luide toejuichingen en nadat zy herhaaldelijk was teruggeroepen, een fraaie bouquet aange boden. Met genoegen zagen we hier ook weer den heer Chrispyn optreden, een acteur, die zich vroeger steeds van goede zijde deed kennen, maar eenigon tyd, door treurige omstandighe den, van het tooneel verdween om in gunstiger toestand weder te keeren. Zijn spel was, als Landry, een der tweelingzonen van vader Barbeaud, uitstekend, getuigde meer en meer van warmte, en mocht blijkbaar eveneens de algemeens en eene welverdiende goedkeuring wegdragen. De heer Van Kerckhoven had, als zjjn broeder, betrekkelijk slechts eene kleine rol, waarin liy niet kon uitblinken, doch wat hy te zien gaf, deed bevredigende verwachtingen omtrent hem koesteren. DiSr, waar het drietal op den voorgrond trad, deed hy voor de beide anderen in natuurlijkheid en losheid van spel niet onder. Zelden hebben we vervolgens den heer Le Gras in zulk eene voor hem uitermate be stemde rol zien spelen als nu. Ofschoon hy, naar onze meening, beter had gedaan zich de vrijheid te veroorloven een paar uitdrukkingen, welke allicht by dezen of genen, zonder nood zaak, aanstoot geven, achterwege te laten of te veranderen, heigeen heel gemakkeiyk ging, maakte hy den hooghartigen vader Barbeaud, die alle gemeenschap zyner beide zonen met de oude heks en haar kleinkind wil tegen gaan, tot een type; terwyi mevr. Burlage Verwoert, als de oude Fadet, do naar geld dorstende, verschrikkelyke grootmoeder van Fanchon Vivieux, èn wat spel bi wat stem wisseling betreft, zeer veel studie van hare rol had gemaakt, ea daarvoor de hartelyk- ate waardeering ondervond. Over het geheel was het wat de vertoo ning zelve betreft eene hoogst verdienstelyke inleiding tot de winter campagne, met het thema: „ze krygen elkaar," -- want, evenals in zoo meDig sprookje, ontving de ryke Landry de arme, eenmaal door iedereen ge schuwde Krekel, eindeiyk tot vrouw. Parterre on galery waren slechts matig be zet; loges en baignoires beter. *t* Naar aanleiding van de opvoering van Ib6en's „Nora", welke morgenavond alhier plaats heeft, deelen we mede wat de „Haar- lemsche Courant" omtrent de voorstelling in de Spaarne stad o. a. schrijft: „Br zyn tegen Ibsen's „Nora" vele beden kingen geopperd en zeker niet allen ten on rechte. Maar een stuk als dit, waarin zooveel fijnheid van teekening, zooveel gevoel, leven en waarheid is, boeit en bekoort ons in weerwil van zyne gebreken. Het te zien spelen, gelijk wij het in het vorige seizoen en gelyk wij het Donderdag avond zag;n geven, is een waar genot. „Niet alleen werd de hoofdrol voortreffelyk door mej. Roelofsen gespeeld, maar ook de rol van Helmer, Nora's man, werd verdien- stelyk door een anderen oud-leerling der. Tooneelschool, den heer Boyaards, vervuld! De heer Henri Pooiman trad als Krogstad op en speelde die rol beter en met minder over- dryving dan de acteur, die haar den vorigen winter vervulde. „Mej. Roelofsen was,'als toen, de heldin van ■den avond en haar vielen dan ook uiteraard de meeste toejuichingen van het publiek ten deel. Ieder, die belangstelt in den bloei van ons vaderlandsch tooneel, moet het verheugen dat'er onder de jongere krachten een talent wordt aangetroffen, gelyk wy dat Donderdag avond in haar mochten bewonderen. Dat de Tooneelschool zulke goede, van ernstige studie blyk gevende acteurs onder hare oud-leer lingen telt, bewyst dat het „Tooneelverboud" niet vruchteloos arbeidt en zeer te waardeeren diensten bewyst." Gemengd Nieuwe. Eene vrouw, die gisteren van 1 eene fabriek aan de Kaiserstraat alhier een paar emmers kokend water baalde, had het ongeluk te vallen, met het treurig gevolg dat zy den inhoud dier emmers gedeeltelyk over het lichaam kreeg en daardoor vreese- lijke brandwonden bekwam. Vooral de armen der vrouw schynen door dien val in aanraking gekomen te zyn met het water. Na thuis komst, werd aan de brandwonden denoodige zorg besteed. Zondag j 1. hield de wielryders- club „de Arend," van Amsterdam, een weg- wedstryd te Haarlemmermeer. Lengte van den weg 10 KM., met voorgift. Plaats van afrit en aankomst Hoofddorp. De 1ste prys, verg. zilveren medaille, werd in 21 min. 30 sec. behaald door den heer Koster, van Nieuwer-Amstel; de 2de prys, zilveren medaille, in 25 min. 30 sec., werd behaald door den heer Boekholz, van Amsterdamde 3de prys, bronzen medaille, werd in 26 min. behaald door den heer Venema van Amsterdam. Bij den landbouwer H. Yan W., aan den Sloterweg te Haarlemmermeer, zyn 10 kippen ontvreemd. Door de politie te Haarlem zyn aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht eene 32 jarige dienstbode, wegens diefstal van 12 tienguldenstukken ten nadeele haars meesters, en de beruchte Hartog Koke, oud 56 jaar, geboren te Bodegrave, ter zake van diefstal van eene jas in eene woning aan de Parklaan. Hy heeft reeds verschillende vonnissen wogens diefstal ondergaan. Uit N i e u w A m 8 t e r d a m wordt van 6 Oct. gemeld: Gisteravond is door een treep arbeiders openiyk verzet teg»n de po litie, waarby de marechaussee, gepleegd. Zy hebben een van de marechaussees zoodanig mishandeld, dat hy 's nachts nog naar een dokter in de buurt is gebracht om daar ver bonden te worden. De oorzaak is nog niet bekend. De bekende socialist P. v. d. Stadt, die 27 Sept. 1.1. uit de gevangenis te Utrecht werd ontslagen, zal zyne vroegere woonplaats, Koog-aan de Zaan, verlaten en zich vestigen te Vlisèingen, waar hy op eene fabriek tot machinist is aangesteld. Het bevelschrift tot het muil korven van honden is ook in de gemeente Heemstede voor vier maanden afgekondigd. De heer J. W. Dols, lid der Prov. Staten te Sittard, tegen wien een bevel van gevangenneming was uitgevaardigd, als wor dende verdacht van meineed by de aangifte eener memorie van successie, heeft zich vrij willig by de justitie te Maastricht aange meld, en is in de gevangenis aldaar opgesloten. Men meldt uit Scherm erhorn dat de heer C. J. Yan Spall te Amsterdam heeft aangenomen, het water in den over stroomden polder Myzeu in 30 dagen weer op zomerpeil te brengen. Men rekent dat er ongeveer 8 millioen kubieke meter water moet verwyderd worden. De heer Van Spall zal voor genoemd werk ƒ10,000 ontvangen. De rust in de dokken vanden Theems te Londen schynt nog niet geheel hersteld te zyn. Zaterdag meest het werk gostaakt worden, zelfs op onderscheidene punten. De heeren Tillett en Manu doen al het mogelyke om een zuiveren toestand te herkrygen. By den terugkeer van de Dee n- sche manoeuvres ontmoetten een paar infan terie bataljens elkander; de soldaten begroetten elkander overluid, wat door een kapitein ver boden werd. Dit verbod werd niet eerbiedig genoeg ontvangen, waarop de kapitein zyne sabel trok en een soldaat den schedel kloofde. De soldaten sprongen op den officier en wier pen hem omver. Verscheidene werden ge arresteerd. Te Marseille heeft een fabrieks- concierge, Audibert genaamd, gehuwd en vader van drie kinderen, op eene tentoonstel lingsbon 100,000 fr. getrokken. Patti zal voor hare nieuwe kunst reis in Amerika (30 voorstellingen) ruim 450,000 gd. ontvangen! Te Ostende heeft by een wapen smid en vuurwerker eene ontploffing plaats gehad. Het gebouw werd grootendeels ver woest, terwyi de schade in den omtrek niet onaanzieniyk is. Drie personen, die in den win kel stonden, bekwamen zware brandwonden. Te Berlyn hebben zich drie gymnasiasten willen doodschieten; aan twee gelukte het; de derde ligt op sterven. Des heeren W. K. Van der Bilts' stoomjacht de „Alva," wordt geacht het schoon ste en volmaaktste pleizier vaartuig ter wereld te zyn. Het heeft anderhalf millioen gekost en wordt geacht aan onderhoud en kolenver bruik enz. 375,000 per jaar te kosten. Te Parys werden in het post- bureel van de rue d'Amsterdam aan een kassier der Société Générale twee zakken ontfutseld, inhoudende waarden ten bedrage van 300,000 fr. De twee zakken zyn reeds teruggevonden, maar leeg. Te Aubonne vloog een kruit- magazyn in de lucht, waarby een vrouw het leven verloor. Wat ep de Parysche tentoor- stelliDg wordt uitgegeven. Naar men be rekent, hebben alleen de 50,000 Amerikanen, die do tentoonstelling bezochten, 250 millioen fr. besteed. De omnibussen, stuiversbooljes en andere publieke vervoermiddelen verdienen ongeveer 15,000, de huurkoetsiers 40,000 fr. daags aan bezoekers der tentoonstelling. De verkoopers van „gidsen", plattegronden, sinaasappelen, dranken enz. 20,000 fr. daags. De houders van restaurant» binnen de ten toonstelling verdienen dagelyks 150,000 fr., op de eerste verdieping van Eiffel's toren alleen gemiddeld 25,000 fr. Aan toegangs gelden brengt de toren tusschen de 13,000 en 15,000 fr. op. Deze en andere sommen byeentellende, komt men tot een bedrag van meer dan 1 millioen fr. daags. Ook op de opbrengst der verschillende schouwburgen heeft de tentoonstelling grooten invloed geoefend, welke gedurende de maand September 3,200,000 fr. beliep, d. i. l'/2 millioen meer dan in September 1867 en 650,000 fr. meer dan in dezelfde maand ver leden jaar. Van de 625 Russische inzenders op de Parysche tentoonstelling werden 602 bekroond, 17 met een „grand prix"! Dezer dagen hebben de Russische inzen ders eene vergadering gehouden ter beraad slaging over de middelen om de handelsbetrek kingen tusschen Rusland en Frankryk uit te breiden. Men kwam tot de slotsom, dat daar toe te Parys eene Vereeniging diende te worden gesticht, welke zorgen zou voor eene bestendige tentoonstelling van nog minder bekende Russische voortbrengselen en voor een bureau tot het verstrekken van inlich tingen. Aan eene commissie werd opgedragen een en ander te bestudeeren. Aanst, Donderdag wordt eene nieuwe ver gadering gehouden. BUITENLAND. Frankryk. De Parysche bladen, welke den uitslag reeds wisten toen zy ter perse gingen, zyn vol over de herstemmingen. De „Justice" is zeer tevreden over den uitslag, waardoor de overwinning, welke de republikeinen den 22sten September behaalden, wordt bevestigd. Het radicale Wad heeft weer den val te betreuren van eenige dierbare vrienden, gelyk do heeren Latent, Bourne- ville es Basly, maar daartegenover staat weer de nederlaag van Rochefort en dealge- meene overwinning der republikeinen. „De anti republikeinsehe coalitie is wegge vaagd, aldus beeluit het orgaan van den heer Clémeneeau zijn artikel het land heeft zijn plicht gedaan. Laat nu ook de Kamer haren plicht doen." De heer Magnard betoogt in de „Figaro", dat het ministerie nu moet heengaan. De kiezers hebben, door velen der bekende oude partyleiders te doen vallen, getoond dat zy andere mannen aan het bewind willen heb ben. De ministers dienen deze aanmaning ter harte te nemen en daarin het bewijs te zien, dat het land andere bestuurders verlangt. De heer Magnard verwacht daarom dat „de heer Carnot" niet aoo onhandig zal zyn om deze kenteekenen te miskennen. Te Parys is overigens de dag geheel kalm geweest. Men wist dat van geene verplaatsing der meerderheid sprake kon zyn en daarom heerschte norgens byzondere opgewondenheid. Hier en daar kwamen enkele opstootjes voor, maar het kostte der politie weinig moeite de samenscholende Boulangisten uiteen te doen gaan. Dit geschiedde o. a. voor de bu reaux van de „Cocarde," de „Presse" en de „Gaulois," waar de Boulangisten byzonder rumoerig waren. Eenigen der belhamels, die „weg met de schavuiten!" riepen, werden in hechtenis genomen, doch overigens werd de orde nergens gestoord. Te Rysel dolf de bekende Boulangist Koechlin-Schwartz het onderspit tegen den radicaal Werquin, die ruim 2000 stemmen verkreeg. Te Bordeaux daarentegen werden drie Bouiangisten gekozen. In het geheel wer den in de departementen 13 Boulangisten gekozen, terwyl alleen Parys 14 anti-republi keinen, die voor Boulangisten doorgingen, afvaardigde. Vandaar dan ook dat de „Justice" meer tevreden is over de departementen dan over de Paryzenaars. Maar dit kan toch de vreugde der republikeinen over de overwinning niet bederven. De Boulangisten zullen nu een veertigtal leden tellenhunne winst is grooten deels behaald ten koste van de monarchisten, zoodat de oppositie toch niet meer dan ruim 200 leden zal tellen. De Fransche schilder Gaston Méüngue, zoon van den bekenden tooneelspeler, is op 49 jarigen ouderdom overleden. Op 31 October worden allo fabrieken en werkplaatsen van de vroegere „Société dos Métaux" te Parys in veiling gebracht. De in- zetprys is 30,000,000 franken. Dnltsoh 1 and. Men meldt uit Berlyn aan de „Débats" dat prins Von Bismarck den voorzitter van het congres van de houtindustriëelen zou gezegd hebben dat men zich zonder vrees aan den arbeid kan zetten, want dat hy hun verzeke ren k»n dat de vrede gewaarborgd is. De Berlynsche „Post" bevestigt dat de verklaring in den „Reichsanzeiger" van 2 dezer omtrent de „Kreuzzeitung" rechtstreeks van allerhoogste zyde afkomstig is en dat de open baarmaking op byzonderen last des keizers geschiedde. Eerst in 1905 zullen al de schulden van koning Lodewyk van Beieren zyn afbetaald. Hoewel de komst van den keizer van Rusland te Berlyn in de eerste dagen voor tameiyk zeker wordt gehouden, is er, opmer- keiyk genoeg, nog geene hand in de weer om wegens dat bezoek de stad te versieren. Zoo merken de Beriyasche bladen ook een voudig op, dat de Russische hofrytuigen, welke te Berlyn aangekomen zyn, dadelyk naar de werkplaatsen moesten om eene reeks herstellingen of verbeteringen te ondergaan. Groot-Britaimli. Londen viert in dit jaar het 100-jarig be staan der City. De nieuw gekozen lord-mayor, sir Henry Isaacs, heeft daarom besloten, dat ook de gewone lord-mayor's optocht met byzondere praal zal geschieden. Men zegt zelfs, dat de circus van Barnum mede zal doen, terwyl zich eveneens in dsn stoet eene talryke deputatie van dokarbeiders zal bevinden om hunne dankbaarheid te kennen te geven over de bemoeiingen van den heer Isaacs tot op lossing van het jongste loongeschiiv Spaqje. De Marokkaanse!» ambassade wordt deze week te Madrid verwacht. De minister van beffenlandsche zaken lydt aan verkoudheid. De heer Sagasta ié Zondagavond naar San - Sebastiaan vertrokkene Hy zal de koningin en het hof vergezellen' by de wederkomst te Madrid, welke morgen plaats heeft. Ts Maiaga heerseht groots geestdriftmen denkt dat de gevangenen van de Rifib heden sullen aankomen. Men bereidt hun eene gsoote manifestatie van sympathie. Ooetear^Hong.-Monarohie. Graaf Apponyi heeft zyne kiezers van Jasz-Bereay in eene uitvoerige rede toege sproken. Hy bestreed de politiek van TIsza, die naar zyne meening zedelyk is bezweken in het vraagstuk der militaire hervorming, waarin by genoodzaakt was diep ingrijpende wyzigingen te brengen. Hy beschuldigde Tisza ook, aanleiding te hebben gegeven tot de spanning, welke thaas tusschen het leger en het volk bestaat. Da regeering heeft de smedenveneeoiging te "Weenen ontbonden verklaard, naar aanlei ding van het telegram van adbaesie, door het bestuur, gemachtigd op eene vergadering, aan het socialisten-coDgres te Parys gezonden. Beslag werd gelegd op de kas der vereeni ging, waarin eene waard® van 8300 florijnen aanwezig was. Dr. Niemann, professor in de dermato logie te Weenen, is per telegram ontboden by den koning van Portugal. Ser-rlb. Betreffende de ontmoeting van koning Alexander van Servië met zyne moeder heeft koning Milan te kennen gegeven, dat hy aan de regenten ie regeling van byzonderheden betreffende dit onderhoud overlaat, maar vast houdt aan zijn recht om in beginsel tot die samenkomst toestemming te geven. Zuld-Afrlka. Het Brusseleche weekblad „Le Nord" ves tigt de aandacht op de overvleugeling van het Nederlandsche door het Engelsche ele ment in Zuid-Afrika, ten gevolge van den toevloed van Engelsche goudzoekers. „Wat den toestand der Boeren ten eene- male wanhopig maakt", zegt het blad, „is dit, dat Duitscbland in Afrika zichtbaar voor Engeland zwicht. De Boeren hadden gerekend op den zedelyken, misschien wel den stof- felyken steun van het nieuwe Duitsche Ryk en sommige uitingen der openbare meening in Duitschland schenen werkelyk wel geschikt om de Transvaalsche vaderlanders in hunne verwachtingen aan te moedigen. Thans is er van deze Teutonische solidariteit, welke

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2