Inderdaad z(]n er, volgens bericht van Qed. Staten Dykgraaf en Hoogheemraden van Rijnland en de hoofdingenieur van don Prov. Waterstaat stemmen hiermede in drie vakken in den Rjjn, waar de breedte vol doende is om eene snelheid van 200 H. per minuut en voor eleeptreinen van 150 M. per minuut te gedoogen. Behalve op deze vakken van den Rijn, kan de snelheid van 200 H. per minuut en van 150 M. per minuut slepende ook worden toe gelaten op de Zijl, benoorden de opgeruimde pijlers der onvoltooide spoorwegbrug, het Zweiland, het Norremeer en den Dieperpoel. In dien zin heeft een voorstel de Staten bereikt. Tot predikant te Katwijk aan Zee is be roepen d3. W. H. Snothlage, te Achlum c. a. De heer R. Adama, hoofd eoner school te Barneveld, herdacht op 26 Oct., onder tal rjjke blijken van belangstelling en waardeering, zijne 40 jarige onderwijzersloopbaan. Achter eenvolgens was hjj werkzaam te Alfen aan den Rfln, Oostzaan, Reeuwyk en thans gedu rende 27 jaren te Barneveid, als hoofd eener school. Ta Amsterdam had gistermiddag eene buitengewone algemeene vergadering plaats van de Hollaadsche IJzeren-Spoorwegma.-.t- schappij, onder leiding van mr. F. Th. Wes- terwoudt, voorzitter van den raad van admi nistratie. Tegenwoordig waren 106 aandeelhouders, vertegenwoordigende 172 aandeelen en 110 stemmen. Na opening der vergadering bracht de voor zitter een woord van hulde aan de nagedach tenis van den overleden commissaris der Maatschappij, den heer Joost Yan Vollenhoven. Zijne toewijding en liefde voor de Maatschappij geeft hem aanspraak op de dankbare herinne ring der aandeelhouders. Vervolgens bracht hij in behandeling de ter inzage gelegde voorstellen tot het sluiten van eene overeenkomst met den Staat, ter vervan ging van de nu bestaande. De heer Vas Visser verzocht eer.ige inlich tingen over de voor oningewUdon lastig te beoordeelen ontwerp-overeenkomst, e» wel in liet bijzonder ten aanzien van de verwachtingen van de geldelijke gevolgen der overeenkomst. De voorzitter voldeed aan dat verlangen, stelde op don voorgrond, dat met zekerheid niets kon worden gezegd omtrent de werking dezer overeenkomst, doch trad in eene uitvoe rige beschouwing over de voor- en nadeelen, aan hot sluiten er van verbenden, waarna de heer Vas Visser dankte voor de verstrekte inlichtingen. Op voorstel van denzelfden aandeelhouder werd niet hoofdelijk gestemd over de verschil- isnde punten van beschrijving, doch deze alle bij acclamatie aangenomen. De voorzitter verkreeg nog bij acclamatie de machtiging, om aan de overeenkomst de voorwaarde te verbinden, dat de daarby voor geschreven statuten-wyziging tot stand zou komen. Daarna werd de vergadering gesloten. Dr. H. Van Herwerden, hoogleeraar in de Grieksche taal, letterkunde en oudheden te Utrecht, vierde gisteren gedachtenis van zyn 25 jarig professoraat. Veie leerlingen van vroeger en later t(jd waren daarby tegenwoor dig. Ia aller naam voerde prof. dr. J. C. Matthes, van Amsterdam, het woord. Na den geliefden leermeester en vriend dank gezegd te hebben voor zyn voortroffeiyk onderwys on uitnemende leiding, bood hy bem, namens allen, den Thesaurus van Stephanus en Un- ger's schetsen der meesterstukken van het Ryksmuseura aan, benevens een album met de namen en photographieén der gevers. La ter in den namiddag werd de jubilaris door de autoriteiten der Utrechtsche Hoogcschool begroet. Het stoomschip „Noord-Holland," van Rotterdam naar Java, is 26 Oct. Punta da Guia gepasseerdde „Schiedam" is 28 Oct. van Amsterdam te Montevideo aangekomen. Het Leidseh Tooneel. Adolf L'Arronge is ongetwyfeld op het oogenblik een der talentvolste tooneelechry- vers, waarop Duitschland bogen kan. Geheel in tegenstelling met de Schwanke en Possen, welke tegenwoordig byna overal de Bühnen innemen, zyn zyne werken meer aan den ernst des levens gewyd. Zyn „Dokter Klaus" i3 eene hymne aan den plicht, „Myn Leo pold" legt de verschrikkelyke gevolgen bloot van eene slechte opvoeding, „LiefdadigeDames" levert eene satire tegen de huichelary, welke men allerwegen aantreft onder het masker van godsdienst, en hot gisteren hier ten too- neele gevoerde „De familie Lonei" had ook oen tendeDz of liever verschillende tendenzen. Het bestreed in de eerste plaats het nog overal bestaande vooroordeel tegen de too- r.eelwereldvervolgens werd de aristocratische trots, welke op geene andere verdienste kan bogen dan op een wydsch klinkenden naam, aan de kaak gesteld en ten slotte werd er ook neg een lesje in de opvoedkunde gegeven, of beterer werd op gewezen hoe men zyne kinderen niet moet opvoeden. Ter verdediging van Thalia's dienaren, had de schryver ons een tooneeispelor geschetst, een weinig wuft en lichtzinnig, maar daaren tegen begaafd met veel talent, met een goed, edel hart en met een helder, scherp verstand; hy redt den zoon der familie Lonei van een wissen dood, nadat deze door den vader uit het huis is verbannen, brengt hem weder terug op het goede pad, vormt hem tot een toekomstig nuttig lid der maatschappy en mag als belooning voor dit alle» de hand verwerven van de dochter dee rijken Ebor- hard Lonei. Den hoogmoed vinden wy geridiculiseerd in eene zekere freule Theodora Von Seewald- Drossolheim, die liever te huis armoede, ge brek leed, de voorkeur zelfs er aan gaf om te leven ten koste van haren neef, een pas beginnend advocaat en notaris, liever dan zich te ontdoen van een ouden huisknecht, met zwarten rok en witte das, het embleem harer aristocratische geboorte. Ook de liefde, welke haar neef voor een braaf, doch niet adeliyk meisje koesterde, mocht hare goed keuring niet wegdragen. Natuurlyk dat god Amor ook hier de zege behaalde en de jonge advocaat ten slotte de pupil der lhmilie Lonei naar het altaar mocht voeren. Ten laatste werd ons nog een vader ge toond, die immer te streng togen den zoon optrad, dezen tot wanhoep bracht, zoodat hy zelfs eene poging in het werk stelde om een einde aan zyn leven te maken. Gelukkig komt ook dit weder in orde; het „finis coronat opus" is dus in casu wel van toepassing. Er werd ever het algemeen zeer goed gespeeld. De heer Moor gaf ons een goed gekarakteri- •eerd type van den goedhartigen, onbezorgden tooneelspeler, maar niettemin bezield met den ernst des lerens, didr, waar deze van hem vereischt werd; voeral in zyn dialoog met den heer Lonei in de derde acte vonden wy hem byzonder goed; alleen dat eeuwigdurend draaien met de oogen schynt ons vreemd toe; wy zyn de oude school geheel en al ont wend en wenschen op het oogenblik meer natuur en waarheid te aanschouwen. Mevrouw Schepers, als freule Theodora Von Seewald-Dro8sehleim, was een waardig exem plaar der trotsche, eenigszins aan hoogmoeds waanzin lijdende adeliyke dames uit den vroegeren tyd. De heer Erfmann, als de advocaat dr. Bruno Von Seewald, wa» als de door de pyle» van Cupido gewonde man, niet los genoegvooral zyne armen schenen hem ln den weg te zyn en dat zelf3 als hy tegenover zyne uitverkorene stond. De heer A. L. Van den Heuvel, als Kurt, kon ons niet bevallen; deze chargeerde te veel den naar vrijheid en onafhankeiykheid dorstenden leerling, .van het gymsasium; ook zyne kleeding- scheen ons toe niet goed ge kozen te zyn; dat huispakje was bepaald ploertig en ten eenenmale ongeschikt om daarin te Verschijnen aan de tafel van een tot de» gegoeden stand behoorend huisgezi». De heer Van den Heuvel kon ook weten dat een leerling geene examens aflegt, in een bont gekleurd overhemd gedost. Mej. Van der Lugt-Meltser gaf ons de kleine enthusiastische bewonderaarster van den groe ten tooneelspeler recht sohalks en met de noodige opgewektheid weer. Ook mej. Heyblom, als Pauline Freysing, gaf ons natuur en waar heid te aanschouwen, ofschoon in haar op treden veel kalmer e» meer bezadigd. De heer Nieuwland gaat nog immer aan hetzelfde euvel mankhy chargeert nog altijd even verschrikkeiyk, maar kan daarentegen ook nog altyd op hetzelfde buitengewone succes bogen. Alleen zyne verschyning is vol doende om eene drastische uitwerking teweeg te brengen. Wat den heer Alex. Faassen betreft, als Eberhard Lonei, wy gelooven niet dat deze zyne rol goed begrepen heeft; zooals wy hem gistoravond zagen optreden tegen den zoon, die zuippartijen (sic) houdt, des nachts laat te huis komt, nooit werkt en by examens steeds gewogen en te licht bevonden wordt, konden wy hem onmogeiyk van al te groote strenghoid beschuldigenintegendeel, het ver wekte ten hoogste onze verbazing, dat hy den toon duldde, welken de jonge Eberhard tegen hem, als vader, durfde aanslaan. Het besluit van den gymnasium-leerliDg om het huis nim mer meer te betreden, om zich te verdrinken, was dan ook in ons oog ten eenenmale onge motiveerd. Wy herhalen het echter, het ensemble was goed, zeer goed zelfs en het is daarom werkeiyk te betreuren, dat de zaal niet beter bezet was; wy tolden nauwelyks een honderdtal aanwezige». Wy hopen dat by eeno volgende opvoering het gezelschap op een talryker bezoek mag bogen. De vertaling liet eene eakele maal wel wat te wenschen over genadige vrouw en een examen doorstaan zyn germanismen. Mr. L. H. Gemengd Nieuw». Men.bericht ons heden uit Zoe- terwoude: Door den onbezoldigden ryksveldwachter E. U. is onlangs niet alleen proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der wet op de jacht en vissehery, maar ook wegens het opgeven van een verkeerden naam door een inwoner van Leiden. Heden wordt ons uit Katwyk aan Zee geschreven dat aldaar gisteravond 7 schuiten ter haringvisschery zyn afgevaren en dat vanmorgen is aangekomen K.W. 7 „Concordia", van den reeder F. E. Meerburg, met 157 kantjes pekelharing, 87 kantjes steur- haring en 14000 stuks. Men meldt uit Lisae: De telefoon- geleiding, door het Ryk tusechen Lisse en Sassenheim aangelegd, is geheel gereed. De opening kan spoedig tegemoetgezien worden. Aangezien echter de persoon, die de telefoon op Hiilegom reeds bediende, voor die betrek king heeft bedankt, zal er eerst naar een ander huis moeten worden nitgezien, waarvan de bewoner de bediening op zich wil nemen. De telefoondienst tusscben Lisse en Hillogom is dan ook door gebrek aan bediening voor- loopig gestaakt. Te Kudelstaart, gem. Aalsmeer, heerschen in vry hevige mate de mazelen. Ook in 't gezin van het hoofd der school is deze ziekte uitgebroken. Gelukkig draagt ze tot nog toe een goedaardig karakter. De Hooge Raad heeft gisteren vernietigd het arrest vaa het Hof te Amster dam, woarby een persoon was veroordeeld wegens geweldpleging en openbare opruiing, tydens eene byeenkomst van het Leger des Heils te Beverwyk. De zaak is verwezen naar het Hof te 's-Gravenhage. Te Amsterdam brak Zondag-mor gen te ruim kwart over vy ven door onbekende oorzaak eea uitslaande brand uit in het per ceel Zandhoek No. 6. De winkel met achter huis en bovenverdieping zyn uitgebrand. Het belendende perceel werd aangetast. Het ach terhuis bekwam brand- en waterschade. Eon driejarig knaapje is in de ouderlyke woning in de Marnixstraat aldaar in een pot kokende groenten gevallen en in het Binnen gasthuis aan de gevolgen overleden. Te Rotterdam werd gisteravond, onder leiding van Van der Kolk en Sas, eene vergadering gehouden van zakkendragers, zoowel werkzaam in kolen, als graan. De vol gende ontwerpen werden, opgemaakt als basis, waarop het loon moest worden geregeld: Voor de kolenworkers vast loonvoor zee- werk 12'/, cents per hoed, voor opleggen in pakhuizen en fabrieken 10 cents; voor over- boordwerk 70 cents per hoed, met 7 man los sen van wagens aan zeebooten f 7 a f 8.70 per wagen van 10 last, geen nachtwerk, doch, wanneer noodig, 2.50 extra of per halveD nacht f 1.25. Buiten de gemeente Rotterdam aan zeebooten f 1 extra per man, alles met bemande ploeg. Voor graanwerkersscheepswerk overboord 12'/j conts per last; overboordwerk uit lichters IS cents per last en 3 man per drachtextra loon voor nacht- en Zondags-werk, gelykstaande met dat der bootwerkers. Besloten werd tevens om eene voreeniging te stichten van graan- en kolenwerkers en eene commissie uit hun midden te benoemen, die erentueele grieven moet onderzoeken en uit den weg ruimen. Tot commissie-leden werden gekozen A. De Groot en H. Bernard van de graan- en Walrave van de kolenwerkers. Nadat Van dor Kolk in0* „I i- 1 i i Union" nog uit elkany i -'f' a' hy tevens meedeelde d.-. nr crA uok eene afdeeling was gostich., A de vergade ring gesloten. Zondagmorgen zou een aanvang worden gemaakt met de lossing van een ge deelte der lading, bestaande uit krenten, van het stoomschip „Cosmopolite," liggende aan ds Handelskade, aan het Blauwhoedenveem, te Amsterdam. De losse en Ios-vaste (d. i. zy, die 't eerst in aanmerking komen voor werk) werklieden weigerden den arbeid te beginnen, tenzy het loon van 20 op 25 cents het uur werd ver hoogd. Aan dit verzoek werd uitsluitend voor den dag van Zondag voldaan. De werklieden waren daarmee niet tevreden. Zy wenschten de 25 cents per uur voorgoed. De baas van het Veem zeide niet verder te kunnen gaan dan inwilliging van het verzoek voor zooveel de loseing der „Cosmopolite" betrof, al zou die ook langer duren dan één dag. De werklieden bleven op hun stuk. Een kwartje per uur voorgoed of geen werk. Zy staan nu nog op hun stuk en het Veem blyft weigeren. Slechts voor Zondagswerk en nachtwerk is f 0.25 per uur toegestaan. De „Cosmopolite" gaat vermoedeiyk ongelost naar Hamburg, voor welke haven hot overige gedeelte der lading is bestemd. Het getal werkstakers zal ongeveer 50 zyn. De 30 vaste arbeiders van het Veem zyn aan het werk gebleven en ook eldors op de Handelskade duurt de arbeid voort. Nader meldt men hedenDe „Cosmopolite" ie aan het lossen aan den zoogenaamden Suoz-steiger met eene gewone ploeg van een werkbaas des cargadoors Van Hengel. Het losse volk van het Blauwhoedenveem bleef weigeren te arbeiden. De brand van Zaterdag-avond te Rotterdam heeft niet in het „Hotel Weimar" zelf plaats gehad, maar in eon huis daar naast, hetwelk met het hotel in verbinding staat. Vier kamers benevens eene vliering zyn, uitgebrand. De exploitatie van het hotel, dat ongedeerd is gebleve», kan ongestoord voort gaan. (AT. R. C.) Gisterochtend hebben ook de werklieden van den aa»nemer Verbrugge, van Wadiingsveen, die in de Rietlanden te Amster dam een kolentip bouwt, gedreigd het werk te staken, indien hun geon hooger loon werd gegeven. Daar dit werk spoedig gereed moet zyn, op verbeurte van f 100 per dag by te late oplevering, gaf de aannemer aan den eisch van het werkvolk toe. Onder Drimmelen is het vaar tuig van een schipper uit Waspik vol water geloopen, waardoor de schipper, zyne vrouw en hun anderhalfjarig dochtertje in do rivier geraakten. De vrouw en het kind zyn ver dronken. De schipper werd, dryveade op eene plank, door de bemanning van de sleep- stoomboot „Mosquto" opgenomen en gered. In een wisselkantoor te Venloo is door onbekenden in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken. De brandkast werd opengebroken en eene aa»zieniyke som gelds, waarvan men het juiste bedrag nog niet weet, ontvreemd. I» den nacht van Zaterdagop Zondag Is ten huize van eene alleenwonende weduwe op Olde Galileén, te Leeuwarden, diefstal met braak gepleegd. De inbreker had eene glasruit gebroken in de kamer, waarin de vrouw sliep, waarna hy middel vond binnen te komen. Eerst maakte hy zich meester van eenig geld, dat aanwezig was in een zak, die op den 8toe! vóór het bed lag. Met de in den zak aanwezige sleutels opende hy hierop de secretaire in eene andere kamer en nam hy ook het zich daarin bevindende geld mede. De inspecteur van politie De Haan mocht, nadat hy van den diefstal had kennis gekre gen, niet alleen nog denzelfden nacht den inbreker opsporen en aanhouden, maar ook het gestolen geld, dat reeds verborgen was, terechtbrengen. De dader was pas kort gele den uit de cellulaire gevangenis te Groningen ODtslagen. Daar had hy een jaar doorgebracht wegens diefstal van zeven zilveren lepeltjes by dezelfde weduwe, die hy eok nu bestal, en in 1887 had hy by dezelfde persoon mede diefstal ge pleegd. Hy schynt dus eene zekere manie te hebben, om dezelfde persoon steeds te beste len. Wegens een anderen diefstal onderging hy echter ook reeds in 1885 gevangenisstraf. Te Parys heeft een zware mist goheerscht, welke op enkele pleinen zóó dicht was, dat de anders zoo onbesuisde en roeke- looze aapjeskoetsiers voor het eerst wat omzichtiger reden. In den loop van den avond moest op de Seine het geheels scheepverkeer worden gestaakt, terwyl het den volgenden morgen eerst teger. tien uren kon werden

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2