dan met opofforing van de zich aldaar berin- dende boomen. Volgn. 15. Opbrengst van collegegeld van de inrichting tot opleiding van Oost Indische amb tenaren. Het aantal ingeschrevenen bedraagt tot dusverre 13, terwijl het cellegegeld kan geraamd worden op ƒ1645. Het artikel kan dus worden verhoegd met 645. Volgn. 18. Opbrengst van schoolgeld lager onderwijs). In eene sectie werd ia overweging gegeven om het aanhangig voorstel tot school geldbeffing aan de Kweekschool voor onder wijzers niet in behandeling te nemen róór de beëindiging van de behandeling der wet op het lager onderwijs. Antw. van B. en Vs.Er bestaat bij ons geen bezwaar de behandeling van het voorstel tot heffing van schoolgeld op de Kweekschool aan te houden, totdat omtrent do wijziging der Wet op het lager onderwijs zal zijn beslist. Volgn. 21. Belasting op de bondon. De vraag werd gedaan of het toezicht op de honden in velband met de opbrengst der belasting wel voldoende was en tevens de wenschelijkheid betoogd om het verplicht muilbanden van honden op do openbare etraat in de algemeens politieverordening op te nomen. Antw. van B. en We.: Het toezicht op de honden schynt voldoende. Bovendien hebben de ambtenaren, met het toezicht belast, ook finantiëel belang bij eene rlohtig» invordering. De mindere opbrengst moet o. i. alleen worden verklaard uit de vermindering van het aantal honden, ten gevolge van de toepassing der Wet op do hondsdolheid. Zooals dan ook op bl. 90 van hot jongste Verslag werd mede gedeeld, zijn ongeveer 150 honden ln het af- geloopen jaar moeten worden afgemaakt. By do aanstaande herziening der algemeens politie vjrordening kan het verplichtend stellen van het gebruik van muilkorven in everweging worden genomen. Volgn. 24. Buur van huioen en andere gebouwen. Algemeen werden inlichtingen ge vraagd omtrent do plannen tot herbouw van de op 4 Aug. jl. afgebrande Stads-Gehoor- of Concertzaal, terwjjl hot uitechryven van eene pryevraag door eenige leden wenecheiyk werd geacht. Evenzeer wenachte men dat de opinie van den Baad werd gehoord ever de vraag of de exploitatie van gemeentewege zal plaats hebben, omtrent de plaats waar de nieuw te bouwen zaal zou verryzen en de sona, welke daarvoor zou worden uitgetrokken, evenals dat de betrekkelyke plannen niet zouden ton uitvoer worden gebracht voordat den Baad de gelegenheid zou zyn verstrekt die te onderzoeken. In eene sectie werden inlichtingen gevraagd omtrent het plan van bestemming van het huis van bewaring 's Gravenetein, na eindiging van den huurtyé tegen 8 Jnli 1890. Nog werd in eene sectie gewezen op den staat, waarin het lokaal in het Notarishuis op den Burg verkeerde by gelegenheid Tan de verkiezingen, welk lokaal volgen6 het contract, met de Vereenlging van Leidsoh» Notarissen gemaakt, te dien einde moet wor den afgestaan; ook werd eene klacht geuit over de verschaffing van noodzakelijke be hoeften door den aldaar wonenden vendu meester; by de verkiezing van leden veerde Provinciale Staten ln Mei jl. zfln daarover moeiiykheden voorgevallen, welke neen voor het vervolg wenechte te voorkomen en waarom men in overweging gaf daaromtrent nadere en duidelyke bepalingen te maken. Antw. van B. en We.: Plannen worden opgemaakt voor de verbouwing van de Ge hoorzaal, welke met de ramingen van kosten aan den gemeenteraad zullen worden aange boden. Uit den aard der zaak zal dan do Baad in de gelegenheid worden gesteld eene be slissing te nemen omtrent de verschillende vragen, die in verband met de oprichting van een nieuw gebouw z|n gesteld, nl. of de ge meente zelve zich daarmede zal belasten, zoo ja, op wolke plaats do zaal zal worden ge bouwd, welke middelen zullen worden aan gewend om een zoo goei megeljjk plan to erlangen en omtrent het plan zelf met de kosten. Het nitschryven van eene prysvraag zouden w|| voor een werk als hst onderwer- pelyke allerminst doeltreffend achten. Aangaande de bestemming, aan 'a Graven- stein te geven, zyn nog goono plaanon over wogen. By het contract van verhuring vaa hot tot verkoophuis van roerende en onroerende goederen ingericht gedeelte van den Burg aan de Vereenlging van Leidscho Notarissen, heb ben de verhuurders zich het recht voorbe houden om kosteloos te beschikken ever een dor verkooplokalen ten behoeve van to houden vorklozingen gedurende daarvoor door ver huurders te bepalen t|d. Aangaande don staat, waarin het lokaal moet verkeeren, zyn goono bepalingen gemaakt. Wy vertrouwen echter, dat klachten als thans zyn ge-uit-, en die, naar wy met grond meonen te kunnen veronderstellen, niet zyn te wyton a>n de Vereeniging van Notarissen, zich by eene volgende verkiezing niet meer zullen veordoen. Volgn. 29. Pacht van de Jacht en Visschertj. Ter voorkoming van strooperyen in het belang van den arbeidenden stand werd in eene sectie in overweging gegeven de vl6schery in de vroonwateren, thans tot uit' December 1890 by openbare verpachting gegund aan J. C. Spaargaren, te Oegstgeest, voor 1136 's jaars, by beëindiging van het contract niet meer te verpachten, doch evenals zulks goachiodtmot do jacht naar waterwild op die wateren, per- misslën uit te reiken tegen een Dader te be palen prys. Antw. van B. en Ws.: Wanneer de vie- schery in de vroonwateren Diet meer werd verpacht, maar daarvoor aan verschillende persons» permissiën werden uitgereikt, dan zoude onzes inzien3 nog meer aanleiding wor den gegevvn tot stroopen dan thans, nu de fuiken en netten slechts door één persoon mogon worden uitgezet. Contröle ware dan zoo goed ale onmogelyk. Bovendien zoude het niet in het belang zyn van de gemeentekas, aangezien de bedoelde permissiën vermoedeiyk minder zouden opbrengen dan de verpachting. Volgn. 49. Opbrengst van den verkoop van gemeente eigendommen, van boomen enz. De aandacht wordt gevestigd op het feit, dat veelvuldig sterfte voorkomt onder de boomen, die kortelings zyn geplant langs don Hoogen Byndyk ter vervanging van de oude gerooide boomen. Men goeft in overweging daarnaar een grondig onderzoek te doen instellen. Antw. ran B. en We.De leverancier der boomen neemt de verplichting op zich om gedurende één jaar na de levering ie doode boomen door nieuwe te vervangen. Intueschen is de sterfte ontstaan na afloop van het Jaar en wel ten gevolge van de hoogst ongunstige weersgesteldheid. De gestorven boomen zfln voor het meere»deel platanen, welke in de laatste jaren overal ziekeiyk zyn en overge bleven Iepen van de eerste planting, welke een etrengon vorst en daarop volgend droog en stormachtig voorjaar hebben moeten weer staan. Gemengd Nlenw». Een paar dagen geleden word het 14 jarig dochtertje va» een Leidech ingezetene aan het Stud»ntenpad onier do gemeente Zoeterwoude vry ernstig door een hond van de aldaar wonende wednwe B. in het achter been gebeten. De verwonding ie van dien aard, dat dr. Van Ehyn, na uitbranding, de wond heeft moeten zwachteles. Bedoelde hond moet gevaariyk zyn, daar hy al meermalen menschen, zonder dat daartoe eenige aanleiding besto»d, heeft gebeten. Naar men verneemt, is de burgemeester van Zoeterwoude met het geval ln kennis gesteld. Men schryft ons heden alt lat- wyk aan Zee: Vaa de haringvisechery arri veerden gisternacht KW. 55 „ie Gebroeders," van don reeder N. Haasnoot Nz., met 48 kantjes pekelh., 230 kantjes en 60,000 stuks eteurh., en KW. 42 „de Twee Gezusters," van den reeder C. Schaddée Van Doorn, met 265 kantjes pekolh. en 10,000 stuks eteurbariog. Men schryft uit Katwyk aan het „Vaderl.": Men heeft het in geene jaren beleefd, dat de koolsoorten zoo'n geringen aftrek vinden als dit jaar; op den prys is dit van grooten invloed; deze is ongeveer de helft lager dan andere Jaren. Heeft de kool in bet algemeen veel geleden doer al het water, dat gevallen ie, dit zou zich wel geschikt hebben, indien de prys den goeden meer naby kwam, doch ook dit valt tegen en dientengevolge kan men voorstellen, dat de teelder aUee van den zwartgalligeten kant beziet en allesbehalve tevreden is. Het gaat hem niet naar den zin, vooral daar in het voorjaar hem allee zoo tegenlachte. Uien zyn steeds in prys etygende, nadat ze eerst in het geheel niet getrokken waren. Voor de rechtbank te 's-Hage stond heden terecht een Haagsche stoomboot- ODdernemer, die don 12don Augustus jl. in den Vliet onder Stompwyk met eene door stoom gedreven boot voer zonder daartoe de voreischte vergunning van Gedep. Staten te hebben. Door oen ryksveldwachter deswego aangezegd, dat hy bekeurd zou worden, had by de onvoorzichtigheid gehad den beambte door de aanbieding van geld te willen ko- wegen van het doen van bekeuring af te zien. Ondanks zy'no ontkentenis, vorderde het Openb. Min. wegens poging tot omkooping 1 maand gevangenisstraf. A. s. Maandag uitspraak. De Haagsche rechtbank veroor deelde heden de dienstbode, die in ds vorige week terechtstond wegens diefstal, tot drie maanden gevangenisstraf; den AmBterdam- sthon bloemist terzelfder zake tot vier maan den gevangenisstraf, respectieveiyk met aftrek van ééne maand en van zes weken, wegens ondergane preventieve hechtenis. De Haarlemeche rechtbank, uit- spraak doende ln de verleden week vermelde zaak van A. K. en P. K-, uit Zandvoort, be klaagd van diefstal met braak van 4 spiegels, subsidiair van heling, vereenigde zich met het gevoelen van den verdediger van den eersten beklaagde, mr. H. J. D. D. Enschedé, en sprak mitsdien do beklaagden vry. Te Haarlem is een kind van2 jaar, in eene weuing in de Damstraat, door oen openstaand raampje ter hoogte van nog geen meter gevallen, met het treurig gevolg, dat het een half uur later ovorleed. De socialist Saa, uit Botterdam, bevindt zich te Londen, om de inrichting der Engelsche „Trade Unions" te bestudeeren. De rechtbank te Groningen heeft H. v. H., bygenaamd „rooie Harm", veroor deeld tot 1 jaar gevangenisstraf wegens mis handeling. Door don uit Maastricht te 11.11 's ochtends naar Brussel vertrekkenden sneltrein, is Donderdag te Schulen oen kind van drie jaren aangereden. Het was terstond een lyk. Uit de provincie Groningen vertrekt binnenkort een 20-tal gezinnen naar de Argentynsche republiek. Onder het dak van eene land- bouwerswMing op „Zandenbnrg", naby Ben kum, heeft een roodborstje een nestje ge bouwd, waarin" zich vyf eitjes bevinden en die zy nu rustig zit uit te broeien. Voor zeker een hoogst zeldzaam verschynsel om dezen tyd van het jaar. By een hevigen brandteMans zyn gistermorgen drie meisjes en een man om hst leven gekomen. In verschillende steenkoolmijnen in België zyn thans omstreeks 2000 werk- stakors. Te Uobourg en te Maricenelle in het steeikoolbekken van Charleroi is in eenige mijnen hst werk gestaakt. De werkstakingen sch((nen meest van plaatselyken aard. In Mesopotamiê beerscht do cho lera nog Bteeds met onverminderde kracht, en talryk zyn do slachtoffers, die zy in de lage Euphraatlanden, aan den oever der Per ziBche Golf en langs de Turkech-Perzische grona eiecht. Omstreeks 7000 personen z(jn ln die streken door de ziekte aangetast. Alleen te Bagdad neemt de epidemie af. De atoomboot „Britanni o", van de „White Star-Line," welke dezer dagen te Qneenetown aankwam, heeft op hare reis van Nieuw-Yerk zwaar weder gehad. In volle zee werd z(J door een hevige» noordwesten wind overvallen, waarby de gelven ever het dek sloegen, zoodat een aantal reizigers om- vergeworpen word. Één hunner werd ernstig gewend. Uit de myn by Longten, waar eene ontplof&ng plaats bad, zyn thans 35 1 Ijken omhooggebracht. Men vreest dat in het geheel 75 menschen het-JSeven verloren. Het gezelschap van' den sultan van Marokko is by Laraiche, toen men esno rivier wilde oversteken, een ongeluk over komen. Twintig der keizerlyke soldaten met hunne muildieren verdronken. In een groot deel der Zul d-A f r 1- kaaneche republiek heeft gedurende eenigen tyd hevige droogte geheerechL Heden seint men uit Pretoria, dat aan deze droogte een einde is gekomeD. Volgens de „Événement heeft het feeet, hetwelk gisteren te Parye la het „Palais d'industrie" ten voordeele van de alachtoffore der ontploffing te Antwerpen is gegeven, meer dan 80,000 franken opgebracht. Ge-veilde peroeelea Gehouden verkooping in het Notarishuis aan don Burg, op Zaterdag 19 Oct., ten overstaan van don notaris A. Van Leeuwen: Het winkelhuis on, erf, waarin de handel in garens, sujetten en wollen goederen wordt uit geoefend aan de Viscbmarkt No. 15, kooper W. C. Mulder q.q., vssr ƒ8500; het huieen erf aan het Levendaal No. 164, kooper C. Iloote q.q. voor 1895; het pakhuis aan het Leveudaal No. 166, kooper L. Maas q.q., voor 1320; het huis met tuin en vrucht- boomeu aan de Haagsche en Delftsche trek vaart, onder de gemeente Zoeterwoude, ge merkt F. No. 327, koeper J. A. Heus q.q,, voor 2620; hst huis en erf aan den Ouden Singel No. 42, kooper J. N. Van der Beyden, voor ƒ2150; het huis en erf aan de noordzyde van de Korte Angenletenetraat No. 4, in bod 550; niet verkocht. Ten OTerstaan vaa de» notaris mr. L. M. J. H. KereteD»: Het huis en erf aan het Levendaal No. 145, kooper J. Laman q.q voor 1250; drie huizen en erven met daarvoorliggenden bouw grond in de Prinsenlaan buiten de voorm. Heeronpoort, onder Leiderdorp, gemerkt Wyk Z, Nos. 192, 193 en 194, alsmede oen per ceel bouwgrond daarnevens, gecombineerd, kooper J. C. Van dor Tas q.qvoor 2525. BUITENLAND. De Dinsdag den Byksdag aangeboden wor dende staatsbegrooting voor het dienstjaar 1890-91 bedraagt in ronde getallen aan uit gaven 1209 millioen mark. Daaronder zyn 278 millioen aan éénmaal voorkomende buiten gewone uitgaven, tot dekking waarvan, be halve de verwachte overschotten der belas tingen, eene byzondere leening van 267 millioen gevorderd wordt. De voornaamste buitengewone uitgaven zijn 140 millioen voor het leger en 31 millioen voor do vloot. De voor ééns voorkomende posten in hot budget der gewone uitgaven beloopen ongeveer 81 millioen mark, meerendeels ook voor de leger- begrooting. By de begrootiDg der uitgaven wordt op eene beBtendig toenemende op brengst der inkomende rechten, maar op een nog vorder slinkend bedrag der euikerbelas- ting gerekend. Itall*. De „Messagero" verzekert dat generaal Ignatieff, die te Bome ie aangekomen, door zyne regeering met eene belangryke zending is bslaet. Keizer Wilhelm en zyne gemalin zyn Zaterdagochtend te Monza aangekomen. Zij werden aan het station ontvangen door den koning, de koningin, al de prinsen en prin sessen van het ksninklyk hnis, en door de hooggeplaatsts ambtenaren. De stad was feestelyk getooid en in de straten hewoog zich eene dichte menigte. Alle vensters waren versierd. De «ntmoeting was zeer hartelyk. De ko ning omhelsde meermalen den keizer en de keizerin. Do heer Crispi verwelkomde graaf Herbert Von Bismarck, die hem de groeten van don rykskanselier overbracht. Te 12 uren werd een familie déjeuner ge- houd«D. D» keizer onderhield zich met den heer Crispi en koning Humbert met graaf Herbert Von Bismarck. Portugal. Koning LodewJJk van Portugal, die Zater dag na een langdurig iyden te Cascaea over leed, besteeg de» troen ia 1861 onder uiterst moeilyke omstandigheden. In den herfst van dat jaar heerschten te Liesabon kwaadaardige koortsen, welke ook vele leden van het konlnklyk huls aantastten. Eerst stierf prins Ferdinand, de vader van den toen regeerenden kening Pedro, daarna de koning zelf en na hem zyn oudste broeder prins Johan, zoodat prins Lodewyk, nu de oudste levende broeder des konings, geheel onverwacht tot den troon werd geroepen. De bevolking van Lissabon wilde niet ge- looven dat al deze, kort na elkaar volgende, sterfgevallen aan natnuriyke oorzaken te wyten waren. Er ontstond grooto opschud ding in de stad, welke zelfs tot volksoploopen leidde, maar die geeno ernstige gevolgen had den. Den 22sten December 1861 legde koning Lodewyk den eed op de Grondwet af en aan vaardde de regeeriDg over het, toen door hevige partytwlsten geteisterde, Portugal. De tegenwoordige Dieuwe koning, die den naam van Carlos I zal voeren, werd den 28sten Sept. 1863 geboren en huwde in 18S6 prinses Amalia, de dochter van den graaf van Parys. Uit dit huweiyk werd in 1887 een zoon ge boren, prins Lodewyk Philips, die nu als kroon prins den titel van hertog van Braganza zal voeren, 's Konings jongere broeder, de 24- jarige hertog van Oporto, is nog ongehuwd.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2