N-\ 9109 Maandag; October. A0. 1889. jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 26 October. HET GEHEIM PRIJS DEZER COURANT: Voor Lroióon por I maanden.....1.10. Franno per post.1.40. AIcoüderLgke NommenQ.GA PRIJS DEK ADVEBTENOTRN: Tea 1—6 regel* 1.06. Iedere regel meer/0.176* Groot*re letter* neer plaatsruimte. Voor bet la- eeueeren bnltea de *tad wordt 0.10 berekend. Beroepen is bij de Ned.-Geref. (doleerende) gemeente alhier de heer K. Fernhout, pre dikant te Zwartsluis. Dour deu keer J. Broers, controleur by het binnenlandsch bestuur in Nederland sch- Indië, zyn aan 'sRyks Ethnographisch Museum ten geschenke gegeven eenige voorwerpen, waarvan do beschryving voorkomt in de Staatscourant van 26 Oct. Aan den schenker is toegekend de zilveren medaille, Ingesteld by Zr. Ms. besluit van 5 Mei 1877, No. 32. Naar we reeds meldden, werd by de bespreking van de begrooting der gemeente in eene afdeeling van den Raad de aandacht gevestigd op de steeds stygende schuld der gemeente, waardoor het rentecyfer mede steeds aangroeit, naar aanleiding waarvan B. en "Ws. in hun antwoord verklaarden met bevreem ding van die opmerkingen kennis te hebben genomen. By de verklaring van Burg. en Weths. is een vergelykende staat gevoegd, aangevepde het anntal. inwoners der gemeenten op uit. December 1888 en het rentecyfer voor ge- j meentescbuld over 1887. Die staat geeft do volgende cijfers: Utrecht met 83,308 zielen 117,000 Groningen 51,332 214,800 Dordrecht 31,729 104,000 Schiedam 25,428 38,200 Maastricht 31,880 38,600 's-Bosch 26,754 44,690 (voor 1889 Hoorn met 11,312 14,200 Vlaardinger, 12,299 8,700 .(voor 1889 ƒ13,600.) Gorkum met 11,784 zielen 13,800 Middelburg 16,743 12,500 Tilburg 33.177 29,400 Nymegen 31,742 69,000 Arnhem 49,014 93,990 Delft 27,999 20,300 's-Gravenhage 153,440 372,200 Rotterdam 197,724 624,700 Amsterdam 399,104 1,835,000 En daartegenover staat Leiden met 46,379 1 zielen en een rentecyfer van 19,923. De Ry'nlandsche Stoomtram vervoorde in de maand Sept. 11. tusschen Leiden en Katwyk 29,016 personen, met eene opbrengst van 468S.54'/2; het goederenvervoer en diversen bracht ƒ504.521/, op; totaal ƒ5193.07. Van af 1 Januari tot en met uit0. Sept. 1889 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 246,674, met eene opbrengst van 39,33S.30het goederen vervoer en diversen bracht ƒ3746.63 op, totaal 43,084.93, zynde per dagkilometer 17.53'/,. De veroeaiging Israel en Oranje" te 's-Hage zal Woensdag 30 October in „Dili- gentia" een concert geven, met welwillende medewerking van movr. Dorian, chanteuse legöre, en den heer Barbe, ténor-leger, beiden van de Opera aldaar. De opbrengst la bestemd voor de nagelaten betrekkingen der slacht offers van de Antwerpsche ramp. Men schryft uit Amsterdam aan de „Zwolsche Crt.": Reeds geruimen tyd loopen alhier geruchten, dat de Kon. Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" bjj de expiratie van haar contract met de gemeente Amsterdam, April 1891, voor het bespelen van den stadsschouwburg, niet meer geneigd is de onderneming verder voort te zetten. Zy moet nl. van oordeel zfln, dat, met hetgeen door haar is verricht, zy hare „Schuldigkeit" voor de opheffing of ver heffing van het vaderlandsch tooneel heeft gedaan. Meer dan een en een halve ton goud toch moet bereids door haar op het altaar der kunst zyn geofferd. Geen wonder dat de vereeniging, nu ook zonder verderen finantiëeien steun, wel eens vruchten van hare bemoeiin gen wil zien. De geruchten omtrent de ontbinding der Vereeniging concentreeren zich reeds thans in dier voege, dat reeds de combinatiën Stumpff-Bouwmeestor en Kreukniet c. s. voor toekomstige dirigenten in onzen stedeiyken tem pel, aan Melpomene gewyd, genoemd worden. Men meldt uit Arnhem, dd. 25 Oct. ..Er was eene buitengewone belangstelling hodennamiddag voor hetgeen in den Raad zou besloten worden; de pacht van „Nusis Sacrum" was aan de orde. Toen om balfvier de notulen gelezen waren, ging-de Raad echter terstond over in comité-generaal en het duurde tot by vijven vóór en aleer het talryke publiek vernam, wat die langdurige beraadslaging in 't geheim had gebaard. Teleurgesteld moest ieder zijns weegs gaan. Ook de beide hoogste inschryvers. De pacht is niet gegund, maar B. en Ws. zyn door den Raad gemachtigd eeno onderhandscho pacht te sluiten, mits de Raad de voor waarden goedkeure. Over dit voorstel, dat .zonder hoofdelyke stemming werd aangenomen, is niet hot woord gevoerd. Do termyn van 11 maanden plus 12 jaren vervalt dan. De Fransche regeering heeft aan de is- genieurs De Bousigne en Chassin opgedragen, een verslag uit te brengen over de buurt- van den Inspecteur van Politie. 25) Zyne gestalte slechts zeer weinig boven de middelmatige lengte onderscheidde zich vooral door do zeldzaam schoone regelmaat zijner ledematen, waarvan de sierlyke even redigheid en buigzaamheid door de dicht aan het lyf sluitende lichtgrijze overjas op het voordeeligst uitkwamen. Zyne byzonder kleine voeten staken in fraaie verlakte laarzen, zijne handen waren in niet minder onberispelijke handschoenen geborgen. Hy scheen tot de menschen te behooren, die steeds het spreekwoord huldigen de kleederen maken den man. Eene nette, onberispelijke kleeding, zegt een wysgeer, die de wereld toonde te kennen, is voor alle menschen ietsen voor enkele menschen alles Toch was do kloeding niet het opmerke- ïykste aan dezen man. Hot meest in het oog vallende van zyn geheole persoon was onge- twyfsld zyn gelast. Het was gladgeschoren en van eene doffe, geelbleeke kl6ur, de kin was breed en min of meer vooruitstekend, de mond zeer klein en voorzien van fraaie, parelwitte tanden, de neus van dien schoonen vorm, dien men gewooniyk don Griekscben noemt. Maar bovenal waren het de oogtn, die ieders aandacht tot zich trokken. Ze waren gitzwart en vertoonden daarby zooveel van het wit, dat zy onwillekeurig den indruk maakten, alsof zy voortdurend voor zicli uit staarden. Het was juist deze zonderlinge, starende blik, welke zyn geheelo wezon iets zóó byzondors verleende, dat de meeste lieden, die met hem voor hot eerst in aanraking kwamen, den indruk ontvingen, met geene alledaagsche persoonlijkheid te doen te hebben een indruk, welke door het ravenzwarte haar, dat zyn fraai gelaat omlystte en in een over vloed van dichte, krullende lokken tot op zyne schouders neergolfde, niet weinig ver sterkt word. Langzaam en met alle voorbehoedmiddelen om niet gezien te worden, kwam Power by zyn vriend aan het venster terug, nog juist bytyds om den vreemdeling nogmaals te kun nen waarnemen, terwyl deze zich omkeerde, op zyn gemak de trappen van het Marine hotel beklom en in de gang verdween. „Sint-Alba!" riep de inspecteur ademloos uit. Sint-Alba!.... TVat, in 's duivels naam, moet ik daarvan maken? spoorwegen en stoomtramwegen in Nederland- Die heeren bezochten daartoe den Geldersch Overyselschen locaalspoorweg, den tramweg Schiedam—Delftshaven, de lynen van de Ne- derlandsche Tramwegmaatschappy in Fries land, en de lyn Breskens - Maldeghem. Yrrgadrrlng vaa Boawknast. Vervolg.) De commissie vo»r een Wedstrijd voor Handwerkslieden en Leerlingen werd reeds benoemd in de vergadering van 26 Sept. 1889 en bestaat uit de heeren Adr. J. Van Ach terberg, G. Van Driel, P. G. Lancel, H. J. Jesse en J. Roem. Haar rapport luidt nu in hoofdzaak als volgt De commissie heeft gemeend na rype overweging te kunnen vaststellen dat in het algemeen elke poging, welke aangewend kan worden om het handwerk tot eene hoogere trap op te voeren, van harte moej worden toegejuicht en dat een wedstryd voor hand werkslieden niet alleen aanbeveling verdient, ipaar dat erkend moet worden dat zulk een wedstryd, zooals de centrale commissie voor wedstrydon bedoelt, zeker nuttig zal werken en niet er,kei hot handwork ten goede zal komen, maar bovenal liefde tot don handen arbeid zal aankweeken. Eenmaal dezo vraag beantwoord zyr.de, heeft de commissie gemeend, hiermede niet te kunnen volstaan, maar tevens den weg te moeten aanwyzen, welke bewandeld moot worden om tot eene gewenschte oplossing te geraken. Vooraf diende evenwel overwogenzal zoo danige wedstryd nog dit jaar kans van slagen hebben De commissie was eenparig van oordeel, dat, hoewel de tyd zeker niet te ruim is, er toch mot yver en goeden wil in dien tyd veel tot stand gebracht kan worden en, den kende aan het gezegde „van uitstel komt afstel", besloot zy de wenschelykheid uit te spreken, dat zóódanige maatregelen worden genomen, dat er zoo spoedig mogeiyk een wedstryd voor handwerkslieden en leorlingon wordo uitgeschreven om het a. s. voorjaar de resultaten daarvan te beoordeelen. De commissie stelde daarop deze motie vast: „De afdoeling Leiden en omstreken schrijft een wedstryd uit voor handwerkslie den en leerlingen. „Zij benoemt eene commissio van vyf per sonen uit hare leden en vraagt steun by het gemeentebestuur en noodigt de departementen Leidon der Maatechappy tot Nut van 't Alge meen, der Maatschappy van Nyverheid, de Vereenigingen Bouwkunst en Vriendschap, Nut en Genoegen en de afd. Leiden van het Nederl. Werkliedenverbond uit, elk een lid uit hun midden te benoemen, die met de commissie uit de afd. als commissie van uit voering optreedt. „Deze commissie is, wat bet administratieve gedeelte betreft, verantwoording verschuldigd aan het bestuur der afdeeling. Zy houdt zich geheel aan eene, in overleg met het bestuur op te maken nauwkeurige begrooting. Voor hot overige treedt zy zelfstandig op. Alle offl- ciëele stukken vereischen do teekening van den voorzitter en den secretaris der afdeeling." De commissie biedt verder, als resultaat van haren arbeid, na herhaalde vergaderingen, aan het volgende rapport, dat, mocht de ver gadering het goedkeuren, als leiddraad voor eeu uit te schryven wedstryd zou kunnen dienen. Bekendheid. Hoe meer bekend deze wed stryd is, des te beter zullen hare resultaten zyn. De werkman moet op de hoogte wezen van hot doel, den aard en de strekking. Dit kan bereikt worden door het plaatsen van advertentiën in de Leidsche bladen, de „Rynbode", „Volksbelang" en de „Ryn- en IJsolbode". Het plaatsen van verschillende hoofdartikelen in die bladen om dozen wed stryd uiteen te zetten en het nuttige daar van nader toe te lichten. Het doen aanplakken van reclame biljetten in alle werkplaatsen, openbare gebouwen, enz. Van het voornemen wordt kennis gegeven aan de commissio, die zich ten doel stelt wed- stryden voor handwerkslieden in Nederland te bevorderen en voorts aan alle handwerks- lieden-vereonigingen, hier en in omliggende ge meenten, en vraagt zoowol hnn zedelyken als geldelyken steun. Do commissie belegt tevens oene vergadering van de besturen der verschillende werklieden-veroenigingen en bespreekt daar het nut en het doel van den wedstryd, opdat ook die vereenigingen de werklieden tot modewerking zullen aansporen. En eindelyk dat elk lid het haro er toe bij brengt, waar hy kan, do zaak met hart en ziel voor te staan. De Wedstrijd. Do wedstryd-commissio noo digt alle werklieden hier ter stede en in omliggende dorpen uit aan een liandwerks- wedstryd deol te nemen, welke de navolgende vakken zal omvatten Boetseerders, beddenmakers, behangers, boekbinders, cementwerkers, decorateurs (vol- Het was in den morgen van don 25sten October, dat hot lyk der ongelukkige Made leine in de villa aan den Hamiltonschen weg gevonden werd, en tor voldoening aan de Engelsche wetgeving had reeds den daarop- volgenden dag de gerechtelyke schouwing van het lijk en de uitspraak der gezworenen plaats. Dat hot gemeentehuis, waar de rechts personen zich verzameld hadden, door eene woelige, luidruchtige menigte als bestormd werd, zal men lichtelyk gelooven. Menig hard woord over de domme plattelands-pohtie liet zich hier en daar vernemen, want noch do lijkschouwer, of de coroner, gelyk hy in Enge land wordt genoemd, de heor Baxter, noch de commissaris Grand waren in staat geweest, oenig nieuw licht over do duistere zaak te verspreiden, of zelfs maar aan te toonen, dat de naam van Madeleine Faure de ware en mot de aangenomen naam was van hot onge lukkige slachtoffer. Onder de personen, die in de nabijheid der gezworenen een plaatsje hadden weien te veroveren, viol de lange gestalte van een breedgeschouderd man, met doordringende giyze oogon, een byzonder grooten neus en eenigszins veronachtzaamde kleeding onmid- deliyk in het oog. Het was de detective Brusel van Scotland-Yard (het hoofdbureau van politie in Londen), een beambte van erkende bekwaamheid en groote ervaring, voornamelyk in gevallen van „buitenlanders"; hy sprak verschillende vreemde talen met groot gemak en was dan ook dikwyis naar het vasteland gezonden, by welke gelegen heden hy nimmer had nagelaten de byzondere gewoonten van andere landen te bestudoereu. De wyze, waarop hy nog niet lang goleden de geruchtmakende „juweelendiefstallen" aan het licht had weten te brengen, had Brusel een zekeren roep en de hoogo waardeermg van zyne chefs verzekerd. Men had hem thans uit Londen twee ondergeschikte, lagere politie beambten medegegeven, die hy reeds dade- lyk by zyne aankomst te Sandbank met vor- schillende opdrachten tot het doen van allerlei navorschingen had uitgezonden. Na de schouwing van het lyk kwamen de gezworenen met ernstige, betrokken gezichten in de zaal terug, en namen hunne plaatsen weder in. Op het gelaat dezer mannen allen eenvoudige, gezeten burgers van de plaats, meest vaders van gelukkige gezinnen zetelde nog de trek van innig modedoogon, hetwelk het beschouwen van het rampzalige, nog zoo

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5