BUITENLAND. E/TÏ°5£Ill£ï"!SS£. Het programma voor het concert bij de prijsuitdeoling der Parijsche tentoonstelling is thans vastgesteld. Vóór de aankomst van president Carnot wordt de „Marche héroïque" van Saint Saëns gespeeld, daarna de .Mar seillaise'' als de president binnenkomt; gedu rende de prysuitdeeling het soldatenkoor uit „Faust" enz. Léo Delibes schreef bijzondere fanfares voor elke der drie afdeelingen van bekronigen en de plechtigheid wordt met d» „Marseillaise" besloten. Het orkest en de koren z(Jn samengesteld uit kunstenaars van verschillende vereenigin- gen, de muziek der republikeinsche garde en der krijgsschool van Vincennes, in 't geheel 800 man, die onder leiding staan van den directeur van het conservatorium den heer Garcin. Generaal Faidherbe, grootkanselier van de orde van het Legioen van Eer, ligt op sterven. Het Parijsche congres voor Zondagsrust, onder voorzitterschap van den heer Léon Say, heeft de volgende besluiten genomen. Zon dagsrust ie, op verschillende manieren toege past, in alle bedrijven mogelijk. Het is wen- schelijk dat de rustdag voor allen zooveel mogelijk dezelfde en wel Zondag zijin geval de Zondag niet geschikt ie, behoort een andere dag voor rust te worden afgezonderd, zooveel doenlijk om de 6 dagen. De prijs van 100,000 fr. voor het beste werk op de Parijsche tentoonstelling, uitge loofd door den Franschen journalistenkring, is den architect, den ontwerpers en werklie den van de machinegalerij toegekend. De architect, de heer Duttert, verkrijgt daarvan 20,000, zjjn medewerker 15,000, de 5 ingenieurs elk 3500 en de werklieden de overblijvende 47,500 frs. Edison is, na een kort verblijf in Enge land, to Parijs teruggekeerd, van waar hy intusschen reeds hedenavond naar Havre ver trekt, om zich naar Nieuw-York in te schepen Hy bracht een bezoek aan den hoofdredacteur der „Figaro" om dezen vaarwel te zeggen en nogmaals voor de hartelyko ontvangst by zyn jongste bezoek te bedanken. President Carnot heeft Edison vereerd met het commandeurskruis van het Legioen van Eer, welk huldebïyk den beroemden Amerikaan door den gezant der Vereenigde Stalen, den heer Whitelaw Read, werd overhandigd. De heer Edison was zeer getroffen. „Geene onder scheiding kon my aangenamer zyn", zeide hy. „Geene belooning was meer verdiend", voegt de „Figaro" hieraan toe. DnUoohlond. Het uitzet voor prinses Sophie van Pruisen, die weldra met den Griekschen kroonprins in het huweiyk zal treden, is te Berlyn in het museum voor kunstny verheid ter bezichtiging gesteld. De sleep van het bruidsgewaad is een waar kunstwerk, dat uit wit satyn ver vaardigd en in renaissancestyl fraai met zil ver doorwerkt is, is 3'/a «eter lang en l'/2 meter breed. Op den eersten dag bezochten 8000 personen, meest dames, die tentoonstel ling. Het gedrang was zóó groot, dat, om ongelukken te voorkomen, de toeschouwers langs een anderen weg uit het gebouw moes ten worden geleid. De Duitsche Bondsraad heeft besloten den kleinen staat van beleg, op grond van de socialistenwet over Berlyn, Frankfort aan de Main en Hamburg afgekondigd, te verlengen. Op do Ryksbegrooting is een post uit getrokken voor een generaal consulaat te Batavia. De keizer heeft een phonograaf besteld. Er zullen vier nieuwe pantserschepen (van 10,000 ton) worden gebouwd. Het keizerlyk ryksbestuur over Duitsch NieuwGuinea treedt reeds met 1 October op, behoudens latere goedkeuring door den Rpksdag. Keizerin Friedrich zal den winter in Italië doorbrengen. BelfflB- Het besluit der Antwerpsche rechtbank tot gevangenhouding van den heer Corvilain en zqn ingenieur Delaunay is ook in hooger beroep te Brussel bekrachtigd. In de over wegingen tot het arrest wordt o. a. de vrees uitgesproken dat do beklaagden zich door de vlucht zouden kunnen onttrekken aan de instructie, waarvoor hunne tegenwoordigheid volstrekt noodig is. Het verzoek om vrylating is dus geweigerd, ofschoon de gevangenen 100,000 fr. als borgstelling boden. De „Indépendance" is in staat gesteld om mede te doelen dat het congres ter be- stryding van den slavenhandel, dat den 15den October te Brussel zou byeonkomen, wederom is uitgesteld, en wel voor onbepaalden tyd, daar verscheidene mogeudheden nog niet ge noeg voorbereid zyn. Voor het overige, zegt het blad, hebben al de uitgenoodigde landen gaarne aangenomen. In de Belgische mynen, o. a. in de Bo- rinage, laat de verstandhouding weer iets te wenschen over. Dezer dagen weigerde een honderdtal arbeiders af te dalen; den volgen den dag was alles weer aan het werk. Tegen a. s. Zondag is eene groote socialistische ma nifestatie op touw gezet. De Belgische schilder Louis Verboeck- hoven, die zich o. a. bekend maakte door zyne zeegezichten aan de Belgische en Neder- landsche kusten, is op 87 jarigen ouderdom overleden. In het salon te Brussei werd hy tweemalen bekroond. De Portugeesche regeering heeft te Brus sel haar beklag gedaan over onwettige han delingen van overheidspersonen van den Con gostaat. Groot-BrltannlS. De minister van landbouw Chaplin is met 4386 stemmen tot lid van het Lagerhuis voor Sleaford herkozen. De candidaat van Gladstone verkreeg 3078 stemmen. Naar gemeld wordt, is sir F. Winton, voormalig gouverneur generaal van den Congo, voorzitter der Vereeniging, welke Stanley uit zond om Emin-pacha te hulp te komen enz., tot Britsch commissaris-generaal voor Swazi land benoemd, werwaarts hy eerlang ver trekken zal. De Iersche afgevaardigde, dr. Kenny, is ernstig ziek, ten gevolge van bloedver giftiging. Er is sprake van een aankoop van alle kanalen van Groot-Britannië door den Staat. Heden, Zaterdag, wordt de nieuwe Lord- Mayor van Londen gekozende alderman sir Henry Aaron Isaac is de aangewezen man. Hy is de derde jood, die deze functie bekleedt. Oostonr-Houg.-Mouarchle, Een lid der Oostenryksche keizerlyke familie, de aartshertog Johan van Toscaoa heeft dezer dagen te Fiurae, na een glansryk examen, het diploma van scheepskapitein verworven. Hy heeft dit gedaan om zyn jacht zelf te commandoeren op de reizen in alle wepeldstreken, welke hy ondernemen wil. De Oostenryksche veldmaarschalk, aaits hertog Albrecht, de hoogbejaarde oom van keizer Frans Jozef, zal zich eerstdaags naar Spanje begeven aan om zyne nicht, der konin gin-regentes, een bezoek te brengen. Op last van den keizer is de strafvervol ging gestaakt tegen de 322 mynwerkeis, die dezen zomer te Trifail wegens ongeregeld heden by eene werkstaking in hechtenis ge nomen waren. Barones Vetsera's te Leipzig verschenen brochure, over de verhouding van hare dochter tot kroonprins Rudolf van Oo6tenryk, is in Duitschland, Rusland en Oostenryk verboden. Eene Engelsche vertaling zal niet verschynen, ten gevolge der bemoeiingen van den prins van "Wales. G rlckeuland. De Atheensche bladen zyn vol verschrik- kelykheden, welke de Turken op bet eiland Creta begaan. De Turksche soldaten mishan delen niet alleen de Christenen, die zich tegen het Turksch gezag hebben verzet, maar ook vrouwen en plunderen naar hartelust. Alle kerkers zyn overvuld met weerlooze Christenen, die blootstaan aan allerlei vervolgin gen en mishandelingen van de Turksche solda ten, die zelfs tuchthuisboeven op de Christenen loslaten. De oppositiepers in Griekenland valt het ministerie hevig aan, en verwijt het dat het zich liet beetnemen door de trouwelooze Porte. Zy vraagt hoe het Grieksche volk zal kunnen deelnemen aan de koninklyke huwe- lyksfeesten als de broeders op Creta zoo ellendig mishandeld worden. Wie kan, verlaat het eiland, ten einde zich aan de vervolging te onttrekken. Don leiders van den opstand is het gelukt in een bark te ontsnappen naar het eiland Melos, van waar zy door een Grieksch vaartuig naar eene veilige plaats zyn vervoerd. Ook de „Daily News" ontvangt via Athene ernstige berichten van Creta; tallooze onschul dige Christenen worden gekerkerd en daarna gegeeseld en gefolterd, om hun bekentenissen af te persen. Gelukkig komen deze berichten alleen uit Athene, waar men gewoon is te overdryven en de handelingen van den Turkschen gou verneur steeds in het donkerste licht stelt. Het is daarom niet overbodig, eerst ook de berichten van andere zyde af te wachten. De „Daily News" toont in een hoofd artikel aan dat de verwikkeling op Creta haar keerpunt snel nadert. Komt Europa niet terstond tusschenbeide, dan staat het te vreezen dat Rusland zich in de zaak zal men gen. Alle hervormingen van Turksche zyde acht de schryver hopeloos, voor Creta zoowel als voor Armenië. Er schynt geen andere uitweg mogeiyk dan aan Griekenland geldelyke hulp te verschaffen, zoodat het Creta koopen kan De correspondent van hetzelfde blad te Athene gaat voort met van Creta gruwelen te seinen, die de Turken bedry ven. Zelfs oude Venetiaansche gevangenissen op het eiland worden heropend, om de talryke gevangenen te bergen. De koningin van Griekenland schynt eindeiyk haren zieken vader te kunnen ver laten en is naar Weenen vertrokken, waar de koning en de prinsen reeds ter harer ontvangst zyn aangekomen. De koningin zal dus waarschyniyk niet by het huweiyk van haren zoon ontbreken. 8ptti\je- Zooals men zich herinnert, ontplofte on langs eene bom op een plein te Madrid. Te San Sebastian, waar de koningin en hare familie thans vertoeven, had dezer dagen een gelyksoortig voorval plaats. Achter het paleis van Ayete spro»g eene bom, doch daar een knal, als zy veroorzaakte, in dezen om trek herhaaldelyk gehoord werdt bij het doen springen van rotsen, lette men er niet op. Het voorwerp scheen er intusschen opzette lyk neergelegd. Door wien, is onbekend. Toen de koningin later met den jeugdigen koning uitreed, werd zy door de bevolking harteiyk toegejuicht. Uit Madrid wordt gemeld dat de minis terraad besloten heeft alle leden van den Madridschen gemeenteraad strafrechteriyk te vervolgen wegens wanbeheer en knoeieryen. Do minister van bnitenlandsche zaken deed mededeeling van eene depeche van den Spaanschen gezant te Tanger, waarin deze het antwoord van den sultan van Marokko op Spanje'8 eisehen overbrengt. Dit komt hierop neer, dat de sultan bevolen heeft de gevangen schepelingen van de in beslag ge nomen bark dadelyk los te laten en aan de Spaansche autoriteit te Alhucemas uit te leveren, terwyl de Kastar-Arableren getuch tigd en met boete gestraft zullen worden. Indien bewezen wordt dat de bemanning der Miguel Theresa" sluikhandel in wapenen dreef, dan hoopt de sultan dat zy door de Spaansche regeering gestraft zal worden, tot afschrikking van andere smokkelaars. Aangaande de „Agadir"-quaestie belooft de sultan dat de gouverneur gestraft en voor het onwettige opbrengen van het schip eene schadevergoeding betaald zal worden. In zako Casabianca zal de man, die een Spanjaard vermoord heeft, opgehangen wor den, maar de sultan wenscht dat dan ook de Spaansche regeering van de Engelsche de uitlevering verlange van een Spanjaard, die te Tanger een Marekkaan van het leven be roofd heeft. Blykt dit ondoenlyk, dan wordt door de Spaansche regeering eene schadever goeding aan de nabestaanden van den ver moorde uitgekeerd. Naar aanleiding van dit antwoord, heeft de minister van buitenlandsche zaken den gezant doen weten, dat hy terstond den sultan zy ie geloofsbrieven kan aanbieden. Servië. In een officieus artikel van de „Lloyd" wordt groot gewicht gehecht aan een bericht van de „Times" met betrekking tot do onder handelingen, welke ten behoeve van een ver bond tusschen Servië en Montenegro zyn aan geknoopt. De Servische regeering is gewaarschuwd, dat alles moet vermeden worden, wat de belangen van Oostenryk zou kunnen krenken. Zuld-Afrika. De president-minister der Kaapkolonie sir J. Gordon Sprigg is na eene korte afwezigheid uit Bethulië in den Oranje-Vrystaat terugge keerd. De minister had daar een bevredigend onderhoud met president Reitz betreffende de tarief quaesi ie en de uitbreiding van het spoor wegnet. Een stoute bankdiefstal heeft te Krü- gersdorp, in Zuid-Afrika, plaats gehad. Twee mannen, Mc Ewan en Turpin, gingen c"e Standard-Bank binnen, haalden hunne revolvers voor den dag en eischten de sleutels van den directeur Stewart. Zy knevelden daarop hem en den onderdirecteur, gingen met 4000 pd. st. aan goyd en bankbiljetten er van door, maar werden door de politie te paard achter volgd en na een uur ingehaald. Van weers kanten werden schoten gelost; Mc. Ewan werd gewond en daarop gaf Turpin zich over. Al het geld werd teruggevonden. KOLONIËN. BATAVIA, 19 23 Augustus. (Nederlandsche Mail.) Aan een in de „Java-Bode" voorkomender? brief uit Kotta-Radja, dd. 9 Aug., ontleenen wy het volgende De berichten, van buiten de linie ontvangen, zyn eenstemmig ongunstig. Het groote, ons nog steeds vyandig gezinde bendehoofd Teng- koe di Tiroe is ons dit in den laatsten tyd meer dan ooit en schynt alomtegenwoordig te zyn. Nauwelyks krygt men hier bericht dat hy tegenover de zuiderlinie is gezien, of kort daarna komt weer het nieuwe bericht dat hy zich in het noorden heeft vertoond. Thans zit hy met eenige (schrikt niet, lezers!) dui zenden te Lambadah, tegenover Kotta-Pohama, h6t Blagveld van den 26sten Juli, en volgens getuigen, allen gewapend. Ik noem hier ge tuigen, en die heeft men hier thans in een onlangs aangehouden dwangarbeider, die, vóór eenige maanden gedrost en te Indrapoera verblyf gehouden hebbende, thans als Atjeher verkleed op klaarlichten dag trachtte binnen te komen. De aan het hek gestationneerde politie-oppasser was een vroeger ontslagen dwangarbeider en kende zyn kameraad van ouds, zoodat het hier ook weer was: met dieven moet men dieven vangen. De onschuld gaf natuuriyk op, by het grassnyden door Atjehers gevangen te zyn genomen, terwyl het hem gelukt was eenige dagen na zyne opvatting van hen te kunnen ontvluchten. De commandant van Lamdjamoe, de 1ste lu tenant Van der Meer Mohr, is aan een groot gevaar ontsnapt. Een Atjeher, gewoon by het naar buiten de linie gaan vooraf den commandant te bezoeken, daarop rekenende op eenige fijne sigaren en stroop, kwam eer gisteren, omstreeks 2 uren in den middag, tot dat doel wederom op den post. De benting wa3 op dat uur gesloten, zoodat hem geen toegang kon verleend worden. Hy begaf zich daarop in de buiten de benting gelegen keu ken, en terwyl hy met den op wacht zynden korporaal een praatje maakte, trok hy zyn rentjong en doorstak daarmede den korporaal. Er werd dadelyk alarm gemaakt en op den inmiddels vluchtenden Atjeher gevuurd, met het gevolg dat hy spoedig daarop overleed. Een ander bericht bereikte ons Zondag-avond en wel, dat ter hoogte van Gighen op de noordkust een Engelsche schoener in gevaar verkeerde, en vrees voor stranding bestond. Daar de aldaar gevestigde kwaadgezinde Atjehers enkel de handen uit de mouw steken om zichzolven er uit en ons er in te helpen, werd spoedig een gouvernementsstoomer daar heen gezonden, aan welke het gelukte het schip op sleeptouw te krygen en In veiliger water te brengen, waardoor wy van eene mogelyke herhaling der Nisero-quaestie verlost waren. Te Siroen had een fuselier het ongeluk, op het banket staande, een schot door zyn lichaam te krygen. Met de gewonden van 26 Juli gaat het goed; den 20sten Augustus heeft de in mijn brief aangekondigde uitdeeling plaats gehad, welke uitdeeling door den gouverneur en ver scheidene officieren en dames werd bijgewoond. Van de gewonde officieren is met de vorige boot reeds geëvacueerd de luit. Von Schmidt auf Altenstadt en met de volgende boot wordt ook de luit. Piera naar Batavia gezonden. De namen der by Kota-Pohama gesneu velden en door den vyand begravenen zyn Van Ryswyk, sergt.; Bludde, Eur. fus.; Em- meldt, Eur. fus. De namen der Inl. fus. ontvangt u met eene volgende gelegenheid. Q. N. In de bli'il. Werkinr. zyn opgenomen: DATUM. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. TotuL 22 Sept. Zondag 39 10 49 23 Maandag. 65 15 80 21 Dinsdag 72 20 92 25 Woensdag 72 20 92 26 Donderdag 71 18 89 27 Vrijdag 72 20 92 28 Zaterdag. 63 19 82

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6