N°. 9107. Vrijdag 25 October» A0. 1889. feourent wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. HET GEHEIM LEIDSCH DAGBLAD. FEUB DB7.HK, OOUXJLNT: Teer L«U«a pw B 1.10. Franco per peet1.40. AfiwnderLtfke Nommere.0.01. PRIJS DER ADVERTENTIES": Yu 1—t «gele 1.08. Iedere regel meer ƒ0.174. Groote re letter» uur pleeterulmte. Voor het in- om eoeren bolton de eted wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Yoor het Hof te Amsterdam is in hooger beroep behandeld de zaak van den heer "Willink Ketjen, beschuldigd wegens beleediging ran den minister Tan koloniön en deswege door de rechtbank aldaar tot eene geldboete Teroordeeld. De proc.-generaal by het Hof vroeg ver nietiging van het vonnis en veroordeeling tot ééne maand gevangenisstraf. Uitspraak 30 October a. s. Gisterochtend is te Utrecht g e- vankelyk binnengebracht W. P. E., die op Maandag 21 Oct. jl. te Woerden S. P. Van Sterkenburg gewelddadig heeft aangegrepen en in het water geworpen, ten gevolge waar van laatstgenoemde is overleden. De dader is naar de cellulaire gevangenis overgebracht. 1 Aan den Vuilendam, onder Mole naarsgraaf, heeft een felle brand geweed, waardoor vier woningen met hot grootste ge deelte der inboedels, benevens 70,000 pond hooi, door de vlammen vernield zijn. Te Woerden is een jongmensch in den Rijn geraakt en, weinig tijds later, levenloos opgohaald. De redacteur Teistler van het sociaal-democratische „Sachsisches Wochen- blatt", is wegens beleediging van prins Von Bismarck tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Op het weldadigheidsfeest te Parijs verkocht Jeanne Granier wafels voor 1000 fr. per stuk. Een Engelschman, John Arnold Hill, 45 jaren oud, had Zaterdag ochtend Londen verlaten in de hoop te Parijs eene massa welgevulde beurzen en portefeuilles te zullen oogsten in zijne hoedanigheid van zakkenroller. Hy scheen besloten te hebben geen tyd te verliezen. Zaterdagavond met den trein te Saint-Lazare aangekomen, zag hy aldaar een man van zekeren leeftyd, netjes gekleed en die er wel naar uitzag eenige banknoten by zich te hebben. John Hill wist 's grijsaards portefeuille met 1400 fr. in bank papier meester te werden. De zakkenroller had echter mot geen sukkel te doen, want de bestolene, Nicolaas B., uit Nantes, nam hem by den arm en bracht hem, met behulp van oen paar andere personen, naar het po- litiebureel. Thans zit John achter de tralies. De aanslag te Ludwigsburg. Uit de latere berichten over deze gebeur tenis blykt dat het schot op 20 pas afstands gelost werd, over het hek van den tuin der vorstelyke villa. De prins was vergezeld van zyne twaalfjarig, dochter Marie, die zeer schrikte; de prins zelf begreep niet dat het schot voor hem bestemd was. Hy had aan dat schot geene aandacht geschonken en hoorde eerst, toen hy van de kerk in zyn paleis terugkwam en daar met gelukwen- schen over den goeden afloop overstelpt werd, wat er geschied was. Uit Stuttgart wordt gemeld dat de dader van den moordaanslag op prins Wilhelm een zoon is van den fabrikant Maller, wiens fa milie den protestantschen godsdienst is toe gedaan. Onder de dokwerkers te Londen is gisteren weer eene werkstaking ontstaan, waaraan door een duizendtal wordt deelge nomen. Het nieuwe station te Calais, met eene kap van 136 meter lengte, is dezer dagen geopend. Reeds denzelfden dag landden er 8 stoombooten met 1600 reizigers. Het station zal eerlang electriseh verlicht worden en de kade, waar de Engelsche booten aan leggen, zal worden overdekt tot beschutting van de reizigers en hunne goederen. Zy, die het voornemen hebben opgevat te Londen een toren, geiyk aan dien van Eiffel, te Parys, op te richten, zyn gereed met de uitnoodiging tot deelneming aan het concours, dat ten dienste van dien bouw zal plaats hebben. De heer F. Bramwell, de heer Benjamin Baker, ontwerper van de reuzen- brug van Forth, en de heer T. A. Walker, bekend door het kanaal van Manchester, zul len deel uitmaken van de jury. De prys voor hem, wiens plan zal gekozen worden, bedraagt vyfhonderd guinjes, ongeveer zes duizend gulden. De tweede prys zal zyn 250 guinjes. De toren moet 1250 voet hoog zyn, d. i. een vierde hooger dan Eiffels toren. BUITENLAND. SVlzails-Jjii, Het bal der inzenders van de Parysche tentoonstelling, dat heden in het Elysée te Parys zou plaats hebben, is uitgesteld wegens den dood van den koning van Portugal. Intus- schen heeft de nieuwe koning, Karei I, presi dent Carnot zyn dank betuigd voor het tele gram van deelneming, dat de president hem by den dood van koning Lodewyk zond. De Fransche regeering heeft besloten vertegenwoordigers te zonden naar de confe rentie tegen den slavenhandel, die op IS Nov. te Brussel byeenkomt. Daartoe zyn alreeds gekozen de heer Bourée, de gezant te Brussel, en de heer Cogordan, ambtenaar by buiten- landsche zaken, terwyi een afgevaardigde van het ministerie voor marine nog moet worden benoemd. Overste Vincent, onder Boulanger chef van het bureau van administratie aan het depar tement van oorlog, die tydens het Bouian- gisten proces zooveel van zich deed spreken, is ter beschikking gesteld. Op Réunion zyn twee republikeinen, de vroegere onderstaatssecretaris De Mahy en Lo Roy, tot afgevaardigden gekozen. President Carnot zal zich, volgens een telegram uit Parys, eerlang naar Algiers be geven. Emile Augier is na een langdurig ïyden te Parys overleden. De bekende tooneelschry ver bereikte den leeftyd van 69 jaren. Alle onder scheidingen, welke een schryver inFrankryk ten deel kunnen vallen, werden aan Augier verleend. De Fransche Academie verleende hem den Monthyon prys, in 1858 werd hy lid der „Académie Framjaise" en Napoleon lil benoemde hem zelfs wegens zyne letter kundige verdiensten tot lid van den Senaat. Behalve door den dood van Augier, leed de Fransche letterkunde op denzelfden dag nog een verlies, nl. door het overlyden van Léouson Le Due, bekend door zyne reisbe- schryvingen over Rusland en Zweden en zyne historische schetsen over Thiers, Riche lieu en Mazarin. Le Due, sedert 1870 hoofd redacteur van de „Constitutioneel," bereikte den leeftyd van 74 jaren. Ook dr. Ricord, vice president der veree- niging van Fransche artsen, is gestorven. GroateBvltaaiiiA De berichten nit "Dublin melden dat O'Brien besloten heeft de boeten, hem met de gevan genisstraf opgelegd, niet te betalen, doch den geheelen tyd uit te zitten. Te Londen is eene maatschappy opge richt tot het leggen van een nieuwen onder- zeeschen kabel tusschen Ierland en Green- Island (Canada), waarvoor hot kapitaal van 300,000 pd. stvolgens bericht uit Londen, volteekend is. De werkstaking der schoolkinderen in Schotland en Engeland duurt nog steeds voort, maar zal wel minder worden, nu de autori teiten, ton einde raad, de ouders der school- verzuimers geldboeten opgelegd en eenige jeugdige raddraaiers naar het werkhuis ge zonden hebben. DnltaohUuid. De militaire administratie heeft het rook vrije kruit uit de fabriek va* Rottweil te Hamburg niet aangenomen, omdat het niet bestand bleek te zyn tegen de invloeden van het weder. Naar gezegd wordt, was er reeds voor meer dan 2 millioen vervaardigd. Kapt. Wissmann heeft de in Usaramo gevallen opstandelingen by Somwe verslagen en hun een verlies toegebracht van 40 dooden. Verder ontving hy van zeer betrouwbare zyde bericht, dat Emin-pacha en Stanley, vergezeld van den Italiaan Cassati en 6 Engelschen, tegen het einde van November te Mtaputupa, aan de zeekust gelegen, binnen den kring, waarin de Duitsche belangen zich uitstrekken, verwacht kunnen worden. By het vermelden der gaven, welke zyn ingekomen ten behoeve van de slachtoffers der ontploffing te Antwerpen, zegt het „Han delsblad van Antwerpen": Het is voor ons, Antwerpenaars, eene groote voldoening te zien wat genegenheid onze stad in den vreemde geniet. De ramp van 6 September heeft in het buitenland eene weldadigheidsbeweging doen ontstaan, welke tot hiertoe zonder voor beeld was, en voor welke wy nimmer genoeg onzen dank zullen kunnen uitdrukken. Doch vooral heeft het ons getroffen wat er in Nederland is geschied. Zonder veel ophef, in stilte, zooals het der ware liefdadigheid past, zyn er aanzienlyke giften ingezameld. Het was alsof de Nederlanders er aan hielden ons, in deze droevige gelegenheid, een blyk te geven van hunne innige deelneming in deze verschrikkelyke ramp. Zagen wy in het Belgische gezantschap niet van alle kanten giften toevloeien?Zagen wy Neorlands geliefde vorstin, koningin Emma, zich niet door eene koninklijke gift by die opwelling van liefdadigheid aansluiten? En zien wy nog niet, eiken dag, dat door bemiddeling der „Holiandscho Club", door tus- schenkomst van den consul generaal van Ne derland, belangrijke sommen, voortkomende van giften in Nederland, in handen van het komiteit worden gestort? Vandaag nog vernemen wy, dat de geza- menlyke beambten der Hollandsche Spoorweg- maatschappy f 800 voor de slachtoffers hebben byeengebracht. Op het oogenblik, dat te Parys het grootsto 1 liefdadigheidsfeest plaats heeft en al de dank- j betuigingen naar de boorden der Seine ge bracht worden, denken wy het onzen plicht van den Inspecteur van Politie. 20) "Was dit inderdaad het geval, dan had hy alle kans om in het Marine hotel de inlichtingen te ontvangen, welke hem op het rechte spoor konden brengen. i Robert schepte nieuwen moed. Het was hem alsof een voorgevoel hem zeide, dat hy daar op de eerste vraag de beste een ant woord zou ontvangen, hetwelk hem de moor denares als met den vinger zou aanwyzen. jk elk geval zou het hom zeker op den goe den weg helpen, en, was hy eenmaal op het rechte spoor, dan tartte hy de besten en de Vlifhsten om hem te ontsnappen. De jonge politie beambte was nauwelyks in, staat de vreugde, welke hy gevoelde, voor dén* heer Parkins te verbergen en met be daardheid en oprechte dankbetuiging Tan zyn vrijend afscheid te nemen. „Het eerste, vertrouwbare spoorI" juichte hy,'zich van het Konings-hetel strandwaarts spoedend om het hooge duin te beklimmen, waiatop het reusachtige gebouw, het om zyne weelderige inrichting wyd en zyd be kende Marine-hotel, gelegen was. „Het eerste vertrouwbare spoorI" herhaalde hy. „"Waarachtig, ik ben niet ongelukkig ge weest; het begin is goed. Wat zou onze waarde commissaris in zyne nopjes zyn, als ik het eens zoo ver kon brengen, dat da Londensche detectives het zaakje reeds in orde vonden, a's ze hier kwamen I" IK. Zich de hulp en medewerking van den eige naar van het Konings-hotel te verzekeren, was eene kleinigheid geweest, maar datzelfde aan het Marine hotel gedaan te krygen, wa? eene andere zaak. De kolossale inrichting, die met haar hoofdgebouw, hetwelk meer op een vorste- ïyk paleis dan op een hotel geleek, en hare talryke bygebouwen en stallen op het hoogste duin van Sandbank prykte, werd bestuurd door een directeur met een luisterryken staf van ondergeschikten. Voor den eigenaar van het hotel werd, volgens de algemeens mee ning, een van die schatryka bankiers uit de hoofdstad gehouden, die met hunne groote kapitalen dergelyke inrichtingen op druk be zochte badplaatsen tot stand brengen, groote fabrieken en andere ondernemingen steunen en zelfs niet afkeerig zyn, tegen matigen in'erest dezen of genen toekomstigen adeliy- ken erfgenaam, in afwachting van zyns vaders dood, een klein voorschot te verleenen. Waar- schyniyk was deze gissing van hot publiek, zooals meestal het geval is, niet ver van de waarheid. Maar hoe het zy, die groote finan cier liet zich in het Marine hotel niet zien, althans niet in zyne hoedanigheid van eige naar. Als hy er ooit kwam, was het zeer zeker onbekend voor anderen en verkeerde hy er ovenals de overige gasten. Het beheer der zaken rustte geheel op den directeur, en het was dan ook tot d3zen, een stuurschen Schot, dat Robert Power zich had te wenden. In zyn keurig net kostuum geleek Power in het minst niet op een politie-beambte. Zelfs die kleinigheden in schoeisel of hoofd deksel, die eigenaardig geschoren baard en recht afgeknipte knevel, die kaarsrechte militaire houding, dat eigenaardige in één woord, dat den agent in politiek op een uur afstands verraadt, had hy zorgvuldig weten te vermyden. Zooals hy daar langzaam heenslenterde, had men hem licht voor een jong handelsreiziger of koopmansbediende kunnen houden, die van een vryen dag ge- braik maakte, misschien nog eerder voor een schilder, die de zeegezichten aan het fraaie strand van Sandbank kwam bewonderen. Kortom, Robert geleek op niets anders dan op hetgeen hy in waarheid waseen fatsoen- ïyk jongmensch. Zelfs van zyn oorspronke- lyk beroep zou geen sterveling iets aan hem bespeurd hebben. Do dokters in Sandbank droegen nog steeds den hoogen hoed en de deftige witte das. Langzaam en bedaard klom hy de breede hardsteenen trap op, welke naar een der hoofdingangen van het hotel voerde; het Marine-hotel bezat er niet minder dan vyfl Een doolhof van gangen en trappen voerde verder, behalve naar de gewone slaapkamers, naar verschillende vertrekken, tot gemak der reizigers ingericht: zitkamers, ontbyt-, eet-, lees-, biljart- en rookzalen, Turksche en Rus sische baden, eene gelegenheid om zich te laten scheren en kappen, eon post- en tele graafkantoor en honderd andere gerieflyk- heden, welke don zonen der negentiende eeuw onmisbaar zyn geworden. Aan don voorkant van het gebouw bevond zich bovendien eene koffiekamer en eene restauratie, voor iedereen toegankelyk. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5