der beerputten. Alzoo was de overtreding, wat Rynswou betreft, gepleegd onder de werking der oude verordening, waarin die bevoegdheid niet voorkomt als in de nieuwe verordening. In de heden doordenHoogenRaad gehouden zitting is door adv.-gen. mr. Gregory tot verwerping geconcludeerd in de vroeger vermelde zaak van een Leidenaar, veroordeeld wegens het aanranden van de eer en den goeden naam van een Leidsch predikant. Uitspraak 2 December. De Haageche rechtbank veroor- deeWe heden de beide mannen, die in de vorige week terechtstonden wegens diefstal van eene koe uit de weide onder Stompwyk, respectievelyk tot 10 en 5 maanden gevan genisstraf. De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappy Haarlem Leiden bedroeg in October 1889 7458.65 en in Oct. 1888 6866.44. Sedert 1 Januari 1889 ƒ81,168.89, togen 70,078.42 over hetzelfde tydvak van 1888. Hedennacht om halftwee ontstond te 'e-Hage brand met uitslaande vlam in per ceel Noordwal 118. De benedenwoning brandde geheel uit; een gedeelte der bovenverdieping werd door de brandweer nog behouden. Op het Hooge Zand te 's-Gra- venhage werden Zaterdag wegens wanbeta ling twee onde menschen een broer en zuster die gewooniyk met bedelen den kost verdienen, uit hunne woning verwyderd. Het publiek had medelyden met de byna naakte, vervuilde schepsels en de politie wilde hun op 't bureel huisvesting verleenen, het geen ook werkeiyk geschiedde. Maar wat block? Dat ze in 't bezit waren van een zak met geld, die, mede naar 't politie- bureel vervoerd, nauwelyks door een krachtig man kon gedragen worden en dat in een latafel, die uit 't huis werd gezet, ook nog een honderd gulden of vier aanwezig was. Het gezamenlyk bedrag kan wel op 5- a 6 duizend gulden (er is veel goudgeld bp) worden geschat. Slechts door de bedreiging dat 't verbiyf ten politie-bureele hun geld zou kosten, gelukte het den dienstdoenden inspecteur hunne toe stemming te krygen, om door oen der ambte naren eene honing te doen huren, waarheen zij en hun havelooze inboedel zouden kunnen worden vervoerd. Boven Beverwijk en Uitgeest heeft een vry hevig onweder gewoed. Ih laatst genoemde gemeente sloeg de bliksem in een watermolen, zonder evenwel brand te veroor zaken; maar drie kinderen, die aan tafel zaten, worden op den grond geworpen, terwijl één licht gewond werd. Ook te Rypwetering en naby gelegen plaat sen ontlastte zich in den nacht van Vrydag op Zaterdag 11. tusschen twee en vier uren zulk een hevig onweder, dat velen daardoor in hunne nachtrust werden gestoord. Door de felle bliksemstralen scheen het geheele dorp soms in lichterlaaie te staan. Vele van de nog in het land verblyvende koeien liepen van schrik te water. Van één landman was dit wel met 12 stuks het geval. Gelukkig werden allen behouden weer op het droge gebraeht en schynt het onweer overigens te Rypwetering geen ongelukken veroorzaakt te hebben. Te Nieuwe-Wetering is echter, naar men zegt, een paard in de weide door den bliksem gedood en zyn enkele schapen ve:* dronken. Op den huize „Duinlust" te Over- veen heeft diefstal plaats gehad. De spaar pot der dienstboden, ongeveer 150 gulden bevattende, is gestolen en ledig in het turf hok teruggevonden. Het ïydt byna geen twyfel, of de diefstal heeft plaats gehad door iemand, die met de bewaarplaats der spaar penningen bekend was. De politie doet y verig onderzoek naar den dader. In de maand October jl. kwa men te Utrecht voor 52 gevallen van be- smetteiyke ziekten, als: mazelen 45, rood vonk 4, diphtheritis 1, febris typhoïdea 2. Gisteravond is aan het station Bussum door den sneltrein van de H. S.-M. overreden do vrouw van den deurwaarder v. Vucht. De ongelukkige was onmiddeliyk dood. Het ongeluk te Glasgow. G e- lpk reeds met een enkel woord per tele graaf is gemeld, heeft in het noorden van Engeland en in Schotland Vrydag een hevige storm gewoed. Te Glasgow stortte daardoor de wevery in van de heeren Templeton, welke in aanbouw was, met dit gevolg dat de puinhoopen neervielen op eene aangren zende werkplaats, waarin 150 vrouwen aan den arbeid waren. De meeste metselaars, die aan het gebouw werkten, waren juist naar huis gegaan, toen de muren bezweken, maar de werksters konden zich allen niet meer redden. De brandweer was spoedig ter plaatse en ruimde het puin op, terwyl het geheele terrein elec- trisch werd verlicht. Zoo gelukte het nog eenigen der werksters levend te voorschyn te brengen. Velen echter waren er reeds in geslaagd by het eerste alarm buiten het gebouw te komen, maar toch waren er nog minstens vyftig, die door de invallende muren waren bedolven. Ondanks de spoedig ver leende hulp zyn deze vyftig vrouwen byna allen omgekomen. Natuuriyk verspreidde de tyding van het ongeluk gr.oote ontsteltenis in de geheele stad. Eene talryke menigte verzamelde zich terstond in de nabijheid der fabriek, maar de politie zorgde dat de nieuwsgierigen op behoorlyken afetand werden gehouden. Wat eigenlyk de oorzaak is van het ongeluk, is nog niet uitgemaakt. Er woei een vry hevige storm, maar men beweert dat het ongeluk niet zou geschied zyn, indien de noodige voorzorgsmaatregelen, welke noodig zyn by het oprichten van groote gebouwen, behoorlijk in acht waren genomen. Ook wordt het ongeluk toegeschreven aan de zwakke fondamenten, doch, wat de oer zaak ook zyn moge, weer zyn daardoor vyftig menschenlevens verloren gegaan. Volgens de laatste berichten zyn reeds 20 lyken ge vonden, maar er bestaat niet de minste hoop dat de overige werksters, die nog vermist worden, levend uit de puinhoopen zullen worden te voorschyn gebracht. Een jong Engelschman verdronk in het meer van Genève, terwyl hy een vogel, dien hy had doodgeschoten, al zwemmende wilde pakken. Te Parys is de 66-jarige Gantois, een der opzichters van de tentoonstelling, gestorvenhy had 14 medailles voor het red den van menschenlevens. De laatste berichten uit het noorden van Italié luiden gunstiger. Het weer wordt beter en het water in de rivieren be gint te zakken. De schade, welke aan de landeryen is toegebracht, is echter zeer aan- zienlyk. Te Duinkerken zyn twee schip- breukelingen aangekomen, die den 30sten October uit Antwerpen vertrokken aan boord van het stoomschip „Batavia," dat door de Engelsche sleepboot „White Rose" naar Londen zou worden gebracht. Door eene hevige golf werd de „Batavia" plotseling in twee stukken gebroken. Het voorste gedeelte zonk tersto-d met drie matrozen in de diepte, maar het achterste stuk, waarop zich nog twee man der equipage bevonden, werd nog zoolang dryvende gehouden, totdat een visschersboot hulp kon verleenen. Deze beide matrozen werden toen naar Duinkerken gebracht. Van de sleepboot is nog niets vernomen. In de nabyheid van de hoofd- stad Reikiavik op het eiland IJsland, zyn op 13 October van 's morgens vier tot 's mid dags twaalf uren hevige aardschokken ge voeld. De muren van stevige huizen scheurden, maar verder gebeurden er geen ongelukken. Sedert 1868 is op IJsland geen zoo hevige aardschudding gevoeld. Ook op zee werd doer vissckers de werking van den schok waargenomen. Het „Berliner Tageblatt" meldt by wyze van gerucht uit St.-Petersburg: De Russische troonopvolger is voornemens, eenige dagen na het vertrek van den Duitschen kei zer uit Konstantinopel, ook zynerzyds aan den Sultan een bezoek te brengen. Tusschen de keizers Wilhelm en Alexander moet tydens het verbiyf van den czaar te Berlyn over dit plan reeds gesproken zyn, en misschien zelfs is het door Yon Bismarck aanbevolen. BUITENLAND. DultaoblasuL De „Nerddeutsche Allgemeine Zeitung" vestigt de aandacht op het bezoek van den Duitschen keizer te Konstantinopel. Volgens de „Norddeutsche" wordt daardoor een nieuwe waarborg verkregen tot behoud des vredes en tot bevordering der volkswelvaart, waar voor Duitschland den keizer wel dankbaar mag zyn. Keizer Wiihelm zond den rykskanselier het volgend telegram uit Yildiz Kiosk„Zoo even ben ik by fraai weder te Konstantinopel aangekomen. De aanblik is onbeschryflyk schoon." Iemand te Rome verklaart aan het „Tage blatt" te kunnen melden, dat na keizer Wil- helms terugkeer, de heer Crispi op recht- streeksche uitnoodiging van dezen te Berlyn zal komen. De Duitsche myningenieur Adolf Giirtz, die reeds vele jaren in Zuid-Afrika doorbracht, is uit Berlyn naar de Transvaal vertrokken. De ingenieur maakt, naar men zegt, deze reis voor een consortium van Duitsche ban kiers, aan wier hoofd de „Deutsche Bank" staat en die ondernemingen in de Transvaal op het oog hebben. Volgens Russische bladen heeft de tabaks doos, welke prins Von Bismarck onlangs van den ezaar ontving teen deze te Berlyn was, een waarde van ƒ14,000. Groot-BrkanniA D.e toestand van den Engelschen afgevaar digde Bradlaugh, die reeds weer aan de betere hand was, is plotselingweer verergerd. Van Bradlaughs reis naar Indië zal dus niets komen. Te Leeds is eene depeche ontvangen van kapitein Nelson, die aan de expeditie van Stanley deel «eemt. Daarin wordt gemeld dat Stanley in Januari a. 8. te Zanzibar zal aan komen. De khedive en de prins van Wales heb ben Zaterdag eene revue gehouden over de Egyptische en Engelsche troepen, die gezamen lyk manoeuvres uitvoerden. Zweden en Noorwogea. Uit Wiesbaden wordt gemeldHet consult, door de kroonprinses van Zweden by dr. Mezger genomen over den toestand van prins Gustaaf Adolf, den toekomstigen Zweedschen kroonerfgenaam, werd ook door drie andere artsen bygewoond; daaronder een uit Zweden en een uit Baden. De vier artsen waren een stemmig van oordeel, dat eene massagekuur hier niet op hare plaats zou zyn, maar eene andere behandeling noodzakelyk is. De prins zal mot zyne moeder binnen veertien dagen van Baden-Baden naar Meran gaan, zoo er niet middelerwyi andere plannen gemaakt worden. Ook over den gezondheidstoestand van de kroonprinses liet dr. Mezger zich gunstig uit. Zooals men weet, bestaat er vrees, dat de beide patiënten aan eene borstziekte lydende zyn. Spanje. De „Gazeta" bevat een besluit, waarby de minister van financiën wordt gemachtigd, by de Kamer van Afgevaardigden een voorstel in te dienen, betreffende de verhooging der rechten op meel en granen. Turkfle. De „Hohenzollern", met keizer Wilhelm aan boord, is Zaterdag te Pera aangekomen,

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2