<§tze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Mi nomraer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden^ 24 September. N°. 9081. TVoeiiedag 25 September. A0. 1889. LEIDSCH DAGBLAD. PBUfl DEZHB OOTJRAHT: ▼•or LoWon y«r I umi—140. Vv&boo por pool.7...ri7T77. 1.40. Afronderltfk* Kommen...0.00. PRUS DHR ADVEETBNTIEN: Tu 1—0 rofolo 1.05. Iodoro rofol moer O.170. GrooHro lotion boot pUokrnlmie. Yoor hoi la- bol ten do oiod wordt 0.10 berekend. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 October verschijnende nummers g r a t i s. Yan het kwartaal September, Oct. en Nov. worden dan alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cts. voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Naar aanleiding van het afwijzend advies der commissie van financiën om grond tegen den voorgestolden prys voor de stedelijke gas fabriek aan te koopen, zetten commissarissen dier "fabriek in een nader rapport de gronden, welke hen tot het voorstel geleid hebben, uitgebreider uiteen. Deze uiteenzetting lieten zy by de indiening van hun voorstel achterwege, omdat zy meen den veilig te mogen aannemen dat ieder, die met aandacht de berichten uit de kolenwereld, tijdens en na de werkstakingen, gevolgd had, de overtuiging zou gekregen hebben dat eene gasfabriek zich in de eerste plaats zou hebben te verzekeren tegen alles, wat hare geregelde werking, by mogeiyk gebrek aan grondstoffen, in gevaar zou kunnen brengen. Nu dat niet het geval is, vullen commissarissen in korte trekken deze behoefte aan en deelen aan het alot hunner beschouwingen het volgende mede In de wintercampagne van half November tot uit. Februari zullen verwerkt worden circa 565 waggons, waarvan minstens 300 waggons dienen opgeslagen te worden, indien dat, nu de tjjd zoo dringt, nog mogelyk ie, doch ont breekt de plaats voor 210 waggons of 2,100,000 KG. kolen. By de overweging waar commissarissen dezen voorraad zouden kunnen bergen, hebben zy nagegaan of deze voorraad op het terrein aan de zuidzyde van de singelgracht gebor gen zou kunnen worden, aangenomen, dat de kolen in de open lucht lagen. Daartoe is plaats aan de westzyde van den gashouder, ep circa 50 M. van de kuip verwyderd, doch dan wordt elke waggon, daar gestort en later weer vervoerd tot voor de stokery, bezwaard met circa f 15, ongerekend de waarde-ver- mindering door open ligging. Het zou dus noodig geweest zyn daarvoor maatregelen te nemen door aanleg van hulpspo- ren, aankoop van vervoermiddelen en magazyn- Feullleton. E31MA'S verzameling van postzegels. Eene vertelling van P. Albersdorf. Uit het Duitseh, door JOHANNA. 3) Toen hy na het eten alleen met zyne zus ter was, begon hy haar van zyne vriendschap met dr. Elsenburg te verhalende lof des doc tors werd luide verkondigd. Emma luisterde met gespannen aandacht; het moest ieder ander verhaler in het oog gevallen zijn, dat zy met meer dan gewone belangstelling luisterde. Opeens riep Koen- raad: „Ja, doctor Elsenburg is een fameus aardig man, maar ik heb hem den geheelen winter geducht beetgenomenweet ge wat ik hem heb wys gemaakt? Dat gy er eene ver zameling postzegels op na hieldt en dat gy hem om eenige vreemde liet verzoeken. Is het niet bespotteiyk dat hy zich zoo liet beet nemen, en heb ik het niet kostelijk overlegd?" vroeg hy, zyne zuster triumfeerend aanziende. Emma zag haren broeder aan, alsof zy hem niet goed verstaan had; zy werd opsens doods bleek en riep uit„Koen, wat hebt gy gedaan o, dat is afschuwelijk; dat is laag van je, dat bouw zoo niet reeds in Juli jl. de gelegen heid was aangeboden om daarin gemakkelyker te voorzien. Aanvankeiyk was de gevraagde prys veel te hoog, zoodat commissarissen de voorkeur gaven aan het eerste plan. Toen na lange onderhandeling en na nauwgezette overwe ging die prys echter tot 20,000 verminderde en daarvoor 3500 vierk. meter grond met al de daarop geplaatste gebouwen kon bekomen worden, meenden zy niet te mogen aarzelen daartoe het voorstel te doen. Vergelykt men, op 't voetspoor van de com missie van financiën, den prys, door haar be cijferd ad 4.57 per centiare, met den ver- moedeiyken prys, by publieke veiling te bedin gen, dan schijnt de prys hoog. De berekening van commissarissen steunt echter op beteren grondslag en .is door bevoegde personen be vestigd. De waarde der loodsen en gebouwen, welke tot den koop behooren, bedraagt minstens f 7190, zoodat voor den grond f 12,810 over blijft en dus de centiare zal kosten 3.66, in plaats van ƒ4 57. De waarde van den grond, onmiddellijk achter het bewuste terrein ge legen, welke juist dozer dagen met woningen wordt bebouwd, loopt tot circa 5 per centi are wel een bewijs dat de ongeschiktheid voor bouwterrein zeer betwistbaar is. By openbaren verkoop zou de eigenaar stellig geen 3 66 bekomen, doch hy, bovendien voorgelicht door d© ervaring van meer be voegde personen, zou nooit zyn grond aldus opzetteiyk aan mindere opbrengst blootstellen. Intusschen, zeggen commissarissen, is die op verstandig© wyze te bedingen waarde voor onzen koop slechts eene betrekke lijke waarde, waar het de vraag geldt om over straks en de volgende jaren, ons op de minst kostbare wyze de gelegenheid te ver schaffen ons bedryf, nl. levering van gas, zooveel zal biyken noodig te zyn, ongestoord te kunnen continueeren. Zy vleien zich allerminst de in hun rapport aangehaalde cyfers bewijzen dat h .i. ondubbelzinnig dat zy voor volgende jaren geene behoefte zullen hebben aan kolenberging. De vraag naar kolen is voor meerdere jaren verzekerd en zoolang het aanbod daarmede geen geiyken tred kan houden of deze niet overtreft, zal het zonder twyfel ook in het vervolg onmogeiyk biyke» een contractant te vinden, die zich verbinden kan of wil om des winters 100 pet. meer te leveren dan des zomers. Mogen wy, zoo eindigen commissarissen gy Haar snikken verhinderde haar meer te zeggen, en eer de verblufte Koenraad eene vraag tot haar had kunnen richten, had zy reeds de kamer verlaten. Koenraad begreep dat hy een zeer dommen streek had begaan Emma was anders niet zoo Bpoedig boos; by zag haar slechts zeer zelden tranen storten, maar nu Deze verdrietige stemming duurde eenige da gen, en de waarheid kwam weldra aan het licht. De nachteD, welke er kort sa dezen verjaar dag verliepen, brachten weinig rust; de ad vocaat wierp zich onrustig op zyne legerstede heen en weer; steeds zag hy dr. Elsenburg voor zich staan, wiens lichaam, vreemd ge noeg, uit reusachtige postzegels scheen te bestaan, en die hem spottend in het oor fluisterde: „Dus gy stelt zooveel belang in postzegels, mynheer?" Koenraad sliep by Da in het geheel niet. Zuster Emma had, na langen tyd rusteloos in hare kamer te hebben op en neder gewan deld, zich op haar bed geworpen, en haar kopje in het kussen gedrukt, waar zy den geheelen nacht bitter weende. Dus daarom had hy haar zoo vriendeiyk gegroet; hy had ongetwyfeld gedacht dat zy zoo onbeschei den onnoozel was om postzegels aan een bun rapport, twintig jaar later verklaren dat het jammer is dat in 1866 het terrein voor f 2625 in andere handen is gegeven, er is geene enkele reden om juist daarom niet tegen veel hoogeren prys door aankoop ons te waarborgen vodr de goede ontwikkeling van ons bedryf, met de overtuiging dat die ter reinen ook voor eventueele latere uitbreiding voor ons stellig die waarde hebben. Zy aarzelen derhalve geen oogenblik het college van B. en Ws. te adviseeren met den meesten aandrang den Baad voor te lichten om zoo spoedig mogelyk tot den koop te besluiten, dus zonder by gebleken wen- schelykheid nog tyd te verliezen om denver- koopers af te dingen. De Leidsche afdeellng van de „Neder- landscbePensioen -vereeniging voor werklieden" hield gisteravond in het lokaal boven de Stadswaag hare jaarlyksche vergadorisg van leden der afdeeling en contribuanten van het Waarborgfonds. De secretaris las het jaarverslag, dat wy hier in zyn geheel laten volgen: „Evenals vorige jaren hebben wy de aange name verplichting n eenige byzonderheden mede te deelen omtrent de werking van het Werkliedenfonds en in het byzonder van de Leidsche afdeeling. Het ledental is op dezelfde hoogte gebleven als verleden jaar, te weten 260 leden. Dat van het Waarborgfonds is met 2 leden verminderd en bedraagt nu 26 leden. Het aantal verzekerden bedroeg 51, nl. in tarief A f, in tarief B 2, in tarief C 36 en in tarief E 9. Een der .«zekerden in tarief C is den 15den Octeber overleden; hy had de laatste 3 maanden niet gestort, doch desniettemin kon de uitkeering plaats hebben, daar er nog geen -t maanden vèrloopen waren. Het aantal verzekerden in ons land bedraagt In ««na per jaar voor t&rlef A 142 rerzekorden voor f 22,372.49 1184.18 B 272 44510.34 0 1000 152,648.— .Dl 100.— B 63 16,000.- In 1888 zyn 580 polissen uitgereikt voor een bedrag van f 39,570 in eens en 32,788.31 jaarlijks. Eiken Haandag avond van 8 9 uren wordt in de Stadswaag zitting gehouden. In het bestuur is eenige verandering ge komen. De heer W. A. Yan Lith meende wegens zyne vele werkzaamheden te moeten bedankenin zyne plaats is benoemd de heer W. F. Verhey Van Wyk, fabrikant, die de benoeming heeft aangenomen. vreemden heer te gaan vragen, zóó maar, zonder eenige introductie! Het was inderdaad ver8cbrikkeiyk en wie weet wat hy nog aan anderen omtrent haar verhaald had!.. Haar neen, daartoe was hy te edelto goed erg was het evenwel, heel erg." Den volgenden dag verscheen Koenraad, geheel onthutst, voor dr. Elsenbtirg, die, zonder te vermoeden wat voerafgegaan was, de be kende schuiflade opentrok en naar postzegels begon te zoeken, doch Keenraads stotterende woordeD„Papa zegt dat ik om geene postzegels meer mag vragen, omdat Emma eigeniyk geene verzameling heeft en ik moet u om vergeving vragen," weerhielden hem. Koenraad brak in tranen uit en vertelde eindelyk in afgebroken woorden de geheele toedracht der zaak. Vreemd genoeg, vond de doctor niets verpletterends in het voorgeval lene; integendeel, het scheen alsof Emma's verdriet hem genoegen deed, en zyne verge noegde stemming nam nog toe, toen Koen raad er op liet volgen„Papa wil vanmiddag Z3lf komen om met u te spreken." „Nn, wees maar gerust, Koen," zeide de doctor; ,ik zal het wel in orde brengen met papa." In den namiddag diende do huishoudster den advocaat aan, die den doctor een bezoek Volgens rooster zyn aan de beurt van af treding de hoeren F. De Stoppelaar en Adr. J. Van Achterberg, die volgens art. 5 van het reglement weder herkiesbaar zyn. De bode J. P. Van Daalen vervult zyne taak met yver, doch de resultaten blyven nog te gering. Over de subsidie, welke wy verloden jaar aangevraagd hebben en ons toegestaan was, hebben wy niet beschikt, omdat wy meenden dat, met inachtneming der grootste zuinigheid de onkosten konden bestreden worden. Dit jaar echter hopen wy met goedvinding van het Hoofdbestuur er over te beschikken. "Wy blyven steeds goeden moed houden, daar wy langzaam, doch zeker vooruitgaan.. Kunnen wy dit jaar «iets mededeelen om trent de oprichting van eene afdeeling hier in, Leiden van den Nederlandschon tferkgevera- bond, toch spreken wy de hoop-' uit, dat de- krachtige pogingen van een onzer fabrikanton tot dit doel zullen leiden." Na voorlezing van dit verslag werd de re kening en verantwoording van den penning meester door twee leden nagezien en met eene dankbetuiging aan den penningmeester voor zyn accuraat beheer goedgekeurd. De rekening sluit met een voordeelig saldo. Door het vertrek van dr. W. Kutgers Van der Loeff had de afdeeling haren geneeskun digen adviseur verloren. Met algemeene stemmen werd daartoe alsnu de heer G. H. Kruimel gekozen. Daarna kwam de beschryvingsbrief voor de Algemeene Vergadering te Amsterdam aan de orde. Het de voorgestelde wyzigiogen werd hot volgende beoogd: In de eerste plaats oplossing van het vraag stuk betreffende de verhouding der rechten tusschen deelnemers en verzekerden. By pensioen-verzekering komt veel aan op den steun der werkgevers. Dezen iu worden onder de tegemwoordige bepalingeD, naar het schynt, niet genoegzaam aangemoedigd, voor hun personeel deel te nemen. Vandaar de verandering van art. 14, dafr zonder de belangen van de werkende klasse uit het oog te verliezen, rekening houdt met de wenschen van den werkgever. De behoefte heeft zich ook doen gevoelen aan eene wyziging la de bepaling aan welke personen uitkeering by overlyden zal ge schieden. Het reglement, zooals het nu luidt, be paalt dat de rechtverkrygenden haar ont vangen, maar dezen zyn niet steeds degenen, kwam breDgen. Deze liet hem verzoeken bin nen te komen; de advocaat was een weinig uit het veld geslagen, toen hy in eene elegant gemeubileerde kamer werd gelaten, en den doctor, een aangenaam, hoogst innemend man, voor zich zag; hy had zich een geheel ander denkbeeld van het uiteriyk van den leeraar gevormd. „Een schoolvos," had hy hem altoos ge noemd, doch nu veranderde hy van toon, en hoogst beleefd begon hy„Ik kom, mynheer, u over eene fatale zaak spreken, die myn zoon en minder direct ook myne dochter aangaat." Elsenburg voerde zyn gast naar de canapé en nam zelf op een stoel naast zyne schryf- tafel plaats. „O, rnynheer, gy bedoelt die geschiedenis met de postzegels," zeide hy lachend, terwyi hy met zyne eene hand de munten door elkan der schoof. De advocaat volgde onwillekeurig met zyne oogen de bewegingen van zyn overbuurman, een blik, welke nog scherper werd, toen hy op de tegenover hem liggende munten zag. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1