Burgerlijke Stand. Geheel overeenkomstig 's mans levens wijze was hedenveormiddag, op de Algemeene Begraafplaats te 's-Hage, de begrafenis van den heer F. H. Zillesen, honorair-directeur der Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij, nl. eenvoudig, zonder eenig vertoon. Geene kransen of bloemen bedekten de lijk baar. Alleen de decoratiSn, den overledene door Z. M. den Koning of buitenlandsehe vorsten geschonken, waren aan hot rouwkleed ge hecht. Het stoffelijk overschot werd ter begraaf plaats echter opgewacht door eene talrijke schare vrienden en belangstellenden van den geëerden burger. De Nederl. Rijnspoorweg-Maatschappij, aan welke de heer Zilleson nog tot voor eenige jaren zyne diensten verleende, werd bij de groeve vertegenwoordigd door mr. H. L. M. Luden en mr. J. G. Pat(jn, commissarissen, benevens den heer J. C. 's Jacob, directeur- thesaurier te Utrecht. Onder de velen, die door hunne tegen woordigheid op den doodenakker, de laatste eer bewezen aan den trouwen vriend en vroegeren tijdgenoot, werden opgemerkt de hoeren Fransen v. d. Putte, Van Kerkwijk, Dyserinck, minister van marine, do generaals Weibel, Engelvaart, Schneider en Van Bel; de gop. vice admiraal Van Reesde heeren Roêll, K. J. Enthoven, Hijmans van "Wade nojjen, baron Van der Goes van Dirxiand en anderen. De oudste zoon van den overledene ver vulde den droevigen, maar aangenamen plicht voor deze blijken van belangstelling, aan zijn betreurden vader bewezen, dank te betuigen. Met Zillosen is ten grave gedaald een man, wiens rondheid van karakter en aangename omgang bij de velen, die bijna dagelijks het voorrecht van z(jn gezelschap hadden, in dankbare herinnering zullen blijven. Te 's-Hage is in 73 jarigen ouderdom overleden mr. H. Vollenhoven, oud-referendaris by het departement van binnenlandsche zaken, en wel b(j de afdeeling onderwijs. Aan de regeling van dezen tak van dienst heeft de overledene indertijd een zeer belangrijk aandeel genomen. In het „Hotel des Indes" te 's-Hage is aangekomen mr. Van Heeckeren van Keil, Nederlandsch Gezantschapsraad te Parijs. wy ontvingen een exemplaar van het jaarverslag (1888/89) van de „Yereeniging tot ondersteuning van hulpbehoevende gepension- neerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger" en bavelen het ter lezing aan bj) allen, die het leger een goed hart toedragen, ten einde zich van de nuttige strekking dezer Vereeniging te overtuigen en haar met eene bydrage in den eenen of anderen vorm te verryken. Op welke wyze en aan wie dergelijke giften besteed kunnen worden, daar van vinden wy in het verslag een treffend staaltje vermeld, overgenomen uit één der Bredasche couranten. De schryver geeft ver slag van een bezoek aan een zeer eenvoudig huisje van een landarbeider, aan «en voetpad door de heide in den Overyaelschen Achterhoek, een langwerpig vierkant van muren, met gaten er in voor deur en raam, door een dak van stroo gedekt: „Zie, daar zit een man by het hoogvlara mende plaggenvuur. De zilverwitte haren en baard, welke laatste hem tot op de borst reikt, zeggen u dat hy eud is, en de tallooze rimpels van het gelaat zyn daarvoor even zoovele getuigen te meer. „Oud, ja, zeer oud is die manruim negentig jaren 1 Zie maar eens naar de oogen; zy staren dof voor zich heen van onder de zware witte wenkbrauwen Die man is blind „De hooge, zwarte das, de kale, maar zindelyke en nauwsluitende jas, en vooral de eereteekenen, welke de borst versieren, zy zeggen u nog iets anders bovendiendie blinde grysaard is een oud-soldaat, eene nog levende herinnering uit do dagen uwer wor steling en van uw stryd, o NederlandHu zwygt en peinst, de oude! „De vingers der linkerhand spelen werk tuiglyk met de decoratiên: zilveren en me talen kruis en dienstmedaille. En de aanra king dezer voorwerpen, welke bengelen aan verkleurde linten, schynt tal van herinneringen op te roepen in het brein van den grysaard. "Waar denkt hy aan? Aan de kracht züner r men, toen hy als tamboer bij Waterloo den aanvalsroft'el sloeg? Aan zyn goed gerichte schoten by Hasselt en Leuven? Aan het leven op bivac, aan de meisjes in 't kwartier, aan do vroolyke genoegens van het kamp? „Het is mogeiyk! Maar dadeiyk maken deze gedachten plaats voor andere van som berder aard. De datum zyner pensionneering was een keerpunt in zijn leven. Het gering pensioen van honderd gulden, uit particuliere fondsen met de helft verhoogd, was eene bron van veel leed Gelukkig voor hem, die alleen stond op de wereld, dat er te H nog menschen waren, die den ouden soldaat gelegenheid wilden geven om te sterven in het dorpje, waar hy werd geboren." Blykens het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over de Consignatie-wet achtten vele leden de intrekking der voordracht wenscheljjk. Zy hadden ernstig bezwaar tegen de toeken ning van de bevoegdheid om een aanbod tot gereede betaling te doen geschieden in bank biljetten. Alleen scmmige leden vereenigden zich met die bepaling. De buitengewone vergadering der Algem. Synode, tot benoeming van een hoogleeraar vanwege de Ned.-Herv. Kerk aan de gemeente- Universiteit te Amsterdam, is bepaald op 13 November a. s. (Kerk. Crt.) Naar het „Vad." verneemt, is jhr. J. W. E. De Sturler, eigenaar van hot land „Tjiomas", van Batavia herwaarts vertrokken en wordt hy binnen eenige dagen te 's-Hage verwacht. De heer De Meyere, te Bedegrave, op het vierlal voor de Herst. Ev. Luth. gem. te Harlingen geplaatst, heeft voor die nomi natie bedankt. Z. M. de Koning zal by de plechtige begrafenis van den koning van Portugal, dom Luiz L, vertegonwoerdigd worden door den minister-resident te Lissabon, mr. L. H. Ruyssenaers. Te Amsterdam is op 72-jarigen leeftyd overleden de heer C. P. Van Eeghen, een vermogend koopman, aan wien in de eerste plaats de wording en ontwikkeling van het Vondelspark is te danken, en die den armen weldeed. Tot ons leedwezen vernemen wy dat de heer J. H. Vüllmar, die sedert het jaar 185-1 in het Haagsche orkest werkzaam is, wegens gevorderden leeftyd gemeend heeft zich te moeten terugtrekken. (Fad.) Een paar bladen hebben gemeld dat by de Hollandsche Opera in studie zou zyn de operette „Galathée". Dit bericht is onjuist, want met de operette heeft men de „Galathée" van 8uppé op het oog. De „Galathée" nu, die in den Parkschouw burg te Amsterdam zal worden opgevoerd, is de opéra-comique van Victor Massé. De vertolking van dit werk, door den heer Schmier, eersten bas der Holl. Opera, vertaald, is toevertrouwd aan don heer en mevrouw Orelio (als Pygmalion en Galathée) en aan de heeren Derickx en Van Boxem (als Mydas Ganymède). (Hbl.) Van de Stoomvaart Maatschappy „Zee land" ontvingen wy een Engelsch exemplaar v in de juist verschenen winterdienst uitgave van haren by het reizend publiek welbekenden reisgids. Deze gids, welke tweemaal 'sjaars uitge geven wordt, met eene jaarlyksche oplage van ten minste 40,000 exemplaren (20,000 in de Engelsche en 20,000 in de Duitsche taal), is kosteloos by het bestuur der Maatschappij of hare agenten verkrygbaar. Gemengd Nleawa Het nieuwe telegraafkantoor alhier zal zeer waarschünlyk de volgende week in gebruik worden genomen. Men schryft ons uit Zoeter- woude, dd. 26 Oct. Hot oordeel omtrent den oogst in deze gemeente, vóór 1 November aan het Hooger Bestuur door de gemeente in te zenden, is als volgt: tarwe, vrygoedrogge,idemgerst, slecht; haver, minder dan middelmatig; boo- nen, vrygoed; aardappelen, vrygoedkoolzaad, zeer goedwarmoezeryen, middelmatigbloem bollenteelt, vrygoed; graslanden, goed. Uit Katwyk aan Zee schryft men ons heden: Vanmorgen zyn van de ha- ringvisscherij aangekomen: K.W. 54 „de Vrouw Anna," van den reeder N. Haasnoot Nz. met 150 kantjes pekelh., 100 kantjes steurh. en 21000 stuks, en K.W. 34 „Katwyk aan Zee I," van de Naamlooze Vennootschap „Katwyk aan Zee," met 150 kantjes. Van deze schuit zyn Woensdagmorgen door eene onbekend gebleven sloep 19 netten afgezeild. In den nachtvan lOop 11 Aug. van dit jaar werden een man en vrouw, die huiswaarts keerden, op het Spui te 's-Hage aai gevallen door een ander, die beiden sloeg, den man op den grond wierp, hem zyn hor loge en ketting ontfutselde (althans dat ver moedt men), de politie-agenten, die hem wilden arresteeron, schold en zich verzette. De Haagsche reehtbank veroordeelde hem tot 3 maanden gevangenisstraf en de zaak diende heden voor het Hof in hooger beroep. De aanrander bleek dien nacht niet byster nuchter te syn geweest, althans een der ge tuigen antwoordde op eene vraag van den pre sident of bekl. dronken was: „nu ja, zooals we allemaal wel eens dronken zyn", eene mee ning, die blykbaar door de Edelgrootachtbare heeren niet werd gedeeld. Ook nu ontkende bekl. al het hem ten laste gelegde (diefstal van het horloge was hem nu, evenmin als in eersten aanleg, ten laste gebracht, by ge brek aan voldoend bewys). Adv. gen. Telders meende dat de vier a décharge gehoorde getuigen, die omtrent de zaak zelve eigenlyk niets wisten, de feiten niet hadden weerlegd. Hy meende dat die zeer ernstig waren en dat moest hot vonnis niet reeds wegens ge brek aan motiveering der bewysgronden en onvoldoende qualificatie worden vernietigd toch de straf moest wórden verhoogd. ZEGA. vorderde veroordeeling wegens mis handeling, 2-malen gepleegd; weerspannigheid, door licfcamelyk letsel gevolgd, en beleediging van ambtenaren, 8 maanden gevangenisstraf. 2 November a. s. uitspraak. Te Zwolle heeft men door mid del van een vals briefje by een goudsmid drie gouden horlogee trachten machtig te worden. Deze poging mislukte. In een manu factuurwinkel heeft men toen getracht onder een valeofaen naam acht wollen rokken op zicht mede te krygen en deze kan de winke lier nakyken. Door eenige smidsgezellen, werkzaam aan de fabriek van dsn heer Wilton te Oud-Delftshaven, zyn alle smidsgezellen opgeroepen tot het houden eener vergadering op hedenavond te acht yren, in het vereeni gingslokaal „Amicitia", ten einde tot overeen stemming te geraken om gezameniyk langs ordelyken en vredelieveyden weg by de patroons asn te dringen op loofisverhooging. Te Groningen heeft een der drukst beklante architecten, J. C. W., die zich veel met speculatiebouw bezighield, zyne betalin gen gestaakt. Het passief moet pl. m. f 120,000 bedragen. Verdacht van oneerlykheden, is W. in hechtenis genomen. In de laatste weken zijn op de Russische spoorwegen herhaaldeiyk diefstallen en andere miedaden gepleegd, welke van zulk een aard warsn, dat de medeplichtigheid van een aantal spoorwegbeambten ontwyfelbaar schy'nt. Zoo werd een paar dagen geleden te Berditcheff, een station aan den grooten Zuid wester-spoorweg, ontdekt, dat eene geheele lading stalen spoorstaven schoon verdwo nen was! Ook werd een trein tusschen Wladikaukas en Rostov by het station Mirskara door vyf gewapende mannen aangevallen, die den post beambte doodden en zich met 250,000 roebels uit de voeten maakten, nadat zy ook verschei dene andere beambten enz. gekwetst hadden. Het eenige, wat de politie tot nog toe kon te weten komen, was, dat een Pool, die eenige weken geleden uit Rusland met een groot vermogen naar de Vereenigde Staten vertrok ken was, waarschyniyk aan het hoofd stond der dievenbende, die dergeiyke misdaden pleegde. In Guatemala heeft men verschil- lends leiders van den jongsten opstand in het ons ten van dat land gefusilleerd. Na de vormelyke sluiting der ParyBche tentoonstelling zal, naar thans be sloten is, het publiek nog teges den gewonen toegargsprys het „Champ de Mars" kunnen bezoeken. Den inzenders is toegestaan op elke gewenschte wyze hunne goederen te koop aan te bieden. De heer Yves Guyot, Fransch minister van openbare werken, zal in het begin van Januari het ontwerp tot aanleg van een ondergrondschen spoorweg te Parys aan de Kamer van Afgevaardigden voorleggen. Tegelykertyd heeft de spoorwegmaat- schappy van Noord-Frankryk voorgesteld, op eigen kosten een spoorweg onder den grond te leggen, welke by het punt, waar hare lyn do ringbaan snydt, zou beginnen en o. a. de hoofdmarkt, de bank en het plein der Opera zou verbinden. In Georgié (V. S.) worden zooveel cigaretten door kinderen gerookt en zag men er zooveel nadeelige gevolgen van, dat het op eene gevangenisstraf van 1 jaar en boete verboden is aan kinderen cigaretten, of mid delen om dte te vervaardigen, te verknopen of te verschaffen. Te WolverhamptoD, in Engeland, is eene dame, mej. De Voy, met een lucht ballon opgestegen tot eene hoogte van 14,000 voet. Van die hoogte is zjj met eene para chute naar beneden gekomen in den tyd van twaalf minuten. Telecrammea KOPENHAGEN, 25 Oct. In het Folkething heeft de heer Holstein Ledreborg voorgesteld de voorloopig zonder goedkeuring van den Ryksdag uitgevaardigde Staatsbegrooting naar eene commissie te verzenden. Eene motie van wantrouwen in het ministerie, door den heer Berg ingediend, werd met 64 tegen 11 stemmen verworpen. PARIJS, 25 October. In het tuighuis te Calais brak hedenmiddag brand uit, waardoor groote schade werd aangericht. Volgens de jongste tydingen neemt de werkstaking te Pas de Calais af, maar neemt die in het Noorderdepartement in omvang toe. Emil Augier is heden, na een zwaar ïyden, gestorven. Hy werd den 17den Septem ber 1820 te Valence, aan de Rhóne, geboren en was de beste der hedendaagsche Fransche drama-schryvers. HAMM, 25 October. In den afgeloopen nacht is de verbeterings inrichting „Nazareth" afge brand. Een aantal der verpleegden maakte van de gelegenheid gebruik om te ontkomen. ATHENE, 26 October. By prachtig weder en onder verbazend luid gejuich deed heden- namiddag de bruid, prinses Sophia van Pruisen, alhier haren intocht. Om halfdrie stoomde de „Amphitrite" den Piraeus langzaam binnen, begroet door een geweldig kanongedreun. Van de „Lorelei" kon men alles op het dek van de „Amphitrite" duidelyk waarnemen. De Duitsche gezant Lemaistre en de secretaris met den consul Oberg begaven zich van de „Lorelei" aan boord der „Amphitrite", waar de consul den welkomstgroet der Duitsche krlonie overbracht. Te kwart over drieën stapte de schoone bruid aan wal; zy was in het wit gekleed en zag er frisch en vroolyk uit. Hare moeder, keizerin Frederik, droeg een mantel van muis- gryze kleur. De minister-president Trlkoupis hield toen eene korte rede, waarop doer de keizerin minzaam geantwoord werd. Daarna werden den hoogen personages blauw-witte ruikers aangeboden en de burge meester Rezina sprak„In naam der burgers van Piraeus heet ik myne toekomstige koningin barteiyk welkom." Er heerschte veel geestdrift onder 'de be volking by het aanschouwen der bruidoveral schalde het feestgejubel. De hofstoet met keizerin Frederik, de prin sessen en de Grieksche vorstelyke personen kwam kwart vóór vieren aan op het prachtig versierde station alhier. De koning van Grie kenland geleidde keizerin Frederik naar het salonrytuig van het bruidspaar, waar receptie plaats had. By de daaropvolgende voorstelling gaf de bruid ieder, die werd voorgesteld, de hand. Op de toespraken van Athene's burge meester en van den minister bedankte de koning met ingenomenheid. Onder groot gejuich reden de vorstelijke personen daarna naar het slot. De stoet werd geopend en gesloten door cavalerie. YOKOHAMA, 26 October. Het Japansche ministerie heeft zyn ontslag genomen. ZANZIBAR, 26 October. Van de benden, waarmede Busbiri de provincie Usuramo ver woestte, zyn door de inboorlingen en de Duitsche hulptroepen 700 gedood. Van de Duitsche legermacht sneuvelden zeven man, waaronder geen Europeaan. OEGSTGEEST. Geboren: Johan Chriatiaan Cornelia, Z. van L. H. J. Ekkarten T. M. Bakker. Albertua Franciacua, Z. van A. F. Marek en van H. Yan Duuren. Overleden: Gerrit Onvléo, 79 jaren, weduwnaar van Kla2ina Langezaal. Franciscua HeDricua Men- sing, 69 jaren. VOORHOUT. Overleden: Cornelia Martha Wcaterbeek, 4 maanden. ZOETERWOUDE. Geboren: Johannes, Z. van H. Rodenburg en M. Uitdenbogert. Johannes, Z. van G. v. d. Akker en Th. P. Roos. Pieter, Z. van J. H. v. d. Brander en van C. Yan Spongen. Gehuwd: G. v. Eik jm. 22 j. met P. Rijnabur- ger jd. 22 j. OverledeD. A- Dozy, wed. van J. H. Wartjouw, 75 j. N. A. Briejer jm. 2 m. ALKEMADE. Bevallen: C M. Yan Bouwdijk Bastiaans geb. De Vos, Z. W. Spaargaren geb. Wassenburg, D. J. Zoetendaal geb. Huigeloot, D. E. Kuipers geb. Hoogenboom, (tweeling) 2 D. Overleden: Johanna Maria Maria, echtg. van A. Van Schelven, 70 j. Maria Gerarda Yan der Meer, 1 maand. "Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: Oostenwind.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2