moet, maar daartoe geene golden uit de ge meentekas mogen worden gebezigd, waaraan mede bedragen burgers, die daarvan em ver schillende redenen geou gebruik maken. „Vroeger werden er belangrijke subsidiën verleend aan verschillende inrichtingen van weldadigheid, welke (en naar mijne opvatting terecht) geleidelik zjjn ingetrokken. „Waarom zal deze maatregel niet worden toegepast op eene instelling, die zeker op dien edelen naam geen aanspraak mag maken, waarvan in isder geval slechts door een go- deelto der burgerij wordt profijt getrokken, en die niet strekt ton algemeenen nutte." Aan don gemeenteraad doelen B. en We. mede dat de derde onderwijzer aan de school 4-de klasse No. 2, G. Hoogervecht, op 14 Juli 1SSS is opgenomen in het geneeskundig ge sticht van krankzinnigen, „Coudewater", te Rosmalendat hem op 29 November van dat jaar oen verlof is verloend en hy »p 18 April jl. wederom in het gosticht is moeten worden opgenomen. Aangezien er geen uitzicht bestaat dat ge noemde onderwijzer wederom in staat zal geraken zijne betrekking naar behooren waar te nemen, geven B. en Ws. naar aanleiding van art. 29, litt. C, der wet op het lager onderwijs in overweging hem een eervol ont slag te verleenen met ingang van 1 Novem ber a. s. De commissie van financiën bericht dat zjj de in hare handen gestelde begrooting van de Bank van Lsening voer het jaar 1890 heeft onderzocht en dat dit onderzoek tot geeno bedenkingen heeft geleid. Zij stelt der halve voor, dio begrooting goed te keuren in ontvangst en uitgaaf ad 12,630. Ook het onderzoek der begrooting van de Stedelijke Werkinrichting over 1890, heeft bij de commissie tot geene bedenkingen geleid. Zij geeft daarom in overweging, die begroo ting good te keurea, in ontvangst en uitgaaf ad 18,082 60, en het door deze administratie verlangde subsidie voor 1S90 ten bedrage van 4000, als 2840 uit de gemeentekas en 1160 als rente van het legaat, door wijlen H. V. J. Buzzi te Frankfort a/d Uaia aan de gemeente Leiden, ton behoeve der Stedelijke Werkinrichting vermaakt, toe te staan. Evenmin heeft, de flnantiëele commissie be denkingen tegen den door Burg. on Weths. ovorgelegden staat van af- en overschrijving op do begrooting, dienst 1889, tot een bedrag van 4113 83. Aan de universiteit alhier is hot doc- toraal-examon in de rechtswetenschap afge legd door den heer J. P. A. Kuiert en het doctoraal-examen in de klassieke letteren door den heer P. De Koning. In het jongste nummer van het bouw kundig weekblad „De Opmerker" komt het volgende schrijvon voor van don heer P. G. Lancel, hoofdopzichter der gemeentewerken te Leidon: „In uw nummer van 11. Zaterdag wordt ter zake van het feestgebouw der studenten alhier meegedeeld dat het recht op het auteur schap schijnt geschonden te zijn. „My schijnt het, dat een Redactie ear z(j iets dergelijks schrijft een onderzoek diende in te stellen, en ik stel er prijs op u te ver zekeren dat zeker van de zijde van den gemeente-architect geen plagiaat is gepleegd. „Reeds in het vroege voorjaar, ik meen Maart, de plaatsing van een eventueel feest gebouw met hem besprekende, kwamen wj tot het besluit, dat do na geprojecteerde wijze de meest aanbevelenswaardige zoude zijn, en ik weet ook dat vóór do zomer- vacantie dit denkbeeld door den gemeente architect voor het Studentencorps werd in teekening gebracht. „De heer Jesse diende zjjn plan bij het Gemeentebestuur in na den brand der Gehoor zaal, dus na 4 Augustus. „Wat het overige opgemerkte aangaat, is het natuurlijk een groot verschil of een derge lijk gebouw p. m. twee maanden moet staan Ion dienste der lustrumfeesten of negen maan den ten dienste eener speculatie van particu lieren." Door dr. J. W. F. Fiihrl Snethlage, stadsgeneesheer te Soerabaia, is aan 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten ge schenke gegeven het navolgend beschreven voorwerp, geïnventariseerd als serie 656. Een 'ooek, bevattende, op twoe en dertig bladen dun Chineesch papier, voorschrifren of modellen voor tooveramuletten, welke ge bruikt worden ter bescherming tegen oDge- lukken van allerlei nard; enkoio doen dienst als beschermmiddel tegen ziekte, andere tegen het ontstaan van brand en worden boven de hulsdeur bevestigdweder andere moeten be- schormon tegen het inslaan van den blik sem enz. Die amuletten zijn samengesteld uit een aantal Chineesche letterteekens, soms ver gezeld van den ruwen omtrek van een men- schelijk figuur, een monster enz., en worden met rooden inkt op stukjes geel papier vol gens de in het boek voorkomende modellen geschreven. Twee stukken van dit papier en een op de voormelde wyze uit het boek afgeschreven amulet zijn by hot boek ge voegd. Afkomstig van Chlneezen in de resi dentie Soerabaia. Aan den schenker is do dank der Regoe- ring betuigd. De Eerste Kamer kwam gisteravond bjjeen tot hervatting der werkzaamheden. Het nieuwgekozen lid voor Gelderland, jhr. mr. F. X. J. Van Nispen tot Pannerden, nam, na eedsaflegging, zitting. Ingekomen waren «Ie door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, waaronder de Onderwijswet, welke naar do afdoelingen wer den verzonden, alsmede 146 verzoekschriften, de onderwyswet betreffende. De vergadering is daarna gescheiden. Aanstaanden Zondag hoopt de zeer- eerwaarde heer N. Frink, pastoor en deken te Warmond, den dag te vieren, dat hy vyf- tig jaren hot priesterambt vervult. De gemeenteraad van Hazerswonde heeft afwijzend beschikt op een verzoek van enkele aanzienlgke Ingezetenen, om voor den tyd van 10 jaar 500 toe te staan aan do Ned. Bell Telefoon-maatschappij voor den aanlog en de exploitatie van een telefoon tusschen don Ryndyk en 'tdorp en vervolgensnaar Boskoop. Tevens heeft de Raad met 6 tegen 4 stem- men in beginsel aangenomen, dat op de open bare scholen schoolgeld zal worden geheven. Voor de najaarsvergadering der Provin ciale Staten van Zuid Holland zyn o. a. aan hangig gemaaktveorstollon om aan Delf. en Dordrecht bijdragen, resp. tot oen maxi mum van ƒ90,000 en ƒ125,000, te verleenen in de kosten van uitbreiding der krankzin nigengestichten, waardoor de bouw van oen provinciaal gesticht niet noodig wordt; tot verlenging Tan den toegangsweg tot de brug over de Oude Maas op het eiland IJselmonde tot invoering van nachtdienst op de biug over de Onde Maastot wyziging der pro vinciale grens tusschen Zuid-Holland o» Noord- Brabant, en eene ontwerp-verordoning op het gebruik van het Jaagpad l»Dgs den Byn, ton behoeve van nabjjliggende fabrieken, pak huizen en opslagplaatsen. De voorgestelde maatregel heeft ten doel daar, waar gezegd gebraik van het pad wordt gewonscht, aan de provincie behoorlyke voor ziening tegen benadeeling, aan dat verbruik verbonden, ten koste der gebruikers te ver zekeren, door ingeval van «iet voldoende voor» zieniog het gebruik strafbaar te stellen. Het stoomschip „Noord-Holland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 20 Oct. te Sosthampton; de „Zaandam", van és Plata- rivier naar Rotterdam, arriveerde 20 Oct. te Havre; de „Bromo," van Batavia naar Rot terdam, is 21 Oct. te Marseille aangekomeD. De gewene audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag a. s. mist plaat* hebben. Bj) koninkiyk besluit is een pensieen verleend, ten laste vam den Staat, aan A. Van Hsusden, gewezen rtjksvsldwashter 3de kl. (brigadier-titulair), van 367 's jaars. Aan P. 8. Baksls, met ingang van 1 Novem ber a. s., op zyn verzoek, eervol ontslag ver loend als schoolopziener in het arrondissement Tessel. Benoemd by het wapen dor inf., tot tweeden luit. do volgende sergeanten-volontairs: lste reg.J. Mulder, J. F. A. Bischoff, C. E. Nardten, J. F. Legner en P. J. Hasselbach2de reg. J. C. Stoott; 3de reg.: G. J. Van Eybergen, H. Koster, C. H. Smets, jhr. A. A. Gevers en J. Goldenberg; 4de reg.: H. C. Fortanier; 5de reg.: J. E. Gleysteen en C. J. F. De Graaf; 6de reg.: W. De Koning en W. Wolf; 7de reg.: J. A. Gaymans; 8ste reg.: H. J. L. Kroon en G. J. Dibbets, allen van het 4de reg. infanterie. By het wapen der artillerie, tot tweeden luit.: lste reg. vesting-art.: A. W. G. J. De Keizer en J. Noomen2de reg. id. H. N. De Fremery, J. J. H.F. C. Kruisman, G. H. Vrijdag, H. D. R. Verspyck en M. J. Looyen3de reg.H. Donker, A. L. Nagel en H. A. Zeilmaker; 4de reg.: id. T. E. M. Bucker, C. D. A. Zimmermann, J. C. Guise, S. Schuurman, H. H. O. Kloppenburg en J. C. Van Loeuwen, allen van het 2de reg. ves ting-artillerie. Aam den lsten luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië F. Schretzmejjer, met vsrlof hier te lande, op zyn verzoek, wegens vol brachten diensttyd, met ingang van 1 Nov. 1889, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. mili tairen dienst, met toekenning van pensioen. Benoemd tot ontvanger der registratie te Gouda H. K3yser, thans te Goes; te Does burg J. R. Immink, thans te Zoidbroek. Tot landmeter 3de klasse by het kadaster M. H. Hildernisse, thans 4de klasse. Hc4 Lridsch Tooneel. Nooit heeft een onderwerp zulk eene rjjke stof voor blyspoldichters opgeleverd als dat van hot geslacht der schoonmoeders. Ten allen tyde, by alle volken en in alle talen hebben zy er hunne banvloeken tegen geslingerd. Ook het gisteren hier ten beste gegeven tooneelspel „Schoonmama" was er wederom eene heftige philippica tegen. Op eriginalitoit van stof ka* het derhalve niet bogen. Hoe misplaatst, onbiliyk en onverdedigbaar dit vooroordeel ook dikwyis zyn moge, tegen- ever het tot dat geslacht behoorend exemplaar, dat ons gisteren werd geschetst, was het volkomen gerechtvaardigd. En niet alleen dat zy eeno niet te begeeren schoonmama mocht heeten, maar ook de moederlyke gevoelens, door Molière In zyn L'arnour médecin" neergelegd, had zy niet tot de hare gemaakt. De vraag: „A t on jamais rien vu, rien de plus impertinent et de plus ridicule quo d'amasser du bion avec de grands travaux et d'élevor une rille avec beaucoup de soin et de tendresse pour se dépouiller de l'un et ds l'autre eDtre les mains d'un homme, qui no nous touche de rien had zij zichzelve nooit gestold. Evenmin had zy ooit uitgoroopen het antwoord, door Molière in den mond van de vraagster gelegd„Non, non, je me moque de cot usage, et je veux garder tuoii bien et ma rille pour moi." De schoonmama, mevrouw Noirel, die wy gisteren mochten aanschouwen, was dit gevoele» niet zoozeer toegedaan, ten minste nist met het oog op hare dochter SusanDe. Gaarne gaf zy die tsn huwelyk aan een yverig en goed ter naam en faam bekend staanden notaris, Tbévenot gehesten, om zelve hare met veel riyt bijeengegaarde goe deren te kunnen behouden en bovendien de vrybeid te herwinnen. Van deze vryheid weet zy op alle mogelyke wyzen gebruik of liever misbruik ts maken. In de groote, rykt Fransche badplaats Trou- viJls speelt zy la grande coquette, flirtesrt als sene jeugdige dochter van Albion, ver maakt zich met zeiltechtjes geheel alleen met een waardig exemplaar der raataqouèros, en is dientengevolge de eorzaak tot een duel tusschen den man harer dochter en dit individu. Teruggekomen, is haar eerste werk de zaken van haren schoonzoon in 't honderd te sturen, zyn kantoer aan den ondergang bloot te stel- Iob, om dan plotseling, zonder enkele geldige motieven, dit leven vaarwel te zeggen en hare hand te reikea aan een ouden sul, Boudinois, die, niettegenstaande alls flirtations, door bem- zslven gezien, niettegenstaande dat tête a tête zeiltochtje, haar toch even onschuldig waant als vóór twintig jaren, toen hy haar ook tsn huwelyk bad gevraagd. Ziehier dan den draad'van het geheels st*k. Als nevenfiguren zien wy nog eenige cliënten, vrienden, meiden en knechten, die met het geheel wel niet in een direct verband staan, maar uitstekend dienst doen om drie tamelyk lange bedrijven te vullen. Het gebeele hlyspol, meor eene comedie en oarricature, kon dan ook snze goekeuring nist ten volle wegdragen; evenmin kon over het algemeen het spel ons bekoren. In den waardigen, dertigen toon van mevrouw Boersmans, als schoonmama Noirel, konden wy onmogslyk. dat wufte, dat lichtzinnige ontdekken, dat zy moest voorstellen. Hare creatie was ons veel te ernstigde tragédienne trad in dit blyspel te veel op den voorgrond. De hoer Van Zuylen, als Thévenot, maakte zich aan het tegenovergesteld euvel schuldig. Voor den gezochten, geachten, in de aristocra tische kringen verkeerenden notaris spreidde hy, volgons onze bescheiden meening, eene al te groote losheid en ongedwongenheid ten toon. Wy zagen in hem niet den met den ernst des levens bezielden ambtenaar, maar veeleer den geestigen komiek. En in deze hoedanigheid heeft hy de hila riteit in do bij uitstek volle zaal steeds weten op te wekken; vooral was dit hat geval by het voorstellen van zyn oom, in de open baring vam zyne vroegere levenswyze aan zyne jonge vronw, en by het opstellen van den roconventioneelen eisch tot echtscheiding. Mej. Vink gaf ons het naïeve, onschuldige vrouwtje met waarheid en opgewektheid weer. Met genoegen zagen wy den heer Chrispyn op deze planken weer en thans omringd door krachten, zyn talenten meer waardig. Wij hopen dezen beschaafden acteur nog menig maal onze toejuichingen te mogen schenken. „De brandwacht en zyn liefje", minnespel van Floris Van Westervoort, bracht ons in kennis met de nieuwe aan hot Retterdamsch gezelschap verbonden krachten, met den heer Van Ksrckhoven en mevrouw Philomene Jonkers. Beidon dicteeren en acteeren uitstekend. Zy spreiden beiden een gloed en warmte ten toon, wolke ten volle onze bewondering ver dient. Hub spel getuigt van bezieling, en dui- deiyk is het merkbaar, dat zy elkander voor het voetlicht kennen, dat zy ten eenenmate met elkander vertrouwd zyn. Ook dit tweetal zal ens immer welkom zyn, zelfs met het eenigszlns Vlaamsch aceeut, dat eene enkele maal tot onze ooren doordrong, doch Biet bepaald hinderiyk genoemd kon worden. Mr. L. H. Gemeagd Nieuws. Sedert een paar dagen vertoeft hier ter stede een persoon van 28-jarigen leef- tyd, zich noemende Jonkheer en voerende boven zyn mooien naam eene kroon, welke persoon getracht heeft alhier kamers te huren, eten by een restauratiehouder heeft besteld, zonder torug te komen, en een nacht in een loge ment heeft doorgebracht, zender in het bezit te zyn van geld om te betalen, zoodat hy zyne jas als pand moest achterlaten. Het is niet onwaarschyniyk dat eene dame in zyn gezelschap is, aangezien dit in eene andere plaats het geval was. De ingezetenen worden in hun belang ge waarschuwd om, alvorens krediet te ver leenen, zich omtrent 's mans soliditeit te overtuigen. H e d e n n a m i d d a g om tweeuren had esn schipper, varende in den Rynsbur- gersingel, het ongeluk, door het uitschieten van zyn boom, te water t* vallen. Zyn kame raad, die aam het roer stond, mocht het genoegen smaken, hem behouden aan boord te trekken. Op don 21sten Juni van dit jaar nam een boer onder Osgstgeest van een voorbygang9r het vriendeiyk aanbod aan, om te zamen de deor den boer vervoerde 10 koeien naar het land te brengen. Het be kwam hem slecht want een paar dagen later op zyn land komend», vo*d de boer er negen in plaats van 10 koeien. Eeno zwarte koe was verdwenen en bleek aan boord van de stoomboot van Gorkum op Heusden, voor 160 te zyn verkocht door een persoon, die gisteren voor de Haagsche rechtbank verscheen en die door verscheidene getuigen werd herkend als de „bereidwillige helper." De beklaagde beweerde dat de koe aan hem teo verkoop was toevertrouwd door een onbekende. Het was niet ie eerste maal dat beklaagde eene koe had „gevonden." Op dit oogenblik ondergaat hy eene hem wegens diefstal van eeie koe door de Haagsche rechtbank opgelegde gevangenisstraf. Het Openb. Min. echter was met die willekeurige opheldering weinig tevreden en vorderde bekl.'s veroordeeling ter zake van diefstal van eene koe uit de woide, tot 2 jaren gevangenisstraf. Mr. A. L. C. Pabst betoogde dat daar door het O. M. geen enkele rechtstreekschen bewysgrond, doch slechts aanwyzingen waren aangevoerd het wettig bewijs niet was geleverd en concludeerde tot vryspraak. Uitspraak over 8 iagen. Men schryft ons heden uit Zoe- terweude Ia deze gemeente ontbreken in de wonin gen van vele ingezetenen pompon, welke goed drinkwater geven. Het is daarom vooral een groot voorrecht, dat in de kom van het dorp eene pomp is gemaakt, welke goed gefiltreerd water ver schaft. Op het zoogenaamde Watertje is al reeds zulk^oene pomp aanwezig. In den Dierentuin te 's-Hage is thans eene witte vink te zisn, welke dooi den vinkor Doris Hoetkamp onder Wassenaar is gevangen. De laatst 'oestede pryzen te Noordwyk aan Zee voor de haring waron

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2