Gemengd Nieuws. Naar wij Ternemei), zal het Schuttersveld op den avond van 3 October goen dienst doen als feestterrein. Nader zal bekend gemaakt worden welke plaats dat V6ld, voor het gebruik door de geweldige regens ongeschikt geworden, als zoodanig zal vervangen. Blijkens eone in dit nummer voorkomende advertentie, zal ter gelegenheid van het 3 Octobor-feost in den tuin van „Zomerzorg" eene kiosk van den heer J. G. Langeveld alhier geplaatst zyn, voorzien van allerhande chocolade-artikelen. Toen de landbouwer P. t. R., Tan Zoeterwoude, gisteren met zijne Trouw naar de R.-K. kerk aldaar reed, had hij het ongeluk dat zijn paard bij de Schinkelweg in het water viel. Kr gebeuren daar veel dergelijke onge lukkon, welke bilna meestal te wijten zijn aan het niet goed inspannen of nazien der rijtuigen, zoo meldt onze correspondent. Ook ditmaal liep het geval zonder onge lukken af. Z a t o r d a g-m iddag is ran de Wil lemsbrug te Rotterdam in de Maas gesprongen en kort daarna in de diepte verdwenen, een onbekend heer, oud tusschen de 40 en 50 jaren, vrjj greot Tan gestalte en gezet, vol aangezicht, gezonde kleur, zwart haar, dito wenkbrauwen, donkeren baard en hoog voor hoofd. Hjj was gekleed in grijs fantasiepak (colbert-kostuum) en zwarten fantasiehoed. Hjj liet op de brug achter eene parapluie, ver vaardigd van half zijde, met bruinen, gladden stok en dito knop, in den Torm van een haak, op welken knop zich bevindt een blikken plaatje, waarin gesneden de Ietter A. Een paar personen vonden dezer dagen te Haarlem op straat een bank biljet van f 40, met welk geld zij zoowel daar ter stede als te Amsterdam goede sier hebben gemaakt. Hunne handelwijze is echter bekend geworden en thans is tegen hen proces-verbaal opgemaakt wegens verduiste ring, dewijl gebleken was dat het gelds waardige papier door een slagersknecht was verloren. Aan den roeiwedstrijd te Argen- teuil in Skiffs namen 12 mededingers deel. De heer Jurgens, Tan Amsterdam, kwam in nommer drie, twee seconden later dan num mer twee. Uit Amsterdam wordt gemeld dat Vrijdag en Zaterdag aldaar geruchten omtrent een begin Tan werkstaking onder de dokwerkers in omloop waren. Een schijn van waarheid hadden die geruchten wel. Althans, Donderdag verkregen de werkers in dienst van de „General Steam Navigation- Comp." een loonsopslag van 5 cents per uur, nadat zij verklaard hadden het stoomschip „Grsnton" niet te znllen lossen, als het loon per uur niet van 20 op 25 cents gebracht werd. (Voor nachtwerk van 25 op 30 cents). Nadat deze eisch was ingewilligd, vonden de werkzaamheden geeue Tertraging meer. De twee Amsterdammers, die te vost naar Parijs zouden gaan, hebben het zoover niet gebracht. Zij kwamen tot Condé, bezaten toen volstrekt niets meer en moesten daarom terugkeeren. Reeds zijn ze weer se dert eenige dagen in hunne woonplaats te ruggekeerd. Den Eiffeltoren hebben zij dus niet gezien. (A.) Sterfte onder de patrijzen. Ook door jagers in het oostelijk deel Tan Drente wordt opgemerkt dat er eene ziekte schijnt te heerschen onder de patrijzen en worden er dood in het Teld gevonden, die een zeer dikken kop hebben. Naar men uit Calais meldt, zijn Donderdag bij een brand te Rinxent, bij Maritise, drie kinderen Tan 2 tot 5 jaren in de vlammen omgekomen. De ouders werkten op het veld toon de brand uitbrak. In de bondsvergaderzaal te Ge neve heeft een diefstal plaats gehad, ditmaal eene som van 4200 gulden. Het geval trekt aandacht, omdat dit de tweede diefstal is, welke daar in korten tijd werd gepleegd. De politie heeft geenerlei aanwijzing voor den d ider. Te Biskra (Algorif) heeft het hevig gestormd, geregend en gehageld, zoodat de dadeloranje- en citroenboomen veel ge leden hebben. In eene staalfabriek te Pittsburg sprong Donderdag-aTond onverhoeds een reser voir, waaruit het vloeibaar staal rechts en links wsrd rondgeslingerd. De directeur werd doodelijk en een aantal werklieden werden zwaar gebrand. Eenigo maanden geleder, heeft eene danseres, mej. S'onntag, in de opera te Berlijn bp eene gala-voorstelling, welke de keizer aan zijne vorstelijke gasten aanbood, het ongeluk gehad dat hare kleederen op het tooneel in brand geraakten, waarbij ty, in weerwil van de snelle hulp, het zóó kwaad kreeg, dat zij thans nog gevaarlijk ligt. Naar aanleiding daarvan heeft de Berlpnsche brand weer, die met de bewaking der schouwburgen is belast, verscheidene proeven genomen met wollen dekens van een eigenaardig weefsel, bestemd om in brand geraakte personen in te wikkelen. Thans is in tegenwoordigheid der directeuren van Berlijnsche schouwburgen de proefneming herhaald, met het gevolg, dat er tot dadelijke invoering van het gebruik dezer dekens werd besloten. Zy zijn uiterst licht, kortharig, zeer dicht geweveD. De brandweer lieden, die tijdens eene voorstelling achter de schermen staan, dragen ze opgerold onder den arm, ten einde ze met een enkelen ruk den bedreigden persoon over het lyf te kunnen werpen. Volgens besluit der Servls'che regenten zal koning Alexander z(jne moeder, koningin Nathalia, niet aan de landingsplaats opwachten. Wanneer zij bjj haren zoon zal worden toegelaten, zal bepaald worden na hare aankomst, in verband met de houding der bevolking. De Servische regenten hebben tevens den ex-koning Milan te kennen gegeven, dat tijdens de aanwezigheid van koningin Nathalia, de koning, zijn zoon niet door hem bezocht zal mogen worden, dan met hun goedvinden en dat zij iedere poging, om den koning uit Bel grado te verwijderen, met geweld zullen keeren. Eene nieuwe crisis wordt ingevolge dit antwoord verwacht. Op den spoorweg Kassel-P ader- born is eene wegwachteres met haar kind, een dochtertje, dat zi) voor de machine wilde weghalen, oTerreden beiden werden terstond gedood. De werkstaking te Rotterdam. Donderdag zijn een paar werklieden, die hadden willen doorwerken, zooals „De Maas bode" thans nog mededeelt, ernstig mishandeld. Op de Kruiskade werd o. a. Donderdag avond een man in bewusteloozen toestand gevonden. Toen hij, na door een geneeskun dige behandeld ts zijn, weer bijkwam, ver klaarde hij dat hij door werkstakers was mishandeld geworden. Het bataljon schutterij, dat Vrijdag-middag opkwam, werd 's avonds te 8 uren door een ander vervaDgen, dat tot Zaterdag-morgen 6 uren in dienst bleef. Het toen opgekomene bleef tot 12 uren in dienst en werd alstoen weer door een ander bataljon afgelost. Aan de schutters werd door het gemeente bestuur bier en brood uitgereikt. De huzaren te 's Gravenhage, hoewel nog niet ontboden, zijn aldaar geconsigneerd. De handelsveroeniging en hot entrepot te Fjjenoord zijn gisternacht door eigen volk bewaakt. Zatordag-morgen heeft het gemeentebestuur de opengebroken straten op den Schiedamschen d;jk, Nieuwsteeg, enz. laten dichten. Ook is de straat op de Leuvehaven, die vanwege Openbare Werken opgebroken was, dicht ge maakt. Op verschillende punten langs de kadon waren Zaterdag afdeelingen schutterij opge steld, terwijl bovendien voortdurend door schut terij en politie werd gepatrouilleerd. Door de socialisten worden voortdurend ge schriften en liederen onder het volk verspreid. Zjj zijn zeer ontevreden, dat zij op de ver gadering in het „Verkooplokaal" niet werden toegelaten. Zy hielden Vrydag-avond in hun lokaal op de Binnenrotte eene byeenkomst. Gewapende sloepen, uitgezet door „Rhenus", kruisten ook Zaterdag wederom op de rivier. Hot stoomschip „Ouse" vertrok Zaterdag met medeneming van haar gewoon werkvolk naar Schiedam, om aldaar te lossen. Naar de „Maasb." verneemt, heeft Burns, de bokende leider der jongste Londensche werkstaking, f 3000 gezonden, ter ondersteu ning der werkstakers. Vrydag zou het geld onder sommigen van hen uitgedeeld zpn. Het is Zaterdag gedurende den geheelen avond en nacht langs de kaden en in de stad rustig gebleven. Het Btoomschip „Gelderland," van de Rot- terdamsche Lloyd, naar Aljeh bestemd, kon gisteren niet vertrekken, omdat men, ten gevolge Tan do werkstaking, niet met den arbeid aan boord gereed is kunnen komen. In het ziekenhuis werden ter verpleging .opgenomen 4 personen. Onder deze is eon politieagent, die aan het hoofd vrp ernstig is verwond. Van de drie anderen kan worden medege deeld, dat één eene sabelhouw over den neus ontving, een andere met gebroken knieschyf werd binnengebracht en een derde licht ge wond is. De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt in een kort opstel over de werkstaking te Rotterdam dat deze veel overeenkomst vertoont met de werkstaking te Londen, maar toch ook weder in andere opzichten zich van deze geheel onderscheidt. Bljzoadier valt op te merken dat te Rotterdam het openbaar ge zag terstond en krachtig is opgetreden tegen elke gewelddadigheid, welke ten doel had de werklieden, die aan de strike geen deel namen, te beletten den arbeid voort te zetten, alsmede dat uit den boezem der werk stakers zeiven geprotesteerd werd tegen de sociaal-democratische leiders, met wie de werk stakers niet te doen willen hebben. Ook de „Berliner Politische Njachrichten" doen alsbyzonder opmerkenswaardig uitkomen, dat te Rotterdam de^autociteiten, die tot handhaving der orde geroepen zyn, hunnen plicht beter toonen te verstaan dan de Engel- sche overheden. Het „Doutsches Tageblatt" is van oordeel, dat de Rotterdamsche havenwerkers zich veel kwaadwilliger betoonen dan hunne Londensche vakgonooten. Het „Berliner Tageblatt" zegt dat het erkentelgkheid verdient, dat de werkstakers zich van de leiding der socialisten losmaakten. Hedenmorgen berichtte men aan het „Hbl." uit Rotterdam: Gisteren en hedennacht was het rustig, terwyi het zich hedenmorgen om zeven uren liet aanzien, dat het vaste werkvolk de werk zaamheden zou hervatten. By de eerste po gingen hiertoe dreigde intusschen een deel der werkstakers met de woorden„Ga je gang maar, we zullen je noteeren 1" Vreesaanjaging heeft dus het aanvangen van het werk belet, daar nu de een om den ander niet durfde beginnen. De Harwichboot en enkele raderbooten in de Boompjes lossen echter onder toezicht van schuttery en politie met eigen volk. De officiéele opgave van de Tloot, die gis teren in de gemeente Rotterdam lag, is door het dagblad „De Scheepvaart" bekend gemaakt. Volgens deze opgaven liggen in de wateren van Rotterdam28 Engelsche, 12 Nederland- sche, 6 Duitsche, 3 Deensche, 2 Spaansche, 1 Russisch, en 1 Grieksch, totaal 53 stoom- schepen. Verder 17 Engelsche, 10 Noorscho, 7 Nederlandsche, 7 Deeneche en 2 Duitsche, totaal 43 zeilschepen. Op de rivier zyn thans twee oorlogsschepen, drie kanonneerheoten en twee gewapende sloepen om by geweldpleging onmiddeliyk krachtig te kunnen optreden. De procureur-generaal te 's Hage, mr. R. Th. Bpleveld, heeft gisteren een mondeling onder houd gehad met den minister van justitie over de werkstakingen te Rotterdam. Ons werd hedenmiddag het volgende uit Rotterdam geseind: De toestand is kalm. De Westerkade is weder afgezet. Vele booten lossen te Dordrecht, Schiodam en Slikkerveer. Morgen wordt het einde der werkstaking verwacht. De cargadoors en graanfactors hebben toegegeven. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur! Kan er in uw blad een klein plaatsje voor het volgende worden ingeruimd, gy zoudt my daarmede zeer verplichten. De reden, dat ik hier een beroep op uwe gastvrpheid doe, terwyl gisteravond de beide studentenbladen het licht zagen, door u te verzoeken een stukje op te nemen met welks inhoud gy het ten eenenmale oneens zyt, is de volgende Ik heb sedert het bekendworden van het pro gramma der feestviering op 3 October het voornemen opgevat, met alle kracht, die in mp was, op te komen tegen de uitvoering van één der nummers van het programma, den varkenswedstrijd nl. Om mpne meening in ruimer kring bekend te maken, zette ik de bezwaren, die ik daartegen had, uiteen in een stukje, voor één der studentenbladen bestemd dit zou gisteravond het licht hebben gezien, had niet een der bestuursleden der 3-October- Vereeriging my bericht, dat de wedstryd niet doorging, en ik daarop myne klacht ingetrok ken. Tot myne groote verwondering behelsde uw blad echter gisteravond eene nieuwe op roeping tot deelname aan wat in mpn oog een schandelpk vermaak is. Er zullen varkens voor hondenkarren worden gespannen, d. w. z. dieren, die daar door hun lichaamsbouw geheel ongeschikt voor zpn, ais trekdieren worden gebruikt; voorts zal dan een koetsier, met een stok gewapend (men zal heusch nog do voorzorg nemen dat daaraan geen dorens of spykers bevestigd zpn) op die kar plaats nemen en dat beest zoodanig mogen ranselen, dat het er toe be sluit om, zy het dan onder oorverdoovend misbaar (daar zit 'm juist de aardigheid in) vooruit te gaan. Welk een vernuftige wreedheid 1 Een schpntje van den lust tot palingtrekken en tot kat' knuppelen heeft men van het voorgeslacht nog overgehouden; de 3 October vereeniging is met hare feestvieringen au bout de son Latin, en keert geiyk de hond tot zyn doch later wp de Bjjbelsche vergeiyking achter wegetot de oude onzedelyke „feest vieringen terug. Of zullen Wp dien wedstryd soms veredeling van het volksvermaak moeten noemen ?-Is het soms te rechtvaardigen dat personen, van wie men mag verwachten dat zy bezinnen eer zy beginnen, eene voor een behoeftig man betrekkeiyk groote som uitloven, en ver trouwende op zyne geldzucht hem trachten te verleiden tot eene daad, waarvan men hem moest terughouden? Het is te bejammeren, Mynheer de Redacteur, dat ook gy eene derge- lyke wyze van feestvieren in bescherming neemt, die men, by eenig nadenken, niet nalaten kan ten sterkste te veroordeelen. Ik zie de moeilykheid volstrekt niet over het hoofd, telken jare iets nieuws te moeten ver zinnen; beter echter geen feest gevierd dan sen feest, waarbp zulke onedele hartstochten- worden opgewekt. „Als de vos de passie preekt, boer pas op- je ganzen!" zal men misschien denken; gp, een student, zult ook wsl eens een lustig feest hebben bygewoond, waar men zich, faute de mteux, met een of ander minedel vermaak amuseerde. Volkomen waarl maar ik heb dan ook naderhand de ondervinding opgedaan, hoe onaangenaam het is door schade en schande wps te worden. Men wil ons studenten wèl met den naam van spes patriae, hope des vaderlands, be titelen. Waarom? Omdat men verwacht, dat wy de mannen zullen zyn, die dien naam van Nederland als beschaafd land in de toe komst zullen hooghouden. Maar dan duide- men het een student niet ten kwade, wan neer hp het waagt een afkeurend oordeel over eene dergelpke herdenking van vader landsliefde en trouw, als men zich thans heeft voorgesteld, uit te spreken. U dankend voor de verleende plaatsruimte, biyf ik, M. de R., Hoogachtend, Uw Dw. Dienaar, Leiden, Th. B. Pleyte. 28 Sept. 1889. Jur. Cand, Geachte Redacteur! Hedenmorgen vond ik op eigen verzoek de waterleidiig afgesloten. Sedert het laatst van Augustus bewoon ik een benedenhuis, vroeger en ook nu Bierhuis zynde. Vóór my heeft men voor het geheele perceel aan de Leidsche Duinwater Maatschappy voor gebruik van water f 19 en later f 23 's jaars betaald; dequitantie van 1 April 1889 ad f 5.75 s ter inzage. Nu komt de controleur my voor het be nedenhuis alleen taxeeren op f 32 's jaars. Ik dacht dadeiyk dat het eene vergissing was zoo dikwyis krygen ondergeschikten de schuld der patroons. Dit bleek evenwel volkomen in den geest van den directeur of consessionaris, uit het korte gesprek dat ik met de Heeren hield. Want een der Heeren gaf my tenant woord „dat er tot nog toe te veel de hand mede gelicht was en de taxatie nu pas goei was." Toch is de leiding en de vroegere taxatie ook door de Mpü- zelve uitgevoerd. Waarom wordt er op willekeurige wyze vol gens een prospectus van 1877 hooger ge taxeerd? Is dit billpk? De controleur, p. o. van de Directie, wilde my oen meter doen plaatsendeze kest maar vier gulden. In wiens belang is deze meter, in myn of in dat der MpU- Myn voorstel waseven zooveel te betalen als de vorigen; is dit recht of niet? Het antwoord was: afsluiting van water. Gelukkig dat ik my met regen- of welwater kan behelpen, anders - moest ik maar f 8 betalen. Zp nu, die geen regen- of wel water hebben, moeten zich dus maar aan

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 16