N". 9093. Woensdag O October. A0. 1889. fiess {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Ut Dommer bestaat alt TWEE Bladen. Leiden, 8 October. Feuilleton. MARIANNE, LEIDSCH SÜÉ DAGBLAD. PRUB DIE1K OOTJUAUTt f«M Léiden per 8 munda....,1.11. fnu* per post.UI. A&ssdorltfke Mommere.6.M. Aan de universiteit alhier zyn de volgende examens afgelegd door de heeren: P. J. Fret en E. F. E. Dezentje het eerste natuurkundig examenJ. J. A. L. Van Luik, L. J. Sieburgh en IV. N. J. Wilschut het theor.-geneeskundig examen, en Th. Thomas het cand. examen in de rechten. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsohen Leeuw, den hoogleeraar mr. H. Van der Hoeven te Loiden. In de maand Sept. zyn binnen deze ge meente geboren 106 kinderen, als48 zoons en 58 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee- linggeboortonoverleden 51 personen, (van wie 6 elders woonachtig) als: 9 mannen, 11 vróuwen, 18 zoons en 13 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 4; gehuwd 18 paren. Zaterdag-avond had de eerste repetitie plaats van Benoit's „Rijn," die, zooals men weet, in November under leiding van den heer Nicolaï te 's-Hage zal worden uitgevoerd. Deze uitvoering belooft uitmuntend te zul len slageno. a. is het dameskoor, naar men verneemt, 96 personen sterk, en allen van de beste krachten uit de hofstad. Medewerking hebben voorts toegezegdmej. Dikema, uit Leiden, en de heeren Rogmans, tenor, Blauwaert en Spoel, barytons. Met ingang van 10 October a. s. wordt te Lisse een Rijkstelegraaf kantoor, ingericht met telefoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zyn geregeld als volgt op werkdagen, van 8 uren 's voor- tot 12'/, uren 's namiddags en van 3 tot 4'/, en van 7 tot 9 uren 's namiddagsop Zon- en feest dagen, van 8 tot 9 uren 'svoor- en van 1 tot 2 uren 's Damiddags. Op het verkeer van dit kantoer met de overige telegraafkantoren in Nederland is het uniforme binnenlandsche tarief van toepassiDg. Door den rector-magnificus aan de uni versiteit te Amsterdam zijn tot heden 130 studenten voor de eerste maal ingeschreven. De gelegenheid tot inschrijving is nog open. Gisteren is, naar „De Stand." mede deelt, b(j den Gemeenteraad van Amsterdam het voorstel ingediend, door mr. Heineken in de jongste raadsvergadering toegezegd, om aan de Regeering het verzoek te richten, Amsterdam te ontheffen van de verplichting de theologische faculteit aan de hoogeechool in stand te houden. Behalve door den heer Heineken, moet het voorstel onderteekend zijn door de heeren Gerritsen, Dijkman, Daniels, Van Hall, Alting Mees en Pijnappel. Van goed oiderrichte z(jde wordt ver nomen, dat in eene Zaterdag gehouden bijeen komst van 24 liberale raadsleden te Amster dam, besloten is mr. Treub weder candidaat te stellen voor wethouder van Financiën en dat de heer Treub verklaard zou hebben, eene eventueels tweede benoeming te zullen aannemen onder aanbieding van een finantiëel program. Deor den heer H. H. Timmer te Amster dam, gesteund door eenige Trausvaalvrienden, is aangekocht het paviljoen der Zuid-Afrik.- Republiek, ingezonden op de wereldtentoon stelling te Parijs. Het plan bestaat, in dit paviljoen op nader aan te geven plaats te Amsterdam eene door- loopende tentoonstelling te houden van pro ducten van genoemd land, in de hoop, dat stad- en landgenooten door de aanschouwing er van hunne kennis van de Transvaal zullen vermeerderen. {Amst.) Volgens de „Tyd" wordt het Centraal station te Amsterdam waarschijnlijk toch niet vóór 1 Nov. geopend. Gisteren had de plechtige inwijding van het nieuwe Rechtsgebouw te Zutfen plaats. Bjj die gelegenheid voerden de minister van justitie en de president der rechtbank het woord. De minister van binnenlandsche zaken was mede tegenwoordig. Een talrijk publiek woonde overigens de plechtigheid b|J. Naar het „Vad." verneemt, heeft de Gro- ningsohe hoogleoraar Blok bedankt voor het aanbod van 't professoraat in de geschiedenis te Amsterdam. De heer S. J. Du Toit, superintendant van onderwijs in de Zuidafrikaansche Repu bliek, komt heden (Dinsdag) te Amsterdam (Rjjnspoor Station Weesperpoort) en zal daar door eene commissie van ontvangst, waarvan prof. J. W. Gunning voorzitter ie, worden gecomplimenteerd, waarby de kapel van het 7de regiment zich zal doen hoeren. Het hoofdbestuur van „Volksonderwys" heeft aan de Eerste Kamer een adres gericht, waarin verzocht wordt het wetsontwerp tot wyziging der schoolwet te verwerpen. Men meldt uit Groningen, dd. 7 Oct. Dat de heer W. A. Scholten gisteren zyn zeventigsten verjaardag vierde en tevens den gedenkdag van zyn optreden, vóór vyftig jaren, als fabrikant, bleek niet alleen uit den vlag- gentooi van de suikerfabriek. Gistermiddag bezocht een talryk publiek, daartoe uitgenoo- digd, de Beur», waarin heden het eigenlyke feest wordt gevierd. Deze „Tempel van Mor- curius" ziet er heden uit als eene feestzaal en dat is geene geringe eer voor de heeren, die het gebouw aldus hebben versierd, dat zy daaraan dit karakter wisten te geven. Men kon nauwelyks vermoeden, dat de Beurs er ooit zoo zou kunnen uitzien. De herschepping was volbracht met veel groen, vele bloemen, de wapenborden van de landen, waarin de heer Scholten zyne fabrieken heeft gevestigd, hot klaterend water van eene fontein, electri- sche verlichting en want daarop komt het aan neg meer welbestede moeite dan wel besteed geld. De uitstekend ingerichte tafel, waaraan gisteravond de genoodigden plaats namen, prykte o. a. met een pièce de milieu, waarin de kunst van den suikerbakker op de gelukkigste wyze rivaliseerde met den beeld houwer. Men zou inderdaad wanen, in dit kunststuk, bekroond door de afbeelding van den jongen Scholten als Handwerksbursche, een in marmer gehouwen werk te zien. Gisteravond was ter eere van dezen ver jaardag het gebouw van den stoombootdienst „Hunze" geïllumineerd o. a. met een cbassinet, voorstellende de emblemen van de industrie en het borstbeeld van den heer Scholten, terwyi de stoomboot „Hunze VI" geheel was verlicht en, vooral van de Boteringebrug ge zien, een fraai gezicht opleverde. Het stoomschip „Gelderland," van Rot terdam naar Java, is 6 Oct. Sagres gepas seerdde „Leerdam" is 5 Oct. van Rotter dam te Montevideo aangekomen; de „Noord- Holland," van Java naar Rotterdam, is 7 Oct. Dover gepasseerdde „Obdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 6 Oct. Scllly; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 7 Oct. te Suez; de „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 7 Oot. te Suez de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 7 Oct. te Padang de „Rotterdam," van Rotterdam naar Nieuw- York, is 6 Oct. Wight gepasseerdde „Zaan dam," van La Plata naar Rotterdam, ver trok 6 Oct. van St.-Vincent. Z. M. heeft aan den luitenant ter zee lste kl. jhr. J. C. R. Westpalm Van Hoorn van Burgh vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. Den kapitein jhr. J. E. P. H. Van Panhuys, PEXJB DBR ADVHRTENTTBN: Vtx 1C regels 1.06. Iedere regel meer S.1TA Grootore lettere neer pleeteniimte. Voor ke» la* oeseeeren buiten de stsd irordt 0.10 berekead. van het lste regiment vesting artillerie, op pensioen gesteld on het bedrag van het pen sioen bepaald op f 745 'sjaars. Benoemd b# het wapen der artillerie, by het 4de reg. vesting-art., tot kapitein, den eersten luit. D. H. Van der Poel, van het lste regiment veld artillerie. Met ingang van 1 November a. s. benoemd tot directeur van het postkantoor te Heem stede, H. J. Greven, thans commies der pos teryen van de tweede klasse. Den commies der poeteryen K. Schraver, die by koninkiyk besluit van 5 Juni 1888 tot de vierde klasse werd teruggebracht, op nieuw benoemd tot commies der posteiyen van de derde klasse. Het Leldsch Tooneel. De Yereenlgde Rotterdamsche Tooneelisten, onder directie van de heeren Le Gras en Haspels, openden gisteravond in den Schouw burg alhier de reeks abonnements-voorstel- lingen, gedurende dezen winter te geven, met de opvoering va» „De Krekel", tooneelspel in vyf bedryven of zeven tafereelen, door Charlotte Birch Pfeiffer, die dat werk onder den titel „Die Grille" getrokken heeft uit eene novelle van George Sand. Op nieuwheid kan dit stuk geene aanspraak maken, want reeds den lOden Februari 1865 werd het hier oorspronkelijk opgevoerd door het toenmaals bestaande „Deutsches Theater von Rotterdam", onder directie van den heer d'Haibé. Indien ws ons niet vergissen, is het later ook in het Nederlandsch onder den titel van gisteravond te dezer stede (nog in den tyd van Valois?) voor bet voetlicht ge bracht geworden. Wat aan deze eerste abonnements-voorstel- ling de meeste beteekenis gaf, was het eerste optreden van mevrouw Philomene Jonkers (anders gezegd mevrouw Van Kerckhoven Jonkers) en dir heeren L. H. Chrispijn en Van Kerckhoven. Te oordeelen naar de wyzs, waarop zy zich gisteravond van hunne taak kweten, kunnen ze alle drie eene groote aanwinst voor het gezelschap geneemd worden, ln de eerste plaats mevrouw Jonkers, die als het Krekeltje zoowel diar, waar zy zich nog in al hare schynbare ruwheid deed kennea, als daar, waar hare inborst in een geheel ander licht werd gesteld, aller bewondering tot zich trok. Het lief en leed, het lyden en stryden deed zy de toeschouwers medegevoelen. Als een hartelyk „welkom" op ons tooneel werd haar dan ook reeds na het tweede tafereel, onder de dochter van den strooper. 12) Marianne was echter niet zoo voorkomend, als hy wel gewenscht had. „Ik meende dat gij mij iets te vragen hadt," antwoordde zy, hem uitdagend aanziende. „Uw vader heeft u toch gezegd, waarom ik wilde komen?" „Zeker, dat heeft hymaar gy doet toch zeker niet te veel, als gy zelf my nog eenmaal uwe oogmerken mededeelt?" Andreas schoof zyn stoel dichter by Marianne en beproefde hare hand te vatten. Maar zy voorkwam hem door de armen over de borst te kruisen, en de blik, dien zy den onbeholpen vryer toewierp, was niet juist aanmoedigend te noemen, zoodat Andreas het by zyne mis lukte poging liet. Hy wreef verlegen met zyne lange, beenderige vingers over zyne knieën, kneep de reeds te kleine oogen nog meer dicht, alsof hy daardoor beter in Marianne's trekken kon lezen, kuchte een paar maal en begon daarna eindeiyk„Ik wilde u vragen, of gy myne vrouw wilt worden." Hy zweeg en wachtte op een antwoord. Maar Marianne zat nog steeds onbeweegiyk met gekruiste armen en scheen nog meer van hem te willen hooren. Zoo vervolgde hy dan ook na eene pauze: „Gy vaart er niet slecht by, als gy myn aanzoek aanneemt, want na uw vader ben ik de rykste in het dorp; dat weet gy even goed als ik. En ik beloof u dat gy als myne vrouw het zoo goed zult hebben als gy maar wen8cht." Weder hield hy op en wachtte op een ant woord, maar Marianne was het nog steeds niet met zich eens, welk bescheid zy hem geven zou. „Nu, Marianne, wilt gy?" vroeg Andreas. „En als ik „neen" zeg?" vroeg zy op hare beurt op yskouden toon. „Dan hebt gy aan uzelve de gevolgen te wyten." „Welke gevolgen?" „Dat de daivelsmolenaar nog op zyn ouden dag in de gevangenis gezet wordt." Andreas las in Marianne's oogen zóó'n diepen haat, zóó'n onuitsprekelyke verachting, dat hy de zyne verlegen neersloeg. „Gy zyt een schurk, Andreas, een schurk van top tot teen!" zeide zy, zich met afschuw van hem afwendende. Wel is waar bloedde haar op dat oogenblik het hart, want zij moest aan haren vader denken, voor wien door deze woorden alle uitzicht op redding verloren ging, maar de brutale handel wyze van Andreas, die zich niet schaamde ook haar door bedreigingen tot het jawoord te dwingen, had haren toom ten zeerste opgewekt, zoodat zy de macht over hare tong verloor. Het deed haar zoo goed, zoo byzonder goed aan haar waar gevoel tegenover den gehaten man lucht te geven. Andreas etond op. „Is dat alles, wat gy my te zeggen hebt vroeg hy met een dreigenden blik aan Marianne, die eveneens opgesprongen was en nu aan het venster stond en hare blikken vol verlangen over de door de onder gaande zon beschenen toppen der dennen weiden liet in de richting van Martin's woning. „Wilt gy nog meer hooren?" zeide zy, hoonend lachende. Andreas begaf zich naar de deur. Daar bleef hy besluiteloos staan, wendde zich nog een maal om naar Marianne en riep haar met heesche stem toe: „Ik geef u nog drie dagen bedenktyd. Als gy binnen dien tyd niet by my komt hoort gy het, Marianne: gij bij mij en my het bericht brengt, dat gy van gedachten veranderd zyt, dan doe ik den daaropvolgenden dag aangifte by het gerecht, en heeft de dnivelsmolen zyn goeden naam gehad!" Dreunend wierp hy de deur in het slot. Marianne trad van het venster weg om zich den aanblik van den ellendeling, die zich over het erf in de richting van het woud verwy- derdo, te besparen. De schemering was reeds gevallen, toen Andreas het voetpad in het bosch betrad, en Martin haalde verlicht adem, toen hy hem eindeiyk hoorde aankomen. Evenals op dien dag, toen hy met Marianne voor de eerste maal op haar lievelingsplekje vertoefd had, keek hy nu opmerkzaam tusschen de takken der denneboomen door naar het pad, maar de duisternis verhinderde hem uit Andreas' ge laatstrekken diens gemoedsstemming na het bezoek aan den duivelsmolen op te maken. Hy moest dus beproeven Marianne nog dien avond te spreken om van haar iets naders omtrent het onderhoud te vernemen. In zulke gedachten verdiept, haastte hy zich in de richting van den molen verder. Hy had echter nauwelyks eenige schreden gedaan, toen hy als aan den grond genageld bleef staan. Wordt veroolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1