N°. 9108. Zaterdag 2<3 October. A\ 1889. (§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van J'on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. HET GEHEIM DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Loiden per 8 maandenU/O. Franco per port1.40. A&ionderlflka Nommera0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: V»n 1—6 regels 1.05. Ied.r» regel meer ƒ0.17). Grootere lettere neer pleateruimte. Voor het in- oeieeeren balten de eted wordt 0.10 berekend. Vergadering ran Bouwkunst. Ter 161ste vergadering van de afd. Leiden en omstreken der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, gisteravond in het Nutsge- bouw alhier gehouden, werd allereerst als nieuw lid toegelaten de heer D. Veilbrief, die later ter vergadering gekomen, door den voorzitter werd toegesproken. In de tweede plaats was aan de orde eene bijdrage over „de Protestantsche kerk", van den heer H. J. Jesse, toegelicht door teeko- ningen en gravures, grootendeels afgestaan voor dezen avond door den gemeente-archi varis alhier, den heer Dozy, en door den hoor Mondt, architect te 's-Gravenhage. De hoer Jesse durfde als bijna stellig uit spreken dat het door hem te behandelen onderwerp nog in het geheel niet in ons land is bestudeerd, niettegenstaande het zulk een ruim veld van studie aanbiedt. Bij het bestudeeren van den godsdienst van oudere volken in verband met hun tempel bouw, blijkt spoedig dat ook omgekeerd uit hun tempelbouw de godsdienst zou kunnen worden afgeleid. De vorm van tempel, synagoge of kerk is oen natuurlijk gevolg van den aard van den godsdienst, hetgeen blijkt als we ons herinneren den toestand der Assyriêrs (hun koning was tevens opperste priester en had het hoogste gezag in handen; do tempels hadden een luchtig karakter en geleken op vorstelijke paleizen), Egyptenaren (zeer inge wikkelde symboliek, gebaseerd op sterren wichelarij tempels met zware pylonen, zware ommuurde voorhoven, mistieke cella), Israëlie ten (zwervend volk; verplaatsbare tempels, behalve dien van Salomo) enz. Het was sprokers doel niet het ontstaan van den christelijken eeredienst na te gaan, maar zich alleen te bepalen by het feit, dat de eerste christenen in de catacomben te Rome hunne byeenkomsten hielden en als onderling horkenningsteeken er eenige geheimzinnige teekens op na hielden. Daaruit laat zich ver klaren dat zelfs na Constantijn den Grooten, die als het ware door het bouwen van de Sophia kerk te Konstantinopel het zegel aan dozen eeredienst hechtte, men steeds getrouw bleef hechten aan eene mysterieuzo symboliek. Deze oud christelyke kerken veranderden van lieverlede, na verloop van tyden, in Ro- maansche kerk en Gothische kerk. De Hervorming stelde geheel andere eischen aan de kerken, als verwerpende alle symboliek en berustende de geheele godsdienst op hooren naar 's leeraars woord en zingen van eenige van clen Inspecteur van Politie. 24) De knecht had onder het spreken de gas ten op de vingers van de linkerhand geteld, telkens wachtende en op zyn vinger tikkende, wanneer hy hunne verschillende eigenaardig heden opsomde. Robert liet hem bedaard zyn gang gaan; al de genoemde personen waren hem bekend. Hy wist trouwens welke soort van lieden tot de vaste najaarsbezoekers van het Marine hotel behoorden. Het waren edellieden, staats lieden, vertegenwoordigers van den land adel uit den omtrek, voorname uitgevers der groote Engelsche dagbladen, bankiers en steunpilaren van de Londensche beurs, in één woord, de eersten en ryksten uit de hoofd stad, voor wie het fraaie strand van Sand bank door zyne nabyheid en gemakkeiy'kheid, waarmede het door het groot aantal treinen, hetwelk er stilhield, te bereiken was, geene geringe aantrekkelykheid bleek te bezitten. Het was dan ook geenszins onder deze geregelde bezoekers, dat hy de verdachte, geheimzinnige vriendin van Madeleine Faure liederen. Om dus eene Herv. kerk te bouwen zou men zich deze eischen kunnen stellen „Eene zoodanige ruimte te construeeren, welke voldoet aan het geluid, een onbelemmerd ge zicht oplevert en zoowel aan de religieuze als esthetische eischen beantwoordt. By de nadere beschouwing dezer drie hoofd punten (de beide laatsten worden natuuriyk als één beschouwd), wordt gezien dat onze bestaande Protestantsche kerken zyn 1. Katholieke kerken, ontdaan van haro voor het Protestantisme meest storende sym bolen. 2. Protestantsche kerken, gebouwd vry kort na de Hervorming. 3. Onze hedendaagsche Protestantsche kerken. De eerste groep kan natuuriyk wat de studie voor Protestantsche kerken betreft nimmer tot goede oplossingen aanleiding geven. Voor eerst is de verdeeling van hoofd- en zy-beuken, transept en koor, met hare vele steunpunten, voor eene Protestantsche kerk ongeschikt en ten tweede geven de gewelven en pilaren aanleiding tot veel résonnance, dat, hoe goed ook voor orgelspel en zang, zeer slecht is voor het spreken in eene groote ruimte. In de St.-Pieters- en de St.-Pancras-keiktn te Leiden, de Oude en Nieuwe kork te Am sterdam, de Oude en Nieuwe kerk te Delft, de St.-Bavo kerk te Haarlem, de St.-Nicolaas- kerk te Kampen, de St.-Maartens kerk te Bommel, den Dom te Utrecht zyn dan ook de inwendige indeeling en betimmering der zitplaatsen geheel in stryd met den oorspron- kelyken aanleg van het gebouw. Ten einde de goede en verkeerde eigen schappen van Protestantsche kerken in het licht te stellen, besprak de heer Jesse ver volgens uitvoerig de Zuiderkerk te Amsterdam, waarvan de bouw aanving in 1603 en vol tooid werd in 1611; de Westerkerk aldaar (gebouwd van 1620 1631); de Noorderkerk aldaar (geb. van 1620-1623); de Ooster- kerk aldaar (geb. van 1669-1671); de kerk te Oudshoorn, de Waardkerk en de Marekerk te Leiden, de kerk te Leidschendam de Nieuwe kerk in Den Haag; de 'Willems kerk aldaar; de Nieuwe kerk te Hoorn; de kerk te Katwyk aan Zee enz., kerkgebouwen dus van vroegeren en lateren tyd. De heer Jesse eindigde met het wyzen op een niet uit gevoerd plan, door hem gemaakt, van eene Protestantsche kerk met de meeat mogelyke voor- en de minst mogelyke nadeelon, en met het opnoemen van een twaalftal ver- eischten, waaraan by den bouw van zulk hoopte te vindenintegendeel, zyne verwach tingen bepaalden zich op deze of gene vreemde, die voor korten tyd het hotel had bezocht; maar ook de knecht, zoo min als de directeur, scheen zich eene dusdanige be zoekster te herinneren, en hy begon den laatste reeds geiyk te geven in zyne vry krachtig uitgedrukte meoning, dat hy zyn tyd vermorste. „Jawel I" sprak hy eindeiyk, toen zyn be reidwillige berichtgever met zyne opsomming wilde voortgaan, „jawel, die mensc-hen ken ik persooniykmaar die moet ik niet hebben. Ik zoek eene vreemde vrouw, vry lang, slank en donker. Bedenk u eens goed!.... Hebt gy nooit zoo iemand gehad Ik denk, dat ze alleen is gekomen.ofschoon.dat weet ik niet zeker." „Eene lange, donkere vrouw? Eene vreemde?" herhaalde de knecht, blykbaar zyn best doende, om zyn herinneringsvermogen te verzamelon. „Neen, die heb ik niet ge zien. Laat eens kyken 1.NeenOf. U zou do gouvernante van mevronw Hunter moeten bedoelen?.... Die is slank, vry don ker en eene vreemde.ze komt uit Frank- ryk.Maar die kunt u toch niet meenen dat is zoo'n jong, fatsoeniyk,_ptil meisje en ook haast geene vreemde: ze spreekt haar eene kerk, naar hetgeen in de praktyk is gebleken, moet worden voldaan. De voorzitter dankte den heer Jesse voor zyne inderdaad belangryke bydrage en de ver gadering stemde met een luid applaus met dien dank in. Ook voor niet-bouwkundigen was deze bydrage zeer onderhoudend en aan genaam. Menige leek zal gaarne met den heer Jesse kerkgebouwen bezoeken. Alsnu werd het woord gegeven aan den heer Adr. J. Van Achterberg, om uit te bren gen het rapport der commissie voor wedstrijden voor handwerkslieden, welk rapport wy morgen in hoofdzaak hopen weer te geven. Gemengd Nieu w s. Ten behoeve der noodlydenden, ten gevolge der polderoverstrooming by Myzen (N.-H.) is in de Studenten sociëteit „Minerva" alhier 70 gulden byeengebracht. Men meldt uit Den Haag dat zekere H., te Leiden, zich voor de rechtbank te 's Gravenhage zal te verantwoorden hebben wegens verschillende eplichteryen en valsch- heid in geschriften, ten nadeele harer mees teres te 's Gravenhage. De rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde gisterenden man en de vrouw uit Delft, wegens mishandeling, ieder tot 7 dagenden persoon, die verleden week te rechtstond ter zake van mishandeling van een ambtenaar in functie, tot 5 dageneen anders persoon ter zake van vernieling van een anders eigendom en mishandeling van den eigenaar, tot 7 dagenden gewezen huisknecht, die zyn meester bestal, tot 3 maandenen voorts verschillende personen wegens mishandeling, tot geldboeten van 10 tot 3 gulden. Het vonnis van den kantonrechter, veroor- deelende een persoon ter zake van overtreding der jachtwet, werd heden in appèl door de rechtbank bevestigd. Men schryft ons uit Katwyk aan Zee, dd. 24 OctoberDezen middag is van de haringvisschery alhier aangekomen KW. 64, „de Gebroeders," van den reeder P. Haasnoot Nzmet 206 kantjes pekelh. en 32 kantjes steurharing en schade aan de vleet. Deze schuit bracht 14 netten mee van de KW. 45, reeder L. Parlevliet, welk» zy in zee had opgevischt. Twee partyen volle haring werden verkocht voor 12.05 en f 13 per ton. Eene party yle harfng bracht f 7.30 op. Door de politie te Haarlemmer meer zyn Zaterdag 19 dezer, op den Venne- Engelsch zoo goed als de beste, en ze komt nu al drie jaar lang mot de familie hier Power dacht ernstig na. Kon die dame iets met Madeleine Faure te maken hebben ge had? Het was zoker opmerkeiyk, dat ze eveneens uit Frankryk 'kwam, al was ze dan ook reeds eenigen tyd in Engeland. Maar jong, fatsoenlyk, stil en zedig van aard, dat waren eigenschappen, welke het allerminst te rymen waren met da voorstelling, welke men zich noodwendig van Madeleine's moord dadige, koelbloedige en vastberadene bezoek ster maken moest. Power besloot evenwel de aanwyzing in gedachten te houden en maakte eene korte aanteekening in zyn zak boekje. „Andore vreemden hebben we niet in het hotel," besloot de knecht, telkens uit het raam kykende om te zien of men zyne afwezigheid bemerkt had en hem noodig zou hebben„ik heb ze allemaal opgenoemd, be halve dien ééne. Ja! dat is waar, dien vergat ik nog, 't is ook zoo'n halve vreemde dat wil zeggen, wat zyn naam betreft!.... Een rare snuiter I Ik vergeet eeuwig en altydzyn naamhy heet Sint. Sint en nog wat er by 1 Dat is nu gek - dat kan ik maar niet onthouden. Hy komt anders dikwyls genoeg, en is nu weer hier met zyne vrouw." perweg, by Hillegom, onbeheerd gevonden: twee vaarzen, een lichtbonte en een zwartwit- kop met zwarte kringen om de oogen, van welke dieren zich tot heden geen eigenaar heeft opgedaan. Ook in Don Haag ie, in navolging van Utrecht, een bond zonder band opgericht, om niet meer te groeten door het afnemen van den hoed. Het denkbeeld is misschien zeer mooi, maar het is te verwachten, dat nog menige ver koudheid zal worden opgedaan dit toch is de oorzaak van den bond eer onze dames er toe zullen overgaan om een heer, die baar toeknikt, terug te groeten of velen hot toe wuiven met de hand van een winkelbediende of van hun oppasser zullen beantwoorden. Naar wy vernemen, zegt „De Maasbode", zyn te Rotterdam ten gevolge van by de werkstaking aan den dag gekomen misbruiken negen bazen door hunne patroons ontslagen. Ten vorigen jaro werd onder Loosduinen door twee personen by nacht eon man gedood, die, in het land liggende, door hen voor een otter werd aangezien. Toen deze zaak behandeld werd door den rechter, hechtte deze terecht veel gewicht aan de vraag, of ter plaatse, waar het ongeval ge schiedde, wol eens otters gezien werden, wat door de getuigen bevestigend en ontkennend beantwoord werd. Thans echter is op dezelfde plaats door den landbouwer Van der Lelie een otter gedood, en daardoor deze vraag overtuigend beantwoord. Gistermiddag had te Amster dam een treurig ongeval plaats vóór het per ceel 276 Heerengracht, bewoond door deD heer J. G. K. Aan dat perceel geschiedden eenige reparation door den timmermansbaas, den heer H. Crouwel, Zieseniskade 17. Terwyl hy mot zyne knechts het werk bezichtigde en zich daarvoor ook op de lyst van het dak begaf, viel hy, door eene nog onbekende oor zaak, naar beneden en was byna onmiddeliyk do-ad. Hy was ongeveer 60 jaar oud. Te San-Francisco moeten ge vallen van melaatschheid voorgekomen zyn, by eene Chineesche vrouw, in het lazareth overleden, en nog tien andere personen. De ziekte scbynt, behalve uit China, van Hawaii te zyn overgebracht. Op het reeds door ons vermelde verzoek van den Keulschen gemeenteraad is voldaan. De werkzaamheden aan den hoogen fabrieksschoorsteen in de byna onmiddellyke nabyheid van den Dom zyn gestaakt en er Ze zeggen dat hy eigenlyk de eigenaar van het geheele hotel is en dat by het ver bouwen wil en hot nog wel ééns zoo groot zal maken, en dat hy nu hier is gekomen om in deze streek grond aan te koopen hy moet dan beestachtig ryk zyn 1 en daar hy landeigenaar is, kan hy wel gekozen worden tot Parlementslid met de aanstaande verkiezingen. Hy moet veel kans hebben, wel almachtigl" viel de man zichzelven in de rede. „Spreek je van den duivel, dan zie je zyn staart 1Daar komt hy waarachtig het hotel uit Met een onverschilligen blik koek Power, nog steeds in gedachten verdiept, het raam uit, maar nauwolyks kreeg hy den man, dien de knecht hem aanwees, in het oog, of hy keerde zich om en stoof met een gesmoorden vloek op de lippen achteruit, blykbaar bevreesd, dat de ander hem zou zien. De bewuste persoon echter wandelde, on bewust van deze bespieding, langzaam aan den overkant voorby. De huisknecht van het Marine hotel had hem een „raren snuiter" genoemd, en wat zijn uiterlyk voorkomen betrof, verdiende hy inderdaad wol eene zoo danige benaming. Het was in elk geval geene allodaagsche verschyning. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5