N®. 8104. 33iia@tlag: October. A®. 1889. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fjpn- en feestdagen, uitgegeven. 21 Oct. 1639—1889. Leiden, 21 October. Feuilleton. HET GEHEIM PEUB DBZBB OOUBLAJWT: T<vor L«idoa per 8 mtanfiea2.10. Fr&noo por pout.w;1.40, Afkcnderltiko Nommere.0.05. PEIJ8 DEE. ADVERTENTIEN: Yaa 1—6 regols 1.05. Iedoro regol moor 0.17$, Grootore lettors naer plaatsruimte. Yoor hot in- cao scoren buiten de etad wordt 0.10 borekend. Adverter.üën, des middags na hn!f- drie bezorgd, blijven tot een volgend nummer liggen. We zijn in den aanvang van 1639. Losse geruchten, reeds vroeger tot de Nederlanden doorgedrongen, kregen oen meer vasten vorm en vreldra had men de volledige zekerheid, dat een grootsch plan van Philips V tot uit voering gebracht zou worden. Er zou eene nieuwe Armada, in alle opzichten beter dan die van 1688, worden uitgezonden, doch nu met om Engeland en Nederland, maar alleen om den laatstgenoemden Staat t» overweldigen. Het „volk van boter" zou teu onder gebracht, vernietigd worden, en daarom werdou de toe bereidselen zoo geheim mogeljjk gehouden, doch niet zóó, of de stadhouder Frederik Hen drik was van Fransche zyde er mee in kennis gesteld en toon men later door omkooping meerdere bijzondorheden vernam, had men tevens de overtuiging dat Spaije onzen onder gang bedoelde. Men veraam tevens dat do Spaansche Admiraal in last had geen slag te wagen, maar in Duins binnen te loopen, waar hy door do Engelschen ontvangen zou worden. Engeland werkte dus mede aan de plannen van Spanje. De jaloezie van Engeland was opgewekt geworden door de veelvuldige veroveringen, ter zee door de Hcllanders be haald. Engeland dulde goone mededingers op den „zouten pla3"; daarom heulde het met Spanje en steunde het in 't geheim. Op de verschillende berichten, welke men ontvangen had, besloten d. Staten de zeemacht te versterke». Men had geene zekerheid genoeg omtrent grootte, bewapening en bomanning van 's vtjands vloot. Alleen wist men dat de koning van Spanje de grootste en in zjjn oog meest geschikte schepen had vereenigd en dat die vloot bovendien zou versterkt worden met een gedeelte Duinkerker 6chepen. Ofschoon Tromp het uitzeilen daarvan in 't begin van 1639 krachtdadig belet had, was het hun toch gelukt zich by de Spaansche vloot te voegen, welke daardoor oene niet onbelangrijke aan winst verkreeg, want de Duinkerkers stonden bekend als goede zeilers, voorzien met eone moedige bemanning, die op de hoogte was van de kusten en ondiepten dezer streken. Gedurende den geheelen zomer werd door den luitenant-admiraal Maarten Harpertsz. Tromp, den Tice admiraal "Witte Cornelisz. De With, door zijne matrozen genaamd „Vecht graag", en den commandeur Joost Banckers opgedragen uitkijk te houden op de nadering van don vijand, terwijl den laatstgenoemde meer in 't bijzonder opgedragen was de haven van Duinkerken te blokkeeren, ten einde te beletten dat van daaruit de vijand versterking verkreeg. Het resultaat van dit alles was dat een duizendtal Spanjaarden, verborgen in drie Engelsche koopvaarders, werd aangehou den en gevangengenomen. Eindelijk, den 15den September, o.tdekte Tromp de Spaanecho zeemacht, welke bij Bevesier kwam opdagen. Sedert 1588 had men zulk eene vloot niet gezien „Dezelve bestond uit 67 schepen, meest „van de zwaarste soort, onder den naam van „Galjoenen bekend. Het admiraalsschip, 800 „lasten groot, voerde 66 stukken en was oen „zeer schoon en uitmuntend bezeild schip. „Dat des Admiraals van Castilië, 600 lasten „groot, was een niet minder fraai schip en „mot 51 stukken gewapend. De Admiraal van „Napels voerde het bevel over een schip van „gelijke grootte, hetwelk was voorzien van „66 stukken; doch het grootste van al de „schepen was de „Mater Teresa", dat gevoerd „werd door den Admiraal van Portugal, en „1200 lasten groot, met 68 stukken gewapend „en met 1200 zeelieden en soldaten bemand „was. Voorts was deze zeemacht samengesteld „uit 45 schepen van 200 tot 600 lasten, waar- „van meer dan de helft 30 tot 44 stukken, en „de andere 20 tot 30 voerden, terwijl de „overige, ten getale van 18 met vier tot zeven tien en achttien stukken waren voorzien." Het geheels aantal stukken wordt geBcbat op 1700 en de bemanning op 24,000 koppen. Men meone niet dat dit allen zeelieden waren, 't Eene gedeelte bestond uit pas aangewor ven manschappon, 't andere uit hertogen, graven, ridders van St. Jacob en andere edelen. Z(j hadden zich vrijwillig aangebodon den tocht mede te maken en hadden op eigen kosten zich uitgerust, omdat zij de verwachting koesterden dat bij den aanblik der „zeekas- teelen" reeds de schrik in 't hart der Hol landers zou slaan, en bovendien een beter resultaat zou verkregen worden dan m.t de Onoverwinnelijke vloot. Aan den admiraal Don Antonio d'Oquendo, eon ervaren zeeman, was het opperbevel toe vertrouwd hij had reeds meermalen blijken van kloekmoedigheid geleverd en was de aangewezen persoon om do plannen van Philipa V te verwezenlijken. (Wordt vervolgd.) Mr. J. C. De Jonge, „Geschied. t. b. Nedcrh ZeewozeD. I". Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 57, 29.50, 6 en 3; de laagsto: f 55, 29, 5 50 en f 2.95. De nieuwbenoemde generaal-majoor P. L. G. Doorman blyft als hoofdintendant in garnizoen te 's Hage. Naar men verneemt, is de heer J. F. W. Conrad, inspecteur van den waterstaat, be noemd tot groot-officier der orde van den Leeuw en de Zon van Perziö. Uit de woning in het Korte Voorhout te 's-Hage, waar de gezant van Portugal ver blijf houdt, is, na bericht van den dood van do» koning van Portugal, de Portugeesche vlag halfstoks en met een rozet van rouw- krip aan den top, uitgestoken. Gisteren (Zondag) had te Voorschoten oene verkiezing plaats van Tier leden voor het kiescollege van da Ned.-Herv. gemeente aldaa-. Van 230 kiezers kwamen slechts 118 op. Do hoer J. M. Van Kempen werd herkozen met 101 stemmen. Gekozen werden de hoeren T. Oskam met 93, C. A. Paap met 89 en C. Dijkman mot 84 stemmen. De andere drie aftredende leden hadden 18, 17 en 12 stem- i*en. Tot voor een paar jaren werd b(j deze verkiezing door partijen duchtig gewerkt. Nu in deze gemeente eene Chr. Geref. gemeente is gesticht, schfint de strijd uit te zflu. In do jaarlfiksche openbare bijeenkomst van de Veroeniging voor in- en uitwendige zending te Katwijk aan den Rfin, te honde» op Donderdag 24 October a. s., faanvang 's avonds te zeven uren) zal als spreker op treden ds. Van Hoogstraten, predikant te 's Gravenhage. Bedankt is voor het beroep naar A arlan derveen door ds. J. IV. H. Kalkman, te AlfeD a/d. Rijn. Tot definitteven eandidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer is door de liberale klesvereeniging de „Grondwet" te 's Hago gekozen de hoer H. D. Guyot, kapt. t. z. De commissie, die zich na het overlij den van Vosmaer te 'e-Hage vormde om ter herinnering aan den auteur eene drinkbron in de Scheveningache boscbjes op te rich'en, heeft zich thans tot den gemeenteraad ge wend met het verzoek haar plan tot stand te mogen brengen. De bron, ontworpen door Alma Tadem3, zal na hare voltooiing aan de gemeente overgedragen worden. De com missie hoopt dat de bron gedurende de maan- don Juni tot September eiken dag op do middag-uren van gemeentewege van water voorzien zal worden. Hot stoomsch'p „Zeeland", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 18 Oct. van Mar seille; de „Rotterdam" is 18 Oct. van Rot terdam te Nieuw-York aangekoiy.ende „Utrecht" ts 19 Oct. van Batavia naar Rot terdam vertrokken; de „Soenda" Tertrok 20 Oct. van Batavia naar Amsterdamde „Voor waarts," van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 20 Oot. Kaap Roca; de „Zaandam," van de Plata-Rivier naar Rotterdam, arri veerde 2 Oct. te Hdvre; de „Obdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 20 Oct. van Boulogne s/M.de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 20 Oct. St.-Vincent; de „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Oct. te Padang. By keninkiyk besluit is aan J. F. G. Meyer, eervol ontslagon directeur van het Kocinkiyk Kabinet van penningen en gegra veerde steenon te 's Gravenhage, een pensioen verleend van ƒ960 'sjaars. Benoemd mr. Th. J. A. Duynstee, te Druten, met ingang van 1 Nor. a. s., tot schoolop ziener in het arrondissement Zalt Bommel. Benoemd dr. C. J. Eggink, te Amsterdam, met ingang van 16 Nov. a. s., tot inspecteur der gymnasia. Verleend de volgende pensioonen, als: aan H. J. Brinkhorst, brievengaarder te Ellekum, f 211; J. Herckenrath, id. te Maasbommel, 98; A. H. Nollenetyn, zich schryvende A. H. Van Nelloetyn, postbode te Eede (Gelderland), ƒ70; P. T. De Ridder, dlrocteur van het post- en telegraafkantoor teWinterswyk, f 835. 15e ClofBcentcbcgroollng voor ÏSOO, Aan het Algemeen Verslag van bet ver handelde in de sectiën en de beantwoording daarop van B. en V7s. is, wat de inkomsten betreft, het volgende ontleend: Yolgn. 12. De wensch werd geuit om ver betering te brengen in de ligging van de rails van de tram. Antw. van B. on Ws.: Do klacht omtrent de ligging der rails van de tram zal waar- schyniyk vooral betrekking hebben op de rails op het Kort Rapenburg. Met de directie van de Maatschappy is reeds in overleg ge treden om in deze verbetering aan te brongen, waartoe eerlang zal kunnen worden overge gaan. Wy vreezon echter dat geene afdoende verbetering zal kunnen worden verkregen van den Inspecteur van Politie. 15) De oude Power besloot onmiddellyk, dat zy'n zoon deze gelegenheid moest aan- grypen, en Robert werd naar Parys gezonden. De knappe, jonge dokter vermaakte zich uit stekend in de wereldstad, zonder evenwel zyne studiën te verwaarloozen. Hy had er reeds een jaar doorgebracht, toen het onbezorgde leventje, dat hy daar leidde, plotseling tot een eind kwam. Onver wachts naar huis teruggeroepen, kwam hy nog juist bytyds, om de laatste zegenbeden van zyn stervenden vader te ontvangen. Eerst na diens dood leerde hy ten volle diens liefde en opofferende goedheid kennen. De apotheek bleek in de laatste jaren zoo goed als niets te hebben opgeleverd; invloedryke leden van den kerkeraad hadden de afschaffing van do markt, al3 hinderlfik voor hunne op het plein gelegen kerk, weten door te dryven; de vroeger zoo drukke buurt werd een verlaten achterhoek. Met de landelyke marktgangers verdween de beroemdheid van do Power's Pillen, waarschyniyk om voor eene nieuwe ster op dit gebiod plaats te maken, en de apotheker had de laatste jaren met de bitterste armoede te kampen gehad, om het zy» zoon mogeiyk te maken, zyne studiën in Parys to voleindigen. Robert weende heete tranen van liefde en dankbaarheid; het was zyn eenigo troost, dat hy zyn tyd in de groote stad niet ver beuzeld had, en thans in staat was zyn eigen brood te verdienen. Hy was uit zyn aard volstrekt geen leeglocper, en al had hy zyne jeugd ook genoten, de studie was steeds nummer éón by hem gebleven. Zyn besluit was dan ook spoedig genomenhy verkocht do oudo apotheek, welke zoo goed als niets meer opbracht, en wilde aan het werk gaan. Ongelukkig moet een jong dokter, vooral in EngelaDd, wil hy mettertyd slagen, een zeker kapitaal bezitten om gedurende de eerste jaren, wasrin hy niets verdient, zyn stand ep te houden, en Robert bezat nagenoeg niets. Hy moest dus een anderen weg inslaan, een weg, dio tegenwoordig veel door onbemiddelde jonge geneesheeren gevolgd wordt. Hy vond in de advertenties weldra wat hy zocht. Een bejaard geneesheer in de groote en drukke fabriek stad Woolchestor zocht een holper, aan wien hy later onder voordeeligo voorwaarden zyne praktyk wenschte over te doen. Robert's kundigheden, zijn aangenaam voor komen, alles werkte medo om den ouden dokter Merritt onmiddellyk voor hem in te nemen en zyne keuze uit de honderden van liefheb bers, die zich aangemeld hadden, op hem te bepalen. Dokter Merritt had weidra alle reden zich met deze keuze geluk te wenechen. Het vroo- ïyke, levenslustige gelaat van den jongen man, gevoegd by eeDe meer dan alledaagscho kennis van zyn vak, zyne buitengewone han digheid by heelkundige operaties en hartelyken, vriendelyken omgang met de lijders, nam ge heel Woolchester voor den nieuwen dokter in. Dokter Merritt zag reeds hot oogenblik aankomen, waarop hy zyne praktyk geheel tan den jongen man zou kunnen toevertrou wen, hetgeen Robert zeker binnen korten tyd tot een ryk man zou hebben gemaakt, teen hem onverwachts eon van die noodlottige slagen trof, welke in staat zyn de schoonste toekomst als by tooverslag te vernietigen een van die laaghartige, verraderlyke aan vallen, waaraan zelfs de besten onzer zyn blootgesteld en, helaas, meestal machteloos tegenover staan 1 Het was de laster, welke Robert's ver wachtingen den bodem zou inslaan. Eene zijner vrouwslyke patiënten eene gehuwde vrouw klaagde hom aan, dat by zich jegens haar aan onbohoorlyke uit drukkingen en ongepaste handelingen had schuldig gemaakt. Hoewel volkomen onschul dig aan het hem ten laste gelegde, zag Robert dadelyk in, hoe onmachtig hy zich tegenover dezen laster bevond 1 Wel is waar werd de zaak gerechtelyk onderzocht, by welke ge legenheid al de getuigen eenstemmig vóór Power waren en uitbundig zyn lof verkon digden wel sprak de aanklaagster zichzelve in haar verhaat op alle punten tegen en ver warde zich eindolyk zoodanig, dat zy tot de grofste en moest tastbare leugens hare toe vlucht moest nomen, en de rechtbank Robert in eene sieriyke rede en aret eene scherpe berisping tot de aanklaagster, van alle schuld volkomen vrysprak, maar.zyne loopbaan was gebrokendat voelde niemand duidelyker dan hyzelf. Het schandaal was te groot ge weest, en, gelyk het by dergelyke gelegen heden altyd gaatmen geloofde het wel niet van dokter Power, maarieder dacht er het zyne van! Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1