volgde politiok, ora, wegens concentratie onzer stolling, door het voeren van ondorhandeling tot pacificatie te komen, is thans niet meer vol te honden. Versterking onzer troepen macht, waaronder zich vele invalide personen bevonden, werd wenschelyk geacht. Aanwer ving van flinke Afrikanen scheen daarvoor de voorkeur te verdienen. Aanbevoling ver diende het allereerst het leger in Atjeh van snelladers te voorzien. Voor het verkennen van het terrein zou met goed gevolg van een ballon captif gebruik kunnen gemaakt worden. Zou men ook 'e nachts Diet gebruik kunnen maken van electrisch licht? Is hot bekende uitzonderingsbesluit van 1 April 1886, waarbij de rechten van den eige naar van het landgoed Tjiomaa op ingrijpende wijze werdon beperkt, nog niet ingetrokken Zoo n6en, waarom is dat nog niet geschied? Naar men met zekerheid verneemt, heeft de heer A. Van Stolk Czn., majoor-comman dant van het corps Koninklijke Scherpschutters te Rotterdam, zijn ontslag gevraagd wegens gevorderden leeftijd. De minister van justitie heeft oene cir culaire tot de procureurs-generaal gericht over de toepassing der wet op de hondsdol heid. De minister verklaart daarin dat oen in beslag genomen hond, in afwachting van het eindvonnis, aan den persoon, die de wet heeft overtreden, kan worden verkocht, en dat als vrijwillig het maximum der boete wordt betaald, de hond terstond moet worden teruggegeven, doch tevens zijne waarde moet worden voldaan. Voorts verklaart de minister het in vele gemeenten bestaande gebruik om don hond af te maken, als de eigenaar, houder of hoe der onbekend is, voor onrechtmatig. Dit mag alleen geschieden, als het hoofd dor politie beslist dat de hond niet kan worden terug gegeven, of als de hond niet zonder gevaar ia beslag kan worden genomen. Hot stoomschip „Conrad," van Balavia naar Amsterdam, passeerde 30 Oct. Perirn; do „P. Caland," van Nieuw-York naar Amster dam, passeerde 30 Oct. Prawlepointde „Prin ses Marie," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 29 Oct. van Padang; do „Noord-Hol land," van Rotterdam naar Batavia, passeerde 27 Oct. Gibraltar; de „Prins Willem I" is 28 Oct. van West-Indië te Nieuw-York aan gekomen; de „Utrecht," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 29 Oct. van Colombo. Tuinbouw en Plantkunde. De afdeeling Leiden en omstreken der Nelerlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield Dinsdag avond in het „Loge"-gebouw alhier hare gewone maandeljjk sche vergadering, onder voorzitterschap van dr. H. Boursse Wils. De voorgelezen notulen van de vorige verg. gaven den heer A. C. Kriest aanleiding tot de opmerking, dat daarin ten onrechte werd vermeld dat hi) de benoeming had aangeno men tot lid der commissie voor de aanstaande Chrisantimum-tentoonstelling. HU had die aan neming zich voorbehoude», en thans deelde hy mede dat h(j de benoeming niet wenschte aan te nemen. In dien zin werden de notulen gewijzigd. Er werden twee nieuwe leden aangenomen, de heeren A. J. Van der Waag, in klasse en A. H. J. Cunaeus, in klasse b. Onder de ingekomen stukken behoorde eene aanbieding van het hoofdbestuur van een tpraker voor eeno der Tolg. vergaderingen. Alleen de reis- en verblijfkosten komen voor rekening der afdeeling. Het hoofdbestuur vraagt welken spreker men verlangt en welk onder werp deze alsdan moet behandelen. Het af deelingsbestuur werd door de vergadering gemachtigd te antwoorden dat het aanbod ter gelegener tijd zal worden aangenomen, omdat volgens vroeger genomen besluit toch twee lezingen op de afd.-vergadering zullen gehouden wordeD. Intusschen werden het bestuur enkele wenken gegeven, welke het bi) zijn antwoord zal in acht nemen. Omtrent eene andere vraag van het hoofd bestuur, nl. of men de voorkeur geeft aan een bepaald onderworp ter bespreking op de a. 8. groote wintervergadering, zal in de vol gende byeenkemst een besluit worden genomen. Van het bestuur der „Leidsche Planten- beurs" was eene missive ontvangen, houdende mededaeüng van het voornemen tot het houden in het voorjaar eener tentoonstelling. Het programma, dat reeds algemeen verspreid was, ging daarbij. De secretaris, de heer Van de Pavord Smits, herinnerde er aan hoe de Plantenbeurs van de Afdeeling een kind is, dat door haar zonder kosten de wereld is ingestuurd, en geeft in overweging om nu voor de tentoonstelling eene medaille beschikbaar te stellen. Door den heer Beekman bestreden, omdat niet alle leden der Beurs tevens leden der Afdeeling zijn, werd het voorstel sterk verdedigd door den voorzitter. De Plantenbeurs, zeide hy, is door do Afd. in het leven geroepen, moest daarom in den eersten tjjd aan haar verslag omtrent den toestand uitbrengen, maar heeft het nu zóó ver gebracht, dat zy reeds meerderjarig schjjnt, dat zjj op eigen beenen kan staan. Zoo iets wekt sympathie, en als eon bewijs daarvan kwam het ook hem geschikt voor als de Afd. de pogingen door de aanbieding van eene medaille of andere bijdrage, toonde op prijs te stellen. Daar het voorstel ook door andere leden werd ondersteund, zal het op de agenda der November-vergadering worden geplaatst. Uit de vervolgens gedaue mededeélingen om trent den door de afdeeling opgerichten Tee- ken cursus bleek dat deze op goeden gang is. Uitvoerig werd beraadslaagd over de voor genomen Chrisantimum-tentoonstelling, waar van het denkbeeld was uitgegaan van den heer Speet, van wien als rapport van de dosbetreffendo commissie een brief W3s ontvangen, meldende dat de leden het om trent den tijd, waarop ze moest gehouden worden, niet eens waren. Enkelen wenschten haar tot het volgende jaar uit te stellen. Besloten werd nu, haar te doen plaats hebben op de vroeger vastgestelde data, 8, 9 en 10 Nov., a. s. in de zaal van Zomerzorg, tegen betaling eener ger.nge entrée voor niet-leden. Er is volstrekt geen wedstrijd of strijdperk aan verbondon, want de leden worden nitgenoodigd verschillende planten door hen ter opluiste ring in te zenden. Belooningen worden er niet uitgereikt. Om dus alle misverstand weg te nemen, zal ze worden aangekondigd onder den naam van„Bezichtiging van Chrisan timums en andere planten." Tof herziening van het huishoudelijk regle ment werd den leden verzocht de wijzi- gingen, welke zij mochten noodig achten, ia to zenden vóór 10 Nov. a. s. bij den secreta ris. Ze kunnen dan op de agenda vcor de volgende vergadering worden geplaats. Reeds thans kwamen enkele veranderingen, welke de secretaris en de heer E. Th. Witte noodig vonden, in voorloopige gedachtenwisseling. Doch daarbij bleef het. Door {Is itstgenoemd <n heer was tevens op deze vergadering ter bezichtiging gesteld eene collect's Orchideeën uit 's Rijks Plantentuin, waarvoor hem door den voorzitter, namens de leden, werd dank gezegd. Gemengd Nlenwa Men meldt ons heden uit Katwijk aan ZeeGisteravond is van de haringvis- 'chery alhier aangekomen KW. 3 „Mr. Donker Curtius," van den roeder F. E. Meerburg, met 110 kantjes pekelharing en 200 kantjes steur- haring. De logger van den reeder Meerburg is te Tlaardingen binnen met 15 last en schade aan de vleet. By publleken afslag werd gisteren besteed ƒ13.10 voer de ton volle en 7.65 de (jle pekelharingde steurbaring van 9.50 tot 10.60 per 1000 stuks. Uit Scheveningen wordt gemeld: Schipper Gt. Jol, voerende de haringschuit „Wilhelmina," alhier thuis behoorende, heeft verloren 20 netten; hy lag aan de vleet en een 6-tal Engelsche vlsschers bij hem in de buurt, toen eensklaps de „Yarmouth 1007" zijne vleet oDnoodig, zonder dat ht), noch het weder daartoe aanleiding gaf, doorhakte. H(j haalde daarop de andere netten in, zette mast en zeilen op en kreeg den Engelschman, by wien hjj zich aan boord begaf, en die zich door flink optreden van Jol liet bewegen naar de netten te zoeken. Het gelukte hun toen 40 van 60 stuks terug te bekomen, waardoor hy gedeelteiyk de visschery kon blyven uit oefenen, maar toch genoodzaakt was, vroeger dan wenschelyk was, huiswaarts te keeren. Door de politie te Haarlem is in beslag genomen een valsche ryksdaalder, voe rende de beeltenis van koniDg Willem III en het jaartal 1862, blykbaar bestaande uit lood. Een man, die op de Prinsengracht bij de Anjelierstraat te Amsterdam de trap van oene kelderwoning wildo opgaan, viel en werd dood opgenomen. Maandag-avond is by Roermond, op den overgang nabij de Kapellerlaan van den Grand Central-Beige, het lyk gevonden van een onbekend heer, die vermoedelijk door den trein, welke om halfacht van Gladbach te Roermond komt, overreden is. Een rondreizend bedelaar in beschonken toestand geraakte gisteravond te Delft nabij „Reineveld" in de Haagsche trek vaart. Op het hulpgeroep van zyn kameraad schoten eenige personen toe, doch men slaagde er niet in den drenkeling te vinden. De ploegbaas te Stobbegat heeft aan den Koning gratie aangevraagd voor ds maand hechtenis, hem wegens de ontsporing aldaar opgelegd. L. H., uit Assen, werd gisteren door de rechtbank te Roermond veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf, wegens mis handeling, den dood ten gevolge hebbende, ge pleegd op v. H. aldaar. Naar luid van bsrichten uit do bovenwindsche eilanden zyn de eilanden St.- Martin en Saba door een orkaan den 2den September jl. bezocht. De schade op St'- Martin N. G. bepaalt zich vooral tot dakshingels, welke weggewaaid, omheiningen, welke ingestort, en boomen, welke ontworteld of wel zwaar beschadigd zyn. Twee vaartuigen, in de baai ten anker liggende, zyn vergaan. Saba heeft groote schade geleden aan do veldvruchten en vruchtboomen. Een groot aantal stroohutten is omvergewaaid en vele shingelsdaken zyn beschadigd. Op geen der boide eilanden heeft men per- sooniyke ongelukkon te betreuren. De waarheid der berichten over den terugkeer van Emin-Pacha wordt ook te Berlyn betwyfeld. De Italiaan Cassati, die hem zou begeleiden, was reeds vroeger als gedood gemeld, torwyl men niet weet wie de zes Engolschen in zyn gevolg wezen moeten. Volgens nadere berichten uit Zanzibar is hst bericht omtrent de op handen zynde aan komst van Eniin-pacha wel geloofwaardig, en dat op grond van brieven, welke de Duitsche rijkscommissaris Wissmann van hem heeft ontvangen. Het stoomschip „Winsloe" is by Woolwich in aanvaring gewoest met de barge „James", ten gevolge waarvan dit vaartuig is gezonken en waarby een man is verdronken. Te beginnen den lOden November wordt de postdienst tusschen Nieuw York en San Francisco een etmaal versneld. Het brie venvervoer zal alsdan slechts ongeveer 110 uren duren. Eon b erich t u 11 C alcu 11 a meldt dat er naby Agra een epeorwegongeluk heeft plaats gehad, waarby 13 vrouwen en 2 kinde ren omgekomen en 39 personen gewond zyn. INGEZONDEN. Zeer geachte Redact iel De welwillende opname myner regelen van den 22sten dezer in uw zeer gewaardeerd dagblad, waarvoor ik u by deze myn dank betuig, moedigt my aan om andermaal met dergeiyk verzoek tot u te komen, zullende u mij opnieuw verplichten door ook aan dit myn schryven een plaatsje in uwe kolommen te gunnen. De aanleiding daartoe vond ik in hetgeen in het „Leidsch Dagblad" voerkomt, met be trekking tot hetzelfde onderwerp: de nood zakelijkheid namelijk om verbetering te bren gen In den toestand of de ligging van den tramwissel op het Kort-Rapenburgwelke verbetering, zooals uit het in de Raadsver gadering van dan 24sten dezer verhandelde biykt, waartchyniyk niet zal bestaan in het verleggen van den wissel nsar een minder gevaariyk punt; waaruit ik kan afleiden dat de door my gestelde vraag in ontkennenden zin mosst beantwoord worden, terwyi my mede werd duidelyk gemaakt dat ik my heb te rang schikken onder hen, die geen verstand van tramwegen hebben. Dit laatste beaam ik volkomen, en het was juist daarom, dat ik mij tot het doen eener vraag bepaalde aan hen, die door kennis en ervaring zich meer bevoegd achten om voor to lichten, en die misschien ook zoo kwaad niet zouden hebben gedaan, byaldien zy den oorspronkelyken tramwegbouwer alhier, mede beter hadden ingelicht; waardoor destydszou zyn voorkomen dat de plaatsen voor een paar wissels op een even weinig oordeelkundige wyze werden vastgesteld als ik en anderen ware het aan ons overgelaten wellicht zouden hebben gedaan zonder de wenken, in de jongste Raadsvergadering ons gegeven. Ook zy hebben moeten ondervinden dat men de wissels raaar zoo niet op willekeurig ge kozen plaatsen kan leggen. Nu my de oogen geopend zyn, moet ik erkennen dat myne vraag vry onbekookt was, want ik wil gaarne aannemen dato. m. een der eerste eischen in het belang van den TramwegdieDst moet wezen, dat de wissels op zooveel mogelyk gelyken afstand van elkandor komen te liggen. Aan dien eisch zou niet zyn voldaan, ware myne vraag een toestemmend antwoord ten deel gevallen. De afstand van den wissel op den Hooge- woerd, welke wissel bezwaarlyk verplaatst kan worden tot aan vóór het Stadhuis bedraagt 510 meter terwyl deze laatste op gelyken afstand van dien op het Kort- Rapenburg ligt. Door nu dezen wissel naar do bewuste plaats op de Breestraat te brengen, zou die gelykheid van afstand verbroken worden. Dit noopt my nu tot het doen van eene mogelyk mede onoordeelkundige andere vraag: zou men namelyk, behalve het ver plaatsen van den wissel op het Kort-Rapenburg, ook niet dien van vóór het Stadhuis meer oostwaarts (by'v. een 40-tal meters) kunneD leggen? Zoo ja, dan ware de gelykheid van de aangeduide afstanden weder te herstellen, en een stap nader gedaan tot het opheffen der bezwaren, voortvloeiende uit den wissel op het Kort Rapenburg. Doch ik begaf my misschien weder op glad ys, en maak in dat geval gaarne amende honorable. Besloten blyft het dat de wissel op het Kort-Rapenburg niet verlegd, doch verbeterd zal worden. Die verbetering zal wellicht verkre gen worden door: lo. het vellen der boomen 2o. de straat geleidelyk tal van deci-meters op te hoogen, en 3o. een trottoir te legge» langs de huizen, benevens een anderen (met stevig hek) langs den waterkant. Het is te hopen dat de daarmede gepaard gaande kosten goede vruchten zullen dragen, en het Leidsch publiek, maar vooral in de eerste plaats de bewoners van het Kort- Rapenburg O.-Z., later den heldoren blik en het goed beleid van het Gemeentebestuur ook in deze zaak zullen erkennen en dankbaar loven. Hoogachtend, Leiden, Uw Dienstw. Dienaar 26 October 1889. T. [Het vorig ingezonden schryven van T. was abusieveiyk onderteekend met eene F. Red.) l) Deze afstanden zijn niet gemeten, doch eleohte geechat. Zij znllen echter niet veel van de werkelijk heid afwijken. BUITENLAND. rrtwkijjk. Zondag, op één na de laatste Zondag, werd hot terrein der Parysche tentoonstelling letter- iyk bestormd. Tot laat in den avond was de doorgang op de esplanade, de quai d'Orsay en het Ohamp de Mars gestremd. Omstreeks 350,000 personen werden dien dag toegelaten. Een aantal niet bekroonde inzenders der tentoonstelling heeft eene „verontwaardigings- byeenkomst" gehouden, waarin het bestuur der tentoonstelling, maar vooral de jury voor al wat leeiyk was, werden uitgemaakt. Er werden eenige moties van protest aangeno men, welke eerstdaags, in een vlugschrift bijeengegaard, den juryleden voor de voeten zullen worden geworpen. Dvlteoklaud. De Ryksdag heeft gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de begrooting. De rykssecretaris van financiën, de heer Maltzahn-GOlst, stelde vooral op den voor grond, dat op de loopende begrooting by verschillende posten groetere uitgaven, vooral voor het leger, verwacht kunnen worden. De invoerrechten zullen echter 30 a 40 millioen mark meer opbrengen. Vooral is dit het gevolg van de invoerrechten op graan, ofschoon de graanpryzen steeds nog lager bleven dan voorheen. Wat betreft de groote uitgaven, welke op de nieuwe begrooting voor de landsverdedi ging worden gevraagd, betoogde de minister, dat, hoewel er alle hoop bestaat op het be houd des vredes, toch geene middelen mogen verzuimd worden, waardoor de handhaving des vredes kan bevorderd worden. Aangaande het by den Bondsraad inge diende wetsontwerp betreffende eene nieuwe postbootverbinding mat Oost-Afrika kan nog gemeld worden dat het deel is eene geregelde vaart te openen van Hamburg naar Oost- Afrika, tot aan Delagoabaai, of ook tot aan Kaap Natal. De algemeene bepalingen zyn geiyk aan die van de andere gesubsidieerde lynen. De booten zullen eene snelheid moeten hebben van lO'/j knoopen. Eene Engelsche, Nedorlandsche of Belgische en eene Portu- geesche haven zullen worden aangedaan.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2