N\ 9092. Dincdas 8 October. A0. 1889. |ui jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Son- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 October. Feuilleton. MARIANNE, Wordl vervolgd^ DAGBLAD. PBlis oxen OOURANTI TMf LtKUn per I nunlN...u.;^*;r. 1.19* ftiiii per poetLH. A*ea4eriyke Nommort.t.9i. PRIJS DHR RDVEBTHNTEHN: Tea 1—4 regele 1.0B. Iedere regel moer/4.lT^ Grootere lettere meer pLeetaruimte. Toer k«è ta« ombe©ren buiten de etad wordt 0.10 VerekeaC Heden is aan de universiteit albier de heer G. D. Willinck, geb. op Onrust (Oost-Indië), bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Het Neder- landsch Indische muntwezen." Aan het literarisch mathematisch examen namen alhier weder zeven candidaten deel. Afgewezen vijf; toegelaten de heeren: K. D. Baas, uit Amsterdam, en A. E. F. Maller, uit Oud-Beierland. Bij beschikking van den minister van binnen), zaken is de heer E. A. Keucheniue, arte te 's Gravenhage, voor bet tijdvak van 5 October tot en met 31 December 1889, be noemd tot assistent in het ziekenhnis aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Dezer dagen hadden de eind- en overgangs examens plaats van de leerlingen der Prac- ti8cbe Ambachtsschool alhier. Met diploma zijn ontslagen de schilders leerlingen: J. Koene, A. Stafleu, F. K. H. Blankwaardt, H. S. Fles en H. A. G. De Groot; de smidsleerling J. Houthoff; de timmerleerling C. A. E. Neeb. De klassen bestaan nu uit de volgende leerlingen In 36: H. J. De Tos, K. H. De Jong, M.' Carton, J. J. Nieuwemburg, J. Van der Lee, J. B. P. Schouten en J. Schouten. In 3a: J. J. Warners, H. De Koning, H. A. Van Ingen Schenau, H. J. D. Van der Horst, J. H. Doornlnk en C. Ouwehand. In 26: J. J. Franchimon, G. H. Cunaeus, D. Van Lith, Th. Van Leeuwen, H. Opdam, S. Rletmeyer, F. Duk, J. Van Bhtjn, J. M. Van Bossum en D. Roggeveen. In 2e: A. Dnk, S. Strijk, H. Verhoef!, W. Van Dujjn, A. Spek, J. De Jong, D. A. Lens, P. W. De la Court, G. W. Stenzier, J. W. De Geus, J. Piket, J. B. Riel en Th. Stafleu. In 16: D. Van Dam (voorwaardelijk), J. Carton, J. C. J. Yperlaan, J. Lolkes De Beer, L. Beukering, H. F. Diemei, C. C. Van Egmond, L. Lezwijn, J. G. Klandermans, A. Dreef, H. Hill, H. Van Daalen, E. S. Doornink, G. Van der Laan, J. De Best, J. Diemei, J. Nieuwen* burg, P. Limpers, J. Marks, A. Van Akkeren, G. Dutjker en D. Briejer (voorwaardelijk). In la: J. Verstraaten, A. J. Van Hoeken, Chr. L. J. De la Bye, J. Van Venetie, H. Van der Bent, S. Eswilder, A. Verwer, A. Vos en W. A. J. Van der Bent. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 58, ƒ27.50, 5.70 en 2.90de laagste 54, 27, ƒ5.40 en 2.80. De commissie van notabele ingezetene» der gemeente Wassenaar, waarvan in een der vorige nommers van ons blad sprake was, heeft Donderdag en Zaterdag 11. weder ge confereerd met bestuurderen van de IJseltram. Waarschynlyk zullen de onderhandelingen tot het beoogde doel leiden. Door den minister van binnenlandsche zaken is de volgbndo missive gericht aan d» commissarissen des Konings: „Ik heb de eer de aandacht van UHEd. te vestigen op de in het „Algemeen Politieblad" van 26 Sept. jl. opgenomen circulaire van myn ambtgenoot van justitie dd. 21 Sept. jl., 2de afd. A en C, No. 79, betreffende bet opsporen van overtredingen van de wet tot regeling van den kleinhandel ln sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap. Eene zoodanige aanschrijving scheen noodig, niet enkel om herhalingen te voorkomen van de afkeurenswaardige praktUken, door som mige politiebeambten gebezigd tot bet eon- stateeren van overtredingen, maar ook ten einde den indruk weg te nemen, die mjj bleek te zyn ontstaan door de openbare oor deelvellingen over bedoeld optreden der politie, als zonde deze nooit anders dan in uniform gekleed en das met bekendmaking van hare boedanigheid mogen trachten overtredingen van de drankwet te constatesren. Het be hoeft toch geen betoog, dat dan het be trappen van verdachten op beeterdaad zoo goed als onmogelijk zou zyn, terwyi juist het hier en daar veelvuldig voorkomen van den genoemden ongeoorloofden verkoop een scherp politietoezicht eischt. UHEd. gelieve ook de aandacht van de burgemeesters der gemeenten in uwe provincie op die circulaire te vestigen." De gemeenteraad van Noordwyk heeft besloten den weg naar de nieuwe losplaats en een gedeelte van den Zeeweg te doen bestraten. Ten ei»de het marktbezoek aan te moedigen, werd besloten 60 beschikbaar te stellen voor premiën. Burgemeester en wethouders zullen eene commissie benoemen, welke de noodige maatregelen tot uitvoering van dit besluit zal beramen. De Haagsche correspondent van de „Middelb. Ct." deelt mede dat aan het depar tement van waterstaat onlangs by rondschry- ven aan de ambtenaren, zonder onderscheid van rang, is medegedeeld dat hun omstreeks 12 of 1 uur slechts één uur tyd wordt gegeven om buiten het bureau door te brengen, en dat zy hebben te zorgen die tydruimte niet te overschryden. Men schryft, dd. 6 Oct., uit Groningen: Heden viert onze stad een feest, dat zeker in alle opzichten merkwaardig mag genoemd worden. De heer W. A. Scholten viert zgn 50 jarig jnbilé als fabrikant op zjjn 70 jarigen geboor tedag. Het groot getal belangryke industriëele inrichtingen, door hom binnen- en buitenslands ln het leven geroepen, maakt elke lofspraak op dezen genlalen Industrieel overbodig. Niemand zal zich dan ook verwonderen dat tal van huldeblyken den heer W. A. Scholten op dezen dag ten deel vielen, maar daaronder behoort in de eerste plaats het prachtig kunst werk, hem aangeboden door zyne ambtenaren. Dit huldebiyk bestast uit een zeldzaam schoon ontworpen pracht album van massief zilver op blauw fluweelen grond, geplaatst op eene zwart gebeeldhouwde pédestal. De hoofdgroep wordt gevormd door eeDe schoons vrouwen-Sguur, welke met de eene hand rust op den Nederlandschen Leeuw, om geven van mercantile, maritime en industriëele attributen en met de andere hand het ge- emailleerde naamcyfer van den heer Scholten met lauweren kroont De Insigna der Orden van den Nederland schen Leeuw, de Stanislaus-Ord» van Rus land en het Legioen van Eer van Frankryk zyn boven het naamcyfer aangebracht. Aan den voet der genie pryken op eene fraai georneerde sarretièrre in geëmailleerde letters de inscriptie „Hulde aan den Heer W. A. Scholten" en de jaartallen „1839 -1889." Deze groep is omgeven door een keurig bewerkt e» ryk georneerd encadrement, waarin verschillende vooretellingen de betee- kenis van het ontwerp voltooien. Vliegende engelen dragen een van lauwer takken en arabesken omringd medaillon, dat tot opdracht heeft: „Ter herinnering aan het 50 jarig jubllé als fabrikant." Attributen van wetenschap, handel en ny- verheid zyn met de hoorns van overvloed te zaam verbonden door eene banderolle met de woorden „Industria. Agriculture. Scientia. Mercatura." In de hoeken pryken de geëmail leerde wapenschilden van Nederland, Pruisen, Oostenryk en Rusland, alwaar de heer Scholten zgne fabrieken heeft opgericht, terwyl de in die fabrieken znlk eene groote rol spelende aardappelplant niet is vergeten. Het album bevat de portretten der ambte naren van den heer Scholten, door wie hem deze hulde wordt gebracht, voorafgegaan door eene kunstig uitgovoerde titelplaat, met toe- passeiyke en keurig uitgevoerde opdracht, waaronder twaalf fabrieken van den heer Scholten in vogelvlucht zyn voorgesteld. Dit prachtig kunstwerk is geleverd door onzen verdienstelyken stadgonoot den heer B. Oving en ontworpen en uitgevoerd in de Koninklyke fabriek van goud- en zilverwerk van de heeren J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten. Het getuigt ongetwyfeld van zeer fijnen tact der commissie van uitvoering om de ver vaardiging van een geschenk aan een zoo énergiquen industrieel als de heer Scholten op te dragen aan eene fabriek, welke in haar meer dan 50-jarig bestaan haren tak van ■yverheid, kunstindustrie in zilver, in ons vaderland eene zoe buitengewone uitbreiding wist te geven. De minister van binnenlandsche zaken, beeft overwegende dat ten gevolge van hst overlyden van mr. L. G. Greeve, eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten Generaal moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict 's-Gravenhage bepaaldlo. dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het boofd- kiesdistrict 's-Gravenhage zal plaats hebben op Dinsdag 29 October a. 8.2o. dat de her stemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 12 November daaraanvolgende. In aansluiting van een vorig bericht betreffende den verkoop van de bibliotheek van prof. F. C. Donders, verneemt bet „Vad." dat de firma List en Francke, te Leipzig,, alleen het geneeskundige gedeelte verkoopt,, voor zoover dit niet aan 't Oogengasthuis en het Physiologisch Laboratorium te Utrecht is vermaakt, en dat de firma J. L. Beyers, te Utrecht, hst historisch en letterkundig gedeelte ln November a. s. onder den hamer zal brengeB. In de te Utrecht gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der Ned. Rgn- spoorwegmaatschappy waren tegenwoordig 23 aandeelhouders met 28718 aandeelen, recht- gevende tot 861 stemmen. Besloten werd de overeenkomst met de regeering, betreffende de overname door den Staat van het geheele bedryf der Maatschappy, alsmede het ontwerp besluit, dat gedurende drie weken ter visie van de aandeelhouders heeft gelegen, goed te keuren. By keninkiyk besluit is aan mr. H. L. Drucker, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend als rechter-plaat8vervanger in de arron- diesements-rechtbank te Groningen. de dochter van den strooper. 11) „Vader heeft in nto jachtgebied gestroopt „Wanneer er eens aangifte van gedaan is, kan ik er weinig meer aan doen, ook al betreft de zaak dat gedeelte, dat aan myne waakzaamheid is toevertrouwd. Het eerste dus, dat wy doen moeten, is de aangifte te verhinderen." „Ik zal van Andreas een paar weken be- denktyd vragen, dan hebben wy ten minste tyd gewonnen," zeide Marianne. „Komt tyd, komt raad, zegt men immersdan zullen wy, hoop ik, er wel iets op gevonden hobben. Doch wy willen de weinige uren, die ons nog over zyn, niet met vruchteloozejammer klachten doorbrengen, maar ons in eikaars byzyn verheugen." Glimlachend stak zy hem de frissche roode lippen toe tot een kus, en in zoete minne- koozery brachten zy den tyd door tot de ondergaande zon hen maande om naar huis te gaan. Martin had Marianne tot dicht by den duivelsmolen vergezeld en keerde nu op zyne schreden terug om zyne midden in het woud gelegen houtvesterewoning op te zoeken. Nau- weiyks was hy echter aan de plaats gekomen, vanwaar Marianne hem voor weinige dagen naar haar lievelingsplekje geleid had, toen hy op den steenachtigen grend van het bosch pad zware schreden hoorde naderen. Zyne eerste gedachte was, dat het waarschynlyk de duivelsmolenaar zou zyn, dien hy nu om alles ter wereld niet op dit alleen naar den molen voerend pad wilde tegenkomen. Hy sprong snel ter zyde in de struiken en verborg zich, zoo goed als het ging, achter eenige boomen. De naderende was echter niet de molenaar, maar Andreas. Het bloed steeg Martin naar het hoofd by het zien van den gehaten man. Krampachtig omklemde hy met beide handen den voor hem staanden boom om niet in de verzoeking te komen het geweer van den schouder te ruk ken en den schurk daar vóór hem voor eeuwig tot zwygen te brengen. „Nog heden moet gy weten, hoe het onder houd afgeloopen ie," mompelde hy by zich- zeiven, toen Andreas uit het gezicht ver dwenen was, want het leed geen twyfel, of de fielt bevond zich op weg naar Marianne. Martin ging naar den met mos begroeiden steen en zette zich daar op nedor om Andreas' terugkomst af te wachten. Dan wilde hy be proeven Marianne nog voor een paar minuten te spreken. Andreas betrad het erf van den molenaar juist op het oogenblik, dat Marianne, uit den melkkelder komende, zich naar huls wilde begeven. By het gezicht van den onwelkomen bezoeker bleef zy staam en wachtte, totdat hy naderby kwam. Aarzelend legde zy hare hand in de zyne, welke hy haar toestak. „Goedenavond, buurman Andreas," zeide zy, zgn groet zoo onbeschroomd mogelyk be antwoordende, hoewel het hart haar in de keel klopte. „Wat voert u heden nog naar den duivelsmolen?" „Heeft uw vader u dan niet gezegd, dat ik dezer dagen komen zou?" vroeg hy, ter wyl zyne met een groenen weerschyn schit terende oogen haar wantreuwig aanzagen. „Ah zoo, komt gy daarom 1" Een spotachtige glimlach speelde haar by deze woorden om de lippen. Zy plaatste de akers, welke zy gedragen had, voor zich op den grond, zette de handen in de zyden en keek den man met een vragenden blik aan. Andreas gevoelde zich niet byzonder op zyn gemak, hier midden op het erf. Eerst had hy er zich over verheugd, dat hy terstond by .zyne aankomst haar, wie zyn bezoek gold, had aangetroffen en hy bad dat in zekeren zin als een gunstig voortoeken beschouwd maar nu was het hem toch aangenamer ge weest, als zy in de woonkamor gezeten had. Want hier, waar ieder oogenblik eene meid ef een knecht kon voorbykomen, Wist hy dat, wat hy wilde zoggen, niet goed onder woorden te brengen. „Zal ik u do akers in huis dragen?" vroeg hy na een secondenlang pyniyk zwygen. „Dank u, buurman Andreas, dat is vrouwen werk en zou voor een ryken boer niet goed passen." Byna onbewust legde zy op byzonder nor- schen toon den nadruk op de woorden „een ryken boer." Maar Andreas scheen do bitterheid, welke in hare woorden lag, niet opgemerkt te heb ben of niet te hebben willen opmerken. Hy greep de akers en droeg ze in het woonhuis, en Marianne moest hem wel volgen. „Nu, wat hebt gy my te zeggen?" vroeg hy, toen zy in de woonkamer plaats genomen hadden. Hy hoopte dat de msdedeelingen van den molenaar aan zjfne dochter hem er van onthie ven om eene meer rechtstreeksche vraag te doen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1