rosea nomen, ofschoon nog niet alles op dreef was, wat niet is te verwonderen, daar tot Dinsdag middag nog in de zaal gewerkt is. Zoo liet het licht in de zaal nog veel te wenschen over. In de pauze wandelden vele bezoekers langs de gaanderijen, welk tot promonoirs zijn ingericht, en in de groote voorzaal, waar de buffetten zyn geplaatst. Ook die wandeling viel zeer in den smaak. Ongetwijfeld heeft, nu een ervaren onder nemer als de heer Frits Va» Haarlem, de exploitatie in handen heeft, deze nieuwe schouwburg, in het midden der stad, eene schoons toekomst. Gisteren heeft in do Zandstraat te Rotterdam eene vechtpartij plaats gehad tu3schen man en vrouw, waarbij de eerste aan de handen, en de vrouw vrjj ernstig aan het hoofd verwond werd. De ma» is in hech tenis genomen. Men deelt aan de „N. R. C." mede, dat door de hoofdadmlnistratle der posterijen aan den heer D., in leven hoofdcommies te Amsterdam, niet werd opgelegd de vergoeding van eenige door hem uitbetaalde valsche post wissels, dech slechts van één wissel, ten bedrage van f 160, welke vervalscht was en waarvan de vervalsching had dienen te zyn opgemerkt. Te Haarlem waren gistermiddag van 12 uren af, de Smedestraat en de aan grenzende steeg afgezet, niet alleen door poli tie, maar ook door nieuwsgierigen. In het bierhuis van den berucbten J. Kleinkout toch werd door eenige heeren der justitie, en wel door don sub.-offic. mr. Von Baumhauer, mr. De Clercq Van Weel en mr. Van Thiel, be nevens een groot aantal agenten en adjunct inspecteurs van politie, eene huiszoeking ge houden, welke zeer belangrijk scheen te zijn, want allerlei breekworktuigen, zooals koevoe ten, beitels enz. deden daarbij dienst. Het onderzoek had plaats naar aanleiding van de zaak-Verwaaijen, de zaak van de medaille- dietstal by den heer Krelage te Haarlem. Verwaayen, thans in govangensohap, had den officier van justitie te Haarlem verzocht naar Amsterdam te komen, naar aanleiding van welk verzoek mr. Von Baumhauer Dins dag avond naar de hoofdstad ging, en daar van V. zulke inlichtingen kreeg, dat hy aan leiding vond deze als getuige tegen Consenheim te laten hooren, en tevens de bovengemelde huiszoeking te houden. Verwaayen bekende o. m. den diefstal te hebben gepleegd. Do straf 8 jaar vond hy echter zóó groot, dat hy nog eenige mede plichtigen aanwees. Tot nu toe zitten in arrest J. Klelnhout, zekere Hoebee en eene Wernas. Waarschyniyk zullen nog meer arrestatiên plaats hebben. Ook zegt men, dat v. R., die mede beschul digd is van diefstal van koffieboonen by den heer K., onthullingen heeft gedaan. Het huisonderzoek scheen tegen vier uren eerst te zyn afgeloopen. Het huis van Kleinhout wordt nog steeds door de politie bewaakt. Terwyi Ma andag-m 1 ddag inde Schotsche Zendingskerk te Amsterdam het rectoraat van de Vrye Universiteit zou worden overgedragen, bleef een der aanwezige toe hoorders, de heer Tb. Genet, oud-telegrafist, plotseling dood. Groote ontsteltenis wekte dit droeve voorval. Dr. Verkouteren, dia den ongelukkige onderzocht, kon niet anders dan den dood constateeren. (Stand.) Te Koekange, by Meppel, ie de behuizing van de wed. Drost tot den grond afgebrand. Van den inboedel en het vee werd bpna niets gered. Ook een nabystaand huis is vernield. Gistermiddag werd door 2 per sonen te Heemstede inbraak gepleegd, door uitsnyding van ruiten, in het thans onbe woonde buiten van mevr. de wed. Haak, aan het Manpad. De tuinbaas ontdekte hen echter, en wist hen met behulp van een werkman van den heer Van Lennep in handen te kry- gen, waarna zy aan de politie werden over geleverd. Ze waren uit Den Haag en uit Amsterdam afkomstig. Ta Velp (Geld.) kregen twee kin deren van den houtzager C. Hebbers eon pot met kokende pap over het lichaam. Een dezer kinderen, nog geen twee jaar oud, is aan de bekomen brandwonden overleden. Een machinist van de stoom tram Heerenveen Drachten stak Maandag morgen op do Beetstorzwaagsterlaan zyn hoofd te ver buiten de locomotief. Hy sloeg daardoor met kracht tegen een boom, en viel zwaar gekneusd bewusteloos neder. De opzichter machinist, dis gelukkig in de tram zat, stapte toon op de locometief, terwyi do gekwetste machinist naar zyne woning werd vervoerd. Door den Commissaris des Konings van Noord-Brabant zyn voor den dienst 1889/90 845 groote jachtakten afge geven. Dit cyfer bewyst zooal niet de wildrykbeid dier provincie, dan toch den jachtlust van hare bewonerB. Tot huismeester en huiemees- teres in het Gasthuis te Hoorn zyn benoemd E. Buis en echtgenoote. Er waren niet mi»der dan 150 sollicitanten. Het automatisch photographie- toestel, dat op de Paryscha tentoonstelling aanwezig is, zal binnenkort ook op de spoor wegstations eene plaats vinden, evenals de weeg- en andere automatische toestellen. Ook te Heemstede is het bevel uitgevaardigd om de honden gedurende den tyd van vier maanden te muilkorven. Volgens de „Mé nes trol" vroeg de tenor Masini voor 25 voorstellingen te Madrid 375,000 fr., dat is 15,000 fr. per avond I De helft moest te voren by een ban kier worden gedeponeerd. De directie van de Opera besloot daarop het zonder Masini te stellen. In de fabriek van Green, te Maidstone, (graafschap Kent), waar het papier voer de Engelsche bankbiljetten gemaakt wordt, heeft een hevige brand gewoed, welke voor omstreeks 30,000 pd. st. schade aan richtte. Het kanaalbrugontwerp is door de Franschen nog niet opgegeven. Dezer dagen hield do vereeniging van ingenieurs te Parys weder eenige byeenkomstsn tot bespreking van het vraagstuk, en naar de „Standard" verneemt, zyn de voorstanders van het plan, tot verbinding van Kaap Grienez met Folke stone, voornemens, der regeering hiervoor concessie te vragen. Te Bergen hebben de mynwerkers eene vergadering gehouden, waarin besloten werd tot de direction der mynen een verzoek schrift te richten, waarin verhooging der loonen met 20 pet. wordt gevraagd, en wel op grond van het stygen van de steenkoolpryzen. Indien deze eisch niet wordt ingewilligd, zal weer eene algemeen'e werkstaking in het geheele kolenbekken uitbreken. In hot Fransche weekblad ,1a Nature" vindt men de volgende etatistieke opgaven, ontleend aan de verslagen van het „Syndicat de commerce", te Rheims, omtrent den reusachtigen omzet in Fransche Cham pagne wynen. De hoeveelheid, welke in de Fransche kelders in voorraad voorhanden was, bedroeg in 1888 niet minder dan 374,538 hectoliters, welke alleen zouden kunnen worden opge nomen door eene reuzenflesch van 147.6 meters hoogte en 41.32 meters middeliyn aan het ondereinde. De gemiddelde productie gedurende de laat- ste 12 jaren was 203,219 hectolitere, welke geborgen zouden kunnen worden in eene flesch van 107.5 m. hoegte en 30.1 m. van onderen. De gemiddelde jaarlyksche verzending ge durende de laatste 12 jaar bedroeg niet minder dan 19,343,750 flesschen of 156,390 hectoliters, welke zouden kunnen worden besloten in eene flesch van 82.2 m. hoogte en 23 meters mid deliyn aan het grondvlak. De hoogten van elk dezer ideale flesschen zyn grooter dan die van de „Nötre Dame" te Parys en, zoo deze gevaarten op elkander gezet werden, zouden zy zelfs den Eiffeltoreo met 37 meters in hoogte overtreffen. Eene groote Engelsche maat- echappy ter vervaardiging van lucifers, welke te Calmar uitgebreide werkplaatsen bezit, heeft deze gesloten wegens geldelyke bezwa ren, waarmede zy heeft tekampen. De fabricatie i3 geëindigd en al de werklieden, ten getale van 1500, zyn weggezonden en dus nu zonder werk. Hnnne ellende is groot, te meer, daar men hen niet dan enkele uren vóór hun ont slag hiervan verwittigde. De pers en de publieke opinie in Zwedon zyn zeer ontstemd over deze wyze van han dslen en keuren ze ten strengste af. Eon der voorna amste bankie r s te Milaan, de heer Alberto Salis, heeft zich ton gevolge van finantiëelen tegenspoed voor het hoofd geschoten. De sneltrein met het gevolg des Duitschen keizers, die dezer dagen uit Beriyn naar Athene vertrok, is tusschen Bozen en Franzensfeste ontspoord. Niemand werd ge kwetst. Gemee»toraad. In de hedennamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig de heerenDe Laat de Kanter, voorzitter, Bool, Knappert, Van Buttingha Wichers, Juta, Du Rieu, Zaayer, Alma, Schneither, Fockema Andre®, Van Reenen, Le Poole, De Sturler, Van Hoeken, Tieleman, Koetser, Zaalberg, Hassolbach, De Goeje, Kaiser, Was en Dries- sen. Later ook de heeren Cock, Tan Hamel en Vorster van Wulverhorst. Afwezig met kennisgeving de heer Zillesen. Door den Voorzitter werd o. a. medege deeld dat is ingekomen eene missive van het bestuur der Kweekschool voor Bewaarschool- houderessen, houdende dankbetuiging voor de verfiooging ad ƒ1000 der toelage aan genoemde instelling; een verzoek van de» heer P. Du Rieu Jr. em een gedeelte grond in do Water- stoog, in verband met de verbouwing van zjjn perceel aldaar. De verkiezing van een lid voor den gemeen teraad alhier, in de plaats va» den heer De Kanter, die bedankt heeft, is bepaald op 26 November a. s. In het hoofdbureel (Raadhuis) zullen zitting hebben de heeren De Kanter, voorzitter, Le Poole en Van Buttingha Wichers; in het 2de bureel (Den Burg) de heeren Driessen (voor- z tter), Verster Van Wulverhorst en Nykamp; in het 3de bureel (school Mare) de heeren Bo 1 (voorzitter), Cock en Du Rieu. Aan de erde kwamen de volgende punten 1*. Benoeming van eene Regentes van het H. G.- of Armen-Wcea- en Kinderhuis. (211) 2°. Idem van eene Btadevroedvrouw. (212) 3°. Suppletoire staat van bogrooting, dienst 1889, van het. H. G.-of Armen-Weea-on Kinderhuis. (201) 4*. Verzoek van Mevrouw C. R. E. C. Van Hasselt Gelpke, om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs. (202) 6°. Idem van A. H. Römer, om ceno brug ta leggen over de Zoeterwoudsehe singelsloot. (203) 6#. Rekening over 1888 van Vrouwen Kraammoe- ders. (204) 7*. Staat van af- e* overschrijving op de gemeenta- begrooting, dienst 1889. (205 en 218) 8*. Voorstel tot het verleenen van eervol ontslag aan G. Hoogcrvocht als derde onderwijzer aan do school 4de klasse No. 2. (219) 9°. Idem omtrent de beaaming Tan de Looierstraten en de Haven. (208) 10'. Verzoek van bewoners van de Diefhteog, om naamverandering van die steog. (209) 11*. Idom van mej. O. A. Fischer, om antslag ala derde onderwijzeres aan de Behool 9de klaese No. 3. (210) 12*. Voorstel betrokkelgk eene verlenging van de tarieven voor de Bank van Leening. (218) 13°. Eerste suppletoire kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienet 1889. (214) 14*. BegTooting Tan de Stada-Bank van Loeniog voor 1890. (216) 16*. Idem van ds Stedelijke Werkinrichting. (217) 16*. Begrooting ven de ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1890. (220) Tot regentos (punt 1) werd benoemd me vrouw J. G. A. Yreede Tan Oosterzee met 20 st. (1 biljet blanco en 1 st. op mej. Wes- terhoff); - tot stadsvroedvrouw (punt 2) werd met algemeene stemmen benoemd mej. G. M. Westerhoff, verloskundige te Gorkum. Zonder hoofdelyke stemming werden goed gekeurd de punten 3-8. By punt 9 opperde de heer D» Rieu het bezwaar, dat de voorgestelde namen voor de Haven wel wat lang waren. Had hy de op merking in het L. D. eerder gelezen, dan zou by nu een voorstel hebben ingediend. Da Voorzitter had geen bezwaar om dit pnnt aan te houden, waartoe dan ook werd besloten. De heer Tan Hoeken deed inmiddels voor het nadere voorstel de namen Haven en Rynkade aan de hand. De aanduiding der Looierstraten in Eerste, Tweede en Derde werd zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. Omtrent de nieuwe benaming der Diefsteeg stelde de heer Driessen voor die te veranderen i* Gravinne8teeg, welk voorstel werd verwor pen met 13 tegen 11 stemmen. De naam blyft dus Diefsteeg. Goedgekeurd werden de punten 11 15. Daarna werd in behandeling genomen de Gemcentebegrooting voor 1S90. Allereerst voerde de heer Bool, wethouder van financiën, het woord, en trad in uitvoe rige beschouwingen omtrent don finantiëelen toestand der gemeente, in verband met de in de sectiën en het Rapport der commissie van financiën geopperde denkbeelden dien aangaande. Z. i. wordt die toestand daarin ten onrechte als ongunstig voorgesteld. Die beschouwingen zyn te pessimistisch. De heer Fockema Andre®, voorzitter der finantiëele commissie, ontkende dit. De heer Cock betuigde die commissie zyne erksnteiykheid voor haar verslag, en hoopte dat hare wenken tot voorzichtigheid instem ming zullen vinden. Ook volgons hem is de draagkracht te dezer stede niet vermeer derd, terwyi de lasten steeds stygen. Da vond hy een treurig verschynsel. Hy wgst ook op de flnantiöele gevolgen welke de voorgenomen annexatie zal na zie' sleepen. Denkt hy aan al die kosten, dai komt er wel een weinig angst by hem op De meerdere inkomsten door het grooter zielen tal zullen togen de zeer groote onkoste» nie opwegen. Wel zal er misschien meer vertie plaats hebben, doch zoo'n groot voordeel zie hy daarvan togen de nadeelen niet te gemoet De Voorzitter merkte op dat de commissi van financiën in haar rapport ten onrechts zich beriep op het artikel van prof. Van Geei in het „Leidsch Dagblad". Spr. zelf komt dooi dit artikel tot eene andere conclusie. Er moe alleen sprake zyn van het belastbaar inkomen De heer Was had bezwaar tegen de tegen woordige samenstelling van het Algemeen Verslag van het verhandelde in de Beetiên. Het verslag van thans is al zeer onjuist en onvolledig, hetgeen hy heden met één voor beeld aantoonde, doch nader met meerdere voorbeelden zal bewyzen. Intusschen geeft hy nu reeds in ernstige overweging om het sectie verslag in het vervolg op andere wyze te behandelen. Na het sluiten der algemeene beschouwin gen kwamen aan de orde de uitgaven. By punt 63 stelde de heer De Sturler alsï motie voor: „De Raad besluite dat de oudste ambtenaar der gemeente secretarie op peasioen worde gesteld." Deze motie werd voldoende ondersteund, niet echter door den heer Driesse», die zich menigmaal des morgens kon overtuigen hoe dj bewuste ambtenaar reeds om halfnegen zich naar zyn bureel begeeft, zoodat van nalatigheid of verflauwden yver geen sprake kan zyn. Da heer De Goeje zou liever den post voor de gezamanlyke traktementen der ambtenaren met f 1000 verhoogen. De Voorzitter merkte op, dat, volgens de gemeentewet, alleen by B. en We. het recht berust tot bet ontslaan va» ambtenaren. De heer Fockema Andre® erkent dit en gelooft dat de Raad zich op een gevaarlyk terrein begeeft door een beBluit te nemen als nu door den heer De Sturler wordt voor gesteld. De heer Was acht den Raad volkomen be voegd om critiok op de handelingen van B. en Ws.uit te oefenen. Do Raacl mag we) degelyk wenschen tot verandering uitspreken. Mocht hy dit niet, dan kan de Raad z. i. wel thuis blyven. Spr. acht de motie volkomen in overeenstemming met de Staatswet. De heer Fockema Andreae wil niet op zich nemen de verantwoordeiykheid van een be sluit, waarvan da al of niet billykheid alleen B. en Ws. kunnen booordeelen. De heer Was Dan moet gy u buiten stem ming houden. De Voorzitter bleef overtuigd dat het recht om ontslag to geven by B. en Ws. berust, die met de ambtenaren moeten werken. Nie mand kan beweren dat in de werkzaamheden stremming is waar te nemen. Het amendement is dus geheel misplaatst. De heer Was gaf den heer De Sturler alsnu in overweging om zyne motie in te trekken. Immers, de zaak is thans toch ter sprake gebracht. De heef De Sturler deed dit, want zyn doel was bereikt: er was over het heengaan .van den ambtenaar gesproken. Daarna stolde de heer De Goeje voor, om den post van ƒ11,200 der ambtenaren ter secretarie met f 1000 te verhoogen, welk amendement werd aangenomen met 12 tegen 11 stemmen, (de heer Knappert hield zich buiten stemming). De geheele post werd daarna vastgesteld met 15 tegen 9 stemmen. By den post van de rooimeesters merkte de heer Was op dat hy in de sectiën wel had in overweging gegeve» om die betrek king by de fabricage over te bresgen, doch niet, zooals in hst sectiën-verslag vermeid staat, om de werkzaamheden, aan die betrek king verbonden, b9paald aan den hoofdopzich ter der gemeentewerken op te dragen. De Voorzitter zeide dat het eerste ook reeds B. en Ws. ter sprake kwam, doch dat het nog niet tot een voorstel is gekomen. Tot verdere moubileoring van enkele raads vertrekken (de kamer van B. en Ws. en de Raadszaal) wenschte de heer Was den post van ƒ2200 voor onderhoud en aankoop van meubelen met ƒ400 te verhoogen tot aan schaffing van overgordynen. De hoer Cock vreesde dat de Raadszaal dan te donker zal worden, althans op enkele punten daarvan.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2