A0. 1889. feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gfin- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TIER Bladen. JKikeriki. Leiden, 21 September. De lange Hollander. N*. 9079. Maandag ti.'J September LEIDSCI F BUB DBZBB COURANT: ▼•or L*iden p*r I maanden.1.10. Inseo per peet1.40. ▲fkOBderl^jkê Nommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regele 1.06. Iedere regel meer/0.174, Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor het in- oeeseeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 October verschijnende nummers gratis.Vanhet kwartaal September, Oct. en Nov. worden dan alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cts. voor Abonné's binnen de stad en ad 94 ■Cents voor die buiten de stad woon achtig zijn) in rekening gebracht. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 52 van Kikeriki. OMcieele Hennisgevlngen. Kosteloozc Inenting. Do Burgemeester der goraconto Leiden brengt ter :*lgemcene kennis dat op Dinsdag 2 4 Sept. o. k. en volgende Dinsdagen, telkens des namiddags van 23 uron, wederom zitting wordt gehouden in liet Elieabethshof aan de Oude Test t-ot het ver richten van kostelooze inenting. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 21 September 1889. DE KANTER. Aan de 62ste „Sammlung Deutscher Natur- forscher und Aerzte" nemen uit ons land deel de heeren prof. dr. W. Einthoven, prof. dr. A. P. N. Franchimont, dr. A. Nykamp en dr. M. C. Dekhuyzen, allen van Leiden. Dr. Nykamp hield in de sectie voor Laryngologie eene redo over de methode van Weigert (inademing van heete lucht) by keeltering, waarin hy o. a. de resultaten van door hem op honden genomen proeven uitvoerig be schreef. Prof. Fraenkel en prof. Schnitzler brachten hulde aan deze proefnemingen, die, zooala prof. Schnitzler zeide, onomstootelyk hebben bewezen, dat van Weigerts methode Toor de genezing van keeltering niets is te hopen. Hedennamiddag om twee ure» aanvaardde dr. J. H. Gunning het ambt van hoogleeraar de Godgeleerdheid aan de universiteit alhier met het houden eener rede ov»r „de Wijsbe geerte van den Godsdienst uit het begiüBel van het geloof der G#meente." Het groot auditorium van het academiege bouw was geheel met belangstellenden gevuld. Ook vele dames waren op de tribune aanwezig. Aan het slot zijner rede, welke, blijkens eene in dit nummer voorkomende advertentie, Feiiilletoii» NAAR RUDOLPH Ll\n tr. 39) Met een paar roeislagen was hij achter het schip. Ik keek hem na. Zijn gelaat was naar mij toe gewend, maar hij zag met weer op. Z(jn geacht was zoo strak en koud a(s dat van een doode. In den beginne speelde hi) maar wat met de riemen en richtte zich langzaam naar den tegenovergestelden oever. Boswell, de stuurman, kwam naast mij staan. .Mijnheer Buchner moest zich met dat kleine ding niet zoo breed tegen den stroom leggen," zeide hij. Het was even alsof do lange HoEander doze woorden gehoord had, want op hetzelfde oogenblik zette hfl den eenen riem krachtig aande boot maakte eene wending en lag gelijk met den vollen stroom. En nu begon Buchner met kracht te roeien. Als een groote slinger boog het lange lijf zich voor- en ach terwaarts. Aan de regelmatigheid en den grooten omvang der bewegingen zag ik, dat Buchner zich met het geheele gewicht van zjjn z'.vaot lichaam op de riemen legde. in den handel verkrijgbaar is gestold, vielen den geac hten redenaar luide bewijzen van waardeering ten deel. Het programma is verschenen van de ten toonstelling, welke gehouden zal worden van wege de „Leidsche Plantenbeurs," van bloeiende en andere planten, bloeiende bol- en knolgewas sen, bouquetten en andere bloemwerken, in de groote zaal van „Zomerzorg", bij LeideD, op 28, 29 en 30 Maart 1890. De inzending is alleen voor leden van de .Leidsche Plantenbeurs" opengesteld. De aanmelding tot inzending, met opgaaf der nummers, waarvoor zal ingezonden wor den, moet geschieden franco vóór of op 15 Maart 1890 aan den secretaris, den heer G. Lubbe, te Oegstgeest. Voor de beoordeeling zal eene commissie worden uitgenoodigd, die verplicht is het beste en schoonste naar waarheid te bekronen; geschillen hieromtrent kunnen door het be stuur en de commissie in behandeling geno men worden en opgelost. Als prijzen worden uitgeloofd in geldf 7.50, f 5 en f 2.50, met bijvoeging van getuig schriften, en certificaten 1ste en 2de klasse. Zoo mogelijk, zullen inzenders met het bestuur en de commissie in overleg kunnen treden om na afloop der tentoonstelling eene publieke verkooping te houden van de inge zonden voorwerpen. Het programma telt 73 nommers. Hedenmiddag ontvingen wi) per En- gelsche mail alleen de „Deli-Crt." van 21 Aug. Door B. en Weths. van Zoeterwoude is toestemming verleend tot uitkeering van een legaat, groot f 500, gelegateerd door wijlen Catharina Josepha Nicols, te Amsterdam ge woond hebbende, ten behoeve van het gesticht „de Goede Herder" te Zoeterwoude. Ten Raadhuize dier gemeente zal op Dins dag 24 September, te halfelf des voormiddags, plaats hebben de aanbesteding van het opste ken der straatlantaarns aan de Heerenstraat, den Hoogen Rijndijk, Singel en kom van het dorp. Men meldt uit 's-Gravenhage, dd. 20 Sept. Den Haag zal nu ook weldra zijne op de leest van andere groote steden geschoeide brandweer bezitten. Met 1 October a. s. komt de nieuwe inrichting van de brandweer in werking, met den gepensionneerden majoor van het Indische leger, den heer De Wijs, als commandant. Voor de brandweer is de stad verdeeld in vier kringen, in ieder van welke brand kan worden gemeld door middel van de op een .Als mijnheer Buchner zoo nog tien minu ten voortgaat, beeft hy een uur noodig voor den terugkeer," merkte de stuurman op. Hy zette zyn kyker, dien hy in de hand hield, voor het oog en keek den vertrekkende eonige oogenblikken na; daarop reikte hy my het glas, zonder een woord te zeggen. Buchner was reede voorby de Sutschow- kreek en naderde den havenmond. „Mijne sloep," riep ik, „en vier manl" Ieder begreep my. Eene minuut later hield ik het roer van de gig. ,Nu, mannen, doet je bestl" Allen hieldan van den langen Hollander, al had de stille passagier ook slechts zelden met één hunner een woord gewisseld. Wq vlogen door de baai. Het kleine vaartuig trilde by eiken riemslag. Van af de schepen, welke wy voorby voeren, zag men ons na. Misschien meende men, dat het eene weddenschap gold. Zóó hadden myne lieden »og nooit geroeid. Nu waren wy voorby de Sutschow-kreek. In de verte zag ik den „outrigger", en door myn kijker kon ik zien, dat de lange Hollander nog altyd met volle kracht roeide. Sommigen mijner lieden beproefden naar hem om te zien, maar hun zware, snelle arbeid veroorloofde zulks niet. „Nu, kapitein?" vroeg er een over mij. onderlingen afstand van 5 minuten geplaatste brandschellen. Iedere kring eindigt aan het station in eene hoofdschol tot waarschuwiug van de brandweer, die op hare beurt tele- graphisch bericht zendt aan alle commissa riaten van politie, uit welk telegram, door de plaats van afzending van het brandeignaal aan te duiden, door de politie is op te maken, welke afdeeling hulp moet uitzenden. De ryksgebouwen z(jn in de telegraphische gemeenschap opgenomen door brandschellen met apart toeken. De ministerién hebben zich overigens in het byzonder eene spoedige hulp in geval van brand verzekerd. Aan den commandant der brandweer is het oppertoezicht overdelands- gebouwen opgedragen, dis tut dat einde eene hoofdbrandwacht van zyD corps voor de daar toe vereischte dagelyksche bemoeiingen by de ministerién heeft gsdetacheerd. De Staat letaalt hiervoor jaarlyks 1250 aan de ge meente. Evenals de manschappen van de Amster- damsche brandweer, zyn »ok de Haagsche in een afzonderlyk gebouw of aanhoorigheden gehuisvest. De alarmsignalen dringen de slaap zaal binnen door middel van eene aan den muur geplaatste wekksrklok. Onder den nieuwen staat van zaken zyn 6 handspuiten, elk te bedienen door 20 vrjj- willigers, behouden, evenwel naar een plan van den commandant geheel gewijzigd, zóó, dat op elk wagenstol slechts een waterbak met perspomp medegenomen wordt, waardoor het vervoer vergemakkelykt wordt. Op de exercitieplaats, voorzien van een brandput voor het werken met de stoomspuit en brandkranen, is een klimhuis opgetrokken tot eene hoogte van 15 meter, waar het per soneel zich vertrouwd maakt met de ver richtingen, die in de wsrkelykheid van hen gevorderd worden. Bq het oefenen werden, hoewel de man schappen eerst sedert 1 September dagelyks geoefend zyn, mot bewonderenswaardige vlug heid, onverschrokkenheid en stelselmatigheid al die gevaariqke werkzaamheden te aan schouwen gegeven, die by een hevigen brand van de manschappen geéischt kunnen worden. De „Haagsche Crt." van heden schryft het volgende: „Toen de 105 blauwe huzaren "Woensdag van Den Haag weer naar Den Bosch terug keerden, vroegen wy, of dat nu de moeite waard was geweest om een geheel corps zulk eene reis te laten maken. „Dat die vraag niet zonder grond werd „Vooruit, mannen! Ik zie hem!" En er werd nog harder geroeid. Het was een koude avond, maar het zweet liep hen over het voorhoofd. De afstand tusschen ons en den „outrigger" werd kleiner. Ik nam eo» doek uit den zak, stond op e» wenkte er mede. Het kwam my voor, dat Buchner thans langzamer roeide. Ik keek door den kqker. In orde 1 Hy had de riemen ingenomen en liet zich met den stroom dryven. Ik zette myne mannen aan: „Één, twee, drie, hoezee I" riepen wq als met ééne stem. De wind droeg den klank tot hem over. Maar hy had de riemen weer opgenomen en zyn vaartuig vloog voor ons uit. De jacht duurde reeds meer dan een halfuur. „Vooruit, mannen 1 dott je best!" Zy haalden met moeite adem, maar werkten krachtig door. De duisternis viel schielyk in. Nauwelyks kon ik de boot vóór my nog van het grauwe water onderscheiden. „Wat was dat?" Ik zocht de boot met den kqker daar dreef zy ledig I Na weinig minuten waren wy haar ter zyde. De mannen bogen hunne hoofden over het water en zagen naar alle richtingen scherp uitnergens een spoor van den langen Hollan der. In de boot vonden wq zjjn hoed en den gedaaD, zsl men inzien, wanneer men weet, dat die aardigheid aan de schatkist acht honderd gulden kost. „Achthonderd gulden om de Mi nisters met een troepje huzaren van het Paleis naar het Binnenhof en terug te brengen „Wat schuilt daar wel achter? Vreesde men een komplot om het geheele Kabinet op te lichten, of eene samenzwering van het volk tegen de opening der Kamerzitting? „Ons dunkt, alleen een of ander dwaas schrikbeeld van dien aard verontschuldigt nog eenigermate den maatregel, die anders eenvoudig op idiote geldverspilling zou neer komen." Gisterochtend werd te Amsterdam eene vergadering van aandeelhouders in het Paleis voor Yolksvlyt gehouden, waarin de benoe ming van een directeur aan de orde was gesteld. Door de heeren mr. Mesritz en mr. Paap werd protest aangeteekend tegen de wettigheid dezer algemeene vergadering en van de benoeming. Een deel der aanwezigen stemde met die woorden onder hevig tumult in. Nadat een voorstel tot schorsing was verworpen, werd eindelyk de heer C. L. Van Kesteren, door den Raad van Toezicht voor gedragen, met 164 van de 199 aanwezige stemmen gekozen. Mr. Mesritz deelde mede, de beslissing van den rechter, omtrent het wettige van het genomen besluit, te zullen uitlokken. Het recht van den directeur ad interim, don heer Dellebarre, om aan te bly ven en de finitief benoemd te worden, werd namens hem verdedigd. Men schryft aan het „Rott. Nbl." uit Amsterdam Van de byna in 't or.gereede geraakte rid derorders, die door don Schah van Perzië, by zyn vertrek uit Amsterdam z(jn achtergelaten, verneemt men, dat zy weldra aan de daarvoor in aanmerking komende personen zullen wor den uitgereikt. Alhier zullen wel enkelen teleurgesteld worden, nu, in overleg met den minister van buitenlandsche zaken, is beslist, dat ook vele hooge autoriteiten, die met den Schach by diens bezoeken aan 's Gravenhage en Rotterdam in aanraking kwamen, als her innering daaraan een orde lint zullen ont vangen. Ondor de weinige districten, waarin het veelomvattende werk der hierziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen geheel is afgeloopen, behoort, naar men verneemt, thans ook het district Utrecht. zorgvuldig opgevouwen pyjakkor. "Wy zochten het water nog een halfuur af. Toen was het nacht geworden en moesten wy terugkeeren. Spoedig daarna kwam de maan op en werd hot weder helder. Halverwege, stroomop waarts, kwam ons eene donkere massa tege moetde „Aurora Belisle". Boswell had reeds gezien, dat wy met ons vyven in de gig waren, en toen de ledige „outrigger" werd opgetrokken, behoefde ik hem niet meer te zeggen, wat voorgevallen was. Don volgenden morgen ontmoetten wy, nog op de rivier, een barkschip,ddat naer Shang hai ging; dit gaf ik een briefljaan mevrouw Onslow mede. Ik had niet den moed aan mevrouw Buchner te schryven. "Wy kregen ongunstig weder en maakten eene lange reis naar Hongkong. By myn agent aldaar vond ik een brief van mevrouw Onslow, die my de diepe droefheid barer vriendin meldde. Het iyk van Buchner was niet gevonden. Zyne vriendin, de Wu6song, had het meegenomen naar de onmetelyke zee. Slot ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 9