DAGBLAD. N°. 9111 Woensdag &0 October. A". 1889. feze fiourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 29 October. Feuilleton.. HET GEHEIM LEIDSCI PBVB DEEHB OOUKJLNT: ▼mi L«14«b ft t 1.10. VruM per poat1.40. A&onderiyk* No mm er»,0.05. PRIJS DER ADVERTBNTTHN: Via 1—6 r«g«ls 1.06. I©der« r®gBl m«er/0.17è. Groot®re letten wur pleotornlmte. Voor het ü>- omeeeren buiten de ated wordt f 0.10 berekend. Offlcieele Hennis^evinffeii. Inkomstenbelasting 1889. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering dat met 31 Oct. a. s. do vijfde termijn vervalt van de Inkomstenbelasting en dat alzoo op 1 Nov. s. minstens vyf zevende gedeelten van den aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien do belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingskoeten, tot de betaling van het verschuldigde ton kantore van den gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgem. 29 Oct. 1889. E. KIST, Secretaris. Van heinde en verre, ook uit het buitonland (o. a. de prof. "Willems en YollgrafF, uit Brussel), waren hedenmorgen op de begraafplaats aan de Groenesteeg de vereerders van wylen den oud-hoogleeraar dr. Charles Gabriël Cobet te zamen gekomen om, mot diens vroegere ambtgenooten en de tegenwoordige studenten, die mede in groot9n getale aanwezig waren, alsook vele andere ingezetenen, aan zyn stoffelijk overschot de laatste eer te bewyzen. De teraardebestelling was zeer eenvoudig. Kransen noch bloemen sierden het lijkkleed of den lijkwagen. Alleen toen de kist in de groeve zou worden neergelaten, trad de pre sident van het Leidscho Studentencorps, waar van het Collegium insgelijks geheel aanwezig was, uit den breoden kring naar voren en legde er een fraaien krans op neder. Nadat vervolgens het omhulsel van den dierbaren doode, onder eene plechtige stilte, aan den schoot der aarde was toevertrouwd, betuigde de hoogleeraar dr. R. Fruin uit naam van des overledenen dochter, schoon zuster en schoonzoon, welke laatste zich door ambtsbezigheden buitenslands bevindt en dus verhinderd was deze droeve plechtigheid bij te wonen (kapitein nl. Staal vertoeft thans in Zwitserland ter vervulling eener ministeriëele zending), aan allen den hartelijksten dank voor de vriendschap, den doode tot aan zijn overlijden betoond. Het was het uitdrukkelijke verlangen van den afgestorvene, dat aan zyn graf niet zou gesproken worden. Die wensch was in over eenstemming met zijn eenvoudig karakter en fier gemoed. Wy zullen dien. zeide spr., eerbiedigen. Waartoe zou het ook dienen hier den lof te verkondigen van een man als die nu is heengegaan, die in zoo menigerlei opzicht boven zoo velen uitmuntte, die niet hooger kon worden geëerd dan hy reeds gedaan werd. van den Inspecteur van Politie. 31) „Dadelijk 1" antwoordde Power, zonder zich een oogenblik to bedenken. „Heeft die Smt-Alba u dan wel eens ge schreven?" „Ik heb één of twee brieven van hem ge had; hy vroeg toen inlichting omtrent nu, dat komt er niet op aan; hg vroeg eene inlichting, die ik hem gegeven heb." „Bewaard?" vroeg Tom droogjes, Power een scherpen, onderzoekenden blik toewer pende; want diens zonderlinge bedremmeld heid bij het uitspreken der laatste woorden was hem volstrekt niet ontgaan. „Wat bewaard antwoordde Robert in ver warring. „Die brieven? Wel neen, ik heb ze allebei dadeljjk verscheurd en verbrand. Maar dat belet niet, dat ik het zonderlinge schrift op het eerste gezicht herkende." „'t Is toch jammer!" hernam de detective nadenkend. „Het zal je niet veel helpen of je al bezweren kunt, dat het zijn schrift is, weet je, als je geen enkel stukje papier hebt, waarmee de gezworenen het kunnen verge lijken. Het is eene rare geschiedenis!.... Ik weet waarachtig niet of wy 't moeten doen!" Na zijn roemrijken arbeid ruste hij thans ii vrede Toen ten slotte allen ook voor hunne tegen woordigheid te dezer plaatse was dank ge zegd, met de bede dat de doode in hun vrien delijk aandenken mocht blijven voortleven, eindigde deze plechtigheid, welke, niettegen staande haren eenvoud, een diepen indruk maakte. Ten teeken van rouw waren, evenals van andere gebouwen, ook van hot gymnasium de gordijnen naar beneden gelaten. Naar wy vernemen, zal de heer Jan G. Striening ook d6zen winter trachten onzen stadgenooten eenige muzikale kunstavonden aan te bieden. Reeds is hy voornemens den 12den November a. s. een concert te geven, tot medewerking waaraan hy bereids toezeg ging heeft ontvangen van den heer S. Yan Groningen, don zoo gunstig bekend staanden pianist. Tevens is hy nog in onderhandeling met eene bekende eerste chanteuse der Fran - sche Opera uit Den Haag, zoodat het door hem genomen initiatief alles goeds belooft en de aan te bieden inteekenlyston zeker spoedig met tal van handteekeningon zullen prijken. Door den heer Felix Driessen alhier zfin aan 's Rijks Ethnographisch Museum geschon ken eenige voorwerpen, zijnde de opeenvol gende stadiën van het verven van zyden doeken, zooals dat te Soerabaia wordt beoefend. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Naar aanleiding van het door het bouw kundig weekblad „De Opmerker" medege deelde omtrent het Leidsche feestgebouw, deelt de heer Jesse aan genoemd blad mede, dat zijn plan door hem in Mei aan den burgemeester is vertoond, nadat hy ongeveer 14 dagen vroe ger in een onderhoud met den burgemeester het plan mondeling had uiteengezet. De heer Jesse beeft bij die gelegenheid niets vernomen van het bestaan van een ander dergelijk plan; wel is door hem alstoen om geheimhouding verzocht. Na den brand van de Gehoorzaal is door den heer Jesse zyn plan officiéél by het ge meentebestuur ingediend. Ongeveer veertien dagen, nadat de heer Jesse zyn plan by het Studentencorps had ingediend, vernam hy dat de gemeente-architect hetzelfde idee had. Nu we dus van beide partyen, zegt „De Opmerker", de verzekering gehoord hebben, dat ieder voor zich, ongeveer op hetzelfde tyd6tip, een zelfde idee heeft gehad, moeten we aannemen dat beide ontwerpers evenveel „Wat doen?" vroeg de commissaris. „Wel, den kerel by zyn kraag pakken hem arre8teeren." Power zweeg en de commissaris staarde buitengewoon ernstig voor zich op de tafel. „Ja, zie je," ging de detective voort, zyne hand door zyne bakkebaarden strokende, „ik weet niet hoe u er over denkt, commissaris maar ik voor my geloof zeker, dat onze vriend hier het by 't rechte eind heeft. Het is zoo'n verduiveld lastige zaak, en by zulke gelegen heden heb ik meer dan eens gezien, dat de eerste indruk de beste is. En Power heeft meer dan een indruk" die paar woorden op dat stukje papier l 't is wel niet veel, dat geef ik toe, maar ik heb er wel laten hangen waar ik in het begin ook niets anders tegen had dan zoo'n enkel vodje, dat is zeker!" „Maar hemelsche goedheidbracht de com missaris hiortegen in, „je wilt toch iemand als mynheer Sint Alba op zulke losse gronden niet arresteeren? Een stukje papier met drie of vier woorden er op Wat is het Im mers niets! Het schrift is niet alledaagsch, goed! maar we hehpén niemand dan Power, die zeggen kan, dat hy het schrift herkent Moeten we dan alleen op Power's verhaal afgaan?... Hoe drommel wil hy bewyzen, dat hy geiyk heeft?" eindigde de heer Grand, zich werkelyk boos makende. Wie niet waagt, wie niet wint 1 antwoordde recht op het vaderschap kunnen doen gelden, een geval, dat in de geschiedenis der uitvin dingen wel meer is voorgekomen. De heer Yan der Tas zal niet met den heer Yerhaar, maar met den heer Verhaaff in de gemeente Leiderdorp, naby de grens va* Leiden, üe genoemde reeks woningen bouwen. De avonden worden reeds zeer lang en beginnen daardoor weder byzonder geschikt te worden voor gezellige byeenkomsten. De hier ter stede gevestigde tooneolvereeni- ging „De Leidsche Dilottantonclub" is daar van biykbaar overtuigd; immers, gisteravond opende zy hare reeks byeenkomsten met eene vergadering met introductie in Ephraïms lokaal. De voorzitter, de heer Yan Wyngaarden, heette de in vry talryken getale opgekome- nen van harte welkom en sprak daarna den wensch uit, dat by het einde dezer byeen- korast by vernieuwing zou mogen blyken dat de werkende leden hun doel, den leden en den genoodigden eer. gezelligen avond te ver schaffen, bereikt hadden. Daarna werd overgegaan tot de opvoering van „Stille Jan," oorspronkelijk tooneelspel met zang i» twee bedryven, door Wynstok. Dit stuk, door de werkende leden der Club in studie genomen en thans opgevoerd, werd goed gespeeld en was aangenaam door dan zang gekruid. Na de pauze werd opgevoerd „De Wyn- proefkluchtspel met zang in één bedryf, dat geestig mocht heeten en waarin door den heer L. eigenaardig een aantal coupletten was gelascht, welke deden denken aan „lachend waarheid zeggen" en zeer in den smaak der aanwezigen vielen. Een woord van lof komt den modewerken den, ook den beiden dames, toe voor hun streven naar vooruitgang op dit gebied van kunst, zy he'c dan ook onder do bescheiden leuze der vereeniging: n Dilettant en-c\ub". Dat aan het bal werd deelgenomen, behoeft geen verder betoog en hoe men nog langen tyd vrooiyk byeenbleef, eischt geene nadere beschryving. Do omnibusdien6t van Leiderdorp naar het station van den Hollandscben spoorweg te Leiden, welke, uithoofde van de ongun stige exploitatie, met Nov. a. s. dreigde ge staakt te worden, zal misschien toch niet worden opgeheven. De Rotterdamsche Tram weg-maatschappij, welke den dienst exploi teert, stond, gelijk men weet, voor een ge raamd tekort van f 800 jaariyks; eene com missie heeft zich de zaak aangetrokken, en met hulp van den Leiderdorpschen gemeente raad, die daartoe f 200 bydraagt, reeds eene garantie van f 540 byeen weten te brengen. Tevens is het vervoer op de tijding van eene mogeiyke staking niet onbelangryk toegeno men, zoodat do kans bestaat, dat de verbin ding behouden biyft. De „Conférence óvangólique Wallonne" werd gistermiddag te 's-Hage in Diligentia- door ds. Lacheret met gebed geopend. De byeenkom6t werd door een groot aantal be langstellenden, waaronder vele dames, by- gewoond. Onder de aanwezigen merkte men op de predikanten Th. Monad, van Parijs, en Rochedieu, van Brussel. Ds. Gerlach te Middelburg, ds. Stoop to Nymegon en jhr. Teding van Berkhout te Amsterdam gaven kennis verhinderd te zyn de vergadering by te wonen. Tot voorzitter word benoemd mr. C. J. E. graaf Van Bylandt, tot secretaris ds. Roche dieu, te Delft, en tot commissarissen voor het nazien d<r rekeningen ds. Brun, te Am sterdam, en de heer Yan de Pavord Smits, te Leiden. Uit het rapport van don secretaris blykt dat de besluiten der vorige Conférence zyn uitgevoerd, dat de collecte voor het Zeemans huis te Duinkerken heeft opgebracht eene som van byna f 5000 en nog vele gewaar deerde bydragen later zyn ingekomen, dat het comité tot directeur van dat huis heeft benoemd den heer Joseph Chrispeels, van Brussel, en do inrichting is gevestigd in een perceel van drie verdiepingen op de Hol- landsche Kade. Daarna werd door ds. Lacheret eene ver handeling voorgedragen over de Walsche Liturgiedeze historische en practische studie werd mot belangstelling aangehoord en gaf tot langdurige discussie aanleiding; ten slotte werd besloten do ontwerpen van den spreker te deen circuleeren en in de volgende Con férence aan de orde te stellen. Aan de Staten van Zuid-Holland is aan geboden een ontwerp besluit tot wijziging der Verordening op de atoomvaart in de boezem wateren. Aanleiding tot deze voordracht gooft het adres van verschillende stoomboot-onderne mers, die den Ryn bevaren, waarby wordt gevraagd den Ryn van Bodegrave tot de brug te Leiderdorp, ten opzichte der geoorloofde snelheid, in moerdero vakken te verdeelen. Brusel luchtig. En dan", vervolgde hy snel, ziende dat de ander hom in de rede wilde vallen, laat ons niet vergeten, dat er ver scheidene dingen zyn, die ons helpen kunnen. Hy zal wel meer brieven hebben geschreven dan degene, die Power verbrand heeft; daar kunnen we zya schrift mee vergeiyken. En dan zyn er kleeren en allerlei soort van dingenAls we den kerel maar eerst hebben, dan vinden we bewyzen genoeg; hebt daar geen zorg voor. „Ja, maar.begon de commissaris hoofd schuddend. „O, ik weet wat u zeggen wilt, commissaris," ging de levendige detective voort„ik geof u toe, dat het gewaagd is. Het is gewaagd, verduiveld gewaagd! Sint-Alba is een heel heer en daarenboven geen katje om zonder handschoenen aan te pakken, dat is zeker Het is gevaariyk, zelfs almachtig gevaariyk. Maar wat moeten w® doen Dat vraag ik u maar; wat moeten we doen?.... Ik voor »y geloof dat de inspecteur geiyk heeft en die Sint- Alba waariyk de man is, dien wy zoeken dan is ieder uur, dat wy hem op vrye voe ten laten, eon gevaar te meer voor ons." „Nu, gy moet het weten," hernam de heer Grand, den stryd opgevende, hoewel nog verre van overtuigd. „Gy zyt in die soort van zaken moer bedreven dan ik. Ik waar schuw alleen voor dex wanhopigen toestand, waarin wy komen, als wy een misgreep doen."" „Zeker, zeker!" antwoordde Brusel. „Wy moeten uiterst voorzichtig zyn. Laten wy de geheele zaak nog eens nagaan. Wy hebben er allemaal belang by, ik vooral, die met de behandeling belast ben. Nu, wat is het geval? Wy vinden eene jonge, Fransche vrouw vermoord de schuldige ontsnapt. Wie is de schuldige? Wy hebben geene andere, die verdacht kan worden, dan de vrouw, die haar 's avonds kwam bezoeken. Goed! Maar nu komt onze inspecteur hier en zegt, dat was geene vrouw, maar een ver- kleede man. Laat ons nu voor een oogenblik aannemen, wy gelooven onzen inspecteur niet, wy houden ons eerste denkbeeld vast: het was eene vrouw. Wat krygen we dan?.... Niets dan eene soort van geestverschijning, eene vrouw, die door niemand gezien of waar genomen is, nadat zy de trap van juffrouw Gregory opging; ze verdwynt als yio lucht, ja nog sterker; ook vóór ze zich aan juf frouw Gregory vertoont, heeft geen sterve ling iets van eene vreemde, donkere vrouw gezien of gemerkt, terwyl ze toch eenige dagen in die plaats moet vertoefd hebben, getuige hare bekendheid met het huis en zyn achteruitgang." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1