Burgerlijke Stand yan Leiden, ,^-.w^:»SB**WCT»iass;aasw-6«xgqwwiisgliiii 1MB Geiaeiigd Nieavs. Na afloop van den hedenmiddag op het Gaigewator door „Njord" gehouden onderlingen roeiwedstrgd, waarby ook de novitii genoodigd waren, werd over vijven met muziek en het vaandel in optocht langs enkele hoofd straten naar de sociëteit „Minerva" getrokken. De badplaats Katwijk werd in het badseizoen 1889 bezocht door 568 vreem delingen, en wel in de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September resp. door 20, 110, 272, 143 en 23. Het aantal baden, aan het badhotel „De Zwaan" verstrekt, bedroeg ruim 3800. De rechtbank te Rotterdam deed gisteren uitspraak in twee zaken be treffende de Goudsche ongeregeldheden. Overeenkomstig de vordering van het O. M., sprak zij den 18-jarigen opperman C. C. vrij van het hem ten laste gelegde, en veroor deelde den 15 jarigen sjouwer P. B. tot 4én dag gevangenisstraf. De diefstal v a n m e d ai 11 e s t e n nadeele van den heer Krelage te Haarlem werd gisteren in hooger beroep behandeld door het gerechtshof te Amsterdam. Het beloop dezer zaak is genoegzaam be kend. Men weet dat de rechtbank te Haarlem H. Yerwaaijen als schuldige aanwees en tot acht jaren gevangenisstraf veroordeelde. Yan dit vonnis werd door Yerwaaijen appél aan- geteekend en de zaak thans voor genoemd Hof behandeld. De appellant zeide dat hy niet den aardschen rechter vreesde en vol komen onschuldig was. Ten onrechte had, zeide hy, de rechtbank waarde gehecht aan de verklaringen van Helledoorn, Van der Linden, Wortelboer en Consenheimdie allen waren met elkaar tegen hem in komplot en erg gemeene menschen. (Een der raadsheeren deed opmerken dat die menschen dan toch zyne intieme vrienden schynen te zyn). Geiyk men weet, was er in de gevangenis een briefje gevonden, waarin de veroordeelde aan zyn „vriend Consenheim" verzocht vooral te ver klaren, dat hy hem (veroordeelde) eigeniyk niet kende. Dat briefje nu, dus betoogde gisteren Ver waaien, bewyst niets, want op een avond zei men my in de gevangenis dat ik „oene duchtige les" zou krygen; ik moet dus voor mpne belangen waken on zorgen, dat de waarheid gezegd werd door Consenheim. Zie daar ongeveer Verwaayens verwering. Het O. M. vertoonde tien dossiers van strafzaken, waarin Verwaayen reeds vroeger betrokken was goweest en vroeg, met het oog op het volledig geleverde bewqs, bevestiging van het vonnis der rechtbank. De toegevoegde verdediger, mr. Insinger, merkte op dat bekl., na zelf zyne verdedi ging te hebben voorgedragen, hemzelf feitelyk de gelegenheid benomen had iets anders te doen dan in hoofdzaak zyne opmerkingen te herbalen. Ook pl. achtte het getuigenis van Consenheim, die eigeniyk medeplichtige is, niet betrouwbaar, wees er op, dat diens zus ter den bekl. moeilyk heeft kunnen herken nen, wat pl. uit de plaatselyke omstandigheden toelichtte. Waar nu de boekhouder van den heer Krelage den bekl. niet heeft kunnen herkennen als de man, die te voren zoo heeft ingekeken, daar merkte pl. op dat dan de identiteit van bekl. wel niet zeer vaststaat. De getuigen Wortelboer en Holledoorn noemde pl. berucht, en hy wees er op, dat de herken ning van den ring door Wortelboer niets be- teekent, daar, volgens deskundigen, de vlekken op het goud zeer menigvuldig voorkomen. Pl. bestreed verder nog de verschillende aan- wyziDgen en merkte op, dat de houding van dezen bekl. z. i. niet brutaal is: zy is een voudig die van een man, div zich onschuldig gevoelt en ziet dat anderen hem de schuld willen opdraaien. In ieder geval is de ge- eischte straf veel te zwaar in verhouding tot het misdrgf. Pl. concludeerde tot vryspraak, subsidiair tot oplegging eener lichtere straf. Na dit pleidooi nam bekl. nog hel woord om enkele byzonderheden van de bewijsvoering te bestrpden. Hy eindigde met zich te beklagen over de uitdrukking vari „gevaariyk sujet", hem door het Openb. Ministerie toegevoegd, torwpl lig als bekl. op de bank der bosckul- d'gden daar neerzit als een weerloos lam. „Deze zaak," besloot hy, „is eone gewichtige ziak; zij is eone gewetenszaak voor mijne rochtors, maar myn lot is in Gods hand!" Do uitspraak werd daarna bepaald op 15 Oct. De besteller S., van de firma Van Grr.d Loos te Arnhem, di9 Zondag-avond onder den trein geraakte en beide beenen verloor, is gisteravond overleden. Amsterdamsche rechtbank. Een paar veelbelovende knapen zijn de 16- j irige Abraham Wolsehryn en de 15-jarige Warner Peter. Reeds meermalen stonden ze terecht en herhaaldelijk werden hunne namen in het verslag genoemd. Gisteren stonden beide recidivisten terecht wegens een diefstal, gepleegd op 3 September. Hoe het toeging verhaalt ons do hoofdgetuige Hendrik Haken- hout. Beroep? Koopman, antwoordt hy. 't Ant woord is juist; de man is koopman-venter in kaartjes en schoenpoetser op den Dam. Zoowat kwart vóór tweeën op den bewusten middag was bjj erg zwaar in de beenen en ging hy op het Beurspleintje liggen slapen. Een uurtje later werd hy door een persoon gewekt en uitgenoodigd zich naar hetpolitie- bureel te begeven. Hy wist van den prins geen kwaad. Maar daar ging hem een licht op; zyn rechterbroekzak, waarin te voren 42'/s cent was, was leeg. De politie helderde hom dit op. Een winkelbediende op den Vygendam had nl. den eersten bekl. driemalen achter elkaar zyne hand zien steken in den broekzak van den slapendea schoen ftpetso»; de tweede bekl. stond rond te kyken of eè ook onraad was. De scherpziende winkelbediende vloog met een collega de deur uit en zy grepen de jongens en haalden een agent. Gezamenlyk ging de stoet naar 't bureel. Vooral Peter verzette zich hevig tegen den agent, zóó zelfs, dat hy zonder pet aankwam by den com missaris. 4 De verdediging van de jongens is, hun leeftyd en opleiding in aanmerking genomen, vernuftig. Nummer één zegt: „Wel, ik heb my zeker over den slapenden man heenge bogen, maar alleen om hem te wekken. Ik vond 't beter, dat hy kaartjes verkocht, dan dat hy lag te luieren, 't Geld, dat by my gevonden is, behoort niet aan den schoen poetser; 't behoorde my en ik had 't eerlyk verdiend." Nummer twee zegt, dat hy, als No. t werkeiyk diefstal pleegde, nooit zoo dom geweest zou zyn om op wacht te gaan staan en dat hy, als hy schuldig was, toch zeker wel op den loop gegaan zou zyn. Beide jongens zeggen: wy ontkennen en het bewys ontbreekt. Het O. M. acht bewezen dat Wolsehryn gestolen heeft en dus schuldig is aan diefstal. Petor achtte hy medeplichtige (niet mede dader), want door op wacht te staan was hy behulpzaam aan eens anders misdryf. In allen gevalle, dus zei mr. Baud, eene schoons gelegenheid voor de rechtbank, om dat rechtspunt nu eens te beslissen. Eiseh tegen Wolsehryn een jaar, tegen Peter 9 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger mr. L. S. Boas, wiens verdediging voor beiden geldt, steunt nader de verwering zyner cliënten en vraagt vryspraak. Een jongeling te Maasland, die in de vorige week zich in den voet schoot en, in stede van op de hulp van een geneeskundige te vertrouwen, den bystand eener zoogenaamde pleister-juffrouw inriep, is dezer dagen aan bloedvergiftiging gestorven. Verloden week is by Saint-Pierre de stoomboot „Géographique," met eene lading vee koers zettende van Sydney (Cape- Breton) naar Southampton, tegen het zeil schip „Minnie Swift" van Nova-Scotia aange varen, hetwelk byna terstond zonk, zoodat twee vrouwen, drie kinderen en tien man verdronken. De „Géographique" zonk negen uren later. De 45 opvarenden, waaronder velon van de „Minnie Swift," trachtten zich in drie booten te redden, uit ééne van welke de kapitein en 15 man door een schoener opgenomen en naar Saint-Pierre gebracht zyn. Yan de twee andere booten is er ééne met 26 personen terecht, nl. den 2den stuurman, 18 man der equipage, benevens 7 veehoeders, die aan boord van het stoomschip waren. Ze zijn ook te St. Pierre aangekomen, na 86 uren zonder voedsel of water te hebben door gebracht. Reeds hebben 64 families te Antwerpen onderstand gekrogon; 40 zullen nog worden bedeeld. Het comité heeft tot hiertoe niet een millioen, maar 596,000 frs. ontvangen. BUITENLAND. Frankrijk. Het vierde Fransclie congres voor heel kunde is dezer dagen te Parps geopend. Behalve een groot aantal autoriteiter, bevon den zich vele bekwame heelkundigen uit hot buitenland onder li9t aanzieniyk aantal aan wezigen. Nederland was vertegenwoordigd door prof. Tilanus uit Arasterdam, Belg:ë door de hoogleeraren Thiry en Thiriar, Enge land door sir Th. Logmore, Oostenryk door dr. Ziembicki, enz. Yoerzitter van het be stuur is baron Larrey. Do zittingen worden dagelyks gehouden. Generaal Lebrun, de gewezen bevel hebber van het 12de legercorps van Chalons, die door zpne heldhaftige verdedigiag van Bazeilles by Sedan de eer der Fransche vlag redde, is op 80-jarigen ouderdom overleden. Aan vele groots veldtochten nam Lebrun deel. Hy was by het beleg van Rome in 1849, in den Krimoorlog enz. en hielp in 1859 den slag bp Magenta winnen. In 1875 verkreeg Lebrun het Grootkruis van het Legioen van Eer. De regeling der nalatenschap van Victor Hugo zal weldra zpn afgeloopen. De laatste handschriften van den grooten dichter komen aan de Nationale Bibliotheek, terwyi de 40,000 franken, welke Hugo by testament aan de armen naliet, aan hst bestuur der openbare liefdadigheid zyn ter hand gesteld. De familie heeft nog 10,000 fr. daaraan toegevoegd. Te Lyon zyn sedert eenige dagen eene menigte stukjes van 10 centimes in omloop met den beeldenaar van Boulanger en het opschrift: „Empire Francais Ernest I." DultaoMand. Naar aanleiding van de vele spoorwegonge lukken, welke in den laatsten tyd in Beieren gebeurden, heeft de minister voor spoorwegen by den Beierschen Landdag een krediet van ruim 50,000,000 mark gevraagd tot aanleg van dubbel spoor op de lynen, waar tot nog toe slechts enkel spoor bestond. Het Engelsche kanaal-eskader i6 gister namiddag om vier uren te Kiel aangekomen. De vice-admiraal Knorr begaf zich aan boord van het vlaggeschip om den admiraal Baird te begroeten. Te halfvyf begaven de admiraals Baird en Tracey zich naar het paleis, ter audiëntie by den keizer. De czaar zal te Beriy» zyn intrek nemen in het hotel van den Russischen ambassadeur. Da Duitsche ambassadeur te St.-Petersburg is aldaar aangekomen. ItiUlS. Een nieuw rapport van generaal Baldighera over de laatste krygsverrichtingeu in Afrika meldt, dat in Abessinië volslagen wanorde heerscht. Tigré is nog de eenige provincie, welke zich niet aan koning Menelik heeft onderworpen, doch dit zal ook weldra en zeer gemakkelyk geschieden, want hongersnood en anarchie zyn groot. Naar men zegt, zou Amizaga tot burgerlyk gouverneur van de bezittingen in Afrika be noemd zyn. Zwitserland. De Groots Raad van het kanton Freiburg heeft een bedrag van 2'/j millioen franken toegestaan als dotatie aan de aldaar op te richten katholieke universiteit. Volgens het plan zal deze den laten November met eene philosophlsche en eene juridische faculteit worden geopend, terwyi de oprichting der theologische faculteit omstreeks Paschen en die der medische later zal plaats hebben. Hervté. De gewezen koningin Nathalla heeft, doch alleen mondeling, er in toegestemd zich niet met de politiek te bemoeien en Belgrado v64r de komst van den ex-koning Milan te ver laten. Zy weigert echter eene overeenkomst, van welken aard ook, te teekenen. Men hoopt nochtans dat binnen drie dagen eene schikking zal worden getroffen; de gewezen koningin zal dan op het paleis eene byeenkorast met haren zoon hebben. Daarentegen verneemt de correspondent van de „Standard" te Belgrado, dat by de meerderheid der eerstdaags byeenkomendo Skupshtina het plan bestaat om den ex-koning, alsook Natbalia, uit het land te verbannen, in de hoop dat hun zoon dan weldra zyne ouders in de ballingschap zou volgen, waar door Servië de tegenwoordige dynastie zoude kwytraken. Tele^rammeu. LONDEN, 8 October. Geiyk reeds per tele graaf gemeld is, heeft de heer Boulanger gisteravond om negen uren Londen verlaten en zich naar Jersey begeven. Eene dame vergezelde hem. Zyn zwart paard was gisteren scheepgegaan. Boulanger vertrok in alle stilte. De bedienden, die by hem in Portland-Place in dienst waren, had hy niet gewaarschuwd. De heeren Rochefort en Dillon blyven to Londen. Zy schynen op geen goeden voet met Boulanger te staan en hebben zyne nieuwe verplaatsing niet goedgekeurd. JERSEY, 8 October. De heer Boulanger is hedenochtend met de „Antilope" te Jersey aangekomen. De dame, die hem vergezelde, had een verband om het hoofd. Het schgnt dat de zee tydens de reis zeer onstuimig was en dat deze dame daardoor uit het ledikant in hare hut gevallen is, hetgeen haar eene verwonding toebracht. Eenige Franschen, verwittigd van Boulan- gers komst, wachtten aan de aanlegplaats en verwelkomden den veroordeelde met een „Leve Boulanger!" De heer Boulanger, die zeer terneergesla gen scheen, liet zich naar het „Hotel de la Pomme d'Or" brengen, waar hy vier kamers besproken had. KOPENHAGEN, 8 October. Yolgens de be grooting, welke by het Folketbing is inge diend, bedragen de inkomsten 55,000,000 en de uitgaven 59,000,000 kronen. Het tekort van ongeveer 4,000,000 kronen is teweegge bracht door het aanleggen van nieuwe spoor wegen. MADRID, 8 October. Berichten uit de pro vincie Leon spreken over sneeuw, zóó over vloedig, dat het verkeer bomoeilykt wordt. KAAPSTAD, 8 October. -Yolgens een ge rucht is Umbandine, koning van Swazieland, overleden. MADRID, 8 October. Alhier wordt het tegen gesproken als zouden te Malaga Marokkanen ontvangen zyn met het werpen van steenen. MALAGA, 8 October. De acht door de Mooren vrygelaten gevangenen zyn heden morgen alhier aangekomen. De bevolking ont ving ze met geestdrift. BERLIJN, 8 October. Prins Yon Bismarck Is gisteravond te Beriyn teruggekeerd. NIEUW-YORK, 9 October. Er is eene werkstaking uitgebroken in de werkplaatsen voor electrische verlichting van Edison, te Harrison, in den staat Nieuw-Jersey. Twee honderd knechts hebben het werk gestaakt en protesteeren op die wyze tegen eene loons vermindering van 20 pet. Zy wilden de vorige loonen gehandhaafd zien. PARIJS, 9 Ootober. Het groote amphi theater van de geneeskundige school is door brand geheel vernield. Weinige oogenblikken na het vertrek der lede» van het hygiënisch en heelkundig congres, die zitting houden in het groote amphitheater, zag de coneierge dikke rookwolken, welke uit een der couloirs kwamen. Hy riep hulp en het geheele per soneel der inrichting stelde poginge» in het werk om don brand te bedwingen. De brand weer was ook spoedig ter plaatse, maar al hst werken was vruchteloosal het materieel werd een prooi der vlammen. Men veronder stelt dat de brand is ontstaan door eene ea- lorifère. De schade wordt geraamd op 30,000 franken. LEIDEN 9 October. Heden is te 's-Hage toegelaten voor de akte lager onderwys de heer E. I. Bomli, van Leiden. De leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal zyn byeengeroepen tegen Maandag 21 October, des avonds te acht uren. Naar nu ook de „N. Gron. Crt." verneemt, zal prof. Blok, wien, zooals wy onlangs be richtten, het professoraat te Amsterdam was aangeboden, voor de academie te Groningen behouden blyven. van 3 tot en met 9 October. PEVALLEN: N. De Swijger geb. Huder Z. S. Braggaar gob. Van der Leek D. M. Yan den Dop geb. Do Tombe Z. K. P. Terborg geb. Yan der Linden Z. H. Klepn geb. Boom D. M. E. De Munnik geb. Bol Z. C. De Graaf geb. HeytD. M. Yan der Hoeven geb. Fraai D. C. P. Goddijn gob. Aniba D. M. Heijmans geb. Yan der Lindeu Z. J. Van der Lelie geb. Yan der Linden Z. H. C. Schouten geb. Yan Wijk D. E. Rnytenbeek geb. Bobijn Z. J. II. H. Marks geb. Groenendijk D. A. Leget geb. Zwets Z. M. Nionwenbnrg geb. Kettenis Z. J. Brouwer geb. Gordiju D. H. P. M. Grashuis geb. Verhaar D. A. Prago geb. Huisman D. O. Yan der Steen geb. Zwart D. M. De Jong geb. Yan der Reyden Z. C. V»n der Wilk geb. Koet D. P. Dubbeldoman geb. Nöuteboom D. J. J. Van Duuren geb. Heymans D. C. Verhoeven geb. Neuteboom Z. G. Veld- huyzen geb. Beekman D. P. M. Van Gulik geb. Blankenbijl D. E. Plu geb. Pracht D. L. M. Boot goh. Noest D. A. Giezen geb. Schaapes D. GEHUWD: W. Benning jm. en J. Fakkel jd. J. Van don Berg jm. en P. Van Royen jd. A. Yan der Royden jm. en J. Pauw jd. A. Ouwer- kerk jm. en M. C. Ricdijk jd. D. Warners jm. en J. C. Wassenaar jd. H. J. Kremer jm. en C. M. Hoogvliet jd. OVERLEDEN: J. A. Heuzen Z. 10 m. A. H. 31. Vau Noort D. 7 m. A. Pison D. 2 j. C. Wagernaker geb. Sjardijn W. 76 j. P. A. Renier Z. 4 d. L Schregel geb. Wijnbeek W. SI j.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2