N°. 9084. Zaterdag 28 September. 1889. jtn jouraat wordt dagelijks, mt uitsondering 7aa <§pn- en feestdagen, Feuilleton. DE KOEKOEKSKLOK. LEIBSCH DAGBLAB. PRIJS D3EBR COURANT: ?«o? L&idsn per 8 m»anöa».r«r*. 1.10. ffraaea per post1.40. AËEsadsrlgke Nommera9.95. Het Hoofdstuk Oorlog der $taats- bcgróoting voor 1890. PEIJS TYHTR ADVEETHNTiaH: T*n 1— t regêla 1.05. Itder. r.g.1 moer 0.17$. Grootor. lottero naar plaatsrulmto. Voor bal fc- oeoscoron bolton de etad wordt 0.10 bvrekoad. Aangevraagd 20,673,200 of ƒ99,747 min der dan voor 1889. Er wordt gerekend op de benoeming van een generaal-majoor, commandant in destelling van 't Hollandsch Diep en het Volkerak, tevens bevelhebber in de lilde militaire afdeeling, wien zal worden toegevoegd een officier der marine en een officier dor landmacht. Door eene inkrimping van den plaatselyken staf zal deze maatregel niet meer dan 1900 kosten, vermits die staf verminderd kan worden met 1 kolonel. Voor de definitieve inrichting van het remonte-depot worde* gelden aangevraagd tot verdere uitbreiding van het aantal paarden en tot het maken der nog vereischte stallen en gebouwen. "Wordt voor 1890 gerekend op 79 onder officieren en minderen voor dat depot, later zal dit aantal 105 moeten bedragen, waarvoor echter de vereischte gelden voor het jaar 1891 zullen worden aangevraagd. Voor 5 geweer makers bjj de vesting-artillerie en het corps torpedisten zyn de noodige gelden uitgetrok ken, noodzakeiyk om voort te gaan met de bewapening van de vesting-artillerie en torpe disten ook in vredostyd met geweren. Eene uitbreiding van het aantal onderoffi cieren en minderen voor den telegraafdienst by het corps genietroepen wordt dringend noodzakeiyk geacht, weshalve wordt voorge steld bedoeld personeel in 1890 voorloopig te - vermeerderen met 150 onderofficieren en min deren, zynde du minister voornemens in de behoefte aan kader voor de leiding van den telegraafdienst te voorzien door bevordering van milicien-veldtelegrafisten en in geval van mobilisatie, door indienststelling van per soneel by de Rykstelegraaf, waarover in overleg wordt getreden met het Departement van Waterstaat. Meer geraamd is 5000 tot bekostiging van voorgenomen verbeteringen in den toestand van de militaire wachtzalen. Daar ook in 1890 voor een gedeelte vyf- jarige remonte paarden zullen worden aan geschaft voor onmiddellyke dressuur by de corpsen, is gerekend op de aanschaffing van 100 paarden van dien leeftyd, tegen een ge middelden prys van 650, die voor de overige 300 op 580 per paard is gesteld. In afwachting van den uitslag van een overleg tusschen de departementen van Wa terstaat en Oorlog nopens gemeenschappelyke maatregelen tot bevordering van de paarden- fokkerg in het binnenland, is ter bestryding Slot.) Wat zoozeer de verbazing der hoeren op wekt, zeide hy, herhalen wy gedurende vyf en dertig jaren eiken avond. Alles wat ik bezit, ben ik aan die goede koekoeksklok verschuldigd. Ik zal u in korte woorden de geschiedenis verhalen. Ik was ongeveer vyf jaren getrouwd en mocht reeds het geluk smaken een tweetal flinke knaapjes om my heen te zien darte len, toen het toeval wilde dat ik een Zwit- sersch koopman met deze klok in het ge bergte vondhy was in de sneeuw ver dwaald geraakt en, toen ik hem aantrof, uitgeput door ontbering en byna verstyfd van koude. Ik nam hem op in myne woning en hy bleef by my tot het ruwe jaargetyde voerby was. De ongelukkige drom mel was een kregel kereltje en een ruzie maker van de eerste soort; dit was de reden dat myne vrouw hem niet ïyden mocht. Toen het oogenblik van zyn vertrek was aangebroken en ik wist dat zyne beurs zoo van de kosten dier maatregelen 2000 op deze begrooting uitgetrokken. Het corps officieren van gezondheid is thans meer dan voltallig. Eene som van 40,000 wordt aangevraagd tot aanschaffing van messingplaat, ten einde deze, met eenigen spoed, tot patroonhulzen te kunnen verwerken, ook bruikbaar voor het repeteergeweer. Het totaal bedrag voor materiêel der genie en kazerneering ken niet blyven beneden het ten vorlgen jare toegestane, wegens de hoogere sommen, welke zoowel voor huur als voor belangryke herstellingen en vernieuwingen op de begrooting moesten worden gebracht. Eene jaarlyksche toelage tot een bedrag van 600 is uitgetrokken voor den hulpprediker by de Hervormde gemeente te Kampen, be last met de godsdienstige opleiding van de Hervormde jongelieden by het instructie batal jon, en zulks na bekomen eervol ontslag uit zyne betrekking, waaraan geene aanspraak op pensioen is verbonden. B. en Ws. van Kampen zyn bereid van de toe te kennen tegemoetkoming ad 1217, waarvan 210 afgaat wegens pensioen, waarop de leeraar als prediker recht hoeft, 400 ten laste der gemeente te brengen. De richting in zake het artillerie-materiëel, welke zich in hoofdzaak bepaalde tot het verkrygen van een voldoend aantal beweeg bare en lichte vuurmonden, wenscht de minister als de meest juiste te blyven volgen en daarby in de eerste plaats te zorgen voor de comple teering der uitrusting van de verschillende aangemaakte vuurmonden. Ten aanzien van de aanschaffing van motie ven voor kustversterkingen wil hy met voor zichtigheid blyven te werk gaan. Wegens de aanschaffing van een deel der uitrusting voor de 6 kanonnen op de kust- batteryen naby Amsterdam is ƒ90,000 aan gevraagd en de eerste termyn ad ƒ157,000 voor de aanschaffing der nog noodige 3 kanon nen en 3 affuiten zonder uitrusting voor het koepelfort op het Pampus. Voor torpedo-materióel vraagt de minister mede ƒ25,000 aan, onder voorbehoud later voorstellen te doen tot aanvulling van het bestaande materiêel. De voor den bouw van eene tweede ryioods voor de veld artillerie te Utrecht uit de be grooting voor 1889 verwyderde gelden, zyn niet opnieuw aangevraagd, omdat de beschik king over de noodige oefeningsterreinen nog niet verzekerd is, in de behoefte waaraan althans voorloopig te voorzien is door hiertoe in te richten den voor den bouw eener kazerne voor de genietroepen aangekochten grond, licht als een veertje was, bood ik hem aan, zyne koekoeksklok te koopen. Hy stemde daarin toe, doch myne vrouw bleef steeds beweren dat ik veel te veel voor het ding had betaald; dit kwam, omdat de klok haar even hately'k was als de Zwitser. De laatste om zyn twistziek karakter, dat ook my wel eens het geduld deed verliezen, de eerste om haar snorrend zoem, zoem, waarmede zy het roepen van den koekoek deed voorafgaan en den kleinen Giorgetto telkenmale uit den slaap deed wakker schrikken. Myne vrouw bromde en mokte en hield zód lang by my aan, dat ik ten laatste den ongelukkigen koekoek naar den zolder deed verhuizen. De lente was inmiddels in het gebergte verschenen en ik moest my voor dringende zaken naar Rotterbrunn begeven. Het was dien dag verschrikkelyk weder, en oudanks myzelven, was ik genoodzaakt langer van huis te blyven dan my lief was. Tegen het vallen van den avond begaf ik my eindelyk op weg om den Trauen te bestygen en verheugde my inwendig, dat vrouw en kinderen op dat oogenblik in een warm ver trek tegen de onstuimigheid van het weder beschut waren. Welgemoed en zoo snel moge waarvoor de noodige gelden worden gevraagd. 't Wordt zeer noodig geacht te 's-Graven- hage naby het parkeerterrein der batteryen veld-artillerie, een nieuw kruitmagazyn te bouwen. In verband met de uitbreiding van het remonte-depot, wordt voor het maken van nieuwe gebouwen en het wyzigen van bestaande op de legerplaats by Milligen 60,000 vereischt. Daar het onderzoek naar het meest geschikte terrein voor kazernebouw te Assen nog niet is afgeloopen, is voorloopig hiervoor een memoriepost uitgetrokken, die wellicht nog vóór de behandeling der begrooting door een bepaald cyfer zal worden vervangen. Voor voortzetting en voltooiing van den kazerne bouw te Amersfoort wordt 210,000 ge vorderd. Wegens ontoereikendheid der reeds toege stane bedragen om in de eerste behoefte aan repeteergeweren en stellen gewyzigd ledergoed te voorzien, wordt than3 nog 160,000 aangevraagd. Voor aanvulling van den voorraad in de centrale magazynen van kleeding, uitrusting enz., wordt 124,500 uitgetrokken, daar het ontbrekende aan den vastgestelden voorraad niet onaanzienlyk is. De aanvulling beveelt de Min. uit een oogpunt vooral van zuinigheid aan. Heeft men toch geen voldoenden voorraad, dan zal men óf den troep niet behooriyk kunnen verzorgen, óf het noodige tegen veel hoogere pryzen moeten aanschaffen. Bovendien blyft het geld in den vorm van waarde van goe deren voorhanden. Gemengd Nieuws. Een sjouwer, by eene fabriek op de Langegracht te Leiden werkzaam, stond gisteren voor de Haagsche rechtbank terecht wegens diefstal van stukken koper, tin en antimonium, welke hy in Mei, telkens des nachts, met behulp van een schuitje van het erf der fabriek had weggehaald en dan verkocht. Armoede, ten gevolge van een ongeval, hem in dienst zyns meesters over komen, was de dryfveer tot het misdryf geweest. Subst. off. van Justitie mr. Ort vorderde 9 maanden gevangenisstraf. Dezelfde' beklaagde stond daarna nogmaals terecht voor het stelen, in vereeniging met een kameraad, van ornamentstukken, waar van zy eene lading moesten vervoeren. Beide beklaagden bekenden schuld. De substituut-officier van justitie vorderde voor den eersten beklaagde 3, en voor den tweeden 2 maanden gevangenisstraf. lyk vervolgde ik mijn weg, toen my onver wacht eenige buren te gemoet kwamen, die my met tranen in de oogen mededeelden, dat myne woning onder eene sneeuwlawine was bedolven geworden. Ik liet hen niet uitspreken, wierp hoed en stok weg en snelde, door angst voortge- zweept, naar de plaats van het onheil. De geheele omgeving was zoodanig met sneeuw, ysklompen en rotsblokken overdekt, dat ik tevergeefs om my heen zag om de juiste plaats te vinden, waar ik tot myne woning kon doordringen. Alle aanwezigen deelden in myn radeloozen angst; met de kracht, den mensch in wanho pige toestanden eigen, spanden wy onze krach ten in; nu eens groeven wy door losse sneeuw, dan weder stuitten wy op steen- en ysklom pen, welke slechts met inspanning van al onze krachten konden verwyderd worden, doch alles was vruchteloos; wy bleven even ver van het doel verwyderd. Myn schreeuwen bleef onbeantwoord, geen geluid drong uit dat graf van ys tot my door. Alle hoop was vervlogen; ik was radeloos en wierp my als een waanzinnige op den grond. Eenige minuten had Ik in dien vreeselyken Yoor dezelfde rechtbank stond tevens te recht eene werkvrouw uit Aarlanderveen, die in haar werkhuis uit een bonheur du jour, ten nadeele van een kamerbewoner, op twee verschillende dagen, eerst in Augustus en daarna In September, een bankbiljet van 160 ontvreemdde. De tweede maal met be hulp van een valschen sleutel. Zy had het geld besteed tot aankoop van overtollige zaken en een reisje naar Arnhem. Na de bekentenis van bekl., welke door de verklaringen der getuigen werd bevestigd, requireerde subst.-offlcier van justitie mr. Ort 9 maanden gevangenisstraf. Mr. Hanekuyk meende dat alleen het open staan van de kist, toen de eerste diefstal gepleegd werd, de aanleiding was dat bekl. tot misdryf was vervallen en beval haar daarom ten sterkste in d# clementie der rechtbank aan. Uitspraak in deze zaken over acht dagen. De Haagsche rechtbank veroor deelde gisteren de vrouw uit de Bagynenstraat te 's-Hage, die een muntbiljet van 10 aan een jeugdig marinier ontfutselde, tot één jaar gevangenisstraf. De kassier van de firma Van Gend Loos te Utrecht kwam dezer dagen tot de minder aangename ontdekking, dat uit de op het kantoor aanwezige geldkist een bankbiljet van 1000 was ontvreemd, dat met ander bankpapier in eene blikken geld- trommel geborgen was geweest. De omstandigheid, dat het geld den vorigen dag nog aanwezig was, en er nergens eenig spoor van braak of ander gepleegd geweld werd waargenomen, geeft grond tot het ver moeden dat de dader een bekende is, althans heeft geweten waar de kassier gewoon was den sleutel van de geldkist te bergen. Hoewel onmiddeliyk ook door de politie een gestreng onderzoek werd ingesteld, is men den dader nog niet op het spoor. Men meldt uit Monnikendam, dd. 26 September: Vreemdelingen, die nu het eiland Marken gaan bezoeken, zullen niet anders dan water aanschouwen, waar de ver schillende buurten boven uitsteken. Het eiland is door de stormen ondergeloopen, wat weer veel schade heeft teweeggebracht. Het nagras, dat zoo overvloedig was en zoo weelderig stond, is bedorven. Te Odessa heeft een leeraar aan het gymnasium zich van het leven beroofd; zyne vrouw werd van schrik krankzinnig en doodde in dezen toestand hare kinderen, be3 halve één, dat ernstig gekwetst werd. Zyzelve sprong uit het raam en bekwam mede ernstige verwondingen. toestand te midden van sneeuw- en ysklom pen doorgebracht, toen eensklaps een byna onhoorbaar: koekoek, koekoek, acht malen myn oor bereikte. Juichend sprong ik over eind. Thans wist ik met zekerheid waar ik de mynen zoeken moest. Met frisschen moed togen wy opnieuw aan het werk. Na verloop van drie uren ontblootten wy oen schoorsteen, waarlangs ik, door de anderen gevolgd, den zolder bereikte; daar drong het angstgeschrei myner lievelingen, het luide bidden hunner moeder tot my door. Ouden en jongen wedy verden met elkander •m myne woning weder in bewoonbaren staat te brengen, en toen het vroolyke Paaschfeest kwam, was zy gereed en fraaier en sterker dan te voren. Aan onze brave koekoeksklok werd eene eereplaats gegeven. Van de eerste sneeuwklokjes en veldviooltjes werden kran sen voor haar gevlochten; seder vyf en dertig jaren bevindt zy zich in dien hoek en is zy steeds een voorwerp onzer vereering ge weest. Als zy het uur van achten aankondigt, vergezelt ons gebed haar snorrend zoem, zoem, en zoolang het seizoen het toelaat, verzuimen de jongelieden in huis nimmer haar met bloemen te tooien. Z,

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5