Ook de heer P. G. Lancel bracht verslag uit, nl. van de algemeene September-verga- dering te 's-Hage. Hem werd eveneens dank gebracht. Alsnu werd een „ontwerp der algemeene administratieve voorschriften voor het uit voeren en onderhouden van werken ten be hoeve van Besturen en Particulieren" toege licht door den heer D. E. C. Knuttel. De toelichter begon met in herinnering te brengen een art., in 1884 in het Weekblad van de hand des heeren Nieuwenhuysen te Utrecht, verschenen, dat in de technische wereld veel beroering bracht en vooral bijval vond in de aannemerswereld.' Men begreep echter het niet bü toejuiching te moeten laten en de quaeetie kwam ter bespreking in eene bijeenkomst der vereeniging van Burgerlijke Ingenieurs. Eene commissie werd toen benoemd om de quaestie na te gaanz» stelde een ontwerp vast en ondervond dat zjj geene ge makkelijke taak hadveel oplettendheid en studie toch werden van haar vereischt. In de laatste Mei-vergadering kwam de quaestie ook ter sprake en er bestond neiging, uit de Maatschappij eene commissie te be noemen. Men zou dan tweeontwerpon erlangen het eerste ontwerp, dat der commissie van Burgerlijke Ingenieurs, kon dan als handlei ding dienen. De heer Knuttel, secretaris der commissie, trad nog in eenige bijzondorheden omtrent het ontwerp en deelde ten slotte mede dat hij met de toelichting allereerst beoogde bespreking der quaestie in de afdoeling en dat niet oppervlakkig, maar degelijk. Ter voorbereiding hiervan werd eene com missie benoemd, waarvan de leden eerst onder- liDg het Ontwerp zouden bespreken en daarna met het bestuur der afdeeling, om het ten slotte in eene der vergaderingen te behandelen. Tot commissie leden werden benoemd de heeren C. E. Yan Ruyven, I. Van der Kamp, W. C. Mulder en Van Dam Sr. De heer Van Ruyven zag gaamo nog een vyfde lid benoemd, met het oog op eventueels stemmingen. Hjj vond tevens eone tijdruimte van twee maanden ter voorbereiding te kort. Die tijdruimte werd daarom gesteld op drie maanden. De heer Adr. J. Van Achterberg was van oordeel dat het meerendeel der commissie moest bestaan uit aannemers, ter wille van eene goede vorhouding, maar werd bestreden door den heer Knuttel. Laatstgenoemde was er tegen de commissie te doen bestaan uit vjjf leden, omdat dan de quaestie wellicht zou worden uitgemaakt door stemming, hetgeen zijne bedoeling geenszins was. De heer J. Boem merkte nog aan dat de heer Knuttel wel zou mogen toelichten, maar geen invloed uitoefenen op de commissie. De heer Van Ruyven wilde den heer Knut tel dan ook enkel zien optreden als voorlichter, maar bleef zijn denkbeeld omtrent vjjf leden handhaven. Wordt vervolgd.) Gemengd Nieuwe. Velen onzer stadgenooten moch ten heden het genoegen smaken de nieuwe Karnemelksbrug te bewandelen. Hot genoegen; immers, men mag ingenomen zijn met de thans voor hot publiek verkeer opengestelde nieuwe brug, welke iets lager en ongeveer een halven meter breeder is dan hare voorgangster. Een inderdaad sierlijk ijzeren hek bevindt zich lang3 beide zijden. Indertijd werd de vraag gesteld wat het eerst zou te gebruiken zijn, de brug of de telefoon. De brug heeft het met eere ge wonnen 1 Het dak van 't perceel hoek Hooi gracht en Nieuwen Rjjn alhier, waarin een meubelmagazijn is gevestigd, was het heden goed aan te zien, dat het door eone windvlaag bjzonder was getroffen geworden. Over eene groote oppervlakte toch was het van pannen beroofd, welko op den grond vóór het perceel en in de bovengoot, voor het grootste deel gebroken, opeengestapeld lagen. Spoedig was men ijverig aan het werk om het dak weer dicht te krjgen. Een Hagenaar, die gisteren de Sleutelstad met een bezoek kwam vereeren, werd dos namiddags in half beschonken toe stand door de politie alhier aangehouden, omdat hij een pak kousen droeg, hetgeen den argwaan der beambten had opgewekt. Bij onderzoek bleek dat die kousen ontvreemd waren uit een winkel aan de Haarlemmerstraat, om welke reden de aangehoudene dan ook naar do gevangenis in zijne woonplaats is overgebracht. !M '.kV-. Door de politie alhier is proces-verbaal opge maakt tegen een paar meiden, die, zonder daartoe opdracht te hebben bekomen, op naam oener juffrouw, bij een winkelier alhier pan toffels haddon gehaald. Door onbekende oorzaak is gis- teravond omstreeks halftien een houten schuur, staande op het land van den tuinier v. L., aan den spoorweg bij de Gevangenhuislaan, in brand geraakt. Het gebouwtje werd met de daarin aanwezige rieten matten en eenig stroo eene prooi der vlammen. De spuit van Oegstgeest kwam nog aangerukt, doch kon het terrein van den brand niet bereiken. Aan alle etoombootreederjjen te Rotterdam is gistermorgen door sjouwer lieden het werk gestaakt. Deze werkstaking gaat uit van de losse sjouwerlieden, welk voorbeeld door de meeste* der vaste werk lieden ofschoon zjj gaarne, volgens het „Rott. Nfcl.", aan het werk zouden bljjven uit verschillende overwegingen wordt gevolgd. De heofdgrief der werkstakers is niet zoo zeer tegen de patroons gericht, als wel tegen de bazen, die de ploegen werklieden aannemen. Dezen zouden geene naar hun inzien billijke verdeeling van list loon onder de werklieden toepassenhet loon der losse sjouwerlieden wordt te gering geacht in verhouding tot dat der vaBte. Dientengevolge verlangen zij ver hooging van loon. Dit althans blijkt uit de mededeelinge*, welke gistermiddag op en vóór de Beurs door de werkstakers aan de nieuws gierige menigte worden gedaan. Tot de werkstaking was den rorigen avond besloten in eone bijeenkomst van boot- en graanwerkers, waartoe niemand, die geen boot- of graanwerker was, werd toegelaten. Op die bijeenkomst, geleid door den sociaal democraat Asdonk, uit 's-Gravenhage, ging het ia den beginn9 vrij rumoerig toe, doch later werd het er ordelijker. Met op vier na algemeene stemmen wsrd overeengekomen gistere» den arbeid te staken. Verder werd nog besloten den patroons kennis te geven, dat zjj heden-(Vrtjdag)middag vóór 2 uren hunne tegenvoorstellen konden inzenden b(j het „comité", en dat deze alsdan in eene des avonds te houden vergadering in overweging zullen worden genomen. Eergisteravond hielden ook de vereenigde expeditie- en beurtwerkers eene vergadering; ook daar werd tot werkstaking besloten. De eischen zjn: verhooging van loon tot f 2.50 per dag. Werktyd van 7 uren 's mor gens tot 7 uren 's avonds met één uur schaft tijd. Werk na 7 uren 's avonds 25 cents per uur. Indien door de patroons deze eischen niet worden ingewilligd, zou gisternamiddag te 4 uren de werkstaking ook onder de expeditie werkers ee* aanvang nemen. Reeds vroeg in den morgen trok gisteren eene bende, 600 man sterk, langs de Weeter en Willemskaden, om overal het werk te doen ophouden, wat haar gelukte. Later trok deze bende zelfs naar boei 24 tusschen Delftshaven en Schiedam, alwaar gisternacht gewerkt was, om ook de aldaar bezig zjjnde werklie den tot de staking over te halen. Van uit het politiebureau in de Witte-de- Withstraat vertrokken herhaaldelijk sterko afdeelingen agenten om de orde, welke tot dusverre niet verstoord werd, te handhaven. De bende, die, al rondtrekkend, onder leiding van Asdonk, overal de arbeiders dwong het werk neer te leggen, deed ook het werkvolk der „Holland", eene boot op Londen en de eenige, waar nog gewerkt werd, den arbeid staken. Hieiop trok de bende naar Fejenoord, waar zij de werklieden der Java booten en die der booten van de „Ned.-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij eveneens deden op houden. Zoodra de bende naar Fejenoord was getrokken, werd aan de „Holland" het werk hervat, en de toegang door zes politie-agenten onder bevel van een inspecteur, afgezet. Weldra was een groot aantal stakers aan de kade vergaderd, die een afgevaardigde naar de boot werkers zonden, om hun mede te deelen dat zjj nu wel zouden zien, wat hun te wachten stond. Later werd in de Boompjes hetzelfde spelletje gespeeld. Men durfde zelfs de arbeidonde sjou werlieden dreigen hen overboord te werpen, indien zij geen gevolg gaven aan de „uitnoo- diging" tot werkstaking. Aan de kaden was het vrjj woelig. Het manifest, dat eergisteren was aangeplakt, heeft de gewenschte uitwerking niet gohad. Op vele plaatse:-: werd het afgescheurd of overpakt, en onder de stakers spraken sommige per sonen er aanhoudend mot de grootste heftig heid tegen. Men was vooral over het manifest vertoornd, wijl het niet onderteekend was. Ouk een aantal sigarenmakers heeft op verschiltendo fabrieken het werk gestaakt. Naar „De Maasb." verneemt, is door ver schillende patroons besloten, de door de werk stakers geèischte loonsverhooging niet toe te staan. De „N. R. C." deelt mede dat gistermiddag onder den druk van de werkstakende menigte aan al de booten de arbeid is gestaakt; ook met eigen equipage werd niet meer gewerkt. De „Seagull" heeft gisteren in den vroegen avond, hoofdzakelijk met do hulp der equipage en onder bescherming van de politie, een ge deelte lading ingenomen, en is toen dadelijk naar Huil gestoomd. In het vergaderlokaal der sociaal-democra ten werd gisteravond eene gesloten vergade ring gehouden, en het scheen dat sommigen verwachttén dat socialisten en werkstakers daarna een optocht zouden houden. Er hadden althans eenige nieuwsgierigen op de Hoog straat en bij de Hoogsteeg post gevat. Zij, die -de vergadering hadden bijgewoond, gingen echter, zonder meer, na het sluiten der bijeenkomst terstond uiteen, hetgeen niet be- lotte dat nog oen uur daarna zeker wel een paar honderd nieuwsgierigen de komst van den stoet onder de viaduct vóór het ver gaderlokaal afwachtten. Door een en ander heerschte er eenige woeligheid, maar het bleef overigens overal in de stad volkomen rustig. De boot- en scheep werkers hebben in hun program van eischen de volgende wijzigingen gebracht: lo. dat voor alle soorten van erts wordt gevergd G cent per last2o. voor spoorwegrails en slakkenmeel 7'/2 cent per last. De toestand blijkt vandaag ernstiger ge worden te zjjn. Hedenmiddag toch seinde men ons lit Rot terdam Hedenmorgen hebben de werkstakenden de arbeidende werklieden aangevallen. Vijf personen werden gewond. De politie deed met de sabel eene charge aan de Boompjes. De noodklok luidtde schutterij en de mari niers zjjn onder de wapenen. De Beurs is afgezet. De burgemeester heeft eene proclamatie tegen samenscholingen van meer dan 5 personen uitgevaardigd. Nadere berichten melden het volgende: De stoomboot „Era", die, ter hoogte van de Pottebakkersteog, aan den wal lag, was met eigen (Engelsch) volk aan het werk, toen een troep werkstakers kwam aanzetten om dit met geweld te beletten. De politie, die daar het terrein had afgezet, werd aangevallen. Een agent werd bij de keel gegrepen, naar een ander werd met een zwaar stuk hout een slag gericht, enz. De politie zag zich toen verplicht tnsschen beide te komen. Er ontstond een gevecht waarbij d0 werk stakers werden teruggedreven. Sommigen kregen lichte wonden. Drie hunner gekwet sten werden op de „Era" zelve opgenomen en verbonden, waarna zjj zich verwijderden. De troep liep naar de Leuvenhaven, zag daar eene schuit met telhouten, maakte zich van een deel er van meester en keerde naar de Boompjes terug, doch het kwam geluk kig niet tot een tweede treffen, waartoe meer rustig gezind werkvolk het zijne schijnt te hebben bijgedragen. Inmiddels had de burgemeester den com mandant van het garnizoen en den hoofd commissaris van politie bjj zich doen komen, en werd op zijn last de kennisgeving afge kondigd en aangeplakt welke wij mededeelden. Gelijktijdig werd de klok van den grooten toren geluid die de schutterij onder de wapens riep. Schutters en officieren snelden van alle kanten naar do verzamelplaats, het Beursge bouw, waar gelijktijdig met het opstellen der schutterij, Beurs gehouden werd. Het beursgebouw was aan de voorzijde tot aan de viaduct afgezet doer mariniers, die echter aa* het verkeer zjjn vrijen loop lieten. Na het eindigen dor Beurs trokken de mari niers naar de kazerne terug. De schutterij trok grootendeels naar het Entrepot in de Boompjes, waar zjj op het binnenplein tot patrouilles werd gevormd, waarbij z'ch d0 politie aansloot. Die gemengde patrouilles begonnen zich weldra langs de voornaamste kaden te bewegen, ten einde de orde te hatdbaven en de proclamatie des burgemeesters te doen naleven. Op de rivier varen heen en weder roeiboc- ten, door stoombootjes gesleept met gewa pende matrozen van de kanonneerboot b9mand, om ook de orde op stroom te handhaven. Naar men verneemt, is de directeur-gene- raai der Harwich-stoomboot-onderneming in persoon hier aangekomen, en heeft vast be sloten, welke ook de gevolgen zijn, met En gelsch volk den arbeid voort te zetten. De geregelde booten van Liverpool, Glasgow en Leith zjjn als gevolg dor werkstaking afgezegd. De „Gelderland", eene extra-boot van de Rotterdamsche Lloyd, met bestemming naar A'jeh, zal Iniet op tijd kunnen vertrekken. Men verneemt verder dat door belangheb benden maatregelen zijn genomen om het stoomschip „Wadlington", thans bezig te Bil bao 2500 ton erts te laden, dat gewoonlijk te Rotterdam wordt gelost, thans voor eene andere haven te bestemmen. Nog andere schepen zjjn met hunne lading naar elders gezonden. Naar gemeld wordt, is F. Muller, de gewezen klerk van den rijksbetaalmeester te Arnhem en die verdacht wordt van ver duistering van gelden, te Zevènaar gearresteerd. Nader verneemt men dat M. met den trein van één uur uit Duitsehland te Zever.aar aankwam, gekleed in blauwen kiel onder zjjne jas, met eene pet op en klompen aan. Door den majoor der rjjksveldwacht Methorst werd hij in de visitatiezaal herkend, waarna de arrestatie onmiddellijk volgde. M. erkende ter stond de gezochte persoon te zjjn. Heden wordt hjj naar Arnhem overgebracht. De te Antwerpen verschijnende „Précurseur," mededeelende dat de door haar geopeide inschrijving voor de slachtoffers der daar ter stede plaats gehad hebbende ramp reeds meer dan 60,000 fr. heeft opgebracht, voegt er bjj, dat men thans niet meer moet vragen, dat men de liefdadigheid van het publiek niet moet uitputten en geen misbruik maken van de stemming. Ook waarschuwt het blad tegen liefdadigheidsfeesten, die dik wijls slechts negatieve uitkomsten geven en die de sympathie van het publiek bekoelen. Het „Rott. Nbl." de „Arnh. Ceur." en het „Utr. Dbl." vestigen er, naar het ons voorkomt terecht, de aandacht op, dat, als het voor naamste te Antwerpen verschijnende blad op deze wjjze zich uit, er voor ons, Nederlanders, alle reden bestaat om de bijdragen, die wjj nog voor de ramp te Antwerpen wenschten af te zonderen, nu te bestemmen voor onze eigen armen, die gedurende den aanstaanden winter daaraan zeker niet minder behoefte zullen hebben. BUITENLAND. rnmkrjjk. De commissie voor ie verkiezingen in het departement der Seine heeft de stemmen, welke op generaal Boulanger waren uitge bracht, voor nietig verklaard en maakt daarom bekend dat de heer Joffrin in Montmartre tot lid der Kamer is gekozen. Ook de stemmen, welke op den heer Roche- fort zijn uitgebracht, werden ongeldig ver klaard. Gisteren is een kabinetsraad gehouden, waarin president Camot den minister Constane geluk wenschte met den uitslag der verkie zingen en met de waakzaamheid, in het ver kiezingstijdperk aan den dag gelegd. De ministers schijnen overeengekomen te zijn, de Kamer van Afgevaardigden niet bijeen te roepen vóór de laatste dagen der eerste helft van November, ten einde de ge moederen tot bedaren te laten komen. De ministers zullen hun ontslag indienen, eenige dagen nadat Kamer en Senaat weder zitting hebben gehad. Spanje. Depeches uit Madrid melden dat de gevangen schoepskapitein der „Miguel Theresa" over leden is ten gevoige van de ondervonden mishandeling. Verscheiden Spaansche bladen moeten thans erkennen, dat de „Miguel Theresa" stelselmatig sluikhandel dreef in wapenen en ammunitie; dat de bark opge bracht is door een Kabylenstam, omdat zj eene lading ammunitie en wapenen inhad voor een anderen Kabylenstam, waarmee de eerstgenoemde in vijandschap verkeert, terwijl de bark tevens eenigen van die vijanden aan boord had. Toen de Arabieren der kust de „Miguel Theresa" omsingelden, trachtte de kapitein tevergeefs vrjj te komen met het geschenk van eenige geweren. Dé Arabieren boodschapten het gebeurde aan den Sultan, wat tot de inmenging van d<n gouverneur van Alhucenas aanleiding gaf. Het nieuwe conflict vindt afkeuring, omdat de daarbij betrokken Arabieren Spanje niet vjjandig zjjn; het bljjkt dat de gouverneur zonder instructiën handelde, het-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2