ut aaD. Toen het aan den Stillen Ryn verscheen, werd het terrein aldaar flink beschenen door een der Wells-lichten en bevond zich in den omtrek eene verbazend groote menigte nieuws gierigen om to zien hoe dit zaakje zou afloo- pen. Vele met toeschouwers bezette schuitjes bewogen zich eveneens in de nabyheid. Het toestel, dat zuik eene groote kracht kan uitoefenen, is zeer eenvoudig. Op een vierwielig voertuig, den vorm hebbende van een sleeperswagen, zyn een z. g. bok en eene lier aangebracht. Het achtergedeelte van den wagen werd vlak tegen den wal gezet. Met touwen en yzeren kettingen werd de bok met de op zijde liggende stoomspuit verbonden, door iemand, die daartoe met eene ladder op de aan de watervlakte uitstekende wielen van de spuit ging 3taan, en door nu aan de lier te draaien, welke weer door touwen in verbinding met den bok stond, en waartoe slechts twee man noodig waren, kwam het gevaarte, dat een gewicht heeft van ongeveer 2500 kilo, langzaam naar boven, tot men het eindeiyk, nadat nu en dan enkele hechtpunten hadden losgelaten en een gedeelte ketting was ge broken, ter hoogte van den wal had, waarna de voor den wagen gespannen beide paarden werden aangezet, het voertuig met de aan den bok hangende machine wegreed en men deze daarna op straat liet zakken. Nadat het Zink-toestel vervolgens aan de andere zijde de machine had gepakt (waartoe het de Haarlemmerstraat was omgereden), 'stond de machine weer op hare vier wielen. Om het zoover te krijgen, was in het geheel een goed uur noodig geweest. Luide hoezees gingen er uit het publiek op, toen het werk met zulk een goeden uitslag was bekroond geworden. OogenschijnHjk had de machine niet vesl geleden. Alleen de voetenbank van des koet siers zitplaats had eene bijzonder gebogen houding aangenomen. Inmiddels kwam ook de van elders ont boden monteur aan, die de geredde drenke linge, nadat zy weer door een span paarden naar haar spuitenhuis aan de Sint Jakobsgracht ■bjj den Vestwal was voortgetrokken, nu on middellijk nader kon onderzoeken. De plechtige inauguratie der nieuwe leden van het Leidsch Studentencorps had Zaterdag-avond in den Schouwburg alhier plaats. Na afloop van die plechtigheid vormde zich voor de deuren van dat gebouw de stoet, welke een gedeelte van de Sleutelstad zou doortrekken. Die stoet, bestaande uit vele nieuwe en oude leden vav het Studenten corps van wie de laatsten onderscheidene banieren en vaandels van verschillende studen tenverenigingen, -gezelschappen en -clubs droegen - uit het Collegium, in open rijtui gen, uit het muziekcorps van het vierde reg. infanterie, uit tal van fakkeldragers en uit eenige artilleristen en politieagenten, die stoet toog in de beste orde omstreeks tien uren voorwaarts onder den schitterenden glans en den rossen gloed van Bengaalsch vuur, dat allerwegen aan de huizen ontstoken of in den stoet medegevoerd werd. Die gloed bestraalde ook het Corpsvaandel, waaromheen zich nu weder zoovele nieuwe lingen geschaard hadden, waaraan dezen trouw zwoeren. Met vluggen tred word voortgemarcheerd onder de opwekkende tonen der muziek en al was de menigte, welke op de been was, verbazend groot, de orde werd niet verstoord. Er heerschte een uitmuntende geest, waartoe ook het gunstige weder niet weinig bijdroeg. Aan de Studenten-sociëteit „Minerva" werd de stoet ontbonden. Binnen de muren van dat gebouw bleven jonge en oude studenten als broeders natuurlijk nog langen tijd bijeen. Op het in Den H»ag op 6 en 13 October gehouden internationaal kegelconcours heeft de kegelvereeniging „Ada", van Leiden, den eersten prijs, eene gouden medaille, ge wonnen. De 13-jarige M., wonende aan den Morschweg, onder Oegstgeest, zal den 21sten dezer voor de Haagsche rechtbank terecht staan wegens diefstal van geld. Dit is het tweede vonnis, dat met dezen jeugdigen knaap aanhangig is. Als verkooper van de gestolen voorwerpen op de fabriek der firma B. en Co. alhier, be staande uit looden pijpen, tin en antimonium, is tevens voor genoemde rechtbank tegen vlen 2-tsten dezer gedagvaard zekere K., alhier. Eondagmiddag, omstreeks half- vijf, viel aan de Achter Doelengracht een man te water, die echter weer bijtijds door een anderen man werd gered. Door den brigadier-titulair der rijks-veldwacht Smits, te Leiderdorp, is proces verbaal opgemaakt tegen H. C., wegens het vervoeren van een koolmees, niettegenstaande deze vogel onder bescherming der vogelen- wet staat. Eene tweede groep van Haagsche werklieden is gisteren naar Parijs vertrokken tot het bezoeken van de tentoonstelling. De exp1o i t a t ie van het Casino Theater te 's-Gravenhage wordt opgedragen aan den heer Frits Van Haarlem te Am sterdam. Uit Halfweg-Haarlem wordt ge meld dat, nadat in de zaak van den voor- maligen armmeester H. 45 getuigen door den rechter commissaris waren gehoord, hi), na 9 weken voorloopige hechtenis, by gebrek aan bewfls oj» vrije voeten is gesteld. De 21 brievenbestellers ts Delft speelden te zameu 1/10 lot in de Staatslotery op hun nummer viel 11 dezer de prys van f 10,000. Te Stadskanaal is eene vrouw, ten gevolge van het misbruik van sterken drank, dood in hare woning gevonden. Uit Zwolle wordt gemeld: Ter wijl men Vrydag-avond omstreeks zes uren nog bezig was op een nieuw gebouw der broodfabriek op gebruikelyke wyze de pannen naar boven te brengen, waarvoor vier perso nen zich op eene ladder van ruim 8 meter hoogte bevonden, brak eensklaps eene der twee aan elkander gebonden ladders, en vielen allen naar beneden. De persoon, die bovenaan stond, werd als door een wonder niet verwond, terwpl van de 3 anderen één zyn rechterbeen brak, een ander inwendige kneuzingen of rib- benbreuk, en de derde eene niet belangryke verwonding aan het beon bekwam. De drie verwonden werden per rytuig en per brancard huiswaarts gebracht. De gebroken ladders werden door de politie in beslag genomen. Langs de Noor d-S paanBChe kust heeft eon zware storm gewoed, welke een aantal schepen deed vergaan en de telegraaf gemeenschap op vele plaatsen heeft verbroken. Te Bordeaux is brand uitgebro- ken ia de stallen der tramwegmaatschappy. Vyf en dertig paarden verbrandden en er werd veor 300,000 fr. sehade aangericht KOLONIËN. BATAVIA, 7-12 September. Boven Meester-Cornelis hebben zich in de laatste dagen gevallen van cholera met doo- delyken afloop voorgedaan. Ook onder de Europeesche militairen, te Meester-Cornelis in garnizoen, maakte de ziekte slachtoffers. De gezondheidstoestand op de reede van Soerabaia laat eveneens nog veel te wenschen over. Verscheidene gevallen van cholera heb ben zich in de laatste dagen ook op de aldaar liggende schapen voorgedaan. Het voorstel wordt der Regeering ge daan om by wijze van tydelyken maatregel in het Gouvernement van Atjeh en onder- hoorigheden in dienst te stellen twee adspi rant-controleurs, waarvan één toegevoegd zal worden aan den assistent resident voor de politieke aanrakingen met de Atjehsche onder- hoorigen en hoefden ter Westkust en één aan den controleur van Edi. Er schynen by de in- en uitvoerrechten en accynzen belangryke mutaties op til te zyn; den ambtenaren en beambten by dien tak van dienst is aangezegd geworden binnen eenige dagen hunne dienststaten in te dienen dit wyst er op dat men by het departement wil nagaan wie naar anciënniteit de meeste aanspraak hebben op bevordering. Voor het examen van telegrafist 3de klasse zyn van de zs8 candidaten geslaagd de keeren J. C. F. Rudolph, B. De Lannoy en J. R. Slier. Tot ons leedwezen vernemen wy uit de Pinang Gazette van gisteren dat baron Van Asbeck (werkzaam by de Amst. Deli Comp. te Padang-Boelan) 11. Zondag te Penang is overleden en den volgenden dag aldaar werd ter aarde besteld. De overledene leed aan malaria en was tot herstel van gezondheid naar Penang ver trokken. [Deli Grt.) Door den gonverneor-generMl van Ned.-Indiü zijn de volgend© beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-J&rig ver lof naar Europa wegens ziekte aan den onderwijzer 2de kl. by het oponb. lager onderwijs voor Euro peanen on met dezen golykgestolden in Ned.-Indië H. Van Goor. Benoemd: Tob eub.-off. van justitie by den raad van justitie te Makassar (Celebes en onderh.) mr. J. W. Kool; tot griffier van don omgaanden roohter in de 2de afd. op Java en Madura mr. G. EL C. Haltman. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland wegens ziekte aan den inapocteor 2de kl. voor het toezicht op de spoorwegdiensten en het stoomwezen J. J. R. Raat. Benoemd: Tot adj.-inspecteur bij den Post- en Telegraafdienst W. H. Bogaardt. Geplaatst: In de res. RembaBg, de contr. 2de kl. S. De GraafF. Verplaatst: Van de re». Rembang naar de rcs. Probolingo, de adsp.-contr. A. A. Fokker; van do res. ProboliDggo naar de res. Kediri, de contr. 2de kl. J. P. E. Versteegh. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa w. ziekte aan den benoemden adep.-controlenr bjj het B. B. op de beeittingen buiten Java en Madnra J. Framjois. Ontzet: Uit zyn ambt de griffier van den land raad te Ponorogo (Madioon) F. J. Muller. Ontslagen: Uit 'slande dienst de griffier van den landraad te Ponorogo (Madioen) F. J. Muller vd. Benoemd: Tot griffier van dtn landraad to Ponorogo (Madioen) de klerk bij den landraad te Muntok (Banka) K. W. F. Van Vuuren. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa w. ziekte aan den contr. lste kl. by het B. B. op Java en Madura W. F. H. Van Amerom. Benoemd: By bet B. B. op Java en Madura tot contr. lste kl. de contr. 2de kl. J. Van der Dussen tot contr. 2de kl. de ambtenaar op non-act. J. A. Van der Broggen. Toegevoegd: Aan den houtvester, belast met bet beheer over bet boschdistrict Somarang-Soera- karta-Djokjokarta, de ambtenaar op non-actv. J. W. J. Van Dijk, laatstelijk houtvester 2de kl. Ingetrokken: De plaatsing te Batavia van den boekhouder 3de kl. J. P. Neyhoff. Geplaatst: Te Laboean Deli, de boekhouder 3de kl. J. P. Neyhoft'. f Overgeplaatst: Van Laboean Deli naar Batavia, de boekhouder 4do kl. J. C. Riekerk. Toegevoegd: Aan den ass.-res. voor de politio te Palembang, de w. adsp.-contr. F. H. Dnmas. Departement van Oorlog. Verlesnd: Een 2-jarig \orlof naar Europa wegens ziekte aan den off. van gez. 2do kl. J. Fock. Opgedragen: Aan den bij het Ind. legor ge- detaoheerden kapt. der inf. van het Ned. leger A. Bogaert om voor of op den 26ston November 1889 naar Nederland terng te keeren. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Zr. Ms. mil. dienst de off. van gez. lste kl. M. Albricht. Bevorderd: Tot dirig. off. van gez. lste kl. by den mil. geneeek. dienst de dirig. off. van gez. 2 ie kl. A. De Graag. Bij de militairo administratieTot majoor-inten dant, de kapitein-intendant H. F. B. Logeman; tot kapitein-kwartiermeester, de lste luitenants-kwartier meesters F. J. Maller (gedetacheerd in Nederland) en J. H. W. lm mink. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa wegens ziekte aan de officieren van gez. lste kl. A. J. Wernberger en dr. H. De Cock. Departement vac tfarine. Benoemd: Tot ïeten stuurman by de Gouv.-Marine W. Gokkel, thans 2de etnurman by dien tak van dienst. Vergunning verleend: Om terepatriëeren aan den kapitein-luitenant ter zee H. Nijgb, wegens langdurig verblyf; aan den officier van adm. lste kl. J. P. Zur Mühlen, wegens laDgdurig verblyf; aan den luitenant ter zee 2de kl. J. W. Bos Janezen en F. E. W. Van Dompsoler, wegens overcompleet. Benoemd: Tot 2den stuurman by de gouverne mentsmarine de 3de stuurman J. H. Hondius Van Herwerden. BUITENLAND. PnlrtoUwfl. Volgens den „Reichsanzeiger" luidde de dronk, welke czaar Alexander Vrydag in stelde, aldus: „Ik zsg Uwe Majesteit dank ▼oor uwe welwillende woorden en ik deel geheel in de gevoelens, welke gy hebt uit gesproken. Ik drink op de gezondheid van zyne majesteit, den keizer en koning." In de audiëntie, welke prins Von Bis marck by den czaar had en welke vpfkwar tier uurs duurde, heeft eerstgenoemde zyne opvatting van den staatkundigen toestand uitvoerig ontvouwd. Groot-BrttannfA De heer Vernez, candidaat van Gladstone, is tot lid van het Lagerhuis gekozen in North-Buckinghamshire, met 4855 stemmen. De uiioniat Evelyn Hubbard verkreeg 4647 stemmen. De aftredende afgevaardigde Eger- ton Hubbard, die lid van het Hoogerhuis is geworden, behoort tot de unionisten, zoodat de liberale oppositie weer een zetel wint. Bnaland. De „Novoje Vremya" beschouwt het bezoek Tan den czaar te Beriyn ale eene daad van beleefdheid, welke, naar zy hoopt, den toestand zal verbeteren. Do „Graahdanin" betoogt dat, indien prins Von Bismarck niet te Beriyn ware gekomen, dit van grootere politieke beteekenis zou ge weest zyn, dan nu hy wel is gekomen, daar de kanselier reeds met twee geslachten van het Russische vorstenhuis op vriendschappeiy- ken voet staat. Ds „Nowosti" hoopt dat het bezoek van den czaar te Beriyn een goeden invloed zal oefe nen op de betrekkingen tusschen Rusland en Duitschland. Horrië. Ten gevolge van de tusschenkomst van het Regentschap en do pogineen der regee ring heeft de gewezen koning Milan er in toegestemd, dat de ex-koningin Nathaliaeene samenkomst zou hebben met haren zoon. Zoodra de depeche was ontvangen, begaf de jonge koning, vergezeld van zyn gouverneur, zich naar zyne moeder. Een ander bericht meldt echter dat het regentschap, handelende uit naam van den ex-koning Milan, naar men zegt der Regee ring heeft gelast, de gewezen koningin te noodzaken Belgrado te verlaten. De Regeering heeft geweigerd, daaraan te voldoen. De minister van binnenlandsche zaken heeft het vervoer van wapenen gelast naar alle hoofdpunten, waar de manschappen der reserve, wier oefeningen weldra aanvangen, zullen byeenkomen. Ajmerlkm. Eene depeche uit Sonora (Mexico) meldt dat de soldaten van twee Mexicaansche com pagnieën, die zich in eene rivier baadden, door Indianen zyn vermoord. De Mexicaansche regeering heeft 4000 man afgezonden om de schuldigen te straffen. Bnl((ir|)e. Volgens het „Neues Tageblatt" heeft voor- nameiyk de staat der financiën in Bulgarije aanleiding gegeven tot de reis van prins Ferdinand. De prins zou groote sommen heb ben voorgeschoten aan de schatkist, tot re geling der vorderingen van prins Alexander en tot bespoediging van den aanleg der spoor wegen. Prins Ferdinand wil nu een beroep doen op de welwillendheid zyner bloedver wanten. Telegrammen, BUDA-PEST, 12 October. De Kamer is heden geopend. SOFIA, 13 October. Do Russische prins Dolgoroukoff, onlangs van Belgrado aange komen, en die allerwegen zeer warm werd ontvangen, heeft Sofia op verzoek der regee ring verlaten. De prins had zich gemengd in zekere intriges met de Zankovlsten en de bevolking uitgenoodigd eene mis by te wonen ter eere van den czaar, den bevryder van Bulgarye. De regeering moet deze mis ver boden hebben. BELGRADO, 13 October. Het onderhoud tussehen de koningin en den jongen koning was zeer harteiyk. Het duurde veertig minuten. De regeering is verheugd dat het einde daar is van een inoident, dat het slot is van de twisten der partyen. CLERMONT a./d. AIME, 14 October. By gelegenheid van de feesten ter eere van Gambetta is door den gemeenteraad een feest maal aangeboden aan den minister van bui- tenlandscbe zaken Spuller. De minister hield toen eene toespraak en roemde de flinkheid der rogeering, die niet te snel vooruitgaat, ton einde later niet gedwongen te worden weer terug te gaan, maar die toch geene der hervormingen, welke voor uitvoering vatbaar zpn, nalaat. LUDWIGSLUST, 14 October. De czaar en grootvorst George kwamen hier gisteravond met hun gevolg in het feesteiyk versierde station aan. De groothertog van Mecklemburg en alle prinsen ontvingen de gasten met eene eerewacht van dragonders en een muziekcorps, dat het Russische volkslied speelde. De czaar en de groothertog reden in een dicht rytuig over het met Bengaalsch vuur verlichte Schlosplatz naar het paleis, waar zy met geestdrift werden begroet, 's Middags was er feestmaal ten hore en heden gaat de czaar op de jacht. BERLIJN, 14 Oetober. Gistermiddag keerde de czaar met keizer Wilhelm hier terug. De keizer reed eer9t met den czaar naar d* woning van den Russischen gezant en reed toen naar het paleis, waar de czaar spoedig volgde, ten einde afscheid te nemen van keizerin Victoria Augusta en van keizerin Frederik. De czaar reed toen terstond naar het Lehrter- station, waar hy van den keizer afscheid nam. Keizer Wilhelm droeg do Russische uniform en de czaar die van het regiment „Keizer Alexander". Prins Albrecht van Pruisen, prins Leopold, de generaals en de adjudanten namen ook daar afscheid van den czaar. De beide keizers omarmden elkaar meermalen en de czaar drukte byna allen aanwezigen de hand. Om vier uren vertrok de czaar naar Lud- wigslust. BERLIJN, 14 Oetober. Czaar Alexander woonde het déjeuner by, hetwelk de officieren van het regiment „Keizer Alexander" hem in hunne kazerne aanboden. Keizer Wilhelm stelde toen een dronk in op het Russiache leger en herinnerde aan den tyd, toen keizer Wilhelm I nog een jongeling was en in den slag by Bar a/d. Aubs het George-Kruis verwierf en tot commandant van het Kaluga-regiment werd benoemd.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2