Te koop: Sie ist wahnsinnig, 3-Octoberfeest Leidsche Schouwburg. Olieverf en Aquareltubeir J. H. DIJKHUIS. Ein Eustspiel, Hoogstraat. Voor de Inmaak. willekeurige handelwijze blootstellen of anders geen water. Met de plaatsing dezer regelen kan wellicht een enkel inwoner van Leiden gebaat worden. U mijn dank betuigende voor de verleende plaatsruimte, noem ik mij, Hoogachtend, Leioen, 30 Sept. 1889. Uw Dw. Dienaar, (Langebrug 14.) H. Beth. Mijnheer de Redacteur I Verzoeke beleefdelijk een plaatsje ln het Dagblad voor het onderstaande. Men vraagt mi) dezer dagen voor welk doel de Leideche politie de kaplaarzen zou hebben ontvangen. Is het om ze slechts met droog, of wel om ze ook met nat weer te dragen Men kwam tevens tot de conclusie, dat de velo klachten, welke sinds lang reeds over dat schoeisel de ronde deden als zeu dit voor dit tweeledig doel niet bestand zijn nu tot hun recht schijnen te zijn gekomen, daar men het thans geen dienst ziet doen. U dankende voor deze opname, X. (De schoenen zijn mede tegen nat weder bestemd. De kaplaarzen behooren tot de win- teruniferm. De tijd tot het dragen dier uniform begint 1 November a. s.die der zomeruni- fonn met 1 Mei. In verband met die tijdsbepalingen is de kleeding enz. b(j openbare aanbesteding aan genomen. Red.) Telegrammen. LONDEN, 29 September. De nationale Lersche Siga van Groot-Britanniö hield gisteren te Manchester banejaarlijksche vergadering onder ■voorzitterschap van den afgevaardigde O'Con nor. Uit het verslag bleek de vooruitgang der liga. Men nam een besluit aan, waarby de Ieren worden uitgenoodigd zich op de aan staande verkiezingen voor te bereiden. TANGER, 29 September. Het conflict met Spanje is seiert gisteravond te acht uren uit den weg geruimd. Algeheele voldoening is aan Spanje geschonken. De Spaansche gezant heeft den sultan van Marokko hedenmorgen zijne geloofsbrieven en geschenken overhandigd. ROME, S3) September. De 8 legercorpsen in Middel- en Zuid-Itali6 hebben last ont vangen van elk regiment 70 manschappen af te scheiden, ten einde dezen te voegen by de regimenten van de 4 legercorpsen te Bo logna, Verena, Allessandra en Turijn. Dit bevel werd voor omstreeks eene maand ge geven, omdat men toen te Rome meende te weten, dat Frankrijk zijne troepen by de Italiaanscbe grenzen versterkte. ATHENE, 30 September. Op een van de voornaamste pleinen der stad is eene groote IF betooging gehouden door de bier vertoevende Cretenzers ea hunne vrienden. De vergadering hesloot eenstemmig te protesteeren tegen de vervolgingen der Turken en betuigde haar dank aan de geheime commissie voor hetgeen ■deze ten behoeve van de vereeniging van Creta en Griekenland heeft gedaan. PARIJS, 3® September. Bij de uitdeeling van de bekroningen der tentoonstelling voerde na president Cassot, die zeer wetd toegejuicht, ■ook de minister-president Tirard het woord. De minister wees er op dat het aantal der tentoonstellers meer dan 60,000 bedroeg, ter wijl de jury 83,138 beloouingen uitreikte, en wel 903 eerediplonsa's, 5163 gouden, 9690 zilveren en 9823 bronzen medailles en 8070 eervolle vermeldingen. MESGRY, 30 September. Men gelooft niet dat de moord van den pachter Morgan, gelyk het eerst heette, als eene agrarische misdaad moet worden beschouwd. Een familietwist schynt aanleiding tot den moord te hebben gegeven. BELGRADO, 30 September. Dertig duizend personen wachtten gisteren de boot af, waar mede koningin Nathalia om halfvyf hier aan kwam. Eene deputatie harer aanhangers over handigde haar ruikers, doch overigens was geen officiéél persoon by de ontvangst tegen woordig. Nathaiia begaf zich, gevolgd door de menigte, in het rytuig van een rpken koopman uit Belgrado naar de kathedraal, maar op bevel der regeering werd de kerk gesloten. De koningin nam toen haren intrek ten huize van den koopman Guntchowitz, waar de menigte haar eene ovatie bracht. Naar men zegt, waren de deuren van hit paleis op bevel der regeering gesloten, terwyi zich eene afdeeling troepen binnen bet paleis bevond, welke haar moest beletten binnen te komen, voor het geval zy door de volks menigte daartoe mocht genoopt worden. In de stad is alles rustig gebleven. De Russische gezant bracht Nathalia oen bezoek. MADRID, 30 September. De gevangon Spanjaarden zyn door de Mooren op viy'e voeten gesteld en gisteren te Albucemah aangekomen. De Spaansche oorlogsschepen „Navarro" en „Crocodillo" konden de gevangenen nog niet terugbrengen, daar het slechte weer hen verhinderde by de kust te wachten, totdat de Marokkanen, die de gevangenen gingen halen, terugkeerden. De schepen moesten toen ook zonder de Marokkanen naar Tanger terug- keeren. Het gerucht werd verspreid dat de gevan genen vermoord waren, maar de regeering liet dit terstond tegenspreken. Op last van den sultan moet de Marok- kaansche gezant, die nu te Parys vertoeft, zoodra zyne taak daar is verricht, zich naar Madrid begeven, ten einde de koningin regentes namens den sultan te begroeten. LONDEN, 30 September. Het schip „Lan cashire Lass," van Par naar Rotterdam, is op zee door de bemanning veriateD, na in aanvaring te zyn geweest met den Holland- schen Loodsschoener No. 9, welke later met schade te Dover is binnengeloopen. Het stoomschip „Olaf Kyrre", van Bergen naar Rotterdam, is by Bergen aan den grond geloopen en gezonken. Het schip „Orieia", van Iquique naar Falmouth, is met verlies van masten te Rio- Janeiro binnengeloopen. LONDEN, SO September. Gisteren is in alle Roomeche kerken van de diocese West- minster oen schryven voorgelezen van kardi naal Manning, waarin de geestelijkheid wordt uitgenoodigd, vooral godurende de feestdagen in October te bidden voor het herstel van de wereldiqjfce macht des Pausen, (.EIBEM, W» September. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 10* Oslsius r= 59° Fahrenheit; hedenmor gen -om 8 uren 9.-5' C. 49.1° F.; 'emidd. 12 -eren 13° C. 56.4* F.'s namiddags 4 uren YS° C. 55 4" F. T-oor het literarisch-mathematisch examen alhier bedroeg heden het -aantal caroüdaten 7. Afgewezen werden er 8 -en toegelaten de hee- ren 'S. T. J. 'Grashuis, van Leiden; W. P. Petri, van Voorschoten.; P. P. -C. Pryn en G. 'C. Bolten, -van Den Haag. Burg. en Weths. ren Den Hsag hebben besloten op d9n dag der sluiting ven het bad seizoen te Sdbeveningen, derhalve morgen het wzterverver€ohingskeuaal weersa werking te doen brengen. ®c Haagscbc rechtbank veroordeelde heden den m3n, die vorledsn week terecht etend wegens diefstal „van eene koe uit CIO weide", tot -dén jaar en zes maanden (mot afterk van twee ■maanden «wegens preventievefoechtenis). De -man, die terechtstond wegexs zakken- rolleiqj «op do fDolftscho kermis, werd vr-ii gesproken. Het Afdeelingsverslag-der Tweede Kamer is veraohsnen ovor het wetaontwenp betrek- keiyk de vrye beschikking van «werklieden over bon verdiendioon. Hetdsrdeel der Kamer is over hot algemeen niet gunstig. Eet voo^ afgegaan -onderzoek werd onvolledig geacht. Vele leden hadden eeno regeling van het arbelds-eoribE&ct in ££n geheeéan omvang ge wen acht. Tegen de beginselen van het -wets ontwerp rezen vele bedenkingen. Ernstig werd betwyfeld, of deze regeiing aan de bestaande misbruiken een einde zal maken. Te Gorkuta is, na eeno korte onge steldheid, overleden dr. J. H. Slothouber, conrector aan het gymnasium aldaar, en be noemd tot rector te Gouda. Het „A. H." verneemt dat mr. Treub zgne benoeming tot wethouder van Amster dam niet aangenomen heeft. Het stoomschip „Borneo," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Sept. van Lissabon; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 30 Sept. te Genua; de „Schiedam," van Amsterdam naar Buenos- Ayres, is 28 Sept. van Boulogne vertrokken; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 29 Sept. te Southampton; do „Se- marang," van Rotterdam naar Java, passeerde 28 Sept. Ponta da Guia. gebouw door soldaten afgezet om den wog vry te houden voor den president, die, door eeno afdeeling dragonders begeleid, om twee uren kwam aanryden, gevolgd door de minis ters in een groot aantal rytuigen. De president word ontvangen door den heer Tirard, den commissaris generaal dor tentoon stelling, en vele andere autoriteiten. Zoodra de heer Carnot plaats had genomen op de tribune, gaf een trompetter der dragonders, die daarvoor stond, het sein tot het défilé. De stoet, welke zich nu voorby den presi dent bewoog, bestond uit de leden der buiten- landsche commission in alphabetische volg orde, voorafgegaan door eenige dienaren, die de vlag des lands droegende Fransche com missiën en de vertegenwoordigers der kolonién. Nadat allen hadden plaats genomen, nam de heer Carnot het woord en herdacht in het kort de wordingegeschiedenis der tentoonstel ling. De president heette alle vreemde gasten welkom en betuigde hun zyn warmen dank voor hetgeen zy tot het slagen van het groot- sche werk hadden bygedragen. „De tentoonstelling van 1889 zei de heer Carnot - ie in alle opzichten Frankryk en der Republiek waardig geweost. Eere aan hen, die het ontwerp wisten tot stand te brengen; eere aan de exposanten uit alle landen, die geen arbeid ontzageneere den werklieden, die zoovele schatten van land bouw en nyverheid wisten byeen te brongen. Over eenige weken zullen de wondoren der tentoonstelling naar alle kanten verstrooid worden, maar zy zullen toch in aller harten en in elks verstand eon duurzaam spoor achter laten van do kostbare herinneringen en nut tige lessen. Aldus zal de tentoonstelling van 1889 eichzelve overleven. Ten slotte herinnerde de president aan de congressen, „eene tentoonstelling van denk beelden, waar de bekwaamste mannen uit alle landen over gewichtige quaesties vau gedachten wisselden", en eindigde aldus: „De tentoonstelling van 1889 heeft een dienst bewezen by de bevordering van den vrede en de beschaving." Geveilde pereeelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burg, op Zaterdag 28 Sept., ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser Het wintel- en woonhuis aan den Nieuwen Ryn, No. 1'9, kooper D. C. Klaphaak, q.q., te Rotterdam, voor ƒ14,200. Burgerlijke Stand van Leiden. Hereto huwelijksafkondiging van 29 September. C. J. 'Tijken Jm. 24 j. en E. H. Obreen jd. 20 j. X. J. YanRLijn jm. 80.j. en C. Wilhclmy Damaté jd. 26 j D. Warnar» jm. 21 j. en J. C. Wassenaar jd. 23 j J. Yan don Berg (jaa. 25 j. en P. Yan Rojjen jd. 25 j, A.. Yan-der Reyden jm. 22 j. en J. Panwjd. 28 J, T. A. Hagtegoller jjm. 21 j. en O. Yan Rooy jd. 22 j A. 'Onwerkerk jm. 21 j. en M. C. Riedjjk jd. 18 j. W. Bettting jm. 24 J. on J. Fakkel jd. 19 j; dt. H. J. M. Boonacker jm. 29 j. en E. H. Y. Van Gogh Jd. 80 j.EL O. S,poot Jm. 26 j. en H. A. Lamboo •jd. 26 <j. P. Wijn jjm. 25 j. en A. E. Bad on Van der Borg jd. 24 J. /ZOETERWÖUDE-G-e boren: Gerardne Francia- oua, JZ. van J. H. Van Dijk en M. E. Rietbergen. jtfarit, D. van B. Van Zijll en M. Borst. Willem, Z. van J. J. Plnnje en 3f. E. Boor. Martinne, Z. van X v. d. Eolk en 2ff. Roeeeen. Wilhelmus, Z. wan IF- Van dor Poet -oe M. Yan Daalen. Maria, D. Tan A. Bork en A. J. Opdam. G eh.nwd: J. O. Yan Hooft 52 j. met L. Lok ker 36 Over] den: Eene lerenl. D. van G. Barnhoom. Sen lev-esJ. Z. van M. Karbns. adyertentiën. Den I6den October hopen, zoo de Heere wil, myne geliefde Ouders P. DE BRUIN BN J. KRANENBURG hunne 25-jarlgeEchtrercenfglng 3 j te herdenken. Hun dankbare Zoon, P. J. M. DE BRUIN. Bevallen van een Zoon L. H. RIETDIJK Riddediiof. Oegstgeest, 28 September 1889. Heden overleed, zacht en kalm, na eene langdurige ongesteldheid, in zyn Heer en Heiland, JOHANNES DE VOS, in den ouder dom van 65 jaren, diep betreurd door my, mpn Kinderen en Behuwdzoon, Broeders en Zusters. Uit aller naam, Wed. J. DE VOS, geb. C. W. Van dek Reiden. Leiden, 27 September 1889. (Oude Singel 198.) Heden overleed, in den ouderdom van 73 jaar, onze Echtgenoot en Vader, de Heer WILLEM WILSCHUT. Wed. W. WILSCHUT, Creutz Lschdbxtnkr. W. N. J. WILSCHUT. Leiden, 28 September 1889. Heden overleed, te Haarlem, onze geliefde. Moeder en Behuwdmoeder, Mevrouw A, L. HOOG Van Rosseh, in den ouderdom van ruim 88 jaren. M. HOOG. A. M. HOOG-Van Rossem. Yoobsch.ten, 29 September 1889. Eenige kennisgeving. FREITAG 4 OCTOBER 1889: Deutsche Vorstellung Direction Gebrüder A. VAN LIER, von Amsterdam. Gastspiel doe Kaiserl. Königl. Hofschauepielers FRIEDRICU MITTERWCRZER von Hof burgtheater in Wien. Schauspiel in 2 Akten, nack MELLESVILLE von L. SCHNErDER. Regie: FELIX LÜPSCHÜTZ. iiierauf Lu8tspiel in 4 Akten oder 6 Bildem von RODE- RICH BENEDIX. RegieFELIX LÜPSCHÜTZ. Cassen-Ocffnuug O1/, Chr. Anfang 7 dir. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loge3 2.50; Baignoires ƒ2.— Parterre 1.25; Galery 0.50. Plaatsen kunnen eiken dag van 10 2 uren be sproken worden bij de Bureeliste, Stationsweg S3, en op den Speeldag aan den Schouwburg, van 10 tot 2 uren, a 10 Cents extra per plaats. bij ongeveer 20 duizend kilo best gewonnen eerste snede Hoe- .en Paardenhool en ÏO duizend kilo JSahool. Zonder regen gewonnen by J. r. d. LAAS, by Lisse, Haarlemmermeer. De uitdeeling der bekroningen te Parijs. Gisteren heeft onder leiding van president Carnot in het „Palais d'Industrie" te Parys de plechtige uitreiking der bekroningen voor j de tentoonstelling plaats gevonden. Reeds om twaalf uren waren de toegangen tot het I Den 13den October hopen onze ge liefde Ouders E. GROEN en M. J. GROEN Von Selm hunne 25-jarlge Echtvereenlglng te berdenken. I Receptie 10 October. Oegstgeest, Morschweg, 30 Sept. 1889. By gelegenheid van het ruim voorzien van versche en gemarlo- neerde Haring, Haringsalade, Comes tibles en steeds versche Eieren. E. PRIMS, Vischmarkt. Bestellingen worden ten spoedigste bezorgd. Kandij-grulg, wit, per 5 ons f 0.35 en 0.40'; Ceylon Pypkanccl per 1 ons f0.30. Vanlelje, por stokje 5, 10 en 15 Cents. Luxe-fleschjes, ink. 4 stokjes Vanlelje, 16 centira., a f 0.50. A. WAGEMAXS, Rapenburg 97.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 17