Benoemd is dr. C. F. A. Kocb, te Amster dam, tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Kyks universiteit te Gro ningen, om onderwijs te geven in de heelkunde. Met ingang van 1 Januari 1S90, bevorderd tot commies der posterijen van de 1de klasse J. S. Parker, thans commies der posterijen van de 3de klasse. De heer J. L. Moens, kweekeling van de Utrechteche Zendingsvereeniging, benoemd tot hulpprediker bü de inlandsche Christen-ge meenten in Nederlandsch-Indië. De minister van waterstaat heeft, door tusschenkomat van 's Konings commissarissen, de gemeentebesturen uitgenoodigd, een voor- loopig overzicht van de uitkomsten van don oogst der verschillende gewassen en vruchten te verstrekken, iets wat, zooals de ministor betoogt, ook in andere landen met goed gevolg geschiedt en zoowel voor den landbouw als voor den handel van veel belang is. Een staat, waarop voor elke gemeente do uitkomsten in cijfers, volgens aangedutden maatstaf, moeten worden vermeld, is bü de aanscbrü'ving ge voegd. Gemengd Nieuwe. tVie zjjne kinderen eensrecht wil laten genieten, verzuime vooral niet hen naar den schouwburg te geleiden om te profi- teeren van de voorstellingen, welke Holden's Marionetten Theater nog geeft. Men weet niet, wat meer te bewonderen, do sierlüke en soms koddige bewegingen der Marionetten, met de schitterende kostumen, het concert der neger- zangers, de inderdaad keurige tafereelén uit de pantomime „het schoone Meisje en de Beer", of de prachtige Apotheose. En als men dan thuis komt met verheugde kinderen, opgetogen over al het schoons, wat ze gezien hebben, dan komt men tot de overtuiging zelf ook een prettigen avond te hebben gehad, 't Geheel is inderdaad eenig en wü vertrouwen dat vooral der kindervoorstelling op Zaterdag een zeer druk bezoek zal ten deel vallen. Wij vernemen nu dat Miss Annie Eve Fay, uit Boston, van wie we reeds een en ander in ons blad meedeelden, Donderdag a. s. in don Schouwburg alhier eene zekor enkele wetenschappelijke séance zal houden. Door het stooten van een schip tegen den geopenden klap van de Leiderdorp sche brug is het draaiwsrk afgebroken en de klap te water geraakt. De passage van den Boogen Rijndük is hierdoor gestremd. Na eene uit- en thuisreis van 14 dagen, zoo meldt men ons heden uit Katwük aan Zee, arriveerde gisteravond KW. 74, „Kat- wyk aan Zee IV," van de Naamlooze Yen nootschap „Katwük aan Zee", schipper C. Kuyt. De vangst bedroeg 60 kantjes pekelh., 240 kantjes steurharing en 14,000 stuks. Dezen morgen zün weer een paar schuiten ter haring- visscherü afgevaren. Op de markt te Hoofddorp waren den 17den dezer aangevoerd16 runderen, 36 paarden en hitten, alsmede 6 biggen. Voor de haring werd te Noordwük aan Zee betaald 6.40 tof 6.80 per ongepakte ton en ƒ8 tot 9.10 per 1000 stuks. Aldaar zün aangekomen „Johanna Adriana," sch. J. Plug, met 100 ton pekelharing, 80 ton en 15,000 stuks steurharing en „Cornelie en Jacob," sch. D. Van Duün, met 210 ton pekel-, 100 ton en 3000 stuks steurharing. De bakkersknecht H. Van Mastricht, te Rotterdam, die uit zün huwelük met Eliza beth Klazina Herman thans twaalf zoons in leven heeft, had zün zevenden zoon onder goedkeuring des Konings naar Z. M. genoemd. Aan zün thans geboren twaalfden zoon heeft hp de namen gegeven van Zr. Ms. vader, Koning Willem II. Woensdag-avond werd te Rot- terdam aan den boezem, »p het terrein der 8 watermolens, een wandelaar door eene der wieken gegrepen en ter aarde geworpen. Zwaar gekneusd werd hü opgenomen en in de woning van den nabüzünden molenaar ge bracht. Toen geneeskundige hulp, die inmid dels ingeroepen was, verscheen, was de man reeds aan de bekomen wonden overleden. Een twaalfjarige jongen iste Amsterdam aan den Westerdokdyk tusschen de buffers van een door de straatjeugd in beweging gebrachten goederenwagen geraakt. Naar het gasthuis vervoerd, overleed hü onderweg. Woensdag-avond isaandesui- kerfabriek „De Phoenix", van de firma Do Bnssen Louden te Zevenborgen, oen vreese- lijk ongeluk gebeurd. Door hot uiteenspringen van eon monte-jus werden eon vyftienjarigen arbeider beide beenen verbryzeid en bekwam hü verder zóó zware verwondingen, dat hü gisternacht is bezweken. Uit Heemstede 8 c h r y f t men: Den 22sten dezer maand wordt aan het Oude Posthuis de tweodo jaarlüksche liarödraverü gehouden, 's Morgens te 9 uren begint die van paarden van Heemstede en omstreken, waarvoor prijzen van ƒ25 en ƒ10 zü» uit geloofd, en 'b middags to 1 uur die van paarden van alle landen en rassen, waarvoor prijzen zün uitgeloofd van ƒ120, f 40 en ƒ10. Naar de bolangstelling te oordeelen, welke deze harddraverü het vorige jaar had, valt het niet te betwüfelen of ook dit jaar zal do opkomst moer dan voldoende wezen. Do Hollandsche IJierenSpoor- wegmaatschappü heeft besloten, op groote schaal eene proef te nemen met den vanzolf- werkenden luchtledigen remtoestel van de „Vacuum Brake Company" te Londen. Hetzelfde stelsel is hier te lande reeds toe gepast op de lijnen van de Nymeegsche stoom tram, waar het, ondanks de sterke hellingen in den weg, aan de eischen voldoet. De rechtbank te 's- Hertogen- bo6ch heeft J. Van Ruit Veen, wegens broedermoord veroordeeld tot 5 jaren gevan genisstraf; C. N., uit Kaatsheuvel, wegens bankbreuk tot 2 jaren en diens broeder H. N., te Ginneken, wegens heling van goederen uit den faillieten boedel, tot 1 jaar gevange nisstraf. To Aardenburg klom gisterna- middag omstreeks halféón een knaapje, oud 10 jaren, op een goederenwagen van de stoom tram en viel by het in bewoging komen er af; zyn hoofd werd verpletterd en de dood volgde onmiddellük. Bü afwezigheid der moeder is het eenig S'/j-jarig zoontje van een smids knecht te Vlissingen in eene tobbe met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Omtrent den moord op het 13 jarig meisje van den hoevenaar H., te Ommer- schans, verneemt, men nader: De verpleegde Van Esch had reeds 3 maan den op de hoeve van Hogenkerk gewerkt, waar het hem zeer goed scheen te bevallen, doch daar het dochtertje over gegronde redenon over hem had geklaagd, was hem aangezegd dat hü ander werk zoude krygen, waarop hü te kennen had gegeven dat er alsdan eerst nog wat anders zou gebeuren en bü er een 20 jaar tuchthuisstraf voor over had. Toen hü nu's namiddags met een kameraad bezig was in het karnhok, liep hü, terwyl zün kameraad op den grond iets verrichtte, op zone kousen met een mes op het meisje toe en stak haar, over den rug heen van den anderen verpleegde, in de züde. Op haar ge schreeuw kwam de moeder toeloopen, waarr a zij, gesteund door de moeder, tot de kamer is voortgestrompeld en aldaar spoedig is overleden. De dader, die blootshoofds en op kousen do deur was uitgevlucht, werd spoedig achter haald en gevangengenomen. De moordenaar is 50 jaar en heeft reeds vroeger met de gevangenis kennis gemaakt. Uit de nadere bijzonderheden, welke over het ongeval te Brussel worden medegedeeld, biykt dat den machinist de eer toekomt dat ernstiger gevolgen zün voorkomen, daar bij de tegenwoordigheid van geest had om terstond do machine terug te laten werken. De trein stopte, maar de locomotief had de buffers reeds bereikt en deze verbrijzeld. Toch wa3 de kracht van den schok reeds groeten- deels gebroken. De twee personen, die ernstig werden ge wond, zün een kapelmeester, die met züno vrouw en twee kinderen van een uitstapje terugkeerde, en oen man uit Bergen, die eene schedelbreuk ontving. In de waggons werden gevonderi een groot aantal tanden, gebroken parapluies en stokken, vernielde hoeden en stukken bagage. De reizigers hadden zich in hunne ontsteltenis zóó gehaast de waggons te verlaten, dat velen zelfs hunne bagage in den steek lieten. De handelsmannen, die uit Bergen terug keerden, gingen allen terstond naar de Beurs, bijna allen met doeken of verbanden om het hoofd. Ook zyn eenige conducteurs gewond, maar niet ernstig. De rechtbank te Gent heoft den kassier Engelbeen van den gemeente-ontvan ger, wegens misbruik van vertrouwen, veroor deeld tot 169 straffen van 3 maanden gevan genis en 169 boeten, elk van 50 fr., wat volgens de wot eono straf wordt van 10 jaar gevangenis en 2000 fr. boete. Ook is Engelbeen onder lijfsdwang veroordeeld, aan de stad Genteen bodrag van 163,5S0 fr. terug te betalen. Door deze veroordeeling verliest Engelbeen bovendien züne burgorlyke rechten, terwijl hy na afloop van den etraftyd 5 jaren onder by- zonder toezicht der politie zal staan. De „SchachNaseerdin"isinde wateren voor Batoum op treurige wyze ver ongelukt. Dadelük werd eene stoomboot uit gezonden om te helpen, waar het kon, maar z|j kwam te Iaat; het schip was met man en muis gezonken. De „Nasserdin" was eene Russische kanon neerboot van 725 ton. De Btoomboot „Ponsacola" der Vereenigde Staten is van Nieuw-York naar St.-Paul de Loanda, in Afrika, vertrokken met eene Amerikaansche astronomische expeditie aan boord, die ten doel heeft de zonsverduiste ring op 22 December te gaan waarnemen. Te Dothen, in Alabama, hebben ongeregeldheden plaats gehad. Landbouwers deden eene poging om te verhinderen, dat eene nieuwe hiaderlüke belasting werd inge voerd. Er werden 7 man gewond, waarvan 3 doodelük. De Hoangho, in China, is weder op twee plaatsen buiten hare oevers getreden, waardoor eene groote uitgestrektheid vrucht baar land overstroomd is. Verloden jaar zün door overstroomingen dezer zelfde rivier duizenden personen tot den bedelstaf gebracht, terwyl het herslei van de dykon 14,000,000 taels kostte. De werkstaking te Atrecht breidt zich uit in do mynen van Liévin en schünt nog meer omvang te zullen aannemen. Te Courièros staken 900 werklieden het werk. Alle noodige maatregelen zün genomen. Het comité der mü'non te Douai heeft besloten de loonen mot 25 centimes te verhoogen. Te Nieuw-York heerscht groote verontwaardiging, daar eenige boosdoeners het graf van den bekenden dichter en wüsgeer Emerson hebben opengebroken. Eerst ver moedde men dat men den schedel had willen stolen, maar weldra bleek dat het stoffeiyk overschot ongeschonden was, daar de bedrü- vers blykbaar in hun werk waren gestoord. Er is r.u eeDO wacht by het graf geplaatst en maatregelen zün genomen om dergelijke schenderijen te beletten. De toestand te Lens wordt e r n- stiger. Voor 700 a 800 werkstakers heeft de burgemeester eene rede gehouden, waarin hü zich voornemens verklaarde zün ontslag te vragen, omdat, niettegenstaande zyne tegen werking, soldaten gezonden waren, wier aan wezigheid de werkstakers onnoodig dreigde en prikkelde. Een ander spreker trachtte uit naam der werklieden den burgemeester van dit plan af te brengen en nadat hü vertrokken was, besloten de werkstakers nog eene laatste poging tot verzoening te doen en eene be middelingsdeputatie naar het münbestuur te zenden. Het antwoord, dat de vergadering bleef afwachten, was onbevredigend. De mündirec- tenren wilden, in plaats van de gevraagde 10 pet., niet meer dan 6 pet. loonsverhooging geven en de werkstakers besloten daarom de strike voort te zetten. Bü Sigogne, 4 kilometers van Jonsac (Fr.), schuilden eergisteren twee vrou wen bü een onweder onder een kerseboom. De bliksem sloeg in; de ééne bleef op de plaats dood en de andere verloor hare beide ooren. Verscheidene uren had men noodig om haar by te brengen en men vreest voor haar verstand. Do te Freiburg, in Sileziö, werk- stakende schrünwerkers hebben na ontvangst van 5000 mark, als ondersteuningsgeld van de sociaal domocraten, de hervatting van den arbeid nagelaten. De stoomhoutzaagmolen en het houtmagazüu van H. F. Boldt Sr., te Lübeck, zün geheel door brand vernield. De schade wordt op minstenB een half millioen mark geschat. De schoolkinderen in Engeland kunnen nog maar niet tot rust komen. Te Leeds heeft weder een 40 tal jongens het werk gestaakt en te Birkenhead werd dit voorbeold gevolgd. Te Edinburgh begint de politie in te zien dat de grap nu lang genoeg geduurd heeft. Een 11 tal jongens is in verhoor genomen en zal binnen 6 maanden terechtstaan. Indien zü zich binnen dien tyd nogmaals aan rust verstoringschuldig maken, zullen zü eene flinke kasiyding niot ontgaan. Omtrent do ontploffing in de Bentileo-mijn by Lengton wordt nader gemeld, dat de knal zóó hevig was, dat m9n dien op verren afstand kon vernemen. Eene groote menigte verzamelde z>ch weldra aan de ope ning der schacht en een aantal mannen daalde er in om de ongelukkigen te redden, wat, zooals men weet, gedeeltelük gelukte. Er waren 18 of 20 paarden in de my'n, die vermoedelük allen verbrandden. BUITENLAND. rraalirflk. Een sergeant van het Fransche leger, met name Moques, is door den krügsraad te Toulouse tot deportatie en rar.gverlaging ver oordeeld, op grond van diefstal ten behoeve van Duitschiand. Het heet dat de veroor deelde aan graaf Von Moltke een patroon model voor 500 fr. wilde verkoopen. Door züne gevangenneming werd de verzending verhinderd. Een 300-tal Hooglanders, die aan de Schotsche spelen en feesten op de Parüsche tentoonstelling zullen deélnemen, zyn te Bou logne geland. In optocht, met 20 püpersaan het hoofd, begaven zy zich naar het station en zetten vervolgens de reis naar de Fransche hoofdstad voort. Woensdag werd aan de beurs te Parys verkocht voor eone waarde van 200,000 Fransche rente, toebehoorende aan mevrouw De Bonnemain, dio generaal Boulanger op Jors6y gezelschap houdt. Een socialistisch afgevaardigde, Christophe Thivrier, heeft zich jegens zyne kiezers ver bonden om in zün werkkiel de vergaderingen der Kamer by te wonen. DulUchhmd. De keizer en de keizerin brachten gister middag een afscheidsbezoek aan keizerin Frederik. Zü hebben gisteravond te 11 uren de reis naar Monza aanvaard. Het begin van het groote socialisten- proces te Elberfeld is nu voorgoed op 18 November vastgesteld. Er zullen 91 beschul digden terechtstaan, onder wie de afgevaar digden Bebel, Harm, Grillenberger en Schu macher. Te Stuttgart is overleden de bejaarde leider der volksparty Karl Mayer. By de ge beurtenissen in 1848 speelde Mayer de hoofd rol en sedert dien tyd bleef by steeds de leider dor democraten in Wurtemberg, terwijl by tevens grooten invloed oefende op de democratische beweging in de overige Duit- sche staten. De Russische politie, tydens de laatste dagen te Beriyn gedetacheerd, vormde een corps van 62 man. De kosten van het Duitsch Staatsbestuur worden voor het volgend jaar op 1002 millioen Mark geschat. Nog nooit werd het milliard bereikt. Oost*oroHong.-Monarchle. D« keizer heeft gisteren den heer Tisza, president van het Hongaarsche miDisterie, ten geheore toegelaten. Te Weener. is gisteren, onder voorzitting van graaf Kalnoky, een kabinetsraad gehouden, welke door de meeste ministers werd byge- woond. De beraadslaging liep over dringende aangelegenheden. De civiele lüst van keizer Frans Jozef, die over 10 jaren loopt, vervalt dit jaar, zoodat de Oostenrüksche en de Hongaarsche Kamer nog in deze zitting over de aanvraag om het gewono krediet van 4,640,000 flo rijnen voor elk der beide landen moeten be slissen. Eene verhooging wordt door de re geering nu niet aangevraagd. Servlb. De Servische regenten hebben, luidens be richt uit Belgrado, aan Nathalia doen weten, dat zü haren zoon niet moer zal kunnen ontmoeten, tenzy de vroeger gestelde voor waarden door haar worden aangenomen. Nathalia weigert echter, zich daarnaar te schikken. Turkye. Volgens te Athene uit Creta ontvangen berichten, zyn verscheidene Turksche regi menten aan het muiten geslagen, omdat men zo wilde laten arbeiden aan het hersteilen der vestingwerken. Het zou aan Chakir- pacha slechts met moeite gelukt zyn te ont komen züne positie wordt onhoudbaar geacht. Tolegrammon. BERLIJN, 17 October. De rijkskanselier is heden naar Friedrichsruhe teruggekoerd. Al-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2