N°. 9109. Maandag 28 October. k\ 1889. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. HET GEHEIM LEIDSCH ggk DAGBLA PRIJS DEZER COURANT: foor Loiden per 8 m.anèen1 ./O, Franco per poet.1.40. Afzonderlijk» Kommen0.05. Gemengd Nieuws. De te Hooriwp aan Zee aange brachte steurharing werd in publieken afslag verkocht voor f 6.25 tot f 7.50 per 1000 stuks en voor f 6.50 tot f 9.55 per tondaarin is echter het vaatwerk niet begrepen. Binnen «nkele uren t(Jds hadden gisteren te Rotterdam drie branden plaats. De eerste brak des morgens om halfvyf uit op een zolder van eene rytuigfabriek der firma Boertje Co. Vier spuiten beperkten den brand tot den zolder. Vervolgens brak tegen negen uren brand uit in eene branderij aan de Binnenrotte en enkele minuten later in eene bergplaats van meel en spaanders, gelegen achter eene bakkerij aan de Slaakkade. Dank zy der werking van het sectie-stelsel, werd niet al het bluschmateriëel naar den eerst uitgebroken brand vervoerd, maar kon de brandweer op de Slaakkade even spoedig met een voldoend aantal spuiten aanwezig zijn als op de Binnenrotte. Door het ijverig optreden van de brandweer was men den brand aan de Slaakkade spoedig meester en bepaalde zich de brandschade tot de bergplaats. In de brandery Tan den heer Lenterman op de Binnenrotte was, naar men vermoedt, de brand ontstaan door het springen van den helm. Het gebouw is in een klein uur t\jds bijna geheel uitgebrand. Acht hand spuiten en eene stoomspuit deden dienst, doch moesten zich hoofdzakelijk bepalen tot het brveiligen der belendende perceelen. De jongen, die verleden Don derdag te Monnikendam door een hollend paard met wagen everreden werd, is aan de gevolgen bezweken. De schuur van den heer J. Maas kant, aan de dorpsstraat te Goudswaard, is met het daarin aanwezige hooi en graan door brand vernield. Alles was verzekerd. Waar de liefde voor de schil derkunst al niet schuilt! Te Antwerpen, de stad van Rubens, is een slager tot 100 fr. boete veroordeeld, omdat hy z{Jn rundvleesch rood schilderde. De vanwege het ministerie van tV., H. en N. in het openbaar verkochte ge bruikte frankeer-, post- en telegramzegels hebben eene som opgebracht van f 1944,57. Voor 2200 gebruikte postzegels van f 1 werd f 704,80 betaald, per stuk dus 32'/2 cents. Een der beklaagden, die gis teren voor de rechtbank te Middelburg op het schuldigenbankje moest plaats nemen, had, van den Inspecteur van Politie. 28) „Ik bedoelde waarlijk geene beleediging," sprak hy haastig. „Geloof my, ik meende •iets kwaads; het is nu eenmaal zoo myne manier. En zie eens," ging hy op kalmen toon voort, ,wy zyn nu hier om elkaar te helpen; ik vraag niets dan een weinig hulp in het begin; help my op weg, dat is al wat ik vraag. Ik heb dadeiyk gezegd, dat gij naar myne gedachten de zaak kapitaal hebt aangepakt, is 'tniet waar, commissaris? Heb ik u dat niet gezegd? en om je nu de ronde waarheid te zeggenik geloof, dat je meer weet." „Alles, wat ik weet, heb ik zooeven in de gerechtszitting gezegd en kunt ge gehoord hebben," antwoordde Power koeltjes. „Indien ik soms eene eigen meening ovor de zaak heb, geloof ik het recht te hebben, die voor myzelven te houden. Meeningen zyn gevaariyke dingen en iemand kan er licht een mal figuur jnee slaan I" „Natuuriyk!" gaf Brusel ten antwoord. „Je kuni doen zooals je goedvindt. Maar laat ik vóór hy zoover was gekomen, te Goes een eigenaardig avontuur. Het was de 25 jarige A. B., wonende te Wachtebeke (België), thans gedetineerd te Goes, en beklaagd van jachtovertreding en poging tot doodslag. Door den ryksveldwachter Aarts van de gevangenis naar den trein te Goes gebracht, vroeg hy aan 't station verlof om aan eene natuurlyke behoefte te voldoen, wat zyn ge leider hem toestondechter niet zonder hem by den boeiketting goed vast te houdon. B. wist zich niettemin los te rukken; sprong in 't water en trachtte door over te zwemmen te ontvluchten. Hy werd echter aan deover- zyde door e»n persoon en den inmiddels aan snellenden Aarts gevat. De laatste en de beklaagde werden by de worsteling aan de polsen verwond. Te Middelburg aangekomen, werd beklaagde by de kachel in de gelegenheid gesteld zich eenigszins te restaureeren van zyn vrywillig, maar daarom niet minder onaangenaam bad. Eene byzonderheid van dezen jachtliefhebber is wel dat hy zyne geheele linkerhand mist. De contributie der Rotterdam- sche afdeeling van de „Labourers Union" wordt niet zoo geregeld geïnd, als het bestuur wel zou wenschen. Dit is volgens de „Maas bode" hoofdzakelyk hierin gelegen, dat de bootwerkers door de „Unionisten" geprest worden tot toetreding. Uit vrees voor latere mishandeling, laten zich, zegt het blad, de bootwerkers alsdan nschryven als lid, maar nu hst op betalen aankomt, blyven zy achterwege. De contributiën der „Union" worden niet zooals by andere vereenigingen gebeurt, opge haald, maar moeten door de leden worden bezorgd. Velen onder de bootwerkers beginnen in te zien, dat deze vereeniging een min of meer socialistische strekking gaat krijgen. "Wat de schrik doen kan: Een meisje, werkzaam aan eene fabriek te Tilburg, sedert langen tyd iydende aan heeschheid en geen woord meer kunnende uitbrengen, dronk by vergissing eene goede teug petroleum: oogenblikkelyk daarna begint zy te roepen en te lamenteeren „Ik sterf! ik sterf!" Zy roerde vervolgens, nog meer dan een normaal mensch, den geheelen dag haron mond, dat het een aard had. D o n d e r d a g - a v ond, te ruim zeven uren, ontstond door «ene tot nog toe onbekende oorzaak brand op de 1ste verdieping van een pand in de St.-Jansstraat, bewoond door M. je één ding zeggenje doet verkeerd, als je boos op my bent en je daarom zoo gesloten houdt. Onder kameraden ben ik een flapuit en zeg wat me voor den mond komt, maar ik meen het goed, waarachtig! Ik ben een, ronde kerel en als je denkt, dat het myn plan is om met de eer te gaan stryken, die eigenlyk een ander toekomt, dan ken je Tom Brusel niet, waarachtig met!" Met zyne heldere, scherpe oogen, zyne blonde bakkebaarden, zyn grooten neus en zyn flink, open gelaat zag Tom Brusel er inderdaad juist zoo uit als hij zichzelven be schreven had. Zyne manieren waren wel wat al te vry en zeker al te gemeenzaam voor eene eerste kennismaking, zyn toon klonk dikwyls ruw en onbeschaafd, maar men kon het hem aanzien, dat hy er geen kwaad mede bedoelde en elke gedachte om te beleedigen hem vreemd was. Hy kon hot bovendien niet helpen, dat hy Power in zulk eene slechte luim aantrof en juist die punten aanroerde, waar»mtrent deze zelf nog in twyfel en onrust verkeerde. Robert voelde echter reeds dadeiyk oprecht berouw over zyn onbeleefden uitval. „Vergeef myne drift," sprak hy, den ander zyne hand toestekende. „Waarlyk, ik ben niet ongsnegen je te helpen, maar ik verkeer zelf v. D., koopman in galanterieën, te 's-Bosch. De bewoner met zyne vrouw was afwezig; alleen vertoefden, toen de brand uitbrak, op de bovenwoning eene oude vrouw van 81 jaar en 4 kleine kinderen. De brand is ontstaan op de achterkamer en had in den beginne een zeer ernstig aan zien, doch door het optreden der brandweer, welke met verschillende slangenwageos aan wezig was, bleef hy bepaald tot het bovenhuis, dat geheel is uitgebrand. Het pand is verzekerd by de Nederlandsche Maatschappy van Brandverzekering, gevestigd te Tiel, terwyl de bovenbewoner wel voor f 3000 is verassureerd, doch verzuimd heeft, toen hy indertyd verhuisde, de polis te laten overschryven. N.-Bren 's-B. Grt.) Volgens bericht van den Ham- burgschen correspondent der „Köln. Ztg." uit Friedrichsruhe, brandde gisternacht te Aumühle den molen van Wilckens, eigendom van prins Von Bismarck, af. De brand zou ontstaan zyn door de onvoorzichtigheid van een koeien- hoeder. Vyf koeien zyn omgekomen. De prins verscheen zelf op de plaats des onheils. De Deensche minister van finan- ciën heeft aan den Folkething een ontwerp ingediend tot verhooging van de bierbelasting tot 7 kronen per ton of 2 oer per halve flescb. Deze belasting zal daardoor naar zyne raming 11,000,000 kronen meer opbrengen. Graaf Dillon, een der drie Bo u- langistiiche ballingen, deed eene poging om langs een omweg Frankryk binnen te komen. Van Brussel, waar Dillon verblyf hield, is hy naar Luxemburg en van daar naar Metz ver trokken. Van Metz ging „de graaf" naar Dieuze, dicht by de Fransche grens, maar de Duitsche politie, welke hem had gevolgd, overhandigde hem daar een bevelschrift, waarby hem het verblyf in het ryksland werd ontzegd. Waarheen Boulangers vriend toen is gegaan, wordt niet gemeld. Do Hongaarsche stad Debreczin is geheel in opschudding gebracht door een akelig drama. De sergeant Jozef Morics, van de landweer, had verleden jaar zyn vader, die gewoon was vrouw en kinderen te mis handelen, door een geweerschot van het leven beroofd. Eerst onlangs stond hy daarvoor terecht, daar eene langdurige ziekte hem aan zyn bed gekluisterd hield, en werd hy door den krygsraad ter dood veroordeeld. Zyne moeder en zijne zuster hadden hope- looze pogingen aangewend, zoowel by den aartshertog Jozef, commandant der landweer, als by den keizer, om verzachting van straf nog zoo in het duister.Met dat al wat ik voor je doen kan, ben ik bereid om te doen." „Braaf gesprokenzüó mag ik je hooren 1" hernam Brusel, Powers hand met groote har- telykheid in de zyne drukkende. „Van nu af aan kan je op Tom Brusel rekenen, hoor! Waarachtig, ik hou niet van praatjes ma ken ik meen het oprecht ik ben er trotse" op met een kerel als jy bent samen te mogen werken!" „Hartelyk dank voor je goede meening!" antwoordde Robert glimlachend. „En nu wat de zaak betreft: ik zal je zeg gen, wat ik denk.ik zal je alles zeggen maar, vóór alle dingen, vergeet niet, dat het maar vermoedens zyn; bewyzen heb ik niet. Heb je het lyk gezien?" „Ja zeker." „Heb je de beide diepe sneden aan den hals oplettend bekeken? Heb je de wond onder aan den arm opgemerkt?" „Natuuriyk." „Heb je gehoord, hoe de ontsnapping door het venster, langs het schuine dak van het schuurtje plaats moet hebben gehad?" „Ja. Wat verder?" „Wat verder?" herhaalde Power, terwyl zyne oogen schitterden en de gansche uit drukking van zyn gelaat als by tooverslag PRIJS DER ADVBRTENTIEN: V»n 1—8 regel» 1.05. Iedere regel meer /0.171. Grootere letter» neer plekte ruimte. Voor het in- oeaeeeren buiten de et»d wordt 0.10 berekend. te verkrygen, doch tevergeefs. Tegen het einde der vorige week vernamen zy, dat Jozef Morics gefusileerd zou worden. Eenige uren daarna gaven ook de beide vrouwen den geest: do moeder had hare dochter be volen eerst haar dood te schieten en daarna zichzelve, hetgeen ook gebeurde. Maandag had de begrafenis plaats, waarby meer dan 30,000 personen op de been kwamen. Niet alleen gekroonde hoofden en hunne vermoedelyke opvolgors staan bloot aan aanslagen op hun leven. Ook professor Jacoby te Beriyn ontkwam Maandag ternau wernood aan een op hem gericht pistoolschot. De vrouw van een schilder, wiens werk voor de koninklyke museums door den professor afgekeurd was, wilde zich daarover wreken en schoot op vyf pas afstands een kogel op hem af, gelukkig zonder hem te treffen. De vrouw werd terstond in hechtenis genomen. Yolgens „Truth"is de voortdu rende ongerustheid, waarin de Russische keizer verkeert, ook weer gebleken by hot bezoek van den czaar te Beilyn. Eerst was bepaald dat de czaar by den Duitschen keizer in het marmerpaleis te Potsdam zou logeeren, maar toen reeds allerlei kostbare maatregelen genomen waren, achtte hy zich veiliger te Beriyn en kwam er een tele gram, dat de ontvangst op het paleis aldaar zou geschieden. Eene groote som werd toen besteed om alles in gereedheid te brengen, totdat één dag vóór 's keizers aankomst, graaf Schuwaloff plotseling uit Kopenhagen een draadbericht ontving, dat de keizer in het gebouw van hot Russische gezantschap zijn intrek zou nemen. Weldra verschenen dan ook zeven keizer- lyke ambtenaren om alles in orde te maken en alle schoorsteenen, vloeren, muren en meubelen van het huis nauwkeurig te onder zoeken. Vooral aan de schoorsteenen werd byzondere aandacht gewyd en elke pijp, welke uitkomt in een vertrek, waarin de keizer den voet zou kunnen zotten, boven- on onderaan geheel versperd. Alsof dit niet genoeg was, werd het dak door politie-agenten uit St.-Pe- tersburg dag en nacht streng bewaakt. De katoenoogst in Egypte be- looft meer dan verleden jaar aan hoeveelheid te geven. De gemiddelde hoedanigheid zal echter niet veel beter zyn. Oude w y n. O p e o n e wynveiling in Frankrijk werd dezer dagen voor Chatoau- Yquem 1858 fr. 75 per flesch betaald. Een Amerikaan betaalde dezer dagen voor twee flesschen Johannesberger 1861 131 gulden. veranderde. „Er is niets verder, maar het is genoeg! Ik zeg j9: die moord is niet door eene vrouw, maar door een man gepleegd!" Indien er plotseling eene bom in het bureau van den commissaris gevallen en uiteen ge sprongen ware, hadden de beide toehoorders Power met geen grooter schrik en verwarring kunnen aanstaren. De heer Grand geloofde blykbaar dat zyn ondergeschikte het verstand had verloren, terwyl de dectective zyne ver bazing slechts door een lang gerekt gefluit lucht gaf. „Groote genade!" riep de commissaris uit, zoodra hy weder spreken kon. „Hoe kom je er op? Ben je totaal vergeten, dat juf frouw Gregory de vrouw met hare eigen oogen gezien heeft?" „Met uw verlof," antwoordde Power bo- daard, „juffrouw Gregory heeft vrouwenklee- ren gezien, maar geene vrouw; ze heeft zelfs hare stem niet gehoord. Ik heb geene bewy zen; maar luister even, hoe ik op het denk- beeid gekomen ben. Laat ons beginnen met de misdaad zelve!" (Wordt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 13